boussac Starshooters brengen rock roll geluid op hun debuut-CD De vakantieperiode is in zicht, een terugkerend drama voor dieren Speel-o-theek viert tien-jarig bestaan UW KRAKT VAK SCHOUWEN-DUIVELAND T r r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE J deurloo Bezint eer gij begint mm ffl dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 1 JULI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT DECORATION DECORATION Zierikzee - Havenpiem 3 iel 01110-15951 ZIERIKZEE - Dat de originele rock roll na veertig jaar nog springlevend is bewijst de Zeeuwse R&R groep The Starshooters met het uitkomen van hun debuut-CD Splish Splash. De plaat wordt vrijdag 3 juli in de Stadsdanszaal te Middel burg ten doop gehouden. Mar tin Koster, Rinko en Peter Boo ne zijn respectievelijk de Rinko is op Schouwen-Duiveland bekend als Theo Tektiel van de Pleemobielz. drummer, de zanger en de ma nager van de band. Martin Kos ter vertelde dat de groep zo'n jaar of negen geleden als een malige grap bij elkaar is geko men om een personeelsfeest muzikaal te omlijsten. ,,Het was zo'n succes, dat we beslo ten om er gewoon mee door te gaan. We speelden toen voorna melijk de bekende rock roll nummers. Meezingers en swin gers van Presley, Chubby Chec ker en de rest. Dat hebben we lang gedaan, eigenlijk te lang. We waren meer een amuse mentsband. Daarom stonden we in de regio vooral bekend als „gein"band. Terwijl ons re pertoire door de jaren heen duidelijk serieuzer werd en de band groeide, bleèf dat imago ons lang achtervolgen. Het werkterrein van de band ligt in de randstad en heel België. Vooral bij onze zuiderburen zijn we een graag geziene band. Wij spelen daar veel op rock roll feesten. Die zijn daar heel populair. Bovendien is het spe len in België een hele andere ervaring dan hier in Neder land. De mensen waarderen je muziek daar veel meer. De hele sfeer is er echt zo gigantisch, daar krijg ik echt een kick van. Het publiek komt ook voor de band naar een optreden. In de biografie van de groep prijken namen van de grootste rock roll artiesten die nog re gelmatig op het podium staan. Jet Harris, gitarist van de le gendarische Shadows, Mungo Jerry en Fats Domino. Wij wor den vaak uitgenodigd om als voorprogramma te spelen bij grote evenementen. Dat is een hele eer vinden wij. 'n Stukje bekroning voor je inspannin gen. Dat doet je als band wat. Zo waren wij uitgenodigd om de voorprogramma's te verzor gen van Jerry Lee Lewis. Little Richard en die van Chuck Ber ry. Alle in de Ahoy. Het optre den van ons bij Lewis viel in het water omdat de sponsors hun eigen band wilden promo ten. Bij Richard ging de concert-promotor failliet en Chuck Berry wijzigde zijn tourschema. Daar ben je kapot van. Dat was voor ons allemaal 'n klap. Maar volgend jaar komt Little Richard terug naar Nederland. En het contact heb ik al die tijd goed warm gehou den, dus wie weet". Het repertoire van de band be staat eigenlijk alleen uit co vers. Martin: we spelen niet zonder meer klakkeloos deze nummers na. Wij streven er naar om het authentieke geluid van de rock roll muziek zo dicht mogelijk te benaderen. En daar is meer voor nodig van een instrument bespelen. Je zou dus kunnen stellen dat we coveren met respect voor het origineel, 'n Mooi voorbeeld is 'One night' dat Presley tot 'n wereldhit maakte. Maar het origineel is van Smiley Lewis. Die speelde dat veel lekkerder dan de smeuige versie van Presley. En op deze wijze spe len wij het dan ook. Op die ma nier kom je ook veel geloof waardiger over bij je publiek". De Starshooters hebben regel matig contact met Hans Dulfer. ,,Een paar jaar terug zijn Ko en ik naar de 'Saxnight' in Para- diso geweest, vertelt Martin. Dulfer was er indertijd nog di recteur. Op die manifestatie ware grote namen te gast zoals Sil Austin, Lee Allen (Fats Do mino) en Booth Randolf (Presley). Voor Ko en mij zijn dat de grote voorbeelden ge weest van de 'honkers', de 'scheurders' en de 'screamers'. Die mannen gaven later op die dag een zogenaamde master class, waarbij het publiek 'n riedeltje met deze artiesten mee kon spelen. Nou heeft die Randolf ooit eens 'n kermis achtig nummertje geschreven wat technisch zo knap in el kaar zit, dat niemand anders dan alleen hijzelf het fatsoen lijk kan spelen. Velen hebben het geprobeerd, maar nog nooit geëvenaard. Tbtdat onze Ko z'n toeter pakt, op het po dium naast Randolf gaat staan en het nummer oppakt. Wat er toen gebeurde was echt onge looflijk. Randolf werd ter plekke overrompeld door dit saxofoongeweld, heel Paradiso stond op z'n kop en Dulfer met dochter Candy stonden zicht baar uit hun dak te gaan. VPRO-radio erbij, kortom een gekkenhuis.' En dat incicent heeft er toe geleid dat tot op de dag van vandaag Ko en Hans Dulfer nog steeds contact heb ben met elkaar". De CD oogt nogal professional. De bandleden vertellen hoe hij tot stand kwam. ,,We hadden wat opnames gemaakt in de studio van Arnold Mühren. En die hebben we naar diverse platenmaatschappijen ge stuurd in afwachting van 'n reactie. Die kregen we vrij snel van R&R specialist Rockhouse. Zij hebben ons toen een platen contract aangeboden waar we moeilijk nee tegen konden zeg gen. We hebben toen contact ge zocht met Peter Visser, vroeger bekend met zijn band Mac Ta pe], en hem gevraagd om onze debuut CD te produceren. De band is met Peter de studio van Ron Konings in Vrouwenpol der ingedoken en daar is de rest opgenomen. De maatschappij heeft ons vol ledig artistiek vrij gelaten. Wij hebben met z'n allen de CD zelf samengesteld. Alle nummers vertegenwoordigen ieders per soonlijke stijl en voorkeur van de bandleden. De Starshooters spelen muziek die ruim 40 jaar oud is. De mu ziek roept voor de meeste luisteraars een sfeer op van vetkuiven, jukeboxen en kra kende radio's. Tbch hebben zij gebruikt gemaakt van de mo derne digitale geluidstechnie ken en is het geen elpee, maar een CD geworden. ,,Wij zijn van mening dat de moderne tech niek ons in staat stelt om het geluid van de muziek bet.er tot z'n recht te laten komen dan op de oude manier. Je kunt nu ook veel meer details horen die an dere door kraken en spetters verloren gaan". De band maakte geen gebruikt van Anywave om zich te pre senteren. ,,Het klinkt arrogant maar we zijn dat stadium ge woon al gepaseerd. We hoeven niet zonodig onszelf te verko pen op een festival zoajs Any wave. Bovendien moet ik eer lijk bekennen dat ik het niet eens ken. Je moet ook niet ver geten dat wij gigantische kos-' ten moeten maken om ergens te kunnen spelen. En ons publiek zit gewoon niet bij Anywave. Vandaar", aldus Martin. Theo Tektiel Rinko, is wel bekend op Schou wen. Vroeger kenden de meeste mensen hem van de Pleemo bielz als Theo Tektiel. Na zijn 'punk'periode stapte hij over naar pure rock roll. „Vanaf het begin dat ik bezig was met de muziek, draaide het eigen lijk al om de rock roll. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Ten slotte is de rock roll de abso lute basis van iedere vorm van popmuziek. The Stray Cats vond ik indertijd prachtig. Zo doende was voor mij de liefde voor de rock roll en met na me dan de rockabilly een idea le basis om bij de Starshooters te komen zingen. Al moet ik bekennen dat ik niet zomaar ja heb gezegd toen mij gevraagd werd om bij deze band te ko men. De groep had bij mij geen goede herinnering. Ik ben toch 'ns gaan kijken en al snel bleek dat ze niet meer die band wa ren van een paar jaar daarvoor. De muziek had meer karakter gekregen en de jongens waren serieus bezig. Uiteindelijk heb ik de stap gezet en ik heb er geen spijt van gehad. Integen deel zelfs. Ik ben er alleen maar meer van gaan genieten". SCHOUWEN-DUIVELAND - De zomervakantie is in aantocht. Dit is voor de meeste mensen met hun kinderen en/of dieren een fijne periode. Het bete kent namelijk dat men heerlijk met het hele gezin zo'n drie weken bij elkaar is. Of men nu thuis blijft of weggaat, het is een tijd waarin men weer meer aan elkaar kan toekomen. Voor veel dieren, met na me honden en katten, gaat deze fijne ervaring hun neus voorbij. Ze zijn volgens het baasje of vrouwtje ineens niet lief meer, een sta in de weg of men wordt er plotseling allergisch voor. Ze moeten de deur uit. Het is bijzonder jammer, maar waar. De afgelopen twintig jaar, is er weinig veranderd wat betreft de mentaliteit van sommige mensen aangaande hun dier(en). Er zijn nog steeds jaarlijks twee grote pieken te ontdekken, waarin de asiels in het hele land overvol zitten. Tfen eerste de maanden okto ber, november vanwege de kerstvakantie. Ten tweede, de grootste piek, vanaf april tot en met augustus, vanwege de zomervakantie Er zijn diverse manieren waarop mensen hun dieren wegdoen. De twee 'po pulairste' zijn afstand doen door hem zelf naar het asiel te brengen, de andere is het dier op straat of in de vrije natuur loslaten of dumpen. Dit dum pen is weer op verschilende manieren mogelijk. Grillig Favoriet zijn hier uit de auto gooien in een totaal ander stadsdeel of plaats dan waar men woont, zodat het dier nim mer de weg terug kan vinden. Een andere gemenere, is hem aan een boom in een groot diep bos binden, zodat ie vrijwel niet gevonden wordt. Ook bindt men ze vast aan ver keersborden langs de weg of aan het hek van een asiel, dan wordt ie tenminste nog vlug gevonden. De grilligste manier van dumpen is natuurlijk kat ten en honden met stenen om hun nek in het water gooien. Tbch komt ook dit nog zeer re gelmatig voor. „Het aantal mishandelingen en zwerfhonden is de afgelo pen achttien jaar dat wij aan opvang doen op Goeree-Over- flakkee sterk verminderd", al dus familie v. d. Berg van de dierenopvang/pension in Me lissant. „Wij denken dat dit vooral komt door de sociale controle onder de mensen. Komt er een zogenaamde zwer ver (kat of hond) binnen, dan blijft hij eerst een paar dagen bij ons. De eventuele eigenaar kan hem, als het om een weglo per gaat, dan hier komen opha len. Wordt hij niet gehaald, dan gaat hij naar het asiel in Spij- kenisse". Dit asiel bestaat al ongeveer tien jaar en kreeg vijf jaar ge leden ook een regionale steun functie. In de diverse asiels in Nederland worden jaarlijks ge middeld dertig tot honderd honden en wel tweehonderd katten gebracht. Het zwerf kat tenprobleem is in het hele land al die jaren eigenlijk een con stant drama. Op Schouwen- Duiveland zit het asiel rond de Kerst vol met katten van de toeristen. In de bungalowpar ken en campings van Schou wen en Goeree ontstaan soms echte kattenplagen. Voor een deel worden de katten bewust meegenomen om daar los te ia- ten, zodat men ervan af is. Een ziek dier of een kater die gaat sproeien kun je natuurlijk ge woon behandelen of castreren, maar je kunt hem ook gewoon dumpen. „Ach, denkt men, hij scharrelt z'n eigen kostje wel bij elkaar en anders gaat hij wel naar een boerderij", aldus medewerkers van het asiel in Zierikzee. Weglopers Een ander deel, zijn de echte weglopers. Die zien na hun be perkte ruimte op de flat, in eens zoveel wijds en moois dat ze er vandoor gaan of verdwa len. Ook gebeurt het regelma tig dat de kat gedurende de va kantie bij buren of familie wordt gebracht en er daar van door gaat. De oppassers bellen dan huilend op wat ze nu moe ten doen! Volgens de familie v. d. Berg is het beter om mensen in huis te laten oppassen zodat het dier in z'n eigen omgeving blijft. Ook kan men hem naar een pension of asiel met pensi onfunctie brengen. Breng ze echter wel naar een erkend pension en niet bij mensen die ergens in een schuur wat hok ken van bijvoorbeeld betonij zer hebben gemaakt. Deze mensen doen dit puur als bij verdienste en hebben vaak niet een vergunning. Als er in dat geval iets met het dier gebeurt, dan heeft men niets om op te rug te vallen. Boerderijkatten is een ander probleem. Veel van deze katten krijgen hun dagelijkse brood met verdunde melk (waar ze allen maar diar ree van krijgen en daarom vaak zo mager zijn) en moeten verder zelf hun kostje bij el kaar scharrelen. Ze zijn veelal half verwilderd en zwerven van boerderij tot boerderij en van camping naar camping. Veel boeren laten hun poezen, na diverse oproepen, nog steeds niet steriliseren en elke poes krijgt zo'n twee nesten van zes jongen per jaar. De jon gen zijn ook met een half jaar alweer geslachtsrijp, en zo gaat het maar door. Zoveel zwervers en afstand- of gedumpte dieren elk jaar weer. Waarom nemen mensen dieren, terwijl ze ze na korte of lange tijd toch weer weg willen doen? Volgens die renarts Vink in Sommelsdijk is het vaak een eerste opwel ling. „Men ziet een jong hondje of katje (of konijntje) in een nest je bij mensen thuis, in een die renwinkel of op een markt en men is meteen verk(n)ocht. Die kleintjes zien er immers alle maal zo hulploos, vertederend uit. Als ze dan toevallig ook nog met z'n allen op elkaar ge pakt in een kooitje zitten, zoals je ze bijvoorbeeld op de vogel tjesmarkt wel kan aantreffen, dan zijn ze niet alleen schattig maar ook nog heel erg zielig. Ineens heeft men dan zo'n dier tje gekocht en neemt hem mee naar huis". Treurig „Wij krijgen op maandag regel matig jonge hondjes die men de zondag daarvoor op die markt gekocht heeft", aldus een medewerker van het asiel en pension in Spijkenisse. „Het hondje is op het eerste ge zicht natuurlijk zo lief of zielig dat men bezwijkt. Is men een maal thuis en blijkt het hondje plasjes op de vloerbedekking te doen, of hele scherpe tandjes te hebben, dan wordt men wak ker uit de droom en brengt men hem gauw naar het asiel. Nee, toch maar niet, is dan de ge dachte". Zo'n eerste opwelling-koop is zeer treurig, want zolang men jonge diertjes op een markt of in een winkel blijft kopen, zo lang blijft men ze daar ook aanbieden. Stopt echter de vraag dan stopt ook het aan bod. „Een dier moet je nooit in een impuls nemen", aldus die renarts Vink. „Eigenlijk is het nemen van een dier te vergelij ken met het nemen van een kind. Honden kunnen gemid deld twaalf of achttien jaar oud worden. Dit is voor sommi ge eigenaren een hele lange tijd en voor anderen een veel te korte tijd met alle verdriet als ze hun lieve, trouwe viervoeter door ouderdom zien overlijden. Men zou er zeer gedegen over moeten nadenken, overleggen en dan een weloverwogen be sluit nemen". Aandachtspunten zijn onder meer de behuizing. Woont men in de stad op een flat, dan kan een kat niet naar buiten en zal een grote hond weinig bewe gingsvrijheid hebben. Een huis met een tuin biedt meteen al weer andere mogelijkheden. „Mensen nemen dieren helaas maar al te vaak uit egoïsme. Hetzij als een soort statussym bool, of als modeverschijnsel. Ook omdat men zich eenzaam voelt of ergens voor wil zorgen. Men denkt vaak alleen maar aan zichzelf en niet aan het dier. Ook bereidt men zich to taal niet voor. Er zijn veel boeken geschreven over dieren. Ook van elk honden- of kattenras is er spe cifieke informatie verkrijg baar over hun leven, verzor ging en maniefe'n. Tbch leest men meestal pas als men het dier al heeft en het bijvoor beeld problemen gaat geven. Of men leest helemaal niets en doet het dier meteen weer weg, zonder er verder enige moeite voor te doen zich eens in het dier te verdiepen. Een volgend aandachtspunt is hoeveel (vrije)tijd men heeft. Als er mensen in het asiel komen, die allebei zo'n veertig uur werken en toch een hond willen, dan zullen ze er van ons geen krij gen. Ook in andere asiels zul len zij niet slagen", zo ver klaart het asiel in Zierikzee. Broodfokkcr Deze mensen kunnen dan toch wel aan hun hond komen, door vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - De Speel-o- theek Schouwen-Duiveland viert op zaterdag 4 juli haar tien-jarig bestaan. De speel-o- theek leent speelgoed uit aan particulieren en aan scholen. De voorziening is gevestigd in het voormalige schoolgebouw aan de Mosselboomgaard te Zierikzee. Daar vindt aanstaande zater dag ook de jubileumviering plaats. Het evenement duurt van 10.30 tot 16.00 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Kinderen kunnen op het plein achter het gebouw buiten spelen met speelgoed van de speel-o- theek. Er wordt een circuit uit gezet voor rijdend materiaal. Ondertussen kunnen volwasse nen een kopje koffie drinken. Bij een speciaal kraam is ook limonade en cake te koop. Er zijn ook allerlei spelletjes en kinderen kunnen worden ge schminkt. Bezoekers kunnen zich via een documenta- tiestand informeren over de speel-o-theek. Af en toe komt het speel-o- theek grabbelvrouwtje een kijkje nemen in de speel-o- theek en om 13.30 en 15.00 uur treden de clowns Wappie en Flappie op. Zij maken om on geveer 16.00 uur de namen be kend van een wedstrijd waar mee de speel-o-theek een eigen naam krijgt. Dat gebeurt via kleurplaten die een week voor het tien-jarig bestaan worden uitgereikt aan peuters van peu terspeelzalen en de leerlingen van de eerste vier groepen van de basisscholen. Behalve in- Advertentie kleuren mochten de kinderen daarbij ook een naam verzin nen voor de speel-o-theek. Voor de winnaar is een speel goedbon ter waarde van 25 gul den beschikbaar. Kinderen en hun ouders kunnen ter gele genheid van het tien-jarig be staan een rondrit door Zierik zee maken met de speel-o- theektrein. De opstapplaats is bij De Beuze. Advertentie Kleding Lingerie 40% KORTING OP DE KLEDING Advertentie FOTO KLAAR «Jf Fl Hl KL [OUR] ,™°;U winkelt! ■B H-H fotografie-video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres #ostcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie 01 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1