Hemelvaartsdag: drukte op Nederlandse wegen Surfers in problemen door de harde wind waterstanden Controles tegen illegale recreatie CSG verdwijnt van het toneel Verschillende meningen over herindeling Bosbrand in Drenthe Landbouw schap wil premie voor biologische boer Files tot laat in de middag htie0)fesrt£> se e<z me-r oef.' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 (WGR-regio) zijn echter ook minder vergaande vormen van samenwerking denkbaar. Zo zou het overlegplatform BW &S, waarin bestuurders en se cretarissen allerlei zaken door praten een minder vrijblijvend karakter kunnen krijgen. Be halve een nauwere samenwer king tussen de gemeenten kan ook worden gedacht aan een gemeentelijke herindeling als een mogelijkheid voor be stuurlijke vernieuwing. Politieke toekomst Op het moment dat de startno titie van Gedeputeerde Staten uitlekte gonsde het in de regio over ,,de ene gemeente" die Schouwen-Duiveland (en Sint Philipsland) in de toekomst wellicht zou worden. Menig ge meentebestuurder zal zich toen hebben afgevraagd hoe z'n po litieke toekomst er door dit al les uit komt te zien. Gemeente lijke herindeling behoeft ech ter niet per sé een gemeente te betekenen. In de nota noemen de secretarissen ook de moge lijkheid om de zeven gemeen ten tot twee of drie grotere ge meenten samen te smelten. Het is bovendien ook goed denk baar dat een meer intensieve vorm van samenwerking voor op staat, waarna in een latere fase wanneer er meer duide lijkheid over de omvang de de centralisatie bestaat alsnog overgegaan wordt tot een ge meentelijke herindeling, mocht dat wenselijk zijn. yerdeeld Inmiddels is binnen BW&S uit voerig gediscussieerd over de gewenste manier van bestuur lijke vernieuwing. Dat die dis cussie over een nogal precair onderwerp is gevoerd beschou wen voorzitter Asselbergs, vice voorzitter W. den Boer en secre taris F. C. Dieleman als een groot winstpunt, ondanks de sterk uiteenlopende meningen hierover. Zo bleek de helft voor een ge meentelijke herindeling te zijn, terwijl de andere helft meer heil zag in intergemeente lijke samenwerking. Over de manier waarop die samenwer king echter moet geschieden, daarover bleek evenmin een stemmigheid. Voor twee ge meenten hield dat op bij amb telijke samenwerking, voor de ander was een basisregeling uitgangspunt en Sint Philips land opteerde voor twee moge lijkheden. In geval van samen werking kiezen de Fliplanders voor samenwerking met Schouwen-Duiveland, iets dat nu reeds een paar gemeen schappelijke regeling gebeurt. In geval van een gemeentelijke herindeling lijkt het waar schijnlijker (lat Sint Philips land zich richt op Tholen en West-Brabant. Kortom ver deeldheid, niet alleen tussen de verschillende colleges on derling maar ook binnen de verschillende colleges. Dat niet direct tot een eensge zind standpunt gekomen zou worden was te verwachten, daarvoor is de materie volgens Asselbergs, Den Boer en Diele man te ingrijpend. Hoewel het uitgangspunt blijft om in het najaar als regio met één stand punt naar voren te komen acht voorzitter Asselbergs de kans dat dat ook daadwerkelijk ge beurt niet bijster groot, omdat de meningen op wezenlijke punten uiteenlopen. Welk standpunt de colleges uiteinde lijk innemen bepalen be boven dien de gemeenteraden die zich de komende tijd met deze in grijpende ontwikkeling gaan bezighouden. En daar in de ge meentehuizen kan ook de bur ger (tijdens de openbare com missievergaderingen) zijn stem laten horen hoe hij de bestuur lijke toekomst van regio ziet. Of hij van die mogelijkheid ge bruik maakt is twijfelachtig, want bestuurlijke vernieuwing lijkt op dit moment nog een beetje aan doorsnee burger voorbij te gaan. Dat zal waar schijnlijk pas veranderen als het provinciaal bestuur in het najaar naar buiten brengt hoe de bestuurlijke toekomst van de Zeeuwse gemeenten eruit ziet. Ernstige ongevallen bleven uit IJMUIDEN - De harde oostenwind heeft donderdag tientallen surfers in problemen gebracht. Zo'n 25 tot 30 afgedreven plankzeilers werden te hulp geschoten door schepen, maar ernstige ongevallen bleven uit. Dat heeft woordvoerder J. de Bles van het Kust wachtcentrum in IJmuiden meegedeeld. Met name aan de Friese kant van het IJsselmeer konden tal van surfers de harde wind niet weerstaan en dreven richting Noord-Holland. Ook enkele kleine motorjachten raakten in de problemen. Twee redding boten, twee schepen van de rijkspolitie te water en een douanevaartuig zijn de hele dag in touw geweest om hulp te verlenen. Zij werden bij gestaan door een onbekend aantal gemotoriseerde water sporters. Ernstige ongevallen hebben zich volgens de kust wacht niet voorgedaan. Tégen zes uur 's avonds zochten vijf schepen en een vliegtuig op het IJsselmeer naar een mogelijk vermiste surfer. Volgens de kustwacht is er een kans dat deze inmiddels de vaste wal heeft bereikt. De strandred- dingsbrigades langs de Noord zeekust kenden volgens de Kustwacht relatief weinig moeilijkheden. Herhaalde waarschuwingen bleken bezit ters van luchtbedden waak zaam te hebben gemaakt. Slechts aan een enkele afdrij vende surfer moest hulp wor den geboden. UTRECHT - Prof. dr. J. Stoop neemt op 1 juni afscheid als al gemeen directeur van het Wil- helmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Stoop gaf 19 jaar lei ding aan de verdere uitbouw van het ziekenhuis tot een vol waardig ziekenhuis voor kin deren en jeugdigen, zo laat het ziekenhuis weten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 30 mei 02.45 136 08.45 -151 15.10 154 21.15 -138 31 mei 03.30 146 09.30 -151 15.55 157 21.55 -143 1 juni 04.15 155 10.10 -149 16.40 158 22.35 -148 30 mei 01.20 140 07.30 -148 13.45 160 19.55 -137 31 mei 02.00 156 08.15 -151 14.20 168 20.30 -146 1 juni 02.35 169 08.55 -153 15.00 172 21.15 -153 30 mei 02.45 147 08.50 -160 15.10 164 21.10 -148 31 mei 03.25 156 09.35 -160 15.50 165 21.55 -153 1 juni 03.55 163 10.15 -159 16.20 163 22.40 -159 30 mei 02.45 144 08.50 -157 15.15 161 21.15 -144 31 mei 03.30 154 09.30 -157 16.00 164 21.55 -149 1 juni 04.15 161 10.10 -156 16.45 163 22.40 -155 Springtij 3 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 RENESSE - Door zowel de gemeente- als de rijkspolitie is er in de nacht van woensdag 27 op don derdag 28 mei weer gericht gecontroleerd op illegale recreatie. De actie vond plaats in de gehele provincie, maar uiteraard met name in de kust- en de recreatiegebieden. In totaal ontvingen 25 toe risten, merendeels van Duitse afkomst, een bekeuring omdat zij hun slaapplaats buiten de regulie re terreinen hadden opgezocht. In de meeste gevallen gebruikten zij hun camper als ongeoorloofd kampeermiddel. Voor deze overtreding moesten zij een boete van 150 gulden betalen. De meeste be keuringen werden uitgedeeld op Schouwen-Duiveland. Zestien zwartkampeerders kregen hier een prent. De overige bonnen werden uitgeschreven op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. De actie werd gecoördineerd door het Piket-team (Provinciaal Informatie Koördinatie en Evaluatieteam). Dit team zorgde voor gerichte informatie over het kamperen in Zeeland door middel van het uitrei ken van folders op de invalswegen en op plaatsen waar in het verleden veel illegaal werd gekam peerd zoals bijvoorbeeld de Brouwersdam. Vanaf de eerste controle tijdens het afgelopen Paas weekeinde zijn er in totaal 220 bekeuringen uitgedeeld. Naast de normale controles wordt er tij dens het Pinksterweekend en een drietal weekeinden in het hoogseizoen nog gericht gecontroleerd. (Foto: Joop van Houdt). GROLLO - In de boswachterij Grollo in Drenthe woedt sinds donderdagavond een omvang rijke bosbrand. Het vuur werd tegen midder nacht ontdekt. De brand wordt bestreden door de brandweer korpsen van Westerbork, Nieuw-Balinge, Rolde en As sen. DEN HAAG - Het Landbouw schap wil dat boeren die over schakelen op biologische land bouwmethoden een premie krijgen. Deze hectarepremie zou gedurende de omschake lingsperiode moeten worden verstrekt. Volgens het schap is het nu on aantrekkelijk over te schake len op biologische methoden omdat de noodzakelijke exten sivering leidt tot opbrengstver mindering. Dat wordt echter pas bij de derde oogst gecom penseerd, wanneer de telers een EG-etiket mogen voeren waaruit de consument kan op maken dat het om biologische produkten gaat. Het schap vindt ook dat het mogelijk moet zijn om stapsgewijs over te schakelen en pleit voor een teeltechnische begeleiding van biologische boeren. DEN HAAG/DRIEBERGEN - Het zonnige weer heeft op Hemelvaartsdag voor een grote drukte ge zorgd op de Nederlandse wegen. Tot laat in de mid dag kwamen op tal van plaatsen in het land files voor. Even voor het middaguur werd een hoogtepunt bereikt met bij elkaar 18 files met een totale lengte van 140 kilometer. Dat heeft de Algemene Verkeers dienst (AVD) in Driebergen meegedeeld. richte acties tegen illegaal kamperen op de agenda. De avondspits kende nauwe lijks files, aldus een woord voerder van de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. ,,De wegen wa ren behoorlijk vol, maar er ontstonden nergens proble men. We hadden rond negen uur 's avonds nog extra drukte verwacht, maar die is uitgeble ven. Kennelijk blijven veel mensen tot en met het weekein de op de plaats waar ze nu zijn. Zondagavond zou het dan ook wel eens druk kunnen wor den." Al rond 9.00 uur werden bij de AVD de eerste vertragingen ge meld. De grootste verkeerstro- men gingen toen al richting kust en de recreatiegebieden aan de noodzijde van de Velu- we. Rond 12.30 uur nam het verkeersaanbod langzaam af. Tégen 14.00 uur was de rust op de meeste Nederlandse wegen teruggekeerd met uitzondering van de wegen 6p de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. De langste file, met een lengte van 20 kilometer, stond op snelweg Al tussen de knooppunten Eemnes en Hoevelaken. Aanrijdingen Op de door de AVD gecontro leerde trajecten werden 18 aan rijdingen gemeld. Hierbij wa ren in totaal 44 voertuigen be trokken en werd één persoon lichtgewond. Woensdagavond onstonden al flinke files op de Nederlandse wegen met een to tale lengte van 172 kilometer. Veel mensen waren met het oog op Hemelsvaartsdag en het ko mende vrije weekeinde al naar hun vakantiebestemmingen vertrokken. Ook de televisie uitzending van de voetbalwed strijd Nederland-Oostenrijk bracht veel autorijders al vroeg op de weg teneinde op tijd thuis te zijn. Het Neder lands Bureau voor de Tberisme (NBT) schat dat ongeveer één miljoen buitenlanders een be zoek aan ons land brengt. Naar buitenland Eenzelfde aantal Nederlanden is eveneens op pad. Van hen zijn er ongeveer 250.000 naar het buitenland vertrokken. Be langrijke trekpleisters zijn on der meer de Floriade, de (Zeeuwse) kust en de grote ste den. Ook de campings in het zuiden, Drenthe, Flevoland en Overijssel kunnen zich in een grote belangstelling verheu gen. Illegaal kamperen In de Zeeuwse kust- en recrea tiegebieden zijn in de nacht van woensdag op donderdag tijdens gerichte acties 25 wild- kampeerders bekeurd. Dit heeft de rijkspolitie in Zeeland donderdagochtend bekendge maakt. De controle-actie is in samenwerking met Staats- bosbheer uitgevoerd door en kele tientallen gemeente- en rijkspolitiemensen. Evenals bij eerdere acties werden, voor namelijk aan Duitsers, bekeu ringen van 150 gulden uitge deeld. In de meeste gevallen betrof het toeristen die met hun camper buiten een officië le camping de nacht wilden doorbrengen. Het bekeuren vormde het sluitstuk van een intensieve voorlichtingscam pagne. Zo kregen toeristen op invalswegen en potentiële wildkampeerplaatsen woens dagmiddag folders uitgereikt over wildkamperen. Vanaf het paasweekeinde tot en met don derdag werden in Zeeland 220 wildkampeerders bekeurd. Gerichte acties Naast de normale controles, staan er voor het pinksterwee- keinde en drie weekeinden in het hoogseizoen nog meer gé- Vervolg van paq. 1 tijk kan op de resterende scho len voor middelbaar onderwijs in Zierikzee niet worden ge volgd en in Middelharnis al leen via een aanpassing van het vakkenpakket. Wel kan men er in Middelburg voor te recht. Volgens de directeur van de CSG, A. van Drie hebben bijna alle leerlingen inmiddels in overleg met hun ouders een school gekozen waar zij hun opleiding zullen voortzetten. Een keuze waarbij vooral ook de reisafstand een rol speelde. Vanuit de CSG is met de scho len waar de leerlingen heen gaan afgesproken dat in de be ginperiode extra aandacht be steed zal worden aan de kinde ren die de overstap moeten ma ken. De leerstof zal zonodig worden aangepast. Ook op de CSG zelf is volgens de heer Van Drie de verandering begeleid via extra klassegesprekken waarbij de mentor en de klas seleraar aanwezig waren. De directeur vertelde dat de te- neergeslagen stemming die het bericht over de sluiting van de school te weeg bracht inmid dels al wat is weggeëbd. ,,Er is niet meer zoveel van te mer ken. Maar dat komt ook omdat het examentijd is en vanwege het mooie weer. Dan zitten de leerlingen meer buiten en heb ben we onderling minder con tact". De sluiting van de school over enkele weken zal volgens de heer Quist zonder verder ce remonieel vertoon gebeuren. „Het is geen feest. Daarvoor doet het te veel pijn. W^zien het als een verarming voor het onderwijs op Schouwen-Duive land dat het christelijk voort gezet onderwijs verdwijnt". De CSG werd in de dertiger ja ren opgericht als een school waar de lagere school met nog twee jaar kon worden voortge zet; ULO (Uitgebreid Lager Onderwijs). Daarna werd het MULO (Meer Uitgebreid Lager Onderwijs) en in 1968 MAVO (Middelbaar Algemeen Voort gezet Onderwijs). De opleiding LHNO (Lager Huishoud en Nij verheids Onderwijs) kwam er in 1978 bij via een fusie met de LHNO-school in Bruinisse. „Op die manier hebben we het nog 14 jaar volgehouden", al dus directeur Van Drie. Hij concludeert dat het schooltype met de combinatie Mavo en LHNO niet is aangeslagen. „Er kwamen steeds minder leerlin gen en ook elders in Zeeland zijn al twee scholen van dit ty pe gesloten". Enkele jaren geleden werd al duidelijk dat ook de CSG zou moeten sluiten. Dat kwam om dat men niet meer aan de wet telijk verplichte norm van 240 leerlingen kon voldoen en ook fusie met een andere christelij ke school voor voortgezet on derwijs niet mogelijk bleek. ■Hof', ea, oPeu coe ■haak MijN moeseeieun, ucog&TELnerwMueP door Mare Legendre m&ci -Her zal fjier^ ve /MMKiees MA) óf GAA/f aiA# ibf K&zee/f" ScÉÉf.') Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Tot en met 13 juni Dreischor Expositie Aquamarijn in hob bygalerij Vredenburg; dage lijks (met uitzondering van zondag). Tussen 13.00-17.00 uur. Tot en met 20 juni Burgh-Haamstede Expositie Sacha van Duim en Cor de Netsel in Bewaerschole; dagelijks (met uitzondering van zondag en maandag 8 juni) van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 29 mei Zierikzee Oosterschelde-race voor tradi tionele zeilschepen. Ooster- schelde. Overdag. Fietstoertocht ten bate van het dierenasiel. Start Centerpoint, Meelstraat. Tussen 17.30 en 18.30 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, ONK 420 en ONK Javelin. 11.00 uur. Brouwershaven Recreatieteam verzorgt diverse spelen op de lokaties: camping Den Osse, Port Greve, camping Noorder Nieuwland en op de Markt Zonnemaire Recreateam verzorgt diverse spelen in caravanpark Boagers Bosje. Noordgouwe Recreateam verzorgd diverse spelen in caravanpark/beauty farm De Stem. Nieuwerkerk Afgifte oud papier. Gebouw Salem, Molenstraat. Van 18.30 tot 20.30 uur. Zaterdag 30 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. Beuze. Vanaf 09.00 uur. Oosterschelde-race voor tradi tionele zeilschepen. Ooster- schelde. Overdag. Doors-sessie. Brogum. 23.00 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, ONK 420 en ONK Javelin. 11.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele in Ja- cobuskerk. Ouwerkerk Oud papier ophalen. In de kern. Vanaf 9.30 uur. Zondag 31 mei Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Ouwerkerk Première Sneeuwwitje en de zeven dwergen door Rijn en Trijn in dorpshuis. 16.00 uur. Maandag 1 juni Zierikzee Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering in gemeen tehuis. 19.30 uur. Maandag 1 juni tot en met 1 september Dreischor Landbouwmuseum, Mr. Pieter Moggestraat 5. Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 2 juni Zierikzee Verkoping handwerken Welfa re Rode Kruis. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 3 juni Zierikzee Paardenmarkt. Straten rond om Dikke Tbren. Van 9.00 tot 16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2