Werkgroep ZOA-Vluchtelingenzorg wenst meer bekendheid in regio Concert met Quodlibet en Zeeuws Vocaal Ensemble Gift voor hongerend Afrika én rampenfonds voor Limburg Solidariteit Luister publiek Omroep Zeeland lichtjes gestegen Actie voor hongerend Afrika brengt ruim f 2100,- op Voorstel b en w Brouwershaven; In Jacobuskerk Renesse op woensdag 1 juli Stpp Óp komst vluch telingen via Maastricht Airport Blokkade vliegbasis Volkel DINSDAG 23 JUNI 1992 NR 25174 Solidariteit is een begrip dat in onze welvaartsstaat, zo laat het zich aanzien, steeds meer aan betekenis heeft ingeboet. We willen anderen best hel pen, maar eigenlijk dient er dan toch wat tegenover te staan of moet er sprake zijn van een soort ereschuld die door middel van hulp veref fend kan worden. Gister avond, maandag, werd tijdens de vergadering van de com missie algemene zaken van de gemeente Brouwershaven ge discussieerd over het voorstel van het college om een ge meentelijke bijdrage te verle nen aan de actie Honger in Afrika en een bijdrage ten be hoeve van het Rampenfonds aardbeving Limburg. Eens te meer bleek tijdens de discussie over beide voorstellen dat het hemd nog altijd nader is dan de rok. Limburg heeft ons ge holpen na de Watersnoodramp in 1953 en nu kunnen we iets terugdoen. Het is best als we geld geven voor Afrika, als het maar uit het potje voor ont- wikkelingssamenwerking komt. Solidariteit. Maar dan wel gebonden aan regeltjes en etiketjes. Je zou toch zeggen dat het nogal een verschil uit maakt of mensen, hoe ellendig het ook moge zijn, materiële schade lijden of regelrecht in hun bestaan bedreigd worden. En dan geeft het geen pas om te beginnen over de vraag of het gemeentelijk beleid met betrekking tot ontwikkelings samenwerking al dan niet doorkruist wordt als besloten wordt om geld te geven om mensen van de hongerdood te redden. Solidariteit zou iets moeten zijn dat boven de par tijen, boven de politiek, uit stijgt. Solidariteit moet uit het hart komen. En als dat niet meer mogelijk is is het goed mis met onze welvaartsmaat schappij. P.K. ZIERIKZEE - Omroep Zeeland heeft in de provincie Zeeland weer iets meer luisteraars ge kregen. Dat blijkt uit de maart/april meting van de Dienst Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS in samenwer king met AGB Media in Hil versum. In vergelijking met de meting in maart/april 1991 is het gemiddelde dagbereik licht gestegen: van 12 naar 14%. Dit betekent, dat er dagelijks een kleine 42.000 personen van 13 jaar en ouder naar de regio nale omroep luisteren. Het weekbereik van de Zeeuwse omroep is toegenomen van 25 naar 27% ten opzichte van de zelfde periode van vorig jaar, dit betekent dat over een week gezien in de provincie Zeeland 78.000 luisteraars naar hun re gionale omroep luisteren. Vast houden Volgens de heer R. Keijzer van de Dienst Kijk- en Luisteron derzoek geven de nieuwe cij fers in vergelijking met een jaar geleden weliswaar een toe name van het luisterpubliek van Omroep Zeeland te zien, maar kan men er beter van spreken, dat de Zeeuwse om roep zijn luisteraars heeft we ten vast te houden: ,,Bij deze aantallen kun je niet spreken van significante verschillen". Overigens loopt Omroep Zee land daarmee in de pas met de gezamenlijke regionale omroe pen, die hun marktaandeel ge handhaafd zagen op 23%. Het regionale marktaandeel be staat voor 19% uit luisteraars die naar het station van hun ei- .gen regio luisteren en voor 4% uit luisteraars die gemiddeld naar een regionaal station van buiten hun gebied luisteren. In vrijwel alle regio's is Radio 3 met 29% nog steeds het best be luisterde radiostation. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij van Omroep Zeeland is blij met de nieuwe luistercij fers: ,,Onze omroep heeft zijn publiek weten vast te houden en daar hebben wij ook aan wijzingen voor. Wij hebben ook altijd gezegd, dat we pas nieu we luisteraars zullen aanboren als we straks beginnen met ochtenduitzendingen. Iedereen die in Zeeland in regionale ra dio geïnteresseerd is en die in staat is om te luisteren luistert nu ook wel zo'n beetje". Zoals bekend zal Omroep Zee land in oktober dit jaar met ochtenduitzendingen een begin maken. OOSTERLAND - Een stoet uitgemergelde mensen met kinderen die meer geraamte dan mens lijken. Bomvolle vluchtelingenkampen waarin iedereen zich, hongerig als ie is, verdringt bij de voedseluit- deling om toch maar verzekerd te zijn van een hap rijst of gierst of 'n slok water. Nieuw zijn ze niet de ze beelden, waarmee Nederland de afgelopen weken weer herhaaldelijk is geconfronteerd, maar schrij nend des te meer. Inmiddels is hier dan ook de hulp voor de miljoenen door honger bedreigde Afrikanen op gang gekomen en ook op Schouwen-Duiveland is hiervoor geld ingezameld. Onder ineer door de begin dit jaar opgerichte werkgroep van de Stichting ZOA- Vluchtelingenzorg. Een stroopwafelactie begin juni en een spaaractie door de christelijke basisschool in Nieuwerkerk leverde ruim 2100,- voor hongerend Afrika op. Met dit bedrag is de werkgroep van ZOA-Vluchtelingenzorg op Schouwen-Duiveland meer dan tevreden. Per slot van re kening bestaat de werkgroep pas sinds 9 januari van dit jaar en moet deze in de regio nog de nodige bekendheid krijgen. Bovendien zijn slechts heel weinig Schouwen-Duivelan- ders op de hoogte met het werk van de Stichting ZOA-Vluchte lingenzorg. Een stichting die in 1973 onder de naam Comité Hulpverlening Zuid-Vietnam werd opgericht en die na twee jaar verder ging als de Stich ting Hulpverlening Zuidoost- Azië. In die periode beperkte de stichting haar werkzaamhe den tot Zuidoost-Azië (Indo- China) waar indertijd duizen den dóór het oorlogsgeweld op de vlucht waren j Het vluchtelingenprobleem be perkt zich echter niet tot lan den als Vietnam, Thailand en Cambodja. Ook elders in de wereld werden mensen door (burger)oorlogen, vervolging of droogte gedwongen om huis en haard te verlaten, daarbij hun toch al vaak schamele be zit achterlatend. In de loop van 1984 verbreedde de stichting haar werkterrein ook tot de hulp aan vluchtelingen in Afri ka en Midden-Amerika. Dit on der de naam Stichting ZOA- Vluchtelingenzorg. Maar ook in Nederland zelf is de stich ting actief geweest om vluchte lingen uit Zuid-Oost Azië te helpen bij het vinden van hun plaats binnen de Nederlandse samenleving. Dit alles op basis van het Evangelie. ZOA-Vluch- telingenzorg is immers een christelijke hulporganisatie die naast praktische hulp ook een zendingsopdracht te ver vullen heeft. Dat uitdragen van het Evangelie gebeurt door de hulpverleners binnen 'de projecten zelf en niet door spe ciale zendelingen. Structurele hulp De hulp die de Stichting ZOA- Vluchtelingenzorg de vluchte lingen ongeacht hun ras, af komst of godsdienst geeft be perkt zich niet tot noodhulp (het verstrekken van voedsel, kleding en het geven van direc te medische hulp) maar is ook gericht om de vluchteling te helpen bij het opbouwen van een nieuw bestaan (structurele hulp). Vaak is een terugkeer naar het moederland uitgeslo ten en zal de vluchteling in een voor hem vreemd land een nieuw leven moeten beginnen, waarvoor hij vaak scholing no dig heeft. Wiet voor maar met De strategie van ZOA bij deze hulpverlening is om niet VOOR maar samen MET de vluchtelingen te werken aan het verbeteren van hun situa tie. Daarvoor worden in de vluchtelingenkampen onder meer onderwijs- en medische projecten opgezet. Een gedeel te van het budget van de stich ting wordt bovendien besteed aan het beschikbaar stellen van christelijke lectuur. Werkgroep Het geld voor deze hulp aan vluchtelingen is afkomstig van donateurs en uit allerhande ac ties die de verschillende werk groepen van de stichting in den lande ontplooien. Sinds begin dit jaar heeft ook Schouwen- Duiveland zijn eigen ZOA- Vluchtelingenzorg werkgroep. Deze werkgroep is van de grond gekomen nadat Teun Biemond uit Oosterland tij dens een avond van de jeugd- zendingscommissie in contact kwam met het werk van ZOA- Vluchtelingenwerk. Tijdens die avond werd hem gevraagd of hij wellicht op Schouwen- Duiveland enige activiteiten ten behoeve van de stichting zou willen ontplooien. Then bleek dat er niemand anders was die de ZOA-kar hier in de regio wilde trekken besloot Biemond om dan zelf maar een werkgroep op poten te zetten. Zonder moeite Die werkgroep kwam er zon der moeite. Na een informatie avond over ZOA-Vluchtelingen zorg bij het echtpaar Biemond thuis meldden zich gelijk nog acht belangstellenden (uit Oos terland, Bruinisse, Nieuwer kerk en Dreischor) aan zodat de groep eigenlijk gelijk van start kon gaan. Helemaal probleemloos ver liep de oprichting van dit actie comité niet. De personen wa ren er wel maar geld om met acties bekendheid aan de werkgroep en de Stichting ZOA te geven was er niet. Voor dat startkapitaal moest de nog jonge werkgroep van de stich ting ZOA-Vluchtelingenzorg zelf zorgen. Een beroep op de kerken voor het beschikbaar stellen van een klein bedrag als startkapitaal (nodig voor de aankoop van materiaal) le verde volgens Teun Biemond en Annet Visser niet veel resul taat op. Slechts 'n enkel kerk genootschap reageerde, maar veruit de meeste (tweederde van de aangeschreven kerken) lieten niets van zich horen. Door het zelf maken en verko pen van allerlei handvaardig heidsartikelen zoals poppen en olifantjes (uit Sri Lanka) wil de werkgroep nu geld bijeen krijgen voor het verder ont plooien van activiteiten ten ba te van het vluchtelingenwerk van ZOA-Vluchtelingenzorg. Stroopwafels Inmiddels heeft de werkgroep met daarin leden van verschil lende kerkgenootschappen de eerste activiteiten ontplooid. Met het oog op Afrika, waar miljoenen Afrikanen bedreigd worden door de honger en daardoor op de vlucht slaan heeft de werkgroep begin deze maand een stroopwafelactie in Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse gehouden. In deze dorpen gingen basisschoolleer lingen langs de deur met stroopwafels en brachten hier mee 1600,- bijeen voor de ac tie Honger in Afrika. Dankzij een spaaractie van de christe lijke basisschool in Nieuwer kerk die 532,75 opleverde werd uiteindelijk ruim 2100 gulden ingezameld. Een resul taat waarmee Teun Biemond en Annet Visser dik tevreden zijn. Wat minder goed is tot nu toe de actie Vakantiegeld voor Afrika verlopen. Onder het motto heeft u al een bestem ming voor uw vakantiegeld hoopt de werkgroep dat Schouwen-Duivelanders één procent van hun vakantiegeld willen overmaken ten behoeve van de hongerende Afrikanen. Hiervoor is zelfs een speciaal banknummer geopend (349712271 tnv actiecomité ZOA-Schouwen-Duiveland). Deze actie heeft tot nu toe nau welijks respons gekregen. Bekendheid Wellicht omdat de nog jonge werkgroep nog niet veel be kendheid geniet in de regio. Om hierin verbetering te bren gen en om geld in te zamelen voor het werk van ZOA- Vluchtelingenzorg trekt de werkgroep er 'de komende tijd met een stand met artikelen op uit. Afgelopen zaterdag was de werkgroep aanwezig bij het concert in de Nieuwe Kerk in Zierikze en zaterdag 27 juni is de werkgroep zeker present bij de Koor- en samenzangavond in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Collecte Hier zal het mannenkoor DEV (Door Eendracht Verbonden) uit Werkendam en de solist P. Visser optreden terwijl E. Fok- kema, hoofd voorlichting van ZOA-Vluchtelingenzorg een en ander over het werk van zijn organisatie zal vertellen. Tij dens deze avond, die om 19.30 uur begint, wordt gecollecteerd ten behoeve van het werk van de stichting. .Bovendien heeft de werkgroep nu reeds een plaatsje gereserveerd op de avondmarkt die vrijdag 3 juli van 18.00 tot 24.00 uur in Oos terland wordt gehouden. Wat dat betreft heeft de werkgroep op Schouwen-Duiveland in middels al een aardig gevulde activiteiten-agenda. Wie meer over de werkgroep ZOA-Vluch telingenzorg op Schouwen- Duiveland wil weten kan con tact opnemen met Annet Visser (telefoon 01114-1612 of met Teun en Corrie Biemond (telefoon 01114-2532). BROUWERSHAVEN - Met het oog op de acute nood situatie in Afrika, waardoor miljoenen Afrikanen met de hongerdood worden bedreigd wil het dage lijks bestuur van Brouwershaven hiervoor een be drag van 1600 gulden vrijmaken. Dit voorstel wordt donderdag 2 juli eerst besproken door de commissie financiën, waarna het 13 juli in de Brouwse gemeen teraad wordt behandeld. gelden. Daarom ook wil het college deze 1600 gulden aan de post onvoorzien onttrekken. neel ter sprake. Het bieden van deze mogelijkheid biedt eep»i .gemeente; (of bedrijf dg iftQg&L; lijkheid om een personeelsbe leid te voeren waarbij Vrouwen dezelfde kansen krijgen als mannen. Bovendien kunnen geroutineerde medewerkers hiermee in dienst blijven waar door tijdrovende en vaak ook kostbare sollicitatieprocedures voorkomen kunnen worden en know how behouden blijft. Aardbeving in Limburg Kinderopvang Het dagelijks bestuur van de smalstad komt met dit voorstel nadat in de raadsvergadering van juni gevraagd is na te gaan- of Brouwershaven een bijdrage zou kunnen leveren aan de ac tie Honger in Afrika. Daarbij werd de suggestie gedaan om als gemeente het bedrag dat de kerken hebben ingezameld te verdubbelen. Dit komt neer op een bijdrage van 1600 gulden. In principe zou zo'n actie be schouwd kunnen worden als een vorm van ontwikkelings samenwerking waarvoor sinds 1987 1,- per inwoner wordt ge reserveerd. Noodsituatie Gezien de noodsituatie in Afri ka, dat in het noord- en zuid oosten geteisterd wordt door hongersnood vindt het college het in dit geval gerechtvaar digd om af te wijken van de cri teria die voor het gebruik van het ontwikkelingshulp-potje Ook dichterbij huis heeft zich nog niet eens zo lang geleden een natuurramp voltrokken. Hierbij werd Limburg behoor lijk zwaar getroffen door een aardbeving. Uit solidariteit wil het Brouwse college voor het rampenfonds voor Lim burg een bedrag van ƒ1,- per inwoner overmaken. Ook dit bedrag moet uit de post on voorzien komen. Behalve deze giften komt zo wel in de commissievergade ring (aanvang 19.30 uur) als in de raadsvergadering ook de mogelijkheid van kinderop vang voor het gemeenteperso- Gelet deze voordelen wil het college in principe kinderop- vangfaciliteiten voor het perso neel creëren. Hoéwei deze de behoefte aan kinderopvang als een variabele factor beschouwt is er momenteel al een concrete aanvraag voor een halve kind plaats. Of de behoefte groter is dan deze ene aanvraag moet een behoeftenonderzoek onder de medewerkers uitwijzen. In ieder geval willen b en w een halve kindplaats huren bij de stichting Kinderopvang Schou wen-Duiveland. Hiervoor moet dan in de begroting voor '93 een bedrag van 6500 gulden worden opgenomen. RENESSE - Op woensdasg 1 juli vindt een koorcon cert plaats in de Hervormde kerk van Renesse. Uit voerenden zijn: het vrouwenkoor Quodlibet uit Mid delburg onder leiding van Willie Bil, het gemengd koor Zeeuws Vocaal Ensemble uit Goes onder lei ding van Kees van Eersel en Merel van Eersel, cello. Het Zeeuws Vocaal Ensemble staat onder leiding van Kees van Eersel. Quodlibet (zing wat je wilt) is de naam van een vocaal ensem ble dat in de zomer van 1986 werd opgericht. Het ensemble legt zich toe op specifieke vrou wenkoorrepertoire, zowel klas siek als hedendaags. In de zes jaren van haar bestaan heeft Quodlibet concerten gegeven in Hilversum en Middelburg, opgetreden voor Omroep Zee land en medewerking verleend aan diverse activiteiten. Zowel in 1988 als in 1990 nam het en semble deel aan het Neder lands Korenfestival, in De Doelen in Rotterdam. In 1988 behaalde Quodlibet daar de eerste prijs in de categorie Vrouwenkoor C en in 1990 de tweede prijs in de categorie Vrouwenkoor B. Quodlibet treedt voor het eerst op in Re- nesse, en staat ook voor het eerst onder leiding van de nieu we dirigent, Willie Bil. Willie Bil-den Hollander studeerde orgel bij Maurice Pirenne aan het Brabants Conservatorium te Tilburg. Daarna heeft zij zich door het volgen van cur sussen bekwaamd in koordi rectie. Zij is dirigent van drie koren en sinds 1977 organist van de Grote of St. Nicolaas- kerk te Brouwershaven. Zeeuws Vocaal Ensemble Het Zeeuws Vocaal Ensemble werd in 1988 opgericht door Kees van Eersel. Het is een ka merkoor dat zich toelegt op het uitvoeren van zowel geestelijk als wereldlijk repertoire van de veertiende tot en met de twintigste eeuw. Het koor is gevestigd te Goes maar heeft leden uit alle windstreken. DÉN HAAG - De aanvoer van vluchtelingen uit Albanië en het voormalige Joegoslavië via Maastricht Airport is voor lopig stilgelègd. Het ministe rie van verkeer en waterstaat heeft de tijdelijke vergunning van vier chartermaatschappij en uit het voormalige Joe goslavië om op Maastricht te vliegen, ingetrokken. Dat heeft minister Maij (verkeer) maandag bekendgemaakt. Het gaat om de chartermaat schappijen Balkan Airways, Bulgarian Airways, Palair Ma- cedohien en Air Via. De maxi mal e capaciteit van deze char termaatschappijen is zeventien vluchten per week. Als de ca paciteit volledig wordt benut, kunnbn er 2500 passagiers per week worden vervoerd. De uit te voeren werken varië ren van geestelijke muziek uit de zestiende eeuw tot wereld lijke muziek uit de twintigste eeuw, met eveneens aandacht voor de romantiek van Schu bert en Mendelssohn. De com ponist Hendrik Andriessen, die dit jaar honderd jaar gele den géborén werd, wordt tij dens dit concert herdacht via zijn Magnificat. Kees van Eersel studeerde naast orgel aan het Rotterdams Conservatorium en de Schola Cantorrum te Parijs, koordi rectie (kerkmuziek) aan het Utrechts Conservatorium. Se dert 1974 is hij cantor-organist van de Grote ojf Maria Magda- lenakerk te Goes en voorts bei aardier van Veere en Zierikzee. Merel van Eersel studeert cello bij Jean Decroos aan het Sweelinck-conservatorium te Amsterdam en behaalde on langs het diploma DM cello. Naast een sonate van Antonio Vivaldi brengt zij twee aan haar opgedragen werken van haar oom Kees van Eersel ten gehore. De dirigenten verzor gen de orgelbegeleidingen van eikaars koor. Verwachting tlm zaterdag 27 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 3 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juni Zon op 05.19, onder 22.04 Maan op 01.13, onder 15.23 25 juni Zon op 05.20, onder 22.04 Maan op 01.32, onder 16.36 Nieuwe Maan: 30 juni (14.18) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een lagedrukgebied af komstig uit Frankrijk trekt het ko- j mend etmaal ten zuiden van ons land naar Duitsland weg. Tegelijker tijd begint boven de Noordzee de luchtdruk te stijgen. Voor ons bete kent dit dat er vannacht en morgen in de ochtenduren in het zuidoosten nog kans op een bui bestaat. De tem peratuur daalt komende nacht naar omstreeks 12 graden. Morgen over dag krijgt de zon flink de gelegen heid zich te laten zien. Omdat de lucht die naar ons toestroomt nog over zee komt loopt het kwik overdag niet veel verder op dan tot ongeveer 20 graden. De wind is matig, kracht 2 a 3 en waait uit het noordoosten. Ook na morgen blijft de luchtdruk boven de Noordzee nog verder toenemen, zodat de zon weer de hoofdrol in het weer kan gaan spelen. De tempera tuur krijgt dan tevens de kans om zo merse waarden te bereiken. UDEN - Enkele honderden in woners van Uden blokkeren sinds vanochtend, dinsdagoch tend, zeven uur de zeven toe gangen tot de vliegbasis Vol kel. De actievoerders proteste ren tegen de door de rijksover heid opgelegde bouwstop in Volkel. De bouwstop is het ge volg van de normen die de overheid stelt voor geluidshin der in de buurt van vliegvel den. De poorten zijn geblokkeerd met vrachtwagens en tracto- )-en. Rönd half elf zal het Actie Comité Volkel zijn eisen be kend maken. De blokkades zullen volgens het comité pas worden opgeheven als volledig aan de eisen is voldaan. Een woordvoerder van de mare chaussee deelde mee dat er niet zal worden ingegrepen, zolang alle betrokkenen zich houden aan de rond de blokkade ge maakte afspraken: „Niemand de basis op of af, met uitzonde ring van de hulpverlenende diensten.". Tot nu toe heeft het comité de actievoerders goed in de hand. ZIERIKZEESCHEESS NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% BT.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Infevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „subcesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3