Veel en dikke asperges door warme periode in de meimaand r W KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND i deurloo intermeubel ÏT Veiliger de straat op in Westerschouwen KLEURRIJKE ZITMEUBELEN. ZONNIG GEPRIJSD! A Bos vishandel M ,S'U r ZIERIKZEESCHE MM NIEUWSBODES j Verkiezing wethouder in Zierikzee Nieuwe regels Zierikzeese fruitteler C. M. van de Velde oogst nog tot 24 juni Bestrijding Bonte Knaagkever Volleybal instuif Kwiek dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 3 JUNI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEH-DUIVELAND Kom kijken! Haringvlietplein 4, Zientaee. Tel. 01110-12946/12854. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond heeft a.s. zaterdag volop kabeljauwfilet en de Hollandse maatjes. ZIE PAGINA 10 ZIERIKZEE - Vandaag, woens dag 3 juni, vergadert de ge meenteraad van Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.00 uur. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering de installa tie van mevrouw E. M. Kneep- kens-Schraven als lid van de gemeenteraad van Zierikzee. Verder komt aan de orde de verkiezing van een nieuwe wet houder. Voorgedragen is D. van der Wekken (PvdA). HAARZUILENS - Haarzui- lens, bij Utrecht, staat dit jaar in het teken van het 100-jarig bestaan van Kasteel De Haar. Het kasteel is gebouwd door de beroemde architect P.J.H. Cuy- pers (1827-1920) die onder meer ook het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amster dam en kerken heeft ontwor pen. Advertentie zitten op een stoel van Gelderland Montis Artifort de Sede Giorg etti Label Frighetto Thonet Rohé Hennie de Jong Leolux Koekoek Wittmann Pastoe FOTO 0I KLAAR fotografie video foto's in uur klaar FOTOVERSCHOORE ZIERIKZEE - OAM 5 - TELEFOON 01110-12796 keer en Vervoer (van minister Maij-Weggen) en geuren hier en daar ook duidelijk naar de denkbeelden van J. Midavaine. Deze in Westerschouwen actie ve recreatie-ondernemer haalt regelmatig de publiciteit met initiatieven betreffende alter natieve vormen van verplaat sing. Het plan blijft gelukkig niet in de laden liggen. De gemeente raad heeft zich achter de uit gangspunten opgesteld en met de uitvoering is een begin ge maakt. Dat is te zien aan de Hogeweg, een druk bereden verbinding tussen de kernen Burgh en Westenschouwen. Vooral in het zomerseizoen gaf deze weg aanleiding tot tal van verkeersconflieten. Sinds vorig jaar is daarin verbetering op getreden. Er is namelijk een scheiding aangebracht tussen de autostroken en het fietspad. Druk recreatieverkeer Als het aan Van Meerten ligt blijft het daar niet bij. Tten zui den van de Hogeweg loopt bui ten de bebouwde kom de Kraayesteinweg. De stroom verkeer die zich nu langs de Hogeweg naar de stranden van Westenschouwen begeeft moet verlegd worden naar de Kraay esteinweg. Die was daar trou wens ook voor bedoeld. De aanleg van de Oosterschelde- dam zorgde echter voor een sterk gegroeid verkeersaanbod op de Kraayesteinweg en dat kwam toen steeds meer op de Hogeweg terecht. Via het mobiliteitsscenario probeert Westerschouwen nu de oude situatie terug te bren gen. Ook in andere kernen, zo als bijvoorbeeld het drukbe zochte Renesse moet de ver keersoverlast in de bebouwde kommen stevig worden aange pakt. De instrumenten die de ge meente daarbij hanteert be- staan uit een verkeerscircula tieplan en terugdringing van de parkeeroverlast, het laatste door maatregelen die stallen van de auto in woonbuurten zeer onaantrekkelijk maken. Deze zaken gaan gepaard met uitgebreide voorlichting aan de belanghebbenden. Hoge snelheden Westerschouwen slaat hierbij duidelijk een nieuwe richting in. Overal in het land zijn ver bindingen gekanaliseerd. Dat betekent dat bochtige gedeel ten werden rechtgetrokken. Nadeel daarvan is dat de weg gebruiker op deze rechte ver bindingen al snel wordt verleid tot hoge snelheden, ook op plaatsen waar dit absoluut niet kan. Westerschouwen wil nu de weg terug inslaan. Dat bete kent in de ogen van Van Meer ten dat oude weglopen, bochtig of niet, terug moeten komen. Westerschouwen ziet in dit soort remmende maatregelen meer dan bij voorbeeld drem pels. De selectieve terugdringing van het autoverkeer zal verder worden bevorderd door het ver kleinen van wegbreedtes, de aanleg van mini-rotonden en het creëren van verhoogde en verbrede middenbermen. Dit alles moet samenvallen met een uitgekiend aanbod van openbaar vervoer. Vervelende maatregelen De directeur gemeentewerken wil evenwel de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. De auto lijkt niet weg te denken en .de middenstand moet ook worden bevoorraad. Maar aan de enorme druk van dit ver voermiddel en de bijbehorende toenemende verkeersonveilig heid moet een halt worden toe geroepen. Van Meerten gelooft niet dat dit op korte termijn te bereiken is met een mentali teitsverandering. Hij ziet meer heil in voor de automobilist vervelende maatregelen. Dan moeten dus wel goede alterna tieven (wegen en andere ver voersvormen) voorhanden zijn. In het plae-krijgt de fietser een duw in de rug met de aanleg van vrijliggende rijwielpaden en verbindingen dié duidelijk van de autostroken gescheiden zijn, zoals al tot stand gebracht aan de Hogeweg. Ook de voet ganger krijgt aandacht. Hij /zij moet niet meer het risico lopen op een betegeld wandelpad in het bos door een fietser omver gereden te worden. Het plan vraagt verder aandacht voor gehandicapten, al dan niet met rolstoel. Zij moeten hier zon der veiligheidsrisico's vakan tie kunnen vieren. ZIERIKZEE - Voor de maxi mumsnelheid van snelle mo torboten, waterskiërs, water scooters en jetski's gelden van af 1 april nieuwe regels. Rijks waterstaat geeft hierover voor Zuid-Holland en Zeeland een folder uit. Voor snelle motorboten geldt op binnenwateren in Neder land een maximumsnelheid van 20 kilometer per uur. Er is een beperkt aantal plaatsen waar sneller mag worden geva ren en gewaterskied. In drukke gebieden en ter bescherming van oevers en natuur gelden op vele plaatsen zelfs maximum snelheden van 9 en 15 kilome ter per uur. Voor waterscooters en jetski's gelden dezelfde wet telijke regels als voor snelle motorboten. Kaartje De folder bevat een kaartje van Zuid-Holland en Zeeland waar op is aangegeven waar er hoe hard mag worden gevaren. Daarnaast is er een aantal voorschriften voor snelle mo torboten uit het Binnenvaart Politie Reglement (BPR) over genomen. De folder is verkrijgbaar bij jachthavens en via Rijkswater staat. Advertentie ZIERIKZEE - Hoewel de groente in overvloed op het bedrijf aanwezig is en het hele gezin er dol op is worden bij fruitteler C. M. van de Velde uit Zierikzee al leen op zondag asperges gegeten. „We hebben het door de week zo druk met asperges steken, dat we geen puf meer over hebben om ze ook nog te schillen en klaar te maken". Het is niet alleen topseizoen bij het bedrijf aan de Oudeweg in de polder nabij Zierikzee, maar ook een topjaar. Door het warme weer van de afgelopen weken groeien de asperges en de aardbeien die Van de Velde heeft gepland in recordtempo en zijn van zeer goede kwaliteit. „Een asperge bestaat voor 80 procent uit vocht en met die warmte er bij willen ze wel groeien". Elke dag zijn zo'n 20 a 25 mensen nodig voor het oogsten van de lente-produkten asperges en aardbeien op het zeven hectare grote bedrijf van de heer Van de Vel de. Het grootste deel daarvan zijn losse arbeiders. Maar ook het hele gezin Van de Velde; vader, moeder, vier van de vijf kinde ren en broer Peter werken mee aan de oogst. Want het is een familiebedrijf daar aan de Ou deweg. ,,Na de Watersnood ramp in 1953 kocht mijn vader J. M. van de Velde deze grond om er asperges op te gaan kwe ken. Hij wist dat dit een van de weinige stukken zandgrond op Schouwen-Duiveland was en dat ze daarom geschikt was voor asperges". In de loop van de jaren is de belangstelling voor de 'koningin der groenten' alleen nog maar toegenomen en de ongeveer vijftig kilo asperges die in deze maanden dagelijks in het bedrijf worden geoogst 'vliegen' de deur uit. „Vooral naar restaurants en groentehandelaren en ook wat haar particulieren die hier aan de deur komen". Voor de prachtige witte sten gels uit het water worden ge vist, waarin zij na het oogsten een paar uur worden bewaard en de deur uitgaan is er al heel wat werk verricht. De jonge aspergeplantjes die de heer Van de Velde bij een planten- kweker kocht worden in maart ongeveer 30 centimeter diep in de grond gezet. ,,Ze zien er uit als een krab uit de zee. Alle maal worteltjes met een kroontje er op", legt de asper geteler uit. Die kroontjes zorgen tien jaar lang in het voorjaar voor asper ges. Een jaar na aanplant wordt gedurende enkele weken heel voorzichtig één asperge van elke kroon gestoken. „Ook als er drie aanzitten want zo'n kroon moet zich kunnen ont wikkelen. Daar heb je later profijt van". In het tweede jaar na aanplant worden van elke kroon een tot tien asperges ge sneden in een periode van twee maanden. Pas in het derde voorjaar na aanplant wordt volledig geoogst. Van begin april tot en met 24 juni worden alle asperges die via een bultje of scheurtje in de grond aan kondigen dat ze hun kop boven de aarde willen steken geoogst. Dat oogsten gebeurt via het een voor een ondergronds af steken van de asperges. Een specialistisch werkje, zo blijkt. Je begint met de grond rondom de asperge drie tot tien centi meter weg te graven, dan steek je ongeveer 22 centimeter diep de asperge bij de wortelkroon af". Daarbij moet voorkomen worden dat asperges die nog niet zijn volgroeid worden ge raakt met het mes. De heer Van de Velde leerde de kunst van het asperge-steken van zijn vader. „Als kind moest ik eerst twee jaar met een bakje er naast staan en kij ken hoe ze de asperges opzoch ten en staken yoor ik zelf een mes kreeg. Het is namelijk heel belangrijk om geen asper ges die bijna boven de grond komen over te slaan want dan worden de kopjes blauw. Dan is het tweede soort geworden. En natuurlijk mogen de asper ges die nog in ontwikkeling zijn niet worden aangestoken". De heer Van de Velde leert die kunst nu zelf aan zijn 9-jarige zoon Mark. Het steken van asperges ge beurt dagelijks tussen 06.00 en 11.00 uur. Ongeveer zes jaar na aanplant begint de opbrengst van een aspergekroon wat te rug te lopen en na tien jaar worden de plantjes gerooid en weggedaan. Het duurt dan weer 40 jaar voor op dezelfde grond opnieuw asperge-kroon tjes mogen worden gepoot. Daarom kweekt de heer Van de Velde behalve asperges ook aardbeien, appelen en peren en heeft hij een loonbedrijf. Hoewel dat inhoudt dat het ge zin in deze periode van het jaar weinig tijd heeft voor elkaar, zou de heer Van de Velde niet anders willen. „Met dit extrme weer is het heel druk, maar dat brengt ook gezelligheid met zich mee. Ik zou niet anders willen". Het kweken van groe ne asperges ziet Van de Velde niet zitten. „Die blijken toch niet zo aan te slaan bij het pu bliek. Ik vind zelf de witte ook lekkerder". Natuurlijk weet de fruitteler precies hoe je asperges het beste kunt klaarmaken. „Het schillen is het allerbelangrijk ste. Met een dunschiller vanaf de kop naar beneden en hele maal rondom. Dan even was sen en 20 minuten koken met eenderde water en een beetje zout. Bij de asperges horen gesmolten roomboter, een ge kookt eitje en ham. In plaats van ham en ei kun je ook zalm forel nemen. Heerlijk". C. Af. van de Velde leerde de kunst van het asperge-steken als kind van zijn vader. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Evenals in 1991 staat op de seizoenmarkt te Renêsse gedurende drie och tenden een kraam, waarvan de opbrengst bestemd is voor het fonds Bestrijding Bonte Knaagkever. Dit fonds is in het leven geroe pen door de kerkvoogdij der Hervormde gemeente Renesse- Noordwelle toen bleek dat bei de kerken aangetast waren door de bonte knaagkever. In januari 1991 zijn de toen beken de aangetaste delen behan deld. Of dit effectief genoeg is geweest moet nog blijken. On dertussen kan bijna met zeker heid gezegd worden dat ook an dere gedeelten zijn aangetast. Omdat de bestrijding van dit diertje veel geld vergt wil een aantal gemeenteleden op deze manier proberen geld bijeen te brengen voor dit doel. De kraam waarin van alles te koop wordt aangeboden staat op de Renesser markt op 10 ju ni, 15 juli en 19 augustus. Er is een sterk aangetast stukje hout te bezichtigen en voor geïnteresseerden is een folder verkrijgbaar over het reilen en zeilen van deze kever. BRUINISSE - Op vrijdag avond 12 juni houdt volleybal vereniging Kwiek een instuif. Iedereen die zin heeft om een partijtje volleybal te spelen, is welkom. Het gezellig volley ballen staat voorop. Je kunt je inschrijven per team (kennissen, buren, collega's) of individueel. Je hoeft hiervoor geen lid van Kwiek te zijn. Deelname is mogelijk vanaf 16 jaar. Alle wedstrijden duren 2x 10 minuten en deze worden ge speeld in sportzaal De Vanger te Bruinisse. Aanvang 19.30 uur. Voor aanmeldingen en in lichtingen kan men zich wen den tot Mieneke Duffener, tel. 01114-3060 of tot Rianne Wijnstekers, tel. 01114-3380. In schrijven tot 1 juni. De Hageweg in Burgh na het aanbrengen van de scheiding. (Foto: ROVZ). BURGH-HAAMSTEDE - Westerschouwen behoort tot de belangrijkste Zeeuwse recreatiegemeenten en kampt daardoor met een sterk wisselende verkeersdruk. Dit fraaie deel van Schouwen-Duiveland telt nog geen zesduizend inwoners, maar in het toeristenseizoen verblijft er een veelvoud aan mensen. Met alle nare gevolgen vandien voor de verkeersveiligheid. Grote aantallen auto's, fietsers, voetgangers en andere verkeersdeelnemers proberen zich een weg te banen via verbindingen die absoluut niet op een dergelijke druk berekend zijn. Maar Wes terschouwen zit niet bij de pakken neer. De gemeente pakt de problematiek aan met een veelomvattend verkeersplan; het Mobiliteitsscenario Westerschouwen. Het Regionale Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) wijdde er het volgen de artikel aan. Uitgangspunt bij het mobili teitsscenario vormt het respect voor de rijkdom aan natuur waarden. Daarbij hoort, zo is in het plan verankerd, terug dringing van de mobiliteit per auto en ruim baan voor de zwakke weggebruikers, fiet sers en voetgangers dus, zo blijkt uit de uitleg van W. van Meerten, directeur gemeente werken. Deze ideeën sluiten aan op het Tweede structuurschema Ver- Advertentie I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een I I kwartaalabonnement f 47,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— I jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CXI Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1