Gedeputeerde onthult info-paneel Natuurmonument Oosterschelde 'Geestelijk met andere dingen bezig vlak voor de aanrijding' (On)gehoord Sluitstuk bebordingsplan Oosterschelde Brogum Commissie onderwijs Geslaagd aan MTS Vergadering bestuur reinigings dienst Speel- o-theek prijsvraag Kantonrechter legt Haamstedenaar 450 gulden boete op Gehoord Diefstal fiets van autodak VRIJDAG 10 JULI 1992 NR 25184 Het gaat goed met de stichting Brogum. Volgens de rekening over het jaar 1991 is er sprake van een positief saldo met een dikke veertien mille. Tijdens de vergadering van de com missie financiën van de ge meente Zierikzee gisteravond, donderdag, werd gediscus sieerd over de vraag of en op welke manier men als gemeen te door moet gaan met het ver strekken van subsidie aan Brogum. Natuurlijk had de ge meente wel gehoopt dat Bro gum genoeg zou hebben aan de f 20.000,- subsidie per jaar, maar dat men zo goed zou boe ren als Brogum in 1991 geboerd heeft had men eigenlijk niet verwacht. De gemeentelijke subsidie werd verstrekt zon der dat een relatie werd gelegd met het exploitatieresultaat van firogum. Met andere woor den: als men niet genoeg zou hebben gehad aan de twintig mille van de gemeente zou dat een typisch geval van 'Jam mer, maar helaas' zijn ge weest. Het is echter boven ver wachting goed gegaan met Brogum en dat is een goede zaak. Brogum is in Zierikzee en omstreken nog steeds een van de weinige voorzieningen voor jongeren. En ook het aan tal podia voor popgroepen is bepaald niet overbemeten. Sterker nop: In Zierikzee is Brogum •eigenlijk de enige ruimte waar je met goed fat soen een band kunt laten op treden en waar je ook nog eens een behoorlijk aantal bezoe kers kunt herbergen. Het zou ontzettend jammer zijn als dat uit Zierikzee zou verdwijnen. Want dan zou er maar zeer wei nig overblijven voor de jeugd uit Zierikzee en omstreken. Trouwens, het gaat in dit geval niet alleen om jeugd want het publiek bij de verschillende theatervoorstellingen die in Brogum plaatsvinden zijn ook zeer in trek bij oudere jonge ren en jongere ouderen P.K. ZIERIKZEE - Op maandag 13 juli vergadert de commissie onderwijs in de raadszaal van het stadhuis in Zierikzee. De openbare vergadering begint om 16.30 uur. Op de agenda van de vergade ring staan twee punten. Aller eerst wordt er gesproken over de aanpassingen in het school gebouw van de openbare basis school Theo Thijssen. In het bestedingsplan 1992 is een investeringsbedrag opge nomen voor het aanpassen van een speellokaal in de school. Een plan voor een inwendige verbouwing van deze school kwam uit op ruim 48.000 gul den. Van dit bedrag kan ruim 29.000 gulden ten laste worden gebracht van het bestedings plan 1992. Een minderheid van het college is voorstander van het nu doen uitvoeren van de werkzaamheden en het reste rende bedrag van 18.000 gulden te dekken ten laste van de ge wone dienst. De meerderheid wenst de werkzaamheden ech ter te betrekken bij de priori teitsafweging 1993. De com missie onderwijs wordt om ad vies gevraagd. Het andere onderwerp van bespreking betreft de nieuws brief Platform vredesbeleid. In deze brief wordt een overzicht gegeven van recente activitei ten van dit platform. voor een uniform handhavings beleid. Met andere woorden: niet op de ene plaats wel een boete en op de andere plaats al leen een waarschuwing voor wie zich niet aan de regels houdt. ,,Ik hoop dat iedereen deze borden zal benutten", be sloot de gedeputeerde haar toe spraak. Met assistentie van ir. Van der Hoofd onthulde de gedeputeer de vervolgens eerst het infor matiepaneel en vervolgens de informatiekast voor de pie- renspitters. Het informatie bord bevat puur zakelijke in formatie over wat wel en niet mag. Mevrouw De Vries-Hom- mes desgevraagd; ,,Ik had ei genlijk liever ook wat informa tie gezien over planten en die ren die hier in dit gebied voor komen. Ik denk dat dat soort borden er ook moeten komen". Controle Het is de bedoeling dat nog dit najaar een voorlichtingsfolder over de Oosterschelde het le venslicht ziet. In die folder wordt onder meer nog eens uit gelegd wat de regels zijn met betrekking tot bijvoorbeeld het snijden van zeegroente. Voor de controle op naleving van de regels zorgen de Rijks politie te water, ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst en mensen van het Con sulentschap Natuur, Bos, Land schap en Fauna in de provincie Zeeland. Gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes onthult het informatiepaneel met assistentie van ir. Van der Hoofd. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BRUINISSE - „Dit is toch een beetje een vermanend vingertje. Ik had zelf liever toch een meer wijzend vingertje gezien'. Dat was het commentaar gisteren, donderdag, van gedeputeerde mevrouw G. de Vries- Hommes op het zojuist onthulde informatiepaneel aan de Grevelingendam over Natuurmonument Oos terschelde. De onthulling van het paneel vormde het sluitstuk van een totaal bebordingsplan voor de Oosterschelde. Zoals bekend mag worden ver ondersteld zijn grote delen van de Oosterschelde aangewezen tot beschermde natuurgebie den. In de praktijk houdt dat in dat op bepaalde delen niet meer gevaren mag worden, dat men alléén Öp bepaalde plaat sen pieren mag steken en dat het ook niet toegestaan is om bepaalde droogvallende ban ken te betreden. Druk bezocht Alles bij elkaar is men al een dikke tien jaar bezig om de be scherming van delen van de Oosterschelde vorm te geven. De discussie daarover werd al in de jaren '80 in gang gezet. Al snel klonken protesten op. Vis sers protesteerden, waterspor ters lieten weten niet blij te zijn met beperking van hun vaarmogelijkheden en ook de pierenspitters lieten zich ho ren. Al met al is er al veel gezegd en geschreven over de aanwijzing van delen van dé Oosterscheldè tot beschermd natuurmonu ment. Vervolgens kwam men voor de vraag te staan op welke manier men zoveel mogelijk mensen zo snel mogelijk op de hoogte van de nieuwe regels kan brengen. Gekozen werd voor het produceren en ver spreiden van brochures en het plaatsen van informatiebor den. Op die informatieborden staat exact aangegeven waar men nog wel mag komen, waar men alleen onder bepaalde voor waarden mag komen en waar men helemaal niet meer mag komen. In totaal werden, op vrij druk bezochte lokaties, ze ventien informatiepanelen ge plaatst. Daarnaast werd spe ciaal voor de pierenspitters een twaalftal informatiekasten ge plaatst. Beschadigd Vérder werden in het kader van het bebordingsplan nog eens 250 borden geplaatst. „Contro le-ambtenaren hebben inmid dels een ronde langs die borden gemaakt en ik moet tot mijn spijt constateren dat 42 procent van de borden verdwenen of beschadigd is', aldus ir. W. H. van der Hoofd, consulent Na tuur, Bos, Landschap en Fauna. Van der Hoofd concludeerde dat lang niet iedereen blij is met de aanwijzing van delen van de Oosterschelde tot be schermd natuurgebied. „Maar dat belet ons niet döor te gaan op de goede weg', aldus Van der Hoofd. Hij omschreef de infor matiepanelen als 'een stukje nuttige ipformatie'. De borden zijn dan weliswaar vanda- lismegevoelig maar tevens wind- en weerbestendig. Gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes stelde in een korte toespraak ter gelegen heid van de onthulling van de borden dat aan de plaatsing er van een lange voorgeschiedenis is vooraf gegaan. Zij zei blij te zijn met de ondersteuning van het initiatief van de het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij door de ver schillende gemeenten. „Ik ver wacht ook dat men dit zal blij ven steunen', aldus mevrouw De Vries-Hommes. Nog onbekend Volgens mevrouw De Vries- Hommes is plaatsing van de borden zeker geen overbodige luxe. „Lang niet iedereen is op de hoogte van de regeling en ik begrijp ook wel een beetje waarom die borden beschadigd of vernield worden. Er worden immers al zoveel verboden op gelegd". De gedeputeerde kop pelde daar de opmerking aan vast dat naleving van de regels staat of valt met controle. „Dat is ook het tweede spoor waarlangs gewerkt moet wor den', aldus mevrouw De Vries- Hommes. Zij sprak zich uit ELLEMEET - Mariëlle Visser uit Ellemeet is aan de MTS in Schoonhoven geslaagd voor het diploma zilver- en gouds mid. KERKWERVE - Op dinsdag 21 juli wordt in het gebouw van de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland aan de Ring in Kerkwerve een vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de dienst. Op de agenda staat een toelich ting over de stand van zaken betreffende toetreding OLAZ, een beroepschrift van Radema ker Milieu bv tegen een besluit van het dagelijks bestuur van de reinigingsdienst, het in re serve houden van een afge schreven huisvuilauto en de ombouw van een bestaande huisvuilauto voor combinatie belading. De vergadering be gint om 16.30 uur. ZIERIKZEE - In het artikel over het tienjarig bestaan van de speel-o-theek in Zierikzee heeft het zetduiveltje toegesla gen. Vermeld stond dat de winnaars van de prijsvraag een speel goedbon 'Van 325 gulden kre gen. In werkelijkheid gaat het om een speelgoedbon van 25 gul den. ZIERIKZEE - Elke veertien dagen wordt in de vrijdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een bloemlezing van meningen van lezers gepu bliceerd. Het gaat daarbij om reacties van le zers op eerder in de krant gepubliceerde stellin gen. De redactie vraagt de lezer, u dus, te reageren op een aantal stellingen. Onder het kopje 'Gehoord' wordt een stelling aan de lezer voorge legd. Voor alle duidelijk heid; het gaat daarbij niet om de mening van de redac tie. Zoals het kopje 'Ge hoord' al aangeeft gaat het om uitspraken die je op straat, in de wandelgangen of aan de borreltafel hoort. Wij nodigen zowel hen die zich helemaal kunnen vin den in een uitspraak als zij wier haren te berge rijzen 'Schouwen-Duiveland kan maar beter zo snel mogelijk één gemeente worden. Er valt toch niet aan te ontkomen'. bij het lezen van een stel ling uit om, liefst schrifte lijk, te reageren. Uw bij voorkeur niet al te lange reactie kunt u sturen naar de redactie van de Zie rikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierik zee onder vermelding van '(on)gehoord. U kunt ook bellen: 01110-16551. Zegt u het maar. Maak van uw hart geen moordkuil. Wij wach ten uw reactie met spanning af. Onderstaand een nieuwe stelling waarop wij u vra gen te reageren. ZIERIKZEE - „Het was een oneerlijke strijd. Zo'n forse Volvo die achterop een kleine Nissan reed. En fout was het zeker, ik ben er dan ook behoorlijk van uit mijn doen geweest". De heer W. den B. uit Haamstede bekende tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee ruiterlijk schuldig te zijn aan een aanrijding die in november 1991 plaats vond op Stoofweg te Renesse. Kantonrechter mr A. L. R. Melens legde hem een boete op van 450 gulden of negen dagen hechtenis. 'De aanrijding vond plaats toen de Haamstedenaar met zijn auto over de Stoofweg reed en daarbij niet in de gaten had dat voor hem op de weg een perso nenauto stil stond. Het was mevrouw F. die voorgesorteerd stond te wachten op het mo ment dat ze links af kon slaan. Dat moment kwam niet, want de heer Den B. reed met een vaart van ongeveer tachtig ki lometer per uur met zijn Volvo achterop haar auto. Het, voer tuig werd geheel vernield en mevrouw F. was wekenlang uit de roulatie vanwege verwon dingen die zij opliep bij de feot- sing. „Ik ben me er niet van bewust geweest dat die auto daar stil stónd te wachten. Voor zover ik weet reed ik niet te hard, maar ik was met mijn gedachten er gens anders. Ik was geestelijk met andere dingen bezig vlak voor de aanrijding", aldus de Haamstedenaar. Officier van justitie mr L. N. Boogert wees hem er nog eens nadrukkelijk op dat men bij autorijden steeds de volle aandacht bij het verkeer moet hebben. Hij eiste een boete van 450 gulden of ne gen dagen hechtenis en de kan tonrechter vonniste conform. „Op het moment van het onge luk was ik met mijn auto over de wegas heen. Dat was onder deel van het linksaf slaan dat ik wilde doen. Ik ging de krui sing afsnijden". Dat zei de heer C. F. D. uit Oosterland. Hij moest zich verantwoorden voor een dodelijk ongeluk dat in ju ni 1991 plaatsvond op de Brede- weg tussen Sirjansland en de Rijksweg N-59. Op het moment dat de heer D. met zijn auto plus aanhangwa gen vanaf de Bredeweg linksaf wilde slaan om de Ringweg op te rijden kwam er vanuit de te genovergestelde richting een auto die hij niet had zien aan komen. De bestuurder van die auto, de heer P. uit Sirjansland raakte de macht over het stuur kwijt toen zijn auto door die van de heer D. werd ge schampt. Hij botste met volle snelheid tegen een boom en daarbij werd zijn echtgenote, die naast hem zat, zo zwaar ge wond dat zij overleed. De advokaat van de heer D., mr Van Ardenne wees er op dat het zicht van zijn cliënt werd be perkt door een auto die voor hem reed en de beplanting langs de weg. Officier van justitie mr Boogert was van mening dat in dit geval geen sprake was van grove schuld maar van een dramatisch onge val. „Maar de heer D. had beter even kunnen wachten met af slaan tot het uitzicht wat beter was. Daarom heeft hij wel straf verdiend. Hij eiste een boete van 250 gulden of vijf dagen en de kantonrechter vonniste con form. De 76-jarige heer J. van IJ. uit Kerkwerve kreeg een boete van 150 gulden voor zijn aandeel aan een verkeersongeval dat in augustus 1991 plaatsvond op de kruising Heuvelsweg/Kak- kersweelweg bij Kerkwerve. De bejaarde man stak met zijn auto de Heuvelsweg (voor- rangsweg) over op het moment dat over die weg vanuit de rich ting Brouwershaven een auto kwam aanrijden. Links en rechts geen auto „Ik zag links en rechts geen auto aankomen. Dan rijd je over hè. Of had ik dan ook moe ten blijven staan", aldus de Kerkwervenaar die wekenlang gehandicapt was vanwege ge kneusde ribben die hij bij het ongeval opliep. De officier van justitie hield bij zijn eis reke- ning met het feit dat de be stuurster van de andere auto te hard reed, dat de kruising on overzichtelijk is en dat de heer Van IJ. al veel ellende mee maakte vanwege zijn verwon dingen en de financiële gevol gen van het ongeluk. Hij eiste een boete van 150 gulden of drie dagen en de kantonrechter vonniste conform. „Uw cliënt heeft al een indruk wekkende lijst van snelheids overtredingen achter zijn naam staan", zei de kantonrechter te gen de advocaat van de heer P. J. A. M. G. uit Rotterdam. De Rotterdammer, die zelf niet aanwezig was tijdens de zit ting, reed in juni 1991 met een vaart van 144 kilometer per uur over de weg tussen Zierik zee en Haamstede, waar een maximum snelheid van 80 ki lometer geldt. Zijn advocate kon niet voorkomen dat hij een boete kreeg van 460 gulden plus drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waar van een maand onvoorwaarde lijk. „Ik kwam vanuit zo'n boeren dorp tussen de korenvelden eindelijk op de grote weg te recht. Tben dacht ik: lekker, nu kan ik honderd rijden", aldus de heer J. de R. uit Dordrecht. Hij vergiste zich, de maximum snelheid op de 'grote weg' tus sen Zierikzee en Haamstede bedraagt 80 kilometer. Zijn snelheid van 107 kilometer per uur leverde hem een boete op van 195 gulden. Niet minder dan tien mensen kwamen tijdens de zitting van het kantongerecht protesteren tegen het feit dat hun auto in de zomer van 1991 werd wegge sleept omdat hij hinderlijk stond geparkeerd. Slechts in twee gevallen vond mr Melens dat men daar gelijk in had. Me vrouw A. K. L. uit Zonnemaire en de heer K. M. T./ M. uit Bre da kunnen daardoor de kosten van het wegslepen (180 gulden) die zij betaalden om hun auto terug te krijgen terug vorderen van justitie. Verwachting t/m dinsdag 14 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht z.west 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 juli Zon op 05.32, onder 21.57 Maan op 19.36, onder 02.22 12 juliZon op 05.33, onder 21.56 Maan op 20.25, onder 03.11 13 juliZon op 05.34, onder 21.55 Maan op 21.04, onder 04.08 Volle Maan: 14 juli (21.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Iets koelere lucht stroom de vandaag vanaf de Noordzee ons land binnen. Langs de voorste be grenzing van deze koelere lucht kan vannacht bij onze oostgrens moge lijk nog een regen- of onweersbui vallen. Op zaterdag passeert een zwakke rug van hogedruk van west naar oost over ons land. Vooral in de middag komen dan perioden met zon voor. De temperatuur loopt in het binnenland tot rond 23 graden op. Aan het strand blijft de tempera tuur bij rond 19 graden steken. Op de nadering van een nieuwe ocea anstoring neemt de bewolking in de avond vanuit het westen toe. Moge lijk begint het laat in de avond in het westen te regenen. De wind is op zaterdag overwegend matig en draait geleidelijk van zuidwest naar zuid. Het weer op zondag staat in het teken van de nieuwe oceaansto ring. Het is dan half tot zwaar be wolkt met af en toe regen of een bui. Bij een vrij krachtige zuidwestelijke wind wordt de 20 graden op de meeste plaatsen niet gehaald. RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd van het dak van een auto die aan de Rampweg stond een fiets gestolen. Het betrof het rijwiel van de heer L. uit het Duitse Berg- heim. De waarde van de fiets is ongeveer duizend DM. Ze werd van het autodak gestolen tus sen dinsdag 22.00 uur en woensdag 07 00 uur. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHE^ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3