,,lk ben nog geen laswerk tegengekomen wat ik niet kan" uw mm m scmuwmummu Freriks bv, Oosterland tekent contract met Chriet Titulaer JL J deurloo mode,.. r Omroep Zeeland met Radio Buitenband de zomer door eJl Fl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BOSS Mel ka Menno Borsboom begint eigen lasbedrijf Televisie uitzending over Zierikzee Oosterlands bedrijf werkt mee aan Kantoor van de Toekomst FOTO VERSCHOORE I" L dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 24 JUNI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U W E N - DU IVE L A N D HUGO BOSS MOL 5-7 - ZIERIKZEE Menno Borsboom in actie. Voor de foto ging de kap op het hoofd even omhoog, maar normaal gaat de veiligheid boven alles. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Goede lassers zijn schaars. Dat ervaarde ook Menno Borsboom uit Zierikzee die de afgelopen jaren veelvuldig voor grote bedrijven door Europa werd gestuurd om daar zijn vakmanschap op lasgebied ten toon te spreiden. Leuk om zo goed te zijn dat ze je overal willen hebben, maar op een gegeven mo ment wilde Menno meer. Daarom nam hij het besluit voor zichzelf te beginnen. Lasbedrijf MEBO, gespecialiseerd in onderhoud en nieuwbouw van constructie laswerk was geboren. Het lassen van een hek of het verzorgen van scheepsrepa- raties, Menno draait er zijn hand niet voor om. Zoals hij zelf zegt: „Ik ben tot nu toe nog geen laswerk tegengekomen wat ik niet aankan". De laatste jaren heeft Menno Borsboom veel ervaring opge daan met werken in de kasver- warming. Hierbij is nauwkeu rig en fijn werken één van de vereisten. Dat Borsboom deze capaciteiten heeft blijkt uit het feit dat hij veelvuldig ook in landen als België, Frankrijk en Engeland werd gevraagd om daar werkzaamheden te ver richten. Uiteraard is deze jonge zelf standige ondernemer niet al leen te bereiken voor laswerk- zaamheden in de kasverwar- ming. „Mensen kunnen bij mij te recht voor alles wat met lassen te maken heeft. Van het maken van een barbecue, een stan daard voor een plant, een repa ratie aan een brommer, het las sen van een hekwerk rond een tuin tot aan veel grotere dingen als Scheepsreparaties. Momen teel ben ik bezig in de haven van Den Osse. Daar maak ik van een containerlift, die ze in de Rotterdamse havens gebrui ken om containers aan boord te hijsen van grote schepen, een lift die geschikt is om jachten uit het water te halen. Dat be tekent dat ik die lift moet ver breden en verlengen. Dat soort grote klussen doe ik dus ook", aldus Borsboom. Hoewel zijn kantoor gevestigd is aan Hoofdpoortstraat 8 in Zierikzee heeft hij zijn werk plaats ergens anders. Die is te vinden aan 's-Heer Lauwen- dorp 7a, eveneens in Zierikzee. Deze is voorzien van alles wat nodig is voor het lassen en re pareren van dingen. Zo staat er een kolomboormachine, een af- kortzaag, een zetbank en uiter aard van alles en nog wat aan lasapparatuur. In de toekomst wil Menno zijn bedrijf gaan uitbreiden met installatie- en loodgieterswerkzaamheden. Daarom heeft hij zich ook al een zetwerkmachine aange schaft waarmee hij zelf pijpen en regengoten kan 'zetten'. Dat hij die vaardigheid ook in de vingers heeft kan men zien in zijn werkplaats waar hij het loodgieterswerk zelf heeft ver richt. Voorlopig houdt hij zich echter bezig met zijn laswerk - zaamheden. „Ik kan uiteraard nog genoeg opdrachten gebrui ken, maar omdat ik voorlopig nog als eenmanszaak wil door gaan heb ik mijn handen vol aan mijn lasbedrijf". Op zijn negentiende, in 1987, behaalde Menno zijn diploma pijpfitter. Hoewel hij daarna veel ervaring opdeed in de ver schillende lastechnieken in de praktijk koos hij begin van dit jaar ervoor om ook de diplo ma's, het theoretische gedeelte, hiervoor te halen. Door de er varing wist hij in vier maan den voor vier factoren de nodi ge papieren te halen waarvoor normaal per cursus twee jaar mag staan. Deze diploma's: het zogenaamde 'gronddiploma', het booglassen, industriële montage en pijpenbewerken zorgen ervoor dat hij met recht kan zeggen zo goed als alle lastechnieken te beheersen. Electrisch booglassen, CO2- lassen, argonlassen, autogeen- lassen en weerstandlassen; het is allemaal geen probleem. Ook het verrichten van repara ties aan schepen hoopt Menno als zelfstandige te gaan doen. „Er zijn.hier in de buurt niet zoveel lasbedrijven en er zijn wel veel vissers, dus ook daar moet werk te vinden zijn", al dus Borsboom. Hoewel hij pas 24 jaar is heeft hij al veel ge daan. Voordat hij ervoor koos om professioneel lasser te wor den werkte hij in de havens van Rotterdam. „Ik weet van me zelf dat als ik iets wil, ik het ook kan. Daarom koos ik er voor om nu voor mezelf te be ginnen. Van de ene op de ande re week ben ik begonnen met voorbereidingen te treffen. Ik heb een werkplaats gekocht, apparatuur aangeschaft en ben begonnen". Hoewel Menno hoopt dat be drijven hem in de toekomst zullen gaan benaderen om las- werkzaamheden te verrichten wil hij ook bij particulieren aan de slag. „Nog niet zo lang geleden heb ik een balkon aan gelegd bij mensen. Daar kwam meer bij kijken dan lassen al leen. Ontwerpen, uitvoeren, af werken. Maar als ik dan kijk naar het resultaat, dan is het dat werk best waard geweest. Dan is het niet alleen maar las sen wat je doet, maar je moet ook rekening houden met wat zo'n balkon kan dragen. Je moet het stutten, want het zweeft tenslotte niet zomaar in de lucht". In discussie gaan met Borsboom over lassen is bij voorbaat al een verloren strijd, want geen kennis van zaken kan hem niet verweten worden. Meer informatie over Lasbedrijf MEBO uit Zierikzee kan via telefoon en fax worden aangevraagd via het nummer 01110 - 16732. Menno Borsboom is in de avonduren het beste te bereiken voor het maken van een afspraak. ZIERIKZEE - In het kader van de Teleac-serie Steden des tijds die momenteel wordt her haald wordt maandag 29 juni de aflevering over Zierikzee uitgezonden. Deze uitzending begint om 21.25 uur op Neder land 3. De radio-uitzending over Zierikzee is dinsdag 30 ju ni tussen 22.00 en 23.00 uur op Radio 5 te beluisteren. Een videoband van dit televi sie-programma. waarin de vis serij en ontwikkeling van Zie rikzee wordt belicht is het hele seizoen in het Stadhuismu seum te zien en wel van maan dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. In de achter zaal van het Stadhuismuseum zijn tevens kaarten, plattegron den en modellen 'te zien die een beeld geven van de ontwikke ling van Zierikzee. Een andere aflevering uit deze serie, die over het ontstaan van Tbngeren is tijdens het New York festival in de categorie geschiedenis en samenleving in de prijzen ge vallen. MARSEILLE - Niek Koppen heeft voor zijn eerste lange do cumentaire SIKI op het Inter- natinale Documentaire Festi val in Marseille de Pu blieksprijs gewonnen. Het festival trok 11.000 bezoekers. Advertentie Wonen met een kast van Pastoe Behr Molteni Castelijn Banz Bord Henriie de Jong Montana OOSTERLAND/WILHELMINADORP - Afgelopen weekeinde vond in restaurant Katseveer in Wilhel- minadorp een bijzondere gebeurtenis plaats. Hier werd namelijk het contract ondertekend waarmee werd bevestigd dat de firma Freriks bv uit Ooster land haar technische kennis en inventiviteit op het gebied van computervloeren voor de komende zeven jaar beschikbaar stelt aan het Kantoor van de Toe komst. Dit kantoor is een project van wetenschap per Chriet Titulaer en hij was dan ook degene die als tweede partij zijn handtekening onder het contract plaatste. tweede gedeelte van het Kan toor van de Tbekomst. Dit moet eind januari 1993 af zijn. Het kantoor geeft een beeld van hoe men verwacht dat kanto ren er in het jaar 2000 uit zullen zien. Dat is nog 'maar' ruim ze ven jaar te gaan, maar de ont wikkelingen gaan snel. Voor de realisatie van het kantoor is Chriet Titulaer op zoek gegaan naar bedrijven die willen in vesteren in het gebouw. Die in vestering bestaat uit het leve ren van die produkten waar zij om bekend staan. Voorwaarde is echter dat er geen rekenin gen worden gestuurd; wie mee wil doen moet het doen met de naamsvermelding. Het con tract dat is ondertekend geldt voor de komende zeven jaar. Ti tulaer zegt te hebben gekozen voor Freriks bv voor de aanleg van zogenaamde computer- vloeren om twee redenen. „Al lereerst het grote enthousias me van meneer Freriks en ten tweede is het een puur Hol lands produkt. En dat is één van de weinige echt Nederland- Maar dit was niet het enige contract dat zaterdagavond werd ondertekend. Tevens werd een contract getekend tussen Freriks bv en TIC bv. Freriks gaat zorg dragen voor de computervloeren en TIC bv uit Eersel zorgt voor de afwer king van de verdere inrichting en voor het aanbrengen van de plafonds. Laatstgenoemd be drijf heeft al eerder met Titu laer samengewerkt in de eerste versie van het Kantoor van de Tbekomst. Tweede versie In januari van dit jaar werd de eerste versie' van het Kantoor van de Tbekomst geopend. In navolging op de eerste twee projecten van Chriet Titulaer, het Huis van de Toekomst en de Zonnegarage in Rosmalen leek een dergelijk kantoor een lo gisch gevolg. Het gebouw waar het Kantoor van de Tbekomst is gevestigd staat in 's-Hertogen- bosch. Dit kantoor is niet net als het Huis van de Tbekomst toegankelijk voor iedereen. Mensen die een kijkje willen nemen bij de vele futuristische mogelijkheden van een kan toorgebouw moeten in het be drijfsleven zitten. Tbt nu toe is er al veel belangstelling ge weest. Ook vanuit het buiten land. Er wordt momenteel hard ge werkt aan de realisatie van een Henk Freriks van Freriks bv. Oosterland en Chriet Titulaer beklonken hun toekomstige samen werking naast het ondertekenen van een contract ook nog met een stevige handdruk. (Foto: Marij ke Folkertsma). se produkten die in het kantoor te vinden zijn". Participaties Eén van de dingen die de aan leg van het kantoor hebben te weeggebracht zijn diverse sa menwerkingscontracten tussen de participanten onderling. Ook H. G. Freriks bv uit Oos terland is een samenwerkings contract aangegaan en wel met het bedrijf TIC uit Eersel. Hoewel deze twee bedrijven in eerste instantie niet om elkaar stonden te juichen gaan ook zij, na lang overleg, de komen de zeven jaar actief samenwer ken. Freriks levert de compu tervloeren en TIC verzorgt de plafonds en verzorgt de afwer king. TIC en Freriks zijn twee van de ruim 160 bedrijven die hun medewerking aan het Kan toor van de Tbekomst al heb ben toegezegd of reeds hebben verleend aan het eerste gedeel te van het Kantoor van de Tbe komst. Overigens is dit niet het enige waar Freriks bv mee bezig is. Met de verwerving van het verkoop- en installatierecht voor de Benelux van één van de grootste Europese fabrikanten van verhoogde vloeren, be schikken zij thans over een zeer breed pakket aan verhoog de vloeren. Ook zijn zij hard bezig om een kwaliteits systeem op te zetten zodat zij in 1993 zijn gecertificeerd volgens ISO 9002. Hiermee zouden zij dan één van de eerste fabrikan ten van verhoogde vloeren worden die produceren volgens een gecertificeerd kwaliteits systeem. ZIERIKZEE - Omroep Zeeland maakt in de maan den juli en augustus een trektocht door de provincie met een reportagefiets om daarmee het nieuwe pro gramma Radio Buitenband te maken. Er wordt ge bruik gemaakt van een speciale fiets, een driewieler met twee zitplaatsen, die vol elektronische appara tuur wordt gezet en waarop naast een verslaggever plaats is voor een gast die wat te vertellen heeft over het gebied dat wordt bezocht. Radio Buitenband wordt gedu- rende het hoogseizoen twee keer op dinsdag en twee keer op donderdag uitgezonden. De tocht leidt langs de Wester- schelde, de Noordzee, het Veer- se Meer en de Oosterschelde. De verslaggever die het spits afbijt is Theo Richel, maker van het wekelijkse natuur- en milieuprogramma Vogels, vis sen en Piet Smeerpoets. In de maand augustus zal de Buiten band-redactie worden gevormd door de verslaggevers Peter Joosse en Marjolein Zaal. Vervolg Radio Buitenband is het ver volg op het succesvolle Radio Hoogaars uit de vorige zomer programmering van Omroep Zeeland, toen programma's werden gemaakt vanaf een au thentiek vissersschip van de Stichting Behoud Hoogaars. Om nu wat meer het land in te kunnen trekken is gekozen voor de milieuvriendelijke fiets. Tijdens de uitzendingen zal tevens worden gecontro leerd hoe „fietsvriendelijk" onze provincie is. De zomerprogrammering van Omroep Zeeland begint op maandag 6 juli en duurt tot en met zondag 30 augustus. De nieuws- en actualiteitenuitzen dingen om 12.00 en 17.00 uur blijven gehandhaafd, maar op verschillende momenten is een zomers programma-onderdeel ingelast dat inspeelt op de be hoeften van de vele toeristen die ook nu weer worden ver wacht. Zo zal in elke lunch- uitzending een VVV-medewer- ker uit een van de Zeeuwse ste den of dorpen aandacht vesti gen op een plaatselijk evene ment. Op zaterdag komt in Dag-Week! een WV-gids elke week vertellen over een onder werp waarin hij of zij zich gespecialiseerd heeft. Wegwies Het populaire spelletje Weg wies zal behalve op maandag ook op vrijdag worden gepro grammeerd, er komen afleve ringen van het Vak Apart over Zeeuwen die werkzaam zijn in de recreatiesector, er worden zomergasten geïnterviewd die al jarenlang in Zeeland hun va kantie doorbrengen. Ook ko men er acht afleveringen van het programma Zeeuws Goed met portretten van Zeeuwse musea. Programmatechnicus John van Waes, de Middelburgse stads archivaris Peter Sijnke en de Tbrneuzense musicus Ad van de Wege tekenen voor een cultuur historische programmareeks over de Schelde, „een tocht naar de oorsprong van de ri vier" en over kerkorgels in de grensstreek. Het dagelijkse weerbericht zal tijdens de zo mer uitgebreid zijn èri toe gespitst op de recreatie. De weekendprogramma's Dag- Week! (op zaterdag), de Schoo- ne Waardin (op zondag) en de beide sportprogramma's gaan ook in de zomer gewoon door. HILVERSUM - De regionale omroepen handhaven hun posi tie. Het marktaandeel blijft 23 procent. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling kijk- en luiste ronderzoek van de NOS. Advertentie FOTO KLAAR MI KL Cuur] J^;u winkelt! m _L fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode:plaats: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 1^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1