Deltaweek-spektakel op de Oosterschelde Talentenjacht Delta Sport Robert Roggeband na avontuur Vlissingen terug op oude nest Anne Mazurka aërodynamisch aan de start bij Deltaweek A/B-junioren W Mevo gaan voetballen bij W Zierikzee Bemanning werkt maanden aan vernieuwing boot MAANDAG 6 JULI 1992 NR 25181 7 ZIERIKZEE - De 22e Deltaweek staat weer voor de deur. Vanaf vrijdag 10 .julifc start om 12.30 uur de eerste zeilwedstrijd in verschillende klassen vanaf Brui nisse naar Zierikzee. Daarna volgt ruim een week zeilen op de Oosterschelde en Noordzee. De Deltaweek is al jaren het grootste zeilevenement, in deze opzet, van Nederland. Vorig jaar kwamen 170 jachten aan de start in de IMS-, NKK- en platbodem-klasse. Het aantal inschrijvingen voor de Deltaweek loopt wat achter op vorig jaar maar Henk Bot- terweg, één van de organisato ren, verwacht dat op de laatste dagen nog aanmeldingen bin nen zullen komen. „Wij moeten ook rekening houden dat op dit moment de doorstroming van jongeren en ouderen wat stag neert. Dat kunnen wij afgelo pen jaren merken en dat heeft ook invloed op je deelne merslijst. Tevens zijn afgelo pen week de open nationale IMS-teamkampioenschappen, de John Brown-wedstrijden, van watersportvereniging Breskens gehouden. We zullen zeker ook onder die zeilers nog aanmeldingen krijgen", vertelt Henk Botterweg die namens de watersportvereniging Zierik zee in het comité Deltaweek zitting heeft. Het spektakel op de Ooster schelde zal in ieder geval vier dagen lang vanuit Zierikzee plaats vinden. De haven van Zierikzee zal dan bol staan van activiteiten en de vele verschil lende jachten en platbodems zullen een schitterend'beeld ge ven voor zowel de deelnemers als de toeschouwers. Naast de zeilwedstrijden overdag vin den in de avonduren gezellige bijeenkomst plaats op de ha ven nabij 't Luitje. „In het ver leden zijn er wel eens wat pro blemen geweest maar wij doen er alles aan om alles in goede banen te lijden". Op de deelnemerslijst komt ook een aantal Schouwen-Dui- velanders voor die voor één of meer ééndaagse wedstrijden hebben ingeschreven. Zo komt het jacht Kopje Kleiner van de familie De Waal uit Bruinisse aan de start en Kees Kort uit Zierikzee heeft met de Tbrka ingeschreven. Cor Swenne uit Burgh-Haam- stede zal met zijn bemanning proberen om met de Schollei- zer een dagprijs in de wacht te slepen. Hoog zijn de verwach tingen van het vernieuwde jacht Anne Mazurka van Van de Zande uit Zierikzee. Hoewel Evert van de Zande en zijn col lectieve bemanning over geen eventuele prestaties wil praten is menig zeil-enthousiasteling nieuwsgierig naar de verrich tingen van de Anne Mazurka. De Deltaweek omvat een groot organisatie-comité waarin ze ven watersportverenigingen actief zijn in de twaalf ver schillende eendaagse wedstrij den. De samenwerkende wa tersportverenigingen zijn: WSV Wolphaartsdïjk, WV St. Annaland, WV Noord-Beve land, WV Willemstad, WV Yer- seke, KR en ZV De Maas en WV Zierikzee. Programma Vrijdag 10 juli: Bruinisse- Zierikzee: Klasse IMS 1, 2 en 3 start 12.30 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 12.40 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 12.50 uur. Klasse NKK 1. 2 en 4 start 13.00 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 13.10 uur. Platbodems A start 13.20 uur. Platbodems B en C start 13.30 uur. Zaterdag 11 juli en zondag 12 juli: Zeelandwcdstrijd 1 res pectievelijk Zeelandwedstrijd 2 (beide dagen zelfde tijden bij de start westelijk havenhoofd Zierikzee). Klasse IMS 1, 2 en 3 start 9.00 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 9.10 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 9.20 uur. Klasse NKK 1, 2 en 4 start 9.30 uur. Klasse NKK 6. 8 en 10 start 9.40. Plat bodems A start 9.50. Platbo dems B en C start 10.00 uur. Maandag 13 juli: Onrustrace: (start bij westelijk havenhoofd Zierikzee). Klasse IMS 1, 2 en 3 start 9.00 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 9.10 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 9.20 uur. Klasse NKK 1, 2 en 4 start 9.30 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 9.40 uur. Platbodems A start 9.50 uur. Platbodems B*en C start 10.00 Dinsdag 14 juli: Zierikzee- St.Annaland: (start Keeten A Mastgat). Klasse IMS 1, 2 en 3 start 10.00 uur. Klasse IMS 4 en 5 start 10.10 uur. Klasse IMS 6 en 7 start 10.20 uur. Klasse NKK 1, 2 en 4 start 10.30 uur. Klasse NKK 6, 8 en 10 start 10.40 uur. Platbodems A start 10.50 uur. Platbodems B en C start 11.00 uur. Woensdag 15 juli: St. Anna- land-Wolphaartsdijk: (startlijn Keeten) De klasse starten tien minuten naar elkaar: 10.00 uur IMS 1, 2 en 3. IMS 4 en 5. IMS 6 en 7. NKK 1, 2 en 3. NKK 6, 8 en 10 Platbodems A. Platbo dems B en C Donderdag 16 juli: Wolphaarts- dijk-Yerseke: (startlijn rode ton 012 Oosterschelde) De klassen starten tien minuten naar el kaar: 10.30 uur IMS 1, 2 en 3, IMS 4 en 5. IMS 6 en 7. NKK 1. 2 en 3 NKK 6, 8 en 10. Platbo dems A. Platbodems B en C. Vrijdag 17 juli: Veronicarace: start buitenzijde Roompotsluis om 9.10 uur voor klasse IMS 1 t/m 5. Roompotsluisrace: start lijn Roompot om 9.20 uur klas se IMS 6 en 7. Zeelandbrug- race: startlijn Roompot om 9.30 uur klasse NKK 1, 2 en 4. Yerseke-Colijnsplaat: startlijn roodgroene ton O 25/scl 12 om 10.00 uur klasse NKK 6, 8 en 10. 10.10 uur Platbodems. Bemanning Evert van de Zande kan reke nen op een elfkoppige beman ning. „Wij varen meestal met acht bemanningsleden en een aantal onder ons wisselt wel eens omdat niet altijd iedereen beschikbaar is. Maar iedereen is goed op elkaar afgestemd omdat we al jaren met elkaar samenwerken". Voor Van de Zande is het de 19e keer dat hij start tijdens de Deltaweek want voor de echte Anne Mazurka was geboren vaarden hij tussen 1973 en 1978 op een kleinere uitvoering van de Anne Mazurka. Het ver nieuwde schip, dat hermeten is en daardoor in zwaardere han dicap-klasse terecht is geko men komt nu uit in de IMS 2- klasse. Er wordt aan vier wed strijden mee gedaan. Zaterdag (11 juli) en zondag (12 juli) va ren zij de Zeelandwedstrijd 1 en 2. Op maandag (13 juli) wordt er deelgenomen aan de Onrustrace. Tbnslotte wordt vrijdag 17 juli gestart bij de traditionele Veronicarace. De bemanning van de Anne Mazurka bestaat uit: Evert van de Zande (Capt.), Peter van de Zande, Paul Bezuijen, Joop Sa- man, Joop Kleppe, Sjaak Vis ser, Willem Kleinwassink, Piet de Leege, Aart de Zeeuw, Jan Bal en Jan Arnoulds. LOMMEL - Nederland dreigt het contact met de triathlontop te verliezen. Tijdens de Euro pese titelstrijd op de Olympi sche afstand in Lommei eindig de geen Nederlander bij de eer ste tien. MAGNY-COURS - De Brazili aanse autocoureur Christian Fittipaldi is zaterdag tijdens de training voor de Grote Prijs van Frankrijk ernstig gewond geraakt. De neef van de legen darische Emerson Fittipaldi raakte op het circuit van Magny-Cours de controle over zijn Minardi kwijt. De 21- jarige coureur werd naar het ziekenhuis in Nevers overge bracht, waar een eerste onder zoek wees op een gebroken vijfde halswervel. Desondanks kon hij zondag het hospitaal verlaten en naar zijn huis in Zwitserland terugkeren. Daar moet hij veertig dagen absolu te rust houden. ZIERIKZEE - Woensdagmid dag acht juli houdt gymnas tiekvereniging Delta Sport tussen 14.00 uur en 16.00 uur in de Delta Sportzaal aan de Mu- lockstraat in Zierikzee een ta lentenjacht. Onder leiding van Jossie van de Beemt kunnen kinderen uit het geboortejaar van 1984 tot en met 1987 kennis maken met de turnsport. „De bedoeling is dat er veel kinderen komen en daarmee gaan wij een aantal testen doen. Vooral kinderen die dolgraag willen turnen, ka rakter en doorzettingsvermo gen hebben willen wij graag op die middag ontmoeten", vertelt Jossie van de Beent. „Wij kijken dan of de lichaams bouw goed is voor de turn sport, kracht en lenigheid be zit. Wij zien al snel of de kinde ren getalenteerd zijn en dan willen wij ze graag de moge lijkheid geven om bij Delta Sport te kunnen turnen. Wij staan dan garant voor goed verzorgde trainingen, medi sche keuring door een sport arts en voldoende trainingstijd om prestaties te leveren. Na tuurlijk kunnen de kinderen een heel jaar terecht bij ons maar juist zo'n woensdagmid dag is geschikt om kennis te maken met de vereniging". Eén keer per jaar houdt Delta Sport een talentenjacht en af gelopen weken is er ook veel reclame gemaakt om zoveel mogelijk kinderen naar de Mu- lockstraat te halen. Proefvaart De Anne Mazurka, met als lig plaats Zierikzee, maar op de achtersteven staat Nieuwer- kerk omschreven als de thuis basis van het schip. „Daar woont onze vader en die liet de' boot maken bij Kesteloo in Brouwershaven", verklaart Evert van de Zande. „Wij gaan vanmiddag de eerste proefvaart maken. We varen naar Zierikzee en dan moeten we maar eens bekijken hoe de boot zich houdt in het water. Gelukkig is onze bemanning geroutineerd. Al jaren varen we met dezelfde jongens. Fy siek en mentaal zijn wij een collectieve eenheid en daarom heb ik alle vertrouwen dat we binnen vijf dagen de boot vol doende uit kunnen proberen. „De boot is veertien jaar oud en er was wat achterstallig on derhoud. De zeilen waren nog nooit vernieuwd en we liepen al jaren met het plan om de achtersteven te veranderen", vertelt Evert van de Zande die het commando over de boot voert. „We hebben vorig jaar eindelijk de knoop door ge hakt en de gehele bemanning heeft zijn steentje bijgedragen aan dit resultaat". Ondanks dat de bemanning nog volop bezig was aan de laatste klusjes mocht het resul taat er dan ook zijn. De boot, die in helder rood, wit en blauw is geschilderd heeft aan de achtersteven een aërodyna misch geheel gekregen. „De ronde achterkant hebben we vlakker gemaakt waardoor het schip meer snelheid kan ma ken. Daarbij hebben we splin ternieuwe zeilen in de mast hangen en is er een aantal tech nische snufjes verbeterd. Wij zijn dan ook de eerste boot, van deze klasse, die de achtersteven heeft aangepast. Onze gedach- tengang aan deze verandering is vooral dat de boot lichter wordt en daardoor sneller kan varen". Een deel van de bemanning van de Anne Mazurka die de laatste karweitjes aan het vernieuwde jacht afmaakt. Van links naar rechts: Joop Saman, Sjaak Visser, Willem Kleinwassink, Peter van de Zande, Evert van de Zande (captain). Piet de Leege (navigator) en Joop Kleppe. (Foto: Marijke Folkertsma). Het enige probleem is dat we een enorme trainingsachter stand hebben. Sinds vorig jaar september hebben we niet meer gevaren. Naast ons werk kunnen wij alleen maar in het weekend of in de avonduren zeilen. Dat komt er op neer dat we deze week alleen 's avonds nog wat aan de bijscholing kunnen doen voor het start schot van de Deltaweek valt". De Anne Mazurka, een Spar taanse bak met weinig com fort, draagt de Poolse naam Mazurka wat een Poolse dans is. De naam Anne is een echte familienaam wat ook steeds te- .rug komt in de namen van de kinderen van Evert en Peter van de Zande. ZIERIKZEE - De transferperikelen die altijd ontstaan aan het eind van een voetbalseizoen zijn voor de selectie van Zierikzee niet ongunstig uitgevallen. Nadat eerder al bekend werd gemaakt dat Marco van Oeveren komend seizoen van zondag le-klasser Middelburg naar Zierikzee overkomt keert ook het jonge talent Robert Roggeband uit Zierikzee terug bij zijn oude vereniging. Om voor doorstroming te zor gen richting VCV Zeeland tracht Vlissingen al jaren de beste jeugd van Zeeland naar de havenstad te halen. Evenals vele andere voetballers heeft de nu 17-jarige Robert Rogge band een turbulent verlopen jaar achter (Je rug. Alle ontsta ne problemen rond Vlissin- gen/VCV Zeeland zijn mede oorzaak dat Roggeband na twee seizoenen bij Vlissingen te hebben vertoefd weer terug- keerd. Roggeband, scholier van 4 HAVO aan de RSG in Zie rikzee, vertrok als 15-jarige naar VC Vlissingen en begon daar als 2e-jaars B-junior te voetballen. „Het eerste jaar was heel leuk. Er waren veel nieuwe spelers dus er was best veel concurrentie. Ondanks dat trok je als nieuwkomer toch naar elkaar toe. Ook buiten de trainingen en wedstrijden ging je met elkaar om. We zijn zelfs met zijn allen op kamp ge weest. We speelden in de lande lijke competitie en trainden dan ook drie keer per week, on der leiding van Maarten de Kok", vertelt Robert Rogge band. Problemen Het vervoer van en naar Vlis singen was volgens Roggeband het eerste seizoen heel goed ge regeld. „Je werd keurig op tijd opgehaald en weer terug naar huis gebracht, zoals afgespro ken", verklaart Roggeband. Het tweede seizoen begon goed voor Roggeband. In de voorbe reiding speelde hij alleen de eerste wedstrijd in het 2e team van de A-junioren en vervol gens werd hij de rest van het seizoen in de eerste selectie van de A-junioren opgesteld. Ook met de A-junioren speelde Vlis singen in de landelijke compe titie. Al vrij snel onstonden de problemen die Roggeband de finitief deden besluiten zich weer bij Zierikzee aan te mel den. „Het vervoer werd een steeds groter probleem. De busjes die geleased werden konden niet meer betaald wor den en moesten terug naar het leasebedrijf. Als gevolg daar van trainden de A-junioren steeds minder dagen per week. Je moest steeds maar weer af wachten of je opgehaald werd en het gebeurde, dat je zonder afgebeld te worden, eindeloos stond te wachten". Ook alle wild-west verhalen die steeds de ronde deden droegen bij aan Roggeband's beslissing. „Je wist op een gegeven moment niet meer wat je wel en niet moest geloven". Over de toe komst van VCV Zeeland is Rog geband vrij somber. „Ook al worden deze keer de proble men opgelost, dan ontstaan de ze volgens mij volgend jaar weer", analyseert de Zierik- zeeënaar. Toen Robert Roggeband een maal zijn beslissing had geno men om weg te gaan bij Vlis singen was Zierikzee de logi sche keuze. „Als het goed is doe ik volgend jaar examen en zal ik toch meer tijd aan mijn stu die moeten besteden. Ik zit dan in ieder geval niet meer met de reistijden. Ook voetballen bij Zierikzee sommige van mijn vrienden. Bovendien heeft Zie rikzee goede trainers". Rogge band is op verzoek van trainer Kees Hagesteijn in de selectie voor het eerste en tweede elftal opgenomen. De Zierikzee- trainer kent Roggeband nog vanuit de Zierikzee jeugd. Ook Nico Schouten is voor Rogge band geen onbekende. Over zijn kansen om door te dringen tot de basis-elf is hij heel nuch ter. „Zierikzee heeft een goeie ploeg waar leuk voetbal ge speeld wordt. Het zal moeilijk worden voor me een basisplek te veroveren maar ik ga vech ten voor een plaatsje". Het af gelopen seizoen heeft Robert regelmatig de thuiswedstrij den van Zierikzee bezocht. „De Brabantse ploegen voetballen over het algemeen harder dan Zierikzee", aldus een gemoti veerde Roggeband. Roggeband is trouwens niet de enige jonge speler die bij Zie rikzee gaat spelen. Zeven A- junioren en zes B-junioren ko men van Mevo naar voetbalver eniging Zierikzee. Vooralsnog kan trainer Kees Hagesteijn het komend seizoen dus met een gerust hart tegemoet gaan. Niet alleen voor dit seizoen, maar ook voor de komende ja ren lijkt Zierikzee verzekerd van goede aanvulling vanuit de jeugd. De 17-jarige Robert Roggeband denkt dat het moeilijk wordt om een plaats in de eerste selectie van Zierikzee te verdienen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE Nog vijf dagen heeft de bemanning van de Anne Mazurka 0111 het zeven ton wegende zeiljacht uit te testen voor het startsein klinkt van de 22e Deltaweek. Met man en macht is er afgelopen maanden aan de boot gewerkt in de schuur van familie Bal in Bruinisse. De Anne Mazurka, eigendom van Evert en Peter van de Zande uit Zierikzee, heeft een ware gedaantewisseling onder gaan. En de bemanning steekt haar trots dan ook niet onder stoelen of banken toen het schip zaterdagmorgen na zeven maanden weer te water werd gelaten in de vluchthaven van Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7