Veel illegale kampeerders en een broeierige nacht 3ük Echte koopjesjagers voor dag en dauw aanwezig Roerig weekend UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND j dé krant van schouwen - duiveland! r n ZIERIKZEESCHE B! I NIEUWSBODE SUS j GEBOORTEKAARTJES? Pinksterweekeinde trekt negentigduizend toeristen naar Schouwen Goede opbrengsten voor rommelmarkten 3 0 3 5 8 IKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 JUNI 1992 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel, 01110-16551 148e JAARGANG NR 25166 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Ook aan de Brouwersdam stond het vol. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Rond een miljoen buitenlandse toe risten brachten het afgelopen pinksterweekeinde een bezoek aan Nederland. Tien proeent, zo'n 90.000 voornamelijk jonge Duitse mensen kozen voor de Schouwse Westhoek om hier hun vertier te zoeken. Veel van hen hebben vooraf, zoals geadviseerd wordt, een plaatsje gereserveerd. Anderen gaan op de bonnefooi op pad in de hoop ergens een overnach ting te kunnen boeken. Binnen de kortste keren zijn de campings en de recreatieterreinen op Schouwen- Duiveland echter vol en moeten de bezoekers wor den doorgestuurd naar andere delen van Zeeland. Een enkeling geeft gehoor aan deze oproep, anderen besluiten toch te blijven waar volgens hen het meest te beleven valt. Gevolg: een groot aantal illegale kampeerders waar de politie door gebrek aan man kracht niet daadkrachtig genoeg tegen kan optreden en een broeierige nacht in Renesse. De files die zich vrijdag op de wegen richting Zeeland voor doen bevestigen wat veel men sen al lang verwacht hadden. Net als andere jaren wordt het lange pinksterweekend door veel toeristen gebruikt om de Zonzijde van Zeeland op te zoe ken. Auto aan auto schuifelen de toeristen zich een weg over het eiland richting de West hoek waar met name Renesse einddoel van de tocht is. Al snel is er op de campings en in de hotels geen plaatsje meer vrij. Mary Dalebout van de WV- Renesse beaamt dat. In tegen stelling tot andere jaren arrive ren veel toeristen dit jaar al op woensdagavond op hun vakan tiebestemming. Reden dat reeds op vrijdag alle kampeer plaatsen voor de jeugd zijn be zet. De schermen van het informatie-systeem Zeeland Zien geven nul op het rekest wanneer het gaat om plaatsen op campings en bedden in ho tels. Vervolgens wordt door de VVV's tot vrijdagavond laat getracht de jongeren door te sturen naar de overige eilan den in Zeeland waar nog wel plek voor hen is. Desondanks kamperen toch grote groepen jongeren illegaal in en rond Re nesse. Ook op zaterdag probe ren groepen alsnog maar tever geefs bij de VVV informatie te krijgen over mogelijk nog vrije plaatsen in de buurt. Gezien de drukte vindt de VVV-beambte de schade die is aangericht achteraf meevallen. Dat valt volgens haar vooral te wijten aan het kordate politie optreden. ,,A1 vanaf donder dag was de bereden politie na drukkelijk aanwezig. Naar mijn idee is hier een preventie ve werking van uitgegaan". Ondanks dat is het zaterdag nacht toch onrustig in Renesse. De kern is overvol met auto's en luidruchtige jongeren en de spanning is overal voelbaar. Na wat rellen waarbij de jeugdige toeristen schade aanrichten aan auto's en met bierblikken gooien keert, nadat de politie het centrum heeft afgesloten voor het verkeer, de rust terug. Op de borden met het toerist menu waar de ongemanierde gasten wordt voorgelicht over de boete die men moet betalen voor wangedrag, wordt geva rieerd gereageerd. De heer P. Delfos uit Den Haag die al ruim twintig jaar het eiland bezoekt vindt het een goede zaak. „Tegen raddraaiers en gespuis moet hard worden op getreden, want anders gaat het uiteindelijk ten koste van de welwillende toerist die op een gegeven moment niet meer te rugkeert". Het echtpaar Tim mermans uit Arnhem denkt niet dat een bord veel helpt. - ,/Je-denk-t toch .iet dat die jon geren zich laten afschrikken doo* zo'n toeristmenu". Weer anderen zien de humor van het toeristmenu wel in, sommigen vinden de boodschap onvrien delijk overkomen. Grote groepen jongere toe risten verblijven op camping Bona Fide in Renesse. Wanneer de balans van het weekeinde wordt opgemaakt, vindt de ei genaar, de heer Beije, de Pinksteren redelijk geslaagd verlopen. De jongeren hebben niets vernield en bijna niet voor overlast gezorgd. Dat was niet in het minst te danken aan terreinman Albert Kriens die al 18 jaar op de camping werk zaam is. Heel gestructureerd is hij bezig geweest met het in toom houden van de toeristen. Zo moesten om 23.00 uur de ra dio's op het terrein worden uit gezet en om 24.00 uur moest het volledig stil zijn. Vanaf 01.30 begeleidde hij de jongeren die vanuit Renesse op het terrein arriveerden naar hun tent. „Om 03.30 uur had ik ze allemaal op bed gelegd", al dus Kriens. De andere dag rijdt Kriens toeterend met zijn terreinwagen over het veld. Voor de jongeren een sein om de uitgedeelde vuilniszakken te vullen met de rommel die zij de nacht ervoor hebben aange richt. Gedwee worden gehoor gegeven aan het verzoek. Verruiming Van overlast is ook geen sprake geweest bij de minicamping van de heer De Vrieze aan de Luchtenburgseweg in Haam stede. Wel heeft hij meer dan honderd mensen moeten wegsturen aangezien hij maar tien eenheden op zijn camping mocht plaatsen. Een aantal dat hij toch het afgelopen weekein de heeft overschreden. Donder dag was nog een delegatie van de Vereniging van Kampeer- boeren (Vekabo) bij het ge meentebestuur op audiëntie geweest met het verzoek om een verruiming van vijf plaat sen voor dit topweekend. Hier aan werd echter geen gehoor gegeven. De Vrieze vindt dat er sprake is van een tegenstrijdig beleid. „Aan de ene kant wor den de toeristen door reclame hier naartoe gehaald en door borden met het toeristmenu wordt weer een ontmoedi gingsbeleid nagestreefd. Het is een aanfluiting. We kunnen ge noeg mensen bergen, waarbij we ook kwaliteit kunnen bie den. Nu moeten mensen die geen plek meer kunnen vinden langs de weg slapen en worden ze nog bekeurd ook. Ze hadden tenminste het noodopvangter- rein open kunnen stellen. Het antwoord van de gemeente is slechts: dan hadden ze maar moeten reserveren", zo luidt de kritiek van De Vrieze. Zijn col lega minicampinghouder Boot uit Noordwelle schaart zich volledig achter deze kritiek. „Rijen dik hebben hier jonge ren voor de deur gestaan die za gen dat er op het terrein nog plek was. Maar we mochten ze eenvoudigweg niet toelaten. Ondertussen is het op gemeen tegrond een rotzooi. Als een camping er zo zou uit zien als het sportpark in Renesse, waar illegaal werd gekampeerd, er op zaterdag uitzag moest deze gesloten worden", aldus Boot. Al met al hebben de gasten weer voor veel publiciteit, op hef en inkomsten gezorgd, maar aan alles komt een eind. Maandag al vroeg in de middag trekt de stoet toeristen, of ter roristen zoals ze in de volks mond ook wel worden ge noemd, weer terug richting het oosten. Ze gaan zoals ze geko men zijn: in lange files. Veel ondernemers maken tevreden' de kas op en tellen hun winst uit, anderen halen opgelucht adem. Het drukste weekeinde van het jaar zit er, in ieder ge val voor een j"aar, weer op. De zomer staat inmiddels voor de deur SCHARENDIJKE/BURGH-HAAMSTEDE - Hoe wel het er afgelopen vrijdagavond, toen de regen met bakken uit de hemel viel, nog dreigend uitzag was het zaterdag echt 'rommelmarktweer'. De be langstelling voor de rommelmarkten/bazars in Scharendijke en Burgh-Haamstede op die dag was dan ook groot. Zo stonden in Scharendijke de eerste koopjesjagers al uren voor het officiële begin van de markt te wachten op het moment dat zij hun slag konden slaan. Aan het einde van de dag werd op bei de markten de goede opbrengst van 12.000 gulden behaald. alles. Van televisies en wasma chines, tot bankstellen, stoelen en allerlei huishoudelijke ap paratuur. Maar ook spulletjes als boeken, tekeningen en klei ne „hebbedingetjes" liggen uitgestald. Een koopman weet te vertellen dat in deze vakan- tietijd de campingspulletjes het beste lopen. Ook veel be langstelling is er voor de kraam waar leden van de voor malige Hervormde Vrouwen groep hun zelfgeborduurde en gebreide kleden, truierl en schorten aanbieden. Via een in schrijving maken mensen kans op een Hardangerborduur- werk dat een waarde vertegen woordigt van zo'n 1000 gulden. „Allemaal echt handwerk waar heel veel uren inzit", al dus mevrouw Ackema, één van de creatieve vrouwen. Voor zowel kinderen als vol wassenen waren er allerlei spelletjes te doen. Er stond een schiettent, er werden wedstrij den gedaan in sjoelen en een speaker lokte de mensen om een kansje te wagen bij het rad van avontuur. Wie even genoeg heeft van het snuffelen en de diverse attracties kon terecht op een klein terras voor de kerk. Naast de drankjes kon men hier ook pannekoeken be stellen. Twee vrouwen werkten zich in het zweet om de lekker- Het Bethlehemplein in Scha rendijke lag bezaaid met de spulletjes die door vrijwilli gers de laatste maanden zijn opgehaald. Veel inwoners van Scharendijke en omstreken hadden hun tweedehandsspul len beschikbaaar gesteld voor de rommelmarkt. Uiteindelijk werden er in twee ophaalron- des tien boerenwagens vol met artikelen bij de mensen opge haald. In boerenschuren werd de 'rommel' opgeslagen tot za terdag 6 juni, de dag dat de markt geopend werd. Kooplust Een aantal mensen kon blijk baar niet wachten tot 09.00 uur. het tijdstip dat de hekken wer den geopend. Een echtpaar uit Strijen was al om 07.00 uur pre sent en moest twee uur lang haar kooplust bedwingen. Maar toen was het dan ook goed raak. Af en aan liepen ze om hun buit naar de auto te brengen. Waardevolle kleine en grote artikelen, niets ontsnap te aan de aandacht. Nel Smits, één van de organisatoren van het evenement, weet dat het al tijd zo gaat. „Vooral als de markt begint liggen er nog in teressante koopjes tussen de berg spullen", zo zegt ze. Toch wordt het volgens haar steeds moeilijker om iets waardevols te pakken te krijgen. „807c wat op de markt ligt is echt rommel wat vaak jaar in, jaar uit te koop wordt aangeboden". Op het plein lag inderdaad van Het 'meubilair-gedeclte' van de rommelmarkt in Scharendijke. (Foto: Joop van Houdt). nij op tijd aan te leveren. Zij hadden twaalf kilo meel mee genomen, genoeg voor zo'n 350 pannekoeken. In een andere stand verkochten twee vissers gebakken schar ren, schollen en tongetjes. Bij elkaar zo'n honderd kilo vis verpakt in drie kisten. „Gratis ter beschikking gesteld door de Tholen 14 en 27, de Stellen dam 6 en 42 en de Geo 14", noemt een koopman de namen van de boten waarmee de vis is gevangen. De yiteindelijke op brengst van de markt, bruto een bedrag van 12.000 gulden, wordt gebruikt als bijdrage voor de pas aangelegde keuken in het verenigingsgebouw van de kerk. Record Ook de rommelmarkt in Burgh-Haamstede, die eenzelf de opzet kende als die in Scha rendijke, had profijt van het wat wisselvallige weer. Eigen lijk was het precies goed: geen strandweer, geen regen, maar net er tussen in. Daarnaast zorgde de goede bewegwijze ring ervoor dat honderden toe risten en eilandbewoners de markt bij de Gereformeerde kerk konden vinden. Bij el kaar zorgden zij voor een record-opbrengst van 12.000 gulden. De helft hiervan wordt overgemaakt naar dominee Tö- rök in Hongarije die in zijn ge meente met zeer bescheiden middelen de Gereformeerde kerk in stand moet houden. De andere helft wordt besteed aan de uitbreiding van het orgel van de Gereformeerde kerk van Burgh-Haamstede. GASTEN Muziekvereniging Jeanne d'Arc uit Saint Hilaire-du- Harcouet was te gast in Zierikzee. 1 ACTIEDAG Actiedag in Kerkwerve levert 15.000 gulden op voor verwarmingsfonds van de kerk. EXPOSITIE Leden van de Zeeuwse Kunstkring exposeren hun werk in Galerie Noordhavenpoort. VOETBALLES Profvoetballers Glenn Helder en Edwin Vurens van Sparta geven les aan SKNWK-jeugd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op een volksmassa heeft de rede geen vat. Racine Nog een enkele bui HET WEER Af en toe zon en voornamelijk in de middag en avond enkele buien, mogelijk met onweer. Vannacht een enkele mistbank en minimum- temp. 12 graden. Middagtemp. ±22 graden. Noordoostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. RENESSE - Met name op zaterdag bezorgden jonge voornamelijk Duitse toeristen de politie handenvol werk. Zij zorgden voor zoveel overlast dat besloten werd de kern af te sluiten voor het verkeer. Op vrijdag was er voorname lijk sprake van een gezellige drukte, waarbij zich weinig problemen voordeden. De re gen die tussen 21.00 en 01.00 uur naar beneden viel was een. welkome politiekracht om de verhitte gemoederen koel te houden. In het kader van het lik-op-stuk-beleid werden er dertien schikkingen van het Openbare Ministerie uitge schreven voor overtredingen als drankgebruik op de open bare weg, openbare dronken schap, baldadigheid en verbo den wapenbezit. De voertuigen van vier fout-parkeerders wer den weggesleept en per geval moest er dus contant 270 gul den worden betaald. Op zaterdag was de sfeer heel wat minder gemoedelijk. Mede onder invloed van een grote hoeveelheid alcohol liepen en sloegen toeristen op auto's en blokkeerden zij de weg. De overlast werd op een gegeven moment zo groot dat de politie besloot de kern af te sluiten voor het verkeer. Via charges met bereden politie en speciaal opgeroepen hondenbegeleiders van andere korpsen uit Zee land, werd het centrum 'schoongeveegd'. Hierbij wer den zij, maar ook anderen, door veelal Duitse toeristen onthaald op een bekogeling van (half) volle blikjes bier Ook 's middags waren er enige charges uitgevoerd om de rij banen vrij te houden, met na me rond de kerk waar zich veel volk verzamelde. Door vecht partijen of omdat mensen in het glas hadden getrapt dat zich overal op de weg bevond, moesten verschillende perso nen met verwondingen naar d«- dokter worden gebracht. In het kader van het lik-op-stuk-be leid werden zeventien schik kingen uitgereikt. Twee van deze transacties wei den gegeven voor het rijden on der invloed van alcoholhou dende drank. De eerste overtre der moest 400 gulden betalen. De Duitse motorrijder P. D. uil Aken kwam er minder goed vanaf. Met een slok op reed hij over de oprit te Scharendijke richting de Dammenweg. Hij verleende hierbij geen voor rang aan C. S. uit Rotterdam. De aanrijding die volgde zorg de voor licht materiële schade. Naast een paar schaafwonden hield P. D. aan het ongeval ech.- ter ook een bekeuring van 1000 gulden over. Ook zondagavond werd om streeks 21.00 uur het centrum van Renesse voor het verkeer afgesloten. Voor overtredingen werden dertien schikkingen uitgeschreven. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een- kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1