Biertoerisme Vim- Dronken motorrijder krijgt 800,- boete Zeeland wil massatoerisme op Schouwen tegengaan Reeds acties in zorgsector Illegale recreatie Inbraken NBT verwacht stijging toerisme Aantal aanrijding-en Automobi liste gewond bij aanrijding Alcohol controle Te hard rijden Kop/staart- aanrijding; CDA wil zilver meeuwen op Schier monnikoog te lijf Land bouwschap naar Europese Hof wegens heffing op energie 2 ZIERIKZEESCHB NIEUWSBODE RENESSE - Het gebruikelijk beeld in het centrum van Renesse tijdens de pinksterdagen. Met de radio op tien, een halve liter bier om de kater van de nacht ervoor weg te spoelen wordt staan de door het open dak van de auto geparadeerd door de straten van de kern. Daarbij hopend om meer indruk te maken dan de andere biertoeristen" die in feite hetzelfde doen. Ook deze jon ge Duitse toerist vermaakt zich prima op deze manier. Al in Duitsland zijn de voorbereidingen getroffen. Afspraken worden gemaakt met vrienden en vriendinnen om elkaar op een bepaald tijdstip te ontmoeten. T-shirts met het opschrift ,,Wir treffen uns in Renesseen ,,Bier in Renesse" zijn van tevoren al gedrukt. De boodschappen, voornamelijk drank en spullen voor de barbecue zijn al in de supermarkten thuis ingekocht en worden in grote hoeveelheden aangevoerd. Soms zelfs door middel van een vrachtwagen, die wanneer zij heeft gediend als opslagruimte ook prima gebruikt kan worden als slaapplaats. Pinksteren in Renesse: voor veel jonge mensen het feest van het jaar. (Foto: Ma rijke Folkertsma). RENESSE - In overleg met de officier van justitie legde de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland 800 gul den boete op aan een Duitse motorrijder, M. J. uit Wassenberg. Bij een controle op de Stoofweg nabij Renesse, op tweede pinksterdag bleek dat de man op de motor reed terwijl hij te veel alcohol had genut tigd. De controle werd maandag middag uitgevoerd. Daarbij bleek ook dat de heer S. P. uit het Duitse Duisberg in een auto rond reed terwijl hij geen rijbewijs bleek te hebben. In overleg met de officier van justitie werd bepaald dat hij een boete van 250 gulden moest betalen. Surveillerende poli- tie-agenteri wekten maandag morgen opnieuw vele tiental len illegale kampeerders, voor namelijk Duitsers. Zij lieten hen de troep die ze in de omge ving maakten opruimen en hun tenten inpakken waarna ze konden vertrekken. Uiter aard werd hun ook een boete van 150 gulden opgelegd. In de nacht van zondag op maandag werden drie perso nenauto's die geparkeerd ston den bij bungalowpark 't Baken te Scharendijke opengebroken. Gestolen werden girocheques, een fotocamera en een autora dio/cassetterecorder. Uit de auto van M. F. uit Capelle aan den IJssel die aan de Jonge Jan Boeijesweg te Haamstede stond werd een duikuitrusting ter waarde van 4000 gulden ge stolen. Uit de tent van A. K. uit Til burg, die op een camping in Ouwerkerk stond, werd even eens duikersmateriaal ter waarde van 2000 gulden gesto len. UTRECHT - De acties in de zorgsector gaan na Pinksteren hun zesde week in. De werkon derbrekingen, zondags diensten en opnamestops gaan gewoon door. Nu niet meer om het kabinet onder druk te zet ten maar om de werkgevers voor de vakbondseisen op de knieën te krijgen. Volgens de FNV-bond AbvaKa bo zijn dinsdag en woensdag na Pinksteren in het zieken huiswezen, bejaardenzorg en het kruiswezen acties bij in to taal 79 instellingen. Woensdag 10 juni is er een regionale ma nifestatie in het Weverzieken huis in Haarlem. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meleoccntrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwalcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 juni 12.20 150 05.55 - 163 18.35 - 129 11 juni 00.40 129 07.05 - 159 13.25 148 19.40 -134 ROOMPOT BUITEN 10 juni 11.00 146 04.45 - 154 23.25 127 17.35 - 120 11 juni 12.00 148 06.20 - 150 18.45 - 126 BRUINISSE 10 juni 12.25 161 05.55 - 168 18.35 - 135 11 juni 00.45 141 07.05 - 165 13.25 159 19.40 - 142 WEMELDINGE 10 juni 12.25 157 05.55 -167 18.35 -133 11 juni 00.45 137 07.05 -163 13.25 156 19.40 - 139 Springtij 17 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 RENESSE - Hoewel er het af gelopen pinksterweekeinde een groot aantal illegale kam peerders kon worden bekeurd, kwam de politie door een ge brek aan mankracht aan een veelvoud van de zwartkam- peerders niet toe. Op vrijdagnacht ging een spe ciaal ingezet projectteam op pad. 117 illegaal kampeerders werd op een bekeuring getrak teerd, slechts een gedeelte van het werkelijke aantal op het ei land verblijvende zwartkam- peerders. 99% van degenen die zich schuldig maakten aan het opzetten van een kampeermid del buiten de reguliere terrei nen, was van Duitse afkomst. Op zaterdag kregen binnen de gemeenten Westerschouwen en Middenschouwen 88 illegale re creanten (87 Duitsers en een Belg) een bekeuring uitge reikt. De politie kreeg in ver band met de illegale recreatie diverse klachten binnen die voornamelijk betrekking had den op de rotzooi die was ach tergelaten en de herrie die de recreanten hadden gemaakt. Zowel zondag- als maandag ochtend heeft de politie op zo veel mogelijk plaatsen de ille gale recreanten zelf hun troep op laten ruimen. Veel toeristen lagen net in hun slaapzak toen ze eruit werden getrommeld om het afval dat her en der ver spreid lag te verzamelen. Hier na werden ze gesommeerd hun tent op te breken en te verdwij nen. In totaal werden er in heel Zee land 253 mensen bekeurd om dat zij illegaal kampeerden. Vorig jaar lag dat aantal op 250 bekeuringen. ZIERIKZEE - Op diverse plaatsen op Schouwen-Duive land werd er het afgelopen weekeinde in auto's ingebro ken. In alle gevallen werd hier bij de radio-cassettespeler meegenomen. Op vrijdagmiddag werd er een auto opengebroken die gepar keerd stond aan de Strandweg op de Grevelingendam bij Bruinisse. De heer Van T. uit Hoorn deed aangifte van een diefstal van een auto-radio- cassettespeler, een bril en een jas. Tbtale waarde van het ge stolen goed bedraagt ongeveer 600 gulden. Twee auto's die op het parkeer terrein stonden van het sport veld in Kerkwerve aan de Ver- seputseweg waren zaterdag middag het doelwit van een in braak. Uit beide voertuigen werd de radio-cassettespeler meegenomen. De benadeelden zijn de heer G. B. uit de ge meente Duiveland en de heer E. K. uit Middenschouwen. Op de Rampweg werd dezelfde dag tussen 14.00 en 17.00 uur de auto van de heer J. H. uit Gel- senkirchen opengebroken. Ook hierbij ontkwam(en) de da- der(s) met de radio-cassette- speler. Ook op zondag werd rond het middaguur in een auto inge broken die aan de Strandweg stond. Het voertuig behoorde toe aan de heer K. B. uit Kevelaer-Wetten in Duitsland. Meegenomen werden een jas en de geluidsapparatuur; waarde ongeveer 700 gulden. Vanaf een camping in Ellemeet werd zon dagnacht een zwart/blauwe twee jaar oude Mercedes 300E met het kenteken KLE-PK-41 gestolen. De auto behoorde toe aan de heer P. K. uit Kalkar. De heer G. uit Haamstede deed zaterdagmorgen aangifte van een inbraak in een bijgebouw van het Slot Haamstede. Hier bij is een aantal paardenzadels meegenomen die een' waarde vertegenwoordigen van in to taal circa 4000 gulden. In de nacht van zaterdag op zondag werd in een botenloods aan de Oude Schouwsedijk in Brouwershaven vanuit een gestalde boot diverse appara tuur meegenomen met een waarde van ongeveer 3000 gul den. Aangifte van de diefstal werd gedaan door F. T. uit Aken. MIDDELBURG - In Zeeland zullen in de toekomst maatregelen worden genomen om het massatoerisme van Duitse jongeren naar Schouwen tij dens het Pinksterweekeinde tegen te gaan. De jongeren zorgen voor veel overlast. Afgelopen weekeinde bekogelden Duitse jongeren in de nach ten van zaterdag op zondag en zondag op maandag in Renesse voorbijrij dend verkeer met bierblikjes en liepen over auto's. Volgens directeur ing. R. Tbr Heiden van de provinciale VVV wekt politie-optreden alleen maar hilariteit onder de jongeren op. ,,Met enige rugdekking zou dit wel mo gelijk zijn. Maar ondanks de extra mankracht is de politiesterkte te beperkt. Je zou dan bij voorbeeld hulp moeten hebben van mobiele eenheid". Verbazing Volgens de VVV-directeur verbazen de plaatselijke be volking en officiële instan ties zich steeds meer over de groeiende toeloop van Duit se jongeren tijdens het Pinksterweekeinde naar de kop van Schouwen, met na me in Renesse. Veelal zijn het toeristen die alleen met Pinksteren, en niet in het hoogseizoen, in Zeeland geïnteresseerd zijn. De jon geren blijken voor hun reis doel als enig motief te heb ben ,,dat heel Duitsland daar is". „Massa's jongeren komen hier naar toe", aldus Tbr Heiden. „Ze houden zich bezig met joyriding en nemen hun eigen bier mee. Rond het middaguur heb ben ze hier al een berg van op. 's Avonds zie je in het centrum drommen jongelui, het verkeer wringt zich hier tussendoor. Het is dan een grote klit mensen. Naarma te het percentage genuttigd bier stijgt, nemen ook de ac ties toe". Als maatregelen denkt Tbr Heiden naast ge richte publiciteit onder meer aan het terugdringen van het verkeer in het cen trum. De gemeente Wester schouwen heeft hierop al een voorsprong genomen door het opstellen van een mobiliteitsplan. Daarnaast moest er volgens Tbr Heiden ook iets gebeuren met jeugdgelegenheden als dis co's en speelhallen. Die wer ken de agressie volgens hem in de hand. Tbr Heiden vindt dat de gemeente Wes terschouwen,* politie, VW en recreatie-ondernemers een actieplan moeten opstellen om het Pinkster- toerisme van Duitse jonge ren terug te dringen. ZIERIKZEE - De drukte op de wegen zorgde het afgelopen weekeinde voor ,een aantal aanrijdingen. In één geval moesten de bestuurster en een inzittende van een auto met li chamelijk letsel naar het zie kenhuis worden vervoerd. Bij de overige aanrijdingen was er slechts sprake van materiële schade aan de betrokken voer tuigen Mevrouw K. V. uit Duisburg reed op zaterdagmorgen om 05.00 uur als bestuurster van haar personenauto in de rich ting van Brouwershaven. Ter hoogte van Den Osse vergat zij in een scherpe bocht naar rechts een draai, aan het stuur te geven. Hierdoor ging zij rechtuit en kwam onderaan het talud met haar-.jvoertuig tot stilstand. De volledig verniel de auto moest worden wegge sleept. De bestuurster en mede-inzittende.. iA. E. uit Moers werden naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. De bestuurster moest hier met een gebroken neus achterblijven, A. E. kon na behandeling het hospitaal verlaten. Twee andere inzitten den hielden aan het ongeval en kele schaafwonden over. NOORDWELLE - Mevrouw J. H. uit Middenschouwen moest worden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis vanwege verwondingen die zij opliep bij aanrijding op de Stoofweg nabij Noordwelle zondagavond. Het ongeluk gebeurde om on geveer 23.00 uur toen mevrouw J. H. met haar personenauto vanaf de Stoofweg linksaf de Helleweg wilde inslaan. Tbr- wijl zij stilstond om tegenlig gers eerst door te laten, botste de auto die achter haar reed op haar auto. Het voertuig werd bestuurd door de heer A. F. uit Westmaas die na onderzoek te veel alcohol genuttigd bleek te hebben. Hij kreeg een rijver bod opgelegd, zijn rijbewijs werd ingenomen en er werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Beide auto's werden door de klap zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggetakeld. Mevrouw J. H. had rugklachten en inwendig letsel. NOORDWELLE - Zaterdag avond hield de politie een alco holcontrole langs de Stoofweg in Noordwelle. Een bestuurder van een perso nenauto, de heer A. F. uit Go- rinchem, had te diep in het glaasje gekeken, zo bleek uit de blaastest. Hem werd een rij verbod opgelegd van zeven uur. Na inlevering van zijn rijbe wijs kon F. zijn weg met de taxi vervolgen. Ook van de heer C. B. uit de ge meente Westerschouwen werd het rijbewijs ingenomen. Op de Westerschouwseweg in Westen- schouwen had hij met zijn voertuig een lichte aanrijding veroorzaakt met een taxi. Ook hier bleek er overmatig alcohol in het spel te zijn. ZIERIKZEE - Zondagavond werden op de Zeelandbrug twee automobilisten aange houden die de maximum snel heid van 70 kilometer per uur hadden overtreden. Zij pas seerden met een snelheid van 130 kilometer per uur. In het kader van het lik-op-stuk- beleid moesten beiden 750 gul den betalen. Drie Duitse motorrijders maakten het op de Vroonweg in Renesse nog bonter. Met hun motoren raasden zij hier met een snelheid van 180 kilometer per uur over de weg, 100 kilo meter te hard. Na directe beta ling van 1500 gulden per per soon kregen de snelheidsdui vels hun motoren weer terug. BRUINISSE - Op de Rijksweg N-59 nabij Bruinisse vond maandagmorgen een kop/ staart-aanrijding plaats. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 10.15 uur. Mevrouw K. uit de gemeente Middenschouwen werd verrast doordat de voor haar rijdende auto die werd bestuurd door de heer B. uit Bruinisse moest remmen. Zij slaagde er niet in haar voertuig ook tijdig tot stilstand te brengen en botste achterop de auto voor haar. Beide voertuigen, die vanuit de richting Grevelingendam kwamen aanrijden werden hierbij beschadigd. DEN HAAG - Het CDA-Ka- merlid De Graaf vindt dat staatssecretaris Gabor (na tuurbeheer) iets moet doen aan de zilvermeeuwenplaag die het eiland Schiermonnikoog teistert. Dat blijkt uit schrifte lijke vragen die hij de be windsman vrijdag heeft ge steld. Volgens De Graaf voeden zil vermeeuwen zich met de jon gen van bergeenden, tureluurs en andere weidevogels. Daar door dreigen deze Y°ëels °P Schiermonnikoog te verdwij nen, zo vreest hij. Het Kamer lid vindt dat Gabor weer ver gunningen moet geven om zil vermeeuwen af te schieten. De afschotvergunningen worden sinds enkele jaren niet meer verleend. Ook het rapen van ei eren van zilvermeeuwen ver dient volgens De Graaf aanbe veling. DEN HAAG - Het Landbouw schap gaat bij het Europese Hof van Justitie in beroep te gen de instemming van de Eu ropese Commissie met de Ne derlandse heffing op energie. Na een brandbrief van zeven grote energie-intensieve bedrij ven besloot het kabinet tot een korting voor deze industrie. De kortingsregeling geldt niet voor de glastuinbouw. Het Landbouwschap vindt echter dat de glastuinbouw te verge lijken is met papierfabrieken, chemische bedrijven en Hoog ovens. Het Europese Hof wordt nu gevraagd het betreffende goedkeuringsbesluit op te schorten. De uitsluiting van de glastuinbouw houdt in dat de ze bedrijfstak dit jaar 25 mil joen gulden teveel voor aard gas betaalt, aldus het Lan- bouwschap. door Mare Legendre Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Tot en met 13 juni Dreischor Expositie Aquamarijn in hob bygalerij Vredenburg; dage lijks (met uitzondering van zondag). Tussen 13.00-17.00 uur. Tot en met 20 juni Burgh-Haamstede Expositie Sacha van Duim en Cor de Netsel in Bewaerschole; dagelijks (met uitzondering van zondag en maandag 8 juni) van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 1 september Dreischor Landbouwmuseum, Mr. Pieter Moggestraat 5. Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 28 juni Zierikzee Zomerexpositie in Noordha venpoort. Dagelijks (met uit zondering van maandag) van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 juni Zierikzee Expositie tekeningen en textie le werkstukken in De Stolpe; tijdens openingsuren biblio theek voor publiek toeganke lijk. Dinsdag 9 juni Zierikzee Informatie-avond CV-ketels. Trouwzaal stadhuis. 19.00 uur. Woensdag 10 juni Zierikzee Vergadering algemeen bestuur RSG. Schoolgebouw Hatfield- park 2. 16.00 uur. Commissie middenstand, re creatie en toerisme in stadhuis. 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 11 juni Zierikzee Borstvoedingsinformatie avond. Belangstelling? Bel: 01110-16395. Vrijdag 12 juni Zierikzee Optreden Amateur Comedie Zierikzee. „Te zijn of niet te zijn" (twee éénakters). Bro- gum. 20.30 uur. Dreischor Concertavond Musi Voca in Ne derlandse Hervormde kerk. Heusdens Mannenkoor en Brassband Apollo uit Brou wershaven. 20.00 uur. Ouwerkerk Presentatie boekje Cultuur historische routes in paviljoen De Vierbannen. 15.00 uur. Zaterdag 13 juni Zierikzee Thptoe Zierikzee. Havenplein. 19.30 uur. „Tb zijn of niet te zijn" (twee éénacters, ACZ). Brogum. 20.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Zonnemaire Concert mobiele muziektent door ONDA uit Nieuw- en St. Joosland. 19.30 uur. Zondag 14 juni Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 15 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein e.o. 18.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering Wester schouwen. In het gemeente huis. 19.30 uur. Documentaire over het leven in de Oosterschelde. De Schutse. 20.00 uur. Dinsdag 16 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein e.o. 18.30 uur. Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 Woensdag 17 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein e.o. 18.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2