Plannen voor terugkeer veerboot Koningin Emma naar Zierikzee 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ,,Onze verschillende karakters zie je terug in ieders werk" 0 TAXATIE? HANSE VERBEEK n ZIERIKZEESCHE J NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? Tijdens editie 1992 van Havendag Atelierroute op Schouwen-Duiveland 5 Dronken cafébezoeker richt vernielingen aan Diefstal Illegale recreatie MAKELAARDIJ I-; dé krant van schouwen - duiveland! j RIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 12 JUNI 1992 148e JAARGANG NR 25168 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De geschiedenis heeft helden en werktuigen en maakt beide on sterfelijk. Ebner-Eschenbach Een plaatje uit de oude doos: met de Koningin Emma werd destijds een veerdienst tussen Zierikzee en Katseveer onderhouden. ZIERIKZEE - Het Comité Havendag, een samenwerkingsverband van Zierikzee Aktief en Visserijvereniging Helpt Elkander, heeft plannen om de Koningin Emma, de veerboot die in vroeger tijden een verbinding tussen Zierikzee en Katseveer onderhield, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Havendag Zierikzee voor één weekendje terug te halen naar Zierikzee. Het plan is om be langstellenden de kans te bieden om vanuit Stellendam een tocht met de voor malige veerboot te maken naar Zierikzee. Onderweg ontmoet men dan de Zie- rikzeese vissersvloot die ter gelegenheid van de Havendag uit is gevaren om Neptunus op te halen. Dit jaar, 1992, beleeft de Zie- rikzeese Havendag haar eerste lustrum. Het evenement staat gepland voor zaterdag 22 augustus en wordt op vrijdag 21 augustus voorafgegaan door de Wielerronde Zierikzee die dan voor de tiende keer verre den wordt. De organisatoren van de verschillende evene menten zijn vast van plan om van het weekend van vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 augustus een heel bijzonder weekend te maken. Meest opmerkelijk onderdeel van de plannen is het idee om de veerboot die vroeger voer tussen Zierikzee en Katseveer voor één weekendje terug te halen naar Zierikzee. Tot aan de ingebruikname van de Zee- landbrug in 1965 werd met de Koningin Emma een veer dienst onderhouden tussen Schouwen-Duiveland en de Be- velanden. Het schip is zestig meter lang en negen meter breed. Het bijna zestig jaar oude schip kan zeker als een 'histo risch vaartuig' worden be schouwd. De voormalige veer boot verkeert nog bijna hele maal in originele staat en is één van de weinig overgebleven zij ladende veerboten die nog in de vaart zijn. Het schip vaart nog steeds en wel onder de naam Estrella. Rederij Vrolijk uit Scheveningen verzorgt sportvistochten met het schip. Buitenbar Het open achterdek van 25 me ter werd vroeger gébruikt voor het stallen van auto's, fietsen en motoren. Nu doet het achter dek dienst als 'buitenbar' voor de sportvissers. Ook voor char tertrips wordt het schip regel matig ingezet. Kruissnelheid van het schip is 11 knoop en er is ruimte voor^maximaal 100 passagiers. Zij hebben de be schikking over 120 meter rai- linglengte. Oude glorie Als het aan'het comité Haven dag Zierikzee ligt moeten de sportvissers het op zaterdag 22 augustus en zondag 23 augus tus zonder de Estrella stellen. Voorwaarde is dan wel dat men de kwestie financieel rond kan krijgen. Om de kosten van het huren van het schip te dekken heeft men het plan opgevat om een vaartocht aan boord van de voormalige veerboot te organi seren. Wie van deze unieke kans om nog één keer met de oude veer boot mee té varen wil profite ren moet daar wel voor beta len. Gedacht wordt aan een prijs van circa 35 gulden per persoon. Indien daar voldoen de belangstelling voor bestaat vaart het schip zaterdag 22 augustus de haven van Stellen dam uit. Van daaruit wordt koers gezet naar de Ooster- schelde waar men omstreeks 14.30 uur de Zierikzeese vis sersvloot ontmoet. Vanaf de Koningin Emma kan men dan getuige zijn van het ophalen van Neptunus en de eerste mos selen. Het schip vaart vervolgens met de vissersvloot mee naar Zie rikzee om vervolgens, net als vroeger, af te meren aan 't Luit je in Zierikzee. Naar verwach ting arriveert de voormalige veerboot omstreeks de klok van vieren in de haven van Zie rikzee. Vanaf het moment van afmeren tot ongeveer 22.00 uur kan het schip door belangstel lenden bezichtigd worden. Ge dacht wordt aan een entree prijs van één gulden per per soon. Veerdienst Verder speelt men met de ge dachte om met het schip op zondag 23 augustus voor één dag de voormalige veerdienst tussen Zierikzee en Katseveer weer te hervatten. Bij voldoen de belangstelling. Voorlopig wordt uitgegaan van drie re- tourtochten. De auto moet thuisblijven, maar fiets, motor of brommer mag mee. De mo gelijkheid bestaat derhalve ook om met de boot van Zierik zee naar Katseveer te varen en vandaar via de Zeelandbrug met motor, fiets of brommer weer terug te reizen naar Zie rikzee. Voor de reis van Zierikzee naar Stellendam op zaterdagmor gen wil het comité Havendag bussen inhuren. Wat de tocht van Zierikzee naar Stellendam gaat kosten is nog niet bekend. Wel streeft men er naar om de kosten voor de reizigers mini maal te houden. Wat precies de verkooppunten van de kaartjes voor de boottocht met de Estrella worden is nog niet be kend. Gedacht wordt aan VVV- Zierikzee en andere goed be reikbare adressen. Voor infor matie kunnen belangstellen den bellen met R. Geluk (01110- 13825 of 01110-15547). NOORDWELLE - Toeristen die dit zomerseizoen een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland en daarbij wat meer willen weten over de creativiteit van enke le kunstenaars in de Westhoek, kunnen dit jaar voor het eerst de atelierroute Westerschouwen volgen. In vier ateliers kunnen zij kennismaken met het ver schillende werk van de eigenaressen die ieder op hun eigen manier bezig zijn met een kunstvorm. De gene die goed kijkt naar het werk kan hier heel wat uithalen want zoals één van de vrouwen zegt: „Onze verschillende karakters zie je terug in het werk". hele seizoen exposeert zij haar werk in het Pannekoekenhuis in Haamstede, vanaf 3 augus tus in de Eenhoorn in Zierik zee. Haar atelier aan de Put- tersweg in Renesse is op af spraak geopend, telefoon 01116- Expressie Bij Karin Raak aan de dorps- ring in Noordwelle kunnen voornamelijk keramieken beeldjes, schalen en andere voorwerpen worden bekeken. De route voert langs vier ate liers, te weten van Addy Bliek in Haamstede, Emmy Trouw in Renesse, Karin Raak in Noord- welle en Hanneke Keuning in Serooskerke. Het idee van de atelierroute is eigenlijk ont staan, omdat iedere keer als één van de vrouwen bezoek kreeg van een toerist zij uit moest leggen waar zich de an dere ateliers in de Westhoek bevonden. Nu ligt er bij ieder atelier, bij de VVV-kantoren Renesse en Haamstede en bij pannekoekenmolen De Graan halm een plattegrond met een routebeschrijving naar en de openingstijden van de verschil lende ateliers. Voorliefde In het atelier van Addy Bliek aan de J. J. Boeyesweg kunnen de aquarellen die zij maakt be wonderd worden. Addy komt oorspronkelijk uit het onder wijs. De twee grote hobbies die zij heeft, te weten het tekenen en het tuinieren, vermengt zij in haar schilderwerk. Zij schil dert namelijk planten en bloe men uit haar tuin na met aqua relverf. Daarnaast geeft zij korte cursussen aan vakantie gangers. Ze probeert daarmee de toerist wat meer voorliefde voor de natuur bij tc brengen en hem/haar zo enthousiast tc maken dat hij/zij thuis door gaat met deze hobby. Vanaf 1 juli is haar atelier regelmatig geopend van 13.00-17.00 uur. Voor die tijd is zij soms in haar werkruimte tc vinden. Het tweede atelier is van Emmy Trouw, een vrouw die haar vo rige werk had als reclame- illustratrice. Zij houdt zich be zig met het maken van poppen van synthetische was. Bij de kleding van de poppen, waar onder figuren in Zeeuwse kle derdracht, maakt zij gebruik van natuurlijke stoffen. Ook maakt zij beeldjes van kera miek en van brons. Opvallend in haar werk is dat details in fi nesse zijn terug te vinden. Het Perioden met zon HET WEER In de nacht hier en daar mist. Min.temp. ongeveer 12 graden. Overdag perioden met zon. Mid- dagtemp. van 18 graden aan zee tot 22 graden landinwaarts. Matige wind uit n.oost tot noord. Aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. BEZOEK Noord-Hollandse bestuurders bezochten Burgh- Haamstede om toeristische ontwikkelingen te zien. JUBILEUM De Zierikzeese Unie Van Vrijwilligers bestaat 40 DAGVIERDAAGSE Basisschool 't Kofschip houdt tijdens de Avondvier daagse een Dagvierdaagse. ZILVER Hilke van de Pols uit Noordgouwe won zilveren me daille bij Zeeuwse jeugdtenniskampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG - Een meerderheid van de Nederlanders is voor stander van het rijden met dimlicht overdag. ZIERIKZEE - De heer H. uit de gemeente Middenschouwen richtte donderdagavond in de Nieuwe Bogerdstraat te Zie rikzee vernielingen aan, nadat hij teveel alcohol had genut tigd. Nadat hij om ongeveer 22.30 uur onenigheid had gekregen in een café vernielde de Mid- denschouwenaar een autospie gel. Hij werd aangehouden en overgebracht naar het politie bureau te Zierikzee. Daar bleek dat hij eerder op de avond ook een ruit van een wo ning in Zierikzee had vernield. H. werd ter ontnuchtering in gesloten in een cel. ZIERIKZEE - Uit een gebouw aan de Grachtweg te Zierikzee werden twee zaagmachines en een boorhamer ontvreemd. De diefstal vond plaats tussen 5 juni 17.00 uur en 10 juni 07.30 uur. De waarde van de gestolen goederen is ongeveer 3400 gul den. De benadeelde is de firma R. uit Zierikzee. WESTENSCHOUWEN - In de nacht van donderdag op vrij dag werd in Westenschouwen door de politie vier keer pro ces-verbaal opgemaakt tegen illegale kampeerders. De bekeuringen werden uitge deeld tijdens een controle die speciaal was gericht op het opsporen van illegale kam peerders; mensen die hun cam per, tent of caravan niet op een camping maar op een parkeer plaats of in een natuurgebied neerzetten om te overnachten. Advertentie Een kijkje in het atelier van Karin Raak. (Foto: Joop van Houdt). Deze staan niet alle opgesteld in haar atelier, maar ook in de tuin. Het liefst zou zich willen bezighouden met portretboet- seren waarbij zij het liefst een bepaalde opvallende expressie van het model wil weergeven. Deze modellen zijn moeilijk te vinden omdat mensen het vaak als een inbreuk op de privacy zien wanneer Karin van dicht bij het gezicht bestudeert. Haar atelier is opengesteld voor het publiek van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30- 17.00 uur en indien zij aanwe zig is. Hanneke Keuning aan de Oude Zandweg in Serooskerke is vooral praktisch ingesteld. Dit is terug te vinden in haar werk, want zij maakt eigenlijk alleen gebruiksvoorwerpen schalen en vazen, theelichtjes. Deze draait ze van porselein die ze afwerkt met waterverf. Precisiewerk zijn de fijne uit snijdingen die ze maakt in de objecten. Het werken met por selein is moeilijk, omdat wan neer je eenmaal een bepaalde vorm aan het object geeft, dit niet meer teruggedraaid kan wordbn. De laatste tijd legt Hanneke zich meer toe op het maken van dierfiguurtjes. Zij ontwikkelt ook haar eigen gla zuur die zij vervaardigt uit na tuurlijke grondstoffen. Haar atelier is geopend op maandag van 09.00-12.00 uur, op dinsdag van 14.30-17*30 uur, op woens dag van 17.00-20.00 uur en op vrijdag van 09.00-12.00 uur. De werken van iedere kunste nares zijn te koop. Het geld wat hiermee verdiend wordt is hard nodig voor de aanschaf van het vaak dure materiaal. ,,Maar daar gaat het in princi pe niet in eerste instantie om", zo benadrukken de vrouwen. ,,Het kennismaken met de hob by en het werk staat voorop, de verdienste daaraan is een pret tige bijzaak". 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een Q kwartaalabonnement S f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. A f 45, jaarabonnement A f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. èt f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr.. adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1