Een gezellige drukte bij Zomeraetiviteiten Verbouwing speel/ leerlokaal in de OBS Theo Thijssen Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers lïimffieuws DE IMMETJES-HOEVE Film Beethoven geprolongeerd Unieke geboorte in Reptielenzoo Vlissingen H Concert Luctor et Emergo Utrecht mag experi menteren met winkeltijden 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT - Treinconducteurs zijn niet meer verplicht om hun pet op te zetten. De Nederland se Spoorwegen hebben donder dag de draagplicht ,,met on middellijke ingang" afge schaft. Dat staat in de tussen tijdse rapportage over het con ducteursplan van de NS. Een woordvoerder van de spoorwe gen bevestigde dat de draag plicht is afgeschaft op verzoek van de conducteurs zelf. Die hadden de afgelopen jaren steeds vaker hun bezwaren kenbaar gemaakt over de pet, ook al waren ze daardoor beter herkenbaar voor de treinreizi gers. VLISS1NGEN - Reptielenzoo Iguana in Vlissingen is woens dag verblijd met de geboorte van een aantal zogenaamde pootloze hagedisjes. Volgens beheerder A. Bom is het uniek dat deze op een slang lijkende hagedissen in gevangenschap worden geboren. Verscheidene jaren achtereen volgroeiden de embryo's wel, maar kwamen niet uit de eieren. Bom meldde woensdag dat in middels zes hagedisjes uit de eieren waren gekropen, de an dere twee staken er toen al met hun kopje uit. De diertjes we gen acht gram en zijn zo'n 25 centimeter lang. Een volwas sen pootloze hagedis meet an derhalve meter en heeft de dik te van een kinderarm. Het gaat om de grootse hagedissesoort ter wereld waarbij alleen stompjes nog verraden dat ver re verouders ooit ledematen hadden. De kenmerken waar door ze tot de hagedissenfami- lie behoren en niet tot die van slangen zijn een compleet ge raamte en de mogelijkheid om te horen en te zien. De dieren komen in het wild voor in Zuid-Europa en een deel van Azië. Bom wijt de voorspoedi ge geboorte dit jaar aan de ho gere temperaturen. De diertjes maken volgens hem veel kans te overleven. Voorlopig blijven de babyhagedisjes in de kraamkamer van de reptielen- zoo. De geboorte biedt Bom weer meer kans in zijn streven vervangend nageslacht van de in Vlissingen verblijvende die ren te garanderen. ZIERIKZEE - De werkelijk grote stroom toeristen liet nog even op zich wachten zo bleek tijdens de Zomeraetiviteiten, die afgelopen dinsdag op het Havenplein werden gehouden. Wel was het ge zellig druk bij de voorloper van de Toeristendagen, die gepland staan voor de dinsdagen 14, 21 en 28 juli en 4 en U augustus. Op de terrasjes, die stonden opgesteld aan de zuidzijde van het Haven plein, genoten de voor het grootste deel buitenlandse gasten van het stralende weer, de koele drankjes en lekkere hapjes. Ondertussen konden zij mooi een blik werpen op de bedrijvigheid die zich op het plein afspeelde. Terwijl de ouders namelijk een terrasje pikten en zich te goed deden aan de mosselen, broodjes haring en hamburgers, leefden de kinderen zich uit op het felgekleurde springkussen. Even verderop trakteerden twee troubadours met contrabas en 'gitaar het publiek op klassiekers van onder andere Simon en Garfunkel en meer recente hits. Zowel jong als oud liet bij twee clowns met oranje hoedjes, blauwe pakken met strepen en sterren hun gezicht beschilde ren, om vervolgens in een andere gedaante een rondje door de stad te lopen. Voor de organisatie en de toeristen is het te hopen dat volgende week dinsdag, wanneer de Toeristendagen officieel van start gaan, het weer net zo meewerkt als bij de Zomeraetiviteiten. (Foto: Joop van Houdt). ZWOLLE - Defensie krijgt geen verbod op het kappen van bomen en het plaatsen van een afrastering bij de Generaal Spoorkazerne in Ermelo. AMSTERDAM - Voor het mu seum Fodor aan de Keizers gracht in Amsterdam is woens dagmiddag het doek gevallen. Een meerderheid van de Am sterdamse gemeenteraad zei woensdagmiddag vestiging van het Vormgevingsinstituut in de panden belangrijker te vinden dan het voortbestaan van Fodor in -de huidige vorm. ZIERIKZEE - Wanneer alles volgens plan verloopt wordt tijdens de grote vakantie een speel/leerlokaal van de openbare basisschool Theo Thijssen ver bouwd en uitgebreid. Het gaat om het lokaal dat vroeger onderdeel uitmaakte van de christelijke kleuter school Maltarakkers, een ge bouw dat tegen de Theo Thijs- senschool aan de Calandweg staat. In verband met de invoe ring van de basisschool werd het kleuterschoolgebouw in 1983 door het christelijk schoolbêstuur overgedaan aan de gemeente Zierikzee. Bij de invoering van de basis school werden beide lokalen toegevoegd aan de Theo Thijs- senschool. Volgens groepslei der de heer Polderman is het speel/leerlokaal inmiddels hard aan een opknapbeurt toe. De vloer is slecht en de wanden en het plafond zijn ook nodig aan vernieuwing toe. Wanneer het Zierikzeese ge meentebestuur het geld be schikbaar stelt dat nodig is voor de verbouwing beginnen de werkzaamheden nog deze zomer, na de bouwvakvakan tie. Daarbij wordt het speel/leerlokaal tevens uitge breid tot ongeveer 70. vierkante meter en wordt de nabij gele gen toilet-unit verwijderd. BURGH-HAAMSTEDE - Vluchtelingenwerk, de landelijke organisatie die zich inzet vóór de opvang van en begeleiding van vluchtelingen ~m Nederland, is op zoek naar vrijwilligers die zich willen inzetten voor de asielzoekers die binnenkort Worden opgeno men in het nieuwe asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede. Om de plannen van Vluchtelin genwerk uiteen te zetten wordt er op woensdag 15 ju li een informatie-bijeenkomst gehouden in dorps huis De Schutse in Haamstede. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. ,9 Op 1 november 1987 heeft het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (WVC) de Regeling Opvang Asielzoe kers (ROA) in werking doen treden. In dit kader zijn op ver schillende plaatsen in Neder land asielzoekerscentra inge richt. Een van de laatste be treft het AZC Burgh-Haamste- de. Vluchtelingenwerk heeft sinds de invoering van de ROA in honderden gemeenten een VluchtelingenWerkgroep opge richt. De geboden opvang en ondersteuning hebben de asiel zoeker, echter niet alleen no dig in hun gemeenten van uit plaatsing, Ook daarvoor, gedu rende hun verblijf in een AZC, is begeleiding dringend nodig. Humaniteit Vluchtelingenwerkers in de centra houden zich zuiver bezig met de juridische begeleiding en ondersteuning van de asiel zoekers. Vluchtelingenwerk is nJ- namelijk van'1 mening dat men sen die in ons land asiel aan vragen recht Êfebben op een hu mane opvang1 en een eerlijke juridische procedure. Van de vrijwilligers Vordt inzet, be trokkenheid én tijd gevraagd, variërend van één tot enkele dagen per weëk. Enige kennis van een vreemde taal, Engels of Frans, is gewenst. Met name omdat de vrijwilligers te ma ken krijgen met mensen die zijn gevlucht uit Oost-Europa of gebieden in Afrika. Vluchte lingenwerk ondersteunt de vrijwilligers bij hun boeiende, maar niet altijd even gemakke lijke, werk door hen intensieve scholing en training, regelma tige begeleiding en een reis- en onkostenvergoeding te geven. De voorlichtingsavond in De Schutse aan de Julianastraat 22 in Haamstede is bedoeld om met name in te gaan op het werk dat een vrijwilliger in dienst van Vluchtelingenwerk kan verrichten. Door CATAUJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 49 Dan kijkt ze verrast op. Jelle staat on verwacht voor haar. Het valt haar weer op hoe groot hij is, groot met brede schouders. Geert en hij ontlopen el kaar niet veel, maar Jelle is blond en Geert is donker. Geert kan even streng kijken als vader. Jellê lacht vaker dan die twee, maar hij kan ook ernstig zijn, stug-ernstig: een echte Fries. 'Zo deserteur, weggelopen? Er broeit wat voor je als mijn vader je in de ga ten krijgt'. Plagend vervolgt ze: 'Jaja, niet werken, denkt meneer. Werken is voor de dommen. Je kunt hier beter in mijn zonnetje staan, een beetje rond- lummelen en met mij een babbeltje maken'. 'Jij bent toch wel echt een kleine kat', mort Jelle. 'Heel lief wezen, maar af en toe je klauwtjes uitslaan'. Dan wordt hij ineens ernstig. 'Doortje, ik ben in derdaad weggelopen, ik kan het niet langer onder me houden Ik eh weet wat je tegen mijn vader hebt gezegd over mij, en ik weet ook wat je graag wilde hebben. Omdat ik je spe ciale vriend was 'Ja?' vraagt ze zacht. Ze heeft een kleur van agitatie gekregen, nerveus draait ze aan haar ringetje met het diamanten vijfhoekje dat ze van vader en moeder gekregen heeft voor haar zeventiende verjaardag. 'Ja, en nu heb ik hem hier'. Hij reikt haar de foto over waarom ze Jelles va der heeft gevraagd. De foto van Jelle met het grappige petje, deel van het uniform van de landelijke ruiters, naast zijn paard, een mooi zwart paard. Ze lacht zenuwachtig. 'Gek sta je erop', giechelt ze, 'maar toch wel leuk'. Dan rust zijn hand dwingend op haar schouder. 'Doortje, ik vraag me af waarom je die foto wilde hebben. Je ziet me toch iedere dag?' Ze wendt haar ogen af. Zijn recht streekse vraag verwart haar toch, al kon ze zich wel voorstellen waarom Jelle het wil weten. Ze laat haar blik een moment rusten op zijn gebruinde hals, bruin van zon en zomer. Wat houdt ze van hem, hoe grondeloos is haar liefde, denkt ze, maar meer dan ooit voelt ze haar gehandicapt zijn naast Jelles stralende gezondheid, zijn echt man-zijn. Ze sluit haar ogen om dat ze de tranen voelt branden, tranen van verdriet om haar schamele machte loosheid. Jelle slaat zijn arm om haar schouder en legt zijn hoofd op haar krullen. Hij kan het niet langer verzwijgen; stame lend bekent hij hoeveel hij van haar houdt. Hij streelt haar wangen en kijkt naar haar wijdgeopende betraan de ogen. Een traan glijdt langzaam naar beneden om als een glinsterende regendroppel op haar wang te blijven liggen. 'Is het echt?' vraagt ze kinderlijk. 'Is dit werkelijkheid? Kan een man echt van mij houden? Ben jij die man?' Hij knikt. 'Die man ben ik. Houd je van me, liefste, wil je me hebben? Voor altijd?' 'Liefste', fluistert ze. 'Dat heeft nog nooit iemand tegen me gezegd. Wel te gen Els, en tegen Marietje Govers en misschien tegen Trees. Maar nooit te gen mij'. Dan schudt ze haar hoofd. 'Ik moet je toch wat uitleggen liefste'. Hij drukt haar dicht tegen zich aan, dan schrikt hij. Hij ziet een moment haar gezicht vertrekken. Hij moet haar pijn hebben gedaan. Nu al Ze lacht alweer. 'Het was niets, Jelle. Je moet er nog even aan wennen dat ik maar een porseleinen popje ben. En daarom, zie je 'Leg me niets uit', fluistert hij. 'Ik weet toch alles, ik néém toch alles? Je bent toch gewoon een meisje? Die benen, die tellen toch niet mee? Ook al komt het niet goed'. 'Dokter Tbn Cate heeft gezegd dat ik nooit kampioen op de vijfhonderd me ter kan worden', pruilt ze. 'Mijn kampioen zul je altijd zijn. Ik houd van je zoals je bent, omdat je bent wat ik van een vrouw verwacht'. Hij tilt haar hoofdje op 'Nou zijn we van elkaar, Doortje'. (wordt vervolgd) Vrijdag 10 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.44 uur Young Ramsay, Australische serie. 17.33 uur Parker Lewis, Ameri kaanse comedyserie. 17.59 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.27 uur Ja, natuurlijk, bloe men en planten, tuiniersmaga zine. 19.00 uur Cosbyshow, comedy serie. 19.28 uur Zo vader zo zoon, spelprogramma. 20.00 uur Journaal 20.25 uur NCRV Zomerfilm: Caroline, Amerikaanse tv- film. 22.07 uur Spiegels, talkshow. 22.46 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.10 uur Dokument: Two points of view, drieluik over beroepsfotografen. 23.32 uur Miniatuur. 23.40 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Zoovenirs, serie over diereentuindieren. 18.51 uur Bassie en Adriaan op bezoek in het Sophiakinder- ziekenhuis, reportage. 18.59 uur Bananasplit, pro gramma met de verborgen ca mera. 19.41 uur America funniest ho me video's, Amerikaanse ama teurvideofilms. 20.03 uur TV dokter, medische tips. Herh. 20.05 uur TROS poll de France. 20.12 uur Te land, ter zee en in de lucht: Fiets 'm d'r in. 21.06 uur TROS triviant olym- pia, 7-delige serie spelpro- gramma's met als onderwerp de geschiedenis van de Olym pische Spelen. 21.59 uur TROS aktua in be drijf, informatief programma rond het thema toerisme in Ne derland. 22.43 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.27 uur Baby it's you, Ameri kaanse speelfilm uit 1982. 01.15 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 18.40 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. Ï4.55 uur Tour de France, recht streeks verslag van de 6e etap pe: Roubaix-Brussel. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 19.12 uur Tour de France, sa menvatting van de vandaag ge reden etappe. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Zomerjazz bij de NOS: Herinneringen aan Har lem, documentaire. 21.17 uur North Sea Jazz Festi val 1992, live-verslag van het openingsgala. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. Met om 23.00 uur Hét wekelijkse gesprek met de minister-president 23.10 uur North Sea Jazz Festi val 1992, live-verslag. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Mash, Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur Hitbingo. Presenta tie: Irene Moors en Carlo Bosz- hard. (Herh.). 11.20 uur Geraldo, talkshow. 12.05 uur RTL Radio Studio Live. Open window television. 12.45 uur Big parade of come dy. Amerikaanse speelfilm. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love Boat. Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: Scat- tegories, telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur De Dageraad, Neder landse dramaserie. 20.30 uur Het beste van wie ben ik? Compilatie van de beste, leukste ontroerendste momenten van dit spelpro gramma met André van Duin, Ron Brandsteder en Caroline Tbnsen. 21.10 uur De prins van Bel Air, Amerikaanse comedyserie. 21.35 uur Nurses, Amerikaanse comedyserie. 22.05 uur Mike's Murder. Ame rikaanse speelfilm uit 1984. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur Mash, Amerikaanse serie. 00.35 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 01.20 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 01.45 uur Midsummer nights sex comedy. Amerikaanse speelfilm. 03.10 uur RTL 4-text, selectie van pagina's uit RTL 4-Text met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 3. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 191. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 455. 18.35 uur De kruisboog (Cross bow), 24-delige Amerikaans/ Engelse jeugdserie rond de le gende van Willem Tel. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tips. 19.25 uur Zoölympics, Medede lingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Zeg 'ns Euh, spelpro gramma. 20.30 uur Major League, Ame rikaanse speelfilm uit 1988. 22.10 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedy-serie. Aansl. paardenkoersen en Zoö lympics. 22.40 uur Vandaag en Sport 23.05 uur Kijk uit! 23.10 uur Ten huize van: Toots Thielemans. Interview van de Belgische jazzmuzikant Tbots Thielemans. 00.00 uur Thriller: Waanide (Screamer). 01.05 uur Coda. BRT 2 14.55 uur Sport extra. Wielren nen: Ronde van Frankrijk. 17.28 uur Zie BRT I RENESSE - Op vrijdag 17 juli geeft de muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse een concert. Het optreden vindt plaats de in muziektent die deze dag staat opgesteld op het dorpsplein naast de kerk. Het concert staat in het teken van de vlotte luistermuziek en is met name gericht op het zo merse publiek. Op het programma staan onder meer de mars De Zeeuwse Stro men, een selectie van werken uit de musical Annatevka en het Zuidamerikaanse Samba Orpheo. Het Fanfare Orkest staat onder leiding van diri gent Henk Blom. Het concert begint om 20.00 uur. UTRECHT - De gemeente Utrecht mag de openingstij den van de winkels gaan ver soepelen. De winkels in die plaats mogen van maandag tot en met zaterdag open blijven tot uiterlijk negen uur 's avonds, als het aantal ope ningsuren per winkel maar niet hoger wordt dan 52. Minister Andriessen van Eco nomische Zaken heeft positief gereageerd op de aanvraag om versoepeling van de gemeente raad. Of de winkels nu ook in grote getale later open zullen zijn is zeer de vraag. Tben de gemeenteraad zich in maart over deze zaak boog, hadden slechts elf winkeliers belang stelling getoond voor verrui ming van de openingstijden. In plaatsen die eerder toestem ming kregen om te experimen teren met de openingstijdens wordt hiervan slechts beperkt gebruik gemaakt, zo bleek eer der uit onderzoeksresultaten die werden aangeboden aan de Tweede kamer. ZIERIKZEE - Wegens groot succes is ook dit week end in de Concertzaal in Zierikzee de rolprent Beet hoven te zien en wel op zaterdag 11 en zondag 12 juli. De voorstelling begint beide keren om 20.00 uur. Niet een mens, maar een hond speelt de hoofdrol in Beetho ven. In de menselijke hoofdrol len een typisch Amerikaans ge zin; George en Alice en hun kinderen Ryce, léd en Emily. Pa George is een kleine maar succesvolle ondernemer die een beetje teveel met zijn werk bezig is. Bovendien is hij wat gevoelloos. Het gezin zucht on der de strenge aanpak van Ge orge. Eigenwijs Op ee\i gewone doordeweekse dag wordt een verandering bin nen het gezin ingeluid. Een jong hondje, een pluizig aai- beest dat eigenwijs uit z'n ogen kijkt komt binnen gelopen. De kinderen zijn op slag verliefd, maar George wil niets van het dier weten. „Honden kwijlen, krabben, stinken en hebben parasieten', stelt hij. George staat echter alleen en bezwijkt tenslotte onder de druk vanuit het gezin. Het hondje mag blijven en krijgt de fraaie naam Beethoven aange meten. Probleem is wel dat Beethoven een Sint Bernhard is. En die worden nogal groot. George maakt zich nog niet al teveel zorgen want, zo rede neert hij, als de rechtmatige ei genaar opduikt is Beethoven zo weer verdwenen. Het duurt echter niet lang of Beethoven wordt gewoon lid van het gezin. Hij eet mee, helpt mee troep te maken en haalt kattekwaad uit. Dat komt George bijzonder slecht uit want hij is net bezig met uitbreidingsplannen. Hij denkt geschikte partners te hebben gevonden maar op het moment dat de 'partners' toe willen treden tot het bedrijf van George gooit Beethoven roet in het eten. De hond ziet wat George niet ziet, en wel dat de 'partners' ordinaire oplich ters zijn. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 1 1 juli 20.00 uur /.ouila^ 12 juli 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4