Luchtmacht draagt steentje bij aan hulp aan Sarajevo Kleinschalige opvang van demente bejaarden succes Ambtenaren Vrom kunnen auto beter thuis laten staan Vervoerders vragen Maij om bemiddeling Nieuwe bestemming en nostalgie waterstanden a Kogelvrije vesten en humanitaire hulpgoederen Broer en zus omgekomen bij verkeers ongeval Vergeleken met gangbare verpleeghuisopzet Busreizigers vliegen naar Frankrijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Slechts 100 parkeerplaatsen DEN HAAG - Ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (Vrom) zullen sterk worden ontmoedigd om met de auto naar het werk te komen. In het nieuwe gebouw van het ministerie dat deze maand wordt opgeleverd, is voor slechts 100 van de 3.000 ambtenaren een gratis parkeer plaats beschikbaar. Het ministerie denkt bij de verdeling van die 100 plaat sen aan medewerkers die uit hoofde van hun functie met de auto naar het werk komen. Verder zullen inva liden en carpoolers een gra tis parkeerplaats in de gara ge van het nieuwe gebouw krijgen. De overige mede werkers kunnen net als be zoekers van het ministerie en het publiek, van de par keergarage gebruik maken. De kosten daarvan zullen waarschijnlijk één gulden vijftig per uur gaan bedra gen. Op koopavonden en op zaterdag is de parkeergara ge open voor publiek. De ca paciteit van de garage be draagt 450 auto's. Met dit parkeerbeleid wil het mi nisterie de automobiliteit terugdringen. Alleen strikt noodzakelijk autoverkeer mag volgens het beleid nog de binnenstad in. Een be perking van het aantal par keerplaatsen voor ambtena ren was onderdeel van de bouwopdracht. Daarom is het nieuwe gebouw van Vrom pal naast het centraal station in het Haagse Spui- kwartier gebouwd. HILVERSUM - PvdA-voorzit ter Rottenberg is voorstander van een Kamerfractie waarin de leden drie dagen in het par lement zitten en twee dagen el ders werken. Op die manier wordt een permanente prak tijkervaring bewerkstelligd. De kamerleden zijn dan „aler ter en levendiger". UTRECHT - Werkgevers en vakbonden hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor'de 17.000 werknemers in de meubelin dustrie. Het contract heeft een looptijd vén één jaar. Dat heb ben de bouw- en houtbonden van FNV en CNV bekendge maakt. landse zijde nauwelijks moge lijk hulp te bieden op het ge bied van voeding, sanitaire voorzieningen en financiële middelen." De vervoerder sug gereren een internationale hul porganisatie als het Rode Kruis in te zetten indien de Franse regering niet in staat is zelf rechtstreeks hulp te verle nen. De EVO wenst verder 1 overleg met Maij over de huidi ge situatie. JDaarbij.kan ook de mogelijkheid van schadeverha- ling de Franse staat aan de orde komen. DEN HAAG - De ondernemer sorganisatie voor transport EVO heeft zondag minister Maij van verkeer gevraagd haar contacten met de Franse regering te gebruiken voor het bieden van „humanitaire hulp" aan de chauffeurs die op de Franse wegen worden „ge gijzeld". De EVO heeft dit zon dag bekendgemaakt. De EVO vreest voor snelle ver slechtering .van de toch al be-, narde situatie van de chauf feurs. „Het blijkt van Neder- maquette van de burcht zijn de overblijfselen uit die tijd. In het andere lokaal wordt een beeld gegeven van de vier meest karakteristieke land- schapsvormen van de Kop van Schouwen: strand en duin, bin- nenduinen, inlagen en de bos sen. Zo levensecht dat je de na tuur ook ruikt. Het leven in het gebied wordt weergegeven door opgezette dieren. Foto's met korte ondertiteling geven uitleg over ontstaan en achter gronden van het gebied. Vier maanden, zo'n 70 uur per week per persoon zijn beide studen tes bezig geweest met het lang zaam invullen van de puzzel die moest leiden tot een exposi tie. Letterlijk en figuurlijk vanaf onderaan want zelfs een vloer ontbrak. Aangezien zij weinig wisten van Schouwen moesten zij zich eerst inlezen en bij al lerlei instanties informatie verkrijgen. Joop Deurloo zorg de intussen voor het construc tiewerk uitgevoerd in berken- triplex. Op de laatste dag kwa men bewoonsters van Burgh meehelpen met het opruimen en uit het stof kjvam een pro fessioneel opgezette tentoon stelling gerezen. „Hoewel er al tijd iets voor verbetering vat baar is, is het echt geworden wat we wilden. Het is af", al dus twee vermoeide maar dol gelukkige studentes. In het derde lokaal is de droom van Joop Deurloo in vervulling gegaan. Met veel spulletjes uit zijn privécollectie uit de tijd dat hij zelf de school bezocht wordt hier een klaslokaal uit de oorlogsjaren nagebootst. Oude schoolbanken, de griffel, de handmatige puntenslijper een kolenkachel, klassefoto's van leerlingen van de school, uit alles proef je de tijd van het rijke verleden. 1200 uur heeft Deurloo erin gestoken. Alleen al het afkrabben van de verf- resten van de vloer kostten da gen tijd, maar nu zie je dan ook de loop van de vele schoolkin deren in de vloer terug. Ook heeft de drijfveer achter het be houd van de school veel spul letjes gekregen van de plaatse lijke bevolking die met van al les kwam aandragen. Nadat het idee al jaren door zijn hoofd spookte is het dan toch werkelijkheid geworden. „Ik ben in een diep gat gesprongen en er langzaam weer uitgekro pen", aldus Deurloo. Door zijn inzet heeft hij zichzelf een baan gecreëerd want hij gaat vanaf heden optreden als beheerder van het museum. Dat het goed gaat lopen denkt hij wel. „Het ziet er mooi uit, we hebben ge noeg parkeergelegenheid en we zitten op een centrale plaats". Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Datum 7 juli 7 juli 7 juli 7 ju li Hoogwater Laagwater lijd stand tijd 09.50 21.55 08.15 20.40 09.55 22.15 09.55 22.10 164 144 168 146 179 158 174 154 03.30 15.50 02.00 14.30 03.25 15.50 03.25 15.50 stand -174 -128 -170 -122 -180 -135 -178 -133 Doodtij: 9 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 EINDHOVEN/SARAJEVO - Als laatste worden zon dagmorgen op de vliegbasis Eindhoven een aantal kogelvrije vesten ingeladen, bovenop de humanitai re hulpgoederen waarmee het vliegtuig al eerder was volgestouwd. Later op de dag blijkt dat het meenemen van die vesten geen overdreven veilig heidsmaatregel is. Eenmaal geland op het vliegveld van Sarajevo zijn regelmatig salvo's te horen van au tomatische wapens. Waar vandaan wordt geschoten en waarop is niet duidelijk. Pas 's avonds laat, veer tien uur na het vertrek, keert het vliegtuig en zijn bemamning behouden terug in Eindhoven. De Koninklijke Luchtmacht draagt een eigen, bescheiden steentje bij aan de VN- luchtbrug naar Sarajevo die eind vorige week op gang is ge komen. De afgelopen dagen zijn drie vluchten uitgevoerd met hulpgoederen van het Ro de Kruis en de organisatie Art sen Zonder Grenzen. De ko mende dagen volgen er nog meer en in de loop van de week wordt een vliegtuig gestatio neerd op het vliegveld van Za greb om in het voormalige Joe goslavië pendeldiensten te gaan uitvoeren ten behoeve van de VN. Medicamenten Zondag bestond de lading uit bijna 3.000 kilo medicamenten en verbandmiddelen. De lucht macht zet voor het vervoer de F-27 transportvliegtuigen in van het 334-squadron dat is gestationeerd op de vliegbasis Eindhoven. Zondag vloog squadroncommandant overste Willem Kauffmann zelf, met als co-piloot kaptein Nellie Speerstra en boordwerktuig kundige adjudant Thon Stoffe- len. Vliegen vanuit Eindhoven naar het door Serven belegerde vliegveld van Sarajevo is geen sinecure. Omdat de maximaal beladen F-27 slechts een be perkte hoeveelheid brandstof kan meenemen moet op de luchthaven van München een extra tankstop worden ge maakt. Aangezien tanken in Sarajevo niet mogelijk is, simpelweg omdat er geen brandstof voor handen is, wordt in Zagreb op nieuw 4.000 liter bijgetankt. Zo'n grote hoeveelheid is nodig om veilig op en neer te kunnen naar Sarajevo en voldoende re serve brandstof over te houden om bij terugkeer eventueel te. kunnen uitwijken naar een an der vliegveld. Om dat mogelijk te maken is er in het vliegtuig, in verband met de overschrij ding van het maximaal toege laten gewicht, geen plaats meer voor enkele meereizende verslaggevers. Dankzij de be middeling van Kauffmann kunnen we echter toch door naar Sarajevo. We krijgen een lift in een Hercules transport vliegtuig van de Britse Royal Air Force. Volgestouwd En dan begint het meest krankzinnige deel van de trip. Het enorme laadruim van de Hercules is volgestouwd met duizenden dozen met kant en klaar maaltijden voor de 300.000 ingesloten bewoners van Sarajevo. Voor de verslag gevers is er enkel nog plaats daar bovenop, languit liggend of zittend, met het hoofd tussen allerlei leidingen. Alle vlieg tuigen richting Sarajevo vlie gen er vanuit Zagreb met een grote omweg naar toe, om zo veel mogelijk brandhaarden op de grond te vermijden. De vlucht die normaal drie kwar tier zou duren vergt nu bijna anderhalf uur. Het vliegveld wordt ook ex treem hoog aangevlogen. Pas op het allerlaatste moment duiken de piloten steil naar be neden. Het vliegveld biedt een ontluisterende aanblik. Overal kapotgeschoten gebouwen, in de verte in puin geschoten hui zen, her en der wrakken van militaire voertuigen en mili tairen van de internationale VN-vredesmacht die zich met hun pantservoertuigen hebben ingegraven langs de startbaan en het platform. En vermoede lijk vanuit de stad zelf klinkt regelmatig het geluid van ge weervuur. De stemming is grimmig- Er doen geruchten de ronde dat de Kroaten op het punt staan een tegenaanval in te zetten. Ande re geruchten melden dat de Serven, toen ze het vliegveld nog in handen hadden tiental len moslims die er werkten hebben vermoord en begraven langs de startbaan. Op het platform worden de binnenko mende vliegtuigen zo snel mo gelijk gelost. Eenmaal leeg vertrekken ze meteen. De vliegtuigbemanningen willen zonder uitzondering zo snel mogelijk terug naar het rela tief veilige Zagreb. Terwijl de Britse Hercules van zijn lading wordt ontdaan rollen uit een nog groter transportvliegtuig van het Russische Aeroflot twee gigantische brandweer wagens, witgeschilderd en al voorzien van het VN-logo. De Hercules aanvaardt in min der dan een half uur de terug reis naar Zagreb. Op dat mo ment is de Nederlandse F-27 ook bezig aan zijn retour vlucht. Overste Kauffmann en zijn bemanning verlaten zon dag als laatste het vliegveld van Sarajevo. De Nederlandse F-27 vliegtuigen die de lucht brug onderhouden hebben on derweg radiocontact met Ne derland, vertelt overste Kauff mann onderweg. Voortdurend overleg „Vanuit Nederland vindt voortdurend overleg plaats met de VN-vredesmacht. Mocht de militaire situatie ver slechteren dan draaien we om, zelfs al zouden we vlakbij Sa rajevo zijn". Ook als de weers omstandigheden minder goed worden maken de Nederlandse vliegtuigen rechtsomkeer. Op het vliegveld van Sarajevo kan alleen „op zicht" worden ge land. De apparatuur om er met behulp van instrumenten te landen funktioneert niet meer. Al sedert de Golf-oorlog zijn de bemanningen van het 334- squadron gewend dat hun mis sies niet altijd van gevaar zijn ontbloot. Ze vlogen naar Saudie-Arabië,' Turkije en sinds kort zijn er drie vliegtui gen gestationeerd in Cambod ja. Luchtdoelraketten Sarajevo is daar nu bijgeko men. De strijdende partijen rondom deze plaats beschik ken over luchtdoelraketten, dat is bekend. „Ik heb gehoord dat ze daarmee alleen op el kaar schieten en niet op vlieg tuigen", reageert co-piloot Speerstra schouderophalend. „Mischien heb ik hiervoor wel heel bewust voor de lucht macht gekozen", zegt de enige vrouwelijke vlieger van het 334-squadron. „Ik zie de KLM dit soort vluchten nog niet uit voeren." DEN HAAG - Het aantal kilo meters dat vrouwen voor woon-werkverkeer afleggen, zal de komende jaren fors stij gen. Dat blijkt uit een studie van de Emancipatieraad. Op dit moment rijden vrouwen acht miljoen kilometer per jaar voor woon-werkverkeer. In 2005 zal dat volgens de raad zijn toegenomen naar 35 mil joen kilometer per jaar. MIDDELBURG - Bij een ver keersongeval op het eiland Tholen zijn zondagmiddag de 13-jarige L. van de Velde en haar 18-jarige broer P. van de Velde uit Sint Maartensdijk om het leven gekomen. Twee andere leden van hetzelfde ge zin zijn zwaar gewond overge bracht naar ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roosen daal. Dit heeft de rijkspolitie in Middelburg bekend ge maakt. De politie vermoedt dat de auto waarin de vier zaten rechts in de berm terecht kwam en hierna, als gevolg van een te heftige stuurcorrectie, ondersteboven in de sloot be landde. Een in de buurt wonende boer redde door snel ingrijpen de twee andere inzittenden van de auto, een 21-jarige vrouw en een 17-jarige man, van de ver drinkingsdood. Hij kon met zijn landbouwtrekker de auto gedeeltelijk uit de sloot trek ken. Het was zondagavond nog niet bekend wie de auto op het moment van het ongeval be stuurde. HAARLEM - Vergeleken met de gangbare verpleeg huisopzet biedt het Anton-Pieckhofje in Haarlem (APH) grote voordelen vóór het wonen en verzorgen van dementerende ouderen. Dit concluderen het Na tionaal Ziekenhuisinstituut en de Vrije Universiteit in een evaluatie van dit experimentele project die ze in opdracht van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) hebben uitgevoerd. Hun rapport is maandag overhandigd aan minister D'An- cona. De evaluatieperiode liep van de ingebruikneming van het hofje in september 1989 tot eind 1991. Het APH telt maar 36 plaatsen. Uitgangspunt is een „warme zorg" in een omge ving die op de thuissituatie lijkt. Het hofje bestaat uit zes woningen rond een binnentuin met elk een eigen huiskamer en keuken en een eigen kamer voor iedere bewoner. Zorgbehoevend Voor alle bewoners was opna me urgent, maar bij binnen komst waren ze iets minder zorgbehoevend dan gemiddeld bij nieuwe bewoners van een psychogeriatrisch verpleeg huis het geval is, Tbenemende hulpbehoevendheid is tot nu toe geen reden geweest voor overplaatsing. Omdat de bewo ners steeds meer zorg nodig hebben, is over een jaar of drie een nieuwe evaluatie nodig om na te gaan of ze inderdaad - zoals de bedoeling is- tot hun dood in het hofje kunnen blij ven. „Warme zorg" betekent in het APH een huiselijke omge ving, weinig regels en verbo den, het ontbreken van dwang middelen en een niet-medische houding van de hulpverleners. Elke woning heeft een vast ba sisteam van vijf verzorgenden en een vaste gezinsverzorgster. De huisarts en de wijkverple ging vangen lichamelijke pro blemen op en voor deskundig heid op psychogeriatrisch ge bied kan een beroep op een ver pleeghuis worden gedaan. Integratie Uit het evaluatierapport blijkt dat de zorg inspeelt op de indi viduele behoeften van de bewo ners. De inbreng van familiele den valt wat tegen, terwijl de integratie met de buurt niet erg van de grond komt. De betrok kenheid van het personeel blijkt uit lage ziekteverzuim en verlooppercentages. De kos ten van het hofje liggen iets on der het gemiddelde van die van kleine verpleeghuizen voor de mente bejaarden. Volgens de onderzoekers zijn elementen door Mare Legendre van de „warme zorg" ook el ders mogelijk. Ze denken bij voorbeeld aan huiskamers voor kleine groepen in ver pleeghuizen. Aan die ene woon- en leefeen heid kan het verpleeghuis dan een vast team verzorgers kop pelen. Het rapport stelt ook dat bij deze zorg meer vrijwil ligers kunnen worden inge schakeld. DEN HAAG - De busreis organisaties OAD Reizen, De Jong Intra Vakanties en Arke Reizen hebben zaterdagavond besloten hun buspendel- passagiers die maandag zou den vertrekken naar Spanje, nu per vliegtuig te laten gaan. De organisaties menen dat de huidige verkeerssituatie in Frankrijk een normale busreis niet mogelijk maakt. Boven dien zou een te grote aanslag op mens en materieel moeten worden gedaan, zo stellen ze. De ongeveer 700 betrokken passagiers vertrekken nu op dinsdag vanaf Schiphol. De meerkosten die de alternatieve reis vorm met zich meebrengen komen op rekening van de rei sorganisaties. Een woordvoer der van de organisaties raamt deze extra kosten desgevraagd op ongeveer 100.000 gulden. Van 11 tot en met 24 juli Zierikzee Exposities J. L. Simmers, R. Schregardus en J. Szwanc. Dik ke Toren. Van 11.00-16.00 uur, op zondag van 12.00-16.00 uur. Tot en met 18 juli Burgh-Haamstede Expositie Hennie Fossen in De Bewaerschole; maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 1 september Dreischor Landbouwmuseum, Mr. Pieter I Moggestraat 5. Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 17 juli Zierikzee Expositie grafiek uit RSG- collectie. In galerie Galerij. Maandag van 14.30 uur tot 15.30 uur en na telefonische af spraak. Tot en met 13 juli Brouwershaven Expositie; Brouwershaven be rijmd. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 25 september Brouwershaven Exposities: Zeeuwse kleder drachten; Weggegooid en terug gevonden. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Van 13 juli tot en met 8 augustus Brouwershaven Expositie: Nederlandse Volks cultuur. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Van 8 augustus t/m 25 september Brouwershaven Expositie: Brouwershaven be rijmd. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Maandag 6 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20:00 Dinsdag 7 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederlands Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 8 juli Serooskerke Kledinginzameling KICI. Van af 09.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Kledinginzameling KICI. Van af 09.00 uur. Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Kledinginzameling KICI. Van af 09.00 uur. Noordwelle Kledinginzameling KICI. Van af 09.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 9 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh Zomeravondconcert Nu met hope. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederlands Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie wel zijnsbeleid. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 juli Zierikzee Fancy-fair. Willibrordusschool. 16.00-22.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2