dichters Onderzoek Delta College naar laad-losproblematiek ji Voor twaalf uur vooral snel bevoorraden als haalbare oplossingen STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Waarde lozers Notenkraker Mensen. Nootklolf1 DINSDAG 23 JUNI 1992 NR 25174 5 Als op de Appelmarkt gelost moet worden is de doorgang com pleet versperd. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Grote vrachtwagens die de doorgang versperren. Het is in een historisch stadje als Zierik zee een bekend gegeven. Regelmatig zorgen deze zware jongens in de binnenstad voor opstoppingen. In opdracht van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale heeft een vijftal studenten van het Delta Colle ge deze bevoorradingsproblematiek geïnventari seerd. Ook draagt het vijftal in zijn onderzoeksrap port mogelijke oplossingen aan voor de gesignaleer de knelpunten zoals een snelle bevoorrading voor 12.00 uur. Deze distributieproblematiek die alles te maken heeft met het historische stadspatroon van Zierikzee is de afgelopen jaren meer dan eens ter discus sie gesteld, zowel binnen de Zierikzeese Ondernemers Cen trale als binnen het gemeente bestuur. In dit verband werd een jaar of wat geleden de sug gestie van een distributiecen trum aan de rand van de stad gedaan. Onderzoek Wat nu precies de problemen zijn en welke oplossingen daar voor denkbaar zijn hebben Marco van Boven, Robert-Jaap Kramer, Peter Willemse, Ed win Lindhout en Pedro Wester weel, allen studerend aan het Delta College in de vorm van een marktonderzoek geïnven tariseerd. Hierbij heeft het vijftal hulp gekregen van D. J. Droogh, consulent van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond in Zeeland. Dit marktonderzoek is in. april uitgevoerd en bestond onder meer uit een enquête onder zo'n honderd detaillisten en een eigen observatie van de si tuatie. Om voor de bevoorra dingsproblematiek een ade quate oplossing te kunnen vin den hebben de vijf studenten eens op een rijtje gezet, hoe en hoe vaak ondernemers in de Zierikzeese binnenstad wor den bevoorraad en ook de pro blemen die ondernemers en be- voorraders op dit punt onder vinden zijn in het onderzoeks rapport geanalyseerd. Bevoorrading Uit deze inventarisatie cq ana lyse blijkt dat de ondernemer, gemiddeld zeven tot acht keer per week wordt bevoorrdad. Met name donderdag is een drukke bevoorradingsdag. Bij de meeste ondernemers die het enquêteformulier invulden (63,2%) gebeurt het laden en lossen aan de voorkant. Het ontbreken van een achtererf ontsluiting, een gegeven in een historisch stadscentrum kan daarvoor mogelijk een reden zijn. Hoe dan ook, 58%. van de geënquêteerden beschikt niet over de mogelijkheid om aan de achterkant de zaak te be voorraden. Ongeveer een kwart van de ondernemers heeft die mogelijkheid wel maar maakt daar niet altijd ge bruik van; 14%. doet dat wel. Na twaalven Bij de helft van de onderne mers die aan de enquête mee werkten komt er voor de be voorrading een vrachtauto voorrijden. Voor de meesten van hen (54%) is dit de enige manier. Het gebruik van klei nere voertuigen achten deze ondernemers niet mogelijk. Opmerkelijk in het rapport is dat veel detaillisten (49%) na twaalven worden bevoorraad, terwijl het centrum (loopstra- tengebied) na twaalven verbo den terrein wordt voor motor voertuigen. Bijna de helft van de ondernemers (48%) acht het mogelijk dat er voor 12.00 uur 's middags wordt bevoorraad. Omdat Zierikzee voor verschil lende leveranciers het eind punt van hun route betekent denkt een derde van de onder nemers dat bévoorrading voor 12.00 uur geen haalbare kaart is. Problemen Veruit de meesie ondernemers (56,9%) ondervinden zelf nau welijks of geen problemen door het laden en lossen en ook de bevoorrading bij buurman ondernemer levert voor 52,4% van de ondernemers geen over last op. Een kwart zegt weieens hinder hiervan te ondervinden. Als grootste knelpunt wordt het blokkeren van de straat (24,5%) genoemd. Terwijl in een aantal gevallen (13,2%) ook het hinderen van de klanten door het laden en lossen als probleem wordt genoemd. Half om half Ook klanten klagen zelden of nooit over overlast ten gevolge van het laden en lossen. Dit geldt voor 59% van de onder vraagden. Bijna een kwart heeft wat dit betreft weieens een mopperende klant gehad. De vraag of de huidige bevoor radingssituatie in Zierikzee toe is aan een herziening levert een verrassend resultaat op. De helft van de ondernemers die op deze vraag antwoord geeft vindt dat er op dit punt iets moet gebeuren. Voor de andere helft daarentegen behoeft er blijkens de enquête niets te veranderen. Hijskraan Ook over wat er dan precies zou moeten veranderen hebben de ondernemers zo hun ideeën. Als mogelijke oplossing voor de bevoorradingsproblematiek in Zierikzee wordt onder meer genoemd een distributie centrum (centraal depot) aan de rand van de stad. Ook wordt de suggestie geopperd om op het Havenplein een grote hijs kraan te plaatsen die de ladin gen (net zoals in de havens het geval is) op de juiste plaats van bestemming kan droppen. Een oplossing kan ook worden ge vonden in het zoveel mogelijk bevoorraden met een bestel auto en als 't even kan voor 12.00 uur 's middags. Iets ver strekkender is het idee om de bevoorrading voor 10.00 uur 's morgens- te laten gebeuren, daarna zou het gebied met hek jes en paaltjes voor rijdend verkeer moeten worden afge sloten. Sneller Op grond van de enquêteresul taten komen de onderzoekers tot de conclusie dat een haalba re oplossing voor de bevoorra dingsproblematiek gezocht moet worden in de bevoorra ding voor 12.00 uur. Om ervoor te zorgen dat dit ook echt ge beurt vindt het vijftal een strenge controle onontbeerlijk. Een andere „goedkope" oplos sing zou snellere bevoorrading (zonder kopje koffie en/of bab beltje) kunnen zijn. In ieder ge val moet worden voorkomen dat chauffeurs op zoek naar hun doel blokjes gaan rijden. Een routebeschrijving voor de chauffeur kan daarbij handig zijn. Niet gemist Er is geen kans meer om een open plek te vallen, na jouw verscheiden, vijf bezetters die gedachtenloos overnamen wat jij begonnen was, 't matras omgekeerd een meegesjouwd kleed aan de haak een meevaller. Wie was hij met die smalle schouders, een stootkussen voor louterende tranen? Leefde, nou leefde hier Raoul uit warme verten? Dronken van heimwee en meer, een lichtgelovige, van voorgeschoteld meer, niet begrijpende harde noten moest hij kraken, in zijn gekraakte pand. Waar is mijn land? Edith Diephout januari 1992 Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. JAARGANG 2 NO 22 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NÖTENBAERD en allen die met ons in de noot verbonden zijn. Tien miljoen televisiekijkers zagen de wedstrijd Nederland- Duitsland. Had ik zelf geke ken dan waren het er 10.000.001 geweest. Maar ik heb er niets van gezien, ster ker nog: nog nooit heb ik een wedstrijd Duitsland-Neder- land mogen aanschouwen. En ook niet Denemarken- Nederland. Er zijn musici die alleen maar kunnen praten over uitvoeringspraktijken en het belang van een fermate op een zestiende rust. Helaas hoor ik er niet bij en ik moet bekennen dat zelfs een Bach- cantate zou moeten wijken voor een wedstrijd Nederland- Duitsland. Toch zijn er muzi kale zaken die om de een of an dere reden altijd precies op tij den van belangrijke wedstrij den vallen. Langzamerhand heb ik er mee leren leven. Je gaat toch maar vrolijk naar een vergadering of een genera le repetitie of een van die an dere zaken waar je echt niet onderuit kunt. Het is nu een maal het lot van een musicus. Ik herinner me nog de wed strijd Nederland-Duitsland in 1974. Het was de gedenkwaar dige finale om het wereldkam pioenschap. Oranje speelde schitterend voetbal. De eufo rie was ongekend. Maar tijdens de finale was ik verplicht om in een degelijke kerkdienst psalmen op hele noten te spélen. En zulke dien sten duren meestal even lang als een voetbalwedstrijd: twee maal drie kwartier. Even voor de toepassing van de preek zou de scheidsrechter het eindsig naal blazen. Ach, u moet het de heer Noten- baerd maar vergeven, hij was nog jog. Hij was zo benieuwd of Oranje wereldkampioen zou worden, dat hij het 'amen' van de zegen niet kon afwach ten. Vandaar dat hij de zondige afspraak had gemaakt dat een jong zwagertje bij winst van Oranje de telefoon van de kerk, die voor alle niets ver moedende gelovigen duidelijk hoorbaar was, éénmaal zou la ten rinkelen. Een hele preek lang heb ik ge wacht op het overwinningssig naal. Maar er kwam niets. Ne derland had verloren. Blijk baar mocht de kerkdienst niet gestoord worden. En soms, in een sombere bui, denk ik nog wel eens dat het de schuld van de heer Notenbaerd was dal het zo veel sterkere Nederland toen toch verloren heeft. Olé.... en een muzikale vakan tie toegewenst.' NOTENBAERD Het voetballied 'Eindelijk is het me (hopelijk) gelukt eeen notenkraker goed op te lossen' schrijft Nel Schot uit de Hoofdpoortstraat 4, Zie rikzee. En ze vond dan ook de vier voetballers Marco van Basten - Ruud Gullit - Ronald Koeman en Dennis Bergkamp. Het leverde de noten mi-re-re- do op, of wel het kinderlied Slaap kindje slaap. Vanwege het feit dat dit een van de eer ste liedjes is die wij als baby opvangen noemde een inzender dit zelfs Het fundament van de verdere muzikale ontwikke ling. Gelukkig is het spel van het Nederlands elftal tot nu toe zo goed dat geen mens het nog heeft gewaagd om dit lied van af de tribune te zingen. Maar het levert Nel Schot wel een bon op. De laatste van dit sei zoen. Vanwege het feit dat het Nootverband in deze vorm even op reces gaat komt er geen nieuwe puzzel. Alle trouwe in zenders hartelijk bedankt voor uw deelname dit seizoen en met name de leuke reacties er omheen. Graag tot schrijfs! T Hij herinnert zich weer die goede oude tijd, ruim 200 jaar geledén, toen hij in London zijn grote oratoria uitvoerde zoals.de „Esther" en de „Mes siah". Dat waren lange werken. Vandaar dat hij toen als een soort pauzeprogramma wat vrolijke muziek speelde, op een klein dartelend orgel met een vrolijk antwoordend or kestje. Hij had met glans en geestdrift gespeeld en de men sen vonden het allemaal heel leuk, er waren er zelfs die de pauzemuziek leuker vonden dan die langdradige oratoria. Anderen maakten tijdens de muziek gezellig een praatje. Dat kon allemaal. Trouwens, zo veel werk had hij er ook nooit aan besteed. Meestal krabbelde hij de orkestpartij en even op en met behulp van een paar aantekeningen impro viseerde hij er maar wat op los. Naarmate het programmapunt dichter bij komt begint z'n hart wat sneller te kloppen. Dan ziet hij het hoofd van solist Prosper Sevestre boven de ba lustrade verschijnen en mid den in de kerk ziet hij Henk Blom met een dirigeerstok in de hand gereed staan om het begin aan te geven. Vreemd ei genlijk, vroeger deed hij dat zelf van achter het orgel. Hij speelde steeds op en een hoofd knik viel het orkest weer in. Als de langzame inleiding in driekwartsmaat begint krijgt hij het even heel moeilijk. Maar... 't klinkt toch wel mooi. Ook al was het maar een pauze muziekje en is het nu zelfs in het jasje van een fanfare orkest gestoken, 't Is toch leuk om het allemaal opnieuw te ho ren. Als hij weggaat drukt hij zijn hoed stevig op zijn hoofd. De avonden zijn koud hier, zon der een pruik. Waarde Notenbaerd Reeds enkele malen gevoelde ik de neiging eens naar Zierik zee te reizen, teneinde u aan uw baard te trekken. Mijn lui heid heeft u gered; dezelfde lui heid die er voor verantwoorde- Handel in Renessc Onopvallend neemt hij op 11 juli plaats in de Nederlandse Hervormde kerk in Renesse. De dame die het kaartje ver kocht vond hem maar een vreemde vent. Het was een Duitser, maar het leek wel of hij een Engels accent had. De man bekijkt het programma en ziet tot z'n verbazing z'n eigen naam staan 'Orgelconcert nr. V. G. F. Handel' leest de man. Dat ze dat nog bewaard hebben. Ach, het was natuurlijk alle maal wel aardig in zijn tijd, maar dat ze zijn pauzemuziek jes van toen verheven hebben tot officiële concerten, dat had hij nooit kunnen dromen. Ad Doeleman en 'The Scaldis Jazz and Bluesband' Vorige week was deze rubriek al in een jazzy-sfeertje toen we een gesprek hadden met een jazz-mucicus van toen, Johan Brouwer (die op de foto van de American band overigens tweede van rechts staat). Het vervolg op dit interview is een gesprekje met een jazz speler van nu, Ad Doeleman, sinds enige tijd woonachtig in Nieuwerkerk. Aanleiding tot dit gesprekje was de tip die het Nootverband bereikte als zou een schoolband van lang gele den opnieuw opgericht zijn. Op bezoek in Nieuwerkerk blijkt dit 'waar en niet-waar' te zijn. Wel was er een eerste teken van leven toen een paar jaar gele den bij de reünie van de HBS in Zierikzee een aantal leden van de Original Rytm Six op nieuw met elkaar wat nostalgi sche nummers speelden. Maar de oprichting van 'The' Scaldis jazz and bluesband' gebeurde heel eenvoudig door een klein oproepje in de krant: Wie wil meedoen met een dixieland band? Een wie had ooit kun nen denken dat Ad Doeleman binneen veertien dagen een complete dixieland-band bij el kaar had? Sinds die tijd vullen elke vrijdagavond een aantal vrolijke vijftigers het dorps huis 't Zuudénde in Kerkwerve met swingende muziek. Er is een hechte groep ontstaan die hard werkt om met een goed reportoire voor de dag te ko men. Met een zeker enthousias me vertelt Ad over de nog jonge band en krijg ik de compute ruitdraai te zien waarop de mu zikale afspraken tussen de bandleden staan genoteerd. Wie jazz speelt is geen noteri- vreter. Veel muziek bestaat uit improvisatie maar dan moeten er onderling wel afspraken ge maakt worden. De belangrijk ste afspraak is het 'akoorden- schema', een regelmatig pa troon van akkoorden waar om- heeen de bandleden om beur ten of samen hun improvisaties maken. Evenals in het vorige gesprek met Johan Brouwer noteer ik weinig vleiende woorden over de hedendaagse muziek. Maar wie dat wil be grijpen moet maar eens eeen techno-house plaatje vergelij ken met de menselijke warmte in een jazz improvisatie. Negen keer traden ze dit jaar al op. Bij de bruiloft van Rienus, de verjaardag van An, het af scheid van Jan, voor de brand weer zus en de personeelsver eniging zo. Ze hebben er gewoon... plezier in: Harry Smit (tenorsax), Pim Kotoun (trompet), Eddy Broe- kema (klarinet), Ad Doeleman (trombone), Jan Jongschaap (piano), Fritz Erhald (banjo), Rienus Timmerman (bas) en Herman Doeleman (bas). lijk is, dat ik immer uw puzzel gewrochten oploste, maar nim mer er toe kwam de oplossing in te zenden. Nu gij echter ge wag maakt van de onlustgevoe lens van Fr. SI. van het orkest W. v. H. deel ik u mede, dat ik deze onlustgevoelens gedeelte lijk deel. Ik zal u deelgenoot van mijn zorgen maken. Na tuurlijk vergeet gij niet de Westhoek; edoch, zei ik korte lings niet tegen mijn gade, dat Nicolaas onbewust toch meer gericht is op koren en orgels? Middels dit schrijven hoop ik nu uw bewustzijn te verrui men. En nu ik ten langen leste het schrijfapparaat te voor schijn heb gehaald, doe ik maar alles tegelijk: 1. De oplossing van de laatste puzzel luidt: Marco van Basten-Ruud Gullit - Ronald Koeman- Dennis Bergkamp. Het liedje is: Slaap kindje slaap. 2. Tijdens Renesse Drieluik op 11 juli a.s. zal Prosper Sevestre met het fanfare-orkest Luctor et Emergo het Concerto V voor orgel en orkest van G. F. Han del uitvoeren. Dat is weeer iets afwijkends van het normale patroon bij de hafabra- orkesten. Nu ik mij middels dit schrijven heb afgereageerd hoeft gij voor uw baard niet te vrezen. Met collegiale groet, Meester Blom (Renesse) The Scaldis Jazz and Bluesband. (Foto: Joop van Houdt). Zwarte muziek Het wordt een rustig muzikaal zomertje op Schouwen- Duiveland. Brouwershaven heeft nog geen concertserie, in Renesse zijn de evenementen meer naar voor- en naseizoen verschoven en van een serie Burgh is nog niets bekend. In Zierikzee zijn op de Tberisten- dagen wat orgelbespellingen. De meeeste activiteiten zijn echter in Dreischor waar onder meer op onvermoeibare wijze organist Dirk Jansz Zwart maar liefst zeven concerten geeft. Alle keren op donderdag en één keeer op maandag (3 augustus) maar dan wordt ook op donderdag een achtste con cert in Zierikzeee gegeven. Groene muziek Wie een muzikaal dagje uit wil krijgt van het Nootverband de ze tip. In kasteeel Groeneveld bij Baarn is een wandel- en luisterroute uitgezeet. Het landschap rondom dit fraaie kasteel is bedacht door tuinar chitecten. Zij volgden de smaak van de tijd waarin zij leefden en als componisten van de natuur bedachten zij fraaie vormen en combinaties. De be zoekers worden met een ge luidsband langs een aantal bij zondere plekken geleid. Op de band klinkt muziek die betrek king heeft op hetgeeen men in de tuin ziet. Zo kan men dwalen door de moestuin, luisterend naar een Minnezanger uit de Middel eeuwen of stilstaan bij een wei land met een prachtige boom groep luisterend naar een solo uit een vioolconcert van Beet hoven. De bezoekers ontdek ken samenhang tussen het componeren met muziek en het componeren met de natuur. Ook voor basisscholen heeft het kasteel een uitgebreid edu catief programma bedacht dat begint en eindigt op de eigen school, (openingstijden 10.00- 17.00 uur, weekend 12.00-17.00 uur, 's maandags gesloten). Slotnoten - er bevinden zich in Zierikzee nog twee lege lantarenpalen waarom geen aankondiging van Anywave, het Zeeuws Or kest, Uit in Zeeeland, of een of andere berenbeurs hangt Belangstellenden die ook voor paal willen staan kun nen zich melden bij het Noot verband. - er is in een boekwinkel op Schouwen-Duiveland nog één nieuwe schoolagenda (cursus 1992-93) aangetroffen waarin zelfs nog ruimte is om je huis werk op een duidelijke ma nier in te vullen. - er is in onze omgeving nog één winkelbediende gevon deen die fatsoenlijk Neder lands spreekt en zich nog niet van het betuttel-taaltje be dient. „Dan mag u hier even plaats nemen" of „Dan mag u hier uw handtekening plaat sen". „Dan mag u...."' Zoiets moest niet maggen. - en dan het slotakkoord van dit seizoen. De normale Nootverband-editie neemt even rust. Hot kan zijn dat u in de zomermaandon weer een speciale editie aantreft Het bestuur heeft hierover op dit moment nog geen besluit genomen. I VAM GtNDs LOOS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5