Parkeerterrein vrachtauto's Oosterland komt er bijna Bru's Westlandplantsoen afgesloten voor honden Zomertentoonstelling in de Jacobuskerk Toeristen- dagen Wester- schouwse commissie az praat over gemeente lijke herindeling Vergadering Wester schouwse commissie financiën Hondvriendelijk park verboden gebied Milieuconsulent voor regio komt wellicht in september Aanleg begint naar verwachting na bouwvakvakantie Maaskant biedt A. van Beveren receptie aan Expositie V VRIJDAG 19 JUNI 1992 NR 25172 3 Al jaren wordt er op gemop perd, en echt niet alleen door autochtone inwoners van Zie- rikzee. Ook verschillende on dernemers zijn niet zo blij met de Zierikzeese Toeristenda- gen. Zij stellen dat de straten weliswaar overvol zijn, maar dat hun nering daar nauwe lijks meer kladizie door krijgt. Uiteraard zijn er altijd een aantal die wel degelijk ga ren spinnen bij de Toeristenda- gen. Op een warme (toeristen)- dag gaat een pilsje er best in en ook de frietverkopers zien hun omzet stijgen als er meer volk in de stad is. De belangstelling voor Toeristendagen staat of valt echter met de opzet. Als variatie in het programma uit blijft zal men vroeg of laat wegblijven en op het moment dat een dergelijk evenement een sleur gaat worden is het gedaan. Men is nu zover dat ge dacht wordt aan het overboord zetten van de Toeristendagen. Gezocht wordt naar iets nieuws. Het zal niet meevallen om iets origineels te beden ken, maar wil men Zierikzee aantrekkelijk houden voor de recreant dan is het wel zaak om de handen ineen te slaan. Daarbij dient ook terdege re kening gehouden te worden met de tolerantiegrens van de inwoners van Zierikzee. Op het moment dat er nog slechts een handjevol mensen zich in de handen wrijft omdat er weer een toeristendagis, is men duidelijk op de verkeerde weg. PK. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland staat centraal op de agenda van de Westerschouwse adviescom missie algemene en bestuurlij ke zaken. De commissie vergadert op dinsdag 23 juni om 16.00 uur in het gemeentehuis te Haamste de. Op de agenda staat verder de automatisering van de ge meentesecretarie in 1992. Iede re belangstellende kan de ver gadering vanaf de publieke tri bune volgen. BURGH-HAAMSTEDE - Niet minder dan dertig punten om vat de agenda van de Wester schouwse adviescommissie fi nanciën. De commissieleden komen op woensdagavond 24 juni bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede voor een openbare vergadering. Daarbij wordt onder andere gesproken over automatisering van de gemeentesecretarie in 1992, de afrekening 1991 van de gemeentelijke muziekvereni gingen, een krediet voor de aanschaf van een bordstelling voor de basisschool in Noord- welle, de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland in 1993, een verzoek om de uitbreiding van schoolvoorstellingen in 1993 te financieren, de vervan ging van speelwerktuigen, een verhoging van de financiële bijdrage van de gemeente in de exploitatiekosten Sportcen trum Onderdak, aanvullend krediet voor ecologisch groen onderhoud, de vbrvanging van een tractor gemeentewerken, subsidie Anywave-festival in Brogum, de begroting van Uit in Zeeland, de afrekening 1991 en begroting 1993 van de WV Renesse en de begroting van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Verder komt een aantal subsidiever zoeken aan de orde. De verga dering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Voor aanvang van een agendapunt heeft het publiek ook spreekrecht. DEN HAAG - De 40-jarige L. V. kreeg donderdag bij de recht bank in Den Haag een eis van achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk te horen, wegens medeplegen van zware mishandeling van haar zoon en dochter. Veel hondebezitters zijn verontwaardigd over de deze week geplaatste borden. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BRUINISSE - In het westelijk deel van Bruinisse is commotie ontstaan onder de hondebezitters. Ge meentewerken heeft namelijk aan alle invalspaad- jes van het Westlandplantsoen witte bordjes met een rode rand geplaatst. In het midden staat een hond: verboden voor honden. Zullen de Bruenaars die da gelijks met hun viervoeter(s) een bezoek aan het park brengen hun traditionele route moeten verleg gen? Of zal het met een sisser aflopen? Verbaasd en verontwaardigd werpen enkele hondebezitters hun blik in de richting van de witte bordjes met de rode hond. De hond in het midden maakt duidelijk dat zijn soort genoten hier niet welkom zijn. De honden begrijpen de doel stelling van het bordje niet en de eigenaren evenmin. „Daar heb je nu vooraf niks over ge hoord. Waar moeten we dan met de hond naar toe", reage ren de dierenvrienden. Begrij pen doen ze er niets van. „Mijn hond loopt hier al jaren", zegt een trouw groot hondebe zitster. Onbegrip Zij vervolgt: „Ik kan best be grijpen dat de mensen met kleine kinderen het niet leuk vinden als die beesten in het kinderbadje zwemmen. Maar ja, die honden moeten ook hun behoefte doen. Als ze het op een paadje doen geef je er toch gewoon een schop tegen! Een jonge man laat zich weinig aan de bordjes gelegen leggen. Ben ik zo fatsoenlijk met die hond van de straat te gaan, mag ik hier ook niet meer komen", zegt hij verontwaardigd met een duidelijk accent uit de randstad. Hij toont geen res pect voor dit verbod en lapt dan ook alle bordjes aan zijn laars. Anderen daarentegen zijn blij met het besluit van het college van b en w van Bruinisse. Daar zijn ongeveer net zoveel hon den als Bruenaars, dus die moet je aan regels binden, dat is logisch is een reactie. Een jonge moeder kan er ook niet om treuren dat het college het plantsoen tot verboden gebied voor honden heeft verklaard. „Het is een prachtig park", zegt zij. „Er is een voetbalveld je, daar liggen die jongens door grote hondehopen te rollen. Verderop is een kinderbadj e, dat wordt óok al voor honden gebruikt. En bij de ijsbaan lo pen allemaal jonge eendjes, en die worden opgejaagd". Me vrouw vindt het lastig voor de hondebezitters maar meent een oplossing te weten. Hon den moet je net als kinderen verzorgen. Die laat niemand in de bosjes gaan. Mentaliteit De heer G. van der Weele is de man die het park destijds gro tendeels heeft ontworpen. Van der Weele ging namelijk al in 1957 om de tafel zitten om plan nen te maken voor een ijsbaan met een aangrenzend plant soen. „Het park is er gekomen tot tevredenheid van vele bur gers", zegt hij desgevraagd. Van der Weele kan zowel de standpunten van de hondebe zitters als van de wandelaars begrijpen. Hij vindt het van zelf ook vervelend als er honde-uitwerpselen op de wan delroutes liggen. Volgens hem zal een mentaliteitsombuiging van de bezitter noodzakelijk zijn om de uitwerpselen van hun dieren met de nodige attri buten zelf te laten verwijderen. „Honden aan de lijn zou veel problemen voorkomen", meen de Van der Weele tenslotte. De Bruenaar slaat met dit standpunt de spijker helemaal op zijn kop. Zijn doelstelling die hij met dit voorstel beoogt, heeft het Bruse college in haar besluitvorming eveneens op het oog gehad. Wethouder W. W. Jumelet gaf ruiterlijk toe dat er ergens wat fout is gegaan. „Niem^md heeft dit zo bedoeld. Tenminste in het college niet. Binnenkort zullen de bordjes vervangen worden". Het colle ge is van mening dat het ver standiger is, dat honden in het park aan de lijn worden gehou den. De hondebezitters in Brui nisse kunnen op korte termijn andere bordjes tegemoet zien. Toegang tot het park blijft mo gelijk, met dien verstande dat honden aan de lijn moeten wor den gehouden. Gemeentewerk man J. Stetekee kan binnen kort zijn bordenrondje om het park overmaken. Hij zal min der bordjes aantreffen dan af gelopen maandag werd opge hangen. De Bruenaars hebben het merendeel van de verwijde ring inmiddels al voor hun re kening genomen. Volgens burgemeester W. den Boer SCHARENDIJKE - Als alles meezit beschikt Schouwen-Duiveland met ingang van septem ber dit jaar over een milieuconsulent. Dat deel de burgemeester W. den Boer van Middenschou- wen mee in reactie op vragen uit de gemeente raad. Een en ander kwam ter sprake in een dis cussie over het voorstel van het college van b en w om af te zien van een aanvraag voor bonus NMP-plus-gelden. Het bonusgeld kan door ge meenten verdiend worden als men binnen een bepaal de regio komt tot een be paalde mate van samenwer king op milieugebied. Dat houdt in ieder geval al in dat er een apart regionaal werkprogramma met regio nale jaarplannen opgesteld dient te worden. En zover is men op Schouwen-Duive land nog niet. Wel is offerte aangevraagd bij een advies bureau. Kostenplaatje Het prijskaartje blijkt fors uit te vallen. „Al met al be tekent het dat de netto op brengsten van de bonus nauwelijks voldoende zijn om de kosten te betalen die benodigd is om de bonus- gelden aan te vragen", aldus het college. „Aangezien er op dit moment nog geen mi lieuconsulent is zijn wij van mening dat er een groot risi co is dat de uitvoering van het werkprogramma niet optimaal is. Gezien de tijd die benodigd is voor de aan vraag van de bonusgelden hechten wij er meer waarde aan om deze tijd te besteden aan de daadwerkelijke aan pak van het milieu in de re gio". Het college tekent daar met een bij aan dat een besluit om geen bonus NMP-plus- gelden aan te vragen niet betekent dat het niet tot een eilandelijke samenwerking op het gebied van het milieu kan komen. „Dit zal echter niet gebeuren op basis van een door het ministerie van Vrom noodzakelijk geacht gedetailleerd werkpro gramma en werkplan, maar op basis van een door de ambtelijke werkgroep mi lieu opgesteld schema", al dus het college. Binnen het college werd een minderheidsstandpunt in genomen door wethouder W. G. Renden. Hij vindt dat het beter is het bonus-geld toch aan te vragen en te be nutten voor het (laten) opstellen van een werkplan. Want, zo redeneert hij, als er nu een milieuconsulent komt is er nog helemaal niets waar deze zijn werk op kan bouwen. „Straks kan de milieuconsulent aan de gang, en dan is er geen plan", aldus Renden. Hij vond alleen fractiegenoot G. A. M. Cobussen aan zijn zijde. De overige raadsleden schaarden zich achter de meerderheid van het colle ge. Jean du Neele schilderde bekende plekjes in Westhoek RENESSE - Jean du Neele, amateurschilder uit Ca- pelle aan den IJssel heeft zich het afgelopen jaar be zig gehouden met het schilderen van bekende plek jes in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Het re sultaat is een dertigtal schilderijen die deze zomer worden geëxposeerd in het koor van de Jacobuskerk te Renesse. De expositie is de gehele zomer te bezichtigen tijdens de Open- Kerk dagen. Dinsdag- en don derdagmiddag van half juni tot eind augustus, met uitzonde ring van de kermis week. De 49-jarige Jean du Neele be gon enige jaren geleden als NIEUWERKERK - De voorbereidingen voor de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtwagens in Oosterland zijn nu zover gevorderd dat de werkzaamhe den naar verwachting in augustus, na de bouwvakvakantie zullen beginnen. Het terrein wordt gerealiseerd op een stuk grond van 2230 vierkante meter dat vrij dicht bij de Rijksweg N-59 achter het weegbrughuisje tussen de Mo lenstraat en de Rampaartse Dijk te Oosterland ligt. Het gaat plaats bieden aan dertig vrachtwagens en de eigenaren moeten daarvoor ongeveer 300 gulden per jaar aan parkeerbe lasting betalen. Dat alles tekende zich af tij dens de openbare vergadering van de Duivelandse advies commissie financiën en onder wijs die plaats vond in het ge meentehuis in Nieuwerkerk. Uiteraard moet de Duiveland se gemeenteraad de definitieve beslissing nemen over de aan leg van het parkeerterrein, maar uit de discussie tijdens de commissievergadering bleek dat binnen alle politieke fracties positief wordt gedacht over het plan. Moeite Commissielid A. J. C. Melieste had in eerste instantie wat moeite met het plan om par keerbelasting te heffen op het gebruik van de parkeerplaats. Maar commissievoorzitter bur gemeester A. Bergshoeff wist hem er van te overtuigen dat dat heel gebruikelijk is. „Het wordt in veel .gemeenten ge daan". De basis daarvoor is het feit dat het verboden is om vracht wagens 's nachts in de kern te parkeren. „Een bedrijf is ver plicht daarvoor het eigen ter rein te gebruiken. Wanneer men daar geen ruimte genoeg voor heeft en wij bieden als ge meente die mogelijkheid via een parkeerterrein voor vrachtwagens, is het logisch dat men daarvoor ook moet be talen", aldus de burgemeester. Hij benadrukte dat de voorzie ning vooral is bedoeld voor vrachtwagenchauffeurs die in Oosterland wonen. De aanleg van het parkeerter rein vraagt van de gemeente Duiveland een investering van 285.000 gulden. Een bedrag dat men al enkele jaren aan het op bouwen is via jaarlijkse reser veringen, maar dat toch wat hoger blijkt uit te vallen dan men had gedacht. In verband met de aanleg van de hoofdont- sluitingsroute in Oosterland die momenteel plaatsvindt wil men het parkeerterrein toch realiseren. „Als die route ge reed is mag men echt geen vrachtwagens meer in de kern parkeren". Via de parkeerhef- fing kan ongeveer een vierde gedeelte var o financiële in vestering voor het parkeerter rein terug vloeien naar de ge meente. Olie-afscheider Bij de aanleg van het parkeer terrein voor vrachtwagens hoort ook de realisering van een olie- en benzine-afscheider en een slibvanger. Voorzienin gen die in het kader van de mi lieuwetgeving worden aange bracht om te voorkomen dat de grond wordt verontreinigd door olie en benzine. Deze voorzieningen worden ook aan gebracht op het (al bestaande) Burgemeester A. Bergshoeff: Parkeerbelasting heel ge woon." parkeerterrein voor vrachtwa gens te Nieuwerkerk. Tijdens de commissievergade ring werd ook het advies gege ven om 36.000 gulden beschik baar te stellen voor het plaat sen van vier abri's. Twee aan de Burgemeester van der Ha- vestraat en twee aan de Oud Heiligenweg. Van de plaatsing van een abri aan de Molenweg werd afgezien omdat daar niet zoveel gebruik van gemaakt zou worden en er weinig ruim te voor is. Op verzoek van CDA-commissielid M. Klaas- sen-Meijer zegde de burge meester toe dat bij de plaatsbe paling aan de Oud Heiligen weg rekening zal worden ge houden met 'de zichtlijn' zodat de wachtenden niet geneigd zijn te dicht naar de gevaarlij ke Rijksweg N-59 te lopen om te kijken of de bus er aankomt. Ook zal een voorziening wor den bedacht die moet voorko men dat de abri's als fietsenrek worden gebruikt. AMSTERDAM - Op de Amster damse Dam vindt op 22 augus tus voor de veertiende maal het „Dammen op Dam" plaats. Met dit evenement wordt het damseizoen 1992 in Nederland officieel geopend. Het toernooi staat open voor grootmeesters, meesters, dames en huisdam mers. Gestart wordt om 11.00 uur en de prijsuitreiking is rond 16.00 uur. hobby te schilderen. Tijdens een overwintering in Spanje, nu vijf jaar geleden, kwam hij toevallig in contact met de Spaanse schilder en leraar kunstacademie Jezus Penar- real. Deze bood hem gratis schilderlessen aan omdat hij onder de indruk was van Du Neeles werk. Hij noemde hem een natuurtalent. Door deze privé-lessen kwam Du Neele in aanraking met de technieken van de Spaanse school. Opval lend in zijn werk is de kleurstelling, bijzondere tin ten die zijn werk een geheel ei gen karakter geven. Vaak ge bruikt hij voor zijn aquarellen of acrylschilderijen oude pren ten of foto's als uitgangsmate riaal. Zijn schilderijen zijn een bezoek tijdens de openstelling van de kerk gedurende de zo mer meer dan waard: een ver rassende kennismaking met een veelbelovend talent. BRUINISSE - Na ruim 25 jaar bij Maaskant tussen de lieren te hebben gezeten heeft An- dries van Beveren uit Brou wershaven afscheid genomen van zijn werkgever Maaskant. Vorige week werd tijdens een receptie in restaurant De Meeuw in Bruinisse afscheid genomen van serviceverlener Dries. Van Beveren was bij Maaskant een van de mannen in het veld, om spoedreparaties uit te voeren of service en on derhoud aan de lieren te verle nen. Directeur A. Maaskant memoreerde in een toespraak je hoe zij destijds gezamenlijk waren begonnen om de Maaskant-lieren in bedrijf te stellen. De werfdirecteur wenste Van Beveren met z'n vrouw voor de toekomst een gezonde tijd toe. Uit handen van Maaskant kreeg Van Beve ren een hogedrukreiniger aan geboden. Verwachting t/m dinsdag 23 uni WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 4 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 juniZon op 05.18, onder 22.03 Maan op 00.11, onder 10.48 21 juniZon op 05.18, onder 22.04 Maan op 00.27, onder 11.55 22 juniZon op 05.19, onder 22.04 Maan op 00.42, onder 13.02 Laatste Kwartier: 23 juni (10.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De koude lucht met buien raken we na vandaag kwijt. Een At lantisch hogedrukgebied heeft mor gen een uitloper richting Zuid-Scan- dinavië. De luchtdruk boven Mid den-Europa is laag. Tussen beide systemen wordt met een noordoos telijke stroming warmere lucht uit Polen aangevoerd. Het binnendrin gen hiervan gaat gepaard met re gen. Morgen klaart het in de loop van de dag van het noordoosten uit op. Bij af en toe zon blijft het dan op de meeste plaatsen droog. De mid- dagtemperatuur loopt uiteen van 18 graden in Zeeland tot 22 in het oos ten van het land. De noord- tot noordoostenwind is matig, langs de kust en op het IJsselmeer krachtig, nu en dan hard. Zondag zijn er pe rioden met zon en ligt de middag- temperatuur in het hele land iets bo ven de 20 graden. ZIERIKZEE - In restaurant j Mondragon (Zierikzee) is tot 1 augustus werk te zien van de Groningse kunstenares Mirre van den Ende. Mirre van den Ende die haar opleiding aan de Kunstacade mie van Groningen kreeg en daarnaast ook nog privé-lessen bij Henk Dijkslag en Francois Lodewijck volgde, beheerst di verse technieken. In Mondra gon zijn schilderijen van haar te zien die omschreven kunnen worden als een impressie in tempera, waarbij een vaas met „uitgebloeide, tulpen centraal 'staat. De kleUrën van het object en de achtergrond (rose, blauwe en gematigd rode tinten) vloeien opmerkelijk in elkaar over waarbij de techniek van het schilderen met tempera goed tot zijn recht komt. De expositie in Mondragon is niet de eerste tentoonstelling van Mirre van den Ende. Eer der was werk van haar te zien in het gemeentehuis van Hil versum, de Rabo-bank in Rol de en het Schimmelpenninck- huis in Groningen. De exposi tie in Mondragon is dagelijks tussen 11.00 en 21.00 uur en 's zondags van 17.00 tot 21.00 uur te bezichtigen. ZIERIKZEESCHEÜ nieuwsbode!! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van '1 Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotogrëaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3