Nieuwe bestemming en de nostalgie van het verleden 15 w mm van schouwen-duiveland De Wieken Omroep Stichting timmert volop aan de weg §4 O r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j GEBOORTEKAARTJES? Opening Burghse Schoole als expositieruimte Opbrengst rommelmarkt voor verbouw studio Diefstal van Duitse auto's Snelheids controle dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE. LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij iakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 6 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25181 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Op stelten vijftig jaar terug in de tijd. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH - Jarenlang leek het voormalig schoolge bouw aan de Kerkstraat in Burgh gedoemd om afge broken te worden. Door een iiizet van met name de Stichting Westerschouwen Kultureel, hulp van aller lei instanties en uiteindelijk het groene licht van de gemeente, is het karakteristieke gebouw toch be houden gebleven. Niet als school, maar als museum waar de bezoeker onder meer een beeld kan krijgen van hoe een schoolklas er zo'n vijftig jaar geleden uitzag. In zijn toespraak bij de officiële opening, af gelopen zaterdag, had voorzitter van de Stichting, de heer A. Damman dan ook een tweeslachtig ge voel. „De nieuwe bestemming waar archeologie en natuur nader worden belicht; anderzijds de nostal gie in het derde lokaal, de oude schoolklas". Generaties Burghenaren heb ben in het oude schoolgebouw via hun lessen in taal en reke nen hun eerste opvoeding ge had. Lezen werd geleerd via het bekende systeem Aap, noot, mies...Rekenen ging toen nog niet met rekenmachines, maar met het even betrouwba re telraam. Tot 1961 waren juf fen en meesters bezig de kinde ren van Burgh op te leiden tot goede burgers. Na die tijd heeft het gebouw dienst gedaan als atelier- en woonruimte van plaatselijke kunstenaars en opslagruimte van de gemeente. Achterstallig onderhoud en de tand des tijds veranderden het gebouw met een rijk verleden langzaamaan in ben bouwval dat niet van sloophamer leek te redden. Gedaanteverwisseling In een andere school te weten de combischool De Kirre- weie/Onder de Wieken in Haamstede geeft voorzitter Damman bij zijn openings woord weer hoe het gebouw uiteindelijk toch werd gered. In het voorjaar 1989 richtte de Stichting Westerschouwen Kul tureel een werkgroep op om het gebouw een functie te ge ven als expositieruimte. Iets wat hen ook gelukt was metde voormalige kleuter school, die onder de naam De Bewaerschole alom bekend heid verwierf en een begrip werd als tentoonstellingsruim te. Bij de Reinwardtacademie in Amsterdam werd deskundig advies gevraagd. Enthousiast was men hier om via een stage project het gebouw een nieuwe inhoud te geven. Twee derde jaarsstudenten, Marian Em- men en Annemarijn Boot, kre gen opdracht om samen met Burghenaar Joop Deurloo, gro te initiator voor het behoud van de school, het oude gebouw een gedaanteverwisseling te doen ondergaan. Tbt de laatste dag werd er met bloed, zweet, tranen maar ook een hoop ple zier gewerkt. Zaterdag 4 juli was het dan zover. De Burghse Schoole kon officieel worden geopend en in gebruik geno men. ,,De opening vormt een belang rijke bijdrage aan de cultuur van het gebied", zo vond burge meester H. Tees, ,,als recreatie gemeente moet je .niet alleen over mooi-weervoorzieningen, maar ook over elk-weer-voor- zieningen beschikken". Nadat Marian en Annemarijn, burgemeester Tees, de heer N. Slager, oud-leerling, en niet te vergeten Joop Deurloo als dank voor hun inzet en hun me dewerking het gebouw te ope nen een ets hadden gekregen van de Burghse Schoole ge- njaakt door Miems van Citters, werd te voet vertrokken naar de nieuwe expositieruimte. Op het schoolplein herleefde de tijd van vroeger. Kinderen de den nostalgische spelletjes als touwtje springen en steltlopen. Met de onthulling van een bord aan de gevel gaf de burgerva der het gebouw officieel de naam Burghse Schoole. De heer Slager luidde de schoolbel als teken dat de voormalige school betreden kon worden door het publiek. Natuur en verleden In de school zelf zijn drie loka len ingericht. Allereerst de twee lokalen die door de stu dentes van de Reinwardtacade mie, Marian en Annemarijn zijn omgetoverd in expositie ruimte. In het ene lokaal wordt ingegaan op de geschiedenis van Burgh en haar belangrijke vesting: de Karolingische burcht. Archeologische vond sten uit het gebied zoals bot ten, glas- en aardewerk en een vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - In en rond het Verzorgingshuis De Wieken werd afgelopen zaterdag een rommelmarkt gehouden. De opbrengst die naar tevredenheid van de organisatie aan het einde van de dag kon worden bepaald op ruim 8500 gulden, komt ten bate van de verbouw van de studio van De Wieken Omroep Stichting. Met de verbetering van de apparatuur van de laatste jaren en de aanpassing aan de studio, kan de amateurzender haar kijkerspubliek nog betere programma's bieden. Ook bij de rommelmarkt bij het verzorgingshuis De Wieken stonden de eerste bezoekers al voor de aanvangstijd opgesteld aan de beide ingangen van de markt. Terwijl de vrijwilligers nog bezig waren met de voorbe reidingen van de dag, probeer den zij al een glimp op te van gen van de koopwaar. Maar de organisatie was onverbidde lijk: de aanvangstijd was ge steld op 09.00 uur en dat bleef zo gehandhaafd. Handelaren „Iedereen moet een gelijke kans hebben om de mooie spul letjes aan het begin van de rommelmarkt er tussen uit te zoeken. Begin je eerder dan krijg je terecht gemopper", al dus Joop van Dongen, mede werker technische dienst bij De Wieken en één van de drijf veren van de jaarlijkse rom melmarkt. Waardevolle spul len werden er dit keer ook weer aangeboden. Zo was er een kraam opgesteld met an tiek en curiositeiten. „De prij zen die we hier vragen voor de spullen houden we zeker in het begin op een normaal niveau. Vooral ook omdat de eerste be zoekers vaak handelaren zijn die de aantrekkelijkste spul letjes toch meteen doorverko pen. En waarom zouden zij er meer aan verdienen dan wij?", vindt Van Dongen. Gezien het slechte weer van de vorige dag was besloten om de meubels die te koop werden aangebo den, te laten staan in de kelder van het verzorgingshuis, tevens opslagruimte voor de rommel markt. Verder lagen in de uitpuilende kramen de gebruikelijke arti kelen als boeken, elektrische apparaten, speelgoed en huis houdelijke apparatuur te wachten op een nieuwe eige naar. Wie even wilde uitrusten kon terecht op het terras waar koffie met een bolus of oliebol werd geserveerd. Een bezoeker hoefde deze dag geen bood schappen te doen. Wie name lijk de waarde van een goed ge vulde boodschappenmand kon raden mocht de inhoud mee naar huis nemen. Ook bij het rad van avontuur waren kleine en grote prijzen te winnen. Drie Zaanse klokken vormden hier de hoofdprijs. „Volledig nagekeken en opgepoetst zoals met alle spullen gebeurt", ver klaarde Van Dongen. Tv-te am Normaal gesproken ligt de op brengst van de rommelmarkt rond de 6000 gulden. Aan het einde van de dag blijkt 2500 gulden meer te zijn binnenge haald. Misschien ligt het aan Met enkele schatten onder de arm op zoek naar verdere koopjes. (Foto: Marijke Folkertsma). de Duitse toeristen die via affi ches op campings en bij de VW's zijn afgekomen op de markt. Wat zeker is dat het geld weer ten goede komt aan het tv-team van De Wieken. Joop van Dongen was zo'n ze ven jaar geleden één van de oprichters van dit team. Inmid dels beschikt de omroep over goede apparatuur waarmee eenmaal per maand een eilan delij k evenement wordt uitge zonden. Zo werd kort geleden met twee camera's op het Ha venplein en op de kerk de Thp- toe van Zierikzee opgenomen. Daarnaast kunnen de 100 wo ningen (in het tehuis en de aan leunwoningen, red) elke zon dag rechtstreeks de kerkdienst volgen. Een belangrijk me dium dus voor een doelgroep die vaak slecht ter been is en op deze wijze toch wordt geïn formeerd over hetgeen zich op het eiland afspeelt» In de stu dio die is ingericht worden de beelden gemonteerd, aan el- kaar geplakt, ingesproken en van muziek voorzien. „Mensen hebben er vaak geen weet van wat er moet gebeuren voor je kan uitzenden", aldus Van Dongen, „maar voor een pro gramma van twee uur zitten we snel 50 uur in de studio". De studio is hard aan een verbou wing toe om wat meer even wicht te krijgen in de grootte van de afzonderlijke ruimtes. Zo is de kamer waar de presen tatie plaatsvindt te groot en waar de uitzendingen worden gemaakt te klein. Met de op brengst van de rommelmarkt kunnen de werkomstandighe den van het tien man sterke team op dit punt worden verbe terd. Verder zijn de program mamakers bezig met het opzet ten van een samenwerkings verband met de Corneliastich- ting en Borrendamme zodat de bewoners van deze instellingen ook kunnen genieten van de programma's van De Wieken Omroep Stichting. De eerste uitzending van het nieuwe sei zoen komt in september in de ether, nadat de verbouw van de studio is afgerond. Grote beschaving blijkt vaak uit grote eenvoud. Mme Deluzy Perioden met zon HET WEER Vannacht weinig bewolking en mi- nimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag flinke zonnige perioden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden. Wind, noordoost tot noord, zwak tot ma tig, rond kracht 3. K-S SPEELOTHEEK De speel-o-theek vierde zaterdag haar tienjarig be- DANS De leerlingen van OBS De Schoener gaven vrijdag een dansuitvoering. JUBILEUM H. Bouwman vierde zijn 25-jarig jubileum bij Koninklij ke Zeelandia H. J. Doeleman BV. DELTAWEEK Een aërodynamische start voor de Deltaweek voor de Anne Mazurka. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE/BROUWeRSHA- VEN - Het afgelopen weekend kwamen er op het bureau van politie een aantal aangiften binnen van diefstallen van auto's. Met name Duitse auto merken als Mercedes en Volks wagen Golf bleken populair bij het dievengilde. In de nacht van vrijdag 3 op za terdag 4 juli werden twee Mer- cedessen gestolen. R. H. uit Düsseldorf deed aangifte van de diefstal van zij" bi;',de jacht haven Brouwershaven gepar keerde één jaar oude donkerro de Mercedes van het type 230E. Het kenteken van de auto is D- RH-904, de waarde van het voertuig bedraagt ongeveer 50.000 gulden. Mevrouw G. L. uit Essen deed aangifte van de diefstal van haar nabij de Kuy- erdamseweg te Ellemeet ont vreemde zwarte Mercedes, ty pe 260E. De waarde van deze auto, van het bouwjaar 1985 en met het kenteken E-DV-545, be draagt ongeveer 30.000 gulden. In de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 juli werd aan de Lao- ne te Renesse de antraciet grij ze Volkswagen Golf, type GTI, van de heer G. uit Düsseldorf gestolen. Kenteken van de wa gen is D-AR-4343. De waarde van de auto bedraagt 25.000 gulden. De heer B. uit Rotter dam deed aangifte van de dief stal van de velgen van zijn Mer cedes die hij had geparkeerd langs de Lange Reke in Renes se. Ttegen de heer A. uit Rotterdam werd 'proces-verbaal opge maakt vanwege de valse aan gifte van de diefstal van een vi deocamera uit zijn op het Ha venplein geparkeerde auto. Uit de vals aangewende diefstal hoopte de Rotterdammer een slaatje te kunnen slaan door het innen van verzekerings geld. In Renesse werden zater dagnacht de 19-jarige F. uit Til burg en de 20-jarige Van R. uit Drunen op heterdaad betrapt bij het ontvreemden van een fiets. ZIERIKZEE/DREISCHOR - De politie heeft afgelopen vrij dag 3 juli op twee lokaties op het eiland snelheidscontroles uitgevoerd. In totaal werden 28 processen-verbaal uitge schreven voor overschrijding van de maximum snelheid. Tussen 17.00-17.30 uur stond de apparatuur opgesteld langs de Stoofweg in Dreischor. De maximum toegestane snelheid ter plaatse is 50 kilometer per uur. Zes personen hielden zich hier niet aan. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 72 kilo meter per uur. Even later werd er gecontroleerd langs de Lan ge Blokweg in Zierikzee. Hier geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. Tweeëntwintig bekeuringen konden worden uitgeschreven voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid langs deze weg bedroeg 114 kilometer per uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement 1 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres Dhr/mevr... postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. !-■ ZZN. "I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1