Advies meerderheid commissie maakt nieuwe camping mogelijk UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Wim Schot zingt lied over noodlot ener vissersvrouw r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE K GEBOORTEKAARTJES? Optreden Bruse Visserskoor ter afsluiting van vissersloopbaan Duidelijker visie gewenst wat betreft aantal campings 3 EXPOSITIES 4 JEUGDIGE MUZIKANTEN 5 NIEUWE PLANNEN 7 BRU-TÈN Muziek- en declamatie avond Renesse- Drieluik Tineke's Dieren- pension niet dicht I— ■=1 L dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 7 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25182 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De hoogaars mag dan 'n fraai schip zijn, in zwaar weer moest deze het echter nogal eens afleggen tegen het natuurgeweld. Menig visser verloor daarbij zijn leven. ZIERIKZEE - Het water van de Oosterschelde heeft voor hem geen geheimen. Dik drieënvijftig jaar lag daar voor visserman Wim Schot BWz zijn werkter rein. Dit jaar echter heeft de 67-jarige Zierikzeeë- naar besloten om niet langer met zijn boot uit te va ren. Na ruim 53 jaar kan zo'n afscheid niet onopge merkt gebeuren, daarom heeft hij voor zaterdag 11 juli het Bruse Visserskoor uitgenodigd en zal hij in 't Schotse Wapen aan de Engelse kade zelf het ver haal van de Vissersvrouw van Arnemuiden zingen. Net veertien was ie, Willem Ka- rel Schot BWz toen hij met de visserij begon. Niet wetende flat hij het dik drieënvijftig jaar vol zou houden. Dit jaar besloot de 67-jarige Schot er uiteindelijk dan toch maar eens een punt achter te zetten, hoewel hij zich nog altijd nauw verbonden voelt met het water. De tijden zijn echter veran derd; de gecompliceerde regel geving met al zijn vangstbeper kingen en de steeds scherper wordende controles van de AID deden de vrijheidslieven de Schot besluiten om niet lan ger uit te varen. Temeer ook omdat ook zijn zoon er gezien alle beperkingen weinig voor blijkt te voelen om de zaak over te nemen. Schot verkocht zijn boot en was daarmee vis serman af. Niet onopgemerkt Wie het grootste gedeelte van zijn leven als visser op het wa ter heeft doorgebracht kan niet onopgemerkt afscheid nemen. Dat zal dan ook niet het geval zijn. Zaterdag 11 juli, de twee de dag van de Deltaweek zal ter ere van zijn afscheid van de visserij en ter gelegenheid van de opening van het mosselsei zoen het dit jaar opgerichte Bruse Visserskoor een optre den verzorgen. Rond 17.30 uur weerklinken in eethuis 't Schotse Wapen op de Engelse kade het lied van de zee, de klok van Arnemuiden en het wel en wee van de Bruse vis sersvrouw. Vissersvrouw Maar ook Schot zelf zal deze dag te horen zijn in het verhaal in dichtvorm over de Vissers vrouw van Arnemuiden. Een voor de meeste vissers onbe kend lied dat gaat over de ram pen met verschillende hoogaar zen in de jaren 1903 en 1924. Dit lied hoorde Schot als veertien jarige jongen van een dronken kaaiwerker. Het verhaal van het vergaan van deze schepen en het verdriet van de na bestaanden (de Arnemuidse vissersvrouw) boeide hem zo dat hij de tekst goed in zijn oren knoopte. Vaak ook zette hij dit levenslied in als hij op 't water zat. Kleine Pietje Als een van de weinigen - ook in Arnemuiden is dit lied onbe kend - kent hij de tekst over Jan, Klaas en kleine Pietje voor wie zijn eerste reis ook te vens zijn laatste reis was. De kennis van Schot reikt echter nog verder dan alleen de in houd van dit waargebeurde le venslied. Dankzij Jaap de Rid der (Arnemuiden) en Jaap Schot, de Zierikzeese amateur- historicus kent hij nu ook de achtergronden van dit vis- sersliéd. Het is geschreven naar aanlei ding van de scheepsrampen met een aantal hoogaarzen op 11 september 19Cfo-en op 18 juli 1924. Bij de ramp iri 1903 ver gingen in totaal vier hoogaar zen uit Arnemuiden en een van Tholen. Dit kostte aan veertig vissers het leven. Op de Tho- lense hoogaars die in de woeli ge wateren van de Zuiderzee ten onder ging bevond zich ene Willem Schot en zijn zoontje. Beiden liggen in Edam begra ven. In dat jaar ook, zo merkt Schot op, werd zijn vader gebo- Aangespoeld In 1924 - het geboortejaar van Wim Schot zelf - voltrok zich op de Oosterschelde eveneens een tragedie. Opnieuw gingen vier Arnemuidse hoogaarzen, die bij goed weer uit de haven van Colijnsplaat waren ver trokken, ten onder in het stormgeweld. Bij deze scheeps rampen vonden in totaal twin tig vissers de dood. Zierikzee werd bovendien rechtstreeks geconfronteerd met deze rampspoed doordat vier van deze verdronken vissers hier aanspoelden. Het verhaal rond deze scheeps rampen raakt Schot zeer. Niet alleen omdat hij visser in hart en nieren is, maar ook omdat deze rampen zich afspeelden in de jaren waarin zijn vader en hijzelf werden geboren. Er is echter nog een feit dat de be trokkenheid van de familie Schot met deze tragische ge beurtenissen aangeeft. Begin oktober 1915 huwde zijn over grootvader Benjamin Willem Schot met de weduwe van de schipper van de in 1903 vergane Tholense hoogaars. Het echt paar kreeg vijf zonen. Drie van hen, Jacobus, Willem Karei en Cornelis vestigden zich in Zie rikzee om zo de zogeheten Fok- kergronden (visgronden ge noemd naar burgemeester Fok ker) te kunnen huren. Dertig gezinnen Hun nazaten, volgens Schot zijn dat zo'n dertig gezinnen wonen hier nog allemaal en vinden hun bestaan nog altijd in hoofdzaak in de visserij. Me de daarom, maar ook om te voorkomen dat dit visserslied in vergetelheid raakt, wil Wim Schot dit lied zaterdag nog eens een keer ten gehore bren gen in eethuis 't Schotse Wapen aan de Engelse kade.. Dit ge beurt naar verwacht rond de klok van 18.00 uur. Inmiddels heeft hij dit liedje op de band gezet zodat het ook als oe fenstof voor het Bruse Vissers koor dienst kan doen, zodat dit koor het eventueel in zijn re pertoire kan opnemen. Deltaweek De Bruse vissers zijn overigens niet de enigen die de jaarlijkse Deltaweek muzikale luister bijzetten. Daarvoor hebben de vier horeca-bedrijven aan de Nieuwe Haven (Lotus, Auberge Maritime, de Banjaard en café De Gekroonde Suikerbiet) ge zorgd. Vrijdag 10 juli, de dag waarop de Deltaweek begint spelen de Edelweiss Buben, een veertien man sterk gezel schap. Zaterdagmiddag, na binnen komst van de wedstrijdvloot zorgen de Keesjes voor een on vervalst dixieland-muziekje. Ook zaterdagavond zal hun muziek langs de Nieuwe Haven te horen zijn. Geheel andere muziek - blues en rock 'n roll - brengt de formatie Crosshead zondagavond vanaf ongeveer 20.00 uur. De Deltaweek wordt maandagavond muzikaal afge sloten met een optreden van het Cocktail Combo, een com bo dat beschikt over een all round muziek-repertoire. De wal-activiteiten tijdens de ze Deltaweek spelen zich af op de Nieuwe Haven en dan in het bijzonder aan 't Luitje. Gemo toriseerde landrotten die de sfeer van deze zeilhappening willen proeven kunnen hun auto op het Havenplein of aan het Eerste Weegje kwijt. De Nieuwe Haven is bovendien vrijdag- en zaterdagavond tot autovrij gebied verklaard. ZIERIKZEE - Mag ik straks nu wel of geen camping inrichten aan de Straalweg? M. van der Wekken, ei genaar van een agrarisch bedrijf aan de Straalweg moet zich die vraag maandagavond ongetwijfeld hebben gesteld. Langdurig discussieerde de Zierik zeese commissie ruimtelijke ordening en industrie over zijn verzoek om voor deze nog inte richten cam ping een bestemmingsplanwijziging voor te berei den. Een uitgesproken tegenstander van meer kampeermogelijkhe- den toonde zich W. F. Sprengel- meijer (SGP/RPF/GPV). Hoe wel hij geenszins ontkende dat de lokatie geschikt is voor een camping adviseerde hij het col lege om maar niet mee te wer- Voor het college, dat in zijn me ning gesterkt wordt door het positieve advies van de stede bouwkundig adviseur bleken er maandagavond weinig pro blemen te zijn om aan het ver zoek van Van der Wekken ge hoor te geven. Tfemeer omdat nu al vaststaat dat aan de exploitatie-vergunning rand voorwaarden zullen worden ge steld. Van der Wekken wil aan de Straalweg een toeristische camping (dus geen camping met vaste staanplaatsen) in richten. Dit komt erop neer dat op die lokatie 's zomers zo'n tweehonderd kampeerders kunnen vertoeven. Of zo'n camping zo dicht bij de Oosterschelde (beschermd na tuurgebied) nu wel wenselijk is, daarover Werd maandag avond verschillend gedacht. Zowel C. Legemaate (CDA) als J. J. Geleijnse (WD) hadden daar geen bezwaar tegen. De lokatie aan de Straalweg is voor een camping geschikt en bovendien is er in dit geval geen sprake van een ongebrei delde uitbreiding van de kam- peermogelijkheden. De cam ping is bovendien ook niet be doeld voor vaste gasten maar voor passanten en ook worden er aan de vergunning voor waarden gesteld, zoals onder meer een aansluiting op de rio lering. Daarom waren de libe raal en de christendemocraat ook eensgezind in hun advies om als gemeentebestuur mede werking te verlenen aan de bestemmingsplanwijziging. C. Legemaate (CDA): Decen tralisatie betekent niet alleen meer werk maar vaak ook meer kosten ken. Dit omdat hij ook bij het verzoek van M. Kloet om aan het Eerste Weegje een camping in te richten tegen was geweest, omdat zijns inziens geen be hoefte is aan ,,nog meer toe risme". Bovendien strookten beide plannen niet met de hui dige bestemmingsplannen voor deze gebieden. Vanuit het principe gelijke monniken ge lijke kappen achtte Sprengel- meijer het niet eerlijk om nee tegen Kloet en ja tegen Van der Wekken te zeggen. Druk In eerste instantie leek ook me vrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) er weinig voor te voelen om als gemeente mee te wer ken aan deze camping aan de Straalweg. Temeer omdat dit kamperen bij de boer (in de na bijheid van de Oosterschelde) een toename van de druk op de Oosterschelde betekent. Ook had de nieuwe PvdA-fractie- voorzitter haar twijfels over de mogelijkheden om als gemeen ten voorwaarden aan de exploi tatievergunning te stellen en deze ook hard te maken. Bur- M. R. de Jong-van Loo: ,,Ik hoop echt dat. dit de laatste keer is dat Kloet nogal eigen gereid is beziggeweest". gemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs kon de zorg van de soci- aaldemocrate wat weg nemen door erop te wijzen dat tok de Stuurgroep Oosterschelde dit verzoek zal toetsen. Na nog wat heen en weer ge praat kon zij zich in tweede ter mijn toch ook achter het stand punt van de CDA- en WD- fractie scharen om aan het ver zoek van Van der Wekken ge hoor te geen, maar daarmee is de kous voor De Jong-Van Loo af: „Bij deze zeg ik, 't is nu echt op". Met het oog op mogelijk nieuwe aanvragen drong Sprengelmeijer aan om als ge- vervolg pagina 2 Zij zingt de kroonzang allen waereld-zangen. Frederik van Eeden Zonnig HET WEER Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. O In de Dikke Toren in Zierikzee zijn drie exposities te zien. In de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor werd een concert gepresenteerd door jeugdige muzikanten De Christelijke Woningbouwvereniging in Bruinisse presenteerde haar plannen voor het komende jaar. Corrie de Waal en Rlnus Geense wonnen de Bru-Tèn mix-tennistitel. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's LANDGRAAF - Aan het ma chinepark van het bedrijf De Groot BV in Landgraaf is zater dag voor meet dan een miljoen gulden schade toegebracht. Van de daders ontbreekt nog elk spoor, ook is niet duidelijk wat het motief voor de vernie lingen'is geweest. Dit heeft de gemeentepolitie van Land graaf zondag bekend gemaakt. RENESSE - Onder de titel Renesse-Drieluik vindt op za terdag 11 juli in de Nederland se Hervormde Jacobuskerk in Renesse een muziek- en decla matie-avond plaats. Aan het programma wordt meegewerkt door het fanfare orkest Luctor et Emergo, het Hervormd Kerkkoor en de to neelvereniging Op Drift, allen uit Renesse. Ook de organist Prosper Sevestre werkt aan het evenement mee. Op het pro gramma staan fanfare-arrange menten van werken van Rossi ni en Handel en uitvoering van Fiddeler on the Roof van Jerry Bock. Het koor zingt liederen van Mendelssohn, Handel en César Franck. Leden van de to neelvereniging Op Drift pre senteren gedichten en declama ties van M. Nijhoff en Tbon Hermans. Het concert begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - In een ar tikel over het honderd- vijfentwintigjarig be staan van de Sophia-ver- eeniging tot bescher ming van dieren is een storende fout geslopen. Gemeld wordt dat Tine ke's Dierenpension in Kerkwerve vorig jaar werd gesloten. Niets is minder waar. Tineke's dierenpension is nog steeds springle vend en niets wijst er volgens eigenaresse Ti neke Bohg-Quist op dat daar verandering in komt. Wel is het zo dat zij na bijna vijftien jaar samenwerking met de Sophia-vereeniging ge stopt is met asielwerk. „Honden werden soms drie, vier keer in een nieuw gezin geplaatst. Vaak was hun lot dan dat ik ze uiteindelijk moest laten inslapen. In de be ginjaren dacht ik er wel aan te kunnen wennen, maar later bleek het te gendeel. Daarom heb ik de samenwerking met de Sophia-vereeniging ver broken'. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 4 f 45,— jaarabonnement 4 f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. 4 f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1