Speel-o-theek méér dan uitleen van speelgoed Vondsten van belang voor reconstructie landschap Méér genieten in uw verstelbaar bed Na tien jaar verder onder nieuwe naam: Leentje Buur Snelheids over tredingen Ongevallen Alcohol verbod Auto inbraak Grote slag Tweeënveertigste fossielen-speurtocht Kor en Bot Vlootdagen trekken 147.000 bezoekers MAANDAG 6 JULI 1992 NR 25181 3 Piraten en clowns klaar voor hun rit op de versierde speel-o-theek-trein. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Uiteraard blijft de uitleen van speel goed de belangrijkste functie vaiï de speel-o-theek. Maar tegelijkertijd vervult zij de* rol van ontmoe tingsplaats voor ouders waar onder het genot van een bakje koffie gepraat kan worden over de opvoe ding van het kind of gezellig gekletst. In tien jaar tijd is de speel-o-theek uitgegroeid tot een belang rijke instelling voor zowel kind als ouder. Het tien jarig bestaan werd afgelopen zaterdag uitgebreid gevierd. Bij deze gelegenheid werd tegelijkertijd de nieuwe en toepasselijk naam gepresenteerd waar mee de speel-o-theek hopelijk nog vele tientallen ja ren door kan gaan met haar werk: Leentje Buur. Het is juli 1982 als de oude kleuterschool van de Cornelia- stichting officieel in gebruik wordt genomen als speel-o- theek. Tbenmalige voorzitster is mevrouw L. Nederhoed- Zijlstra, beter bekend in haar functie als lid van gedeputeer de staten. In samenwerking met de UW en de LTS wordt begonnen met het zelf ontwer pen en vervaardigen van spe ciaal speelgoed voor het gehan dicapte kind, de eerste doel groep waar de speel-o-theek zich op richt. Deze doelgroep wordt uitgebreid, want na ver loop van tijd mogen ook de zus jes en broertjes meekomen en uiteindelijk kunnen alle kin deren van welke leeftijd dan ook zich inschrijven bij de speel-o-theek. Na vijf jaar ver huist de speel-o-theek naar de huidige lokatie aan de dr Basterstraat. De opening van het nieuwe onderkomen ge schiedt door wijlen wethouder Groen. Afgelopen zaterdag, weer vijf jaar later, werd met allerlei.ac tiviteiten het tienjarig bestaan gevierd. Door de stad tufte de speel-o-theektrein. Een groot succes, zo bleek, want bij ieder vertrek vanaf de thuisbasis waren de zitplaatsen uitver kocht. Door de stad liep ook het grabbel vrouwtje in wiens jurk allerlei kleine prijsjes za ten. Kindermuziek Rondom het gebouw konden kinderen spelen met het grote re speelgoed als glijbanen en karren en kon men door mid del van wat schmink op het ge zicht een gedaanteverwisseling ondergaan in een Zorro, piraat of turtle. Uiteraard werden ook binnen, waar vrolijke kin dermuziek werd gedraaid, spelletjes gedaan en mocht al het beschikbare speelgoed worden uitgeprobeerd. Veel aandacht, zelfs vanuit het bui tenland, kregen de clowns Wappie en Flappie, die twee maal een grappig optreden ver zorgden. Via een prijsvraag konden kinderen een nieuwe naam bedenken voor de speel- o-theek. Aan het eind van de dag bleek dat Nadine Hendrik- se en Wilke Groenleer uit Zie- rikzee de meest originele en veelzeggende naam hebben ge kozen: Leentje Buur. Voor hun vondst ontvingen zij een speel goedbon van 325 gulden en een teken- en kleurpakket. Verantwoord Wiets Ennenga is momenteel reeds vijf jaar als vrijwil ligster verbonden aan de speel- o-theek. Zij benadrukt dat de speel-o-theek niet alleen dienst doet als uitleeninstelling van speelgoed. ,,Maar ook voor de ouders kan de speel-o-theek een belang rijke rol vervullen. Onder het genot van een kopje koffie kunnen ouders met andere ou ders in contact komen en leren van eikaars ervaringen in het opvoeden van kinderen of ge woon gezellig kletsen", zo laat zij weten. Een vrij nieuw ini tiatief is de baby- en peuter soos op donderdagochtend waarvan ouders gratis gebruik kunnen maken en waarvoor men geen lid hoeft te zijn van de speel-o-theek. Regelmatig wordt het speelgoed doorge licht en vervangen of aange vuld. „Hierbij wordt bewust gekozen voor opvoedkundig gezien verantwoord speelgoed, dat duurzaam is en voldoet aan de wensen van het kind", aldus Wiets. Het speelmateriaal wordt onderverdeeld in een aantal categorieën zoals onder meer constructie- en bouwma teriaal, bewegingsmateriaal, puzzels, gezelschapsspelen, muziekinstrumenten en casset tebandjes en boekjes. In de speel-o-theek is via het be schikbare documentatiemate riaal informatie te vinden over speelgoed voor het gehandicap te kind, opvoeding en dergelij ke. Als de ouders het wensen kunnen de vrijwilligsters ad vies geven op het gebied van spel en speelgoed dat voor hun kind geschikt is. „Voor ouders is het vaak moeilijk te bepalen waar hun kind aan toe is", weet Wiets Ennenga, ,,en de aard van het speelgoed is belangrijk voor de ontwikkeling van dat zelfde kind". Hoeveel leden er momenteel zijn ingeschreven bij de speel-otheek weet ze niet. Onder de tachtig uitgege ven lidmaatschapskaarten be vinden zich namelijk ook in stellingen als de Beatrix- school, de peuterspeelzaal en gezinnen met meerdere kinde ren. Nieuwe leden Nieuwe leden, jong of oud, zijn in ieder geval van harte wel kom. De speel-o-theek is ge opend op zaterdag van 10.30- 11.30 uur en op woensdag van 14.30 tot 16.00 uur. BERKEL-ENSCHOT - Een 63- jarige automobilist uit Tilburg is zondagmiddag om het leven gekomen bij een botsing met een trein op spoorwegovergang in de gemeente Berkel- Enschot. ZIERIKZEE - Bij drie radar controles zijn gisteren, zon dag, veertien snelheidsovertre ders „geknipt". Tussen 14.20 en 15.00 uur had de politie haar apparatuur op gesteld langs de Heuvelsweg in Zierikzee. Van de 102 passeren de voertuigen reden er vijf te hard. De plaatselijk geldende maximum snelheid van 80 ki lometer per uur werd door één bestuurder met 30 kilometer per uur overschreden. Even later werd er gecontro leerd langs de Stoofweg in Re- nesse. Negen bestuurders over traden de maximum snelheid van 50 kilometer per uur die hier geldt. De hoogst geconsta teerde snelheid bedroeg 80 ki lometer per uur. Bij controle langs de Dillingsweg in Sir- jansland kon het bonnenboek je op zak blijven. Alle 43 voer tuigen die tussen 13.40 en 14.15 uur de controlepost passeerden hielden zich keurig aan de maximum snelheid vpn 80 ki lometer per uur. BROUWERSHAVEN/ZIE- RIKZEE - Het afgelopen week einde hebben zich op twee plaatsen op het eiland ver keersongevallen voorgedaan. Vrijdagavond, omstreeks 20.15 uur, vond er een aanrijding plaats tussen een bus van ZWN en een personenauto met cara van bestuurd door Z. uit Keu len. Hij reed met zijn voertuig vanaf de Heuvelsweg de De- lingsdijk op in de richting van Brouwershaven. Hij verleende hierbij geen voorrang aan de zojuist op de kruising gearri veerde lijndienst van ZWN. Bij de botsing die hierop volgde werd de auto zwaar beschadigd en moest worden weggetakeld. De bus liep aanzienlijke scha de op aan de flank. Zaterdagnacht omstreeks 03.00 uur vond er op de kruising Heuvelsweg-Lange Blokweg bij Zierikzee een eenzijdig on geval plaats. De 19-jarige van E. uit de gemeente Midden- schouwen kwam met 8e wielen van zijn voertuig in de berm te recht waarna de auto de krui sing met de Lange Blokweg overschoot en via de beplan ting in de sloot terecht kwam. De vier jeugdige inzittenden konden na behandeling ter plaatse aan verschillende ver wondingen huiswaarts keren. De auto raakte bij het ongeval total-loss. RENESSE - In verband met en kele problemen die zich heb ben voorgedaan met mensen die op straat alcoholhoudende drank nuttigden, heeft de poli tie besloten het alcoholverbod op de openbare weg van 22.30 uur naar 20.00 uur te vervroe gen. BRUINISSE - Tussen donder dag 3 en zaterdag 5 juli is een auto die geparkeerd stond aan de Hageweg opengebroken. De auto behoort toe aan de heer R. uit Oosterhout. Bij de inbraak werden diverse per soonlijke papieren ontvreemd. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. BRUINISSE - In Bruinisse hebben autodieven afgelopen weekend een grote slag gesla gen. Een personenauto met een waarde van ruim 100.000 gul den werd aan de Jachthaven weg gestolen. Het misdrijf vond plaats tus sen vrijdag 4 juli 09.00 uur en zaterdag 5 juli 13.00 uur. De diefstal betreft een antraciet zwart/blauwe Mercedes-Benz met het kenteken NE-KV132. Benadeelde is de heer K. uit Dormagen uit Duitsland. DEN HAAG - De „06-lijnen" die de ANWB deze week heeft ingesteld om informatie te kunnen verlenen over de weg blokkades in Frankrijk, voor zien in een grote behoefte. Vol gens een woordvoerder van de organisatie hebben de afgelo pen dagen ongeveer 8.000 men sen per dag öf de "06-lijn" óf de nprmale informatievoorzie ning van de ANWB gebeld. Advertentie grote keus in verstelbare bedbodems: lattenbodems spiraal-boxspring. Kom voor uw persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond lijke namen die refereren naar de bankier Strozzi uit Floren ce, Italië, waar voor het eerst de beenderen van deze dieren werden gevonden", zo weet Sondaar. Een andere opmerke lijke vondst betreft de hand- en voetwortelbeen van een olifant of mastodont, waarvan twee jaar geleden het schouderblad werd opgediept. Zwart De meeste botten vertonen een zwarte kleur. Volgens de we tenschappers ligt dit aan de wijze waarop de fossielen zijn geconserveerd. „De botten ko men uit een diepe laag waar zij al die tijd bewaard zijn geble ven". De verandering van de stroomsnelheid door de aanleg van de Stormvloedkering heeft geen invloed op de bereikbaar heid van de dierlijke resten. „Dat blijkt wel, want we heb ben nu aanzienlijk meer gevon den dan vorig jaaT", zo onder bouwen de professoren hun stelling. Complimenten Complimenten worden tot slot gemaakt in de richting van Jaap Schot en zijn bemanning die belangeloos met hun boot de Oosterschelde doorkruisten naar de fossiele resten. Ook het initiatief van de gemeente Zie rikzee wordt bijzonder gewaar deerd. „Van belang voor de we tenschap en als educatief mid del voor met name de jeugdige bevolking" aldus Sondaar. Als dank wordt één van de fossie len geschonken aan de gemeen te. De rest wordt meegenomen naar Leiden waar zij wordt op genomen in de collectie. Uit de botten van de verschil lende dieren kan worden opge maakt dat zich op de plaats van de Oosterschelde bossen en uitgestrekte vlaktes bevonden. Verschillende botten „De verschillende botten van paarden duiden op een open omgeving, die van herten op een bosrijke omgeving. Van daar dat wij denken aan een open-boslandschap dat zich hier miljoenen jaren geleden uitstrekte", aldus de professo ren. Exclusief noemen de we tenschappers de vondst van een bot van een hyena, met na me omdat het de eerste keer dat men resten vindt van deze aaseter. Vorig jaar had men wel reeds de uitwerpselen van een hyena gevonden. Ook interes sant is het middenhandsbeen en de kies van een paard dat hier twee miljoen jaar geleden heeft geleefd en een stuk scheenbeen van een groot var ken uit diezelfde tijd. „Deze dieren hebben wetenschappe- Zaterdagochtend 08.00 uur, de haven van Zierikzee Aan boord van de ZZ8 Levina Wil- helmina van schipper Schot vertrekken leden van het Ge nootschap Kor en Bot waaron der de voorzitter burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. As- selbergs, belangstellenden en de professoren de heer J. de Vos van het Nationaal Natuur historisch Museum in Leiden en eerdergenoemde dr P. Son daar van de Universiteit van Utrecht voor hun jaarlijkse speurtocht naar fossielen. Voor De Vos is het de tweede keer dat hij meevaart. Hij is de ver vanger van drs G. Kortenbout- van der Sluis die veertig jaar vaste gast was van de traditio nele zoektocht. De heer Son daar maakt zijn debuut ai liet hij na aankomst weten dat het zeker niet de laatste keer is dat hij'de tocht meemaakt. „Onder voorbehoud dat ik natuurlijk weer wordt uitgenodigd door de burgemeester", aldus Son daar. Bankier Net als andere jaren is de vangst ook dit jaar weer groot. Zo'n zestig botten zijn deze dag vanaf zo'n 36 meter diepte bo- Wetenschappers De Vos (links) en Sondaar toenen enkele gevonden fossielen. (Foto: Marijke Fol kertsma). ZIERIKZEE - Afgelopen zaterdag 4 juli was het al weer voor de tweeënveertigste keer dat het Genoot schap Kor en Bot een tocht ondernam op zoek naar fossielen die zich op de bodem van de Oosterschelde bevinden. Hoewel er ook dit jaar weer veel interes sante fossielen werden opgevist, waaronder voor het eerst een bot van een hyena, is dat volgens de heer dr P. Sondaar van de Universiteit van Utrecht op zich zelf niet het belangrijkste doel van de tocht. ,,Met de vondst van de botten kun je een reconstructie maken over het leven van miljoenen jaren terug. Hiermee kan de relatie worden aangetoond over de verande ringen van het klimaat en daarmee van de land schappen die zich in de geschiedenis hebben voorge daan. Als het ware moet je de botten tot leven wek ken", aldus de wetenschapper. ven water gehaald. Allen stam mend van zo'n anderhalf twee miljoen jaar geleden, een periode die het onderPleisto- ceen of Tiglien wordt genoemd. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Mln.temp. 10 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht noord 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht var. 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 juli Zon op 05.28, onder 22.00 Maan op 14.55, onder 00.25 Eerste Kwartier: 7 juli (04.43) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons land ligt tussen een depressie boven Polen en een ho- gedrukzone boven de Britse Eilan den en de Noordzee. Deze syste men houden, boven onze omgeving, een noord tot noordoos ten aanvoer, met relatief droge lucht in stand. Het blijft het komende et maal dan ook droog. Vannacht zijn er opklaringen en de temperatuur daalt naar zo'n 11 graden. Overdag zijn er flinke perioden met zon, maar er kunnen ook ankele wolken velden van de Noordzee binnendrij ven. De aangevoerde lucht is nog niet al te warm en de middagtempe- ratuur ligt rond de 21 graden. Plaat selijk landinwaarts kan het een paar graden warmer worden. De wind komt uit noordoost tot noord en is zwak tot matig in kracht, rond 3 Bft. Aan de kust staat een vrij krachtige wind, windkracht 5. Na morgen lo pen de temperaturen tijdelijk nog wat verder op. Waarschijnlijk wordt donderdag de warmste dag van de week, de 25 graden komt weer in zicht. De tweede helft van de week neemt de kans op een regen- of on weersbui wel toe. DEN HELDER - De Nationale Vlootdagen hebben dit week einde 147.000 bezoekers naar Den Helder gebracht. Het eve nement werd voor de 35e keer gehouden. Dit heeft de ko ninklijke marine zondagavond bekend gemaakt. Onder de 25 Nederlandse en buitenlandse schepen bevon den zich ook de onderzeeboot Hr.Ms. Walrus en de Hr.Ms. Ka- rel Doorman, die voor het eerst voor het publiek werden open gesteld. Tijdens de drie vloot dagen lieten Nederlandse ma riniers zien hoe zij met Lynx en Seaking helikopters opereren. Andere publiekstrekkers wa ren de expositie Defensie en Milieu van het ministerie van defensie en de onderhoudsbe drijven van de Koninklijke Marine. ZIERIKZEESCH E ESS NIEUWSBODE Sü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inleverlijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tol 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11-30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3