Cornells Berrevoets uit Zierikzee viert zijn 101-ste geboortedag Ir uw mm A SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel Zeeuwse bouwkunde-studenten tweede bij ontwerpwedstrijd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KLEURRIJKE ZITMEUBELEN ZONNIG GEPRIJSD! ,,Je komt er vanzelf" Twee winnende studenten afkomstig van Schouwen-Duiveland Fancy-fair Willibrordus- school Vergadering Stichting Renesse Vergadering Grevelingen- schap Schuurfeest PJZ Strand Den Osse van Schouwen-Duiveland Fl Luür] ,^?;u r h' L dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 8 JULI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Kom kijken! Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946/12854. 's Maandags gesloten: Donderdagavond koopavond Cornells Berrevoets werd 101 jaar. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Naast de jaarlijkse rommelmarkt was er zaterdag nog iets te vieren in verzorgingshuis De Wieken. Eén van de inwoners, meneer Cornelis Ber revoets, vierde die dag namelijk dat hij op 4 juli 1891 is geboren. Honderdenéén jaar geleden. Het jaar 1992 is niet alleen hierom een bijzonder jaar voor de ze rasechte Zierikzeeënaar. In mei vierde hij al dat hij en zijn vrouw P. P. Berrevoets-Koets vijfenzeven tig jaar geleden in het huwelijk traden. Dat laatste is één van de din gen waar de 101-jarige met glimmende ogen over vertelt. „Ik werkte destijds in Anna Jacobapolder als tramconduc teur. Omdat het heen en weer reizen mij niet trok zat ik in de kost bij een weduwe daar. Haar man was op jonge leeftijd overleden en zij bleef achter met twee kleine kinderen. Om dat ze het geld goed kon ge bruiken ging ik bij haar in de kost. Deze weduwe had ook een zusje, die vanuit Arnemui- den regelmatig op bezoek kwam. Het klikte tussen ons en zo is dat door gegaan. Ik ge loof dat de weduwe liever had gezien dat ik met haar was ge trouwd, maar ja ik vond het zusje leuker", aldus Cornelis Berrevoets met een ondeugen de glimlach. „Samen met haar bezocht ik ook een paar keer mijn familie in Zierikzee. Mijn moeder was helemaal weg van haar; die wildé maar dat ik 1 met haar zou trouwen. Moeder had ervoor gezorgd dat mijn vrouw werk kreeg als dienst bode van de nieuwe dominee van toen. Ze was toen nog niet mijn vrouw. Ik had niet zo'n haast om te trouwen, ik was nog maar 25 jaar. Zij dacht daar anders over. En vlak voor mijn zesentwintigste, 17 mei 1917, zijn we toch getrouwd. Zij was toen gekleed in de Wal- cherse klederdracht", vertelt C. Berrevoets, nog nagenietend van de herinnering. Hoewel het echtpaar Berre voets dit jaar zijn platina brui loft vierde wonen ze niet meer bij elkaar. Wegens problemen met haar gezondheid woont mevrouw Berrevoets-Kloet sinds enige jaren in de Corne- liastichting. Iets waar Cornelis Berrevoets het erg moeilijk mee heeft. „Ik mis haar heel erg. Ik ga twee keer in de week naar haar toe, maar ik moet al tijd gebracht worden, omdat ik heel slecht loop", vertelt hij wijzend op zijn looprek. „Ge lukkig is er iemand die dat voor me doet, maar het is moei lijk om zo afhankelijk te zijn". Verdriet vult de ogen van de 101-jarige als hij praat over de achteruitgaande gezondheid van zijn vrouw. „Het doet me pijn als ik zie dat het praten niet meer gaat. Maar ik blijf naar haar toegaan en als ik wegga geef ik haar nog steeds drie zoenen". In de honderd en één jaar heeft C. Berrevoets naar eigen zeg gen heel wat gedaan. „Ik ben begonnen als conducteur, maar dat werk beviel met toch niet en toen ben ik op aanraden van mijn vader begonnen met een cursus tuinieren in Goes. Hij zei namelijk altijd; „Je kunt nooit te veel weten". Mijn va der was zelf ook tuinder, maar hij heeft me nooit gedwongen ook in dat vak te gaan. Toen ik echter mijn diploma in Goes haalde heb ik er toch voor ge kozen ook tuinder te worden. Ik heb toen een stuk land ge kocht aan de Hoeveweg in Zie rikzee en daar heb ik een huis gebouwd. Omdat het land er omheen te groot was voor al leen een tuinderij ben ik ook gaan boeren. Op de tuinderij kweekten we gróenteplanten en in de zomer verkochten we ook vaste planten voor in de tuin. Op het land verbouwden we ook groenten die we drie keer in de week verkochten aan de deur. Op maandag, woensdag en vrijdag gingen mijn vrouw en ik met paard en wagen op pad en gingen dan Öttze klanten langs". Uit groot gezin C. Berrevoets komt uit een ge zin met acht kinderen. Hij was de één na oudste. „Ik heb ze al lemaal overleefd. Iets wat ik nooit had verwacht, want de jongste scheelde achttien jaar met mij. De broers en zussen onder me scheelden onderling drie jaar. Afgezien van mijn vrouw heb ik geen naaste fami lie meer. Mijn vrouw en ik heb ben nooit kinderen gekregen. Dat vind ik heel jammer; had den we wel kinderen gehad dan ZIERIKZEE - Een door het Novem (Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu) landelijk uit geschreven prijsvraag voor MTS-bouwkunde, heeft voor twee groepen studenten van het Zeeland Colle ge Sektor MTS-bouwkunde een tweede prijs en een eervolle vermelding (gedeelde derde prijs) opgele verd. Aan deze landelijk uitgeschreven prijsvraag deden 13 scholen mee, verdeeld over 36 groepen. De prijzen werden 24 juni door de jury in Amersfoort aan de trotse winnaars overhandigd. De tweede prijswinnaars, te weten Harold Pientka, 20 jaar (Goes), Rob de Vlieger, 20 jaar (Schuddebeurs) en Stefan Pri mus, 21 jaar (Bruinisse) hebben met deze prijs (zij mogen daar bij zelf 3.000,- verdelen) een zeer belangrijke stap gezet op energie-, milieugebied in de woningrenovatie. Hun eindexa menopdracht was om een oude en verwaarloosde achtergevel (tocht, verrotting etc) te ver vangen door een nieuwe gevel, waarbij energie en milieu cen traal stonden. Er diende onder meer rekening te worden met: gescheiden af voer van de oude materialen, waarbij ook hergebruik ter sprake kwam; de totale renova tie binnen de raming van ƒ25.000,- moest blijven; de be woners, die tijdens de renova tie in hun woning bleven wo nen, zo min mogelijk overlast te bezorgen; een hiermee ge paarde huurverhoging zo laag mogelijk te houden. Rob. Harold en Stefan hadden 12 weken de tijd om tot hun ontwerp te komen, doch reali seerde dit in slechts 6 weken. In waar team-work hadden zij ieder een eigen taak, waarbij talloze informatie bij fabrie ken, aannemers, instanties op bouw-, en milieugebied aan de orde van de dag was om hun project te kunnen voltooien. Milieu en energie, gekoppeld aan het welbekende kosten plaatje kwamen telkens boven drijven, waarbij de nieuwe ge bruikte materialen tenminste 15 jaar in goede staat moeste bijven, dus lage onderhouds kosten, waarbij recyling in de toekomst ook mogelijk moest zijn. De drie studenten zien de ze eindexamenopdracht ook duidelijk als voorbeeld voor de volgende generatie, die op energie-, en milieugebied op dezelfde weg moet voortgaan. Hun project werd op de ver eiste wijze voltooid, waarbij er zelfs nog financiële ruimte over was om dak-, en vloeriso latie aan te brengen en een ver ouderde CV-ketel door een HR- ketel te vervangen. Als isolatiemateriaal gebruik ten zij onder meer het milieu vriendelijke Isoflpc (geperste papierproppen). Helaas wordt dit produkt zelden gebruikt. De jury loofde hun inbreng on der meer om de verantwoorde aanpak en keuze van materia len, uitstekende presentatie en De milieuvriendelijke MTS'ers: (v.l.n.r.) Stefan Priemus, Harold Piëntka en Rob de Vlieger. (Foto: Marijke Folkertsma). documentatie en zij vonden het algemene ontwerp zeer profes sioneel uiteengezet en toege licht. Het Zeeland-College zelf werd door het Novem met een be drag van 1500,- verrast, waar na de schoolleiding heel spon taan Rob, Stefan en Harold ook dit bedrag in het vooruitzicht stelden. Stefan, Rob en Harold organi seren van dit bedrag een exa- menfeest en zullen een even tueel resterend bedrag aan een goed doel schenken. Dat de eer ste prijswinnaar uit Amers foort in zijn projekt diverse milieu-onvriendelijke materia len verwerkte en toch met de eer ging strijken, gaven de stu denten van het Zeeland- College zeer zeker geen jaloer se, doch wel een vreemde blik in de ogen. Rob de Vlieger en Harold Pientka hopen zeer spoedig te slagen in een passende baan, terwijl zij door middel van avondstudie zich aanmelden voor een aannemerscursus. Stefan Primus hoopt daarente gen, na een jaar militaire dienstplicht, zich als student aan de Academie Bouwkunde te Amsterdam verder te kun nen ontplooien. Kostenbesparing De eervolle vermelding, die de andere groep van het Zeeland- College kreeg, betrof het as pect „duurzaam bouwen", waarbij niet de gehele gevel wordt vervangen. In verband met kostenbesparing stonden aanpassing, vernieuwing en het plaatsen van een serre hier op het programma. De jury sprak lovend over dit plan, maar betreurde dat het algehe le project te summier was uit gewerkt. Ondanks alles toch een verdiende en gedeelte der de plaats. De studenten van het Zeeland College Sektor Bouwkunde hebben daarmee de Provincie Zeeland ook op bouwgebied een zeer goede naam bezorgd. had ik nu al in de klein- en ach terkleinkinderen gezeten. Dan had ik nog een beetje aanloop gehad. Nu breng ik de meeste tijd alleen door. Want contact met de overige bewoners van De Wieken heb ik niet. Ik zoek het ook niet, want ik heb het recht niet om die mensen lastig te vallen. Maar ik zou best graag wat meer aanloop heb ben, want het is toch wel alleen zonder mijn vrouw in deze ka mer". De viering van de 101-ste ver jaardag van C. Berrevoets ver liep wat rustiger dan vorig jaar. Wel was er weer de brief van de koningin met daarin een felicitatie en ook voorma lig Commissaris van de Ko ningin voor Zeeland, dr. C. Boertien stuurde de jarige een gelukwens. In verzorgingshuis De Wieken werd de verjaardag gevierd met koffie en gebak en konden belangstellenden Cor nelis Berrevoets feliciteren, te- samen met zijn vrouw die voor deze speciale dag was opge haald bij de Corneliastichting. Hoe meneer Berrevoets zelf zijn verjaardag ervaart? „Ik was blij dat de dag om was. Het is natuurlijk wel leuk hoor al die drukte, maar je wordt er ook zo moe van. En daarbij, als je maar lang genoeg wacht, word je allemaal 101". ZIERIKZEE - Op vrijdag tien juli wordt op de katholieke ba sisschool Sint Willibrordus te Zierikzee de twee-jaarlijkse fancy-fair en rommelmarkt ge houden. Het evenement vindt plaats in en om het schoolgebouw aan de Mosselboomgaard en -duurt van 16.00 tot 22.00 uur. Het vindt dit jaar voor de tiende keer plaats en omvat onder meer een rad van fortuin, een schiettent, een bingo, een grab belton en een grote rommel markt. Ook kan men de toe komst laten voorspellen bij een waarzegster. Als etenswaren zijn sate, hotdogs en wafels te koop en aan de bar kan men wat drinken. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de aanschaf van leermiddelen en computermateriaal. RENESSE - In haar kantoor aan* de Jan van Renesseweg houdt op donderdag 9 juli het algemeen bestuur van de Stichting Renesse een openba re vergadering. De vergade ring begint om 19.30 uur. Na de behandeling van de inge komen stukken wordt de ver koop van zestien zomerwonin gen te Nieuw-Haamstede be sproken. Vervolgens wordt het reglement Kampeervergun- ning van het terrein Klooster- weg/Rampweg behandeld. Na behandeling van de jaarre kening 1991 met bijbehorend controlerapport worden verder onder meer de plannen doorge nomen met betrekking tot het terrein aan de Kloosterweg in Haamstede dat in eigendom is van de Stichting. Nu de Bohe- men Groep van aankoop van deze grond afziet stelt het da gelijks bestuur van de Stich ting Renesse voor om een pro cedure op te starten om de bouw van ongeveer vier land huizen mogelijk te maken. ZIERIKZEE - Vrijdag 10 juli vergadert de Raad van Bestuur van Natuur- en Recreatieschap De Grevelingcn. De vergade ring wordt gehouden in de multifunctionele ruimte van het restaurant naast het bezoe kerscentrum op De Punt bij Ouddorp. Op de agenda van de vergade ring onder meer de Notitie Fi nanciële Perspectieven van het Grevelingenschap en de begro ting voor 1993 van het schap. Verder komt aan de orde een voorstel tot aanschaf van auto matiseringsapparatuur voor het schapskantoor. Aanslui tend op de vergadering volgt de jaarlijkse excursie van de Raad van Bestuur. DREISCHOR - Op initiatief van de afdeling schouwen- Duiveland Plattelands Jonge ren Zuid wordt op zaterdag 11 juli een schuurfeest gehouden in Dreischor. Aan het feest wordt meege werkt door de band Complete. Het jaarlijks terugkerende eve nement vindt plaats in de schuur van K. J. van de Velde aan de Zuiddijk 4 te Dreischor en begint om 20.30 uur. Het is zowel voor leden (gratis) als niet-leden (tegen kleine ver goeding) toegankelijk. BROUWERSHAVEN - Het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen heeft een principe-overeenkomst opge steld met Recreatiepark Port Greve over de ontwikkeling van het strand Den Osse. In de overeenkomst is opgeno men dat op de oostelijke helft van de bebouwingsvlek van het bestemmingsplan ter grootte van ongeveer honderd bij tien meter woningen wor den gerealiseerd. Hiervoor wordt een oppervlakte van on geveer 2500 vierkante meter in erfpacht uitgegeven. Ook voor een te realiseren strandpavil joen met surfsportvoorzienin- gen wordt een oppervlakte van ongeveer 300 vierkante meter in erfpacht uitgegeven. De eacacte plaats van dit paviljoen wordt in nader overleg met de gemeente Brouwershaven vast gesteld. In dit strandpaviljoen moeten minimaal drie toiletten open baar toegankelijk zijn voor de strandbezoekers. In het voor- en naseizoen minimaal elk weekend en in de zomerperio de elke dag. Als tegemoetko ming voor de bereidheid tot medewerking aan de bouw van de woningen dient Recreatie park Port Greve de kosten van inrichting van het gebied te dragen. Het dagelijks bestuur van het schap vraagt aan de raad van bestuur instemming voor het daadwerkelijk afsluiten van deze overeenkomst met Recrea tiepark Port Greve BV. UTRECHT - Bijna 85 procent van de dienstplichtigen ver veelt zich meer dan twee en een half per dag. Bijna eenderde van de soldaten verveelt zich zelfs meer dan vier uur per dag. Daarmee heeft de verve ling onder dienstplichtigen een dramatische omvang bereikt. Advertentie dvies Er zijn veel manieren om inhoud te geven aan het begrip advies. Ons advies is gebaseerd op uw wensen en mogelijkheden. Binnen deze grenzen zetten wij de perfecte lijnen uit voor het creëren van uw nieuwe ruimte Met vriendelijke groet, Uw gastvrouw en gastheer TRUUS en PETER DEN DEKKER Advertentie FOTO KLAAR KL m fotografie video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3EÏ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee ~l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1