'Soort monumentenzorg voor het behoud van natuur en landschap' Meerderheid college Duiveland wil niet meer asielzoekers Middenschouwen college voor herindeling tot één gemeente Vergadering Beter Wonen Vergadering Duivelandse commissie welzijns beleid Dinsdag 30 juni bespreking onderwerp in gemeentehuis Scharendijke Informatie-avond over landschapsbeleidsplan buitengebied gemeente Brouwershaven Vergadering- Zierikzeese commissie jeugd- en jongerenwerk Onkruid VRIJDAG 26 JUNI 1992 NR 25176 3 ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag tlm vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Jnlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht z.oost 3 Dinsdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juniZon op 05.21, onder 22.04 Maan op 02.24, onder 19.407 28 juniZon op 05.21, onder 22.04 Maan op 03.04, onder 20.16 29 juniZon op 05.22, onder 22.03 Maan op 03.59, onder 21.15 Niéuwe Maan: 30 juni (14.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende da gen zonnig. De middagtemperatuur loopt nog verder op en ligt in het weekeinde rond de 25 graden. Be gin volgende week draait de wind naar het zuidoosten, waardoor het kwik in de middagnog verder kan oplopen. De maxima liggen dan tussen de 25 en 30 graden. Wel neemt vanaf dinsdag de kans op een lokale onweersbui toe. Van nacht is er 'weinig bewolking en daalt het kwik tot omstreeks 12 gra den. Mogelijk ontstaat er weer een mistbank.Overdag is het opnieuw een zonnige dag. De middagtempe ratuur loopt uiteen van ongeveer 21 graden op de Waddeneilanden, tot 26 in het zuiden van het land. De noordoostenwind is zwak tot matig. Dit zonnige en warme zomerweer wordt veroorzaakt door een hoge- drukgebied dat met zijn centrum bij Denemarken ligt. Begin volgende week trekt een onweersstoring bo ven Spanje naar het noorden. AMSTERDAM - Het Amster dams Fonds voor de Kunst heeft besloten de H.N.Werk- manprijs 1992 toe te kennen aan Kees Nieuwenhuijzen voor zijn 25-jarige betrokkenheid bij de vormgeving van Raster, het tijdschrift in boekvorm. De Werkmanprijs is een jaarlijkse prijs voor grafische vormge ving. De aanmoedigingsprijs 1992 kreeg Anita van de Ven voor haar vormgeving van de dichtbundel „Toen ik nog leef de" van Leo Vroman. De prij zen zijn respectievelijk 15.000 en 5.000 gulden. Advertentie keer zouden worden uitgevoerd zou dat 800.000 gulden kosten. Geld dat vooral opgebracht zou moeten worden door het water schap Schouwen-Duiveland omdat die een groot deel van de polderwegen in het gebied in beheer heeft of nog krijgt. Maar het is helemaal niet de bedoeling om alle veranderin gen die het gebied zoveel moge lijk in de oorspronkelijke staat moeten brengen, in een keer uit te voeren. Volgens de heer Goemans kan daar wel een pe riode van 25 jaar overheen gaan. Hij vertelde dat in het land schapsbeleidsplan onderscheid wordt gemaakt tussen het oude land; het gebied dat bekend staat als de polder Dreischor, en het nieuwe land; het polder gebied rondom Noordgouwe, Schuddebeurs en Zonnemaire dat later werd ingepolderd. Het is de bedoeling om het ou de land zoveel mogelijk zijn oorspronkelijke karakter te rug te geven door er een open gebied van te maken met wei nig bomen. Oude kronkelweg getjes als de Platteweg wil men accentueren met klepelhagen terwijl de Dreischorse Dijk wel geaccentueerd zou moeten worden met bomen. In het nieuwe land zou wat meer aanplant van bomen en struiken moeten plaatsvinden. Geen populieren en iepen zoals men nu nog veel ziet in de pol der, maar duurzame houtsoor ten als eiken, essen en knotwil gen. Een uitgangspunt dat erop is gebaseerd dat in dit gebied van oudsher wat meer beplan ting heeft gestaan. Bijzondere elementen in het landschap zo als een oud weilandje naast de Weeldijk met hoger en lager ge legen gebieden erin en door sneden door smalle slootjes moeten behouden worden. Dat geldt ook voor de oude dijken en kreken in het gebied. Voor particulieren die in de polder wonen is het plan ver der van belang omdat het ook aangeeft hoe de erfbeplanting rondom boerderijen er uit zou moeten zien. Men krijgt een subsidie wanneer de populie ren en iepen die nu vaak de erf- afscheiding vormen worden vervangen door meer duurza me en gevarieerde boomsoor ten zoals eiken en essen. Vol gens de wethouder heeft de ma ker van het plan, ir Vastenhout de suggestie gedaan om als ge meente ook weer het onder houd van een dergelijke erfbe planting te gaan subsidiëren. Tijdens de bijeenkomst in het Tonnenmagazijn kunnen be langstellenden zich precies op de hoogte stellen van het land schapsbeleidsplan en alle bij komende aspecten. De voor lichtingsbijeenkomst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Het jaarverslag van de woningbouwvereniging Beter Wonen over 1991 wordt besproken tijdens een vergade ring van de verenigingsraad van Beter Wonen. De vergadering vindt plaats op maandag 29 juni in het kantoor aan de Calandweg 51 te Zierik zee. Op de agenda staat verder de evaluatie van een volkshuis vestingcursus, een voorstel tot nieuwbouw van zes woningen in Schuddebeurs, twee wonin gen in Renesse en 22 woningen (servicewoningen-complex) in Nieuwerkerk. Verder wordt in formatie gegeven over nieuw bouw die in voorbereiding en uitvoering is en het planmatig onderhoud dat in voorberei ding en uitvoering is. De verga dering begint om 19.30 uur. HARLINGEN - Het toerisme naar Térschelling en Vlieland heeft donderdag een nieuwe impuls gekregen door de ope ning van nieuwe passagierster minals op de eilanden en in Harlingen. Daarnaast werd de shelste veerboot van Neder land in gebruik genomen. kozen gemeenteraad en een col lege van burgemeester en wet houders dat rechtstreeks aan spreekbaar is dan bij de moge lijke vormen van samenwer king die wordep belicht. Men is van mening dat de nieuwe ge meente een zodanige omvang moet hebben dat de wethou ders full-time kunnen werken en dat de nieuw te vormen ge meente vol waardig en geduren de ruime tijd kan functioneren. De nieuwe gemeente moet zo groot zijn dat de huidige en de nieuwe taken adequaat en zo veel mogelijk zelfstandig kun nen worden behartigd. Of de raadsleden die in de ad viescommissie zitten de me ning van het Middenschouwse college van b en w delen zal blijken tijdens de openbare vergadering die volgende week dinsdag plaats vindt in het ge meentehuis te Scharendijke. Iedere belangstellende kan de besprekingen volgen vanaf de publieke tribune. Minderheid college voor uitbreiding huisvesting NIEUWERKERK - Een meerderheid van het college van b en w van Duiveland ziet niets in uitbreiding van de huisvestingsmogelijkheden voor asielzoekers in de gemeente Duiveland. Gesteld wordt dat de op vang van asielzoekers de verantwoordelijkheid van het rijk is. „De hieruit voortvloeiende problemen kunnen dan ook niet zonder meer afgewenteld wor den op de gemeenten", aldus de raadsmeerderheid. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeente raadsvergadering van donderdag 2 juli. De vergade ring wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Tijdens de openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie jeugd- en jongeren werk wordt hierover advies uitgebracht. De commissie komt bijeen op woensdag 1 juli om 16.00 uur in het stadhuis te Zierikzee. Op de agenda van de vergadering staat ook de aan vraag voor een vergunning voor de peuterspeelzalen Kwi bus en Harlekijn. Dat is nodig omdat de peuterspeelzalen zijn opgenomen in de nieuwe veror dening Kinderopvang gemeen te Zierikzee. Verdef- wordt ge sproken over de jaarrekening 1991 en de begroting 1993 van de stichting Brogum en de ge wijzigde statuten van Brogum. NIEUWERKERK - In het ka der van de gemeentebegroting 1993 komt de Duivelandse ad viescommissie Welzijnsbeleid op donderdag 9 juli bijeen om te adviseren over niet minder dan 42 subsidie-aanvragen. De vergadering vindt plaats in de commissiekamer van het ge meentehuis te Nieuwerkerk en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. Ge praat wordt over de aanvragen van allerlei stichtingen en ver enigingen uit Schouwen- Duiveland, maar ook elders uit Zeeland. Zij hopen daarmee een financiële bijdrage te krij gen van de gemeente Duive land. De commissieleden be oordelen in hoeverre de raad daaraan tegemoet zou moeten komen, zij brengen een positief of negatief advies uit. De open bare vergadering begint om 19.30 uur. ZUIDLAREN - Een 46-jarige verpleegkundige van het psy chiatrisch ziekenhuis Denne noord in Zuidlaren is woens dag ernstig gewond geraakt na dat ze door een patiënt meer malen met een mes was gesto ken. De vrouw is in een zieken huis opgenomen. Dat heeft de politie donderdag bekendge maakt. „Tevens is het uiteraard van be lang hoe de mogelijkheden zijn tot het beschikbaar stellen van woonruimte door de woning corporatie. Voor particuliere verhuur zijn in onze gemeente niet of nauwelijks mogelijkhe den", aldus de collegemeerder heid. De minderheid van het Het onderwerp wordt op dins dag 30 juni besproken tijdens de openbare vergadering van de adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken in het ge meentehuis te Scharendijke. De discussie wordt gevoerd naar aanleiding van een nota waarin de voor- en nadelen van de regio Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland op een rij college wil wel medewerking verlenen aan het verzoek. Herindeling Eveneens verdeeld is het colle ge met betrekking tot een mo gelijke gemeentelijke herinde- tje zijn gezet en de mogelijkhe den voor verdere vormen van samenwerking en de conse quenties van een mogelijke herindeling van deze gebieden tot één gemeente. Het college van b en w zegt zich volledig te kunnen vinden in het beschouwende karakter van de nota en ook in te stem- ling op Schouwen-Duiveland. De meerderheid van het colle ge pleit voor het handhaven van Duiveland als zelfstandige gemeente. De minderheid stelt de raad voor aan de hand van een verdere discussie samen voeging tot één gemeente als uitgangspunt te nemen. De raadsmeerderheid voert als argument voor het zelfstandig blijven van de gemeente "Duive land aan dat in haar visie er nu sprake is van korte lijnen tus sen bestuurder en burger. Ge vreesd wordt dat die korte lij nen bij gemeentelijke herinde ling verloren zullen gaan. Het argument dat in grotere ge meenten meer gespecialiseerde ambtenaren aan het werk kun nen worden gezet maakt geen indruk op de raadsmeerder heid. „Deskundige ambtena ren zijn in voldoende mate aanwezig" Verder wordt gesteld dat juist door de kleinschaligheid en plaatselijke bekendheid door het gemeentebestuur een goede afweging gemaakt kan worden van noodzakelijke investerin gen. De minderheid van het college denkt daar, zoals al aangestipt, anders over. Gedeputeerde staten van Zee land hebben onlangs de situa tie van de huisvesting van asielzoekers in Zeeland expli ciet onder de aandacht van de men met de sterkte/zwakte analyse die er in staat vermeld. Men tekent daarbij wel aan dat de genoemde zwakke en sterke punten per gemeente in meer of mindere mate aan de orde kunnen zijn. Het college is van mening dat op basis van de ont wikkelingen van de afgelopen jaren meer bestuurlijke sa menwerking en indeling van gemeentebesturen gebracht. Gs vinden dat, naast het tot stand komen van voldoende asielzoekerscentra (Goes, Mid delburg, Westerschouwen) het toch mogelijk moet zijn asiel zoekers uit deze centra daarna elders in Zeeland te huis vesten. Opvangplaatsen Het kabinet wil dat gemeenten voor eind 1993 minimaal twee promille per duizend inwoners aan opvangplaatsen leveren voor asielzoekers. Doel van de voorgestelde nieuwe regeling is het bevorderen van de doorstroom van asielzoekers. Volgens het rijk is er nu sprake van stagnatie in de opvang van asielzoekers. Eerder, in oktober 1987, be sloot de gemeenteraad van Duiveland tot het beschikbaar stellen van één woning voor de opvang van (vier) asielzoekers. Destijds werd een streefcijfer van één promille gehanteerd. De meerderheid van het colle ge wijst er in haar toelichting op het voorstel om geen mede werking te verlenen aan de vraag om verruiming van huis vestingsmogelijkheden op dat het beschikbaar stellen van twee opvangplaatsen nogal wat consequenties zou hebben voor de gemeente Duiveland. de regio nodig is. „De omvang van de organisatie van de ge meente Middenschouwen zal naar ons inzicht zeker op lan gere termijn niet voldoende zijn om de gemeentelijke taken in de toekomst op adequate wijze te kunnen vervullen". Uit de diverse oplossingen die daarvoor worden aangedragen, zoals minder vrijblijvend b, w en s-overleg (burgemeesters, wethouders en secretarisseno- verleg) dan nu gebeurt, verdere formalisering van het porte- feuillehoudersoverleg, het aan gaan van een basisregeling voor alle gemeenten of ge meentelijke herindeling tot een regio, gaat de voorkeur van het college uit naar dat laatste. Beter af Men meent dat de burger per saldo beter af is met een grote re gemeente die wordt be stuurd door een door hem ge- SCHARENDIJKE - Het Middenschouws college van burgemeester en wethou ders vindt dat bij een eventuele gemeentelijke herindeling moet worden uitge gaan van één nieuwe gemeente waarin in elk geval de huidige zes gemeenten op Schouwen-Duiveland moeten opgaan, eventueel aangevuld met Sint Philips land. BROUWERSHAVEN - Een fietstocht door het buitengebied van de gemeente Brouwershaven; de polders rondom Zonnemaire, Dreischor, Noordgouwe en Schuddebeurs kan vooral in de lente en zomer een waar genoegen zijn. Mooie ou de kronkeldijken, taluds begroeid met wilde bloemen, kreken, welen, knotwil gen en een wijds uitzicht. Een landschap waarmee de gemeente Brouwershaven zorgvuldig wil omgaan en in de toekomst nog verder verfraaien door het zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Daartoe is een land schapsbeleidsplan gemaakt. Een plan dat op dinsdagavond 30 juni in het Ton nenmagazijn te Brouwershaven wordt toegelicht voor iedere belangstellende. ZIERIKZEE - Om de wacht lijstproblematiek enigszins te kunnen opvangen wil het Le ger des Heils de Zierikzeese peuterspeelzaal Kwibus twee middagen per week extra laten draaien. Dat kost ongeveer 2000 gulden per jaar. Daarom heeft men bij de gemeente Zie rikzee subsidie gevraagd voor dit initiatief. Dat gebeurt door de Brouwse wethouder J. K. Goemans (WD) en de landschapsarchi tect ir M. Vastenhout die het plan opstelde. Als lid van de begeleidingscommissie waarin vertegenwoordigers van bos- en landschapsbouw, de Provin ciale Planologische Dienst, het Waterschap Schouwen-Duive land, Natuur- en landschapsbe heer, landbouworganisaties en de gemeente Brouwershaven zitten, was de heer Goemans nauw betrokken bij, de verwe zenlijking van het landschaps beleidsplan. „Het plan geeft de ontwikke ling aan die wat natuur en landschap betreft het meest wenselijk is. Het is een lei draad, een soort monumenten zorg voor het behoud van na tuur en landschap in het bui tengebied van de gemeente Brouwershaven". Dat wil vol gens de wethouder niet zeggen dat op het moment dat door het gemeentebestuur beslissingen moeten worden genomen die betrekking hebben op het landschap, het plan zonder meer wordt gevolgd. „Het blijft altijd een afweging waar bij we ook de agrarische belan gen een rol moeten laten spe len". Wanneer alle veranderingen die in het landschapsbeleids plan staan aangegeven in één Onkruid is schadelijk, het geeft een gemeente een rom melig aanzien en het moet der halve onverwijld verdelgd worden. Dat is de stellige over tuiging van een heleboel Ne derlanders. Vaak interesseert het hen minder welke metho den gebruikt worden voor het verwijderen van dat onkruid. Wel is bij de meesten het besef doorgedrongen dat men niet ongestraft allerlei chemische bestrijdingsmiddelen kan ge bruiken, maar op het moment dat door beperking van het ge bruik van chemische middelen hun straat of het gemeentelijk groen in hun omgeving er an ders uit gaat zien klinkt toch al snel weer de roep om de gifspuit ter hand te nemenIn onder meer de gemeente Brou wershaven probeert het ge meentebestuur zo milieuvrien delijk mogelijk te werk te gaan. Voor bestrijding van on kruid in straten is een goed al ternatief in de vorm van infra- roodverbranding. Hoewel over die methode ook de me ningen verdeeld zijn. De me thode is echter niet bruikbaar voor plantsoenen en groenstroken. Brouwenaren mopperen dat het onkruid hen boven het hoofd groeit en wil len dat het gemeentebestuur zo snel mogelijk ingrijpt. In middels is een groenvoorzie- ner ingeschakeld om het 'erg ste' onkruid weg te halen. Ook wordt een beroep gedaan aan de inwoners van Brouwersha ven om zelf de schoffel ter hand te nemen. Want het is per slot van rekening wel de be doeling dat de onkruidbest rij ding in Brouwershaven op een milieuvriendelijke manier blijft gebeuren. Anders is men weer terug bij af. P.K. De Weeldijk nabij Noordgouwe maakt onderdeel uit van een oud weilandje met lager en hoger gelegen gedeelten en smalle slootjes. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3