Nieuwe bestemming en de nostalgie van het verleden Drukke tijden voor dierenpension Deltaweek-spektakel op de Oosterschelde Orgelconcertserie in de Nieuwe Kerk Eerste lustrum Bruse snackbar Leerlingen Groot Stelle lopen stage op Schouwen-Duiveland Opening Burghse Schoole als expositieruimte Gezin van vier mensen, achttien honden, drie poezen, een hond en een schaap Uitbreiding Cornelia- stichting Geert Bierling dinsdag 14 juli te gast WOENSDAG 8 JULI 1992 5 BURGH - Jarenlang leek het voormalig schoolge bouw aan de Kerkstraat in Burgh gedoemd om afge broken te worden. Door een inzet van met name de Stichting Westerschouwen Kultureel, hulp van aller lei instanties en uiteindelijk het groene licht van de gemeente, is het karakteristieke gebouw toch be houden gebleven. Niet als school, maar als museum waar de bezoeker onder meer een beeld kan krijgen van hoe een schoolklas er zo'n vijftig jaar geleden uitzag. In zijn toespraak bij de officiële opening, af gelopen zaterdag, had voorzitter van de Stichting, de heer A. Damman dan ook een tweeslachtig ge voel. „De nieuwe bestemming waar archeologie en natuur nader worden belicht; anderzijds de nostal gie in het derde lokaal, de oude schoolklas". Generaties Burghenaren heb ben in het oude schoolgebouw via hun lessen in taal en reke nen hun eerste opvoeding ge had. Lezen werd geleerd via het bekende systeem Aap, noot, mies...Rekenen ging toen nog niet met rekenmachines, maar met het even betrouwba re telraam. Tbt 1961 waren juf fen en meesters bezig de kinde ren van Burgh op te leiden tot goede burgers. Na die tijd heeft het gebouw dienst gedaan als atelier- en woonruimte van plaatselijke kunstenaars en opslagruimte van de gemeente. Achterstallig onderhoud en de tand des tijds veranderden het gebouw met een rijk verleden langzaamaan in een bouwval dat niet van de sloophamer leek te redden. In een andere school te weten de combischool De Kirre- weie/Onder de Wieken in Haamstede geeft voorzitter Damman bij zijn openings woord weer hoe het gebouw uiteindelijk toch werd gered. In het voorjaar 1989 richtte de Stichting Westerschouwen Kul tureel een werkgroep op om het gebouw een functie te ge ven als expositieruimte. Iets wat hen ook gelukt was met de voormalige kleuter school, die onder de naam De Bewaerschole alom bekend heid verwierf en een begrip werd als tentoonstellingsruim te. Bij de Reinwardtacademie in Amsterdam werd deskundig advies gevraagd. Enthousiast was men hier om via een stage project het gebouw een nieuwe inhoud te geven. Twee derde jaarsstudenten, Marian Em- men en Annemarijn Boot, kre gen opdracht om samen met Burghenaar Joop Deurloo, gro te initiator voor het behoud van de school, het oude gebouw een gedaanteverwisseling te doen ondergaan. Tbt de laatste dag werd er met bloed, zweet, tranen maar ook een hoop ple zier gewerkt. Zaterdag 4 juli was het dan zover. De Burghse Schoole kon officieel worden geopend en in gebruik geno men. ,,De opening vormt een belang rijke bijdrage aan de cultuur van het gebied", zo vond burge meester H. Tfees, ,,als recreatie gemeente moet je niet alleen over mooi-weervoorzieningen, maar ook over elk-weer-voor- zieningen beschikken". Burghse Schoole Nadat Marian en Annemarijn, burgemeester Tfees, de heer N. Slager, oud-leerling, en niet te vergeten Joop Deurloo als dank voor hun inzet en hun me dewerking het gebouw te ope nen een ets hadden gekregen van de Burghse Schoole ge maakt door Miems van Citters, werd te voet vertrokken naar de nieuwe expositieruimte. Op het schoolplein herleefde de tijd van vroeger. Kinderen de den nostalgische spelletjes als touwtje springen en steltlopen. Met de onthulling van een bord aan de gevel gaf de burgerva der het gebouw officieel de naam Burghse Schoole. De heer Slager luidde de schoolbel als teken dat de voormalige school betreden kon worden door het publiek. Natuur en verleden In de school zelf zijn drie loka len ingericht. Allereerst de twee lokalen die door de stu dentes van de Reinwardtacade mie, Marian en Annemarijn zijn omgetoverd in expositie ruimte. In het ene lokaal wordt ingegaan op de geschiedenis van Burgh en haar belangrijke vesting: de Karolingische burcht. Archeologische vond sten uit het gebied zoals bot ten, glas- en aardewerk en een maquette van de burcht zijn de overblijfselen uit die tijd. In het andere lokaal wordt een beeld gegeven van de vier meest karakteristieke land- schapsvormen van de Kop van Schouwen: strand en duin, bin- nenduinen, inlagen en de bos sen. Zo levensecht dat je de na tuur ook ruikt. Het leven in het gebied wordt weergegeven door opgezette dieren. Foto's met korte ondertiteling geven uitleg over ontstaan en achter gronden van het gebied. Vier maanden, zo'n 70 uur per week per persoon zijn beide studen tes bezig geweest met het lang zaam invullen van de puzzel die moest leiden tot een exposi tie. Letterlijk en figuurlijk vanaf onderaan want zelfs een vloer ontbrak. Aangezien zij weinig wisten van Schouwen moesten zij zich eerst inlezen en bij al lerlei instanties informatie verkrijgen. Joop Deurloo zorg de intussen voor het construc tiewerk uitgevoerd in berken- triplex. Op de laatste dag kwa men bewoonsters van Burgh meehelpen met het opruimen en uit het stof kwam een pro fessioneel opgezette tentoon stelling gerezen. „Hoewel er al tijd iets voor verbetering vat baar is, is het echt geworden wat we wilden. Het is af", al dus twee vermoeide maar dol gelukkige studentes. In het derde lokaal is de droom van Joop Deurloo in vervulling gegaan. Met veel spulletjes uit zijn privécollectie uit de tijd dat hij zelf de school bezocht wordt hier een klaslokaal uit de oorlogsjaren nagebootst. Oude schoolbanken, de griffel, de handmatige puntenslijper een kolenkachel, klassefoto's van leerlingen van de school, uit alles proef je de tijd van het rijke verleden. 1200 uur heeft Deurloo erin gestoken. Alleen al het afkrabben van de verf- resten van de vloer kostten da gen tijd, maar nu zie je dan ook de loop van de vele schoolkin deren in de vloer terug. Ook heeft de drijfveer achter het be houd van de schobl veel spul letjes gekregen van de plaatse lijke bevolking die met van al les kwam aandragen. Nadat het idee al jaren door zijn hoofd spookte is het dan toch werkelijkheid geworden. „Ik ben in een diep gat gesprongen en er langzaam weer uitgekro pen", aldus Deurloo. Door zijn inzet heeft hij zichzelf een baan gecreëerd want hij gaat vanaf heden optreden als beheerder van het museum. Dat het goed gaat lopen denkt hij wel. „Het ziet er mooi uit, we hebben ge noeg parkeergelegenheid en we zitten op een centrale plaats". KERKWERVE - Het zijn drukke tijden voor Tineke Bohg-Quist uit Kerkwerve. Haar gezin is niet be paald een doornee-gezin, want behalve uit mensen bestaat het ook uit een fors aantal dieren. Tineke's dierenpension is inmiddels een begrip op Schouwen- Duiveland voor wie op vakantie gaat en de huisdie ren niet door familielid of buurvrouw kan of wil la ten verzorgen. De zorg voor de pensiongasten neemt, vooral in het hoogsei zoen, veel tijd in beslag. Daar naast heeft Tineke de zorg voor haar gezin, wat bestaat uit vier mensen, achttien honden, drie poezen, een geit en een schaap. Om zeven uur worden de pensi onhonden losgelaten op de speelweide, die aan de nacht verblijven grenst. Etens- en drinkbakken worden opge haald, dekens weer in de man den gelegd en waar nodig wordt de schrobber gehan teerd. In elk verblijf wordt voor de honden iets lekkers als ontbijt klaargelegd. Geblaf De gasten hebben het al in de gaten, want er klinkt een luid geblaf en er wordt driftig ge kwispeld. Elke hond gaat nu naar zijn eigen verblijf. Tussen 8.30 en 10.00 uur arriveren de nieuwkomers. Tineke is nooit bang, maar wel uitermate voorzichtig. Door haar grote kennis en ervaring weet Tineke hoe zij met dieren moet om gaan. Veel huisdieren zijn hier al vaker geweest, dan is er een wederzijdse blijk van herken ning. Nieuwkomers nemen een wat afwachtende houding aan. Ook worden er huisdieren op gehaald en daarmee is ook hun vakantie beëindigd. Soms wordt er gevraagd of het huis dier last van heimwee heeft ge- Jiad. Tineke licht toe dat dit zelden het geval is. „Vooral honden hebben zelden last van heimwee. Vooral hon den stellen het contact met soortgenoten zeer op prijs en willen soms helemaal niet naar huis". Vanaf 10.00 uur worden de uit werpselen van de honden op de speelweide 'Verzameld, om te voorkomen dat er straks geen gras meer te zien is. Nu worden de katten verzorgd. Het geheel gerenoveerde kattenverblijf bestaat uit een grote open ruimte met klimpalen en rust- hokjes. Langs de muur staan de kattenverblijven. Privéverblijf Een kat die voor het eerst komt logeren gaat eerst in een privé verblijf. Zo kan Tineke contro leren of de kat goed eet en kan ze een indruk krijgen van zijn gedrag. Is de kat gewend en niet agressief, dan mag hij loslopen in het kattenverblijf. Het kattenverblijf wordt elke dag grondig gereinigd. Katten bakken verschoond, voer- en drinkbakken gevuld. Om 12.00 uur krijgen de pensionhonden hun warme eten. In Tineke's dierenpension zijn er voor de gasten standaardmaaltijden. Maar mocht blijken dat een gast dat niet lust, dan wordt er wat anders geprobeerd. Net zo lang totdat het dier goed eet. 's Middags worden de honden voor de tweede keer uitgelaten op de speelweide. Tussen 18.00 en 19.30 uur worden er weer huisdieren gebracht en opge haald. Tineke doet dit werk nu achttien jaar, zeven dagen per week en vindt het nog altijd fantastisch. „Elk dier reageert anders op zijn nieuwe omgeving. Je moet aan elke hond of kat een ande re aandacht besteden, er be staat geen algemeen recept Voor. Een hond die in een hoek gaat zitten, moet je eruit halen door met hem te gaan wande len of tegen hem te 'praten. El ke keer moet je opnieuw het vertrouwen van een dier zien te krijgen. Bij de een moet je zacht optreden, bij een ander juist streng zijn en bij weer een ander moet je consequent zijn. Tegen katten moet je veel pra ten, ze reageren op je stem door kopjes te geven of miauwen te rug". Tijd tekort „Elke dag kom ik tijd tekort. Daarom moet ik mijn tijd effi ciënt indelen, anders gaat dit ten koste van de zorg aan de pensiongasten". Tineke hoopt dat de lezers nu iets meer begrijpen van het streng hanteren van de ope ningstijden. „Wanneer iemand bijvoorbeeld 's midags zijn huisdier op komt halen ontstaan er rommelige situaties. De dieren raken van slag en willen vaak niet eten. Soms ben ik dan bezig om een nieuwe gast of een moeilijk wennende hond zijn vertrou wen te winnen. Als dan de bel gaat, ben ik al gauw een half uur voor niets bezig geweest", aldus Tineke. Uit alles blijkt dat Tineke de pensiongasten verzorgd alsof het haar eigen dieren zijn. Mocht een van haar gasten ziek worden dan kan zij altijd een beroep doen op een van de dierenartsen van Schour wen-Duiveland of Goeree- Overflakkee. Het is altijd mo gelijk om tijdens de openings tijden de accommodatie te be zichtigen. Tineke's dierenpension, Ture- lureweg 8, tel. 01119-1320, is ge opend van maandag tot en met zaterdag, van 8.30 tot 10.00 uur en 18.00 en 19.30 uur. ZIERIKZEE - In samenwerking met hei SKOA (Sa menwerkingsverband voor Keuzebegeleiding en On- derwijs-Arbeidscontacten) worden alje derde klas leerlingen van scholengemeenschap Groot Stelle in de gelegenheid gesteld een week stage te lopen in het bedrijfsleven. Drie leerlingen liepen stage bij be drijven op Schouwen-Duiveland. Betrokken bedrij ven zijn Nemag, Bakkerij Droppers en Goedbloed Auto's. Huib Bout en Adriaan Jasper- se van de afdeling mechanische techniek deden hun praktijker varing op bij het bedrijf Ne mag in Zierikzee. Huib vindt het eigenlijk niet zo leuk om te moeten vertellen wat hij allemaal heeft gedaan. Hij is druk bezig op de con structie-afdeling, met het aan brengen van laskanten voor een X las verbinding aan de ar men van een grijper. Na enkele vragen beantwoord te hebben is Huib al snel weer vertrok ken naar zijn werkplek. Hij wil na het behalen van zijn di ploma direct gaan werken in de metaal. Adriaan fietst samen met Huib elke dag van Colijnsplaat naar Zierikzee. Hij doet montage werk op de schalmen-afdeling. Een schalm is een gepatenteerd verbindingsstuk van de firma Nemag. Daar monteert hij de sloten. De eerste dag heeft hij het werk gevolgd aan een frase- bank. Woensdagmiddag ruilen de beide jongens van werk. zo dat ze ook op de andere afde ling kunnen werken. Stagebegeleider de heer J. Stoel: „Het is heel belangrijk dat de jongens een indruk kun nen krijgen van wat er alle maal in het bedrijf gebeurt. Ze moeten al op zeer jonge leeftijd een keuze maken en dan is het heel belangrijk te weten of ze er wel voldoende interesse in hebben. Dat is zeer belangrijk vooral voor bedrijven die zeer hoogwaardige produkten ver vaardigen. Het hoofdprodukt bij Nemag uit Zierikzee was de grijper van een kraan, daar naast maakt het bedrijf nog een aantal nevenprodukten waaronder de schalm". Joop van Kouteren op de afde ling autotechniek deed zijn praktijkervaring op bij Goed bloed Auto's in Zierikzee. Joop: „Er is hier een goede sfeer in het bedrijf, je krijgt een goede uitleg. Het verschil met school is, dat je veel snel ler leert werken en je werkt aan draaiende motoren om be paalde dingen af te kunnen stellen. Verder heb ik gewerkt aan grote beurten, banden ver wisselen en balanceren en een carburateur uit elkaar halen. Na mijn opleiding wil ik ver der leren aan een streek school". Leerlingbegeleider C. den Boer: „Doordat ik al meerdere jaren examinator ben bij de VAM ervaar ik regelmatig dat het niet eenvoudig is om aan voldoende vakbekwame mon teurs te komen. De opleidingen vragen veel inzet van de jonge ren, daarom moet je ze al vroeg proberen te interesseren voor dit vak. Voor jongens en meis jes die echt willen zijn er goede toekomstperspectieven. We doen dan ook heel veel aan sta ges, niet alleen voor het VBO, maar ook voor het KMBO". Natasja Raaijmakers op de af deling consumptieve technie ken deed haar praktijkerva ring op bij Bakkerij Droppers in Zierikzee. Natasja: „Het bevalt me hier best, je leert hier veel verschil lende dingen. Ik heb gebakjes gemaakt, aardbeienvlaai, ap- pelcarrees en korstdeegpro- dukten. Ik werk van 's mor gens zeven tot 's middags twee uur. Je leert hier ook snel wer ken en je doet veel aan technie ken, die je op school nog niet vaak gedaan hebt. Na mijn op leiding wil ik verder gaan voor eerste bediende". Leerlingbegeleider de heer Droppers: „Stages voor de leerlingen is heel belangrijk. Je moet de mensen regelmatig stimuleren voor dit vak. Op de afdeling banket zijn meisjes heel belangrijk, ze zijn vaak creatiever dan jongens, ze ko men hier zeer goed tot hun recht. In de bakkerij moet men tegenwoordig meer onderne mer zijn dan bakker. We doen veel aan het veranderen van de werktijden. Dit proberen we te realiseren door een andere pro cesvoering, we investeren meer zodat we meer met halffabri katen kunnen werken. Hier door kunnen we veel arbeid verleggen van de nacht naar de dag". Tot zover de stage-ervaringen van deze leerlingen en hun sta gebegeleiders. Er wordt nu al weer uitgekeken naar de vol gende stages. HAARLEM - De Hogeschool Haarlem heeft een studente Commerciële Economie geen eerlijke herkansing gegeven voor haar gemiste eerste jaar. De studente was in de proble men gekomen doordat de school het studieprogramma helemaal had omgegooid. Dat heeft de Commissie van Be roep voor het HBO geoordeeld. Volgens de school is inmiddels een regeling met de studente getroffen, maar dat wordt door de advocate van de studente bestreden. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 ZIERIKZEE - Het College voor Ziekenhuisvoorzieningen heeft positief geadviseerd over de bestekstukken voor de uit breiding van de Corneliastich- ting. Zoals bekend wil de Cornelia- stichting haar verpleeghuis uitbreiden met een verpleegaf- deling voor dertig psychogeria trische patiënten. De bestek stukken hiervoor zijn op 3 fe bruari ter goedkeuring inge diend bij het ministerie van WVC. Gebruikelijk is dat de minister zich bij zijn beslissing laat adviseren door het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. Uit contacten met WVC blijkt dat de Corneliastichting mag verwachten dat de minister het advies omzet in een positieve beslissing. Daarom is de aan bestedingsprocedure inmid dels in gang gezet, zodat deze nog voor de bouwvakantie kan zijn afgerond. Ook de bouw vergunning is inmiddels aan gevraagd. Als alles volgens plan blijft verlopen kunnen de bouwacti viteiten begin september star ten. De nieuwe verpleegafde- ling zal dan begin juni 1993 op geleverd worden. De Cornelia stichting krijgt daarmee een capaciteit van 150 bedden (zestig voor lichamelijk zieken en negentig voor psychogeria trische patiënten. Daarnaast is er de afdeling dagbehandeling met acht plaatsen waar weke lijks zo'n 25 patiënten komen. De uitbreiding is tevens goed voor 30 nieuwe arbeidsplaat sen. ZIERIKZEE - De 22e Deltaweek staat weer voor de deur. Vanaf vrijdag 10 juli start om 12.30 uur de eerste zeilwedstrijd in verschillende klassen vanaf Brui- nisse naar Zierikzee. Daarna volgt ruim een week zeilen op de Oosterschelde en Noordzee. De Deltaweek is al jaren het grootste zeilevenement, in deze opzet, van Nederland. Vorig jaar kwamen 170 jachten aan de start in de IMS-, NKK- en platbodem-klasse. Het aantal inschrijvingen voor de Deltaweek loopt wat achter op vorig jaar maar Henk Bot- terweg, één van de organisato ren, verwacht dat op de laatste dagen nog aanmeldingen bin nen zullen komen. „Wij moeten ook rekening houden dat op dit moment de doorstroming van jongeren en ouderen wat stag neert. Dat kunnen wij afgelo pen jaren merken en dat heeft ook invloed op je deelne merslijst. Tévens zijn afgelo pen week de open nationale IMS-teamkampioenschappen, de John Brown-wedstrijden, van watersportvereniging Breskens gehouden. We zullen zeker ook onder die zeilers nog aanmeldingen krijgen", vertelt Henk Botterweg die namens de watersportvereniging Zierik zee in het comité Deltaweek zitting heeft. Het spektakel op de Ooster schelde zal in ieder geval vier dagen lang vanuit Zierikzee plaats vinden. De haven van Zierikzee zal dan bol staan van activiteiten en de vele verschil lende jachten en platbodems zullen een schitterend beeld ge ven voor zowel de deelnemers als de toeschouwers. Naast de zeilwedstrijden overdag vin den in de avonduren gezellige bijeenkomst plaats op de ha ven nabij 't Luitje. „In het ver leden zijn er wel eens wat pro blemen geweest maar wij doen er alles aan om alles in goede banen te lijden". Op de deelnemerslijst komt ook een aantal Schouwen-Dui- velanders voor die voor één of meer ééndaagse wedstrijden hebben ingeschreven. Zo komt het jacht Kopje Kleiner van de familie De Waal uit Bruinisse aan de start en Kees Kort uit Zierikzee heeft met de Thrka ingeschreven. Cor Swenne uit Burgh-Haam- stede zal met zijn bemanning proberen om met de Schollei- zer een dagprijs in de wacht te slepen. Hoog zijn de verwach tingen van het vernieuwde jacht Anne Mazurka van Van de Zande uit Zierikzee. Hoewel Evert van de Zande en zijn col lectieve bemanning over geen eventuele prestaties wil praten is menig zeil-enthousiasteling nieuwsgierig naar de verrich tingen van de Anne Mazurka. De Deltaweek omvat een groot organisatie-comité waarin ze ven watersportverenigingen actief zijn in de twaalf ver schillende eendaagse wedstrij den. De samenwerkende wa tersportverenigingen zijn: WSV Wolphaartsdijk, WV St. Annaland, WV Noord-Beve land, WV Willemstad, WV Yer- seke, KR en ZV De Maas en WV Zierikzee. Programma Vrijdag 10 juli: Bruinisse- Zierikzee: Klasse IMS 1, 2 en 3 start 12.30 uur? Klasse IMS 4 en 5 start 12.40 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 12.50 uur. Klasse NKK 1, 2 en 4 start 13.00 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 13.10 uur. Platbodems A start 13.20 uur. Platbodems B en C start 13.30 uur. Zaterdag 11 juli en zondag 12 juli: Zeeland wedstrijd 1 res pectievelijk Zeeland wedstrijd 2 (beide dagen zelfde tijden bij de start westelijk havenhoofd Zierikzee). Klasse IMS 1, 2 en 3 start 9.00 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 9.10 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 9.20 uur, Klasse NKK 1, 2 en 4 start 9.30 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 9.40. Plat bodems A start 9.50. Platbo- dems B en C start 10.00 uur. Maandag 13 juli: Onrustrace: (start bij westelijk havenhoofd Zierikzee). Klasse IMS 1, 2 en 3 start 9.00 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 9.10 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 9.20 uur. Klasse NKK 1, 2 en 4 start 9.30 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 9.40 uur. Platbodems A start 9.50 uur. Platbodems B en C start 10.00 Dinsdag 14 juli: Zierikzee- St.Annaland: (start Keeten A Mastgat). Klasse IMS 1, 2 en 3 start 10.00 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 10.10 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 10.20 uur. Klasse NKK 1, 2 en 4 start 10.30 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 10.40 uur. Platbodems A start 10.50 uur. Platbodems B en C start 11.00 uur. Woensdag 15 juli: St. Anna- land-Wolphaartsdijk: (startlijn Keeten) De klasse starten tien minuten naar elkaar: 10.00 uur IMS 1, 2 en 3. IMS 4 en 5. IMS 6 en 7. NKK 1, 2 en 3. NKK 6, 8 en 10 Platbodems A. Platbo dems B en C Donderdag 16 juli: Wolphaarts- dijk-Yerseke: (startlijn rode ton 012 Oosterschelde) De klassen starten tien minuten naar el kaar: 10.30 uur IMS 1, 2 en 3, IMS 4 en 5. IMS 6 en 7. NKK 1, 2 en 3 NKK 6. 8 en 10. Platbo dems A. Platbodems B en C. Vrijdag 17 juli: Veronicarace: start buitenzijde Roompotsluis om 9.10 uur voor klasse IMS 1 t/m 5. Roompotsluisrace: start lijn Roompot om 9.20 uur klas se IMS 6 en 7. Zeelandbrug- race: startlijn Roompot om 9.30 uur klasse NKK 1, 2 en 4. Yerseke-Colijnsplaat: startlijn roodgroene ton O 25/scl 12 om 10.00 uur klasse NKK 6, 8 en 10. 10.10 uur Platbodems. ZIERIKZEE - De orgelcommissie van de Grote- of Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft voor de'liefhebbers dit zomerseizoen weer een vijftal orgelconcerten in petto. Het eerste concert in de reeks staat gepland voor dinsdag 14 juli en wordt verzorgd door Geert Bierling. Het concert begint om 15.00 uur. Geert Bierling studeerde aan het Rotterdams Conservato rium en aan de Hoge School voor de Kunsten in Utrecht. Vijf hoofdvakstudies sloot hij met succes af, te weten orgel, piano, clavecimbel, kerkmu ziek en beiaard. Bierling is als organist verbonden aan de Ou de of Pelgrimvaderskerk in Rotterdam Delfshaven. Tévens is hij stadsbeiaardier in Delfs haven. Solist Als solist en continuospeler treedt hij veel op. Onder meer met Concerto Rotterdam, het Amadeus Ensemble en het Rot terdams Philharmonisch Or kest. Van zijn spel werden op names gemaakt voor radio, plaat en CD. Op het program ma van het concert in de Grote Kerk in Zierikzee staan onder meer werken van Vivaldi op het programma. Van de be roemde meester uit Venetië zijn veel concerten bekend voor solo-instrument en or kest. Helaas was Vivaldi geen organist en heeft ook geen gro te orgelwerken gecomponeerd. Zelfs Bach vond dit jammer en hij heeft daarom een groot aan tal concerten van Vivaldi be werkt voor orgel en clavecim bel. In dezelfde .stijl heeft Geert Bierling zijn bewerking van Vivaldi's hoboconcert ge maakt. De koraalvariaties over psalm 25 die Bierling ten geho re brengt zijn gecomponeerd in opdracht van de VOGG. De vorm en het klankidioom is achttiende eeuws; rondom Bach. De eerste variaties zijn omspelingen van de melodie. De laatste zijn wat grootser van opzet. Bierling heeft ook werken van Karg-Elert op zijn repertoire. Karg-Elert was een beroemd negentiende eeuwse orga nist/componist. Hij heeft een groot aantal werken van Bach en Handel bewerkt voor orgel- solo. In de bewerking van het adagio in C van Bach heeft Karg-Elert de melodie ver plaatst van de bovenstem naar de tussenstem, de tenor. Verder zijn alle door Bach geschreven noten gelijk gebleven. Improvisaties Op het programma staan ver der werken van Fiocco. Hij werd in 1703 geboren en werd in 1731 aangesteld als kapel meester van de kathedraal in Antwerpen. Naast veel kerk* muziek heeft Fiocco een bun del met Clavecimbelwerken uitgegeven. Bierling speelt tij dens het concert in de Grote Kerk drie werken uit de eeste Suite in G van Pieces de Clave cin. Het concert in de Grote Kerk wordt besloten met een improvisatie. Het volgende concert in de reeks staat gepland voor don derdag 23 juli en wordt ver zorgd door Rinus Verhage en Piet Westhoeve. Dat concert be gint om 20.00 uur. Dinsdag 28 juli treedt om 15.00 uur de Goe- se organist Kees van Eersel op. Voor donderdag 6 augustus staat een concert van Dirk Janszoon Zwart op het pro gramma. Dat concert begint om 20.00 uur. De concert reeks wordt afgesloten met een con cert op dinsdag 11 augustus van Rinus Verhage. Dat concert begint om 15.00 uur. BRUINISSE - Snackeigenaar Johnny van Gilst in Bruinisse heeft onlangs zijn koperen ju bileum gevierd. Die dag was het namelijk twaalfencenhalf jaar geleden dat Van Gilst op jonge leeftijd de snackbar van W. Kootstra overnam. Het was de familie Kootstra die inder tijd het voortouw nam om de kolenhandel op te doeken en over te schakelen op de ver koop van allerlei tussendoorse lekkernijen. Op het aanhoudend soebatten van de Bruse tieners deed Kootstra in de zeventiger ja ren, zijn handel in kolen en ka chels van de hand en startte met de verkoop van frites en snacks. Met de luikverkoop van ijsjes en het verstrekken van ijstaarten aan de jeugd, werd in feite de basis gelegd voor de huidige cafetaria. Anekdotes zijn te melden hoe mevrouw Kootstra destijds in actie kwam om eigenhandig met het broodmes uit de huis houding de ijstaarten in por ties te delen. Tussen de kachels en de kolen waren de jongeren te gast bij deze familie die met veel geduld tussen deze ka chels de „ijswedstrijden" orga niseerde. Kootstra hakte op aandringen de knoop door en begon op be scheiden schaal een cafetaria op te bouwen. Per 31 december 1979 deed hij zijn zaak van de hand en diende de jonge Van Gilst zich aan als de nieuwe Bruse Patatboer. In de loop der jaren is „Johnny's Thria" regel matig gemoderniseerd. Inwoners van heel Bruinisse en ver over de dorpsgrenzen deel den mee in de feestvreugde. Tussen een veld van bloemen en presentjes trakteerde Van Gilst alle 400 Bruse school gaande kinderen op een ijsje. Liefhebbers van frikandellen kregen eveneens véél goeds, voor weinig geld aangeboden. Voor een luttel bedrag van 12,5 cent per stuk of acht voor een gulden werden de Brucoaars voor een koopje eigenaar van vele dozen frikandellen. Voor de deur van de verzamelplaats voor de jeugd in de Deestraat was een luchtkasteel gestatio neerd. waarop de jeugd lustig lossprong. Ook de inwoners van het verzorginghuis In 't Opper werden niet vergeten. Alle bewoners en personeelsle den werden door de familie Van Gilst op een ijsje getrak teerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5