Nieuw apparaat beregenen gewassen Rouwbord als kunstwerk Vergadering Zuidhoek stukken Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Taptoe II Paardendag op Schouwen- Duiveland Roerende monumenten op Schouwen-Duiveland DINSDAG 23 JUNI 1992 NR 25174 7 ZIERIKZEE - Om het nauwkeurig beregenen van gewasseii mogelijk te maken zijn Giampi berege- ningsbomen ontwikkeld. Het betreft een beregeiiingsboom die met een lage druk van twee vier ato werkt waardoor het energieverbruik lager is. Ondanks deze lage druk wordt een bijzonder fij ne druppelvorm verkregen en wordt het water nauwkeurig verdeeldzelfs bij harde wind. Daar door wordt piasvorming voorkomen en de grond slaat niet dicht. Het Giampi programma bestaat uit vier modellen met werkbreedten die variëren van 32 tot 52 meter. De bomen zijn van gegalvani seerd staal of aluminium. Ze zijn telescopisch en kunnen door één man bedrijfsklaar worden ge maakt. De spuitdoppen die voor de juiste dosering moeten zorgen zijn gemaakt van koper. De spoorbreedte van de sproeiwagen kan aan diverse rij-afstanden worden aangepast. ZIERIKZEE - Het bestuur van het Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek komt woensdag 24 juni in vergadering bijeen. Deze vergadering wordt gehou den in de bestuurskamer van De Zuidhoek en begint om 15.30 uur. 92/413. We kunnen rustig vaststellen dat de Rooms Katholieke Willibrorduskerk in de ruim twee eeuwen van haar bestaan een bewogen geschiedenis achter de rug heeft. In een na de reformatie ontstane protestantse enclave hadden onze katholieke stadgenoten hier een moeilijk bestaan. Dat begon al direct na het optreden van de eerste hervormers buiten onze landsgrenzen. Na 1536 begon het stadsbestuur van Zierikzee oogluikend de 'nieuwe leer' toe te laten en dat betekende in feite al het hek van de dam halen. Zelfs moest de landvoogdes, Margaretha van Parma herhaalde keren schriftelijke aanmaningen zenden om de besluiten van het concillie van Trente toch vooral na te leven. Maar daar kwam allemaal niets van terecht en toen op 7 juli 1566 de Vlaamse passementwe ver Jacob Jorisse uit Antwerpen in de bossen tussen Noordgouwe en Schuddebeurs voor een verga dering van zo'n vierhonderd toehoorders de nieuwe leer verkondigde vond de hervorming op het eiland allerwege ingang. Dat verslechterde de positie van de katholieke gemeenschap zienderogen. Droevig was het gesteld na de aftocht der Spanjaarden op 3 november 1576 want met hen werd ook het katholieke geloof voor een groot deel uit onze stad gebannen. De Staten van Zeeland vaardig den hun strenge plakkaten uit die nog strenger en ingrijpender waren dan die van Holland. Alle werkzaamheden voor de priesters werden nu praktisch onmogelijk gemaakt. Daar de Sint Lie- vensmonsterkerk en alle andere kerken en kloosters na 1576 op het eiland aan de reformatoren of zoals in Zierikzee aan het stadsbestuur waren overgegaan werd het beleiden van het katholieke ge loof erg aan banden gelegd. Bovendien werd de openbare uitoefening van de katholieke eredienst door allerlei tergende plakkaten verboden. Men hield alleen nog de mogelijkheid over om zijn toe vlucht te nemen in schuilkerken of particuliere woningen om toch de godsdienstplichten te kunnen vervullen. Eerst na het jaar 1681 ging het huis dat later als RK-pastorie gebruikt werd van de ka tholieke familie De Vager over aan de katholieke gemeente en werd dit huis tot kerk ingericht. Na herhaalde verzoeken aan het stadsbestuur werd in 1766 eindelijk toestemming ontvangen tot de bouw van een eigen kerk aan de Hoge Molenstraat. Deze kwam twee jaar later gereed en werd op 8 mei 1768 plechtig ingewijd. Precies 67 jaar na de voltooiing van de kerk kwam op 8 mei 1835 als eerste besschop na de woelige tijd van de reformatie Mgr. L. C. Baron van Wijkersloot uit Oegst- geest het Heilig Vormsel toedienen aan 488 vormelingen. De tegenwoordige voorgevel van de kerk, die haar een passend aanzien geeft, werd pas na vele hin dernissen in 1842 voltooid. Dat vond gelijk plaats met het voorportaal en de ophangen naar de gale rijen. Vooral het bouwen van een toren kon in de ogen van het gouvernement geen genade vinden. Het duurde daardoor nog tot 18 november 1931 eer de pauselijke wimpel zou wapperen op zijn spits en het vergulde kruis zou schitteren tegen de lucht. Met Kerstmis 1931 was het dan zover en luidde de Sint Willibrordusklok voor de eerste keer om de katholieken op te roepen voor het bezoeken van de nachtmis. Bovenstaande foto van het kerkinterieur laat ons de situatie uit omstreeks 1930 zien. Van voren staan nog stoelen terwijl aan de achterzijde reeds banken geplaatst zijn voor de vrouwelijke kerk gangers. Ter weerszijden waren er bochten en galerijen en dat waren de plaatsen voor de mannen. De preekstoel was nog helemaal intact en deze was destijds gemaakt door een Zierikzeese schrijn werker. In 1936 vond een verbouwing plaats. De oude sacristie en de zuidelijke muur werden uitge broken om plaats te maken voor het huidige priesterkoor en de nieuwe sacristie ten westen ervan. In dat jaar verdwenen ook de galerijen, waardoor veel meer ruimte in de kerk ontstond. Aan de zijde van de Paardenstraat werden er ramen ingezet omdat dit destijds bij de bouw door de over heid niet toegestaan werd. De kerk staat op de monumentenlijst en werd in 1989 grondig gerestau reerd. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Tijdens deze vergadering be spreekt het bestuur onder meer de invulling van de vaca ture voor een bedrijfsleider voor het industrieel toeleve ringsbedrijf. Inmiddels is hier voor een selectiecommisse sa mengesteld waarin behalve be stuursleden, directeur P. J. de Groot en het hoofd personeels zaken ook vertegenwoordigers van het personeel zitting heb ben. Daai^iaast is er ook nog een benoemingsadviescommis sie. Op een advertentie voor de ze vacante functie hebben ruim 70 belangstellenden gerea geerd. Het ligt in de bedoeling om deze sollicitatieprocedure voor 14 juli af te ronden zodat' dé nieuwe bedrijfsleider 21 juli kan worden benoemd. Cleanroom Een ander punt waarover het bestuur zich woensdagmiddag Overgangsvorm Hoewel met name in de Franse tijd een groot aantal rouwbor- den uit diverse perioden verlo ren zijn gegaan vanwege „vrij heid, gelijkheid en broeder schap" zijn er hier en daar exemplaren gered. Enkele waardevolle borden kregen een wijkplaats op slot Haamstede; zij keerden niet naar de kerk waaruit zij waren verwijderd, terug. We zagen het al: eerst waren de borden eenvoudig. Een geschil derd familiewapen op een ruit vormig paneel. Tenslotte wer den het kunstwerken met veel snijwerk en prachtig geschil derde wapens, soms zelfs met een aantal van zestien kwar tieren. Een rouwbord voor mr. Iman Mogge (1707-1737) op Slot Haamstede toont een over gangsvorm: niet al te sober maar toch ook nog niet zo uit bundig als de borden uit de tweede helft van de achttiende eeuw. moet buigen betreft de komst van een steriele ruimte (clean- room) voor het inpakken van farmaceutische artikelen. Om aan de steeds strengere eisen hiervoor te kunnen voldoen is zo'n ruimte voor De Zuidhoek gewenst. Zeker ook gelet op de order van een farmaceutisch bedrijf bij De Zuidhoek. Tijdens deze vergadering moet het bestuur onder meer ook zijn fiat geven aan de begroting voor '93, terwijl ook goedkeu ring gevraagd wordt voor de jaarverslagen over '91 van De Zuidhoek en van de bedrijfsge neeskundige dienst. Uit het jaarverslag blijkt dat er het af gelopen jaar veel gediscus sieerd is over de toekomst van de sociale werkvoorziening. Dit op basis van de discussie nota Werk met Perspectief. Verder kan met tevredenheid worden teruggeblikt Op het voorbije jaar, waarin beide werkverbanden (cultuurtech nisch bedrijf en industrieel toeleveringsbedrijf) positieve resultaten boekten. Financieel gezien is 1991 dan ook een ge slaagd jaar geweest voor De Zuidhoek. Om aan haar doelstelling te voldoen (behoud en zo moge lijk verbetering van de ar beidsgeschiktheid) moet De Zuidhoek ook in de toekomst over voldoende geld kunnén beschikken. Hiervoor zal ook in de komende jaren voldoende geïnvesteerd moeten worden, zowel in mensen als in produk- tiemiddelen. Groeimarkt Het wordt gezien het huidige financieringsstelsel dan ook steeds belangrijker dat de in komsten uit (loon)opdrachten zullen stijgen om het groeiend aantal mensen met een handi cap passende arbeid aan te kunnen bieden. De groenvoor ziening (de cultuurtechnische afdeling) blijkt een van de mo gelijke groeimarkten te zijn. Om hierop in te kunnen spelen is het afgelopen jaar een be drijfsleider aangesteld voor de .cultuurtechnische dienst van De Zuidhoek. De redactie behoudt zich het techl voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschroven Inge zonden stukkon zi|n buiten veranlwoordoli|kheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de bnel schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeien zijn. Mijn reactie op het schrijven van dhr. E. Sluijs in de Zierik- zeesche Nieuwsbode van 22 ju ni 1992. Inderdaad stond er in het ver- j slag over de Tiptoe 1992 niet letterlijk dat „Rust Roest" met j kop en schouders boven de rest zou hebben uitgestoken, maar de heren journalisten deden dat wel zo voorkomen. Dus leest u dat verslag nog maar eens goed door. Dat zeer veel toeschouwers van de show van uw „Rust Roest" genoten hebben was niet uit het applaus af te leiden, blijk baar sliep iedereen! Maar waarom wordt u eigenlijk „pissig", mijnheer Sluijs? Om-' dat ik durf te suggereren dat „Rust Roest" geen „echte" mu ziek speelt? Dit heb ik in mijn schrijven nooit rechtstreeks je gens uw vereniging gezegd. U herleidt „echte muziek" op de alinea voorafgaand op die van de Drumguards sr. in mijn eer ste brief. U leest toch echt niet goed. Wat u waarschijnlijk ook niet weet is dat ik (en twee andere leden van de Drumband van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer") op grond van mijn mu zikale kwaliteiten toegelaten ben bij de „Thmboers en Pij pers" van het Korps Mariniers. Dit korps behoort nog altijd tot de absolute muziektop van Nederland. Dus zegt u niet dat ik, zoals u dat noemt, „de bal len verstand" van muziek heb. Blijkbaar bent u het die niet zoveel verstand heeft van mu ziek, anders noemt u de mu ziek, geproduceerd door men sen op stoeltjes, geen anti-hart- attack muziek. Trouwens, an ders zouden de Drumguards sr., die dus volgens u ook zulke muziek spelen, niet zijn uitge nodigd voor de Thptoe Zierik zee. Ook durf ik zeker commentaar te geven op de Stichting Thptoe Zierikzee want de Thptoe is nog steeds niet gevarieerd genoeg. Amerikaanse korpsen voeren hier nog altijd de 'boventoon terwijl dit „fifty-fifty" zou moeten zijn. Ook ik weet heel goed hoe de Stichting zijn korpsen selecteert en hoeveel werk ze verzetten. Dat waar deer ik ook ten zeerste maar ik weet ook dat er mensen in de Stichting Taptoe Zierikzee zit ten die moeten praten als Brug man om korpsen met een En gelse stijl te laten verschijnen op de Thptoe in onze stad. Er zit dan toch iets niet goed in de Stichting Thptoe Zierikzee. Reden genoeg om er commen taar op te geven al is die lang niet zo hard als de kritiek die u geeft op mijn schrijven en dan nog in de stijl die u in uw brief hanteert, U bent degene die niet zou moeten schrijven omdat u mijn brief compleet uit zijn verband haalt en die toelegt op „Rust Roest". P.S. Ik houd niet van spruitjes maar van bloemkool met een sausje erover. Trouwens, mag •ik uw kookboek een keer le nen? Patrick M. Struijk Slabberswerf 38 4301 GP Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Winsum en Baard en Oosterlittens: mevr. H. Post- Knol, kand. te Minnertsga; te Landsmeer: N. G. Scholten, kand. te Amsterdam; te Oude water (Herv. gem. De Biezen): mw. E. I. Pot te Giethoorn (part-time); te Huizen: C. G. Geluk, pred. buitengewone werkzaamheden (predikant- directeur Herv. Geref. Jeugd Bond) wonende te Baarn. Bedankt voor Melissant: P. van Bergen Bravenboer te Scherpe- nisse. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nij Beets (SOW): R. Poesiat, kandidaat te Mun- nekeburen, thans werkzaam als pastoraal assistent te Mun- nekeburen en Scherpenzeel (Fr.); te Urk: Jac. Griffioen te Klundert. Bedankt voor Hardenberg: drs. W. J. W. Scheltens te Haren (Gr.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Hoek: A. Souman, kand. te Ens, die be dankte voor: Beilen in combi natie met Hooghalen, voor Die ver in combinatie met Smilde, voor Kantens, voor Langeslag, voor Pernis, voor Twijzel- Kollumerzwaag (Fr) en voor Zevenbergen. ZIERIKZEE Kunst en Eer Als de weersomstandigheden het toelaten speelt Kunst en Eer woensdagavond 24 juni in de De Jongestraat in Malta. Dit concert begint om 19.30 uur en bestaat uit muziek uit Les Misérables, Cabaret en New York. Uiteraard ontbreekt ook marsmuziek niet op het pro gramma. Voorafgaande aan dit concert maakt het tamboer- korps een rondgang door de wijk. Tijdens het concert van de harmonie zullen de leden van de drumband met de col lectebus rondgaan ten behoeve van het Anjerfonds. ZONNEMAIRE Geslaagd Elaine van Oeveren uit Zonne- maire is aan het Brabants Con servatorium te Tilburg ge slaagd voor het diploma doce rend musicus piano. Zij was leerlinge van de heer T. Dem- mers. NIEUWERKERK Oud papier Op vrijdag 26 juli kan in het gebouw Salem aan de Molen straat te Nieuwerkerk oud pa pier worden ingeleverd. De in zameling vindt plaats ten bate van de zending en is van 18.30 tot 20.30 uur. NBvP De dames van de Duivelandse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hebben hun seizoen afgesloten met een Tiroleravond in het dorpshuis van Nieuwerkerk. Na het openingswoord door presidente L. E. de Jonge-van 't Hoff zorgden S. Zwart (accor deon) en R. Beije-Plug voor 'n vrolijke muzikale noot. Na de pauze lieten enkele leden van de volksdansgroep voor oude ren onder leiding van mevrouw Oele enkele Tiroler dansen zien. Hierna kwamen de fonduestel len op de proppen en smulden de dames van kaasfondue. De dames J. Zeyler-de Vin en C. Zwart-Broodman amuseerden de aanwezigen met een sketch die de titel Snap je dat nu, juf frouw Snip? Na het derde en laatste optreden van accordeo nist Zwart sloot de presidente de avond af door iedereen een goede vakantie toe te wensen. OOSTERLAND Reisje bejaarden De senioren van de Oosterland- se bejaardensoos trokken er met z'n 49-en op uit in verband met het jaarlijkse uitstapje, waarvoor buschauffeur Wil fred van der Veer van de firma Van Oeveren was „ingehuurd" ouderen te rijden. In Ouddorp was de eerste stop voor het ge bruikelijke kopje koffie met gebak. Vervolgens ging het ge zelschap richting Brielle waar een stadswandeling werd ge maakt. Door een enorme plens bui viel dat echter letterlijk en •figuurlijk in het water, zodat maar gauw koers werd gezet richting Oostvoorne. Daar werd de reis even onderbroken voor een lunch. Om 13.00 uur vertrok het reisgezelschap daar weer om koers te zetten richting Rotterdam waar Euro poort werd bekeken. Via Klaaswaal bereikten de Oosterlanders Heinenoord waar het streekmuseum Hoek- sche Waard werd bezocht. Op de terugreis hield de bus halt bij restaurant De Grevelingen bij Bruinisse waar het diner werd gebruikt. Tijdens de laat ste etappe richting Oosterland bedankte mevrouw Poelman van' Leeuwen de chauffeur en alle reislustigen voor deze ge slaagde dag. THOLEN Visverkoop Als de weersomstandigheden het toelaten wordt zaterdag 27 juni in de Vischstraat in Tholen weer de traditionele visver koop gehouden. Deze verkoop die om 16.00 uur begint is een initiatief van de werkgroep Tholen Stad Aktief en wordt van te voren aangekondigd door een stadsomroeper. RENESSE - Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond van Paardenfokkers op Schouwen-Duiveland wordt zaterdag 18 juli een Schouwen- Duivelandse paardendag ge houden bij manege Grol in Re- nesse. Deze dag begint om 10.00 uur en wordt omstreeks 16.00 uur beëindigd. Deze dag waaraan diverse ruitersport-organisaties uit de regio hun medewerking verle nen wordt gehouden in het ka der van het 75-jarig bestaan van de Bond van Paardenfok kers, een organisatie die 5 maart 1917 werd opgericht. De bond was vooral een vereni ging van mensen die voorna melijk werkzaam waren in de agrarische sector. Nadat deze bond in de loop der jaren uit groeide tot een grote vereni ging is deze nu weer een kleine bond waarin fokkers en ge bruikers van het nostalgisch erfgoed verenigd zijn. De oprichters van de Bond van Paardenfokkers hebben met dit initiatief in 1917 de basis gelegd voor de paardensport op Schouwen-Duiveland. Naast liefhebbers van het be kende Belgische trekpaard zijn sinds 1920 ook liefhebbers van het fjordenpaard welkom bij de vereniging. Gezien de rol van deze bond voor de ontwikkeling van de paardensport op Schouwen- Duiveland hebben verschillen de op Schouwen-Duiveland opererende ruitersport-organi saties besloten om dit jubi leum met een paardendag in manege Grol (Renesse) te vie ren. Zaterdag 18 juli worden daar alle facetten van de paar densport en de paardenfokke rij belicht. ZOETERMEER - De werkloos heidspremie moet volgend jaar fors omhoog, tot boven de 2,5 procent. DRONTEN - Een aanrijding op de Ketelbrug (A6) die de Noordoostpolder met Ooste lijk Flevoland verbindt, heeft maandag het leven gekost aan een vrachtwagenchauffeur en gezorgd voor een verkeers chaos. Bij het ongeval waren vier vrachtwagens en een per sonenauto betrokken. ZIERIKZEE - De middeleeuwse kerken van stad en lande van Schouwen en Duiveland waren tot de re formatie „aangekleed" met kunstwerken van uit eenlopende soort. De hervorming en de daarmee ge paard gaande soberheid maakte over het algemeen aan alle sier en opsmuk een eind. Beelden van steen en hout wer den verwijderd; wand- en pla fondschilderingen zoveel mo gelijk door de witkwast on zichtbaar gemaakt. Kortom, de kerkinterieurs ademden grote rust en eenvoud. Er waren wei nig interieurstukken, die een dergelijk gebouw aan de bin nenkant enigszins opfleurden. In sommige gevallen waren dat fraaie orgelkasten met snij- en schilderwerk (Brouwershaven) en na 1600 óók - het moge vreemd klinken - de rouwbor- den van voorname families. Deze memorieborden, eerst ruitvormig en zeer ,,tonig" van uiterlijk werden allengs kost baarder en meer opzichtig van uitvoering. Het is jammer dat bij gebrek aan archivalische gegevens weinig bekend is over de ver vaardiging van de diverse rouwborden. Vast staat dat er sprake was van samenwerking tussen verschillende beoefena ren van kunstambachten. Evenals bij de fabricage van orgelkasten maakte de kiste- maker (een veelzijdig soort meubelmaker) de hoofdvorm van het bord. Vaak kwam er vervolgens een houtdraaier aan te pas. Veel rouwborden vertonen naast de geschilderde voorstelling ook enkele fraaie, sierlijke zuiltjes, al dan niet geplaatst op kleine voetstukjes en bekroond met gesneden ka piteeltjes. Dit laatste kwam tot stand door vakmanschap van hout- of antieksnijders. Rouw borden - het exemplaar van Iman Mogge is er een voor beeld van - tonen als het ware over het graf heen nog een stuk pracht en praal. Zij spreken de taal van het „memento mo- ri" Wiebe Keikes Een rouwbord in de zogenaamde 'overgangsstijl' ter ere van mr. Iman Mogge, overleden in 1737.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7