Natuur als inspiratie, maar ieder op zijn eigen manier Mevrouwtje, meneertje, op een markt hangt een lekker sfeertje Zeeuws banen orkest ELLEN VAN HAAREN Als hij Oranje wil en zij niet. Ringsteken en oldtimer-tractoren op zomerjaarmarkt 's-Heerenhoek Schilderijen van Ilse van Loo in Delta Expo te KOffS r^'-saanB I Nieuwe uniforme kleding Cassette Michael Jackson M Expositie van Sacha van Duim en Cor de Nobel Avond ruilbeurs Meditatie- dag Driewegen Op zaterdag en zondag 13 en 14 juni Komt dat zien! _HEMA De normaalste zaak van de wereld.. WOENSDAG 3 JUNI 1992 Exposanten Sacha van Duim (r) en Cor de Nobel (l). (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Heel veel hebben ze ge meen. Beiden hebben MO-tekenen en kunstgeschie denis gestudeerd aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst. Ook gaven ze allebei jarenlang te kenles op middelbare scholen. Een andere overeen komst is dat de getrouwde kunstenaars in hun vrije tijd eigenlijk niets liever doen dan tekeningen en aquarellen maken van de natuur. Maar daar ligt ook direct het verschil, want waar Cor de Nobel land schappen en fantasie-onderwerpen schildert, geeft Sacha van Duim een exacte weergave van een bloem- boeket of een dier op de boerderij. Tot en met 20 juni exposeren zij hun creaties in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Na eigenlijk hun hele leven Tang in grote steden als Den Haag, Rotterdam en Amster dam gewerkt en gewoond te .hebben, besloten Cor en Sacha enkele jaren geleden naar Drei-" schor te verhuizen. In de week einden trokken ze ook al regel matig de natuur in op zoek naar de ruimte en de rust die hun bij het teken- en schilder werk zo inspireert. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenlaijd werden de mooie plekjes opgezocht. Voorliefde .Natuur is de bron van alles", legt Cor uit waar zijn voorlief de voor de natuur vandaan komt. Hijzelf brengt het liefst een bezoek aan het platteland. Treft hij een mooi gebied dan slaat hij het tafereel in zijn ge heugen op-. In een notitieboekje schetst hij snel de compositie met de bijbehorende kleuren om zijn observatie thuis verder uit te werken. ,,Als een echte Hollander kan ik vanaf hier het vlakke land meenemen en terugvinden op een andere ma nier. Hierin komt dan direct het ruimtelijke tot uitdruk king". Zijn werk bestaat uit pentekeningen, aquarellen en gouache, een sterk dekkende waterverf. In zijn kunstuitingen zit een bepaalde lijn want steeds meer merkt Cor dat hij naar het abstractere toegaat. Zo heeft hij reeds een schilderij ge maakt van tankers op de Nieu-, we Waterweg bij Rotterdam waarbij de schepen slechts werden weergegeven door stre pen. Ook op de expositie in Burgh-Haamstede hangen en kele voorbeelden van wat abstractere werken. Een van deze heet Onverklaarbare Ge beurtenis waarbij een rode theepot schijnbaar zonder re den van een tafel afvalt. Een Verbroken Communicatie wordt uitgebeeld door een tele foon waarvan de hoorn van de haak ligt met daarachter de contouren van twee gezichten. Sacha geeft meer een exactere nabootsing van wat ze ziet. Haar interesse gaat voorname lijk uit naar het schilderen van bloemstukken waarbij de kleuren als levensecht worden weergegeven. Sinds ze in Zee land woont is ze zich ook steeds meer gaan toeleggen op het schilderen van dieren op het boerenerf. Als voorbeelden hangen op de expositie enkele aquarellen van ganzen en een lieflijk schilderijtje van een lammetje. Alles wat ze schil dert is heel direct en herken baar. Op de expositie waarbij vooral het gebruik van frisse kleuren opvalt, is duidelijk de scheiding aangegeven van de verschillende werken. Bij bin nenkomst hangen rechts de schilderijen en tekeningen van Sacha en links die van Cor. Denkproces Door hun verschillende kijk gebeurt het regelmatig dat Sa cha niet doorheeft wat Cor met zijn werk probeert uit te druk ken. ,,Dat komt omdat je ieder je eigen denkproces hebt. En dat is maar goed ook. Want zou je je allebei toeleggen op het zelfde soort werk dan ga je ver gelijken hoe je het zelf gedaan .zou. hebben. Nu kan ieder zijn gang gaan en kun je na afloop praten over wat je geschilderd hebt en wat je ermee bedoelt", aldus Cor. De expositie van Cor en Sacha is de eerste tentoonstelling van hen in Zeeland. Beiden hebben eerder voornamelijk in Den Haag geëxposeerd en Sacha zelfs ook enkele keren in het buitenland zoals onder meer in Japan en Italië. Naast haar te keningen en schilderijen heeft Sacha in samenwerking met een bioloog ook nog twee boek jes uitgegeven. Het boekje met tekeningen van de zilver meeuw is ook op de expositie in te zien en te koop. Het boek je over de stekelbaars is helaas al uitverkocht. De Bewaerscho le is iedere dag geopend van 13.30-16.30 uur (behalve op zon dag en op maandag 8 juni). LEWEDORP - Op vrijdag 5 ju ni wordt de laatste avondruil beurs voor de zomervakantie gehouden. Lokatie is café pension De Goede Verwach ting in Lewedorp. Op deze beurs worden postze gels, ansichtkaarten, munten, sigarenbandjes, lucifermerken en dergelijke aangeboden. De zaal is geopend om 19.15 uur. In de maanden juli en augustus worden geen ruilbeurzen ge houden. HAREN - De Hortus Haren viert zijn 350-jarig bestaan dit jaar gedurende de zomermaan den vooral met bloemen. Het park, dat 21 hectare groot is, laat onder de titel Summerti me een rijke variatie aan bloe men zien. Het zijn vooral één jarige bloemen die de show ste len. Verder zijn er talloze bloei ende bollen te zien als irissen, lelies en dahlia's. Het jubi leumprogramma heeft behalve de bloemenpracht, vele andere onderdelen als diashows, to neelvoorstellingen en kinder theater. De Hortus Haren is da gelijks geopend van negen uur 's ochtends tot zes uur 's mid- DRIEWEGEN - Het Osho Me ditatie Centrum Driewegen houdt zaterdag 6 juni een me ditatiedag in Driewegen. Deze keer staan auditatieve meditaties op het programma. De meditatiemiddag begint om 10.15 uur en eindigt omstreeks 19.00 uur met een gemeen schappelijke maaltijd. Voor meer informatie en/of opgave: Osho Meditatie Centrum Drie wegen (01195-5963) Gedurende de hele dag kan men koopjes halen bij de am bulante marktlieden en op de snuffelmarkt. Er zijn meer dan 100 kramen, de winkels zijn open. Verder worden diverse demonstraties gegeven, zoals het matten van stoelen; het bakken van boterbabbelaars, eigengemaakte baby- en kin derkleding alsmede poppen- kleding; eigengemaakte siera den (van afvalmateriaal); ei gengemaakte patchwork- dekens. Vanaf het terras in de Heerenstraat kan men genie ten van een saté of gegrild kip petje. Daarnaast worden olie bollen en andere gebakken specialiteiten verkocht. Voor frisdrank of een biertje kan men terecht bij de plaatselijke uitbaters. Ook staat een aantal oldtimer-tractoren opgesteld en kan men kijken bij een zeer oude dors-kas. Ook dit jaar komt een grote mobiele sport- en spelshow naar 's-Heerenhoek. Kinderen kunnen zich uitleven op het reuze luchtkussen; of rijden op vierwielige minimotorbikes. Zangeres Channah brengt in de namiddag songs ten gehore, va riërend van gouwe ouwe ever greens tot hedendaagse top 40- muziek. Als zanger en presen tator treedt Ewan Mack op. Zijn repertoire is veelzijdig en internationaal. Deze zanger componeert en produceert ook. Zo wordt binnenkort het num mer Jacqueline door hem ver tolkt op het songfestival in Po len. Mensen die zelf hun debuut willen maken kunnen zich tij dens de jaarmarkt op het po dium bij Ewan Mack melden. Ook kan men meedoen bij het Karaoke-spel. De aller kleinsten kunnen genieten van een ballonnenact die verzorgd wordt door Don Charelli. De 's- Heerenhoekse showgirls geven acte de présence met de fanfare St. Caecilia. Tévens is er de mogelijkheid een vlucht te maken in een he likopter of een rit in een antiek paardenrijtuig. De meeste van deze, voor het publiek gratis, attracties vinden plaats op het Kerkplein en in de Hee renstraat. De jaarmarkt begint op zondag 14 juni om 11.00 uur en zal rond de klok van zessen afgelopen zijn. Het ringsteken op old timer-tractoren op zaterdag avond begint om 20.00 uur in de Heerenstraat en zal rond 23.00 uur afgelopen zijn. BRUINISSE - Er zijn vele manieren om een vrije dag door te brengen. Sporten, luieren, het strand of de bossen, de paden op de lanen in, winkelen in een leuke stad en zo voorts. Een andere mogelijkheid is, eens een kraam te huren op een vrijmarkt en in de rol van marktkoopman of vrouw te duiken. Veel mensen houden wel eens een grote schoonmaak of oprui ming. De 'bezem' wordt door het huis gehaald en spullen die men toch al tijden niet meer ge bruikt of waar men op uitgeke ken is worden in dozen gedaan, rfelaas worden ze vaak wegge- ,gooid. In een gunstiger geval gaan ze naar een rommelmarkt voor één of ander goed doel. Tijdens de Bruniversailse da gen bood Bruinisse afgelopen vrijdag de mogelijkheid aan particulieren hun spullen te venten op zo'n zogenaamde vrijmarkt. Gehaaid Er waren ongeveer tien grond- plaatsen, tafels en kramen voor volwassenen, 's Middags mochten ook de kinderen van Bruinisse hun spulletjes ten toon stellen en proberen te ver kopen. Zittend op een zeil of deken, temidden van hun oude speelgoed, spelletjes, boeken en spulletjes van moeders pro beerden ze wat extra zakgeld bij elkaar te vergaren. De meest gehaaide marktlui ko pen bij deze kinderen voor een paar centen vah alles wat, en verkopen dat weer voor het dubbele of meer op hun eigen kraam pal tegenover die van de kinderen. Dat is nog es zaken doen, tel uit je winst. Onder de vrijmarktlieden waren er ook een paar, die voor de lol zijn be gonnen, zo nu en dan hun eigen afgedankte spullen te verko pen. Zo'n hobby kan echter grote ge volgen hebben. Bijvoorbeeld als blijkt dat je huis op een ge geven dag ineens uitpuilt van de rommel. „Ach, je weet hoe dat kan gaan. Je begint met je eigen afdan kertjes, dan die van anderen en voor je het weet, heb je er een schuur bij, vol met gekregen en opgekochte spullen. Langzaam aan wordt het je vak. Dan rijd je drie a vier keer per week met je auto en inmiddels ook een aangeschafte aanhangwa gen vol waar door het hele land, vrijmarkt op en rommel markt af, nietwaar", aldus één van de marktkooplieden. Ja, het kan vreemd gaan in het le ven van een beginnend markt- mens, dus pas maar op. Nu, voorlopig zijn de meesten nog lang niet zo ver en zullen zij hooguit twee of drie markten per jaar aandoen. Leuk en gezellig is het echter wel. Zeker als je 'buurman' een lekkere vlotte Rotterdamse babbel heeft meegenomen. Dan kun je echt nog wel lachen zo'n dag. Dikke beurzen „Iedereen hoopt natuurlijk tij dens zo'n buitengebeuren op een mooie zonnige dag, veel volk met dikke gevulde beur zen die nog veel spullen nodig hebben. Soms is dit ook het ge val, zeker als het uitsluitend een vrij- of rommelmarkt be treft. De mensen komen dan bewust daarheen omdat ze het één of ander zoeken. Ze hopen op zo'n markt hun wens in ver vulling te zien gaan. Is de vrij markt onderdeel van een eve nementendag, dan komt het publiek meestal voor de evene menten en verkoop je veel min der. Echte markt snuffelaars zie je daar weinig of niet", al dus een andere 'rot in het vak'. Het weer was 's ochtends rede lijk met een zonnetje, maar wel veel wind. 's Middags dreigden er drie buien en helaas was de vierde geen dreigement meer, maar een echte voltreffer. Een plensbui! De 'Rotterdamse buurman' had zijn kraam goed ingepakt met een luifel en een grote lap plastic rondom. Er waren er echter ook met een grondplaats of een tafel zonder luifel. Zij kregen de volle plas over zich heen en al hun spul letjes werden nat. Een paar kinderen trokken de helft van hun grondzeil over zich heen, dat ging net, alles bleef zo goed als droog. Enkele kinderen en volwassenen regenden zo nat, dat voor hen de lol eraf was en ze de boel opruimden en ver trokken. Vooral als je boeken, platen, stoffen speelgoed en poppen en dieren krioeltjes als waar hebt ben je erg kwetsbaar met een bui. Het was een sneu gezicht. Maar, na de regen was er natuurlijk weer zonneschijn en de spullen van diegenen die bleven, droogden snel weer op. Verkoop Ook de verkoop was meteen weer in volle gang of er geen bui geweest was. Aan het eind van de middag begonnen enke len al op te ruimen. „Ja, als je om 18.00 uur weg moet zijn, dan moet je in ons geval al om 16.30 uur beginnen met oprui men. Soms heb je wel ander half tot twee uur nodig, terwijl een ander in nog geen half uur alles heeft ingeladen", aldus een marktvrouw. Om 17.00 uur begonnen nu ook de overigen op te breken. De marktdag zat er weer op, eer je dan nog- es thuis bent en gegeten heb Het was een gezellige dag en een aantal mensen was weer een ervaring rijker. Maar of het ook hun vak wordt Ach, je weet het immers nooit, hè. Wind is het thema van de expositie van Ilse van Loo. NEELTJE-JANS - In juni, juli en augustus exposeert Ilse van Loo in de koffieshop van Delta Expo in het Ir. J. W. Tops-huis. De expositie is alleen toeganke lijk voor Delta Expo bezoekers. Delta Expo is dage lijks geopend van 10.00-17.00 uur. Wind is het thema van de kunstexpositie; schilderijen in acryl. Eerder dit jaar was de expositie te bezichtigen in Wol- phaartsdijk, later dit jaar wordt zij verplaatst naar galerie de Eenhoorn in Zierikzee. Wind omvat een twaalftal schilderijen, waarin iedere wind zijn eigen specifieke kracht en gemoedstoestand toont of laat ervaren jn vorm en kleur. Echter, w!ind bevat ook overig werk waarin de ge volgen van' wind zijn uitge werkt. De kunstexpositie sluit prima aan bij de thematentoonstel ling over windenergie in Delta Expo. Deze thema-tentoonstel ling nadert zijn voltooiing maar is reeds toegankelijk voor bezoekers. Wind is een belangrijke bron van inspiratie voor Ilse van Loo. De in. Wo.lphaartsdijk woonachtige beeldend kunste naar wist met de nodige erva ring als lerares tekenen, hoe ze deze inspiratie op het platte vlak moest uitbeelden. Ze vat te wind op als een uitdaging en ging aan de slag. Zij is boven dien een verwoed zeiler op de Zeeuwse wateren. Het kan niet anders dan dat dit tot uitdruk king komt in haar werk. Zien, beleven en voelen is voor Ilse van Loo van enorm belang. In het dagelijks leven houdt wind de mensen weinig bezig maar als zeiler kun je niet om de wind heen. Té weinig, te veel, verkeerde richting. Bij haar is dat in de letterlijke en figuurlijke zin. Gefascineerd door de soms enorme krachten, of een gevoel van onmacht bij een drukkende windstilte. De ze gevoelens brachten haar tot twaalf schilderijen waarin ie dere wind zijn eigen specifieke kracht en gemoedstoestand toont of laat ervaren in vorm en kleur. Voor Ilse van Loo betekent het beeldend kunstenaar zijn voortdurend bezig zijn met vorm geven aan een inhoud, het bepalen welke vorm aan sluit bij de inhoud. Daardoor heeft Ilse ten aanzien van 'het zien' en het weergeven van het geziene in de loop der jaren een heel eigen stijl ontwikkeld. Advertentie /WARENHUIS Renesse tekties en f. en l dingsfe*. - WARENHUIS Ren«»se Advertentie -HET MARCO BAKKER sopraan Gevarieerd opera-operette- en musicalprogramma MOZART-VERDI-PUCCINI-GERSHWIN Trompetconcert - Aratunian Tiny v. d. Wijdeven, trompet o.a. Porgy and Bess An American in Paris ZIERIKZEE, DONDERDAG 18 JUNI NIEUWE KERK, 20.00 UUR. Kaarten I 22,50. Passen I 17.50. VVV-Havenpark Zie rikzee en op de avond van het, concert aan de kerk. ZIERIKZEE - Evenals in het najaar 1991 heeft speciaalzaak Pat ty Monard ook nu gezorgd voor een nieuwe outfit voor de drie in- formatrices van de VVV-Zierikzee. Zij ontvingen een jumper in de huidige lentetinten met daarbij een rokje in eigen kleur, maar passend bij de jumper. In verband met het warme weer zal ook een passend gedessineerd t-shirt worden geleverd. Op bijgaande foto zijn de VVV-dames te zien in hun nieuwe uniforme kleding. Patty Monard is per 25 mei gestart met een nieuwe klantenservi- ce; de VIP-card, die een kortingsrecht inhoudt. Bij iedere aan koop in een van de zaken van Patty Monard wordt op vertoon van de Vip-card, 10 procent van het aankoopbedrag bijgeschre ven op een klantenkaart. Na 10 aankopen wordt 10 procent van het totaalbedrag in de vorm van een Patty Monard cheque uitge reikt. Deze cheque is besteedbaar in de drie filialen van Patty Monard. Voor de aanmaak- en administratiekosten brengt men een eenmalig bedrag van f 10,- per kaart in rekening. ZIERIKZEE - Vanaf dinsdag 9 juni is bij de filialen van Albert Heijn een cassette-single verkrijgbaar van Michael Jackson. Op de cassette-single staat de nog niet eerder uitgebrachte ballad Someone put your hand out en een swingende re-mix van de beste nummers van de CD Dangerous. De actie wordt gehouden door Pepsi-Cola, de sponsor van Michael Jacksons wereldtoernee Dangerous. De cassette is bij de kassa verkrijgbaar bij aankoop van twee flessen Pepsi. De actie wordt ondersteund door reclame op televisie, radio en in de winkels. Michael Jackson komt deze zomer naar Nederland: op dinsdag 30 juni en woensdag 1 juli treedt hij op in het Feijenoord station in Rotterdam. Het bezoek aan Nederland is onderdeel van de internationale Dangerous- toernee. Advertentie Portable kleurentelevisie, 37 cm beeldbuis, infrarood afstandbe diening, 32 voorkeuzezenders, on-screen display ^QQ en sleeptimer. 1 jaar Hema-garantie49*K- Jy

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3