Kweek van de schorgroente lamsoren bij Serooskerke De expositie Zeeland droog met foto's van Carel Blazer Eigen huis blijft een gewilde investering Met bamboe het hele jaar door een exotisch geritsel EEN HUIS KOPEN DAT NOG NIET IS GEBOUWD Opening nieuw mossel seizoen Lions actief voor blind- heidsbe- strijding Met EG-subsidie en begeleid door wetenschappelijk onderzoek In Delta Expo op Neeltje dans WOENSDAG 1 JULI 1992 9 BRV1N1SSE/ZIERIKZEE - De mosselkwekers mogen sinds 22 juni hun eerste schelpdieren van het nieuwe seizoen 1992/93 op de veiling in Yerseke aan voeren. Als alles volgens plan ning verloopt zal de handel het seizoen op 10 juli beginnen. Of de kwekers van deze moge lijkheid gebruik zullen maken hangt veel af van de weersom standigheden. Vanzelfspre kend moet ook de kwaliteit en de kleur optimaal zijn, alvo rens zij hun produkten van de hand zullen doen. Tropische temperaturen zal de kwekers eveneens niet gelijk over de streep halen. Zodra de handel met de verwerking kan begin nen zullen de schelpdieren weer in de restaurants en win kels verkrijgbaar zijn. De ver- waterperiode van de mosselen op de Zeeuwse verwaterperce- len zal ongeveer tien dagen in beslag nemen. ZIERIKZEE - De Lions Club Schouwen-Duiveland gaat sa men met de andere Lions Clubs in Nederland en de Wil de Ganzen actie voeren voor de blindheidsbestrijding in ont wikkelingslanden. De actie is onderdeel van de viering van het veertig-jarig jubileum van Lions Neder land. Ze omvat verschillende projecten ter bestrijding van blindheid in ontwikkelings landen, onder andere in Siera Leone en Pakistan. Men richt zich vooral op de bestrijding van rivierblindheid, een ziekte die wordt overgebracht via steekvliegen en tot een onher stelbare vorm van blindheid leidt. De ziekte komt vooral voor in de vruchtbare streken langs de rivieren waar land bouw mogelijk is. Door de ziekte worden de bewoners naar droge, arme gebieden ge dreven. Men schat het aantal geïnfecteerden op 80 miljoen. Met behulp van nieuwe medi cijnen is het tegenwoordig goed mogelijk de ziekte te be strijden en daarmee blindheid te voorkomen. H. Eversdijk plant lamsoor (Foto: Marijke Folkej-tsma). SEROOSKERKE - Vroeger werd het armelui voedsel genoemd, tegenwoordig wordt het in restaurants geserveerd als exquise lekkernij. Lamsoren (ook zee asters genoemd), zeekraal, zeekool en snijbiet. Schorgroenten waarnaar de vraag steeds groter wordt terwijl het aanbod ervan vermindert. De schorren langs de Zeeuwse zeearmen, waar de groenten van oudsher werden gesneden, werden daarvoor ongeschikt of ontoegankelijk doordat de Westerschelde ver vuilde en de Oosterschelde beschermd natuurgebied werd. Daarom nam de stichting Mariene Cultures Oosterschelde het initiatief om dé schorgroenten te gaan kweken. Afgelopen vrijdag werden bij Serooskerke de eerste plantjes lamsoren uitgezet. Dat gebeurde op een twee hec tare groot proefveld aan de Stolpweg, tussen de Rijksweg Zierikzee-Haamstede en de Oosterschelde op twee kilome ter van het natuurreservaat De Schelphoek. De lamsoren wer den ingeplant door de Schouw- se agrariër P. Boot die het proefveld ook onkruidvrij zal houden. Wanneer de groei van de jonge lamsoren voorspoedig verloopt, hoopt men over onge veer zes weken de eerste partij naar de veiling in Breda te kunnen brengen. Het is de bedoeling om in 1993 ook zeekraal te gaan kweken en in de jaren daarna ook zee kool en snijbiet. Dat bleek uit een toelichting van de voorzit ter van de stichting Mariene Cultures Oosterschelde, drs H. Eversdijk. Hij vertelde dat het voor negentig procent zeker is dat de Europese gemeenschap het schorgroenten-kweekpro- ject financieel gaat ondersteu nen met drie miljoen gulden, een bedrag dat vanaf 1 januari 1993 verspreid over vier jaar beschikbaar wordt gesteld. Voorwaarde daarvoor is dat het project wetenschappelijk wordt begeleid via universitei ten in diverse landen van Euro pa. Met universiteiten in Gent en Brussel is daar al overeen stemming over bereikt, zij wa ren ook vertegenwoordigd bij het planten van de eerste lam soor. De heer Eversdijk zei te verwachten dat binnen enkele dagen ook overeenstemming kan worden bereikt met de Universiteit van Lissabon. Het onderzoek dat de stichting Mariene Cultures Oosterschel de tot nu toe verrichtte om na te gaan of schorgroenten ook gekweekt kunnen worden, werd bekostigd door een finan ciële bijdrage van 300.000 gul den van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, 50.000 gulden van de provincie Zeeland en 50.000 gulden van de regionale Rabo- banken. „Daarmee hebben we een lamsorenproject kunnen opzetten. Maar we willen meer, we willen ook onderzoeken hoe de kweek van zeekraal, snij biet en zeekool in de praktijk uitpakt", aldus de heer Evers dijk. Dat is volgens de voorzitter van belang omdat het de be doeling is dat schorgroenten in de toekomst een gewoon akker- bouwprodukt worden. Het Oosterscheldegebied zou ideaal zijn voor de teelt van de ze soort produkten. „Maar er zijn zeker nog vele andere plaatsen langs de Nederlandse kust die daarvoor in aanmer king komen. Als onze stichting zich na enkele jaren kan ophef fen doordat de geteelde schor groenten op een normale com merciële basis aan de markt kunnen komen is ons doel be reikt". De stichting Mariene Cultures Oosterschelde is een non-profit stichting. Men zet zich ook in voor teelt van schorgroenten omdat het zoutminnende plan ten met een hoge voedings waarde zijn die mogelijk ook geteeld kunnen worden in ont wikkelingslanden. Met name de landen die kampen met het probleem van verzilte land bouwgronden. Op die manier zou de schorgroente een bijdra ge kunnen leveren aan het voedselprobleem in de arme landen. Tenslotte kan de teelt een alter natief vormen voor het wegval len van het aantal schorgebie- den langs de Oosterschelde waar schorgroente mag worden geplukt. Sinds de Oosterschel de beschermd natuurgebied is, wordt de toegang tot die gebie den gereguleerd via een ver gunningensysteem. „Via de kweek van schorgroenten kun nen de schorren worden be schermd als natuurgebied ter wijl toch kan worden voldaan aan de groeiende vraag vanuit de restaurants en de schelpdie renwereld", aldus de heer Eversdijk. De groeihoogte van bamboe kan variëren van 20 cm tot 600 cm! Lage bamboes zijn bruik baar als bodembedekker (Pleiblastus-pumilis en P. pyg- maeus). Om een haag te maken zijn Semiarundinaria en Pseu- dosasa geschikt. Sinarundina- ria nitida (350 cm) heeft smal blad en wordt veel toegepast. Ook voor balkons is er geschik te bamboe, bijvoorbeeld de niet al te hoge Arpndianaria murielae 'Simba'. Bamboe wordt ook wel eens verward met een hooggroeiend siergras, Miscanthus giganteus. Deze is echter niet wintergroen. Wie wel eens bamboescheuten heeft gegeten, maakte kennis met Bambusa, een soort die in de tropen wordt gebruikt voor consumptie en voor vlecht- en bouwwerk. Is niet winterhard, wordt soms als kamer- of serre- plant aangeboden. Hosta's Schitterende bodembedekkers zijn Hosta's. Deze sterke vaste planten verdragen goed scha duw. De belangrijkste sier- waarde is hun blad, dat per soort sterk varieert in grootte en kleur. De blauwlila of witte bloeiwijzen komen goed tussen het blad uit en zijn mooi voor boeketten. Kies voor een klei ne tuin een kleinbladige soort zoals Hosta tokudama 'Hadspen Blue', 40 cm hoog tij dens de bloei. Voor een donke re plek of een gele border is een bontbladige vorm geschikt, bijvoorbeeld Ho.sta ventricosa 'Aureomarginata', wel 90 cm hoog. Als perkplant worden groot- bloemige violen gebruikt voor voorjaarsbloei. Als ze ophou den met bloeien en afsterven, beginnen de vaste plantviolen (Viola cornuta). Ze hebben iets 'kleinere bloemen, in mooie pasteltinten. De bloei is rijk en langdurig, tussen mej en okto ber. Overblijvende violen zijn winterhard en doen het 't beste op een zonnige plek. Populair is de luchtblauwe 'Boughton Blue'. Op een tuincentrum zijn deze violen bij het sortiment vaste planten te vinden. Tips: de bamboe heeft sterke wortels en grondscheuten, alle Soorten woekeren min of meer; Hostablad kan door slakken worden aangevreten, vang ze weg; verwijder bij vaste plant- viooltjes niet alle uitgebloeide bloemen, dan zaaien ze zich uit. Leuk voor in potten Voor balkons is de bamboe Arundinaria Murielae zeer geschikt. ZIERIKZEE - Bamboe is de verzamelnaam voor een grote groep grasachtige planten uit de tropen en sub troepen. Ze zijn wintergroen en ondanks hun her komst zijn er voor ons klimaat geschikte, winterhar de soorten. Bamboe wordt in grote potten gekweekt en kunnen nu worden geplant. Ze maken dan voor de winter nieuwe, sterke wortels. Daardoor is er geen kans op verdroging in de winter, wat bij herfstplan- ting wel het geval kan zijn. NEELTJE JANS - Van 1 juli tot en met 30 september is in Delta Expo op Neeltje Jans een foto-expositie te bezichtigen van Carel Blazer met de titel Zeeland droog. De foto-expositie bevindt zich op de derde verdieping van het Ir. J. W. Tops-huis. In totaal omvat de tentoonstelling tachtig foto's. Het betreft opna men van de inundatie van Walcheren in 1945. Daarnaast zijn foto's opgenomen van de Deltawerken en recreatie uit de jaren '60 en '70. In opdracht van uitgeverij Con tact kwam Carel Blazer in 1945 in Middelburg aan om de gevol gen van de inundatie van Wal cheren met zijn camera vast te leggen. De inundatie was een militaire strategie om toegang te verkrijgen tot de belang rijke aanvoerhaven Antwer pen. Daarom bombardeerden de geallieerden, oktober 1944, op vier plaatsen de dijken op Walcheren. Meer dan een.jaar lang zou het voorheen zo na tuurlijke eiland geteisterd worden door het verwoestende zeewater. Vanuit een Engels amfibievoer tuig, een zogenaamd DU KW, maakt Carel Blazer een tocht langs de onder water staande dorpen. In een indrukwekken de serie legdé hij de ingrijpen de veranderingen in het leven van de Zeeuwse mens en zijn ongeving vast. In Westkapelle en Vlissingen fotografeerde hij het pionierswerk dat verricht werd voor het dijkherstel. Veel inprovisatietalent en lichame lijke kracht was nodig om de vier dijkgaten te dichten voor het invallen van de winter van 1945. Daarna zou Walcheren niet meer te redden zijn. Uitge verij Contact besloot deze do cumentaire serie niet uit te ge ven. Blazer kocht zijn foto's en negatieven terug en een aantal foto's werd gepubliceerd in de buitenlandse pers. Documentaire humanisme Evenals de foto's van Carel Blazer van de Spaanse burger oorlog uit 1937 tonen deze beel den weinig geweld of schok kende beelden. Wel laten ze zijh betrokkenheid zien bij de Zeeuwse mens die ondanks al le ellende in evenwicht pro beert te komen met zijn omge ving. Blazer was daarmee een exponent van het zogenaamde 'documentaire humanisme', waarmee men de camera als middel inzette voor een mens waardig bestaan. De waterbouwkunde bleef Bla zer mateloos boeien. Zo stelde hij zichzelf als opdracht de vor deringen aan de Deltawerken met zijn camera te volgen. Er ontstonden schitterende foto's van de Veerse Gatdam, de Gre- velingendam en de Haring- vlietdam. Daarbij legde hij de opkomst van de recreatie in de zestiger jaren bij deze nieuwe waterwerken vast. De foto's van de Deltawerken tonen de toenemende rol van de techniek in de waterbeheer sing die het aandeel van de mens steeds sterker terug dringt. Het in de veertiger ja ren nog volop gebruikte hand werk en de daarop gebaseerde eeuwenoude ervaring wordt geleidelijk overgenomen door de later toegepaste geprefabri ceerde bouwelementen, die met grote installaties op hun plaats worden gebracht. In de De afsluiting van het Veerse Gat in april 1961. Eén van de foto's van Carel Blazer. fotoserie wordt de nietigheid van de mens weerspiegeld doordat hij steeds kleiner in beeld komt. Carel Blazer werd in 1911 in Amsterdam geboren. Na zijn MTS eindexamen wordt hij monteur bij de radiocentrale. Al spoedig maakte hij van zijn hobby zijn vak. De fotograaf Kees Kerkhof nodigde Blazer uit lid te worden van de Veree- niging van Arbeiders Fotogra fen (VAF). Hier ontmoette hij de fotografe Eva Besnyö die hij gaat assisteren bij foto-op- drachten. Om de toegepaste vormprincipes van de Nieuwe Fotografie beter te kunnen hanteren gaat hij in 1934/1935 in de leer bij de nieuwzakelijke fotograaf Hans Finsier in Zü- rich. Ibrug in Nederland start te hij een praktijk als foto graaf. Samen met Eva Besnyö huurde hij het huis Keizers gracht 522 te Amsterdam. Aan vankelijk werkzaam als por tretfotograaf richtte hij zich al spoedig op de documentaire fo tografie die moest dienen in de anti-fascistische strijd. Oorlogen In 1936 vormde hij samen met Cas Oorthuys en Nico de Haas het bestuur van de BKVK (Bond van Kunstenaars ter Ver dediging van de Kulturele rechten) en werkt hij mee aan de internationale tentoonstel ling De Olympiade Onder Dic tatuur (DOOD). Als één van de weinige Nederlandse fotogra fen vertrekt Blazer in 1937 naar Spanje om aan het front de Spaanse burgeroorlog te verslaan. In datzelfde jaar is Carel Blazer samen met onder andere Eva Besnyö en Cas Oorthuys één van de organisa toren van de invloedrijke ten toonstelling Foto '37 in het Ste delijk Museum in Amsterdam, waar de vele mogelijkheden van de Nieuwe Fotografie wor den getoond. In de Tweede Wereldoorlog is Carel Blazer actief geweest in het verzet en werkte hij mee aan de Persoons Beyijs Centra le. Wegens spionage opgepakt werd hij in 1943 ter dood ver oordeeld. Na drie maanden do dencel in de Kriegswehrmacht- gefangnis in Utrecht wordt hij door een list in 1944 vrijgespro ken. Na de bevrijding maakt Blazer reportages over de verwoestin gen in ons land. Zijn geloof in de propagandistische werking van de fotografie was verdwe nen, maar zijn betrokkenheid bij het menselijke bestaan bleef. In opdracht van uitgeve rij Contact fotografeerde hij de inundatie en drooglegging van Walcheren. In 1945 was Blazer één van de oprichters van de Gebonden Kunstenaars federa tie (GKf). Fotografie is binnen de GKf vooral een vorm van toegepaste kunst en de samen werking tussen fotografen en vormgevers speelt een belang rijke rol. In 1968 kreeg Blazer de GKf-prijs voor zijn grote bijdrage op het gebied van de toegepaste kunsten. Specialisme Erg bekwaam was Blazer in het maken van fotowanden. Door zijn grote technische ken nis was hij tot het maken van enorme vergrotingen in staat. Zijn meesterwerk in dit op zicht is een fotowand van 580 m2 op de Expo '58 te Brussel. Van het bedrijfsleven kreeg Blazer grote opdrachten waar bij opviel dat hij vooral de con sument afbeelde en niet het produkt of de produktie. Een veel voorkomend thema in zijn werk is water. Naast de Delta werken fotografeerde hij tij dens zijn vele reizen over de he le wereld veelvuldig de kust. Het fotoboek Anderland geeft een overzicht van zijn werk. Op 16 januari 1980 overleed Carel Blazer te Nijmegen. DEN BOSCH - Het groot scheepse protest van de boeren leidde rond het middaguur tot grote verkeersproblemen in de wijde omgeving van het Bra bantse provinciehuis in Den Bosch. Ook op de rijksweg Utrecht-Eindhoven ontstonden er problemen doordat de boe ren, tegen de afspraken met de politie in, met soms vijf tracto ren naast elkaar gingen rijden. De regelingen luidden dat de boeren slechts achter elkaar zouden rijden om de door stroom van het verkeer nog enigszins mogelijk te maken. Ook de op- en afritten van de autosnelweg stonden vol land bouwtrekkers. ZIERIKZEE - Het bezit van een eigen huis blijft po pulair in "Nederland. Dat blijkt uit de stabiele situa tie op de huizenmarkt. En ondanks diverse maatre gelen van de overheid, die het eigen huis-bezit op punten onaantrekkelijk maken, is het aantal ver kochte huizen in 1991 zelfs toegenomen. Want geluk kig zijn de fiscale maatregelen voor een huis die geld opleveren nog steeds riant. in de provincie Groningen (0,5%). De overige provicies la gen dicht bij het gemiddelde. Overigens is wonen in Gronin gen en Friesland nog het goed koopst. Vorig jaar wisselden meer dan 6000 woningen meer van eige naar dan in 1990. De oorzaak hiervan is een toegenomen koopbereidheid na een periode van onzekerheid door de Golf oorlog. De gemiddelde prijs van een huis in Nederland steeg in 1991 met 3,5% tot 180.400,-. De stijging van het gemiddelde was het hoogste in Overijssel (6,5%) en het laagst Aftrekpost De huizenprijs ligt er respec tievelijk 28en 25% onder het landelijk gemiddelde. Noord- 3,95 TEGEN ONGCWENST BEZ0CK AVONTUURLIJK? De nieuw verschenen editie van Het Verhuisblad. Holland en Utrecht, met 7% en 14% boven het landelijk gemid delde, zijn het duurst. Het bezitten van een eigen huis kan nog steeds een grote (ren- te)-aftrekpost zijn en boven dien betekent een eigen huis werken aan vermogensvor ming. Daarom geeft nog steeds 70% van de Nederlandse bevol-1 king de voorkeur aan een eigen huis. Ondanks tal van beper kende overheidsmaatregelen zoals de vermogenbelasting en de omstreden stijging van het huurwaardeforfait (het bedrag dat men bij het inkomen moet optellen). Ook de invoering van de'nieuwe Wet Brede Her waardering per 1 januari 1992 laat met name eigen huisbezit ters met één spaarhypotheek niet buiten schot. In de nieuw verschenen zomer- editie van Het Verhuisblad wordt uitgebreid ingegaan op de laatste ontwikkelingen op de huizenmarkt, hypotheken, gemeentegarantie, belasting voordelen, premieregelingen en subsidies. Speciale aan dacht in dit blad voor het ko pen van een huis dat nog niet is gebouwd. Eng of avontuurlijk? Het Verhuisblad somt alle voor- en nadelen op. Ook op de (on)aantrekkelijkheden van het kopen van een apparte ment - zeer in populariteit gestegen de laatste jaren, met name in de Randstad - wordt uitgebreid ingegaan. Onmisbaar Het Verhuisblad bevat onmis bare informatie voor iedereen die van plan is een eigen huis of appartement te kopen. Veel aandacht wordt besteed aan al le factoren van een huis kopen in het algemeen en de voor waarden voor een geslaagde aankoop. Het Verhuisblad draagt ook veel ideeën en oplossingen aan met betrek king tot de inrichting van het nieuwe huis; interieur-trends, vloerbedekking, keukens, bad en slaapkamers en serres. Ook komen tal van praktische zaken zoals beveiliging, verze keringen en energiezuinig wo nen aan de orde. Het Verhuis blad kost slechts 3.95 en is verkrijgbaar bij de tijdschrif tenwinkels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 9