Poppen- en berenbeurs in Mondragon Zierikzee Tekeningen en werkstukken van DAS- leerlingen hangen in de bibliotheek Groots opgezette feestdag; Veerse Meerdag, Kamperland „Onze verschillende karakters zie je terug in ieders werk" i Op zaterdag 20 juni Tot en met 29 juni Duivelandse commissie az praat over herindeling Vergadering verplaatst vanwege voetbal Brandweer wedstrijd Brassband concert Vergadering Democraten 66 Inspraak bijeenkomst dorpsplan Ellemeet Verkoopstand Wereldwinkel Atelierroute op Schouwen-Duiveland WOENSDAG 17 JUNI 1992 3 I Een van de poppen die te zien zijn tijdens de poppen en berenbeurs. ZIERIKZEE - Op zaterdag 20 juni vindt in Zierikzee voor de eerste keer een poppen- en berenbeurs plaats. Het evenement wordt gehouden in restau rant Mondragon aan de Oude Haven en duurt van 10.30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Onder de titel DAS Creatief is tot en met 29 juni in de openbare bibliotheek De Stolpe te Zierikzee een expositie te zien van werkstukken ge maakt door MAVO-D-leerlingen van de Dag- en Avondschool Volwassenen (DAS). Het betreft voornamelijk eindexamenwerkstukken van in totaal twintig leerlingen in de vakken tekenen en textiele werkvormen. Zij lieten zich inspire ren door de thema's woord en beeld, affiches, kunst- en vliegwerk en strand en zee. Tijdens de poppen- en beren beurs zijn antieke poppen, handgemaakte poppen, fanta siepoppen, karakterpoppen en replica's te zien en te koop. Ver der omvat het evenement stands met beren, klein oud speelgoed, miniaturen en arti kelen die kunnen worden ge bruikt bij het maken van pop pen. Op de beurs is ook Nel Groot- hedde uit Zierikzee aanwezig met haar collectie poppen. De Zierikzeese ontwikkelde in de loop van de jaTen een geheel ei gen stijl van poppenmaken. In Duitsland won zij daarmee goud voor haar babypop Basje. Ook uit Zierikzee afkomstig is Riet van de Velde die op de beurs staat met allerlei artike len die kunnen worden ge bruikt bij het maken van pop pen. Riet van de Velde heeft op de Mol een winkeltje waar zij ook dergelijke artikelen ver koopt. Het initiatief voor de beurs werd genomen omdat, volgens de organisatoren, poppenma ken geen rage meer is maar een gevestigde en populaire hobby. Men wil tijdens het evenement de laatste nieuwtjes op poppen- en berengebied pre senteren. Taxeren Poppendokter Wil Joukema uit Nijmegen voert tijdens de beurs kleine reparaties uit aan poppen die het publiek mee brengt. Tevens is het mogelijk om een oude pop of beer gratis te laten taxeren. Het evene ment duurt van 10.30 tot 16.30 uur. NIEUWERKERK - Vanavond, woensdag 17 juni komt de Dui velandse adviescommissie al gemene zaken bijeen om tij dens een openbare vergade ring te praten over samenwer king met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. En de moge lijke herindeling van het ge bied tot een gemeente. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis in Nieuwer- kerk en begint om 19.30 uur. Behalve de raadsleden die lid zijn van de adviescommissie az, zijn ook de andere leden van de gemeenteraad uitgeno digd om aan de discussie deel te nemen. Op de agenda staat verder een bespreking van de activiteiten van de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, een herziening van de APV (Al gemene Plaatselijke Veforde ning) en mogelijke toetreding van de gemeente tot het samen werkingsverband welzijns zorg. Iedere belangstellende kan de vergadering vanaf de publieke tribune volgen. BROUWERSHAVEN - In ver band met de voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland die wordt gespeeld op donderdag avond 18 juni is de openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie ruimtelijk beheer die ook op deze avond was gepland verplaatst. In plaats van donderdagavond komen de voetbalminnende commissieleden op woensdag 24 juni bijeen in het stadhuis te Brouwershaven. Men brengt dan advies uit over de planvor ming om de snelheid van het verkeer op de Bogerdweg en Stoofweg te Dreischor terug te dringen. Ook komt de ver plaatsing van het bedrijf Van der Wekken vanuit het cen trum naar de rand van Brou wershaven aan de orde. 1ten slotte komt de inrichting van een bedrijventerrein in Brou wershaven aan de orde. De ver gadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstel lende vanaf de publieke tribu ne worden gevolgd. BURGH-HAAMSTEDE Twaalf brandweerkorpsen dingen mee naar de hoofdprijs in een gewestelijke brandweer wedstrijd die op zaterdag 20 juni in Burgh-H aamstede wordt gehouden. De wedstrijd wordt georganiseerd door de vereniging van Brapdweerbe- velvoerders op Schouwen- Duiveland. In het voorjaar hebben de brandweerkorpsen geoefend voor de provinciale wedstrijd. Enkele ploegen zijn er in ge slaagd om door te stoten naar de gewestelijke wedstrijd. De ze wordt gehouden in Burgh- Haamstede bij de nieuwe brandweergarage aan de Se- rooskerkeweg. Hier moeten de deelnemers zich aanmelden, een half uur voordat zij begin nen aan de 35 minuten durende Omdat daarbij gebruik werd gemaakt van allerlei verschil lende technieken biedt de ex positie een heel afwisselend beeld. Men ziet er affiches geïnspireerd op het Javaanse schimmenspel en keizer Yong waarbij zeefdruk wordt gecom bineerd met borduurwerk en zelfs met houten paneeltjes. Er zijn tekeningen gemaakt van oost-indische inkt waarop een gezicht en arm worden uitge beeld met behulp van cijfer tjes; woord en beeld. Zee- en strandgezichten die door de cursisten zijn geweven en aqua rellen en potloodtekeningen van planten en bloemen. „Daarvoor zijn we in de tuin gaan zitten", aldus docente te kenen Saskia Eggink. Zij geeft al enige jaren weke lijks les aan volwassenen die via de DAS alsnog hun Mavo diploma willen behalen. De te kenlessen worden ook gevolgd door mensen die al diverse De route voert langs vier ate liers, te weten van Addy Bliek in Haamstede, Emmy Trouw in Renesse, Karin Raak in Noord- welle en Hanneke Keuning in Serooskerke. Het idee van de atelierro.ute is eigenlijk ont staan, omdat iedere keer als één van de vrouwen bezoek kreeg van een toerist zij uit moest leggen waar zich de an dere ateliers in de Westhoek bevonden. Nu ligt er bij ieder atelier, bij de VW-kantoren Renesse en Haamstede en bij pannekoekenmolen De Graan halm een plattegrond met een routebeschrijving naar en de openingstijden van de verschil lende ateliers. Voorliefde In het atelier van Addy Bliek aan de J. J. Boeyesweg kunnen de aquarellen die zij maakt be wonderd worden. Addy komt oorspronkelijk uit het onder wijs. De twee grote hobbies die zij heeft, te weten het tekenen en het tuinieren, vermengt zij in haar schilderwerk. Zij schil dert namelijk planten en bloe men uit haar tuin na met aqua- kortlopende teken- of schilder cursussen hebben gevolgd maar meer willen weten over de theorie en kunstgeschiede nis. Bij de tekenlessen op de DAS wordt daaraan aandacht besteed via het kunstbeschou- wen; het verkrijgen van inzicht in de typische kenmerken van stijlen en cultuurperiodes van de kunst. Ook worden de leer lingen wegwijs gemaakt in de kleurleer; het mengen van kleuren en leren zij in perspec tief tekenen. Volgens Saskia Eggink is de kwaliteit van de werkstukken die door de leerlingen werden gemaakt behoorlijk hoog voor Mavo-niveau. „Dat komt om dat iedereen heel gemotiveerd is. De lessen worden alleen ge volgd door mensen die daar heel bewust aan beginnen". Dat geldt volgens docente Ine ke Machielse ook voor de leer lingen textiele werkvormen. relverf. Daarnaast geeft zij korte cursussen aan vakantie gangers. Ze probeert daarmee de toerist wat meer voorliefde voor de natuur bij te brengen en hem/haar zo enthousiast te maken dat hij/zij thuis door gaat met deze hobby. Vanaf 1 juli is haar atelier regelmatig geopend van 13.00-17.00 uur. Voor die tijd is zij soms in haar werkruimte te vinden. Het tweede atelier is van Emmy Trouw, een vrouw die haar vo rige werk had als reclame- illustratrice. Zij houdt zich be zig met het maken van poppen van synthetische was. Bij de kleding van de poppen, waar onder figuren in Zeeuwse kle derdracht, maakt zij gebruik van natuurlijke stoffen. Ook maakt zij beeldjes van kera miek en van brons. Opvallend in haar werk is dat details in fi nesse zijn terug te vinden. Het hele seizoen exposeert zij haar werk in het Pannekoekenhuis in Haamstede, vanaf 3 augus tus in de Eenhoorn in Zierik zee. Haar atelier aan de Put- tersweg in Renesse is op af spraak geopend, telefoon 01116- 1699. Een (nu nog) 3-jarige opleiding waarbij ongeveer 15 verschil lende technieken aan de orde komen, onder andere weven, haken, breien, knopen, appli catie en zijde schilderen. De meeste leerlingen beheersen deze technieken al wanneer ze aan de opleiding textiele werk vormen op Mavo-niveau begin nen. De nadruk bij de lessen ligt dan ook op het creatief toe passen van de textiele werk vormen. Via het theoretisch gedeelte van de opleiding wordt de deel nemers geleerd om op een an dere manier naar allérlei af beeldingen te kijken. De ont wikkeling die men daarbij doormaakt wordt vastgelegd in een werkmap die onderdeel uitmaakt van het theoretische gedeelte van het eindexamen. De tentoonstelling DAS Crea tief omvat ook een vitrine waarin een aantal van deze werkmappen is te zien. Bij Karin Raak aan de dorps- ring in Noordwelle kunnen voornamelijk keramieken beeldjes, schalen en andere voorwerpen worden bekeken. Deze staan niet alle opgesteld in haar atelier, maar ook in de tuin. Het liefst zou zich willen bezighouden met portretboet- seren waarbij zij het liefst een bepaalde opvallende expressie van het model wil weergeven. Deze modellen zijn moeilijk te vinden omdat mensen het vaak als een inbreuk op de privacy zien wanneer-Karin van dicht bij het gezicht bestudeert. Haar atelier is opengesteld voor het publiek van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30- 17.00 uur en indien zij aanwe zig is. Hanneke Keuning aan de Oude Zandweg in Serooskerke is vooral praktisch ingesteld. Dit is terug te vinden in haar werk, want zij maakt eigenlijk alleen gebruiksvoorwerpen schalen en vazen, theelichtjes. Deze draait ze van porselein die ze afwerkt met een water verfpenseeltje. Precisiewerk zijn de fijne uitsnijdingen die ze maakt in de objecten. Het werken met porselein is moei lijk, omdat wanneer je een maal een bepaalde vorm aan het object geeft, dit niet meer teruggedraaid kan worden. De laatste tijd legt Hanneke zich meer toe op het maken van dierfiguurtjes. Zij ontwikkelt ook haar eigen glazuur die zij vervaardigt uit natuurlijke grondstoffen. Haar atelier is .geopend op maandag van 09.00-12.00 uur, op dinsdag van 14.30-17.30 uur, op woensdag van 17.00-20.00 uur en op vrij dag van 09.00-12.00 uur. De werken van iedere kunste nares zijn te koop. Het geld wat hiermee verdiend wordt is hard nodig voor de aanschaf van het vaak dure materiaal. „Maar daar gaat het in princi pe niet in eerste instantie om", zo benadrukken de vrouwen. „Het kennismaken met de hob by en het werk staat voorop, de verdienste daaraan is een pret tige bijzaak". RENESSE - In de Hervormde Jacobuskerk in Renesse vindt op donderdag 25 juni een brassband-concert plaats. Het concert wordt uitgevoerd door het Engelse gezelschap de Kent Messenger Band, tot voor kort bij brassband-liefhebbers beter bekend als de Medway band. Deze band maakt een toernee door Nederland, die wordt ge start in Renesse. Dat de band heeft besloten haar rondgang door ons land in Renesse te starten, komt vooral door de bijzondere inspanningen van dirigent Henk Blom van het fanfare-orkest Luctor et Emer- go. De toernee gaat vervolgens langs eeh aantal Nederlandse steden waaronder Breda en Kampen. Het concert begint om 20.00 uur. Dankzij de spon soring van een dagblad in Kent is de toegangsprijs voor bezoe kers laag gehouden. De thema's waarop de prakti sche werkstukken zijn geba seerd lopen bij de lessen teke nen en textiele werkvormen gedeeltelijk parallel. Zo maak ten beide groepen leerlingen werkstukken op het thema woord en beeld/affiche en kunst en vliegwerk. De groep textiele werkvormen leefde zich ook uit op het thema strand en zee. Daarbij werd vooral gebruik gemaakt van de weeftechniek, soms in combi natie met gebreide, gehaakte of geknoopte gedeelten. Bij het thema kunst en vliegwerk werd vooral ruimtelijk of half ruimtelijk gewerkt en gebruik ten de leerlingen heel veel ver schillende technieken. Bijvoor beeld bij een vlieger met rin gen erop, een caleidoscoop en een luchtballon. Iedereen die in de periode tot en met 29 juni bibliotheek De Stolpe binnenloopt kan de ex positie DAS Creatief bekijken. .De bibliotheek is op maandag geopend van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Dins dag gesloten. Woensdag ge opend van 14.00 tot 17.00 uur, .donderdag van 09.30 tot 12.00 uur,'14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. SCHARENDIJKE - De afde ling Schouwen-Duiveland van D66 houdt op woensdag 24 juni een vergadering in het dorps huis De Putmeet in Scharen- dijke. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Alex Dijkwel, lid van gedeputeerde staten van Zeeland houdt tijdens de ver gadering een inleiding. Thema van zijn inleiding is Oud worden: de politiek een zorg, of moet u er zelf voor zor gen? Tijdens zijn lezing komt het welzijnsbeleid van de pro vincie voor de komende jaren uitgebreid aan de orde. Ria Ge luk, lid van provinciale staten van Zeeland én welbekend op Schouwen-Duiveland, gaat in 'op actuele Zeeuwse politieke zaken. Iedereen is welkom de vergade ring bij te wonen. Er is vol doende tijd voor het stellen van vragen. De afdeling Schouwen-Duiveland van D66 hoopt veel belangstellenden welkom te kunnen heten. ELLEMEET - De inwoners van Ellemeet worden dit jaar voor de tweede keer uitgenodigd om op donderdag 25 juni hun mening te geven over de verde re uitwerking van het ont- werp-dorpsplan Ellemeet. De inspraakbijeenkomst wórdt gehouden in 't Durpsuus in El lemeet en begint om 20.00 uur. De eerste inspraakbijeen komst werd gehouden op 27 fe bruari eerder dit jaar. Toen was de opkomst van de burgers die wilden reageren op het voor ontwerp zeer hoog. Ook bij de ze tweede bijeenkomst hoopt het gemeentebestuur dat veel mensen gehoor geven aan de oproep. „Het is erg belangrijk dat de inwoners van Ellemeet over het plan meedenken en - praten", zo meent zij. Het ontwerp-dorpsplan bevat een opsomming van leefbaar heidsknelpunten in Ellemeet. Voor deze knelpunten worden oplossingen aangedragen die moeten zorgdragen voor een betere leefbaarheid voor de in woners van Ellemeet. Met na me voor hen is het dus erg be langrijk om zich op de hoogte te hóuden van de vorderingen van het ontwerp-dorpsplan. Door middel van inspraak kunnen zij nog invloed uitoefe nen op de besluitvorming. Het dorpsplan wordt opgesteld door de Grontmij. Een werk groep met daarin twee inwo ners van Ellemeet, de directeur van basisschool 't Mêêtje en en kele vertegenwoordigers van. de provincie en de gemeente Middenschouwen begeleiden de Grontmij bij het proces. Het dorpsplan moet uiteindelijk door de gemeenteraad van Middenschouwen worden goedgekeurd en vastgesteld. KLIMMEN - De hoofdpersoon in de Limburgse smeergeldaf faire, de 64-jarige wegenbou wer J. Baars uit Klimmen, heeft dinsdag aangekondigd terug te treden als directeur van het door hem opgerichte bedrijf. KAMPERLAND - Poppenkast, schminken, een goo chelende clown, vuurwerk! Dit zijn slechts enkele van de talloze attracties op de Veerse Meerdag, 18 ju li in Kamperland vanaf 13.00 tot 23.00 uur. Het pro gramma biedt zoals ieder jaar weer voor iedereen wat wils zoals onder meer showcorps Juliana uit Middelburg, kinderspelen met poppenkast, schmin ken en goochelende clown, boottocht voor ouderen, brandweerdemonstratie, optreden Westkappels Kwartet, zeskampspel en als klap op de vuurpijl een grandioos vuurwerk! Het haven feest wordt om 13.00 uur geopend met een ballon- nenoptocht door het dorp voor de kinderen (start Casembroot- huis', Nieuwstraat). Het mu ziek en showcorps Juliana uit Middelburg begeleidt de op tocht. Na de officiële opening geeft Juliana nog een werve lende show op het haventer rein. Om 15.00 uur beginnen de kinderspelen met diverse spel letjes voor jong en oud. Met leuke prijsjes voor de win naars en een aandenken voor alle deelnemers. De boottocht voor ouderen be gint ook op deze tijd (15.00 uur). Een tocht over het Veerse Meer met de Stad Veere is ze ker de moeite waard. Deze tocht is geheel gratis, en duurt circa 1 uur. Voor de kinderen is van 14.00 tot 17.00 uur het poppentheater Kris-Kras aanwezig. Dit thea ter verzorgt verspreid over de hele middag een aantal attrac ties zoals: poppenkast, schmin ken en een goochelende clown. Ze zijn er de hele middag. Om 16.00 uur verzorgt de vrijwilli ge brandweer een demonstra tie, zoals ieder jaar belooft ook dit weer een spektakel te wor ld en. Het Westkappels kwartet treedt vanaf 16.30 uur (tot 18.00 uur) op met oude Zeeuwse lied jes en vlaams reportoir. Vanaf 19.00 uur is het tijd voor de zeskamp, ook wel het wa terspektakel genoemd. Een aantal ploegen strijden weer voor de Veerse Meerdag wissel beker. En ook dit keer zullen ze het niet droog houden. De spe len zijn zodanig gekozen dat er wel rekening gehouden moet worden met droge kleuren voor de deelnemers. Ook dit jaar weer spektakel met de meest vreemde opdrachten en spelle tjes, en dat maakt het voor de toeschouwers aantrekkelijk om te komen kijken! De Veerse Meerdag wordt tra ditiegetrouw afgesloten met een grandioos vuurwerk! Door lopend zijn er ook nog aanwe zig: stormbaan, luchtkussen voor de allerkleinsten. Een helikopter vliegt af en aan om voor wie dat wilt, de zaak eens van bovenaf te bekijken. Men kan een geringe vergoe ding meevliegen. Dit jaar geeft de Veerse Meerdag een wat braderie-achtig karakter, er zullen 20 tot 25 kraampjes aan wezig zijn met diverse artike len. Organisatie Ondernemers vereniging Kamperland. SCHEVENINGEN - Het groot ste vliegerfestijn ter wereld wordt dit jaar op zaterdag *20 en zondag 21 juni op het strand in Scheveningen gehouden. Dan gaan ze de lucht in, de hon derden grote en kleine vliegers in alle kleuren van de regen boog. Vliegerteams uit binnen- en buitenland sturen hun vlie gers het luchtruim in onder het thema „Muziek met vleugels". Hierbij wordt het publiek ge- tracteerd op een gevliegerd muzieksprookje omdat de vlie gers dansen op de klanken van het orkest op de boulevard. Het programma duurt van 11.00 tot 17.00 uur. opdracht. De wedstrijd duurt van 08.15 tot 17.00 uur. Van 11.45 tot 13.30 wordt er geza menlijk geluncht. Deelnemen de teams zijn de korpsen van Scherpenzeel, De Schelde, Kruiningen, Halsteren, Fij naart, Numansdorp, Leerdam, Wageningen, Verolme Heus- den, Maasdam, Zundert en Dinteloord. De drie teams die volgens de jury de hoogste graad van bedrevenheid bezit ten in de uitvoering van het werk, gaan door naar de lande lijke finale die in september wordt gehouden in Sommels- dijk. Om 18.00 uur worden in de brandweergarage door bur gemeester H. Tfees de prijswin naars bekend gemaakt. ZIERIKZEE - Op zaterdag 27 juni staat onder de Beuze in het centrum van Zierikzee de hele dag een verkoopstand van de vereniging Wereldwinkel Schouwen-Duiveland. Daarbij worden artikelen ver kocht die allemaal recht streeks zijn ingekocht bij coö peraties en projecten in Derde Wereldlanden als India, Tanza nia, Guatemala, Bangladesh, Peru en Mexico. Op die manier verzekeren zij de producenten van een eerlijk loon. De We reldwinkel wil via de ver koopstand aandacht vragen voor haar werk. Behalve kunstnijverheidsartikelen wordt ook Max Havelaar kof fie in verschillende kwalitei ten verkocht en thee en honing. Een kijkje in het atalier van Karin Raak. (Foto: Joop van Houdt) NOORDWELLE - Toeristen die dit zomerseizoen een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland en daarbij wat meer willen weten over de creativiteit van enke le kunstenaars in de Westhoek, kunnen dit jaar voor het eerst de atelierroute Westerschouwen volgen. In vier ateliers kunnen zij kennismaken met het ver schillende werk van de eigenaressen die ieder op hun eigen manier bezig zijn met een kunstvorm. De gene die goed kijkt naar het werk kan hier heel wat uithalen want zoals één van de vrouwen zegt: „Onze verschillende karakters zie je terug in het werk".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3