Recital: een van de muzikale uitingen op Dag van de Muziek Spuitgast Dane neemt afscheid Publiek waardeert duo Franken en Jense met daverend applaus en bloemen Informatie nummer openbaar vervoer Terras Grootste gedeelte mosselzaad voor vogels gereserveerd Vergadering commissie ro en industrie Anton Amir opent Zomerexpositie in Zierikzee Werkgroep zet problemen bevoorrading op een rij DINSDAG 26 MEI 1992 NR 25160 3 Con Amore was een van de muziekgezelschappen die de Dag van de Muziek de nodige luister bijzetten. (Foto: Joop van Houdt). stervende roos rustend op de borst van een vrouw bezongen. De roos is zo gelukkig met haar lot dat ze belooft dat haar geu rige geest elke nacht aan het bed van de vrouw zal verschij nen. Het aanhoudende applaus waarmee het publiek de muzi kale prestaties van Liesbeth Franken en Ellengard Jense honoreerde en de bloemen die hen na afloop in de armen wer den geduwd waren dan ook welverdiend. Om op hun beurt hun erkentelijkheid aan het publiek over te brengen keer den beiden nog even terug voor een toegift waarvoor het keuze viel op het lied Quelle aventu- Dag van de muziek Naast dit recital werd zaterdag ook op andere locaties gemusi ceerd door popmusici, zangers en leden van verschillende mu ziekkorpsen. Dit vanwege het feit dat BUMA/STEMRA deze dag tot Dag van de Muziek had uitgeroepen. In een van hitte zinderend Zierikzee musiceer den de leden van de Koninklij ke Harmonie Kunst en Eer en van de Drumband er lüstig op los, de harmonie heel infor meel in hemdsmouwen, de drummers daarentegen keurig in hun rode jasje. En ook Con Amore uit Noord- gouwe trok er in vol ornaat op uit. De muzikanten van de Witte van Haemstede hadden het 's avonds in Burgh wat gemakke lijker dan hun Zierikzeese mu- ziekmakkers. Na wat onweer en enkele spetters regen was het na zessen wat afgekoeld. Puffen daarentegen het 's mid dags ook in Haamstede waar in de namiddag de New Hope Sin gers onder leiding van Elvira Vos en de popgroep Case Cross- head afwisselend optraden. Er was deze dag nog meèr pop muziek te beluisteren. Door toedoen van de Stichting Pop muziek Zeeland is het niet zo zeer muziekdag maar popmu ziekdag. In Renesse kon het pu bliek daarom 's avonds ken nismaken met de popgroep Zeeuws Meisje. Een groep die zich vooral met klei-rock laat horen. Popmuziek ontbrak evenmin in Zierikjzee: 's Middags in Bro-- gum kodden de liefhebbers va£ de vermaarde 'popgroëp/ Thé' Doorzwijmelen bifeéfTèttéël- film over hun idolen. Door het warme weer echter trok de film niet meer dan twintig be langstellenden. 's Avonds ech ter was het in Brogum veel be ter bezet. Zo'n honderd blu esliefhebbers genoten er van een optreden van Homesick the Backstabbers: een Neder landse popgroep die in het bui tenland nog altijd een grotere bekendheid geniet dan in eigen land. Inmiddels timmert de groep ook in Nederland aardig aan de weg. Verwachting t/m zaterdag 30 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mld.temp. 25 graden Windkracht oost 5 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht oost 4 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei Zon op 05.29, onder 21.44 Maan op 0252, onder 16.29 28 mei Zon op 05.28, onder 21.46 Maan op 03.09, onder 17.43 29 mei Zon op 05.27, onder 21.47 Maan op 03.30, onder 1859 Nieuwe Maan: 1 juni (0557) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Deze uitzonderlijk warme meimaand eindigt koel. Woensdag en donderdag kan het op veel plaat sen nog 25 graden worden. Vanaf vrijdag zakken de temperaturen. In het weekend draait de wind naar noordelijke richtingen en stroomt aanmerkelijk koelere lucht het land binnen. In de noordelijke provincies haalt de temperatuur mogelijk niet eens meer de 20 graden. De afkoe ling gaat samen met een toenemen de onstabiliteit van de atmosfeer. Er gaan enkele regen- en onweersbui en vallen. Het weer verliest in het weekend zijn zonnig karakter. Toch betekent dat waarschijnlijk geen overgang naar een periode met westenwinden en wisselvallig weer. O O STEELAND - Op zaterdag 23 mei heeft het brandweerkorps van Duiveland afscheid genomen van brandwacht eerste klas J. Dane. Dit gebeurde tijdens een door het college van burgemeester en wethouders aangeboden avond in restaurant De Gre- velingen in Bruinisse. AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam heeft maan dag de 48-jarige Amsterdam- mer H. M. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens uitlokking van de roof van drie schilderijen. ZIERIKZEE - Met ingang van 31 mei kan men informatie over reizen per openbaar ver voer krijgen via een landelijk informatie-telefoonnummer: 06-9292. 1 oalle^huidwée informatienummers te verval- T Daèrmee 'infoL ^len. Dat houdt dus inrdat?&&£ de 06-lijn van de ZWN buiten gebruik wordt gesteld. Men kan via het nieuwe nummer in formatie krijgen over dienstre gelingen, tarieven en andere zaken die met het openbaar vervoer te maken hebben. Het nummer wordt in september officieel geopend door de mi nister van verkeer en water staat. Het is voorlopig te berei ken op maandag tot en met vrijdag van 07.00 tot 23.00 uur en op zaterdag en zondag van 08.00 tot 23.00 uur. ZlERIKZEESCHEfl NIEUWSBODE Si Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. ZIERIKZEE - Mooi, uitstekend gepresteerd. Het pu bliek genoot zichtbaar van het recital dat de mezzo sopraan Liesbeth Franken en pianiste Ellengard Jense zaterdag in de Zeeuwse Muziekschool in Zie rikzee gaven. Hoe warm het ook mocht zijn, het pu bliek klapte net zo lang totdat beiden besloten een toegift te geven ter afsluiting van dit experiment ter gelegenheid van de Dag van de Muziek. Wie verlangt er niet naar tij dens deze warme zomerdagen. Even uitpuffen en op een zon overgoten terrasje de beslom meringen van alledag opzij zetten. Als het aan een aantal horeca-ondememers van Ha venplein en Schuithaven ligt worden de mogelijkheden daarvoor uitgebreid. Zij heb ben een plan gemaakt om op verschillende gedeelten van Havenplein en Schuithaven terrasjes in te richten. Eigen lijk zou het inrichten van ter rasjes in het centrum gepaard moeten gaan met het autovrij of op z'n minst autoluw maken van het Zierikzeese centrum. Als je lekker op een terras van de zon wilt genieten is het per slot van rekening minder leuk als je daarnaast ook nog de uit- laatwalmen van een dichtbij geparkeerd staande automo biel in de neusgaten krijgt. Er zijn ook ooit eens ideeën gelan ceerd om al het blik van het Havenplein te verbannen en het Havenplein om te toveren tot een mengsel van park en terras. En wat zou er nou aan trekkelijker zijn dan zonder gestoord te worden door auto's midden in het centrum met een koele al dan niet alcoholische versnapering onder handbe reik je blik langs de fraaie ge vels van monumentenstad Zie rikzee te laten dwalen. Maar ja, de auto is een Heilige koe en het lijkt steeds moeilijker te worden om de ruimte die we hebben eerlijk te verdelen tus sen auto's en andere meer mi lieuvriendelijke vervoermid delen als fiets en bus. Wellicht dat als in de gemeenten Wes- terschouwen het automobili teitsscenario verder uitge werkt wordt, en in de praktijk blijkt te werken men in Zie rikzee ook een stapje verder durft te gaan. Maar een auto vrij centrum blijft vooralsnog toekomstmuziek. Als het er al obit van komt. P.K. BRUINISSE - Eind vorige week werd bij de mosselkwe kers eindelijk een vergunning om op mosselzaad te mogen vissen in de brievenbus gede poneerd. Tot groot ongenoegen van de kwekers mogen zij in een beperkt deel van de Wad denzee niet meer dan 80.000 tonnen mosselzaad opvissen. Het RIVO heeft bij een on langs gehouden zaadinventari satie een totaal bestand van 280.000 tonnen mosselzaad ge registreerd. Vandaag (dinsdag) en morgen varen 85 mosselvaartuigen on der protest uit om het hun toe gewezen deel(tje) zaad te van gen. Verdeeld over beide dagen mogen zij de helft van het toe gewezen quotum opvissen. De eerste groep kwekers die deze week op dinsdag heeft gevist, krijgt komende week woens dag gelegenheid de andere helft te vissen. Voor de tweede groep geldt het omgekeerde. Zij mogen volgende week op dinsdag vissen. De vergunningen zijn bij de be treffende kwekers met ver bijstering ontvangen. Het feit dat zij op de valreep op de post gingen roept binnen de sector uiteraard veel vragen op. Daar komt verder bij dat de be drijfstak zelf er van uit ging, minimaal de helft van de 280.000 tonnen te mogen opvis sen. Wat nu gebeurt is voor hen volkomen onbegrijpelijk, voor een vogel maakt het immers niet uit of het mosselzaad op de vrije banken, danwel op een kweekperceel ligt opgeslagen. Mosselsector-voorzitter Jan Louwerse uitte zich bijzonder teleurgesteld: ,,De onderhan delpartners aan de andere zij de van de tafel is het aardig ge lukt ons onnodig lang aan het lijntje te houden. Op het aller laatste moment is er nog even een zaadvisserij op een erg kleine hoeveelheid doorge duwd." Louwerse meent dat procederen tegen deze maatre gel te diep in het vlees zou snij den. Als er meer tijd beschik baar zou zijn, volgde een kort geding onherroepelijk. Louwerse: ,,Het warme weer bevordert de zaadval die mo menteel in ontwikkeling is. De tijd dringt. Het zou onverstan dig zijn nu in beroep te gaan. Wel worden vanuit onze sector Kamervragen overwogen, want op deze manier kunnen wij onmogelijk werken." De beperkte toewijzing zijn de wrange vruchten van de be moeienissen van natuur- en mi lieu-organisaties, over de in vulling van de Waddenzee. Zij claimden in eerste instantie een totaal verbod op een voor- jaarszaadvisserij. Niet alleen door de haast tropi sche temperaturen van de voor bije dag maar vooral ook door te kiezen voor pianowerken en liederen van Franse compo nisten als Claude Debussy, Claude Fauré, Henri Berlioz en Francis Poulenc ontstond er zaterdagavond in de concer truimte van de Zeeuwse Mu ziekschool een wat dromerige haast romantische sfeer die je ook terugvindt in de „droom- werken" van de Franse impres sionisten. Galante figuren die filosoferen over de liefde, ran ke schoonheden, licht en lente, mandolineserenades in de ma neschijn, de gelaarsde kat Dat de bevoorrading van de winkels in een historische stad als Zierikzee problemen ople vert kan niemand zijn ontgaan. De grote rijdende kolossen blokkeren regelmatig de smal le straten in het centrum, het geen nogal eens tot verkeers opstoppingen leidt. Hoewel zich de laatste tijd toch een kleine verbetering in deze si tuatie lijkt voor te doen - enkele bevoorraders maken bij het laden en lossen van hun waar gebruik van steekwagen- tjes - is het vinden van een oplossing voor dit probleem bepaald niet overbodig. Werkgroepje Op initiatief van de Zierikzee se Ondernemers Centrale (ZOC) is dit voorjaar een werk groepje samengesteld, be staande uit vertegenwoordi gers van gemeente, rijkspoli tie, ZOC en een functionaris van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond. Tijdens drie min of meer informele bij eenkomsten hebben de werk groepleden deze bevoorra- dingsproblematiek eens op een rijtje gezet. Daarbij werd de stad doorge licht op grond van de toegangs wegen, de bevoorradingsroutes en de verkeerstechnische om- maar ook mensen aangeslagen door een ongeneeslijke verve-, ling en morele eenzaamheid passeerden deze avond alle maal de revue en gaven dit reci tal van Liesbeth Franken en Ellengard Jense een wat ander karakter dan de gebruikelijke recitals. Duits Die bestaan meestal uit Duitstalige liederen van com ponisten als Schubert, Schu mann en Brahms. Bij het reci tal van Liesbeth Franken en Ellengard Jense daarentegen standigheden plus de proble men die zich op dit punt voor doen. Naast deze inventarisa tie hebben studenten van het Delta College in april onder zoek gedaan naar het bevoorra dingspatroon in het centrum. Infoblad Deze gegevens kunnen dienen als uitgangspunt voor een info bulletin dat de ZOC voor de on dernemers én de leveranciers wil opstellen en waarin duide lijk staat omschreven wat op het punt van het laden en los sen nu wel en niet mag in Zie rikzee, Gebleken is immers dat er op dit punt veel onduidelijk heden bestaan. Het is de bedoe ling dat dit info-blad vergezeld gaat met een plattegrondje van Zierikzee waarop de verkeers- circulatie staat aangeven. Voor deze plattegrond zorgt de ge meente. Eenvoudig Het werkgroepje heeft zich niet uitsluitend beperkt tot het op een rijtje zetten van de be- voorradingsproblematiek maar heeft ook geprobeerd om waar mogelijk eenvoudige oplossingen en verbeteringen aan te dragen. Deze suggesties houden onder meer in om hier was het allemaal frans wat de klok sloeg. Op zich niet vreemd gezien de studie frans die de mezzo-sopraan achter de rug heeft. De manier waarop de fransen in hun liederen hun gevoelens tot uitdrukking brengen spre ken de mezzo-sopraan zeer aan. Daarom ook heeft ze zich gespecialiseerd in Franse lie deren van vooral Fauré. Zijn werken maar ook andere liede ren van Poulenc, Berlioz en Du- parc kwamen zaterdag ruim schoots aan bod en daar bofte het publiek in Zierikzee mee. Met de liederen die Liesbeth Franken samen met haar zang pedagoge Francine Fregeres uit Zwijndrecht heeft ingestu deerd waren in eerste instantie bedoeld voor een programma van tekst en muziek voor de Alliance Francaise. Tben dat geen doorgang kon vinden werd al snel gedacht aan een frans getint recital, waarvoor en daar nog eens wat extra aan duidingsborden te plaatsen. Bovendien, zo luidt een van de suggesties zou van het parkeer terrein aan het 's-Heer Lau- wendorp beter gebruik ge maakt moeten worden. Hier voor moet het terrein even bui ten de stadsmuren beter wor den aangegeven. Deze aanbevelingen kunnen bovendien een rol spelen bij het herzien van het verkeers circulatieplan, iets waarvoor binnen de gemeenteraad al stemmen zijn opgegaan. AMSTERDAM - De waslijst van aantijgingen is ellenlang. Ze werden beschuldigd van hekserij, kindermoord en het plegen van illegale abortussen. Sommigen zouden tijdens be vallingen in slaap zijn geval len, terwijl anderen zich na ge dane arbeid te buiten gingen aan drank en voedsel. ZIERIKZEE - De subsidie van restauratie en/of rehabilitatie van woonhuismonumenten en beeldbepalende panden blijkt in Zierikzee in een behoefte te voorzien. Het budget van 250.000,- is dan ook al ruim schoots opgesoupeerd. De com missie ruimtelijke ordening en industrie bespreekt dit punt maandag 1 juni tijdens haar vergadering die om 19.30 uur begint. als 23 mei, de Dag van de Mu ziek werd geprikt. Als de volle agenda's van bei den het toelieten hebben ze we kelijks een uurtje samen gestu- dee, iets dat ze overigens al een paar jaar doen. De resultaten waren er zaterdag dan ook naar, want het publiek maar zeker ook zangpedagoge Frege res was na afloop zeer tevreden met de manier waarpp. beiden de liederen hadden vertolkt. En dat terwijl het programma bepaald pittig was. Zeker de twee liederen, l'Invitation au voyage en la vie antérieure van Henri Duparc waarmee het re cital werd geopend hadden een hoge moeilijkheidsgraad. Roos De meeste waardering had het publiek echter vooral voor le Spectre de la rose uit de cyclus van Les nuits d'été van Berlioz. In dit lied wordt het lot van een De heer Dane maakte dertig jaar deel uit van het korps. Hij verlaat de brandweer in ver band met het bereiken van de 55-jarige leeftijd. Burgemees ter A. Bergshoeff speldde hem de versierselen op voor dertig jaar trouwe brandweerdienst. Commandant L. A. Ista vertel de nog een aantal anekdotes uit de loopbaan van Joop Dane, waaronder de deelname aan wedstrijden. Hij eerde de heer Dane als een brandweerman die altijd onverschrokken en met de nodige moed zijn taak heeft verricht. In benarde si tuaties was hij meestal op de kritische plaatsen aanwezig. Daarbij was het de comman dant meerdere keren opgeval len hoe hij in zijn eentje de mensen terzijde stond en zo mogelijk verlichting probeer de te brengen in de voor de slachtoffers vaak niet zo roos kleurige situatie. Namens het korps kreeg de heer Dane twee beeldjes en zijn vrouw een bloembak overhandigd. Tbt ie ders verbazing marcheerde even later Oosterlands Fanfare het restaurant binnen om de af scheid nemende brandweer man een muzikale hulde te brengen. Tijdens deze avond werden nog meer brandweerlieden gehul digd. Burgemeester A. Bergs hoeff reikte aan de heren J. J. de Vlieger, J. Goudzwaard (Bzn) en J. Goudzwaard (Jzn) een onderscheiding uit voor twintig jaar trouwe brand weerdienst. Ook werd een aan tal leden van het korps onder scheiden voor hun studiezin. R. Dane en C. van der Werf ont vingen het certificaat hulpver lening en het diploma brand wacht eerste klas. Het certifi caat levensreddende handelin gen van de opleiding brand wacht werd overhandigd aan E. Ista, A. Ista, E. Vroegop, C. Dane en R de Vlieger. Tbt slot ontving L. P. Stouten het certi ficaat voor het module ver branding en .blussing van de opleiding onderbrandmeester. De feestelijke avond werd met een diner besloten. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 4750 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1150 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Nu de grote vraag naar subsi die voor de restauratie van woonhuismonumenten en beeldbepalende panden het budget van 2,5 ton overtreft moet de commissie zich buigen over het herverdelen van het stadsvernieuwingsfonds voor 1992. Verder moet de commis sie zich buigen over de lijst van restauraties die voor 1998 op het programma staan. ZIERIKZEE - Anton Amir uit Middelburg is door het bc- j stuur van de Zeeuwse Kunst kring uitgenodigd om de Zo- I mercxpositie'92 te openen. Dit openingswoord spreekt Amir I vrijdag 5 juni uit in Galerie Noordhavenpoort in Zierikzee en wel om 17.00 uur. Deze expo sitie is van zaterdag 6 juni tot en met 28 juni dagelijks (met uitzondering van maandag) tussen 13.00 en 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. Rapportage vermoedelijk deze week naar gemeente, politie en ZOC-bestuur ZIERIKZEE - Welke problemen doen zich voor bij de bevoorrading van de winkels in de binnenstad van Zierikzee en welke mogelijkheden zijn er om met re latief kleine ingrepen verbetering in deze problema tiek te brengen? Op initiatief van de Zierikzeese On dernemers Centrale (ZOC) heeft een werkgroepje zich hierin verdiept. Haar bevindingen gaan naar verwacht nog deze week naar gemeente, politie en de ondernemersorganisatie. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3