De laatste schooldag voor leraar en leerlingen RSG Subsidie Tafeltje Dek Je opnieuw onder de loep Rommelmarkt in Serooskerke met kantklossen en glasgravures Midzomeravond- rommelmarkt rondom Oosterlandse kerk Precario-verordening Afscheid J. A. Brandenbarg Opbrengst 5100 gulden Commissie sociale zaken 'Kerk zonder grenzen' thema zomeractiviteiten DONDERDAG 9 JULI 1992 NR 25183 5 J. A. Brandenbarg zet het mes in een grote taart met het opschrift: Ton bedankt en veel succes. ZIERIKZEE - Maandag 6 juli was voor de leerlingen van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman de laatste schooldag en de gelegenheid om afscheid te nemen van dr. J. A. Brandenbarg. De heer Brandenbarg is vele ja ren aan de RSG verbonden ge weest. In 1976 begon hij als le raar Nederlands en de laatste acht jaar was hij ook conrector en afdelingshoofd van de HA VO. Vorig jaar promoveerde de heer Brandenbarg en kreeg hij het aanbod om directeur te worden van het Rijksmuseum Meermanno - Westreenianum in Den Haag. Dit aanbod heeft hij aanvaard en op 1 juli legde de heer Brandenbarg zijn func ties op de RSG neer. Op de laatste schooldag lieten zo'n tweehonderd leerlingen, docenten en andere belangstel lenden blijken hoezeer de heer Brandenbarg gewaardeerd wordt. Na een korte toespraak van de rector, de heer R. Soes man, doopte de heer Branden barg het schoolplein onder luid applaus om in Brandenbarg- plein. Vervolgens zette hij het mes in de enorme taart met het op schrift Ton bedankt en veel succes. De slagroomtaart werd ver deeld onder de grote groep be langstellenden en in een ont spannen sfeer genuttigd. Ook kreeg de vertrekkende heer Brandenbarg een boekje aangeboden, met daarin een verzameling 'spontane uitla tingen van schoolbewoners'. De reacties kwamen alle op het zelfde neer; het vertrek van de heer Brandenbarg betekent een groot gemis voor de school. SEROOSKERKE - Serooskerke liet tijdens de rom melmarkt, die werd gehouden op het Dorpsplein en rond de kerk zien, waarin een klein dorp groot kan zijn. In totaal bracht de rommelmarkt 5100,- op. Dit bedrag is bestemd voor de sportvereniging Velo- citas en de Dorpsgemeenschap Serooskerke. De rommelmarkt werd om 9.00 uur geopend met een zelf in gestudeerd dansje door kinde ren van de bovenbouw van de basisschool. Aansluitend wer den door alle kinderen ballon nen opgelaten, in het kader van een ballonnenwedstrijd. De hele dag trokken vele be langstellenden langs de kraampjes met huishoudelijke artikelen, boeken, platen, kle ding, antiek, speelgoed en lek kernijen. Ook veel interesse was er voor het ballengooien, touwtje trekken en sjoelen. Vooral veel kinderen beleefden plezier aan de demonstraties van de brandweer. Opmerkelijk was de grote zelf werkzaamheid van de inwo ners. Twee dames gaven een de monstratie kantklossen. In het dorpshuis was een expositie van glasgravures, gemaakt door de heer J. Kloet en twee plaatselijke muzikanten zorg den voor live muziek tussen de bedrijven door. Bouwactiviteiten Veel belangstelling ging uit naar een stand, waar informa tie werd gegeven over de bouw van woningen in Serooskerke. Vast staat dat in september be gonnen wordt met de bouw van vier woningen. Als voor die tijd nog meer bouwgrond ver kocht wordt, kunnen er nog meer huizen gebouwd worden. ZIERIKZEE - Tot 1 mei kon Tafeltje Dek Je Zierik- zee rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 1,50 per warme maaltijd. Nu die termijn is verstreken moet er een definitief standpunt over de subsidië ring van Tafeltje Dek Je worden genomen. Hoe dat er uit moet zien bespreekt de Zierikzeese welzijns- commissie dinsdag 14 juli in het stadhuis. Deze ver gadering begint om 19.30 uur. Wat die definitieve wijze van subsidiëring betreft moet wor den gesproken over de leveran cier van de maaltijden, de te subsidiëren kosten, de manier van subsidiëren en het al dan niet verstrekken van een. één malige subsidie van 1665 gul den voor de aanschaf van nieu we thermocaters. Voor de pe riode vanaf 1 mei is bovendien een aanvullende subsidie no dig. Amateur Comedie Ook de subsidiëring van de Amateur Comedie Zierikzee is dinsdag 14 juli onderwerp van discussie. Op dit moment be taalt de gemeente jaarlijks (maximaal) 750,- bij in de kosten van kwaliteitsverbete ring. Het werkelijke subsidie bedrag wordt bepaald aan de hand van de werkelijke kosten voor kwaliteitsverbetering. Dit kan tot gevolg hebben dat de Amateur Comedie enerzijds geld overhoudt, terwijl de ge meente anderzijds de maxima le gemeentelijke subsidie moet uitbetalen voor activiteiten ter bevordering van de deskundig heid. Om die reden voelen b en w er meer voor om de subsidie te koppelen aan het exploita tieresultaat met een maximum van 750,-. Zeeuws Orkest De welzijnscommissiemoet bo vendien ook een uitspraak doen of het verzoek van het Zeeuws Orkest om de subsidie op te trekken tot 6500 gulden gerechtvaardigd is. Op dit mo ment krijgt het orkest van Zie rikzee 3600 gulden, terwijl ook de andere gemeenten (het is im mers een regionale activiteit) een bijdrage leveren. De ge vraagde subsidieverhoging tot 6500 gulden houdt voor Zierik zee een verhoging van 400,- in. Nomen Nescio Ziekenomroep Nomen Nescio heeft eveneens bij de gemeente aangeklopt voor een subsidié. Vorig jaar kreeg de ziekenom roep voor een keer een bedrag van 0,25 per inwoner. Met het oog op 1993 vraagt Nomen Nes cio opnieuw subsidie en wel een kwartje per inwoner. Deze subsidie is noodzakelijk in ver band met hogere kosten, dit omdat de ziekenomroep voor nemens is haar activiteiten verder uit te breiden. B en w zijn in principe bereid om over te gaan tot een structurele sub sidie van 2500,- zij het met de voorwaarde dat het subsidie bedrag kan worden herzien wanneer de risico-reserve van Nomen Nescio boven de vijf duizend gulden komt. Dit is om te voorkomen dat de om roep te veel gaat sparen van de gemeentelijke subsidie. ZIERIKZEE - Een nieuw op- vangmodel voor asielzoekers is een van de agendapunten voor de vergadering van de Zierikzeese commissie sociale zaken van woensdag 15 juli. Deze vergadering wordt ge houden in het stadhuis en be gint om 16.00 uur. Behalve dit nieuwe opvangmo- del bespreekt de commissie ook de begroting van de Inter gemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland en de instelling van een sociaal cultureel fonds. Bovendien wordt de commissie door gehandicaptenorganisa ties gevraagd om adhesie te be tuigen met hun bezwaren tegen het decentraliseren van voor zieningen voor gehandicapten. ZIERIKZEE Collecte De collecte voor het Fonds Epi lepsie heeft in Zierikzee 4042,10 gulden opgebracht. Collectanten en giftgevers wor den van harte bedankt voor dit mooie resultaat. Schaken Op donderdag 9 juli wordt een open lucht schaaktoernooi ge houden onder de Beuze te Zie rikzee. Het evenement duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Leger des Heils Op zondag 12 juli wordt om 10.00 uur een bijzondere sa menkomst gehouden in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Poststraat. In deze sa menkomst wordt gesproken over de uitzending van een groep jongeren naar Portugal, waar zij gedurende veertien dagen werkzaam zijn bij het Leger des Heils in Oporto en Praha de Marcas. In Oporto verlenen zij medewerking aan de activiteiten vanuit een dag centrum voor ouderen en de daaraan verbonden Thfeltje- dek-je-dienst. In Praha de Mar cas wordt de groep toegevoegd aan een jeugdkamp, waar zij behulpzaam zijn bij de activi teiten die hier gehouden wor den. De bijeenkomst van zon dag is vrij toegankelijk en staat onder leiding van me vrouw majoor A. Holland- Kooij. Medewerking wordt ver leend door de muziekgroep en het zangkoor van het korps Zierikzee. Afscheidsavond leerlingen OBS Theo Thijssen Vreemde kuren; zo heet de mu sical die op vrijdag 17 juli wordt opgevoerd door leerlin gen van de Openbare Basis school Theo Thijssen. Het eve nement vindt plaats op vrijdag 17 juli ter gelegenheid van het afscheid van de oudste leerlin gen van de school die naar het middelbaar onderwijs gaan. De afscheidsavond wordt ge houden in de gemeenschaps ruimte van de school en begint om 20.00 uur. Na de opening door de vicevoorzitter van de ouderraad, B. de Boer reikt de directeur van de school, J. L. Goedhart de getuigschriften uit aan de vertrekkende leer lingen. Leden van de Zierikzee se Rode Kruisafdeling over handigen de EJ^BO-diploma's die de diverse leerlingen heb ben behaald. Na de vertoning van een videofilm over het schoolkamp van groep ze ven/acht en een, pauze begint de opvoering van de musical door leerlingen yan groep acht. ELLEMEET Collecte Voor het Nationaal Epilepsie Fonds De macht van het kleine is bij de collecte in Ellemeet een bedrag opgehaald van 327,90 gulden. De collectanten en de gevers worden hartelijk bedankt voor hun bijdrage. SCHARENDIJKE Pleinfeest Zaterdagmiddag 18 juli wordt op het schoolplein van de Christelijke basisschool Hel- chersee in Scharendijke het jaarlijkse „pleinfeest" gehou den. Activiteiten die worden gehouden zijn onder meer het rad van avontuur, een mini- rommelmarkt en een songfesti val /play backshow bedoeld voor zowel kinderen als vol wassenen. Kinderen kunnen zich de gehele middag bezig houden met het spelen van tra ditionele spelletjes, jeugdsen timent voor de ouderen. Als af sluiting van het „pleinfeest" kan er rond de school worden gebarbecued. Sponsors uit het dorp en omstreken hebben zich garant gesteld voor het prijzen pakket. De prijsuitreiking van de verschillende activiteiten wordt gedaan door burgemees ter W. den Boer van Midden- schouwen. De opbrengst van het feest komt deels ten goede aan de kas van de ouderraad van de school. Daarnaast wordt een bedrag gereserveerd voor de verbouwing/nieuw bouw van de school. Zoals de plannen er nu uitzien wordt in oktober een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. DREISCHOR Orgelconcert Dirk Jansz Zwart Op donderdag 16 juli presen teert de orgelist Dirk Jansz Zwart het eerste van een serie orgelconcerten die hij deze zo mer geeft in de Nederlandse Hervormde kerk te dreischor. De orgelbespelingen vinden in de periode van 16 juli tot en 27 augustus wekelijks op donder dag plaats. Het programma voor de eerste orgelavond be staat uit werken van J. S. Bach, A. Homilius, Martini, Guil- mant, Widor en Willem Vogel. Aanvang van het concert 20.00 uur. NIEUWERKERK Collecte De opbrengst van de in Nieu- werkerk gehouden collecte voor het epilepsiefonds be draagt 734,75 gulden. De gift gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. OOSTERLAND Collecte De collecte voor het Epilepsie Fonds heeft in de kern Ooster- land 918 gulden opgebracht. Ie dereen die via een gift of door te collecteren aan dit resultaat heeft bijgedragen wordt door de organisatoren hartelijk be dankt. Verkoping In de woning van de familie De Bruine aan de Lage Maireweg 14 te Oosterland vindt op dins dag 14 juli een verkoping plaats ten bate van de gehandi captenzorg. Tijdens het evene ment worden ondergoed, lin nengoed, huishoudelijke arti kelen en zelfgemaakte artike len waaronder babbelaars, ba- bykleding, sokken en klompen verkocht. De verkoping vindt plaats van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. BRUINISSE Grotere mosselkotter De firma Jumelet-Otte van de Bru 34 heeft de YE 77 van de firma Van der Plasse in Yerse- ke aangekocht. Het vaartuig, de voormalige Bru 8 verhuisde twee jaar geleden van Bruinis- se naar Yerseke omdat de toen malige eigenaars, de gebroe ders Padmos, bij scheepswerf Maaskant een nieuwe Bru 8 lie ten afbouwen. Het grotere vaartuig voor de beide firman ten Jumelet-Otte zal worden geregistreerd als Bru 12 Wol- fert Franke. Tot vorig jaar nam deze Bruse rederij met de Noordzeekotter Bru 12 vanuit Stellendam aan de boomkor- visserij deel. De firmanten na men het besluit de kotter af te stoten en alleen met het mos- selbedrijf door te gaan. De Bru 34 wacht in de Bruse haven op een nieuwe eigenaar. Zanguitvoering Vrijdag 10 juli presenteert de zangvereniging Laus Deo uit Bruinisse in combinatie met het Christelijk Gemengd Koor uit Middelharnis een koor- en samenzangavond in de Neder landse Hervormde kerk te Bruinisse. Beide koren staan onder leiding van dirigent C. den Braber. Het openings woord wordt verzorgd door de heer K. Baas uit Ooltgens- plaat. De heer L. Barendrecht zal tijdens de zanguitvoering het orgel bespelen. De toegang voor het concert dat om half acht begint is gratis. Iedereen is welkom. Geslaagden reanimatlecursus Afgelopen maandag hebben dertien kandidaten examen ge daan voor de reanimatiecursus van de Hartstichting in Brui nisse. Alle deëlnemers aan de cursus mochten het diploma in ontvangst nemen. De docenten waren de heren A. Salemink en H. Bontekoe, terwijl de Bruse huisarts dokter A. Dorrestein als examinator optrad. De geslaagden uit Oosterland zijn: mevr. D. van den Akker, mevr. C. de Bruin-van Kleef, de heer H. de Bruin; Dreischor: H. Dijkhuizen; Zonnemaire: mevr. J. van der Velde; Amster dam: mevr. J. Zoetelief; Kerk- werve: J. van Leeuwen; Burgh- Haamstede: B. Steyn; Bruinis se: mevr. A. Timmer, mevr. E. van de Wetering-van der Velde, mevr. J. Verhey, de heer M. Ju- melet en de heer M. Duinhou- GOES Geslaagd Aan het Reformatorisch Vor mingsinstituut in Goes en Tho- len, zijn voor de examens van de Modevakschool „Haarlem" onderstaande cursisten voor de volgende vakken geslaagd: Costumière: Nellie Houteka mer, Bruinisse. Kleerma- kerspraktijkdiploma: Rianne van de Bos, Bruinisse. Apprentie-coupeuse: Jannie Flikweert, Zierikzee; Margreet Schot, Bruinisse. Op woensdag 22 juli OOSTERLAND - „We mikken er op dat mensen die in de Westhoek op vakantie zijn na een dag op het strand 's avonds iets leuks zoeken om te gaan doen", aldus de heer M. Dalebout uit Oosterland. Wat hem betreft bestaat dat leuks op woensdag 22 juli uit een bezoek aan de Midzomeravondrommelmarkt die dan plaatsvindt rond de kerk en de toren in Ooster land. Het is voor het eerst dat het jaarlijkse evenement niet op een zaterdag en overdag wordt gehouden, maar midden in de week en 's avonds. „Zaterdag is altijd een wisseldag voor re creanten. Het is een dag dat men aankomt om zijn intrek te nemen in een vakantieverblijf of weer de terugtocht naar huis begint. Op zo'n dag hebben veel vakantiegasten geen tijd om een rommelmarkt te bezoe ken". Op basis van deze ge dachte besloten de vrijwilli gers van de Nederlandse Her vormde Kerk in Oosterland om de rommelmarkt dit jaar op woensdagavond te houden. Verder heeft het evenement de zelfde opzet als in vorige jaren. Rond het kerkgebouw en de los daarnaast staande tQren van de Nederlandse Hervormde kerk worden kramen opgesteld waarin grote hoeveelheden tweedehands artikelen worden verkocht die zijn ingebracht door de bevolking van Ooster land. Ingebracht, want de hoeveel heid tweedehands goederen die het afgelopen jaar bij de vrij willigers van het evenement aan huis werd ingeleverd was zo groot, dat het volgens de heer Dalebout niet meer nodig was om ook nog eens een inza meling te houden. „We hebben ruim genoeg om zo'n vier uur bezig te zijn". Op het grasveld naast de kerk worden meubelen en grotere huishoudelijke artikelen ver kocht. Verder omvat het evene ment een aantal spelen zoals een schiettent, een ballentent, een stokkenvangerspel en een sjoelbak. Een deel van de onge veer 25 vrijwilligers houdt zich bezig met de verkoop van ei gengemaakte cakes, koekjes en pannekoeken. De opbrengst van de Midzo meravond-Rommelmarkt is be stemd voor het onderhoud en de restauratie van het kerkge bouw dat het decor van het eve nement vormt. Wanneer het op de midzomeravond woensdag 22 juli onverhoopt zou plenzen van de regen, wordt de rom melmarkt verplaatst naar de zaterdag erna, 24 juli. Maar daar gaan ze in Oosterland niet van uit. „Het is dan midzomer en geen moesson hier". Het evenement begint om 18.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. In Nederlandse Hervormde kerk Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Onder het thema Kerk zonder grenzen vinden van 23 juli tot en met 27 augustus diverse zomeractiviteiten plaats in de Ne derlandse Hervormde kerk aan de Ring in Haamste de. Het betreft tentoonstelling, orgelbespelingen, middagpauzediensten en een kraam met informatie- lectuur, De zomeractiviteiten worden georganiseerd door de commis sie Groot Kerk Project. Een groepje van zes mensen die af komstig zijrf uit de drie ver schillende kerkgenootschap pen in Haamstede; de Gerefor meerde Kerk, de Christelijke Gereformeerde Kerk en de Ne derlandse Hervormde Kerk. In 1980 namen zij voor het eerst het initiatief om in de zomer maanden voor toeristen en de eigen bewoners activiteiten te organiseren waarbij de bijbel en evangelie centraal staan. Men doet dit omdat men van mening is dat mensen steeds meer van God vervreemden en de kerken steeds leger worden. „Wij willen de blijde bood schap aan de mensen doorge ven dat God voor ons zijn enige zoon gegeven heeft opdat de mensen niet verloren gaan en niet eenzaam hoeven te zijn", aldus mevrouw Groenleer die in de commissie Groot Kerk Project zit namens de Christe lijke Gereformeerde Kerk. Vanaf 23 juli is de kerk op de Ring wekelijks op donderdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. Daarbij is een tentoonstelling te zien die door leerlingen van de Christelijke en de Openbare basisschool werd gemaakt op het thema Kerk zonder grenzen. Een on derwerp dat op school in de vorm van een project werd be handeld. In de winterkerk (zij ruimte van de kerk) is een boe kenstand opgesteld waar chris telijke lectuur, tegeltjes en bij belse kinderwerkjes te bezich tigen zijn. Ook buiten de kerk staat een kraam waarmee de kerkleden via het uitdelen van folders proberen om in contact te komen met het publiek. Elke donderdag (in bovenge noemde periode) tussen 12.00 en 12.30 uur wordt in de kerk een middagpauzedienst ver zorgd door de drie predikanten van de kerken die de. zomerac tiviteiten organiseren. Op don derdag 23 juli wordt een bal lonwedstrijd gehouden voor de leerlingen van de scholen in Haamstede en op woensdag 19 augustus treedt Aad Peters met zijn poppentheater op in dorps huis De Schutsa Aanvang 19.00 SCHARENDIJKE - De raad van de gemeente Mid- denschouwen heeft twee maanden geleden de preca- rioverordening 1992 vastgesteld. Onder de naam pre cario kan de gemeente een soort belasting heffen van personen die voorwerpen onder, op of boven ge meentegrond hebben. Onder gemeentegrond worden die gronden verstaan die voor de openbare dienst bestemd zijn zoals onder meer wegen, trottoirs, bermen, speelplaat sen en plantsoenen. In principe zijn dit allemaal gronden waar de burgers gebruik van mogen en/of kunnen maken. In principe kan de gemeente over alle voorwerpen die onder het precariorecht vallen, belas ting heffen. Tb denken valt bij voorbeeld aan een terras, bui tenverlichting, zonnescher men, verwijsborden, stoeptre den, vlonders, overbouwingen, luifels, markiezen en rijwiel- rekken. Het recht wordt gehe ven bij aanslag dat wil zeggen dat wanneer een belastbaar feit wordt geconstateerd er au tomatisch een aanslag wordt opgelegd. Voor enkele voor werpen bestaat er een vast ta rief per eenheid. In de overige gevallen wordt het recht bere kend tegen een algemeen ta rief. Burgers die voorwerpen op. onder of boven gemeente grond hebben dienen in alle ge vallen te beschikken over een vergunning op grond van de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV). Deze vergun ning kan worden aangevraagd bij het college van burgemees ter en wethouders van de ge meente Middenschouwen. Enkele voorwerpen vallen bui ten de verplichte belasting. Uitgezonderd zijn namelijk on der meer: vlaggestokken en - houders, voorzover deze niet gebruikt worden voor reclame doeleinden, en voorwerpen die uitsluitend worden gebruikt voor een liefdadig doel. DEN HAAG - Het aantal leer- lingbouwplaatscn moet wor den uitgebreid. Dat vinden mi nister Alders (VROM), de Bouw- en Houtbond van FNV en CNV en het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB). De ze partijen ondertekenden daartoe woensdag een stimule ringsovereenkomst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5