Een stadhuismoeder keert haar ambtelijke kroost de rug toe Meer coördinatie handhaving milieuwetten Oosterschelde Afscheid van mevrouw K. F. de Masier-van Tiggelhoven Diefstal sport artikelen uit auto Inbraak in woning in aanbouw Inbraak bedrijf Diefstal van auto Commissie vergadering" Commissie financiën FNV komt met Vakantiewerk krant Zomerten- toonstelling 1992 DONDERDAG 9 JULI 1992 NR 25183 3 Mevrouw De Masier, geflankeerd door haar echtgenoot. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee behoort sinds februari tot de categorie eenouder-gezinnen. Een ge zin zonder de bindende figuur van een mater famili- as; zo'n zorgzame kloek die haar kroost koestert met een natje en een droogje maar vooral ook met een luisterend oor en een vriendelijk woord. Dat zoiets „diep ingrijpt" in een mensenleven bleek dinsdag in de Zierikzeese Vierschaar, waar afscheid werd geno men van mevrouw K. F. de Masier-van Tiggelhoven, hoofd huishoudelijke dienst van de gemeente Zie rikzee. 't Was voor bestuurders en ambtenaren die samen met een aantal vrienden en bekenden van het echtpaar De Masier naar de Vierschaar waren ge komen een wat ongebruikelij ke situatie. Mevrouw De Ma sier nu eens niet achter de tafel met koffie en drankjes, maar als hoofdpersoon over wie de zeven sprekers op deze „zeven de van de zevende" heel wat te zeggen hadden. Perfecte gastvrouw Niet alleen vanwege het feit dat mevrouw De Masier dik zesentwintig jaar lang een ver trouwd figuur binnen het stad huis was, maar vooral ook door haar vriendelijkheid en gast vrijheid, want mevrouw De Masier die in 1966 samen met haar man als conciërge-echt paar werd aangesteld was 'n perfecte gastvrouw. Dat moest burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs maar eens van het hart. „Dit afscheid is het afscheid van een zeer aardige persoon lijkheid die met haar manier van optreden een eigen De Masier-stempel op het stadhuis drukte" vatte de burgervader de betekenis van het hoofd huishoudelijke dienst samen. In die functie heeft mevrouw De Masier elk plekje van het stadhuis leren kennen. Thlloze keren immers sjouwde ze met haar mandje, trap op, trap af om haar ambtelijke kroost, be stuurders of bezoekers van een kopje koffie of thee te voor zien. Dat betekende zo'n 120 tot 130 kopjes koffie per dag. Daarnaast droeg zij ook de ver antwoordelijkheid voor het le gertje „Ajax-reinigsters" en was zij diegene die bij ont vangsten en bijeenkomsten voor een hapje en een drankje zorgde. Weekeinde Dit laatste betekende dat ze re gelmatig in het weekeinde in het stadhuis te vinden was. Ja renlang samen met haar man en bode Van der Heide, de laat ste jaren met de boden Haag en Van Mourik en met zoon Ge- lijn. Door haar gastvrijheid, die ze altijd koppelde aan be scheidenheid heeft Zierikzee volgens burgemeester Assel- bergs als gastvrije gemeente een goede reputatie opge bouwd. Biechtmoeder Maar ook onder de ambtenaren was ze een graag geziene ver schijning. Want behalve dat kopje koffie of thee had ze al tijd wel even tijd om te luiste ren als een van de ambtenaren zijn hart wilde luchten. Voor hen was ze niet enkel de dame met de koffiekan maar ook een soort „biechtmoeder". De laatste jaren echter begon het werk in een weliswaar fraai maar niet altijd even praktisch stadhuis haar zwaar te vallen en begon ook de ge zondheid wat barsten te verto nen. Bovendien kreeg de stad- hüismoeder meer en meer de behoefte om meer tijd vrij te kunnen maken voor haar man Jan en haar pas geboren klein dochter Maxime. Daarom ook greep ze de mogelijkheid om te gaan vutten met beide handen- aan. Dit tot „groot verdriet" van de ambtenaren en bestuur ders. Burgemeester Asselbergs vertolkte waarschijnlijk dan ook de gevoelens van het gehe le ambtenarenkorps en het ge meentebestuur toen hij toegaf het echt spijtig te vinden dat mevrouw De Masier niet lan ger meer deel uitmaakt van de stadhuisbevolking. „Jammer, dat u gaat, want u was 'n schat van een vrouw". Nestor van de raad, W. F. Sprengelmeijer die in de raads vergadering in fëbruari me vrouw De Masier ook al de no dige lof had toegezwaaid deed dit dinsdagmiddag nog 'eens dunnetjes over. In de loop van die 26 jaren moet mevrouw De Masier volgens Sprengelmeijer koffie en thee hebben gezet voor zo'n 338 raadsvergaderin gen. In die periode heeft ze bo vendien drie burgemeesters meegemaakt en heeft ze acht endertig raadsleden zien ko men en gaan. Daarnaast is in die jaren ook het'stadhuis re gelmatig uitgebréi'd. Eén histo risch feit moest de raadsnestor toch even kwijt en dat was die keer waarop zijn nieuwe en knellende schoenen, die hij stiekem had uitgedaan, door bode Van der Heide werden verstopt. Dankzij mevrouw De Masier behoefde Sprengelmei jer niet op kousevoeten huis waarts keren. Welgemeend kon de raadsnestor dan ook vast stellen dat mevrouw De Masier - Klazien - in al die jaren meer heeft gedaan dan van haar werd verlangd, daarom ook missen de raadsleden haar nu al bij hun vergaderingen. Blokkade Hoezeer ook de andere spre kers, gemeentesecretaris M. J. Walraven, oud-burgemeester Th. H. de Meester, voorzitter P. ZIERIKZEE - De Lokale Kontaktgroep Milieu (LKM) Oosterschelde werd woensdag 8 juli geïnstalleerd. Het voornaamste doel van de LKM is de coördina tie van de handhaving van milieuwetten in het Oosterscheldegebied. De LKM Oosterschelde is de eerste contactgroep in de provincie Zeeland die geïnstal leerd is voor één van de grote wateren. Inmiddels zijn voor de landgebieden al tal van LKM's actief. De ervaringen in deze contactgroepen zijn over het alge meen positief. Verwacht wordt dat door de installatie van de LKM Oosterschel de een bijdrage geleverd wordt aan het behoud van het karakter van het Ooster scheldegebied. De LKM Oosterschelde werd ingesteld door de Officier van Justitie mr. A. de Lange, het af delingshoofd van de Rijkspoli tie te Water G. J. de Bruijn, de directeur Landbouw, Natuur beheer en Visserij ir. A. W. H. van Weelderen, de hoofdinge nieur directeur Rijkswater staat dr. H. L. F. Saeijs en de voorzitter van de Stuurgroep Oosterschelde mevrouw G. de Vries-Hommes. Leden van de LKM Ooster schelde zijn medewerkers van verschillende diensten die een taak hebben ten aanzien van handhaving, toezicht en con trole op en van de vele wetten en verordeningen op het gebied van natuur en milieu in het Oosterscheldegebied. Het be treft de Rijkspolitie te Water, Rijkswaterstaat, Consulent schap Natuur, Bos, Landschap en Fauna (NBLF), de water schappen, de provincie Zee land, de Algemene Inspectie Dienst (AID), de gemeenten rondom de Oosterschelde, de directie Visserijen en de Rijks politie (waaronder de Veldpoli tie). Ook het Openbaar Minis terie en de door de Stuurgroep Oosterschelde vorig jaar aan gestelde coördinator/voorlich ter maken onderdeel uit van de LKM Oosterschelde De deelnemers komen maande lijks bij elkaar om onderling informatie uit te wisselen over handhavingszaken in het Oosterscheldegebied. Ook worden afspraken gemaakt over het gecoördineerd optre den bij overtredingen, kunnen vergunningen zo nodig beke ken worden op hun handhaaf baarheid en kan het bestuur en het Openbaar Ministerie geïn formeerd worden over knel punten op het gebied van hand having. Tot nu toe maakten de diensten onderling wel bepaalde afspra ken over handhavingsprojec- ten, maar ontbrak het nog aan onderlinge afstemming en in formatie-uitwisseling. De in stallatie van de LKM Ooster schelde zorgt ervoor dat meer informatie bij een grotere groep handhavers in het Oosterscheldegebied bekend wordt. De LKM Oosterschelde heeft verder als voordeel dat het dubbel uitvoeren van werk zaamheden of onderzoeken kan worden voorkomen waar door meer tijd vrij komt voor zaken waar men nu minder aan toe komt. Met de instelling van de LKM Oosterschelde wordt een be langrijke bijdrage geleverd aan de uitvoering van het Coör dinatieplan dat in 1988 door de Stuurgroep Oosterschelde is vastgesteld. Dit Coördinatie plan gaat echter nog een stap verder door voor te stellen dat medewerkers niet alleen oplet tend op hun eigen gebied moe ten zijn, maar ook globaal op de hoogte moeten zijn van za ken waar een collega van een andere dienst de eerste verant woordelijkheid voor heeft, en deze waarschuwen bij proble men. Afgezien van diensten met een algemene opsporings bevoegdheid zoals de Rijkspo litie te Water houden medewer kers op het gebied van handha ving nu voornamelijk toezicht op de wetten en regels waar de eigen dienst verantwoordelijk voor is. In het Coördinatieplan wordt in dit verband gespro ken over de belangrijke 'oor en oog' functie die medewerkers voor een andere dienst kunnen hebben. ver ais de samen werkingsvoorstellen uit het Coördinatieplan gaat de LKM Oosterschelde nog niet. Ver wacht mag echter worden dat bij een goed functioneren van de LKM Oosterschelde dit on derdeel van het Coördinatie plan bijna automatisch onder deel van het werk van de leden in de LKM kan gaan uitmaken. C. van Zweeden van de Bode kring Zeeland en de ambtena ren J. van Nieuwenhuizen en K. de Feiter probeerden om een nieuw aspect van het fenomeen De Masier naar voren te bren gen, lukte dat niet echt. Zorg zaamheid, vriendelijkheid, het talent om 'n goede bak koffie te zetten...die eigenschappen keerden in elke toespraak te rug. Wel hadden de verschillen de sprekers nog wat kwantita tieve verrassingen voor de aan wezigen in petto. Zo rekende gemeentesecretaris Walraven even hardop voor dat de stad huismoeder in de afgelopen 26 jaar zo'n 1,3 miljoen kopjes koffie en thee moet hebben in geschonken en daar ze daar voor steevast kop én schotel ge bruikte betekent dat volgens Walraven in totaal 195 kilome ter schotel, dat is van Zierikzee naar Zutphen en zoiets zou ze ker een aardige blokkade zijn geweest. Lied Zoals gebruikelijk was het ook nu weer adjunct streekarchiva ris G. Groenleer die het officië le gedeelte afsloot met een stuk entertainment, waarbij Groenleer niets menselijks on besproken liet. „Met De Masier is het zo, oordeelde Groenleer, dat als je er één hebt je ze ook allemaal krijgt". Mopperen op haar man deed mevrouw De Masier ook weieens, bij voor beeld toen hij te laat bij de hu welijksplechtigheid van zijn zoon verscheen omdat hij zijn auto in de Meelstraat niet kwijt kon. De Masier is niet de enige die dat overkomt, merkte Groenleer fijntjes richting wet houders op. Op dit moment, verklapte Groenleer, moet het ambtena renapparaat zich nog een beet je aanpassen aan dat andere apparaat, waaruit zoemend en pruttelend koffie komt. Dat blijkt nog niet zo mee te vallen: 't ding zegt geen vriendelijk goedemorgen en dat waren de ambtenaren (en bestuurders) in het Masier-tijdperk zo gewend. Daarmee bracht de gemeente lijke conferencier een stukje ambtenarentragiek in de open baarheid en had hij die miserie aangegrepen voor het schrijven van een heuse smartlap op de melodie van Zeg Roodkapje. Wetende dat ook ambtenaren en bestuurders niet van steen zijn had Groenleer in verband met mogelijke water(lan- ders)schade voorzorgsmaatre gelen getroffen in de vorm van één van mevrouw De Masiers koffiepotten en een melkkan met ruime inhoud. Dit alles - de lovende woorden, de vele ge schenken en Groenleers confe rence - waren voor de scheiden de stadhuismoeder aanleiding om ieder persoonlijk voor zijn bijdrage aan deze afscheidsbij eenkomst te bedanken. Maar hoe dankbaar ze ook met dit al les was, 't allermooiste ge schenk, zo verklapte zij, is en blijft de kleine Maxime. ZIERIKZEE - Woensdag tus sen 14.40 en 14.50 uur werd op het Havenplein te Zierikzee een doos met sportartikelen uit een personenauto gestolen. De auto is eigendom van de heer K. uit Kruiningen. De die ven kwamen zijn auto binnen door middel van braak. De to tale schade door de inbraak en diefstal is niet bekend. NOORDGOUWE - Tussen dinsdagmiddag en woensdag middag werd uit een in aan bouw zijnde woning aan de straat Zeerust te Noordgouwe een aantal waardevolle appa raten gestolen. De woning is eigendom van de heer V. uit Westerschouwen. Nadat de dieven het huis door middel van braak binnendron gen namen zij een vaatwasma- chine, een magnetron, een hete- luchtoven en een keramische kookplaat mee. De totale waar de van de gestolen goederen is niet bekend. ZIERIKZEE - Dc heer N. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van inbraak in een be drijf aan de Deltastraat te Zie rikzee. De dieven kwamen het bedrijf binnen doormiddel van braak. Ze stalen twee printers, een ko pieermachine, een stoomclea- ner, een magnetron, een schil derij en koffie, tabak en snoep goed. De totale schade be draagt ongeveer 17.000 gulden. BRUINISSE - Van een par keerterrein aan de Hageweg te Bruinisse werd in de nacht van dinsdag op woensdag weer een auto gestolen. Het betreft een blauwe Merce des Benz 230 E met het kente ken DO-AH-590. De wagen is ongeveer 65.000 DM waard en eigendom van de heer H. uit het Duitse Dortmund. BRUINISSE - De commissie algemeen bestuurlijke zaken van de gemeente Bruinisse vergadert op maandag 13 juli in de raadszaal van het ge meentehuis. De openbare ver gadering begint om 19.30 uur. Bij de commissievergadering komt onder meer de ontwerp- herziening van het bestem mingsplan Bedrijfsterrein aan de orde. De herziening voorziet in een uitbreiding van het be drijfsterrein van zo'n vier hec tare. Daarnaast wordt er ge sproken over een mogelijke uitbreiding van het aantal op vangplaatsen voor asielzoekers en de deelname van de gemeen te aan het HALT-project. Het project waarbij voor kleine de licten alternatieve straffen worden gegeven. Daarnaast wordt de commis sieleden een mening gevraagd over een actueel punt dat al bij meerdere gemeenten aan de or de is geweest, te weten de nota ten behoeve van de discussie en besluitvorming over gemeente lijke samenwerking en inde ling Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Naar aanlei ding van de inhoud van de nota is het college van mening dat gekozen dient te worden voor het afwijzen van een gemeente lijke herindeling. BRUINISSE - Op dinsdag 14 juli vergadert de commissie fi nanciën van de gemeente Brui nisse. De openbare vergade ring wordt gehouden in de raadszaal van het gemeente huis en begint om 19.30 uur. Op de agenda staat het verzoek aan de commissie om advies uit te brengen over deelname aan het HALT-project en hier voor een krediet beschikbaar te stellen. Samen met de VVV-Bruinisse wordt bezien of er een nieuwe plattegrond van de gemeente kan worden ontwikkeld. Dit omdat de huidige plattegron den verouderd zijn. Er wordt naar gestreefd de kosten van het vervaardigen van de nieu we plattegrond zoveel moge lijk te dekken uit onder meer advertenties. Een eventueel resterend nadelig saldo kan vervolgens over de gemeente en de VW worden verdeeld. Daarnaast is de tractor van ge meentewerken aan vervanging toe. Met de aanschaf van een nieuwe trekker is een bedrag gemoeid van 74.200 gulden. Een krediet van 40.000 gulden is nodig voor de voorbereidin gen van de uitwerking en reali sering van het bestemmings plan Riekusweel II. Het kre diet is nodig om de kosten te betalen voor het vervaardigen van een maatvaste ondergrond, het uitvoeren van een indica tief bodemonderzoek en de voorbereidingen die getroffen moeten worden door de techni sche dienst. De commissie wordt voordat het onderwerp aan de gemeenteraad wordt voorgelegd eerst om advies ge vraagd. ZIERIKZEE - De Vakantie werkkrant heet de folder waarin de vakbond FNV tips geeft aan jongeren met een va kantiebaantje. De krant is gemaakt door de vakbond voor werkende, werk zoekende en lerende jongeren: FNV Jongeren. Men infor meert jongeren met een vakan- tiebaan over hun rechten en plichten. Het betreft de mini male regels zoals die in de wet zijn opgenomen. Ook is in de krant een tabel opgenomen waarin het minimum jeugd loon op verschillende leeftij den is weergegeven. Er staat in wat men moet doen bij ziekte en wanneer men een ongeluk krijgt op het werk. Verder geeft de krant informatie over het terugvragen van teveel be taalde belasting via een T- biljet en het soort werk wat een jongere van een bepaalde leeftijd wel- en niet mag doen. De krant is gratis verkrijgbaar in het FNV-gebouw in de Pater nosterstraat in Zierikzee of drogisterij De Vlasbloem in Brouwershaven. Verwachting t/m maandag 12 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht zuidwest 5 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Middagtemp, 20 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht n.west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli Zon op 05.31, onder 21.58 Maan op 18.36, onder 01.43 Volle Maan: 11 juli (21.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De warmte wordt vrijdag uit ons land verdreven. Dat gaat zo als gebruikelijk gepaard met regen en onweersbuien. Een snel herstel van het warme zomerweer lijkt niet waarschijnlijk. Oceaandepressies hebben wekenlang nauwelijks be langstelling getoond voor het Noordzeegebied. Dat gaat nu ver- anderen. De depressies die de ko mende dagen op de Atlantische Oceaan tot leven komen koersen rechtstreeks op de Britse Eilanden af om van daaruit de oversteek te wagen naar Zuid-Scandinavie. Dat betekent dat ze ons land op korte af stand passeren. Zondag zal dat goed te merken zijn als de wind aan onze kust tot een windkracht 6 a 7 aanwakkert. Maandag staat er nog een stevige noordwestenwind die de temperatuur op veel plaatsen on der de 20 graden houdt. Het wissel vallige weer van de komende dagen levert agrarisch Nederland de broodnodige regen op. Computer modellen berekenen voor ons land tot en met begin volgende week en kele tientallen millimeters neerslag. Ook al zou het zoveel zijn - en dat is nog zeer de vraag - het is te weinig om de watertekorten weg te werken. ZIERIKZEE - Van zaterdag 11 juli tot en met zondag 30 augustus wordt in het Burger weeshuis Zierikzee de jaarlijk se Zomertentoonstelling ge houden. De tentoonstelling is dagelijks in genoemde periode te bezoeken, met uitzondering van de zondag als de expositie is gesloten. Op de tentoonstelling vindt de bezoeker een keur van mooie bronzen voor in de tuin en veel kleinplastiek voor binnenska mers. Volgens de organisatie is er meer en mooier klein-antiek dan ooit. Een gevarieerd aan bod van curiosa, sieraden, zil ver, Aziatica, prenten en schil derijen. Het traditionele zomergebeu- ren wordt reeds op vrijdag 10 juli om 17.00 uur geopend door drs Irene Groeneweg, universi tair docent Kunstgeschiedenis in Leiden. ZIERIKZEESCHESPi NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3