het plan Haamstede Streep door aanleg Park Resultaten leiden niet tot verhoging belasting licygnso Staatsbosbeheer teleurgesteld over vernielen jonge bomen Grevelingendam Maatschappelijk draagvlak voor grootschalig project ontbreekt Kamperen Brogum Man komt om bij brand Ongeval De belofte voorde toekomst kjjgjgS Dit soort vernielingen zou niet mogen gebeuren Deze zomer onderzoek naar toeristenbelasting 1 - Rommel markt uitgesteld VRIJDAG 29 MEI 1992 NR 25161 3 BURGH-HAAMSTEDE - De bouw'van 150 zomerwo ningen in het zestien hectare grote gebied tussen de Kloosterweg, Westerenban en de J. J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede lijkt definitief van de baan. De leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen waren afgelopen dinsdag 26 mei unaniem in hun oordeel; uit het oogpunt van milieu en gezien de landschappelijke waarde van het gebied is de komst van een dergelijk grootschalig project niet gewenst. Door eerder aangekochte grond terug te verkopen aan de Stichting Renesse heeft de projectontwikkelaar Bohemen bovendien zelf al aangegeven geen heil meer te zien in de reali satie van het Park Haamstede, zo luidde de mening van de commissie. Zeeland st07id al bekend om zijn fraaie stranden, rust en ruimte. Het begrip 'illegaal kamperen' lijkt nu ook een plaats in het rijtje karakte ristieken van Zeeland te gaan krijgen. De in de nacht van woensdag op donderdag door het Piket-team uitgevoerde grootscheepse controle op ille gaal kamperen haalde zelfs het NOS-journaal. Beelden van mensen die in hun auto sliepen en beelden van mensen die een bietenveld hadden uit gekozen om de nacht door te brengen trokken aan het net vlies voorbij. Al jarenlang roe pen de recreatieondernemers hun klanten en potentiële klanten toe dat het verstandig is om als men verzekerd wil zijn van een plaatsje op de camping men moet reserveren, maar het lijkt nog niet tot ie dereen te zijn doorgedrongen. Of het zou zó moeten zijn dat men er een sport van maakt om gratis daar te kamperen waar het niet mag in de hoop dat de sterke arm het over het hoofd of door de vingers ziet. De tijd van gedogen is echter voorbij. In het verleden wer den er nog waarschuwingen uitgedeeld, maar die tijd is voorbij. Wie nu betrapt wordt op illegaal kamperen krijgt een boete van 150 gulden aan de broek en voor dat bedrag kun je toch in ieder geval meer dan één nacht op een goed ge outilleerde camping in de Kop van Schouwen staan. Dat slaapt toch een stuk lekkerder dan een bietenveld P.K. ZIERIKZEE - Op zaterdag 30 mei houden Zeeuwse muzikan ten in Brogum een Doors sessie. De zaal is open om 22.00 uur, het concert begint om 23.00 uur. Don't you love her madly, Light my fire, L. A. Woman Welke muziekliefhebber kent deze klassiekers van de legen darische band The Doors niet. Allemaal bekende nummers die onsterfelijk werden door de stem van zanger/voorman Jim Morisson, het karakte ristieke orgelgeluid van Ray Manzarek, het subtiele gi taarspel van Robbie Krieger en de begeleidende drums van John Densmore. Zaterdag 30 mei wordt er in Brogum terug gegaan in de tijd en is het ge luid van The Doors wederom te horen. Drie gelegenheidsbands be staande uit ongeveer twintig Zeeuwse muzikanten begelei den de zangers Alex van Hoote- gem (B Sharp), Meindert Inder- wisch (Straight Johns) en Jaap van Boven (Cartrouble) in on geveer zestien Doorsklassie- kers. In oktober van het vorig jaar vond de première van dit evenement plaats in Middel burg. Wethouder ir C. W. Veerhoek friste het geheugen op van het publiek dat in groten getale op de commissievergadering was afgekomen. In 1983 vond het eerste gesprek plaats tussen de projectontwikkelaars Bohe men en Breur en de gemeente Westerschouwen over de aanleg van het park. In hetzelfde jaar is de structuurschets vastge steld waarin ruimte werd vrij gemaakt voor de bouw van de zomerhuisjes. Ook in het ver- blij fsrecreatief ontwikkelings plan (VOP) stond beschreven dat de bouw van 275 bunga lows mogelijk was. Nadat de plannen in de toenmalige com missie ruimtelijke ordening waren besproken werd dit aan tal teruggebracht naar 150 bun galows. Omdat het gebied hier voor toch te klein was kocht Bohemen een aangrenzend ge bied van zes hectare van de Stichting Renesse. Hiervoor BURGH-HAAMSTEDE - Deze zomer wordt er in de gemeente Westerschouwen op de kam peerterreinen een onderzoek gedaan naar het aantal over nachtingen op de jaarstand plaatsen en seizoenstandplaat sen. Dit om een afgewogen be slissing te nemen over de bepa ling van de hoogte van het for faitaire tarief van de toeristen belasting. De voorzitter van de commissie financiën waar dit onderwerp ter sprake kwam, wethouder G. J. W. van der Salm, benadrukte dat on geacht de resultaten er geen sterke verhoging van de toe ristenbelasting op zal treden. Vooral in de zomermaanden werd 10% van de koopsom be taald met de afspraak dat bij een wijziging van het bestem mingsplan het volledige be drag overgemaakt zou worden. Ecologisch kerngebied Toen twee jaar geleden de ver kiezingstijd aanbrak keerden alle partijen zich tegen het plan. Intussen was er meer in zicht verkregen in de land schappelijke waarde van het gebied en in het natuurbe leidsplan' was het gebied zelfs aangewezen als ecologisch kerngebied. Daarnaast keer den ook de bewoners zich tegèn het project. Ondanks deze ont wikkelingen vindt de project ontwikkelaar dat er sprake is van een verregaande overeen komst en wil hij zijn plan toch volbrengen. „Als we hier geen Park Haamstede willen heb- kampt de afdeling recreatie van de gemeente met een ge brek aan mankracht. Zodoende kon het onderzoek niet intern worden uitgevoerd. Een aantal onderzoekbureau's werd bena derd met de vraag hoeveel het onderzoek zou gaan kosten als hun bureau zou worden inge schakeld. Het NRIT rekende ruim 80.000 gulden voor de uit voering. De prijs die bureau Lijnse uit Vlissingen vroeg lag beduidend lager, namelijk 34.000 gulden. De opzet van het onderzoek vaJb beide bureau's kwam grotendeels overeen. Op 12 mei jongstleden heeft er een recreatie-overleg plaatsgevon den waarbij het VCB en de recreatie-ondernemers hun me- Wethouder ir. C. W. Veerhoek: Achterliggende beleid her zien en overleg voeren met Bo hemen". (Archieffoto). ben, zullen we dit dus heel goed moeten motiveren", zo be sloot Veerhoek zijn weergave van de geschiedenis tot de si tuatie van het heden. De heer J. C. Hendrikse, frac tievoorzitter van de PvdA, gaf aan dat zijn fractie al in een brief in 1985 duidelijk heeft ge maakt dat ontwikkelingen in het 'landschappelijk waarde vol gebied' ongewenst waren. „Onze inzichten zijn terugge bracht naar de brief van 1985 en ons advies is dus om niet door te gaan met het plan", zo gaf de heer Hendrikse in dui delijke bewoordingen de me ning van zijn fractie weer. Omdat er geen nieuw bestem- dewerking aan het onderzoek hebben toegezegd. Aan de com missieleden werd gevraagd of zij de noodzaak van het onder zoek inzagen, en zo ja, welk bu reau hiermee belast moest wor den. De heer A. J. Padmos (CDA) vond dat er snel duidelijkheid in deze zaak moest komen. „Diverse malen is door de raad en het college de suggestie ge wekt dat er meer overnachtin gen plaatsvinden dan er wor den opgegeven". Hij volgde het 'advies van het college te kiezen voor het bureau Lijnse. Mede omdat de afdeling recreatie van de gemeente nauw bij het onderzoek betrokken is, koos hij voor het Zeeuwse bureau. mingsplan voor het gebied is opgesteld wordt er in dat geval teruggekeerd naar het oude be stemmingsplan waarin de bouw van 26 twee-onder-een- kap-woningen wordt toegela ten. „Voor de PvdA geen pro bleem", aldus Hendrikse. De heer A. J. Padmos, fractie voorzitter van het CDA, vond dat er tussen de totstandko ming van de recreatieschets tien jaar geleden en nu veel ge beurd is. „Ook binnen het CDA zijn de opvattingen over het milieu gewijzigd", aldus Pad mos. Een andere reden waarom hij het plan niet kon steunen lag in het feit dat Bohemen al eerder het college onder druk had gezet bij de uitvoering van een ander project, het Plan Re sort Haamstede 2. „Ondanks de grote haast van de project ontwikkelaar is er nu nog niks van de grond, misschien omdat de noodzaak ontbreekt. Welnu, dan zie ik de noodzaak van dit plan helemaal niet meer", al dus de christen-democraat, „zeker niet met in het achter hoofd de Rijksnota's en de be zwaren van omwonenden en al lerlei organisaties". De heer Padmos veronderstelde dat doordat Bohemen afstand had gedaan van de grond van de Stichting Renesse hij ook had ingezien dat het plan maat schappelijk niet haalbaar is. Het CDA stemde in met de op tie genoemd in het oude be stemmingsplan. Ook de VVD toonde zich bij monde van de fractievoorzitter de heer dr H. J. van Zuylen te gen het plan. „Bohemen heeft Om meer grip te krijgen op het forfaitaire deel van de belas ting vond ook de heer C. A. Hoorweg van de WD het on derzoek noodzakelijk. Ook hij' koos het werk uit te besteden aan bureau Lijnse. „Gezien de offertes en de taakomschrij vingen kies ook ik voor bureau Lijnse", zei de heer Verton (PvdA), „het NRIT is dan wel een bekend bureau, maar dat wil niet altijd zeggen dat het een goed bureau is". Tijdens de commissievergade ring werd tevens besloten om 84.000 gulden voor het ver keerscirculatieplan en 15.000 gulden voor het parkeerbe- leidsplan beschikbaar te stel- lep. Het RBOI gaat het onder zoek uitvoeren. Zij hebben hierbij een stappenplan opge steld. In de eerste fase van juni tot en met september wordt er gekeken naar het huidige en naar het gewenste mobili teitsprofiel. In de maanden ok tober en november wordt een pakket van maatregelen sa mengesteld waarbij het er om gaat het alternatieve vervoer te Sinds het begin van de reeks zomerse meidagen, enkele we ken geleden, zijn daar al 15 jon ge bomen vernield. Onbekende vandalen braken de koppen van de drie jaar oude bomen af ter hoogte van de palen waar tussen zij werden geplant om mooi recht te kunnen groeien. Een vernieling die funest is voor de in een tuinderij zorg vuldig opgekweekte stekken. „Ze zijn helemaal kapot. Dat worden nooit meer bomen en dat terwijl ze zijn neergezet als een sieraad op het strand", al dus de ontdane objectbeheer der. De kosten van de vernie lingen bedragen tussen de 1500 en 2000 gulden. Vorig jaar werd het recreatie gebied aan de Grevelingenzijde van de Grevelingendam ingrij pend gerenoveerd. Dat hield onder meer in dat een groot stuk nieuw strand werd aange legd. Daarbij werd een groen voorziening gecreëerd met veel kleine struiken cn ongeveer 150 wilgebomen. Daarvan is nu dus 10 procent vernield. „Van de kleinere struiken blijven ze wel af. Waarschijnlijk omdat daar veel prikkels aan zitten. Maar de bomen zijn het doel wit, terwijl een boom niks te rug kan doen". Volgens de heer Van den Berge reageren ook veel bezoekers van het recreatiegebied teleur gesteld op het vandalisme. „Men vraagt aan mij of ze zijn omgewaaid en reageren veront waardigd wanneer ik vertel dat dat komt door vernielin gen. Het strand is juist zo mooi afstand gedaan van een zeer belangrijk deel van het gebied dus is het onmogelijk het be staande plan uit te voeren", zo luidde de mening. Wethouder Veerhoek schaarde zich per soonlijk ook achter het unanie me standpunt van de commis sie, maar verklaarde dat men bij de gemeente niet zomaar op de schreden kan terugkeren. In de structuurschets en het VOP, die beide zijn vastgesteld door de raad wordt namelijk groen licht gegeven voor de bouw van 150 woningen. Bo vendien blijkt uit oude brief wisselingen tussen het voor malige college en Bohemen dat er afspraken zijn gemaakt die niet vrijblijvend zijn. „Als we niet willen moeten we het ach terliggende beleid gesteld in het VOP en de structuurschets herzien in de richting die u voorstelt en met Bohemen om de tafel gaan zitten om hem van zijn ideeën af te brengen", zo vond Veerhoek. „Anders be staat de mogelijkheid dat de projectontwikkelaar schade claims indient en ik wil niet door het leven gaan als de wet houder die verantwoordelijk is voor het faillissement van Wes terschouwen". Namens een groot gedeelte van het aanwezige publiek nam vervolgens de heer dr M. H. Co- hen Stuart, voorzitter van de Vrienden van Westerschouwen, het woord. Ook hij benadrukte de grote natuurlijke waarde van het gebied. In het geval van een bestuurscompensatie van de kant van Bohemen waren er volgens de spreker voldoende instanties bereid om geld te ac tiveren voor de dekking van deze claim. Hij dacht echter dat het niet zo ver zou kómen, maar dat hier eerder sprake is van een „grove intimidatie van de raad". Nadat in een tweede ronde nogmaals duidelijk was gemaakt dat de verschillende fracties tegen het plan waren, stelde wethouder Veerhoek voor om hiervan verslag te doen aan Bohemen. De volgen de zet in het schaakspel is dan aan hem. geworden en wordt goed onder houden. Door dat vandalisme komen we gelijk weer een paar jaar achter, want we kunnen pas in het najaar nieuwe bo men planten". Om te voorkomen dat ook de overige jonge wilgen het doel wit worden van vandalen heeft Staatsbosbeheer nu het initia tief genomen om extra te sur veilleren in het gebied. Ook overweegt men om de politie van het vandalisme op de hoog te te stellen zodat ook die extra controle gaat uitoefenen in het gebied. DRACHTEN - Bij een felle uit slaande brand in een woning aan het Spittael in Drachten is in de nacht van donderdag op vrijdag de 25-jarige Wietze Hoekstra om het leven geko men. Zijn 23-jarige vrouw en twee kinderen konden zich ter nauwernood in veiligheid stel len, evenals een bij het gezin inwonende kostganger. Dit heeft de politie meegedeeld. Het echtpaar was bij buren op visite geweest en de vrouw was eerder naar huis gegaan. De man zette bij thuiskomst nog een frituurpan op het gas om een warme hap te maken. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 - 01119-1634 Verwachting t/m dinsdag 2 juni WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht oost 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 meiZon op 05.26, onder 21.48 Maan op 0356, onder 20.16 31 meiZon op 05.25, onder 21.49 Maan op 04.31, onder 21.29 1 juniZon op 05.24, onder 21.50 Maan op 05.16, onder 22.34 Nieuwe Maan: 1 juni (05.57) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het komende weekeinde en ook nog op maandag zijn de temperaturen nog zomers. De wind is dan nog oostelijk, maar neemt ge leidelijk wat in kracht af. Vanuit Duitsland blijft daardoor aanhou dend warme lucht toestromen. Op zaterdag wordt het 24 of 25 graden, maar op zondag kan in grote delen van het land de 27 graden weer wor den gehaald. De zonnigheid neemt echter wat af. Op zaterdag drijft van uit België sluierbewolking over. Mo gelijk ontwikkelt zich in het zuiden van het land ook een onweersbui. Op zondag worden flinke perioden met zon verwacht, maar ook dan kan plaatselijk een onweersbui val len. Na het weekeinde komt vanuit het zuidwesten een depressie dich terbij en neemt de kans op regen of onweersbuien toe. Vanaf dinsdag wordt het koeler. NOORDWELLE - Op woens dag 27 mei vond omstreeks 23.10 uur op de Kooijmansweg te Noordwelle een eenzijdig verkeersongeval plaats. NIEUWSBODEkhI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezereservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 4750 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Konfrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- Oe advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie 1 R&C ontwikkelde een nieuwe formule: het Diamant-Groei- Plan. Koopt u een R&C dia mantsieraad met een grotere briljant of met meer briljanten, dan wordt bij het inwisselen van uw sieraad de actuele winkel waarde volledig in mindering ge bracht op uw nieuwe aankoop. Alle groeibriljant sieraden kunnen worden ingeruild ongeacht de leeftijd of merk. JUWELIER Dam ?0 - Zierikzee Tel. 01110-12443 BRUINISSE - „Wij zijn hier dagelijks bezig om het gebied zo mooi mogelijk te houden en aantrekkelijk voor het publiek. Het strand is vorig jaar helemaal op geknapt. De toiletten worden dagelijks schoongemaakt en voorzien van toilet papier, het vuilnis wordt opgehaald en natuurlijk wordt het groen onderhou den. Daarom zou dit soort vernielingen niet mogen gebeuren". Objectbeheerder Staatsbosbeheer in het gebied langs de Grevelingendam, C. P. van den Berge uit Oosterland is zeer teleurgesteld over de vernielingen die sinds enkele weken plaatsvinden in het recreatiegebied langs de Grevelingendam tussen Bruinisse en Oude-Tonge. Vandalen scheppen er behagen in de jonge aanplant te vernielen. (Foto: Joop wan Houdt). stimuleren en het autovervoer te beperken. Eind van het jaar worden de bevindingen gerap porteerd waarna begin 1993 met de verschillende betrokke nen overleg kan worden ge voerd. „Landschapsparkje" In de omgeving van heti induör.-r trieterrein De Roterij in Burgh-Haamstede is.; der ge- meent£*bfe&ijf met Mé van een „landschapsparkje". Doordat de wandel- en fiets routes die hier zijn aangelegd een drietal sloten doorkruisen werd aan het waterschap ge vraagd of hier zogenaamde duikers konden worden neer gelegd. Het schap kon hier niet mee akkoord gaan en dus moet er op deze lokatie een drietal bruggen worden geplaatst. Met de 14.400 gulden die hiervoor betaald moeten worden had geen van de commissieleden een probleem. Zeker niet om dat het parkje een buffer vormt tussen het industrieter rein en de nabij gelegen woon wijk. De heer K. uit Kampen die zich met zijn auto op deze weg be vond raakte in een bocht de m^cht over het stuur kwijt en belandde in een sloot naast de rijweg. Hierbij liep het voer tuig, dat uit de sloot getakeld moest worden, zware beschadi gingen op. De bestuurder kwam bij het ongeluk met de schrik rvrij. SCHARENDIJKE - De ba- zar/rommelmarkt in Scharen- dijke die gepland stond voor zaterdag 30 mei is wegens een sterfgeval komen te vervallen. De rommelmarkt staat nu ge pland voor zaterdag 6 juni. De markt bij de Nederlands Her vormde kerk is dan vanaf 09.00 uur voor het publiek geopend. ZIERIKZEESCHE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3