De Muziekfabriek produceert muzieknoten aan lopende band deurloo mode,, Avondvierdaagse Zierikzee voegt element toe aan wandelevenement Sbo0 r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELANB n 4 halen 3 BETALEN ZIERIKZEESCHE lif NIEUWSBODE® BOSS Melka Bronzen plaquette als wissel'beker' Ensemble Alteklein, Quintet de Branding en I Piü Piccoli Reünië Roefke uitgesteld (fi Korstschelp LINGERIE DIANE L dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 27 MEI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND HUGO BOSS MOL 5-7 - ZIERIKZEE Zo moet het kunstwerk eruit gaan zien; zij het zonder plank. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Wat is leuker dan met de leden van de vereniging waar je lid van bent mee te doen aan een avondvierdaagse. Gezellig met zijn allen kletsen en intussen de nodige kilometers te voet afleggen. Een stelling waar het bestuur van Avondvierdaagse Zierikzee zich helemaal in kan vinden tesamen. Toch gaan ze een nieuw element toevoegen.aan het beleid dat al zo'n zevenenveertig jaar goed loopt. Daarvoor hebben ze kunstenaar Ad Braat in de arm genomen. Hij maakt een bronzen maquette van wandelende mensen, jong en oud. Hier kan vanaf 15 tot en met 18 juni door verenigingen en scholen voor gelopen worden. Wie het meeste aantal deelnemers heeft, procentueel gezien, mag de bronzen maquette voor één jaar in zijn bezit houden. Dit jaar wordt er voor de zeven enveertigste keer een Avond vierdaagse gehouden in de ge meente Zierikzee. Vorig jaar werd een nieuw bestuur voor de organisatie van dit wandele venement gekozen. En zoals in elk nieuw bestuur brengt nieuw bloed ook nieuwe ideeën met zich mee. Eén van die nieuwe bestuursleden is Theo van Hekke, hij vertelt waarom de vereniging dit jaar kunstenaar Ad Braat in de arm heeft genomen. Vórig jaar is het idee bij ons ontstaan om meer jongeren te stimuleren mee te lopen aan de Avondvier daagse. Eerst wilden we een soort wisselbeker instellen voor de deelneménde scholen, maar er zijn zoveel meer groe pen die meedoen en die zouden we op die manier buitenslui ten. Vandaar dat het nieuwe wedstrijdelement geldt voor verenigingen, groepen en scho len in alle soorten. We kijken dan naar het aantal leden dat zo'n vereniging heeft en reke nen dat om in procenten. Het aantal van die leden dat ook daadwerkelijk meedoet is het eindpercentage en aan de hand daarvan wordt deze nieuwe prijs toegekend". Het hele nieuwe bestuur be staat voornamelijk uit mensen die al meerdere keren aan de Avondvierdaagse hebben mee gedaan. Zo is daar Kees Ver wijs, de huidige voorzitter. Hij heeft zo'n 35 keer meegedaan. Ook Anja Scheermeijer liep mee. Zij kwam tot 25 keer, maar moest door medische klachten afhaken. Omdat ze niet wilde dat haar kinderen in de toekomst niet meer mee kunnen doen aan de Avond vierdaagse is ze in het bestuur gegaan. Theo van Hekke be hoort tot de minderheid. Hij liep nooit eerder mee. Echt kunstwerk De vereniging Avondvierdaag se Zierikzee heeft de afgelopen zesenveertig jaar zonder enige geldelijke steun van buitenaf gewerkt. Met het inschrijfgeld werdt alles betaald van de prij zen tot de vooraankondigingen en inschrijfformulieren. Ook s de geplande wisselbeker zou op deze manier worden be- taé$a. Tbtdat het idee ontstond om niet een 'doodgewone' wis selbeker in te stellen, maar een echt kunstwerk als wissel-prijs in te stellen. Dat betekende een flink kostenplaatje en daar voor is het bestuur op het laat ste moment nog op zoek ge gaan naar sponsors. Iets wat tot hun verbazing heel spoedig verliep. Binnen drie dagen wa ren er zo'n achttien bedrijven die geld beschikbaar stelden voor de aankoop van dit kunst werk. Voor het tot stand komen van deze extra prijs is de hulp ingeroepen van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat. In overleg met de acht leden van het bestuur heeft hij enke le schetsen gemaakt waar uit eindelijk één van werd geko zen. Met een ander resultaat dan het bestuur in eerste in stantie in gedachten had. Zij wilden één lopende, wandelen de persoon. Sfeer Ad Braat echter vond dat dat niet de sfeer en vaart uitbeeld de die bij de Zierikzeese Avondvierdaagse zo bekend is. Hij stelde voor een groep wan delende deelnemers uit te beel den, jong en oud die door het ietwat veruit elkaar zetten van de gemaakte passen de snel heid uitbeelden. ,,Ze moesten laten zien dat een avondvier daagse niet zomaar gezellig wandelen is. Mensen moeten tenslotte binnen een bepaalde tijd binnen zijn", zo vertelt de kunstenaar. Op de achtergrond van deze met stevige pas wan delende mensen komt de Dik ke Tb ren, zodat het aspect Zie rikzee goed duidelijk wordt. Wanneer het kunstwerk in brons is gegoten zal het uitein delijk een lengte hebben van 1 meter 20 en een hoogte vah 12 centimeter. Het kunstwerk is zo gemaakt dat het opgehan gen kan worden in een hal of zaal. ,,Op die manier kunnen de deelnemers die de wissel maquette hebben gewonnen zien waarvoor ze hebben gelo pen", zo vertelt Anja Scheer meijer. Zij verzorgt alle prijzen bestaande uit medailles en an dere herinneringen. Onderscheiden Het is niet alleen met deze nieuwe bronzen prijs dat de Zierikzeese Avondvierdaagse zich onderscheidt. Alle deelne mers, jadHijKs zo'n 16 a 1800, krijgen een medaille of cijfer tje als ze de' vier dagen met goed gevolg hebben doorlopen. Deze cijfertjes worden speciaal in een fabriek gemaakt voor de Zierikzeese vereniging. Anja Scheermeijer: „Iedere eerste keer en daarna iedere vijfde, tiende, vijftiende keer enzo voort dat iemand meedoet krijgt hij of zij een medaille. vervolg pagina 5 ZIERIKZEE - Aan de Al te Kleinse weg nummer 4, een doodlopend weggetje even buiten Zierikzee, staat een nieuwe fabriek. Geen milieuvervuilende fabriek, maar één die cultuur produceert. Daar is namelijk de hoofdvestiging van de Muziekfabriek. Hier worden dagelijks vele muzieknoten geprodu ceerd die uiteindelijk, onder leiding van Harry van der Wekken, samengevoegd worden tot muzikale kunstwerken. De 'fabriek' heeft drie afdelingen: En semble Alteklein, Quintet de Branding en I Piü Pic coli. Bands (afdelingen) die volgens Van der Wekken geen platvloers amusement bieden, maar muziek waar over nagedacht en'veel aan gesleuteld is. Ensemble Alteklein is in de re gio Schouwen Duiveland een bekend en berucht fenomeen. Maar uiteraard niet alleen in deze regio. Ook op Goeree- Overflakkee verzorgde dit en semble optredens en door heel Nederland zijn ze aan het bou wen aan hun naam. Na een tur bulent begin met soms een be zetting van twintig mensen is het ensemble nu een zeer hecht operende formatie van acht le den. Bijna alle musici komen uit Zierikzee en omgeving. Het repertoire van de groep is geva rieerd. Componist Harry van Het hart van de MuziekfabriekJaap Verseput (I) en Harry van der Wekken. (Foto: Joop van Houdt). der Wekken besteedt menig uur aan het maken van melo dieuze, swingende, vrolijke en verrassende nummers. Invloeden Invloeden die in de muziek te vinden zijn zijn onder meer Zuidamerikaans, Nederlandse fanfare, blues, jazz, zowel oud als nieuw, pop, funk, en Afri kaans. Door deze veelzijdig heid is Ensemble Alteklein steeds vaker te vinden op gro tere Nederlandse festivals. ,,We hebben gespeeld in Zwolle op de Dag van de Nederlandse Jazz", zo vertelt Jaap Verseput, één van de bandleden. „Tussen alle grote jazzmusici voelde ik me toch wel een beet je klein. Ik was vreselijk ze nuwachtig, verwachtte dat wanneer wij zouden spelen ie dereen dan weg zou gaan. Maar het tegendeel gebeurde: het pu bliek reageerde heel enthou siast op ons en dat geeft je dan toch wel een goed gevoel". De omschrijving 'amusement' zegt volgens Harry van der Wekken lang niet genoeg van de kwaliteit die het ensemble te bieden heeft. „Wij vallen niet onder amusement, maar onder cultuur. Wij passen het beste op culturele evenemen ten. De muziek leent zich het meest voor openingen, recep ties, congressen, café-optre dens, particuliere feestjes, openluchtactiviteiten verkie zingsbijeenkomsten. Maar dan wel dót soort evenementen die eens wat anders willen bieden dan hopsasa muziek. We ma ken niet het soort muziek dat je altijd op een bruiloft hoort. Maar wanneer iemand eens iets anders wil is oen optreden van Alteklein, natuurlijk hartstikkcl leuk". Hoewel het voor alle leden van het ensemble een veredelde hobby is, wordt er toch heel wat geoefend. „We zijn bijna el ke avond druk aan het repete ren. Er wordt op zo'n avond heel wat gespeeld en uitgepro beerd. Op een gegeven moment zeiden we uit een geintje dat het wel leek op een fabriek, een muziekfabriek. En zo is de nieuwe naam ontstaan. Een soort van agency voor onze drie groepen". Naast Ensemble Al teklein biedt de Muziekfabriek ook Quintet de Branding en I Piü Piccoli. De Branding werd anderhalf jaar geleden opge richt op initiatief van John Muis. Deze groep wordt ge vormd door een vijftal musici die ook spelen in Alteklein, maar zich hier meer bezig hou den met jazz-achtige muziek, met veel ruimte voor improvi satie, wat voor zinderende so lo's zorgt. De drie produkten van de Muziekfabriek zijn alle gebaseerd op de veelzijdige mogelijkheden van de saxo foon. Het derde en meest nieuwe produkt 'van de 'fabriek' is I Piü Piccoli, wat zoiets als 'nog kleiner' betekent. Zij zorgen voor een alternatief strijkje...., met blazers. Spannende speel- muziek, een repertoire van Beethoven, Mozart en Haydn tot Nina Rota, Sean Bergin en Van der Wekken zelf. Veelzij digheid op en top, geschikt voor kleinschalige evenemen ten. Alle drie muziekproduce- rende onderdelen van de Mu ziekfabriek hebben zo hun ei gen doelgroep, maar volgens Jaap Verseput, die evenals Harry van der Wekken in alle drie de groepen speelt, is alles even leuk. „Je beleeft alles an ders. Iedereen die meedoet aan Alteklein hebben al in vele an dere groepen gespeeld en heb ben zo een veelzijdigheid aan ervaring opgedaan. Dat komt dan weer goed uit voor öf de Branding óf I Piü Piccoli". Jazz-café's Van der Wekken zegt het liefst op straat te spelen. „De straat is het beste podium. Het is heel vrijblijvend en daar houd ik van. Als iemand het mooi vindt blijft hij staan en anders loopt men door. Waar ik ook graag speel is in jazz-café's. Het is alleen zo jammer dat we zoiets niet hebben in Zierikzee. Het zou het uitgaansleven daar zoveel aantrekkelijker ma ken". Een punt waar Jaap Ver seput zich helemaal in kan vin den. „In Groningen is het zo dat wanneer een café een live band heeft dan mogen ze in plaats van tot één uur 's nachts openblijven tot vier uur. Dat maakt het voor een café ook aantrekkelijk om een band uit te nodigen. Maar hier in Zie rikzee merk je weinig van live- optredens. Alleen af en toe in de Vlinder, maar daar blijft het bij. Tbr wijl zulke optredens juist stimulerend werken voor bands én het publiek. Het is dus nog even wachten op een slimme ondernemer". Van der Wekken en Verseput hebben het zelf veel te druk met hun eigen 'fabriek'. Oefe nen en optreden wisselen el kaar af en ook het instuderen van nieuwe nummers vraagt de nodige tijd. Hoewel dat tegen woordig beter gaat. „Harry heeft een viersporenband, waarmee hij vanalles uitpro beert. Wij krijgen dan gearran geerd werk voor onze neus", zo vertelt Verseput. „Dat levert goed te spelen stukken op die we zonder ellenlang oefenen kunnen spelen. Uiteraard blijft ook ruimte bestaan voor eigen inbreng van de spelers". Momenteel zijn de leden zich aan het voorbereiden op het komende zomerseizoen. Harry van der Wekken: „Hoewel we het hele jaar door spelen liggen de boekingen toch meestal in die tijd omdat er dan veel bui tenfestivals zijn. Maar uiter aard spelen we ook binnen, waar de mensen ons willen ko men we". Voor meer informatie over deze drie afdelingen van de Muziekfabriek kan men bel len of schrijven. Het telefoon nummer is 01110-14887; het adres is: Al te Kleinseweg 4, 4301 PB Zierikzee. AMSTERDAM - Binnen het ka binet wordt nog een flink rob bertje gevochten rond het ko mende tweede net voor autote lefoon. Dit net moet beheerd gaan worden door een concur rent van de PTT. RENESSE - De reunië voor mensen die in de jaren 1975 tot 1985 uitgingen in Renesse is uitgeteld tot in het najaar. Het evenement dat afgelopen zaterdag zou plaatsvinden in café 't Roefke in Renesse, ging niet door omdat te weinig men sen hun formulier voor deelna men aan de reunië tijdig terug stuurden aan de organisatie en omdat de daaraan verbonden bedragen voor dekking van de kosten niet werden overge maakt. „Op die manier dreigde het een financiële debacle te worden en dat wilden we voor komen", aldus de heer R. Buy- se uit Renesse. Hij vertelde dat men een nieuwe poging gaat doen de reünie te organiseren in september of oktober van dit jaar. „Want tijdens het toe ristenseizoen moet je zoiets niet doen". Advertentie Wonen met een kast van Pastoe Behr Molteni Castelijn Banz Bord Hennie de Jong Montana f fi rn UTRECHT - Door de toene mende vergrijzing zijn er in de verpleeghuissector in de jaren 1995 tot 2000 14.000 bedden ex tra nodig. Door die extra capa citeit kunnen ook de nu nog vaak exorbitant lange wacht tijden van gemiddeld vijf maanden worden bekort tot ongeveer acht weken. Advertentie Versbakkerij Verwijs Vrijdag-zaterdag REKLAME: met verse aardbeien Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket HARIMGVUETPLEIN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL. 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE TEL. 01110-12644 Advertentie LAATSTE WEEK MEI-AKTIE: Dam 21 - Zierikzee. 0III0-J247I Advertentie foto rrrrrw mM KLAAR fflÜRl ,S'U WM winkelt' fotograf "1 fotografie-video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45, jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. f-;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1