WEEKEND RECEPT Tentoonstellingen in het Ouddorps Museum dier in het vizier Vraag van de week: Honkbaljeugd klimt naar tweede plaats Westland-marathon Remi wil graag aandacht Triathlon- nieuws Luchtbuks wedstrijd Flakkees zaalvoetbal- kampioenschap Rosbiefsalade met yoghurtsaus WOENSDAG 27 MEI 1992 9 OUDE-TONGE - Het jongens-aspiranten honkbal team van HSV The Islanders heeft momenteel een knappe tweede plaats op de ranglijst ingenomen. Het Oude-Tongse negental verloor wel haar jongste wedstrijd in en tegen koploper Schiedam. De uitein delijke 8-5 nederlaag kwam echter op vrij dubieuze wijze tot stand. Ook de resterende drie teams van de Flakkeese honkbalvereniging dienden de winst aan de opponent af te staan. Het eerste herenteam van The Islanders moest zondag jongst leden op bezoek bij de Stags in Etten-Leur. Al meteen in de eerste inning werden ze door de Brabanders op een, zo later bleek, niet meer in tehalén 11-0 achterstand gezet. Het nijpen de tekort aan een gedegen wer perstaf stak ook nu weer de kop op. Ook werden deze keer echter in verdedigend opzicht diverse onnodige fouten be gaan. Komende zondag vindt voor dit team alweer de return tegen de Stags plaats op het ei gen veld aan de Van Ha lenstraat te Oude-Tbnge. Tweede plaats Daar waar het vlaggeschip van The Islanders het tijdens hun debuut in de reserve derde klasse laten afweten, zetten de jongens-aspiranten nog immer hun beste beentje voor. Mo menteel bezet de jeugdige ploeg een knappe tweede plaats. Het voorbije weekeinde verloren zij wel de ontmoeting van koploper Schiedam. In de laatste slagbeurt, en een 8-5 tussenstand, werd evenwel Sjaak Hennekes op discutabe le wijze uitgegeven op de thuisplaat. Met nog lopers op het tweede en derde honk werd zodoende het uitzicht op een eventueel gelijkspel geheel de grond ingeboord. De rheisjes-aspiranten, be staande uit slechts beginnende softbalsters, blijken in hun op bouwfase ih een te zware klas se te zijn ingedeeld. De leef tijdsgenootjes welke zij weke lijks treffen hebben meesten tijds reeds enkele jaren erva ring. Ook in de uitwedstrijd te gen het Bredase Jeka kwam een en ander duidelijk naar vo ren. Hoewel de Oude-Tbngse ploeg enkele leuke acties lieten zien viel aan de uiteindelijke 23-1 nederlaag niets af te din gen. SOMMELSDIJK - Eef Koo- man en Hans van Vliet zijn za terdag 23 mei onder extreme omstandigheden van start ge gaan in de Westlandmarathon, terwijl Wim Zoon op de halve marathon deelnam. Lang zag het er naar uit dat deze wed strijd geen doorgang zou vin den. Vanwege de hitte wilde de organisatie de wedstrijd afge lasten. Echter om 14.00 uur viel de start en dat veel mensen onvol doende hadden getraind in der gelijke omstandigheden, bleek al snel toen de eerste uitvallers na ongeveer 4 km zich meld den. Veel extra waterposten hadden de omwonenden geïnstalleerd, hetgeen voor ve len juist de redding tot de fi nish zou betekenen. Het voor opgezette doel van Hans van Vliet, „gehaasd" door Eef Koo- man om 2 uur 45 minuten te lo pen, moest door het weer al snel vergeten worden. Beide heren finishten tenslotte op een mooie 22 en 23e plaats in 3 uur en 4 minuten. Wim Zoon volbracht de halve marathon in 1.35, ook al gehinderd door de extreme warmte tussen de Westlandse marathon. De enor me hoeveelheid uitvallers, zo wel op de hele als de halve ma rathon, schetste de zwaarte van deze wedstrijd. APELDOORN - Meer dan drie kwart van de werkzame Neder landers wil nu een hogere pen sioenpremie betalen (en dus minder loon ontvangen) om straks eerder met pensioen te kunnen gaan. Slechts iets meer dan de helft zou dat in ruil voor minder pensioen willen doen. Veertig procent voelt daar hele maal niet voor. NIEÜWERKËRK - ïn de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk, zit een ge castreerde kater met de naam Remi. Hij is één jaar en de kleur is rood met wit. Remi heeft een lief karakter en wil graag aan dacht. Wie regelmatig wat aandacht aan hem wil besteden, krijgt daar ook veel vriendschap voor terug. Of hij goed met soortgenoten en honden om kan gaan is niet bekend. Wie denkt Remi een goed tehuis te kunnen geven, kan bellen voor inlichtin gen: tel. 01114-1583. De kater Ishan uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland heeft een plaatsje gevonden in Nieuwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). ,,Unze hond bijt kleine kinderen. Nu dacht ik altijd dat een hond kleine kinderen niet bijt omdat een oudere hond ook puppy's met rust laat. Wat kan dan de oorzaak zijn? En wat kan er aan gedaan worden? Het is nog niet tot zware verwondingen gekomen, maar ik vind het wel beangstigend". Het antwoord van de dierenarts luidt als volgt: „Ook kleine kinderen en puppy's kunnen door honden worden ge beten, en wel indien de hond jaloers is en/of angstig is. De hond kan zich dooreen klein kind best bedreigd voelen, en zal dan een kind kunnen bijten. Deze bedreiging kan ook weer voortkomen uit jaloezie. Indien de hond altijd alle aandacht kreeg en door de komst van kinderen zich sociaal steeds verder naar de achter grond verplaatst ziet worden, zal de hond de oorzaak van deze so ciale verstoring i.c. de kinderen proberen te verjagen. Dit resul teert in bijtgedrag. Een labiele hond zal sneller bijten dan een rustige en stabiele hond. Om deze reden is het van het grootste be lang honden vanaf de eerste levensuren te leren dat mensen so ciaal boven de hond staan en dat de hond dus de aanwezigheid van mensen, groot of klein, moet accepteren. Dit gaat het beste door de hond zoveel mogelijk in contact te brengen met mensen, en el ke vorm van intolerantie van de hond ten opzichte van de mens te straffen. Indien de hond een intolerant gedrag als in dit geval reeds vertoont, is echter voorzichtigheid geboden, want voorko men is beter dan genezen. Probeer alle risico's te vermijden want waarschijnlijk is de hond nooit helemaal te vertrouwen met de aanwezigheid van kinderen". Volgende keer gaat de vraag over katten die likken aan voegen van mufen en aan handvaten van stoelen. Een zelfportret van de Franse schilder Michèl Marcillaud alias Marcio. Het enige schilderij wat niet te koop is tijdens de expositie. (Foto: Joop van Houdt). OUDDORP - In september 1991 kreeg de Stichting Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis de beschik king over het gehele voormalige gemeentehuis van Ouddorp. Tot die tijd waren alleen de bovenverdie pingen van het gebouw ingericht als museum. Het bestuur heeft zich inmiddels uitvoerig beraden om te komen tot een geheel nieuwe inrichting en presen tatie. In samenwerking met de Federatie van Musea in Zuid-Holland is een omvangrijk beleids- en in richtingsplan opgesteld. De geschiedenis van het unieke landschap van het voormalige eiland Goeree en de historie van Ouddorp staan hierin cen traal. Het plan berust momenteel ter goedkeuring bij het gemeente bestuur van Goedereede. Na een voor het museum gunstige beslissing zou het in 1993 ge realiseerd kunnen zijn, voor het nieuwe seizoen dan begint. Voor 1993 zijn naast de huidige vaste collecties twee bijzonde re tentoonstellingen gepland: John Bunyan, die leefde van 1628 tot 1688, is de grootste ver tegenwoordiger van het Purita nisme in het Engelse proza, zo als Milton, zijn oudere tijdge noot, dat is in de Engelse poë zie. Hij is de schrijver van het wereldberoemde Pelgrim's Progress, een allegorie in proza die zijn weerga niet kent in de Engelse (misschien zelfs niet in de wereld) literatuur. Genie Het grote wonder van Bunyan is, dat hij, de eenvoudige ketel lapper die maar nauwelijks le zen of schrijven kon, een van de klassieke boeken der wereld geschreven heeft. Hij was een „van God geleerd" genie. Het boek is herhaaldelijk in het Nederlands uitgegeven onder de titel De Christenreis. Nog niet' zo lang geleden zag een nieuwe uitgave het licht, op verzoek van de Nederlandse Bunyanstichting. De Rijssense kunstenaar Albert Wessels ver vaardigde voor deze editie de kleurenillustraties, wat resul teerde in ruim 70 olieverfschil derijen. Een groot aantal van deze werken is tot en met 30 ju ni in de vertrekken op de bega ne grond in het museum te zien, met een duidelijke toe lichting bij het verhaal van Bu nyan. Na Ouddorp gaat deze tentoon stelling naar De Dillenburg in Duitsland en vervolgens naar Oostenrijk, ten gunste van de presentatie van de Duitse uit gave van de Christenreis. John Bunyan schreef nog een ver volg op de Christenreis name lijk De Christinnereis. Ook dit werk wordt door de Buny anstichting uitgegeven. Mo menteel werkt Albert Wessels aan de illustraties hiervoor. De originele schilderijen die reeds voltooid zijn, zijn in juli en augustus in het museum te zien, naast de reprodukties van De Christenreis. Bezoekers van de tentoonstelling kunnen gra tis een boekje met informatie over De Christenenreis krij gen. Het is uitgegeven door De Bunyanstichting. Franse schilder Een tweede expositie in het voormalige raadhuis van Oud dorp is die van de Franse schil der Michèl Marcillaud. Deze schilder die de artiestennaam Marcio draagt toont zijn werk in de voormalige raadzaal. Marcio werd op 2 maart 1947 geboren in de plaats Angoulê- me in Frankrijk. Schilderen zit hem volgens eigen zeggen al sinds jongsafaan in het bloed, „Ik begon op mijn vierde al met tekenen. Dat breidde zich steeds verder uit. Rond mijn achttiende moest ik een keuze maken voor mijn verdere loop baan. Ik moest kiezen tussen de Kunstacademie of het stude ren van rechten; ik koos voor het laatste. Ik maakte mijn op leiding af en ging werken als jurist. Tien jaar terug, rond mijn vijfendertigste begon ik langzamerhand weer met schil deren. Dat beviel me zo goed dat ik er steeds meer tijd voor vrij maakte. Op een gegeven moment ging ik met tegenzin naar het werk omdat ik dan geen tijd had om te schilderen, in 1989 hebben mijn partner en ik samen besloten dat ik me zelf volledig zou gaan toeleg gen op het schilderen", aldus Marcio. Omdat er toch brood op de plank moest komen besloot zijn vrouw weer te gaan wer ken. Omdat zij Nederlandse is leek het haar makkelijker een baan in ons land te vinden. Daarom leven zij en Marcio de ene helft van het jaar in Neder land en de andere helft in Frankrijk. Ook hebben zij een vakantiehuis in Ouddorp. Het werk dat te zien is heet: Im pressies van Ouddorp en el ders. Het laat werken zien ge baseerd op het verblijf van Marcio en zijn vrouw in Oud dorp en hun leven in Frank rijk. Het Ouddorpse leven wordt door hem uitgebeeld als strand en zeegezichten. Tbrwijl hun leven in Frankrijk wordt uitgebeeld door interieur schil derijen en koeien. „Dat komt waarschijnlijk omdat ons le ven hier in Ouddorp bestaat uit het wandelen in de duinen en dergelijke; ons leven hier is meer gefixeerd op het buitenle ven. In Frankrijk leven we heel anders. Dat kun je ook zien aan de; werken van Frankrijk, daar zfè'jé bijvoorbeeld een blik in ojnzevkeuken. A-lles-*ziet er heel priimitief uit, maar zo is ons le ven in Frankrijk ook. De ver schillende werken met koeien komen voort uit het feit dat de koeien onze buren zijn. We wo nen twaalf kilometer van de 'bewoonde' wereld af, van bei de zijden. En ohs huis staat midden in een weiland met koeien. Verder dan de drempel komen de koeien niet, maar ze zijn er wel", zo vertelt Michèl Marchillaud. Spatel en penseel Bijna alle werken die Marcio in de oude raadzaal van Oud dorp exposeert zijn gemaakt met behulp van een spatel in plaats van de penseel. Marcio zegt expres voor deze techniek te hebben gekozen. „Werken met een penseel is veel makke lijker dan mét een spatel. Het vergt dan ook veel meer tech niek om met een spatel een even goed resultaat te boeken als met de penseel. Het is inte ressanter als kunstenaar om toch hetgeen op het doek te krijgen dat je wilde bereiken. Daarnaast kun je een schilde rij met de spatel veel meer kracht laten uiten". Eén schil derij van deze expositie heeft Marcio wel met penseel ge maakt. Dat is een zelfportret. Met dit schilderij wil hij de in spiratie van de schilder uit drukken. Voordat de schilder weet wat hij wil bereiken op het kale doek gaat er heel wat denkwerk aan vooraf. Door het persoonlijke karakter dat Mar cio aan dit werk heeft gegeven is het hem erg dierbaar en ook eigenlijk niet te koop. „Wanneer iemand er tiendui zend gulden voor over heeft is het van hem. Zo iemand ben ik echter nog niet tegen gekomen en eigenlijk wil ik het ook niet kwijt". De overige werken van Marcio zijn wel te koop. De prijzen variëren van 250 tot 2500 gulden. Beide tentoonstellingen; van Bunyan en Marcio zijn te be zoeken tot 30 juni. Openingstij den zijn van mei tot juni: dins dag tot en met zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. Juli/augustus: dinsdag tot en met zaterdag 11.00 tot 17.00 uur. Volwassenen betalen twee gulden entree. 65- plussers en kinderen tot 12 jaar betalen één gulden. Museum- jaarkaarthouders hebben gra tis toegang. ODOORN - In dit oude Drenth- se dorp kunt u van 28 mei tot en met 31 mei het middeleeuws spektakel „Ridders van Ode- ren" meemaken. U kunt de fraai uitgedoste historische mensen in levende lijve bewon deren als zij zich presenteren in een show van kleding en kleur, van gevecht en duel. te voet en te paard. MIDDELHARNIS - Harro Ver- hage uit Middelharnis kwam afgelopen zaterdag uit op een triathlon in het Belgische Hamme. Verhage presteerde daar zeer verdienstelijk door als eerste buitenlander te fi nishen, op een zevende plaats in het algemeen klassement, in een tijd van 1 uur 43 minuten. Deze tijd had de winnaar van de Flakkee Cup, afgelopen jaar in Dirksland, nodig voor 800 meter zwemmen, 36 km fietsen en 10 km hardlopen. De eerder vermelde Wim Zoon kwam daags na de marathon alweer in actie, ditmaal tijdens de 1/8 triathlon van Bergen op Zoom. De veteraan behaalde een 29e plaats in het totaal klassement met een tijd van 1.21.18. De jongere telg van de famile Herbert klasseerde zich met een tijd van 1.11.50 op een prima 10e plaats. SOMMELSDIJK - Schietvere niging Flakkee houdt op vrij dag 29 mei en op zaterdag 30 mei een openluchtwedstrijd in het clubgebouw van de vereni ging, Haveneinde 36 in Som- melsdijk. Deze wedstrijd is bedoeld voor hen die nu in haar of zijn tuin met een eigen luchtwapen oefe nen en op deze wijze met hun eigen wapen op een meer pro fessionele manier haar of zijn capaciteiten van de schiet- kunst willen testen. Deelname aan de wedstrijd kost 5,—. Daarnaast wordt desgewenst door een aantal leden van de vereniging uitleg gegeven over de schietsport in het algemeen en kan men de verschillende wapens die bij de schietvereni ging worden gebruikt bewon deren. Op vrijdag 29 mei be gint de wedstrijd om 17.00 uur en op zaterdag 30 mei om 10.00 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Adrie Tieleman, Zomerstraat 6, 3247 CJ in Dirksland, tele foonnummer 01877-2115. OUDDORP •- 'MFG pótfrstïenj ;den in. Ouddbrp hoiidt op»za-,. terdag 27 juni voor de tweede keer het zaalvoetbalkam pioenschap van Flakkee. Dit evenement staat open voor zaalvoetbalteams welke af komstig zijn van Goeree- Overflakkee. Per gemeente kunnen twee teams deelnemen zodat acht ploegen in twee poules met el kaar de strijd kunnen aanbin den om uit te maken wie zich Flakkees zaalvoetbalkam pioen 1992 mag noemen. Titel verdediger FC Keyzer Zn is zeker van de partij. Tfeams die deel willen nemen kunnen zich aanmelden op maandag- en dinsdagavond bij: Mart Vroeg- indewey, tel. 01879-2734. Het in schrijfgeld bedraagt 75,- per team. Advertentie De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaarde voor een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gestoten, donderdagavond koopavond U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram gebraden rosbief 2 komkommers 1 blikje maïskorrels 1 bakje alfalfa fijne tau- gésoort of 200 gram taugé 1 bosje radijs 2 lente-uitjes 2 paprika's 100 gram feta-kaas IV2 deciliter yoghurt 2 eetlepels olijfolie 2 theelepels mosterd 1 eetlepel witte wijnazijnil theelepel basterdsuiker zout versgemalen peper 2 eetlepels kappertjes Bereiding: Vraag uw slager 4 plakken gebraden rosbief van zo'n 100 gram elk te snijden. Snijd het vlees in reepjes, peper het met versgemalen peper en zet het zolang afge dekt weg in de koelkast. Maak de komkommers, pa prika's, radijs, lente-uitjes en alfalfa schoon en snijd alles in reepjes. Snijd de feta-kaas in blokjes. Meng vervolgens alle groenten, de thaïskorrels en de feta-kaas en meng dit tot slot met de reepjes rosbief. Roer in een kommetje de yoghurt, olijf olie, mosterd, azijn en sui ker door elkaar. Voeg naar smaak peper en zout toe. Meng de uitgelekte kap pertjes erdoor. Geef de saus apart bij de salade. Lekker met geroosterd brood, uien-kaasstokbrood of pistolets. Tip: In plaats van rosbief kunt u ook bijvoorbeeld corned- beef, salami, boterham- worst, fricandeau of ham gebruiken. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1765 kJ (420 kcal) Eiwit: 43 gram Vet: 19 gram Koolhydraten: 21 gram LEEK - Op het landgoed Nie- noord in Leek wordt ook dit jaar weer de internationale manifestatie „Werkende stoom in miniatuur" georganiseerd. Van 28 t/m 31 mei kunt u dage lijks van 9.00 tot 17.00 uur zelf gemaakte modelstoommachi- nes'bezichtigew: Iiy diverse ma- tótschaaTl:2 staan "de stoomlo comotieven, tractoren, walsen, scheepsmachines en heistellin gen opgesteld. UDDEL - Op de hunneschans aan het Uddelmeer worden op zaterdag 30 mei van 9.00 tot 17.00 uur zo'n 100 schapen ge schoren. Dit schaapscheerders- feest wordt omlijst door een demonstratie van ruim 30 am bachten, film, ringsteken, brandweer-expositie, poppen kast en ponyrijden. Ter gele genheid van het 1200 jarig be staan van Uddel, worden bo vendien 1.200 duiven los gela ten. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 13 mei zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- Mevr. P. IJzelenberg-Olree, Molenstraat 19, Bruinisse De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- M. Kouwen, Fred. HendrikI. 151, Alkmaar De derde prijs: Een waardebon van f 10,- Mevr. E. Knöps-v. d. Veer, Julianastraat 8, Oude-Tonge Sleutelwoorden van de puzzel van 13 mei zijn: Op rozen gaan De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 5 juni in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. uitvinder van het blindenschrift; 4. tijd van vrijdagavond tot maandagmorgen; 7. uilachtig dom; 9. handgeklap als bijvalsbetuiging; 11. het beste afnemen van; 12. vergeefs; 13. laatste deel van de zomer; 15. in natuurlijke kleur; 17. aanval (poging tot moord); 19. einde; 21. Griekse letter; 23. per zeeschip verzpnden post; 25. billijk; 26. opeenvolging van ogenblik ken (vm.); 27. toeschouwer die later verklaring zou kunnen afleggen; 28. op geen enkele plaats. Verticaal: 1. een dof dreigend geluid laten horen; 2. krijgsmacht; 3. soort kaas; 4. met ijzer versterken (beton); 5. stad in Duitsland; 6. oneven aantal bij elkaar behorende personen; 8. soort (hoge)schoen (mv); 10. miskraam; 14. duizend miljoen; 16. tijd van grote smart; 17. bang; 18. dier; 19. scheur (mv); 20. gevaarlijke infectieziekte; 22. afzetgebied; 24. roofdier. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters van de cijfers: 1, 12, 13, 26, 3. 28, 19, 2, 11, 7. 4. CU* van Noort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 9