Zierikzee maakt zich op voor nieuwe reeks Toeristendagen 'Ik heb graag alles op een rijtje en ik kan ook autoritair zijn' Havenplein op dinsdag bruisend middelpunt van allerlei activiteiten Brandweerommandant korps Dreischor, J. de Jonge trekt zich vrijwillig terug Pasjes voor kinder rommel markt Garage Kerkwerve DONDERDAG 2 JULI 1992 NR 25179 De kinderrommelmarkt op de Balie (alleen voor kinderen uit Zierikzee die in bezit zijn van 'n pas je) is een jaarlijks terugkerend evenement tijdens de Zierikzeese Toeristendagen. ZIERIKZEE - Op dinsdag moet je in Zierikzee zijn. Vele trouwe vakantiegasten die elk jaar in de zomer maanden op Schouwen-Duiveland bivakkeren we ten dat: in de maanden juli en augustus valt er dins dags in Zierikzee van alles te beleven. Dat begint dinsdag 7 juli al met een Zomeractiviteit op het Ha venplein; een activiteit bedoeld als „opwarmertje" voor de vijf Toerisdagen die gepland staan voor 14, 21 en 28 juli en voor 4 en 11 augustus. Die vijf Tberistendagen waren niet helemaal volgens opzet, zo blijkt uit de woorden van Ria Geluk van de Commissie Toe ristendagen van Zierikzee Ak- tief (het samenwerkingsver band tussen VW en ZOC). Aanvankelijk speelden de or ganisatoren met de gedachte om dit jaar niet vijf maar vier Toeristendagen te organiseren met daarnaast als aardig ex traatje nog vier Zomeractivi- teiten, waarvoor het Haven plein op dinsdag voor de helft zou moeten worden vrijge maakt. Als voorwaarde hier voor stelde de commissie Toe ristendagen dat zij hiervoor zou kunnen rekenen op de me dewerking van zowel gemeente als horeca (voor het inrichten van terrasjes). Deze opzet bleek echter niet haalbaar. De opbrengsten van vier Toe ristendagen waren bij raming niet toereikend om naast deze dagen ook nog eens vier Zo- meractiviteiten te financieren. Bovendien verkeerde de orga nisatie lange tijd in het onge wisse of de gemeente voor deze activiteit toestemming zou ver lenen, iets dat onlangs (eind ju ni) is gebeurd. Voor alle zeker heid werd dan toch maar terug gegrepen op het oude stramien van vijf Toeristendagen, die bij wijze van „aperitief" vooraf worden gegaan door een Zome ractiviteit óp dinsdag 7 juli. Daarmee wil de organisatie la ten zien hoe gezellig het in Zie rikzee is als het Havenplein ge deeltelijk vrijgemaakt wordt voor terrasjes - er zijn er vier gepland - en entertainment. Mogelijk ook wordt het hand jevol Toeristendagen mét twee van dergelijke Zomeractivitei- ten (dinsdag 18 en 25 augustus) afgesloten. Die Zomeractiviteiten, waar mee Zierikzee dinsdag kennis kan maken, spelen zich uitslui tend af aan de zuidzijde van DREISCHOR - Ruim 23 jaar lag zijn brandweerpak dag en nacht klaar bij de achterdeur en droeg hij de portofoon overal bij zich. Want binnen enkele minu ten kunnen uitrukken is een van de dingen die van essentieel belang zijn voor een brandweerkorps. Ook van alle andere aspecten van de vrijwillige brand weer is de 52-jarige J. de Jonge uit Dreischor is precies op de hoogte. Ruim 23 jaar nam het brandweerwerk een belangrijke plaats in zijn leven in. „Het is een ziekte, een vonk die over springt en waarvan je niet meer los komt". Toch heeft de commandant van het brandweerkorps Dreischor besloten om, twee jaar voor dat op grond van zijn leeftijd reglementair verplicht is, vrijwillig terug te tre den. „Vanwege rugklachten en omdat het beter is voor de hele sfeer, voor de hele brandweer in de gemeente Brouwershaven dat ik er nu mee stop. Ik wil niet iets tegenwerken, iets ophouden". Vanwege de uitgebreidheid van het grondgebied heeft de ge meente Brouwershaven al sinds jaar en dag twee brand weerkorpsen: Dreischor en Brouwershaven, elk met hun eigen commandant. Ongeveer twee jaar geleden nam het da gelijks bestuur van de gemeen te Brouwershaven het initiatief om beide korpsen samen te voegen tot één brandweer Brouwershaven. Aanvankelijk bestond het plan om de heer De Jonge commandant maken van dat korps. Onder druk van het Brouwse brandweerkorps zag het college van burgemeesters en wethouder daarvan af. Er werd een compromis gevonden door de heer M. C. J. Mol cen traal commandant van de Brouwse brandweer te maken en beide korpsen hun eigen (onder)commandant te laten houden. „Dat alles is naar mijn idee niet op een faire manier ge beurd. Ik heb de functie als on dercommandant bewust geac cepteerd om weer rust te creë ren binnen de Brouwse brand weer; om de brand te blussen. Dat is nu gebeurd en daarom stap ik er nu uit. Ik snap wel dat dat vraagtekens oproept maar ik denk dat het beter is". De heer De Jonge zegt zelf het idee te hebben dat hij door de Brouwse brandweerlieden moeilijk wordt geaccepteerd omdat hij een georganiseerd en soms zelfs autoritair persoon is. „Ik heb graag alles op een rijtje. Iedereen mag van mij zijn mening zeggen en op basis daarvan zoek ik naar oplossin gen die voor zoveel mogelijk mensen aanvaardbaar zijn. Maar als puntje bij paaltje komt neem ik toch de beslis sing. Ik vind ook dat er rivali teit mag zijn tussen brand weerkorpsen onderling. Maar dan wel met open vizier, daar ontbreekt het nog wel eens". Ondanks deze dissonant aan het Havenplein (de noordzijde blijft parkeergelegenheid en wijken in die zin van de tradi tionele Tberistendagen af dat hiervoor de binnenstad voor het verkeer toegankelijk blijft. Bovendien beperken de activi teiten zich tot een gedeelte van het Havenplein. Eerste Weegje Wel zullen met het oog op deze eerste Zomeractiviteit de par keerterreinen aan het Eerste Weegje worden opengesteld. Deze worden vanaf maandag 6 juli met verwijzingsborden aangegeven. Het programma voor deze eerste Zomeractivi teit loopt van circa 10.00 tot 17.00 uur en bevat onder meer een optreden van Mario de Goochelaar, de Zierikzeeënaar die naast het bekende konijn uit de hoed ook heel wat ande re goocheltrucs op het repertoi re heeft staan. Daarnaast staat ook het springkussen klaar voor prille „sping in 't veldjes" en is er de mogelijkheid voor kinderen om zich te laten schminken tot heuse griezels of lieve sprookjesdieren. Dit alles kunnen bezoekers vanaf een van de terrasjes gadeslaan on der het genot van levende mu ziek. Sjeesjesrijden De reeks Tberistendagen gaat dinsdag 14 juli omstreeks 11.00 uur officieel van start op het Havenplein. Deze eerste dag staat vooral inhet teken van het sjeesjesrijden, een karakte ristiek en altijd weer boeiend schouwspel, verzorgd door de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Leden van deze vereni ging laten dit folkloristische spektakel zien /op het Haven plein. Een week later - dinsdag 21 juli - worden ,de schijnwer pers daar gericht op het feno meen vrije tijd. Dit gebeurt in een wervelende^ show vol mo deshows, muziek, variété en andere attracties voor een aan gename vrijetijdsbesteding. Ook cultuur ontbreekt niet in het programma voor deze vijf hi tb. (10 het eind van zijn periode bij de vrijwillige brandweer, kijkt de heer De Jonge toch vooral met plezier terug op de afgelopen 23 jaar, waarin hij met hart en ziel bij het brandweerwerk was betrokken.Dat begon in 1969 toen hij vanuit zijn ge boorteplaats Tbrneuzen (Zeeuws Vlaanderen) in Zonne- maire kwam wonen om als technisch ambtenaar bij de ge meente Brouwershaven te gaan werken, „tiet toetreden tot de brandweer hoorde bij die func tie. Ik zag dat wel zitten, want welke jonge vent wil dat niet". Omdat ook vanaf het begin aan de heer De Jonge duidelijk werd gemaakt dat hij bestemd was om commandant te wor den, volgde hij allerlei oplei Toeristendagen. Zowel de der de als de vierde Toeristendag bieden de cultuurliefhebber een aangenaam verblijf in Zie rikzee. Hiervoor staan volks dansers, musici en kunstenaars garant. Volksdansers uit Litou wen, Roemenië en Turkije en de musici van het Zomer Or kest Nederland (ZON) dansen en musiceren dinsdag 28 juli op een podium op het Havenplein. Een week later - dinsdag 4 augustus - „bezetten" ongeveer 46 kunstenaars uit geheel Ne derland het Havenplein om daar te schilderen, te boetseren of te beeldhouwen en om hun werk te tonen. Aan deze Kunst markt - een nieuw element in het programma voor de Toeris tendagen - doen ook verschil lende Schouwen-Duivelandse kunstenaars mee. Sporttour Iets geheel anders is de Sport tour waarmee de reeks Tbe ristendagen dinsdag 11 augus tus wordt afgesloten. Deze at tractie - een totaalprogramma rond diverse sporten - wordt gesponsord door onder meer Voetbal International en Opel en bevat een race-track, een voetbal-springkussen, een ZIERIKZEE - Kinderen (van 6 tot 12 jaar) uit Zie rikzee die in hun vakan tie een zakcentje willen verdienen met het ver kopen van allerlei spul letjes van de rommelzol der kunnen een plaatsje krijgen op de kinder rommelmarkt die tij dens de Toeristendagen op de Balie wordt gehou den. Deelname aan deze rommelmarkt is alleen voor kinderen uit Zie rikzee die bovendien in het bezit zijn van een pasje. Zo'n deelne merspasje kan dinsdag 7 juli tussen 15.00 en 16.00 uur worden afgehaald bij de Dikke Toren. Hiervoor moet wel een recente pasfoto worden meegenomen. dingen, iets dat twintig jaar geleden nog niet zo vanzelf sprekend was als nu. In 1973 werd hij ondercommandant van het korps Dreischor en in 1980 volgde hij de heer Kiezen- berg op als commandant. De heer De Jonge was inmiddels ook instructeur, een functie op basis waarvan hij les gaf aan brandweerlieden in heel Zee land. Hij werd benoemd tot voorzit ter van de Kring van Bevel voerders Schouwen-Duiveland en tot vice-voorzitter van NVBC (Nederlandse Vereni ging van Brandweer Comman danten). Ook zat hij in de Pre ventiecommissie Zeeland en fungeerde als jurylid bij vele wedstrijden. Dat alles hield in dat de heer De Jonge wekelijks vier a vijf avonden per week op stap was voor de brandweer. „Ik deed het met plezier, onder meer omdat ik de steun had van mijn vrouw. Ik was er best een beetje trots op om via die organisaties invloed te kunnen uitoefenen op het provinciaal en zelfs landelijk brandweer- beleid. Als vice-voorzitter van de NVBC zat ik ook in de lan delijke ledenraad die het mi nisterie van binnenlandse za luchtballon en uiteraard ook optredens van verschillende artiesten. Behalve deze evenementen die tussen 10.00 en 17.00 uur op het Havenplein te zien zijn, valt er ook elders in de binnenstad ge noeg te beleven. De Balie is vanouds gereserveerd voor de Zierikzeese jeugd die daar een zakcentje kan verdienen met de verkoop van allerhande nut te en onnutte waren. Kramen van niet-Zierikzeese handela ren zijn te vinden in het Haven kwartier en in de Lange Nobel- straat. Hobby- en creatiefmarkt Creatievelingen en doorgewin terde hobbyisten krijgen even als voorgaande jaren weer een stek in de schaduw van de Nieuwe Kerk. Op het terrein voor dit kerkgebouw kunnen calligrafen, schilders, graveer ders en andere creatievelingen hun vaardigheden aan het pu bliek tonen. Voor verbale kunst zorgen onder meer twee standwerkers in de Poststraat. Supporters van „het goede doel" zullen vooral aan de zuidzijde van het Havenpark te vinden zijn, waar verschillen de ideële organisaties en ver enigingen aandacht voor hun werk vragen. Op het Kraan- plein krijgt de promotiebus Schouwen-Duiveland een vaste parkeerplaats, hetgeen als een versterking van de VW moet dienen. Bekende gezichten Trouwe bezoekers van de Tbe ristendagen zullen ook dit jaar weer bekende gezichten zien onder de standwerkers, hande laren en artiesten. Rob Hetty met zijn poppen is evenals or ganist Aad Heijerman en Clown Coco present. Zij verzor gen afwisselend optredens in het Havenkwartier en de Lan ge Nobelstraat. Vijf dinsdagen ook kunnen muziekliefhebbers hun hart ophalen met de mu ziek van draaiorgel Alanti en de orgelbespelingen in de Nieuwe Kerk. Deze orgelcon certen staan' op het programma voor dinsdag 14 en 28 juli en voor dinsdag 11 augustus (aan vang 15.00 uur). Alle dinsdagen kunnen Toeristendag-bezoe- kers met luie of vermoeide be nen ook een ritje met de paar dentram maken of kunnen zij zich inschepen voor een vaar tocht op de Oosterschelde. ken adviseerde over brand weerzaken". Verder zette de heer De Jonge zich volledig in voor de klussen waarvoor het brandweerkorps Dreischor kwam te staan. „Ik heb hier altijd een prachtkorps gehad. De brandweerlieden stonden voor elkaar en er was altijd een goede bezetting bij de oefeningen". Dat laatste is volgens de oud-commandant van groot belang omdat ieder lid van een brandweerkorps blindelings moet weten wat hem te doen staat en moet kun nen samenwerken. In de afge lopen 23 jaar is veel veranderd. „Tben ik als brandweerman be gon reden we nog in een, uit de oorlog daterende, oude Chevro let met een linnen kap. Pers luchtmaskers waren er nog niet. We deden een natte lap om ons hoofd wanneer we een ro kerige ruimte in moesten". Later werd de Chevrolet inge ruild voor een gele Mercedes en sinds enkele jaren rukt het brandweerkorps Dreischor in een professionele brandweer vrachtwagen uit. Behalve voor branden vooral ook voor hulp verlening (zestig procent). „We hebben nu veel meer materiaal en als commandant ben je soort manager geworden. Je moet de grote lijnen overzien en leiding geven aan mensen die gestresst zijn. Zowel de mensen die het slachtoffer zijn van een brand of ongeluk als de hulpverleners. Want het brengt toch altijd een zekere spanning met zich mee wan neer men moet uitrukken". Dat alles is voor de heer De Jonge nu verleden tijd. Begin juni leverde hij zijn brand weerpak in en morgen (vrij dag) vindt in het dorpshuis in Dreischor de officiële af scheidsbijeenkomst plaats. De oud-commandant is bezig gees telijk afstand te nemen van de brandweer. „Het verwerken van die stress zal nog wel even duren. Maar het lukt me wel". De heer De Jonge denkt dat te kunnen doen via zijn nieuwe baan als gastdocent aan de Bouwopleiding Zeeland en zijn hobby's zeezeilen, musiceren, knutselen en wellicht aquarel leren waarvoor hij nu meer tijd heeft gekregen. Mensen die persoonlijk af scheid willen nemen van de heer De Jonge als brandweer commandant kunnen daarvoor morgen, vrijdag 3 juli terecht tijdens een receptie in het dorpshuis die de oud-brand weercommandant wordt aan geboden door het gemeentebe stuur van Brouwershaven. Van 16.30 tot 17.30 uur. Verwachting t/m maandag 6 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht noord 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht noord 5 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli Zon op 05.25, onder 22.02 Maan op 09.24," onder 23.28 Eerste Kwartier: 7 juli (04.43) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tot en met het weekeinde houdt het weer een onbestendig ka rakter. De weersverbetering die van middag inzette duurt vannacht en morgen voort maar wordt morgen avond weer gevolgd door een ver slechtering. De nu nog aanwezige bewolking trekt de komende uren geleidelijk naar Duitsland weg en de opklaringen krijgen de overhand terwijl de noordelijke wind verder gaat liggen. Vannacht daalt het kwik tot ongeveer 12 graden. Morgen be ginnen we met wenig wind en zonni ge perioden waardoor de tempera tuur vlot op loopt naar goed 20 graden. In de loop van de dag be gint de lucht meer en meer te be trekken en tegen of in de avond gaat het regenen, het eerst in het westen van het land. De wind zoekt dan de zuidhoek op en trekt aan tot matig. Deze regen hangt samen met een depressie die snel over Engeland dichterbij komt en tijdens het week einde over ons land naar Duitsland zal trekken. Dat gaat gepaard met een flinke hoeveelheid regen. Vanaf maandag gaat het echter weer snel de goede kant op. WATERINGEN - De groepen Powerplay, The Pilgrims, Ala bama Kids en Daryll-Ann vor men de belangrijkste Neder landse inbreng tijdens het vijf tiende Waterpop-festival dat zaterdag 15 augustus in het Zuidhollandse Wateringen wordt gehouden. Dit heeft de organisatie meegedeeld. Advertentie APK 1'"9" vit station Lfir BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHEPS NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers I 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. J. de Jonge: Brandweerman zijn is een ziekte, een vonk die overspringt(Foto: Joop van Houdt). i IK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3