scmuwmuivrnm Fietsende ambtenaren Naaldwijk even te gast in Westerschouwen Zierikzeese commissie kiest voor herindeling UW KRAKT VAK 3 Q S 3 r\ VJ 6 9 Politie registreert snelheidsovertreders r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voorkeur fracties voor één gemeente Vernieling' dé krant van schouwen-duiveland! j ^^WDDEIP>^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijlstelefooninstallaties Digitale hotelcentrales Portable autotelefoon - Autotelefoon - Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon Dirksiand, Nijverheidsweg 5 01877 - 3733 Geautoriseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uursservice door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynstraat 2 010-4625355 DONDERDAG 18 JUNI 1992 148e JAARGANG NR 25171 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'Er is nog ontzettend veel te doen De Naaldivijkse fietsende ambtenaren werden ontvangen door burgemeester H. Tees. (Foto: Marijke Folkertsma). 230 kii 'riü' zlj' A BURGH-HAAMSTEDE - 'Fietsen naar het werk? Doen!'. Dat was het motto van de fietstocht van een tiental ambtenaren van de gemeente Naaldwijk en hun begeleiders. Dinsdag maakten zij, uiteraard op de fiets, een tocht van Naaldwijk naar Brussel om de aandacht te vestigen op het milieu- en energie vriendelijke karakter van de fiets als vervoermid del. In Westerschouwen maakten zij een tussenstop. „Het milieu staat volop in de belangstelling en ook kleine organisaties kunnen hun steentje bijdragen aan het beschermen van het milieu", aldus woord voerder J. Raaphorst van de Naaldwijkse fietsende ambtenaren. Hij voegde daar meteen aan toe dat er nog veel werk verzet dient te worden. „Er moet nog ontzettend veel gebeuren". Net iets over de klok van Burgh-Haamstede, de fietsen- twaalven arriveerden ze dins- de ambtenaren uit Naaldwijk, dag bij het gemeentehuis in Ze werden daar verwelkomd. door burgemeester H. Tees en verhaald op soep en broodjes. Van de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om nog eens het belang van het gebruik van de fiets en het terugdringen van het autoverkeer te benadruk ken. Fietsmaand De maand juni is uitgeroepen tot ambtenaren-fietsmaand en in het kader van die actie werd in Naaldwijk voor een dag het werk overgedragen aan colle ga's, werden de benen nog eens gemasseerd en werden de laat ste voorzorgsmaatregelen te gen zadelpijn getroffen. Alles bij elkaar begon de groep 's ochtends aan een fietstocht van een dikke 230 kilometer. ,,We hebben er 'riü* zb'.n i00 kilome- rer opzitten, en we hadden de wind in de rug", aldus woord voerder Raaphorst. ,,We zijn gisteren al met de ge deputeerde (mevrouw G. de Vries-Hommes red) op de fiets door de gemeente geweest, dus wat dat betreft zijn wij goed begonnen", aldus burgemees ter Tees in een korte toespraak tot de fietsers. Hij bestempelde de to'cht van de tien ambtena- ren als een goed initiatief. ,,In Nederland moet toch een kentering komen voor wat btreft onze omgang met natuur en milieu", aldus de burge meester. Hij bracht naar voren dat in de gemeente Wester schouwen hard gewerkt wordt om aan die kentering, in ieder geval in de eigen gemeente, een steentje bij te dragen. ,,In de zomer komen hier erg veel toeristen en dat geeft ook erg veel verkeer", aldus de bur gemeester. Hij legde in het kort de rol van het mobiliteitssce nario in de strijd tegen de over bevolking op wegen en straten uit. Hij benadrukte dat het niet de bedoeling is om mid dels het scenario het aantal re creanten terug te dringen. ,,We willen alleen de mobiliteit aan banden leggen". Tbes besloot zijn toespraak met de fietsers een goede verdere reis te wen sen. ,,Met wind in de rug". Voorzieningen Namens de fietsende ambtena ren werd vervolgens kort het woord gevoerd door J. Raap{- horst. Hij benadrukte nog eens het belang van-de zorg voor het milieu en de rol die daarin ook voor gemeenten is weggelegd. Hij pleitte voor het realiseren van goede voorzieningen voor fietsers. Niet alleen zouden er veel meer veilige fietspaden moeten komen, maar bijvoor beeld ook goede stallingsmoge lijkheden. Namens de Fietsersbond ENFB werd het woord gevoerd door J. Midavaine, de geeste lijk vader van het autoreduc tieplan. Hij haakte in op de woorden van Raaphorst met de opmerking dat het met de vei ligheid van de fietsers vaak zeer bedroevend gesteld is. Mi davaine vroeg speciaal aan dacht voor de periode van 10 juli tot en met 24 juli. In die tijdsspanne zal volgens de ENFB een onacceptabele ver- keerson veilige situatie ont staan in Zuidelijk Nederland en dan met name binnen de be bouwde kommen van recreatie gemeenten. Midavaine legde uit dat in die periode niet alleen Nederland se recreanten uit noorden en midden hun vakantieiri Tecrea-'" tiegebieden als Schouwen- Duiveland door zullen bren gen, maar ook Duitse toeristen uit liefst acht deelstaten. „De ze bezetting, waarvan we de symptomen reeds tijdens het Hemelvaart- en Pinksterweek end hebben mogen ervaren ge ven op verkeersveiligheidsge- bied reden tot ongerustheid", aldus Midavaine. Hij wees de gemeente op de risico's die door het drukke verkeer ont staan voor fietsende schoolkin deren en riep de gemeente op tijdens genoemde periode de dorps- en stadskernen autovrij te maken tussen 8.00 en 17.00 uur. Burgemeester Tees zegde toe een en ander binnen het col lege te zullen bespreken. ZIERIKZEE - In geval van bestuurlijke vernieuwing kiezen de Zierikzeese fracties van VVD, PvdA en CDA evenals het college voor een gemeentelijke her indeling en niet voor een vergaande vorm van inter gemeentelijke samenwerking. In hun voorkeur voor deze vorm van bestuurlijke vernieuwing ging de commissie algemene en bestuurlijke zaken dinsdag avond echter nog een stapje verder dan het Zierik zeese college door een voorkeur uit te spreken voor één gemeente. Aanvankelijk deden de commissiele den dat op persoonlijke titel maar bij navraag bleek die persoonlijke mening ook de mening van hun fractie te zijn. De discussie over hoe Schou- wen-Duiveland en Sint Phi- lipsland er in de toekomst uit komt te zien zal de komende weken in de raadzalen regel matig te horen zijn. Voor begin oktober moeten de gemeenten immers hun visie over de ge wenste manier van bestuurlij ke vernieuwing kenbaar ma ken bij de provincie. Discussienota Deze discussie over ofwel een gemeentelijke herindeling of wel een nauwere intergemeen telijke samenwerking barstte dinsdagavond in de Zierikzee se raadzaal los toen binnen de commissie algemene en be stuurlijke zaken de discussie nota van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen ter sprake kwam. Deze nota, een lijvig boekwerk waaraan door de ze ven gemeentesecretarissen me nig uurtje is gespendeerd, be vat naast een sterkte- en zwak te-analyse van de huidige be stuurssituatie ook een aantal uitgewerkte mogelijkheden voor een andere bestuurlijke opzet. Niet efficiënt Dat de tijd rijp is voor zo'n be stuurlijke vernieuwing, daar over liet de commissie geen twijfel bestaan. Nog voordat de provincie hiermee op de proppen kwam is meerdere ke ren al op gemeentelijk niveau gepleit voor een andere be stuurlijke opzet. Dit omdat de huidige bestuursstructuur op Schouwen-Duiveland niet al tijd even efficiënt is. Zo moeten regionale organisaties bij zes gemeenten subsidie aanvragen en ook het van de grond krij gen van regionale voorzienin gen kost veel tijd (de kinderop vang is daar een treffend voor beeld van), omdat steeds naar de zes gemeenten moet worden teruggekoppeld. De laatste ja ren heeft dit volgens de com missieleden M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA), M. R. de Jong-van Loo (PvdA) èn J. J. Geleijnse (VVD) allemaal niet zo soepeitjes en efficiënt ge werkt en is er veel energie gestoken in overleg voeren. Een situatie die, zo merkte bur gemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs op, inherent is aan het sy steem met zes autonome ge meenten. Herindeling Hoewel de commissie de ogen niet sloot voor de nadelen van een gemeentelijke herindeling vonden de drie commissiele den dit toch de beste oplossing om ook in de toekomst de be stuurlijke taken de baas te kunnen blijven. „Voor de bewo ners van Schouwen-Duiveland is één gemeente de beste oplos sing, gezien de herkenbaarheid en de democratische controle mogelijkheden daarvoor", mo tiveerde mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal de CDA- keuze. Dat zo'n herindeling verstrekkende gevolgen heeft ontkenden de commissieleden niet maar die wogen huns in ziens toch niet op tegen de voordelen, die zo'n gemeente lijke herindeling biedt boven een verdergaande interge meentelijke samenwerking. Hierbij bestaat de vrees dat de instelling van een regioraad tot het ontstaan van een nieuwe bestuurslaag zal leiden'. Dit brengt het gevaar met zich mee dat de afstand tussen burgers en bestuurders groter wordt omdat burgers de leden van een regioraad niet zelf kunnen kiezen. Deze worden vanuit de verschillende gemeenteraden gekozen. Hoewel mevrouw De Jong-van Loo het ook bij een gemeentelijke herindeling niet uitgesloten achtte dat de af stand burger-politiek/bestuur groter zou worden koos toch ook zij hiervoor. Zij het met de kanttekening dat de gemeente lijke overheid in de verschil lende kernen toch een duide lijk herkenbaar aanspreek punt moet hebben. Een idee dat in Brouwershaven, is ont staan. Parttime wethouder VVD-commissielid Geleijnse betrok ook de positie van de parttime wethouder in zijn pleidooi voor een gemeentelij ke herindeling. Door het toene: mend aantal taken wordt het Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: teleurgesteld over brief van ministerie van jxisti- tie waarin duidelijk wordt dat meer politie er voor Schou wen-Duiveland niet inzit. steeds moeilijker om het wet houderschap met een baan te combineren. Voor burgemees ter Asselbergs waren de woor den van Geleijnse een kolfje naar zijn hand. Eerder reeds had de burgemeester op de steeds zwaarder wordende taak van parttime wethouder gewezen en ook nu weer wees hij op „waardeloze rechtsposi tie van een parttimewethou der". Kritiek had de commis sievoorzitter ook op de stel- lingname dat het vernieuwen van de bestuursstructuur be perkt kan blijven tot een ver dergaande ambtelijke samen werking. Daaruit is op te ma ken dat er op bestuurlijk ni- veua geen behoefte bestaat aan een zich oriënteren op de toe komst. Halt Op één lijn zaten de commissie leden dinsdagavond ook waar het het starten van een Halt project betreft. Dit project is een samenwerkingsproject van gemeenten, politie en open baar ministerie, bedoeld voor preventie en bestrijding van vandalisme door minderjari gen. Het Halt-bureau (Halt staat voor het alternatief) pro beert dit via alternatieve straf fen te bewerkstelligen. Daar naast geeft het bureau ook voorlichting en biedt het te vens een stukje hulpverlening. Voor een Halt-project op Schouwen-Duiveland zijn er twee mogelijkheden. Ofwel zelf een project opstarten ofwel aansluiting zoeken bij het Halt-bureau De Bevelanden/ Tholen. Dit laatste is volgens burgemeester Asselbergs aan merkelijk goedkoper (ongeveer een gulden per inwoner). Voor de commissieleden was de keu ze eenvoudig. Ze voelden het meeste voor aansluiting bij dit reeds bestaande project. Of dit vervolg pagina 2 Schaars bezoek vermeerdert de vriendschap. Arabisch spreekwoord Half bewolkt HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in het binnenland enkele buien. Min.temperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemp. ongeveer 17 graden. Overwegend matige wind, kracht 3 4, draaiend van noordwest naar noordoost. EXPOSITIE In de Eenhoorn komt een expositie van poppen van de Zierikzeese Nel Groothedde. TEGEN De meeste leden van de Duivelandse raad zijn tegen vórming van één gemeente Schouwen-Duiveland ANYWAVE In Brogum wordt dit weekend het Anywave-festival ge houden. KOGELSLINGEREN Werner Lodewijk uit Zierikzee werd Zeeuws kampioen kogelslingeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met behulp van radarapparatuur SIRJANSLAND/SEROOSKERKE/ZIERIKZEE - Bij een snelheidscontrole die werd gehouden met be hulp van radarapparatuur heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland 24 overtredingen vastgesteld. rDe' -controle- wnrd-gehowdsn -in Sirjansland, Serooskerke en Zierikzee. De controle begon om 08.00 uur aan de Schel- destraat te Zierikzee. In een half uur tijd passeerden daar 93 voertuigen waarvan er twee harder reden dan de maximaal toegestane snelheid van 50 ki lometer per uur. De hoogst ge meten snelheid was 67 kilome ter. Van 08.35 tot 09.30 uur stond men met de radar langs de Heuvelsweg in Zierikzee waar 128 voertuigen passeer den. Daarvan reden er 15 har der dan de maximaal toegesta ne snelheid van 80 kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 122 kilometer. Van 10.30 tot 11.10 uur contro leerde men aan de Dillingsweg te Sirjansland waar 22 voertui gen passeerden. Geen daarvan reed harder dan de maximaal toegestane snelheid van 80 ki lometer per uur. De politie reed vervolgens naar Serooskerke om te controleren -langs de Rijksweg N-59 (de weg tussen Bruinisse en Haamstede). Tus sen 11.15 en 12.00 uur reden daar 287 voertuigen voorbij waarvan er zes harder gingen dan de toestane snelheid van 80 kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 113 kilometer Tenslotte controleerde men langs de Lange Blokweg bij Zierikzee waar tussen 13.15 en 14.00 uur 156 voertuigen voor bij reden. Een daarvan reed harder dan de toegestane snel heid van 70 kilometer. Hij ging 94 kilometer per uur. Alle over treders krijgen in de komende weken een proces-verbaal in de brievenbus plus een acceptgiro voor betaling voor de bijbeho rende boete. Degenen die meer dan 30 kilometer te hard reden moeten zich verantwoorden voor de rechter. ZIERIKZEE - De heer S. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van vernieling van drie banden van zijn auto. De vandalismedaad vond plaats op dinsdag terwijl de auto stond geparkeerd in de Mastgatstraat te Zierikzee. De schade bedraagt ongeveer 1200 gulden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, fiCfe Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1