r m krant van schouwen-duiveland 1 Gemoederen lopen hoog op bij hoorzitting over Manhuisstraat 9 0 ,,Als blijk van respect voor wat u voor het vaderland heeft gedaan" r ZIERIKZEESCHE 1 j NIEUWSBODE Is j Politie houdt zeventien Zierikzeese jongeren aan f 500,- BELONING 3 TOERISTENDAGEN 5 BOERENSCHUUR 9 Fietskilometers dé krant van schou wen - duiveland! De heer D. de Rijke onderscheiden met draaginsigne Actiegroep overhandigt alternatief plan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijlstelefooninstallaties - Digitale hotelcentrales Portable autotelefoon Autotelefoon Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon Dirksland, Nijverheidsweg 5 01877 - 3733 Geautoriseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autoteletoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynstraat 2 010 - 4625355 DONDERDAG 2 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25179 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Voor allerlei soorten vernielingen Z1ERIKZEE - Naar aanleiding van een onderzoek dat de afgelopen weken plaats vond heeft de Rijks politie Schouwen-Duiveland zeventien jongeren uit Zierikzee aangehouden. Zij bekenden vernielingen en diefstallen die werden gepleegd in de afgelopen zeven maanden. Het betrof allemaal minderja rigen. Tijdens het verhoor be kenden zij vernielingen die werden gepleegd aan en rond om schoolgebouwen. Daarbij werden onder meer ruiten in gegooid en speelapparaten ver nield en prullenbakken in brand gestoken. Ook werden vernielingen aan gericht aan boten die in de ha ven te Zierikzee liggen, aan te lefooncellen, aan een autobus en een. vrachtauto en aan auto's. Daarbij werden spie gels en antennes afgebroken. Verder werden fietsen bescha digd die bij de bibliotheek of in de ZWN-fietsenstalling ston den en diverse gebouwen. Uit het verhoor bleek ook dat de jongeren een aantal fietsen wegnamen waarvan er een aan tal verbrand, dan wel geheel vernield werd terug gevonden. Ook bekenden enkele jongeren betrokken te zijn geweest bij diefstal van geld uit douche automaten aan de haven van Zierikzee. Twee van hen bleken in Renesse grafiti te hebben gespoten op een aantal gebou wen. De totale schade van al dit vandalisme bedraagt vele duizenden guldens. DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis zet de voedselhulp naar Albanië voort. Op korte termijn vertrekken ongeveer vijftig vrachtauto's met 280 ton suiker, 260 ton olie en 700 ton tarwebloem naar het in een diepe economische crisis ver kerende land. Advertentie VERMIST wit bruine Siamese poes met blauwe ogen in Brouwershaven Roepnaam: Poeseke TEL. 01119-1903-2136-2305 Eerbewijzen zijn als stelten die ons opheffen zonder ons groter te maken. Ch. Dolfuss Zierikzee start met een nieuwe serie Toeristen- dagen. O 4 ORGELCONCERTEN De Nieuwe Kerk is het toneel van een vijftal orgelcon certen. Brouwershaven wil beeldbepalende boerenschuren behouden. RTC-Schouwen-Duiveland maakt veel fietskilome ters. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem I een abonnement, j JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— I jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. j Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: I SR Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Baken HET WEER !n de loop van de dag toenemen de bewolking, 's avonds gevolgd door regen. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 21 graden. niet meer wat en hoe het ge beurd is, maar op een gegeven moment raakte ik kort buiten bewustzijn. Ik schrok wakker en dacht dat ik blind was. Al les was rood voor mijn ogen", Nadat hij het bloed van zijn ge zicht had gewreven bleek dit gelukkig niet zo te zijn. Een dag later werden in de na bijheid van de batterij Japanse parachutisten gedropt. ,,We hadden geruchten gehoord dat op Celebes en Ambon al onze militairen waren afgemaakt dus we knepen hem als een ou de dief". Samen met zijn bevel voerder sergeant-majoor Rooze en de overige manschappen werd De Rijke gevangengeno men door de Japanners. Nadat hij zich dapper als vrijwilliger had opgegeven om een vlucht route te zoeken, wisten ze uit gevangenschap te ontkomen. De twee stucs werden, om te gen te gaan dat ze zouden wor den gebruikt door de Japan ners, op de vlucht vernietigd. Met een boot vertrok de Nederlands-Engelse groep mi litairen per boot naar Java. In Bandung werd soldaat De Rij ke voor voorbeeldig en moedig gedrag bevorderd tot brigadier. Na de Tweede Wereldoorlog heeft De Rijke zich nog ingezet als parachutist bij politionele acties. Door de Engelsen wer den de Hollanders opgeleid als para-commando. Een opleiding die zeer hard was. ,,We hebben meer mensen verloren in de training dan in de oorlog", zo vertelt De Rijke. Zijn paarse baret herinnert nog aan deze tijd. Hoewel hij in de oorlog de meest verschrikkelijke dingen heeft meegemaakt kampt de heer De Rijke na deze tijd niet met trauma's. ,,Ik heb me er toch nuchter over heen künnen zetten. Echter om te weten wat er allemaal gebeurd is moet je er zelf geweest zijn". Het wer ken aan de Birma-spoorlijn, de behandeling door de Japan ners, de angst en de honger die de troepen daar geleden heb ben, dit alles valt niet na te vertellen volgens de militair. Zoals burgemeester Vogelaar het verwoordde is het wel be langrijk dat het nageslacht en de mensen die het niet aan den lijve hebben meegemaakt door middel van de uitreiking van de onderscheiding de oor logstijd niet zullen vergeten.- ,,Het is een baken voor de toe komst, zeker als wij kijken naar het oorlogsgeweld dat zich momenteel afspeelt op Eu ropees grondgebied", zo refe reerde de burgervader naar de gevechten die anno 1992 dicht bij huis in Joegoslavië plaats vinden. bouw neer te zetten. Dat dat volgens het plan toch zal ge beuren stuit tegen de borst. Hij weet dit dan ook meer aan een beperkt budget dat de archi tect in zijn scheppende moge lijkheden heeft beperkt. Grootste fout Mevrouw Peters, eveneens een bezwaarde citeerde een paar uitspraken vanburgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs tij dens zijn installatie. Daarin bewonderde de nieuwe burge meester het rijkelijk aanwezi- vervolg pagina 2 Wat hen betreft krijgen Beter Wonen, de gemeente en archi tect H. Weertman een dikke on voldoende voor het ontwerp dat voorziet in de bouw van een nogal groot complex met drie woonlagen plus een zolder. Dit complex met 39 voor oude- renbewoning geschikte wonin gen moet verrijzen op de plaats van het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat. De bouw van dit complex zal nogal wat veranderingen in de leefsitua tie van de omwonenden teweeg brengen. Daarom beeft een aantal bewoners uit de Man huisstraat, Wevershoek en Pie- terseliestraat zich verenigd in een actiegroep, die bezwaar heeft aangetekend tegen het huidige bouwplan. Ook de Ver eniging Stad en Lande Schou wen-Duiveland, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land en enkele individuele be woners hebben hiervoor een bezwaarschrift bij de gemeente ingediend. Woensdagavond kregen deze bezwaarden van wethouder volkshuisvesting, L. J. van Gastel de gelegenheid om hun bezwaarschrift tijdens een goed bezochte hoorzitting mon deling toe te lichten. Een moge lijkheid waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. De ge moederen liepen daarbij af en toe behoorlijk hoog op, want als er een ding woensdagavond duidelijk was: de bewoners die zich verenigd hebben in de ac tiegroep zullen alle wettelijke mogelijkheden aangrijpèn om ,,deze flat" zoals een van hen het noemde, tegen te houden. Hoogbouw Dat er in de Manhuisstraat voor ouderen geschikte wonin gen worden gebouwd, daarte gen had niemand van de aan wezigen ook maar enig be zwaar. Maar problemen had den ze wel met het complex waarvoor architect H. Weert man een ontwerp heeft ge maakt. Dat zo'n complex met hoog; bouw in de Zierikzeese binnon- Spnndoeken in de Manhuisstraat. (Foto: Joop van Houdt). Perioden met zon BRUINISSE - Met rechte rug, paarse baret en op zijn colbert de na de oorlog verkregen onderscheidingen voor dapper gedrag in oorlogsgeweld, ontving afge lopen dinsdag de 72-jarige heer D. de Rijke uit Brui- nisse het Draaginsigne Gewonden. Tijdens de Twee de Wereldoorlog waar de oud-beroepsmilitair had gevochten in het voormalig Nederlands-Indië was hij bij een bombardement gewond geraakt aan het hoofd. ,,Het is mij een eer om deze insigne en bijbe horende oorkonde als blijk van respect en waarde ring voor wat u voor het vaderland heeft gedaan, te mogen overhandigen", aldus burgemeester A. Voge laar die de decoratie bij de oud-militair opspeldde. In zijn inleiding gaf de burger vader het belang aan van het' veteranenbeleid dat de over heid vanaf 1990 voert. Het eer ste uitvloeisel daarvan is het toekennen van de Draaginsig- nes Gewonden aan veteranen die in de oorlog gewond zijn ge raakt. Ook al ging het in dit ge val om een oorlog die zich ver van het Nederlands grondge bied afspeelde en door velen bijna vergeten is, vond Voge laar het toch goed hier via de onderscheiding bij stil te staan. ,,Ver van het vaderland vocht u toch in dienst van dat zelfde vaderland. U weet wat de oorlog inhield en wat voor leed er geleden is. U zal dat nooit vergeten, wij mogen dat nooit vergeten", aldus de bur gemeester. Bombardement De feestelijke bijeenkomst was op verzoek van de heer De Rij ke en zijn echtgenote sober ge houden. Nuchter en misschien ook wel bescheiden als hij is wilde hij niet veel ophef ma ken van de overhandiging. ,,Het had net zo goed iemand anders kunnen zijn geweest", zo zegt de man die zich zeven tien jaar geleden vestigde in Bruinisse. Zeer gedetailleerd weet de oud-strijder zich zijn verblijf van 1938 tot 1950 in Ne- derlands-Indië en de verwon ding die hij daar opliep te her inneren. Van Java vertrok hij naar Sumatra toen er daar vrij willigers nodig waren voor de buitenpost. Dicht bij het vliegveld van Pa- lembang werd hij geplaatst bij een batterij luchtafweer. Bij een bombardement van 54 Ja panse vliegtuigen had de heer De Rijke plaatsgenomen ach ter één van de twee stucs die stonden opgesteld. ,,Ik weet Met zijn insigne op het revers hoort de heer De Rijke de toespraak van de burgemeester aan. (Foto: Joop van Houdt). ZIEKIKZEE - 'n Onzalig plan, een prestige-object dat over de hoofden van de bewoners van de Man huisstraat, Pieterseliestraat en Wevershoek wordt gerealiseerd. Een plan ook dat niet strookt met het historisch karakter van Zierikzeee. Bewoners, die bezwaar hebben tegen het huidige ontwerp voor de bouw van 39 voor ouderenbewoning geschikte wo ningen staken woensdagavond tijdens een speciaal hiervoor belegde hoorzitting in het stadhuis hun me ning niet onder stoelen of banken. stad esthetisch niet verant woord is bracht de heer Peters naar voren. De mededeling van wethouder Van Gastel dat Mo numentenzorg inmiddels (eind vorige week) een verklaring van geen bezwaar voor dit bouwplan heeft verstrekt ver wonderde hem dan ook uiter mate. Hoogbouw in een secun daire straat als de Man huisstraat achtte hij dan ook beslist ongewenst. Dat het hui dige schoolgebouw nogal lelijk is was voor hem geen geldige reden om daar dan maar hoog-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1