„Tof en leuk, maar ik was wel een beetje zenuwachtig" „Met genoegen me 23 jaar ingezet voor de gemeenschap" DE IMMETJES-HOEVE Sneller systeem voor vorderen rijbewijzen Dansuitvoering leerlingen basisschool De Schoener Aficheid C. de Jonge als brandweercommandant Den Osse 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dansende leerlingen met de zwemvliezen van de vloer. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - Terwijl afgelopen vrijdag buiten één van de vier elementen van de natuur zich grondig deed gelden, met bakken viel het water uit de hemel, trachtten de leerlingen van basisschool De Schoener uit Brouwershaven in de gymzaal van de school ook de andere drie elementen te weten vuur, aarde en lucht via dans tot expressie te brengen. Het dansproject was georganiseerd in het kader van een stage-opdracht van tweedejaarsstudenten van de Dansacademie in Rotterdam. De kinderen konden het initiatief in ieder geval waarderen. „Het was tof en leuk, al was ik wel een beetje zenuwachtig", al dus de dertienjarige danseres voor één avond, Lydia. Aan de Dansacademie, een HBO-opleiding en afdeling van de Hogeschool Muziek, worden studenten uit het tweede jaar via een stage-opdracht getoetst op hun lesgevende kwaliteiten. In de lessen didactiek worden zij eerst voorbereid en wordt hun theoretische kennis over het lesgeven aan kinderen op geschroefd. Hierna dient de theorie in praktijk te worden gebracht. Via het Zeeuws steunpunt voor Kunstzinnige Vorming werd de groep studen ten in contact gebracht met openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven. Na kort overleg ging men hier direct in op het verzoek van de studenten om een week lang les in dans te mogen geven aan de kinderen. Lessen die uitein delijk moesten resulteren in een uitvoering. Intensief ,,Er zijn deze week geen boe ken open geweest", zegt Ton Schults één van de leerkrach ten van De Schoener. Vanaf maandag tot vrijdag, de dag van de uitvoering, werd er door de elf studenten van de Dansa cademie en de tachtig leerlin gen van de basisschool inten sief geoefend en gerepeteerd. Niet alleen de danspasjes wer den ingestudeerd, maar ook decors, attributen en kleding werd samen met de kinderen in elkaar geknutseld. ,,Er kwam dus meer bij kijken dan alleen lesgeven", aldus Ca roline, één van de studenten. ,,De hele dag was je met de kin deren bezig". Dit alles onder het nauwlettend oog van Hil- ke, de docente didactiek en dansexpressie van de academie die uiteindelijk een oordeel moest vellen over de lessen van de studenten. Zelfs 's avonds konden de studenten de lesstof niet loslaten, want ook op de camping in Brouw waar zij ver bleven werden tot in de late uren de danspassen gerepe teerd. Hetgeen overigens heel gezellig was, laat Caroline we ten. Afgelopen vrijdag was voor een ieder het moment suprème aangebroken. Voor een gym zaal die was volgestroomd met ouders en andere belangstel lenden moesten de kinderen en studenten het resultaat van een week lang hard werken tonen. Als thema van de uitvoering was gekozen voor een uitvoe ring van de natuurelementen water, vuur, aarde en lucht. Voor de gelegenheid was de sportzaal kleurig aangekleed. Aan het basketball-net hing een stralende zon, op het po dium waren de fleurige decors opgesteld en om alles goed te verduisteren waren de ramen afgeplakt. Vlammend Na een kort optreden van de kleuters moesten de kinderen van groep één en twee het spits afbijten. In zwemkleding, com pleet met duikbril en zwem vliezen en gekleurde vissen op het lijf beelden zij het water uit. Vervolgens betraden kin deren van groep, vijf en zes via een zij-ingang met lampions de zaal om als vuur het water te doen wijken. Zingend: ,,het water verdampt en het donker verdwijnt, alles veranderd want dit kaarsje schijnt" wis ten zij het water te verjagen. Op vrolijke dansmuziek gaven de kinderen gestoken in vlam mende kleding van geel en rood crêpepapier hierna een vreugdedans weg. Met ballon nen in de hand wisten de kin deren van groep drie en vier als lucht het woekerende vuur te doven. Het verdampte water zweefde naar boven en vormde een wolk. Door middel van het rollen met zand gevulde ton nen werd de regen nagedaan die uit de wolk de aarde besproeit en waarmee de cirkel weer rond was. Na het finale nummer waaraan alle kinde ren als een kleurrijk geheel dansten op muziek van Paul Si mon viel de groep een ovatio neel applaus uit het publiek ten deel. Zoals bij optredens van supersterren scandeerde zij „we want more", waarop de groep besloot tot een toegift. Geslaagd, zo kon niet anders de conclusie zijn van een ieder. Lydia uit groep acht kon haar enthousiasme niet verbergen. „Tbf en leuk", schaterde ze, al gaf ze eerlijk toe van te voren wel een beetje nerveus te zijn geweest. Het repeteren vond ze ook gezellig. ,,A1 vonden de jongens het niet altijd even leuk en begonnen ze te verve len". Een opmerking die uiter aard wordt gevolgd door luid protest van het mannelijke ge deelte van de klas. Ook Caroli ne, studente van de academie was tevreden met- de uitvoe ring en de week van lesgeven. „Gezellig en leerzaam", was haar conclusie. Docente Hilke toonde zich eveneens content met het resultaat. Voor het les geven kunnen de studenten re kenen op een voldoende. „Be ter kan je het niet voorberei den in zo'n korte tijd. De kin deren en het publiek hebben bovendien genoten en plezier gehad". Leerkracht Tbn Schults was blij met het be zoek van de studenten. „Lesge ven in dansen is toch een vak waar jezelf weinig aan toekomt en waar niet iedereen even be dreven in is of lef voor heeft. Op deze manier hebben we een achterstand die we hierin had den in een week ingehaald. Daarvoor moet je het over heb ben dat de school een week op zijn kop staat", zo verduide lijkte hij. DREISCHOR - „Het was me een genoegen me 23 jaar voor de gemeenschap te hebben mogen inzet ten". Met deze woorden nam brandweercomman dant van het korps Dreischor de heer C. de Jonge na bijna een kwart eeuw afscheid als vrijwillig lid van de brandweer. Dat de heer De Jonge in deze tijd was uit gegroeid tot een geliefd persoon bij de brand weer bleek afgelopen vrijdag wel in het dorpshuis van Dreischor uit de opkomst van collega's maar ook oud-collega's. Geen stoel was namelijk onbe nut gelaten om op gepaste wij ze afscheid te nemen van een karakteristiek persoon binnen het brandweerwezen van Zee land. Ook het gemeentebe stuur van de gemeente Brou wershaven liet zich in de per soon van burgemeester L. N. Labruyère niet onbetuigd. Na mens het college sprak hij als eerste onder de titel „de vrij willige beroepsbrandweer man" een afscheidswoord. ,,U bent een verpersoonlijking van de in de titel genoemde brandweerman", zo begon de burgervader. Mede gezien de steeds zwaardere eisen waar aan een brandweerman in deze tijd moet voldoen en de toene mende geestelijke belasting vond hij dat er in feite niet ge sproken kon worden over vrij willigers. Zeker niet in het ge val De Jonge die het vak van brandweerman uitoefende naast zijn dagelijkse beroep als ondernemer. Labruyère roemde vervolgens het sterk uitgesproken karakter van het scheidende brandweerlid. „Dat dit soms tegen je kan wer ken heb je de laatste tijd onder vonden", zo blikte hij terug op recente ontwikkelingen, „maar dat doet niets af aan de waardering die we voor je heb ben en altijd hebben gehad". Na overhandiging van de strop das met het gemeentewapen en de gebruikelijke envelop met inhoud was het de beurt aan de heer H. van der Maas, secreta ris van de Kring Schouwen- Duiveland. Hij vertelde het pu bliek enige grappige anekdotes over de cursus brandwacht waar hij als leerling van in structeur De Jonge aan deel nam. Vervolgens kwam de voorzitter van de Regionale commandan ten regio Zeeland, de heer Leer- sum aan het woord. Hij was een goede bekende van de heer De Jonge en waardeerde in het bijzonder dat, je altijd op hem kon rekenen. „Je hebt een ster ke eigen persoonlijkheid, maar bent bovenal een aardige vent", zo verwoordde hij zijn gevoelens ten opzichte van zijn vriend. Hierna overhandigde hij een exclusief cadeau, een emmer met pomp en gevuld met een plant. De heer Van Dam, voorzitter van de Neder landse vereniging van brand weercommandanten, had voor zijn toespraakje gekozen voor het voorlezen uit de bundel Kopstukken van Godfried Bo- mans. Hoofdpersoon in het ver haaltje was uiteraard een brandweerman waar De Jonge overigens geen gelijkenis mee vertoonde. „Wie is hij dan wel?", zo vroeg Van Dam zich hardop af. Een zeer actief mens op allerlei fronten die vanwege zijn toewijding grote indruk maakte, beantwoordde hij zijn eigen vraag. De heer Mol, brandweercommandant van Brouwershaven ging in.chrono- logische volgorde de indruk wekkende brandweerloopbaan van De Jonge af. „Hoewel lei dinggeven niet altijd gemakke lijk is heb je dit met verve ge daan", zo besloot hij, „een ie der heeft geprofiteerd van jouw kennis". UiteraaTd Ontkwam ook de persoon in kwestie niet aan een dankwoord. Met vlinders in zijn buik zo gaf hij toe. „Toen ik mijn afscheidsbrief opstelde leek alles ver weg, maar het is toch snel dichterbij gekomen", aldus De Jonge. Op de woorden van de burge meester kwam hij nog even ter rug. „Ik was 100% vrijwilliger. Vandaar dat ik ook in alle mo gelijke organisaties zat, om het vaandel vrijwilligerswerk hoog te houden". Vervolgens blikte hij terug in het verleden toen hij begon als brandweer man, de lol tijdens de cursus sen, het werk en de oefeningen en de grote hoeveelheid tijd die in het brandweerschap gesto ken moest worden. Tbt slot zet te hij onverwacht zijn vrouw Loes in het zonnetje. „Een vrouw moet achter een brand weerman staan anders kun je je loopbaan vergeten", zo legde De Jonge uit. Als waardering en dank dat hij na al die jaren terug kan kijken op een fijne tijd met zijn echtgenote ont ving zij een ring. Na dit gebaar konden zijn vrienden en colle ga's overgaan tot het overhan digen van de volop meege brachte cadeaus en de heer De Jonge te bedanken en te eren voor zijn staat van dienst. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 47 'Het is de vraag of Doortjè dan zal kun nen lopen als u en ik, maar de kans is er wèl dat ze zich althans zal kunnen bewegen en dat lijkt me toch veel ge wonnen. Massage en eventueel verdere behandelingen daarna kunnen nog veel doen. Het spijt me dat ik u geen gouden bergen kan beloven, dat is trouwens mijn gewoonte niet. Het woord is nu aan u'. Hij schuift zijn bril op zijn voorhoofd en ziet de anderen afwachtend aan. 'Is het een zware operatie, dokter?' vraagt Jasper. 'Als u een nogal gecompliceerde in greep bedoelt, inderdaad. Een zware operatie dus, zoals u het belieft te noe men'. 'Wat raadt u aan, dokter?' Professor Tbn Cate haalt de schouders op. 'De beslissing is aan u, wij kunnen niet meer doen dan ons best. Ik kan niets garanderen, maar het zit erin. Dat is alles wat ik kan zeggen'. Catrien en Jasper kijken Doortje vra gend aan. 'Jij moet het maar zeggen, kind', fluistert Jasper. Doortje knikt. 'Ik doe het', zegt ze ferm. 'Voor mezelf natuurlijk, maar ook voor jullie'. Ze zegt er niet bij dat ze het ook voor Jelle doet. Er is immers een kans, ze zou de allerkleinste zelfs aangrijpen 'Dat is dus dèt', zegt de professor tevre den. 'Jij wilt natuurlijk zo gauw moge lijk, Doortje?' Ze knikt hevig van .ja, maar dan zet professor Tbn Cate de domper erop. 'Er gaat een jaar overheen voor we tot operatie kunnen overgaan. Het gestel moet er eerst rijp voor gemaakt wor den. Duidelijker kan ik me niet uit drukken, dacht ik. We beginnen met massage en nog een paar dingen, die kunnen aan huis en in het Centraal Zie kenhuis gebeuren; dat is niet zo ver van jullie af. Een keer in de maand kom je hier voor controle. Dan zien we wel hoe het gaat en dan hoop ik binnen een paar maanden te kunnen zeggen wanneer ik tot de ingreep kan over gaan'. 'Dokter, kan ik na die operatie echt lo pen, zoals ieder ander meisje?' vraagt Doortje, die de poort van de hemel nu werkelijk al op een "kier ziet staan. De professor zucht eens. 'Op den duur misschien wel. Maar na de operatie krijgen we eerst een paar maanden of nog wat lager gips. Een vervelende tijd, maar daar moet je doorheen, kind. Wat krijgen we dan? Nou, heil gymnastiek natuurlijk en weer massa ge en meer van die dingen. Loopoefe ningen vooral. Hoor eens, je zult nooit kampioen op de vijfhonderd meter worden, maar als alles meeloopt, zul je kunnen lopen. Op de korte baan. Je zult hoop ik je rolstoel kunnen op bergen of weggeven aan iemand die het ding harder nodig heeft dan jij. En ik zie helemaal niet waarom je, ondanks de handicap die je dan wel zult houden, niet zal kunnen trouwen en kinderen krijgen. Niets staat je daarvoor in de weg. Je bent zo gezond als een vis. Al leen die benen 'Die lamme benen', herhaalt Doortje fluisterend. Tbrug in de auto snoepen ze uit de doos kersebonbons die Jelle Doortje heeft gegeven als 'teerkost' vóór ze vanmor gen wegreed. 'Lékker', zegt Jasper genietend. 'Snoepkous', verwijt Catrien hem, 'he lemaal niet goed voor je'. 'Voor jou zeker wel, vet spekkie', spot Jasper, 'je wauwelt altijd over je lijn, maar als er één snoept, ben jij het. Hoeveel borden grauwe erwten heb jij gisteren gegeten, nou? Drieëneenhalf, en toen keek je lelijk naar de schaal die leeg was. Moet jij mij wat zeggen, nou?' Doortje schatert. Enig zoals die twee oudejes elkaar in het haar zitten. Het is knus in de auto. O ja, ze ziet tegen het komende jaar op als tegen een berg, maar de professor heeft hoop gegeven, en de profesor is heel knap, heeft dokter De Wit gezegd, heel knap (wordt vervolgd) BROUWERSHAVEN - Het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen heeft een principe-overeenkomst opge steld met Recreatiepark Port Greve over de ontwikkeling van het strand Den Osse. In de overeenkomst is opgeno men dat op de oostelijke helft van de bebouwingsvlek van het bestemmingsplan ter grootte van ongeveer honderd bij tien meter woningen wor den gerealiseerd. Hiervoor wordt een oppervlakte van on geveer 2500 vierkante meter in erfpacht uitgegeven. Ook voor een te realiseren strandpavil joen met surfsportvoorzienin- gen wordt een oppervlakte van ongeveer 300 vierkante meter in erfpacht uitgegeven. De exacte plaats van dit paviljoen wordt in nader overleg met de gemeente Brouwershaven vast gesteld. In dit strandpaviljoen moeten minimaal drie toiletten open baar toegankelijk zijn voor de strandbezoekers. In het voor- en naseizoen minimaal elk weekend en in de zomerperio de elke dag. Ais tegemoetko ming voor de bereidheid tot medewerking aan de bouw van de woningen dient Recreatie park Port Greve de kosten van inrichting van het gebied te dragen. Dinsdag 7 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.15 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.02 uur Hallo Nederland, re portage over Afghaanse vluch telingen. 17.31 uur Kelly, Australische jeugdserie. Afl. 1. 17.55 uur Highlight, bekende personen aan het woord. 18.25 uur De quetzal - in mist gehuld, natuurfilm. 18.58 uur Tekenen winnen, tekenspelprogramma 19.24 uur Overal en nergens: Vuilnisvat New York, portret van een vrouw die zich inzet voor daklozen in New York. 20.00 uur Journaal 20.24 uur Ontdekkingsreis naar het hoge noorden, repor tage over een ontdekkingsreis van Schotland naar Spitsber gen. 21.15 uur Tijdsein, actualitei tenrubriek. 21.50 uur Arjan en Efi Knevel in Griekenland, religieus mu ziekprogramma. 22.15 uur God verandert men sen, praatprogramma. 23.05 uur Antenne: Schaak te gen de computer, schaakspel waarin grootmeester Gary Kasparov het opneemt tegen een schaakcomputer. 23.56 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur De grote meneer Kaktus show, kindermagazine. 18.00 uur Journaal 18.19 uur Comedy Krakers met om: 18.16 uur Dubbeldekkers, se rie. 18.44 uur Daar komen de schutters, comedyserie. 19.22 uur Vijf tegen vijf spe cial, spelprogramma. 19.50 uur Police rescue, Austra lisch/Engelse serie. 20.43 uur Het bloed kruipt, 8- delige serie naar verhalen van Henry Slesar. 21.14 uur Wegens vakantie ge opend, live praatprogramma. 22.07 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.35 uur Law and Order, Ame rikaanse misdaadserie. 23.22 uur Joan Collins, een ster apart, 8-delige serie verhalen van Noel Coward met deze ac trice in de hoofdrol. 23.51 uur Museumschatten. 00.01 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 18.40 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 15.00 uur Tour de France, recht streeks verslag van de 3e etap pe. 18.10 uur Ca va, Frans voor be ginners, afl. 20. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 19.12 uur Tour de France, sa menvatting. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Vrouwen vertellen, serie over vrouwen. 20.55 uur Zomerjazz bij de NOS: Miles Davis en vrienden, concertspecial van zijn laatste televisie-optreden in Parijs. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.00 uur De Spaanse erfenis, afl. 3. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Mash, Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur De vakantieman. Reeksprogramma's over va kanties. (Herh.). 11.10 uur Niet te geloven. 11.35 uur Gezondheid. Magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. (Herhaling van zaterdag 4 juli). 12.00 uur RLT Radio studio live. Open window television. 12.35 uur Mother and daugh ter: The loving war. Ameri kaanse speelfilm. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love boat, Ameri kaans serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: Scat- tergories. Telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur De dageraad. Eerste aflevering van deze Nederland se dramaserie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 21.40 uur Postema op pad, afle vering van een reeks program ma's waarin presentator Koos Postema de wereld afreist en Nederlanders opzoekt in het in het buitenland leven en wer ken. 22.30 uur Yellowthread Street. Engelse detectiveserie. 23.25 uur RTL 4 laatste nieuws 23.40 uur Cops, Aflevering van een Amerikaanse serie waarin Amerikaanse politie-agenten 24 uur per dag door de cainera worden gevolgd. 00.05 uur Mash, Amerikaanse serie. Herh. 00.30 uur The Oprah Winfey show, Amerikaanse talkshow. Herh. 01.15 uur De draagmoeder, her haling van 15.05 uur. 01.40 ur RTL 4 text, een selectie van pagina's uit RTL 4-Tfext met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 6. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, afl. 188. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur De kruisboog, 24- delige Amerikaans/Engelse jeugdserie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tips. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal 20.00 uur De wereld van de die ren, 13-delige Franse documen taireserie. 20.35 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 21.00 uur De gorilla, 13-delige Frans-Duitse politieserie. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Tekens, cultureel ma gazine. 23.45 uur Coda. BRT 2 15.00 uur Sport extra, wielren nen: Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de 3e etappe. DEN HAAG - Automobilisten die regelmatig onder invloed van alcohol rijden, hebben vanaf volgende week een grotere kans hun rijbewijs kwijt te raken. De politie heeft een computerprogramma in gebruik genomen waarmee de procedure van de vordering van rijbewijzen aanzienlijk sneller en eenvoudiger gaat dan voorheen. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat heeft aan de korpschef van de Haagse ge meentepolitie J. Brand het eer ste exemplaar van dit expert systeem overhandigd. Het sy steem is een hulpmiddel voor de politie bij de artikel-18- procedure van de wegenver keerswet voor de vordering van rijbewijzen. In 1991 wer den 2.200 rijbewijzen gevor derd. Maij wil het aantal vor deringen opvoeren tot 10.000 in 1994. Dit aantal is volgens de minister gebaseerd op het aan tal „zware" alcoholisten met een rijbewijs. Brand verwacht dat het aantal wordt gehaald. „Zeker als het alcoholpromil lage waarbij direct het rijbe wijs wordt gevorderd iets naar beneden wordt gebracht." Maij wil dit in Europees verband af spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4