Echtpaar De Ruijter 65 jaar getrouwd Onduidelijkheid over herkomst van brief ÜS '14 Brand in een flat Bijna 30 bekeuringen voor te hard rijden Werk Jean du Neele in kerk van Renesse Delta Anders op bezoek in Westerschouwen Bruse raad houdt het kort Controle illegale recreatie Rustige nacht Bru onder de kurk Negen bekeuringen bij controle Aanrijdingen Diefstal Onderzoek inbraken Van alles te beleven op jaarlijkse Renessedag VRIJDAG 29 MEI 1992 NR 25161 S BURGH-HAAMSTEDE - De statenfractie en het be stuur van Delta Anders brachten onlangs een werk bezoek aan Schouwen. Radarcontrole politie BRUINISSE/SEROOSKERKE/ZIERIKZEE - Dins dag hield de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een snelheidscontrole met behulp van radarapparatuur. Daarbij werden 28 overtredingen vastgesteld. ZIERIKZEE - In het bejaardencentrum Borrendamme aan de Scheldestraat in Zierikzee was het afgelopen woensdag groot feest. Het gebeurt dan ook niet iedere dag dat een echtpaar het 65-jarig huwelijksfeest viert. Deze mijlpaal werd wel bereikt door de 90-jarige heer P. de Ruijter en de 92- jarige mevrouw T. de Ruijter-van der Wekken. Sinds een jaar woont het jubilerende echtpaar in het bejaardencentrum Borrendamme. Tot dan woonden zij in een boerderij aan de Boerenweg die toevalligerwijs ook de naam Borrendamme had gekregen. Het uitzonderlijke feit deed zich dus voor dat zij verhuisden van Borrendamme naar Borrendamme. Ook toen zoon Leendert het bedrijf 26 jaar geleden overnam, bleven zij woonachtig op de boerderij. In het bejaardencentrum heeft het echtpaar het goed naar de zin al moet vooral de heer De Ruijter nog wennen aan de veranderde le venssituatie. Vandaag, vrijdag 29 mei, wordt het huwelijksfeest op bescheiden wijze met een broodmaaltijd met de familie gevierd. Dan is het huis letterlijk te klein want naast de vijf nog in leven zijnde kinderen komen ook maar liefst alle 21 kleinkinderen en de 20 achterkleinkinderen op bezoek. Afgelopen woensdag is de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs, al op bezoek geweest om het echtpaar De Ruijter met het heuglijke feit te feliciteren. Uit handen van de burgervader ontving het nog immer verliefde stel een mooi bloemboeket. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BRUINISSE - Ra, ra wie schreef dat? Met die vraag verraste mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse van Al gemeen Belang woensdagavond de andere raadsfrac ties en het college. Het Bruse raadslid was er achter gekomen dat de voorzitter van de Ondernemers kring Bruinisse niets afwist van een brief van zijn Ondernemerskring aan de raadsleden. Een merk waardige zaak tijdens een overigens zeer vlotjes ver lopen raadsvergadering. De mysterieuze herkomst van deze brief kwam ter sprake toen de Bruse raadsleden ge vraagd werd akkoord te gaan met een voorlopige koopover eenkomst voor de verkoop van de oude gymzaal aan de Bruse ondernemer F. C. M. Niese en met het hiervoor veranderen van het bestemmingsplan. Dit door middel van een voorberei- dingsbesluit. Verschillend Nadat in de vorige raadsverga dering uitgebreid gediscus sieerd is over de vraag of de plaats van de oude gymzaal nu gereserveerd moet worden voor sociale woningbouw of detail- cq groothandel beperk te de raad zich woensdagavond tot slechts tot enkele opmer kingen over deze kwestie, waarover zowel binnen het col lege als de raad verschillende gedachten waren. Uiteindelijk -zij het met een marginaal ver schil van 1 stem (zes tegen vijf) pakte het raadsbesluit uit ten gunste van de ondernemer Nie se. Die wil aan de Dreef een de tailhandel in speelgoed en hobby-artikelen plus een groothandel in fancy-fair en bingo-artikelen beginnen. Meer betrekken Hoewel G. E. Houtekamer van de SGP/GPV/RPF-fractie lof had voor de manier waarop het college dit meerderheidsbe sluit van de raad heeft uitge voerd, plaatste Houtekamer toch enkele kanttekeningen bij de manier waarop de Bruse on dernemersvereniging bij de ge hele procedure is betrokken. Deze had van meet af aan ge raadpleegd moeten worden worden. Ad hoe Tbt spijt van de SGP/GPV/ RPF-fractie is dat niet ge beurd. Had het gemeentebe stuur een duidelijke beleidsvi sie gehad op basis van een dis tributief planologisch onder zoek en overleg met de onder nemers dan had volgens Houte- kamer een ad hoe beslissing als deze voorkomen kunnen wor den. Dat de ondernemers geen gele genheid gehad zouden hebben om hun bezwaren tegen de plannen van Niese te ventile ren ontkende burgemeester A. Vogelaar met klem. Binnen de commissie bedrijfsleven zijn deze bezwaren naar voren ge komen en ook bij andere gele genheden hebben de Bruse on dernemers laten weten dat ze bezwaar zullen aantekenen als plaats van de oude gymzaal een bestemming detailhandel zou krijgen. Een meerderheid binnen de raad (Algemeen Be lang en Lijst van de Velde) be sloot eind april echter anders en op basis van dat raads besluit heeft het college voort geborduurd. Niet op hoogte De discussie over de rol van de Bruse Ondernemersvereniging kreeg een nogal verrassende wending toen mevrouw Maas kant-Okkerse tot de merk waardige ontdekking was ge komen dat de voorzitter van de Bruse ondernemersvereniging niet op de hoogte bleek te zijn van een brief van zijn organisa tie aan de raad. De twee haast identieke brieven die zij bij de stukken had aangetroffen had den de woordvoerster van Al gemeen Belang doen besluiten om de zaak eens verder uit te pluizen. Wie de brief van de on dernemersvereniging dan wel heeft geschreven bleef woens dagavond in het ongewisse. Maar vreemd vond mevrouw Maaskant het wel. Bestaand Dat de verkoop van de twee percelen aan de Dreeè^niet tot overbewinkeling leidt gaf C. van den Berge van Lijst van de Velde aan door erop te wijzen dat het bedrijf van Niese geen nieuw bedrijf is maar een be staand bedrijf dat wil verhui zen om uit te kunnen breiden. Dit is, zo herinnerde Van den Berge zich in het verleden va ker gebeurd. Volgens de woord voerder van Lijst van de Velde heeft de Ondernemersvereni ging wat haar bezwaren betreft dan ook geen poot om op te staan. Burgemeester Vogelaar nuanceerde de woorden van Van den Berge wat door erop te wijzen, dat deels sprake is van AB-woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse: ,,Ra, ra, wie schreef dat..." een bestaand bedrijf maar deels ook van een nieuw be drijf. Wat de. ontdekking van mevrouw Maaskant betreft daar wist de burgemeester niet zo gauw raad mee. Nu de raad in een eerdere ver gadering al besloten heeft om het vroegere gymnastieklo kaal aan ondernemer Niese te verkopen moet de procedure worden voortgezet. Voor een snelle afhandeling van de bestemmingsplanwijziging wordt geen gebruik gemaakt van een artikel 19-procedure. Daardoor is het het college dat kan beslissen over het aanvra gen van de verklaring van geen bezwaar en het' verlenen van vrijstelling. Huurovereenkomsten De verkoop van de vroegere gymnastiekzaal was het enige punt waarover de raadsleden in discussie gingen. Zonder aarzelen gingen de Bruenaren akkoord met de voorgestelde samenwerkingsovereenkomst tussen gemeente en waterschap en met de huurovereenkomsten met de Ijsclub Nooit Gedacht en met Nu met Hope voor de b.erging aan de Molenweg. Maar ook met de revisie van de huidige brandweerwagen, koe ten 27.755 gulden had de Bruse gemeenteraad geen enkele moeite. AMSTERDAM - De politie heeft donderdagavond in de Li- vornostraat in Amsterdam ne gen woningen tijdelijk moeten ontruimen wegens explosiege vaar. Een bewoner bij wie het gas was afgesloten, bleek zoda nig met de leidingen te hebben gerommeld dat een stop het be gaf en het gas naar buiten spoot. De negen gezinnen kon den na ongeveer drie kwartier weer hun woningen in. Van 08.15 tot 09.15 uur stond men met de apparatuur langs de Serooskerkse Weg, de Rijks weg N-59 tussen Zierikzee en Haamstede. Daar passeerden 268 voertuigen waarvan er 9 harder reden dan de maximaal toegestane snelheid van 80 ki lometer per uur. Als hoogste snelheid mat de radar 129 kilo meter. Van 10.30 tot 11.45 uur contro leerde de politie langs de Weg naar de Val bij Zierikzee. Daar reden 294 voertuigen langs waarvan 16 harder dan de toe gestane snelheid van 80 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid was 124 kilometer per uur. Tbnslotte stond men langs de Dorpsweg in Bruinisse. Tussen ZIERIKZEE - Naast de groot scheepse controle die in over leg met het piketteam een dag eerder is uitgevoerd, heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duive land in de nacht van donder dag 28 op vrijdag 29 mei extra gecontroleerd op illegale kam peerders. Hierbij bleek dat de meeste va kantiegangers pas op Hemel vaartsdag op het eiland zijn gearriveerd. Alle campings en hotels zaten inmiddels vol. In totaal werden er 42 bekeurin gen uitgedeeld; zes in de ge meente Zierikzee, vijf in Brou wershaven, zes in Bruinisse, dertien keer in de gemeente Middenschouwen en twaalf binnen de grenzen van de ge meente Westerschouwen. Het merendeel van de overtreders, 31, bleek van Duitse afkomst. Tevens werd er geconstateerd dat er nog 51 illegale recrean ten op het grasveld van de ro tonde bij de' Brouwersdam stonden die wegens een gebrek aan menskracht, niet konden worden bekeurd. Dit gold even eens voor de tientallen toe risten die aan de binnenzijde van de Brouwersdam en rond de haven Middenplaat op de Brouwersdam waren neer gestreken. RENESSE - Ondanks de grote stroom toeristen die Schou wen-Duiveland op Hemel vaartsdag had bereikt kende Renesse een rustige nacht. De politie hoefde ondanks de drukte slechts enkele keren re gulerend op te treden. Aan één persoon werd een schikking van het Openbaar Ministerie van 90 gulden uitgereikt we gens openbare dronkenschap. BRUINISSE - Tien te gen één dat het in Bru gedaan is met het Spaat- je rood, blauw of groen. Het vissersdorp aan de Greveling heeft recent immers zijn eigen merk mineraalrijk vocht ont dekt. De ontdekking dat er naast de Vichy, de Evian en de Spa ook Bru onder de kurk bestaat, moet met deze warme dagen een dorstlessende ont dekking zijn geweest. Maar ook een ontdek king met verstrekkende gevolgen. Verstokte Bru enaren kunnen nu im mers niet langer met chauvinisme constateren dat er op de hele wereld maar één Bru is. Ook Frankrijk heeft zijn Bru. En die kan zich als plaats in la république francaise met (staats)recht de repu bliek Bru noemen. Het zijn deze Franse Bruena ren geweest die hun plaatsnaam wereldwijd exporteren als naam van een heerlijk helder wa tertje, waarmee de Schouwen-Duivelandse Bruenaren woensdag- avpnd hun dorstige ke len konden smeren, na dat ze eerst van een mals harinkje hadden gesmuld. 12.40 en 13.30 uur reden daar 61 voertuigen langs waarvan er twee harder gingen dan 50 kilo meter per uur. Het hardst reed een automobilist met 74 kilo meter per uur. Alle overtreders krijgen binnen enkele weken een acceptgiro en proces verbaal in de brievenbus. Wan neer men meer dan 30 kilome ter per uur te hard reed moet men zich voor de rechter ver antwoorden. ZIERIKZEE - Bij een controle die werd gehouden op de krui sing Rijksweg N-59/Weg naar de Val bij Zierikzee heeft de politie 73 auto's staande ge houden voor een algemene con trol e. Daarbij werden negen bekeuringen uitgeschreven. De controle vond maandag avond plaats. Vier automobi listen kregen een bekeuring omdat zij de autogordel niet om hadden. Een bestuurder werd geverbaliseerd omdat zijn auto niet tijdig APK ge keurd was. Een autorijder kreeg een boete omdat hij geen kentekenplaat aan de voorzij de van zijn auto had en een an der omdat de kentekenplaat niet juist was aangebracht. De politie schreef verder bekeu ringen uit vanwege een gladde band en het ontbreken van remlichten. Vijf bestuurders moeten hun rijbewijs of kente kenbewijs dat ze niet bij zich hadden komen laten zien op het politiebureau. SEROOSKERKE/KERK- WERVE - Op donderdag 28 mei omstreeks 18.45 uur vond op de kruising Delingsdijk/Prunje- weg in Seröoskerke èèri'aahrij- ding plaats. De heer H. uit Serooskerke reed kwam vanuit de Prunje- weg en wilde de Delingsdijk oprijden. Hij verleende hierbij geen voorrang aan de heer F. uit Deventer die over de De lingsdijk met zijn personenau to in de richting van de ver keerslichten reed. Beide voer tuigen raakten als gevolg van de aanrijding beschadigd. Een dag later, op vrijdag 29 mei vond omstreeks 07.05 uur, kwamen twee auto's met el kaar in botsing op de kruising Heuvels weg Kakkers weelweg in Kerkwerve. De heer Y. uit Kerkwerve reed met zijn auto over de Kakkersweelweg en wilde linksaf de Heuvelsweg opslaan. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de heer R. uit Brouwershaven die op deze weg richting Zierikzee reed. Beide auto's liepen bij het on geval flinke schade op. ZIERIKZEE/SIRJANSLAND - De heer Van R. uit Bergen op Zoom deed aangifte van een diefstal van zijn motor, een Harley Davidson van het type FXSTC Sof tail Custom. Waarschijnlijk is de motor in de nacht van woensdag 27 op donderdag 28 mei uit een schuur aan de Zevenhuisstraat ontvreemd. De zwarte motor met het kenteken MH-47-ND, die in deze schuur was gestald, vertegenwoordigt een waarde van 30.000 gulden. Op donderdag 28 mei werd er tussen 17.00 en 18.00 uur inge broken in de woning van me vrouw M. aan de Oudendijk in Sirjansland. De toegang tot het huis werd verkregen door mid del van braak. De hele woning werd doorzocht. De daders na men de benen met een klein be drag aan geld. ZIERIKZEE - Afgelopen week werd er door de politie een on derzoek ingesteld naar een aantal woninginbraken die in het begin van het jaar plaats hadden gevonden in de ge meenten Zierikzee en Midden- schouwen. De buit van de in braken bestond voornamelijk uit sieraden en geld. Naar aanleiding van de inbra ken werd een tweetal inwoners uit de gemeente Zierikzee aan gehouden en ingesloten. Beide personen, de 18-jarige P. en de 21-jarige S., werden na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Door de gemeente Wester schouwen werd uitleg gegeven over het gemeentelijke mobili teitsplan om het (recreatie)au- toverkeer terug te dringen en het fiets verkeer te bevorderen. Fractie en bestuur hadden gro te waardering voor het plan waarvan de uitgangspunten in grote lijnen stroken met die van Delta Anders. Het plan verdient volgens de politici een provinciale bijdrage; niet al leen omdat het een goed plan is, maar ook vanwege de voor beeldfunctie die het heeft voor andere Zeeuwse kustgemeen- ten. Als onderdeel van het mobili teitsplan steunt Delta Anders het gemeentelijke streven naar een fietspad door de duinen bij het Watergat. ,,Mits op een ver antwoorde wijze aangelegd, is Jean du Neele is een amateur schilder uit Capelle aan den IJssel die zich het afgelopen jaar vooral toegelegd heeft op het schilderen van mooie en idyllische plekjes in de West hoek. Het resultaat hiervan is te zien in de Jacobuskerk in Renesse waar deze zomer der tig schilderijen van hem te zien zijn. De 49-jarige Du Neele begon enkele jaren geleden uit pure liefhebberij met het schilde ren. Tijdens een overwintering in Spanje maakte hij kennis met de schilder Jezus Penar- real. Onder de indruk van Du Neeles capaciteiten bood deze de hobbyist schilderlessen aan, waarin de Nederlander ken nismaakte met de Spaanse school. Opvallend in het werk Zaterdag om 9 uur zal mede door de medewerking van ver enigingen en ondernemers de Renessedag met veel acitivitei- ten starten. Zo is de rommel markt dit jaar weer enorm te noemen. Verschillende vracht wagens met materiaal werden weer aangevoerd en ook het co mité is ieder jaar weer ver baasd over de diversiteit aan artikelen. In de vele kraampjes in het dorpscentrum is weer van alles te koop, terwijl men zich ook kan vermaken met verschillende spelletjes. Een groot rad van avontuur zal ze ker bijzonder aandacht trek ken en werkt de hele dag conti nue door. Op een speciaal po dium zullen zich weer verschil lende activiteiten voltrekken. Zo is er een playbackgebeuren gepland. Recreatiewerker de heer Sip Minnis en zijn medewerkers zullen daar met theater ma ken" het publiek trachten te vermaken. Er zullen clowns rondlopen die een ieder die dat wil zullen grimeren. Op een groot luchtkasteel kan de ZIERIKZEE - In het trappor taal van een flat aan de Ple- vierstraat in Zierikzee is op donderdag 2f) mei brand uitge broken. Achteraf bleek de brandschade aan de woningen mee te vallen, de rookschade daarentegen was erg groot. Door de sterke rookontwikke ling konden de bewoners van het complex niet meer naar be neden en hadden zij hun heil gezocht op de balkons van hun flat. Doordat de inmiddels gearriveerde brandweer van Zierikzee in het trapportaal een ruit insloeg kon de rook ontsnappen. Het vermoeden bestaat dat de brand is ont staan doordat vandalen in het trapportaal kranten in brand hebben gestoken. De rijkspoli- het een goed streven om, zon der dat de wezenlijke waarden van het gebied worden aange tast, fietsers de mogelijkheid te bieden van het mooie gebied te genieten", aldus Delta An ders. Omdat Delta Anders zich inte resseert voor innovatieproces sen in de landbouw die een mi lieuvriendelijker teelt moge lijk maken, werd ook een be zoek gebracht aan het de monstratieproject van witlof teler De Kok in Kerkwerve. Hier probeert men de lozing van proceswater tot een mini mum te beperken door recircu latie. Eens te meer werd duide lijk dat voor dit soort innova ties de grote inzet van de be trokken ondernemer ontoerei kend is, en dat hier ook een taak voor de gemeenschap ligt. van Du Neele is de kleurstel lingen die zijn werk iets heel eigens geven. Vaak gebruikt hij voor zijn aquarellen of acrylschilderijen oude prenten of foto's als uitgangspunt. Datgene wat Du Neele in de Westhoek heeft geschilderd hangt deze zomer in de Jaco buskerk. Vrijdag 29 mei wordt zijn expositie om 19.30 uur ge opend door oud-gemeentese cretaris J. de Jonge. Zaterdag 30 mei kunnen de bezoekers van de Renessedag de gehele dag een kijkje nemen bij deze tentoonstelling. Daarna is de expositie van half juni tot eind augustus (met uitzondering van de kermisweek) elke dins dag- en donderdagmiddag (de open kerk-dagen) te bezichti gen. jeugd zich uitleven. En ook de Nederlandse Hervormde Ja- cobskerk is ingeschakeld in het geheel. De toren kan worden beklommen en in de kerk zal een expositie van schilderijen te bewonderen zijn. Op het grasveld rond de kerk zal de dansgroep Nehalennia uit Brouwershaven een optre den verzorgen. Een bijzonderheid is het feit dat om het half uur een bus vertrekt naar Slot Moermond, waar een rondleiding van een half uur wordt verzorgd. Bus en chauffeur zijn beschikbaar gesteld door Carlier Tburs uit Middelburg. Het betekent een voorproefje op het zomerpre ject dat de Fa. Carlier samen met de ZWN deze zomer op Schouwen gaat draaien. Tbnslotte wordt de begin dit jaar gestarte verloting afge rond. Om 4 uur zal de trekking worden verricht. Als afsluiting van het geheel is er in het dorpshuis voor alle medewerkers een eenvoudig etentje georganiseerd. tie Zierikzee verzoekt getuigen die hebben gezien dat er brand werd gesticht zich in verbin ding te stellen met het bureau, telefoon 01110-14055. MIDDELBURG - Het Belgi sche bedrijf Carcoke kan niet worden verplicht om de lozing van kankerverwekkende PAK's (polycyclische aromati sche koolwaterstoffen) te ver minderen. Dat heeft de presi dent van de rechtbank in Mid delburg, mr. H. van Breda, woensdag bepaald in een kort geding. Dat geding was aan gespannen door de Stichting Reinwater, de Stichting Natuur en Milieu en twee Zeeuwse natuur- en milieu-organisaties. RENESSE - Oud-gemeentesecretaris J. de Jonge ver richt vrijdag 29 mei om 19.30 uur de opening van de expositie van Jean du Neele in de Jacobuskerk in Renesse. Zaterdag 30 mei en in de periode van half juni tot eind augustus is de expositie voor het pu bliek toegankelijk. Grootste evenement van het jaar RENESSE - Zaterdag 30 mei wordt in Renesse weer het grootste evenement van het jaar gehouden. De Renessedag die vorig jaar meer dan 10.000 bezoekers trok. Het Renessedagcomité onder leiding van Jaap Kraayenbrink heeft weer een heel jaar hard gewerkt om deze grote braderie-rommelmarkt op poten te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5