(On)gehoord Aankomst van Dag vierdaagse stukken 21 juni vaderdag Jan Piet Staal weet er raad mee Taptoe Zierikzee IIQVQHSQ t VRIJDAG 19 JUNI 1992 NR 25172 reldoorlog vluchtte het gezin Góth vanuit België naar Ne derland, waar zij in Middel burg Jan Toorop ontmoetten. Met name Maurice Góth en la ter ook Sari exposeerde regel matig met kunstenaars die 's zomers in Domburg verbleven. Na vele omzwervingen nestel de het gezin Góth zich in 1929 definitief in Zeeland en wel in\ Veere (de Goudsbloeme). Van het werk van moeder Ada valt stilistisch gezien weinig te ver tellen, wel oogstte zij de nodige lof voor haar werk. De manier waarop vader Maurice werkte vertoont overeenkomsten met het impressionisme en de Haagse school. Met name in Hongarije en Oostenrijk had Maurice Góth succes. Sarika kreeg aanvankelijk bekend heid door haar kinderportret ten. Haar werk vertoont een grote diversiteit, terwijl haar stijl oost- en zuideuropese in vloeden verraadt. Ondanks dat past het goed in de traditie van Veere, waarin eenvoud en zui verheid de boventoon voeren. Het werk van het gezin Góth omspant bijna een gehele eeuw. Bij de tentoonstelling in het Zeeuws Museum hoort een katern waarin Francisca van Vloten het leven van de kunste naarsfamilie Góth beschrijft. Deze uitgave (een onderdeel van de Zeeuws katernen) is me de mogelijk gemaakt door fi nanciële steun van de provin cie. De expositie in het Zeeuws Museum is van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek geopend. Zaterdag, zondag en maandag kan het publiek de expositie tussen 13.30 en 17.00 uur bekij ken. RILLAND-BATH Grasparkieten De bekende grasparkieten keurmeester H. A. Bakker uit Roosendaal houdt op donder dag 25 juni in Rilland-Bath een lezing over grasparkieten. Tij dens de bijeenkomst worden ook een paar Fether Duster parkieten getoond, een zeldza me parkietsoort. Ook leden van zusterverenigingen kun nen de bijeenkomst gratis bij wonen. In het dorpshuis vanaf 20.30 uur. ZIERIKZEE - Bloemen, chips, gejuich en gezang. Het was allemaal aanwezig tijdens de intocht van de eerste Dagvierdaagse, een alternatief voor de Avondvierdaagse voor kinderen van vier tot zeven jaar. Op initiatief van de Openbare Basis School 't Kofschip liepen ongeveer vijftig kinderen in die leeftijdsgroep op de dagen van de bekende Zierikzeese Avondvierdaagse hun eigen vierdaagse wandeltocht. Een route van ongeveer twee kilo meter lang die de eerste twee dagen door de wijk Poortam bacht liep, de derde dag door de Boerenweg en de vierde dag langs het Bolwerk. Donderdagmorgen om half elf vond de officiële intocht plaats op het schoolplein van OBS 't Kofschip. Onder de tientallen ouders en andere belangstel lenden die de jeugdige lopers begroetten, bevond zich ook een delegatie v.an het Avond vierdaagse comité. Zij betuig den hun instemming met het initiatief door bloemen en chips aan te bieden aan de jeugdige wandelaars. „Jullie hebben fantastisch ge lopen. We hebben geen kind hoeven te dragen en er heeft niemand* lopen zeuren", zei de directeur van de basisschool 't Kofschip, Joke van Anraad- Goosen terwijl ze, staande op een stoel, de groep jeugdige wandelaars toesprak. De direc teur trok daarbij de conclusie dat men van de Dagvierdaagse maar een mooie traditie moet maken. AMSTERDAM - De Anne Frank-stichting en de Stich ting Musica Ritrovata organi seren op zondag 28 juni in Am sterdam twee evenementen die in het teken staan van het model-kamp" There- sienstadt. In dat concentratie kamp brachten de nazi's vooral veel kunstenaars onder. AMSTERDAM - In het Bijlmer park in Amsterdam wordt in de weekeinden tussen 11 juli en 16 augustus het jaarlijkse Kwa- koe zomerfestival gehouden. Het thema van deze 17de editie is „Amsterdam-Zuidoost be kent kleur". Dit kleurrijk cul tureel festijn trekt elk jaar honderdduizenden bezoekers. DEN HELDER - De Nationale Vlootdagen van de Koninklij ke Marine in Den Hélder heb ben dit jaar plaats van 3 tot en met 5 juli. Het is dan de 35e keer dat de poorten van de Nieuwe Haven open zijn voor het publiek. Dat heeft het mi nisterie van defensie bekend gemaakt. BRÜINISSE Afsluiting seizoen bejaardensoos De bejaardensoos Tot ons ge noegen onder leiding van me vrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does kwam deze week voor de laatste keer van dit seizoen bijeen. Na de welkomstwoor den van de leidster werden eerst gezelschapsspelletjes ge daan. Een echtpaar dat 55 jaar getrouwd is geweest trakteerde tijdens déze bijeenkomst op ge bak en een drankje. Op deze wijze konden alle bejaarden van hun bruiloftsfeest meege nieten. Mevrouw A. de Koning- Bil deed vervolgens een inte ressant verslag van het zomer- reisje naar safaripark De Beekse Bergen. De middag werd feestelijk afgesloten met een broodmaaltijd. Er werden stapels pannekoeken gebak ken. Met smaak gingen de koe ken er in met boter, suiker, stroop of jam besmeerd. Na het nuttigen van een voortreffelijk ijsje dankte mevrouw Vogelaar MIDDELBURG Expositie Gedurende de maanden juli en augustus is in Galerie Icon aan de Wagenaarstraat te Middel burg een expositie van schilde rijen van Pierre van Soest. Het betreft vooral tekeningen in kleur die werden gemaakt naar aanleiding van het schil derij van Jan van Eyck; het hu welijk van Giovanni Arnolfini en Giovanna Genami. De gale rie is van woensdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Expositie In het Zeeuws Museum in Mid delburg is van zaterdag 20 juni tot en met 20 september werk te zien van Maurice, Ada en Sa rika Góth. Maurice Góth werd in 1873 in Hongarije geboren. Vierentwintig jaar later huwde hij met de schilderes Ada Lö- with. In 1900 kreeg het kunste naarsechtpaar een dochter die zij Sarika noemden. Bij het uitbreken van de Eerste We- Z1ERIKZEE Reisje NBvP Het jaarlijks reisje van de af deling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen ging dit jaar naar het pas geopende Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis. Het oude raad huis waarin het museum is ge vestigd trok op zich al de aan dacht en verder genoot men van de ongeveer 250 schilderij en van Rien Poortvliet die in het museum hangen. Er werd ook gewinkeld en het uitstapje werd afgesloten met een diner in het Grevelingenrestaurant. NIEUWERKERK Opbrengst collecte De collecte ten behoeve van AVO Integratie Gehandicapten die onlangs werd gehouden heeft in Nieuwerkerk 971,75 opgeleverd. Collectanten en gulle gevers worden voor hun bijdrage bedankt. allen voor de hulp en inbreng voor de Bruse bejaarden. Zij wenste tenslotte allen een goe de vakantietijd en hoopte ie dereen in september weer in gezondheid te ontmoeten. Asfaltering gemeentehaven Het havenplateau in Bruinisse is deze week aan de zuidzijde een kleine tweehonderd vier kante meter geasfalteerd. De gemeenteraad besloot onlangs ten behoeve van met name de parkeergelegenheid voor vrachtverkeer de parkeermo- gelijkheden voor het steeds grote aanbod vrachtwagen combinaties uit te breiden. En kele mosselkwekers die aan de aangrenzende dijk een opslag plaats voor vistuigen gebrui ken, moeten naar een andere lokatie uitwijken. Parkeren blijft in elk geval te allen tijde op eigen risico van de parkeer der. Voor de goede orde wordt het havenplateau binnenkort in vakken verdeeld voor zowel vrachtwagens als personenau to's. (Foto: Joop van De intocht van de leerlingen van 't Kofschip. Ze hielden het maar net drooq Houdt). Sii|lvolle sieraden voor zijn mooiste das. Verkrijgbaar in 14-karaalsgoud, massief zilver en massief zilver verguld. Vborzien van veiligheidskeltinkjes. In diverse uitvoeringen. KOM MAAR LANGS!! Lange Reke 22, Renesse, tel. 01116-1477 DE LEZER AAN HET WOORD ZIERIKZEE - 'De Toeristendagen hoeven van mij niet te worden afgeschaft. Ik gun ieder zijn plezier tje, dus het ongemak dat het met zich meebrengt in casseer ik graag', zegt de heer W. Quist. 'Een ordi nair vreetgebeuren dat niets meer met cultuur of met Zierikzee te maken heeft', vindt mevrouw H. Lagerwey. De stelling: 'Eindelijk gaan ze die Toe ristendagen afschaffen. Dat hadden ze al Veel eerder moeten doen' leverde heel uiteenlopende reacties op. Daarnaast kwamen enkele mensen met verrassende suggesties. De heer Quist woont al vele ja ren in een van de straten in Zie rikzee die tijdens de Toeristen- dagen vol met kramen staan. Hoewel dat overlast met zich meebrengt maakt hij zich daar niet druk om. Het is immers maar enkele dagen per jaar. „Ik kijk wel eens met verwon dering naar die massa mensen die drentelend en etend voorbij trekt door de straten. Als ik zelf op vakantie was op Schou- wen-Duiveland zou ik mijn dag heel anders doorbrengen". Des ondanks hoeven de Toeristen- dagen niet te worden afge schaft wat de heer Quist be treft. „Ik gun ieder zijn ple ziertje, het ongemak dat dat voor mij met zich meebrengt incasseer ik graag". Het niveau van het publiek is de afgelopen jaren gedaald De heer N. van der Zwan daar entegen ziet de Tberistendagen al enkele jaren niet meer zo zit ten. „Ik denk dat het heel goed is dat ze worden afgeschaft. Het niveau van het publiek is de afgelopen jaren gedaald. Vroeger waren badplaatsen als Domburg en Westerschouwen elite-badplaatsen waar de mensen enkele weken op va kantie gingen. Nu gaat men voor een lange vakantie vaker naar het buitenland en komt tussendoor voor een of enkele dagen naar Schouwen-Duive- land omdat men steeds meer vrije tijd heeft. Met evenemen ten als de Tberistendagen waarbij op straat bier wordt getapt en etenswaren worden Verkocht trek je een bepaald soort publiek aan. Op het mo ment zelf is het wel gezellig, maar het brengt ook veel rot zooi met zich mee en een sfeer die niet bij het historische ka rakter van Zierikzee past". De heer Van der Zwan vipdt dat de Tberistendagen geleide lijk aan zouden moeten worden afgeschaft en vervangen door meer specifieke evenementen die bij het karakter van Zierik zee passen. „Men zou bijvoor beeld de amateurschilderclubs in Zeeland kunnen aanschrij ven en dan rond de Oude Ha ven zo'n tachtig amateurschil ders neerzetten die daar met hun schildersezel aan de slag gaan om een prijsje te winnen. Dan heb je een leuk evenement dat veel publiek trekt zonder dat het veel hoeft te kosten". Concerten vanaf een platbodem schip in de Oude Haven Een ander idee van de heer Van der Zwan is het organiseren van waterconcerten. Jazz- of klassieke orkesten die muziek maken vanaf een platbodem schip dat in de Oude Haven ligt. „En dan zonder tramme lant van kramen er om heen. Dan heb je ook geen politie no dig". Het lijkt de Zierikzeeë- naar ook een goed idee om een van de vele gebeurtenissen uit de geschiedenis van Zierikzee te gebruiken als basis voor een historisch evenement waarbij de bevolking in ouderwetse kleding rondloopt. „Zoals in Brielle waar men jaarlijks de inval van de watergeuzen her denkt via een historisch evene ment". Verder is het volgens de heer Van der Zwan van groot belang dat voldoende aandacht wordt besteed aan een goede infra structuur. „Het is een eerste vereiste dat de bezoekers van Zierikzee op een goede manier hun auto kwijt kunnen en dat in de binnenstad voldoende openbare toiletten zijn waar van men gebruik kan maken. Als historisch streekcentrum heeft Zierikzee de plicht daar voor te zorgen". Ik vind al die drukte en terrasjes wel gezellig Mevrouw M. Krijger uit Zie rikzee vind de Toeristendagen geen probleem en voor haar hoeven ze ook niet te worden afgeschaft. „Ik vindt het wel gezellig al die drukte en die leuke terrasjes op straat. Als ik niet hoef te werken ga ik ook altijd zelf even de stad in tijdens een Toeristendag. Na tuurlijk zou het aangenamer zijn wanneer die mensenmassa wat meer verspreid naar Zie rikzee zou komen. Maar ik denk dat dat heel moeilijk te realiseren is, daarom moet het maar zo blijven als het nu is". Mevrouw H. Lagerwey uit Zie rikzee benadert de stelling dat de Tberistendagen afgeschaft moeten worden positief. „Ik geloof dat ik het daar wel mee eens ben. Ik vind fiet nogal een ordinair vreetgebeuren dat niets meer met cultuur of met Zierikzee te maken heeft. Het is op zo'n dag ook veel te druk in de stad. Je kunt over de hoofden lopen. Dat geeft de no dige overlast voor de bevol king. Ik woon zelf in een rusti ge straat, dus ik heb er niet zo'n last van. Maar ik kan me voorstellen dat veel mensen er niet blij mee zijn". Volgens me vrouw Lagerwey heeft Zierik zee helemaal geen grootschali ge toeristenevenementen no dig. „Zierii e js zonder dat interessan' i'cnoeg. Wanneer mén al iets 'wil doen, zou dat kleinschaliger moeten zijn, een oude ambachtenmarkt bijvoor beeld. Als je over zo'n toe- ristenmarkt gaat nadenken kom je tot de conclusie dat die niets aan Zierikzee toevoegt". De stad zit zo mudvol dat niemand de oude gevels nog ziet Ook de heer N. Stamperius is niet zo blij met de Toeristenda gen en is er daarom niet rou wig om dat men ze wil gaan af schaffen. Vijf van die dagen is te veel. Zo wordt Zierikzee niet gepromoot. De stad zit zo. mudvol dat nie mand meer iets ziet van de ou de gevels. Een paar jaar gele den, toen de Toeristendagen nog leuk waren, had men er mee moeten stoppen en over stappen op een ander evene ment. Maar het is natuurlijk heel moeilijk om wat anders te verzinnen. Daarom zou men moeten beginnen met de Toe ristendagen terug te brengen tot twee. Een Havendag en een topdag op een lokatie meer in de binnenstad". De heer Stam perius werkt als horlogemaker bij een juwelierszaak midden in de stad. Uit zijn reactie blijkt echter dat er ook geen zakelijke overwegingen zijn om de Toeristendagen voort te laten bestaan. „Het is altijd een drukte van belang in de winkel. Maar het zijn vooral groepen mensen die even ko men kijken en dan weer weg lo pen. Er wordt niet veel meer verkocht, maar je moet wel veel beter opletten dat er niets gestolen wordt. De dagen voor en na de Toeristendagen zijn veel prettiger verkoopdagen omdat de mensen dan met een gericht doel naar de winkel ko men". Ook de heer J. M. de Bel uit Zierikzee heeft een zaak in een van de straten die tijdens een Toeristendag vol met kramen staan. Omdat het' een depot van navigatie- en scheepvaart - elektronica betreft beschrijft hij andere problemen dan de heer Stamperius. „Tijdens een Toeristendag kun je je eigen za kelijke pand niet meer voor honderd procent benutten. Dat komt omdat het niet meer mo gelijk is om voor de deur appa ratuur te laden en te lossen". Toch heeft de heer De Bel geen uitgesproken mening over het afschaffen van de Tberistenda gen. De drukte in de binnenstad gaat zonder Toeristendag toch wel door „De drukte in de binnenstad van Zierikzee gaat toch wel "door. We hebben dit jaar nog geen Tberistendag gehad, maar het is wel al een paar keer ont zettend druk geweest. Dat is nu eenmaal inherent aan een toe ristenplaats". Daarom vindt de Zierikzeeënaar dat het ge meentebestuur wat zou moeten doen aan de parkeeroverlast die dat voor bewoners en be drijven in de binnenstad met zich meebrengt. „Men nodigt bedrijven uit zich hier te vesti gen, want dat is zo goed voor de werkgelegenheid. Maar wan neer je hier dan zit weigeren ze vrijstelling te geven voor de plaats voor je zaak waar je al leen betaald kunt parkeren. Ei genlijk zou men de hele bin nenstad autovrij moeten ma ken en daarbij aan elke gezin of bedrijf in Zierikzee een mag neetkaart geven waardoor men met zijn auto de binnenstad in kan". Voor een mevrouw die onbe kend wenst te blijven is het al lemaal niet zo'n probleem. „Voor mij hoeven de Tberisten dagen niet te worden afge schaft. Via de nieuwe opzet van de afgelopen jaren waarbij minder kramen met kooplui van buitenaf werden toegela ten en minder etenswaren wer den verkocht, ging het goed. Men moet toch iets doen voor de toeristen. Hoewel ik zelf in de binnenstad van Zierikzee woon en onder een kraam door moest kruipen om in huis te kunnen komen, heb ik geen overlast van de drukte. Maar het was een aardige standhou der die vroeg of ik het niet ver velend vond. Dat scheelt". De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent met dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordeti|kheid van de redactie en uil sluitend voor rekening van de bnel- schri|ver, waarvan naam en adres bi| de redactie bekend moeten zijn Duidelijk is wel dat de journa listen van de Zierikzeesche Nieuwsbode van muziek geen kaas gegeten hebben. Het ver slag over de Thptoe van jongst leden zaterdag bewees dat eens te meer. In dit stuk gingen zij, naar mijn idee, geheel af op ei gen mening en die van de korpsleden. Zo beweerden zij dat Rust Roest met kop en schouders boven alle andere korpsen zou hebben uitgesto ken. Iets wat naar de mening van vele toeschouwers zeer ze ker niet het geval is. Bovendien zouden de Drumguards sr. uit Delft een show hebben die veel minder zou zijn als de rest van de korpsen. Integendeel, de Drumguards waren de absolu te uitblinkers en niet alleen ik deel deze mening maar met mij ook een groot deel van de Thp- toebezoekers. Zij spelen name lijk 'echte' muziek wat toe schouwers aanspreekt, de show is bijzaak. Immers, daar is toch de Thptoe voor bedoeld: militaire korp sen die goede muziek ten geho re brengen? Een Thptoe als deze zou een goede mix dienen te zijn van showbands die de Amerikaanse stijl trachten te benaderen en korpsen die een militaire stijl hanteren (wel licht een tip voor het bestuur van de Stichting Thptoe Zierik zee voor de Thptoe van 1993). Dus beste journalisterl, als u een stuk wilt schrijven over de Thptoe of ander muziekfestijn: schrijf dan liever niks en laat de muziekkorpsen in hun eigen waarde zoals ze gezien worden door de ogen van het publick. P. M. STRUIJK. Zierikzee Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5