Bruse brandweerwagen heeft plastische chirurgie nodig Rommelmarkt De Schoener levert ruim 6000 gulden op Lening voor uitbreiding van kantine ASV Brouwershaven streeknieuws Revisie kost ongeveer 28 mille Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Maandag 1 juni in gemeenteraad Vier poppenmaaksters uit de regio op poppenbeurs DINSDAG 26 MEI 1992 NR 25160 S BRUINISSE - De nieuwe brandweerwagen voor de Bruse vuurbestrijders laat nog even op zich wach- ten. Zolang moet het Bruse brandweerkorps nog ge bruik maken van hun huidige wagen. Die is echter nu aan een opknapbeurt toe. De kosten daarvan (on geveer 28 mille) bespreekt de Bruse gemeenteraad woensdag 27 mei. Deze vergadering begint om 19.30 uur. 92/409. We gaan een kijkje in de St. Domusstraat te Zierikzee nemen en we zien de situatie van ruim dertig jaar geleden. Helemaal rechts het bekende Appels-pand, waar nu al weer heel wat ja ren de BB~bakkerij gevestigd is. Links daarvan is tegenwoordig de kapsalon van Marco Holm ge vestigd maar lang geleden woonde in dit pand Abraham Wilkens, slager van beroep. Hierna was dat Adrianus Koster en daarna woonden hier onder anderen nog Theunis Cornelis Schipper, die let terzetter van beroep was en Leendert de Jonge. Meindert Schelwald, die winkelbediende was heeft ook op deze plaats gewoond en in het jaar 1932 was dat Dingenis Adriaan de Hooge, kantoorbedien de bij Zeelandia. Daarna kwam slager Leendert Simmers hier wonen en vanaf 1938 was dat Corne lis Jacobus Simmers. Waar tegenwoordig H. Goudzwaard woont (no. 42) en we op de foto een paar fietsen op de stoep zien staan, woonde lang geleden sigarenfabrikant Willem Jongmans. Hij was in de echt verbonden met Pieternella Lokker. Daarna was Charles de Bruijcker hier woonachtig en kort daarna Jan Verstelle, tramchef bij de RTM. Na hem woonde Anthonij van der Kreke op dit adreshij was klerk bij notaris J. A. Biermasz aan de Oude Haven. (Nu notaris mr. W. H. Klaassen). Dan volgt het winkelpand De Duijsent Vreesen en dat was tot 1913 de kruidenierswinkel van Jako bus Kornelis Steenland, die uit Nieuwerkerk afkomstig was. De naam van het huis De Duijsent Vreesen is destijds ontleend aan het bijbelgedeelte Mattheus X, vers 16a: ,,Siet ick sende u als scha pen in 't midden der wolven". J. K. Steenland werd in 1913 opgevolgd door Cornelis Jacob Lind- hout, die op 30 november 1883 te Oud-Vossemeer op Tholen was geboren en gehuwd met Elizabeth Maria Bosselaar uit Zonnemaire. Het dubbele pand (toen C. 144/145) werd door kruidenier C. J. Lindhout van J. K. Steenland gehuurd en toen de laatste in 1927 overleed, werd het pand door de wettige erfgenamen verkocht aan een knecht van de firma J. van der Valk. Dat was Marinus Ros kam (de Bakker) en op 8 april 1927 verhuisde het gezind Lindhout, dat bestond uit vader, moeder en zeven kinderen naar Rotterdam. Daar woont aan de Charloise Lagedijk 878 nog altijd zoon W. J. Lindhout terwijl een andere zoon helemaal naar Wijhe vertrok. Zo gaat dat nu eenmaal! De nieu we eigenaar van het pand, Marinus Roskam dus, ging hier toen onder meer drank verkopen en later werd het pand aangekocht door L. Steutel Zoon uit Goes. Deze nam het in gebruik als bedrijfs ruimte voor de verkoop van automaterialen en in die periode werd bovenstaande foto gemaakt door W. J. Lindhout uit Rotterdam. In juni van het jaar 1963 werd A. H. Hage eigenaar en hij vestig de hier tot in 1991 zijn meubelhandel en stoffeerderij. De meubelhandel had Adrie Hage echter al veel eerder opgedoekt maar het stofferen hield hij tot aan de verkoop van het pand dapper vol. Links van de stoffeerderij van Adrie Hage woonde heel lang geleden Cornelis Leendert de Vos, die glas- en verfkoopman was. Daarna werd Willem Vogelaar de volgende bewoner en ook hij was koopman van beroep. Waar nu de familie A. Plaating-Everaers woont (nog. 50) was lang geleden de kapsalon van Cornelis van 't Veer te vinden. Naast barbier en kapper was hij tevens kleermaker hetgeen in die tijd een bekende combinatie van beroepen was. Hij was de vader van timmerman Kees van 't Veer, die zijn werkplaats in de Sint Jacobstraat had en zelf aan het Slabberswerf woon de. Op de hoek van de Nieuwstraat was in die dagen het meubelmagazijn van de gebroeders Izak en Jacobus Lokker. Het oude huisnummer C.148 staat hier heden ten dage nog altijd boven de vroe gere winkelingang te lezen. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. De nieuwe brandweerwagen zal er pas in 1994 komen. Zo lang moet de oude brandweer wagen het nog uithouden. Dat kan wanneer deze nu in de revi sie gaat en wel zodanig dat de- brandweermannen hun taak naar behoren kunnen verrich ten. Voor dat bezoek aan de „plastisch chirurg" moet de ge meente Bru rekening houden met een uitgave van 28 mille. Daarvoor kan de wagen dusda- De Brouwse sportvereniging heeft het plan opgevat om de kantine uit te breiden met een bestuurskamer annex jeugd honk. Deze ruimte kan dan voor meerdere activiteiten worden gebruikt. Om dit alles te realiseren moet ASV een be drag van 90.000,- op tafel leg gen. Zoveel geld heeft de sport vereniging niet zodat ook een beroep wordt gedaan op de ge meente. Het evenement omvat het werk van 35 poppenmaaksters waar van er tien afkomstig zijn uit Zeeland. Behalve poppen zijn op de beurs ook zelfgemaakte beren te zien. Een aantal pop penmaaksters is ook op de beurs zelf actief bezig met het vervaardigen van poppen. Op nig worden opgeknapt dat deze ook na de komst van de nieuwe brandweerwagen nog gebruikt kan worden als hulpverle ningsvoertuig. Zolang de wa gen in revisie is behoeft Bru niet bang te zijn dat ze ingeval van brand zonder auto zitten. Zolang hun voertuig op de brug van de garage staat mag het Bruse brandweerkorps een an dere wagen gebruiken. Meer dan de helft van het beno digde bedrag kan ASV zelf op brengen 55.000,-). De reste rende 35.000 gulden willen de sporters via een lening van 35.000 gulden. Deze moet in tien jaar afgelost kunnen wor den. Daarnaast willen b en w van Brouw jaarlijks via een verslag op de hoogte worden gesteld van het jeugdplan dat deze vereniging heeft. Wil de gemeente hieraan medewer- de beurs is onder meer een col lectie poppen van Annette Himstedt aanwezig. Behalve poppen en beren kan men tijdens het evenement ook poppenmeubeltjes kopen die zijn gemaakt in Indonesië. Bij zondere exemplaren die zijn uitgevoerd in mahoniehout en Behalve geld voor het opkhap- pen van de brandweerwagen moeten de raadsleden ook hun mening geven over een tweetal huurovereenkomsten. Met de muziekvereniging Nu met Ho pe wil de gemeente een huur overeenkomst aangaan voor het huren van een opslagruim te in de berging voor de be graafplaats. Als huurprijs stelt de gemeente een bedrag van vijfhonderd gulden per jaar voor. Ook met de ijsvereniging Nooit Gedacht willen b en w een huurovereenkomst aan gaan. Dit voor de ijsbaan waar voor nog een reconstructie op het programma staat. Als huurprijs hanteert de gemeen te een bedrag van zeshonderd gulden per seizoen. king verlenen dan is een jaar lijks verslag over de activitei ten ten behoeve van de jeugd en het gebruik van de nieuwe aan bouw noodzakelijk. Bergingen Een ander financieel punt be treft het extra bedrag van 13.500 gulden dat nodig is om op de begraafplaatsen van Brouwershaven en Zonnemaire de bergingen te vernieuwen. Daarvoor was in eerste instan tie 60.000 gulden beschikbaar. Het vernieuwen van twee ber gingen kostte echter meer geld. Nog 13.500 gulden extra is no dig om groen licht voor de bouwwerkzaamheden te ge ven. diverse stijlen zoals Biedemei- jer. Verder zijn er stands met materialen zoals lijven, ogen, pruikjes, klei, boeken, stoffen, kant en band. Tijdens het evenement is een deskundige aanwezig die gra tis oude poppen taxeert van be zoekers. De poppendokter houdt de hele dag spreekuur, Zij repareert ter plaatse kleine ongemakken als loszittende ogen, armen en benen en neemt moeilijke reparaties mee naar haar atelier. De poppenbeurs is van 10.30 tot 16.30 uur geopend. DEN HAAG - De overheid doet volstrekt onvoldoende om de verkeersproblemen op te los sen. Dat vindt het Nederlandse bedrijfsleven. Volgens de be drijven is de bereikbaarheid, ondanks de plannen en inspan ningen van de overheid, nau welijks verbeterd. SCHOUWEN-DUIVELAND PCOB Al heel vroeg - omstreeks 7.25 uur - vertrokken leden van de Protestants Christelijke Oude ren Bond op Schouwen-Duive land samen met leden van de Nederlandse Christelijke Reis- vereniging afdeling Zeeland richting Gent en Deurle. De bus was dan ook tot op de laat ste plaats bezet. Eenmaal aan gekomen in Gent stond er een rondwandeling door het oude stadsgedeelte op het program ma. Natuurlijk ontbrak ook een bezoek aan de Sint Baafs kathedraal niet in deze wande ling. Een aantal reizigers maakte daarbij dankbaar ge bruik van de mogelijkheid om het vermaarde schilderij van Jan van Eyck, de Aanbidding van het Lam Gods eens van dichtbij te bekijken. Hierna vertrok het gezelschap richting boot, waarmee het gezelschap een 2,5 uur durende tocht over de Leie maakte. Rond 15.00 uur werd het gezelschap weer door de bus opgehaald voor een be zoek aan het bekende kunste naarsdorp Sint Maarten La- tem. Daarna ging het weer.op huis aan zodat het gezelschap rond 19.00 uur weer het silhou et van Zierikzee zag oprijzen. ZIERIKZEE Uitwisseling Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Het stralende weer van dins dag 19 mei heeft meegeholpen het uitwisselingsprogramma van de dames van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen met de dames van de afdeling Sint Maartensdijk tot een groot succes te maken. Per boot arriveerden de gasten om onge veer 10.00 uur aan 't Luitje waar zij welkom werden gehe ten door de gastvrouwen van de ontvangende afdeling. In het UW-gebouw werd vervol gens de koffie met cake genut tigd. Hierna kregen de dames uit Sint Maartensdijk een eer ste korte indruk van de monu- -mentenstad Zierikzee. Na .de lunch werd de stadswandeling vervolgd, met als. afsluiting een bezoek aan het stadhuis en het museum. Ifegen het einde van de middag werd aan 't Luitje hartelijk afscheid geno men van de gasten met de be lofte van een tegenbezoek. Meivergadering NCVB Onder leiding van mevrouw L. Quist-den Boer hield de Neder landse Christen Vrouwen Bond afdeling Zierikzee onlangs haar mei vergadering. De spre ker van de avond was de heer R. Struyk uit Oostkapelle. Hij gaf een lezing over het thema Water die werd gevolgd door een diavertoning. Water is een ingenieuze stof die kan veran deren in sneeuw, ijs, rijp, ijzel. Water hebben we nodig voor drinken, voor mens en dier, voor plantengroei, voor blus water en noem maar op. Zon der water is er geen leven mo gelijk. In vroeger tijden zorgde men bijvoorbeeld in een oorlog dat de vijand bedorven drink water kreeg. Langzamerhand kwamen overal de waterleidin gen, eerst het duinwater, dan het grondwater en de regen bak. Momenteel leven we op de grens van het toelaatbare. Is er genoeg water om aan de toene mende vraag te voldoen? Zijn wij niet met teveel mensen op een te klein stukje grond, zo vroeg de spreker zich af. Maar er is een belofte van Gods hulp verwoord in een regenboog die zichtbaar aanwezig is bij re genachtig weer. Na deze lezing werd de heer Struyk hartelijk bedankt door de presidente. De avond werd besloten door me vrouw A. Scheele-de Jager met een zeer toepasselijk gedicht: de Regenboog van Michel van der Plas. Daarna volgde het dankgebed. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP De bijeenkomst van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen Brouwershaven stond in het teken van de Rooms- Katholieke kerk. Pastoor W. Wiertz uit Lepelstraat vertelde over zijn leven „van gewone jongen tot pastoor". Pastoor Wiertz studeerde theologie aan de Hogeschool te Heerlen en kwam later in het bisdom te Breda. Nu werkt hij met nog een collega in vier parochies. Verder vertelde de pastoor over de structuur van de kerk. Er werden veel vragen gesteld door de dames. Tbt groot ge noegen van de pastoor die de belangstelling voor zijn werk erg op prijs stelde. Het bestuur wenst haar leden een prettige zomer en hoopt op 16 septem ber iedereen weer te kunnen begroeten. SCHARENDIJKE Vakbondsraad A. van Kuyk uit Scharendijke is gekozen als lid van de vak- groepraad voor de bouw. Maandag 29 juni wordt hij sa men met nog twaalf anderen geïnstalleerd. Begin mei wer den voor het eerst in de ge schiedenis van de Bouw- en Houtbond van de FNV verkie zingen voor de vakgroepraad gehouden. Dit als een gevolg van het verlangen binnen de Bouw- en Houtbond om het CAO-beleid meer rechtstreeks te laten bepalen door vakgroe pen. Hierdoor wordt een direct verband gelegd tussen werk vloer en CAO-beleid. Daar naast moet de bond zich door deze vakgroepen duidelijker kunnen profileren in de bedrij ven. NIEUWERKERK Óud papier Op vrijdag 29 mei kan vanaf 18.30 tot 20.30 uur bij gebouw Salem aan de Molenstraat in Nieuwerkerk oud papier wor den afgegeven. De opbrengst hiervan is ten bate van de zen ding. OOSTERLAND Opbrengst De opbrengst ten bate van het Astma fonds, die in de week van 10 tot 17 mei in Oosterland is gehouden heeft een bedrag van 1173,40 opgeleverd. Dit is vijftig gulden meer dan het be drag dat het voorgaande jaar bijeen werd gebracht. BRUINISSE NCVB Brulnisse De NCVB afdeling Bruinisse hield vorige week haar laatste ledenvergadering van dit sei zoen. De presidente mevrouw M. Knop heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en in het bijzonder de heer Struyck uit Oostkapelle. Na het zingen van Psalm 66 vers 3 en het lezen van Handelingen 2, de verzen 1 tot en met 19 hield de presiden te een meditatie met als thema Babel en Jeruzalem. Na gebed en zang hield de gastspreker van deze avond, de heer Struyck een boeiende lezing met als thema Curagao, van vuilnisbelt tot natuurreser vaat. Aan de hand van prachti ge dia's toonde Struyck een en ander over Curagao. Curagao is ontstaan door aardbevingen en is ongeveer drie keer zo groot als Schouwen-Duiveland. De Nederlander Jan van Riebeek heeft het eiland in 1634 ver overd. Ongeveer 160.000 inwo ners, voornamelijk negers, be volken momenteel Curagao. Duidelijk veel aandcht wordt geschonken aan natuurbe houd. Er bloeien prachtige or chideeën en allerlei mossen. Na de interessante lezing kreeg Struyck uit handen van de pre sidente een enveloppe met in houd aangeboden. Daarna werd afscheid geno men van mevrouw J. Labeur-de Waal. Mevrouw Knop sprak de scheidende penningmeesteres- se in dichtvorm aan voor de zesjarige periode in het be stuur. Een afscheidslied, bloe men en een cadeau namens le den en bestuur completeerden alle loftuitingen in het geheel. De vacature in het bestuur wordt ingenomen door me vrouw W. Hoogerwerf-Feitel. Alvorens gezamenlijk met zin gen van het bondslied werd geëindigd las mevrouw Knop het gedicht: Feest van vervul ling van Co 't Hart. Uitslag ballonwedstrijd De Stichting Festiviteiten in Bruinisse heeft de uitslag be kend gemaakt van de ballon wedstrijd die op Koninginne dag werd gehouden. De Bruse schoolkinderen lieten enkele honderden ballonnen opgaan vooraf aan de aubade voor het gemeentehuis. De ballonnen van de prijswinnaars zijn alle in België terecht gekomen. In totaal kwamen 32 kaartjes bij de organisatoren terug. De bal lon van Cees Jan Maaskant die de grootste afstand heeft afge legd kwam het verst van huis terecht, namelijk in Namen. De tweede prijs is bestemd voor Sabina Buys. Het kaartje van Sabina werd gevonden in Tienen. Het ballonkaartje van Kees van Vossen werd door een zuiderbuur in Scherpenheuvel ontdekt. Kees won daarmee de derde prijs. 4e prijs Dirk Deurloo Clfessen- derloo), 5e prijs Olaf Willemse Clfessenderloo), 6e prijs Marian Jumelet (Averbode), 7e prijs Marieke Jonker (Herselt), 8e prijs Rens IJzelenberg (Geel), 9e prijs Hjalmar van der Velde (Westerlo), 10e prijs Dominic Haaij (Westerlo). De prijswin naars krijgen persoonlijk be richt. MIDDELBURG Orgelconcerten Onder auspiciën van de Stich ting Orgelcentrum wordt deze zomer in de Nieuwe Kerk in Middelburg weer een aantal or gelconcerten gegeven. De reeks vangt traditioneel aan met een concert op derde pinksterdag, dit jaar dinsdag 9 juni, door de Kampense organist Klaas J. Mulder. Daarna volgen vanaf dinsdag 16 juni elke dinsdag avond uitvoeringen tot en met het slotconcert op dinsdag 25 augustus. Het programma van deze concerten, die alle om 20.00 uur beginnen, wordt uit verzoeknummers samenge steld. In verband met het eeuwfeest van Hendrik An- driessen, geboren in 1892, voe ren verschillende organisten werken van deze grote Neder landse organist/componist uit. Het programma dat op het eer ste concert door Klaas J. Mul der wordt uitgevoerd luidt als volgt: Inleidend koraalspel; Preludium en Fuga in C moll van Bach; zesdelige Suite oude stijl van Bute; Thema met vari aties van Andriessen; Helena Polka van Lemmens; Andante in G majeur van Batiste; La mentation en Tbccata uit Symphonie I van Guilmant. Het concert wordt besloten met een improvisatie. BROUWERSHAVEN - De jaarlijkse rommelmarkt die openbare basisschool De Schoener afgelo pen zaterdag 23 mei voor de twaalfde keer hield, heeft ruim 6000 gulden opgeleverd. Naast de ver koop van de ..rommel", die gretig aftrek vond bij het publiek, bestond er ook veel belangstelling voor de zelfgemaakte spulletjes die creatieve ouders en kinderen hadden gemaakt. Voor de duurde re spullen konden de bezoekers inschrijven bij een veiling. Aan het begin van de middag werden deze artikelen op professionele wijze per opbod verkocht. Naast deze handel konden de bezoekers deelnemen aan allerlei spelletjes. Het prijzenpakket was verschillend van voorgaande jaren. Dit jaar geen prullaria voor de winnaars, maar wat duurzamere en opvoedkundigere prijzen als fruit of een bon voor een pannekoek. Een straatorkestje van leerlingen zorgde de hele dag voor de muzi kale noot. De opbrengst van de rommelmarkt komt voor een groot deel ten goede aan de basis school zelf. Tien procent van het ingezamelde geld komt ten bate van het Ronald McDonaldfonds, een fonds dat in het leven is geroepen voorde bouw van opvangtehuizen voorouders van kinderen die in een ziekenhuis worden opgenomen. Op deze wijze kunnen de ouders in de buurt van hun kind verblijven in het geval dat deze wordt opgenomen in het hospitaal. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het college vail b en w van Brouwershaven wil ASV Brouwershaven een rente loze lening verstrekken voor de uitbreiding van hun kantine. Deze lening die zo'n 35.000 gulden bedraagt staat op de agenda voor de gemeenteraadsvergade ring van maandag 1 juni. Aanvang 19.30 uur in het stadhuis. Op tweede Pinksterdag in Middelburg ZIERIKZEE/RENESSE/NIEUWERKERK - Vier poppenmaaksters uit Schouwen-Duiveland nemen dit jaar deel aan de poppenbeurs die op tweede pink sterdag plaats vindt in de Schouwburg in Middel burg. Het zijn Francis Osephius uit Zierikzee en haar vriendin, Alié Mol uit Nieuwerkerk, Elly Trouw uit Renesse en Nel Groothedde uit Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5