Kinderen zwemmen geld bij elkaar voor reddingsbrigade Commissie in het geweer tegen kosten cursussen D. van der Wekken voorgedragen als nieuwe wethouder Leuzen J. J. Geleijnse: Liever met vastgesteld budget werken Kiekieres speelt laatste theatersportwedstrijd dit seizoen Eerste actie voor aanschaf rubberboot Commissie financiën HQvansc Vergadering commissie abz VRIJDAG 22 MEI 1992 NR 25158 3 Hoewel het de laatste tijd re delijk stil is rond de mogelijke komst van een asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede blijkt het smeulende vuur van het racisme nog niet uitge doofd. Integendeel: deze week werden verschillende objecten in de Schouwse Westhoek be klad met racistische leuzen. De politie heeft de dader in middels in de kraag gevat en aan hem zal naar alle waar schijnlijkheid de rekening ge presenteerd worden van het weer schoonmaken van de be kladde objecten. Of de dader nog andere straffen boven het hoofd hangt is niet bekend. Nog belangrijker is de vraag of het bij dit ene exces zal blij ven of dat er meer aanhangers van ultra-rechts hun gevoelens publiekelijk zullen maken. De man in kwestie kan een een ling zijn, maar ook de spreek buis van een groep. Maar ook al zou de kladderaar een een ling zijn, dan nog is zijn actie verontrustend. De geschiede nis heeft geleerd dat vreemde lingenhaat vooral de kop opsteekt in tijden van recessie. Gelukkig voor iedereen valt het in Nederland met die reces sie nog mee, maar ik houd m'n hart vast als een recessie zich aandient. In ieder geval moet men niet aan struisvogelpoli tiek doen en zeggen 'dat het zo'n vaart niet zal lopen'. Het enige afdoende antwoord op racisme moet van de basis zelf komen. Wie de Tweede Wereld oorlog heeft meegemaakt weet wat het is om van huis en haard verdreven te worden en te worden vervolgd vanwege huidskleur, religie of politieke ideeën. Zij weten dat tegen ra cisme en fascisme niet vaak genoeg gewaarschuwd kan worden. P.K. VOLKEL - De 25-jarige M. Spelthen uit Uden is donder dag om het leven gekomen, na dat hij de schietstoel van een in de open lucht geparkeerd F-16- jachtvliegtuig van de lucht macht in werking had gesteld. De precieze toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. GRONINGEN - Officier van justitie mr. P. Dorhout heeft donderdag voor de rechtbank in Groningen tegen de 39-jarige M. O. een gevangenisstraf van twaalf jaar en een geldboete van 200.000 gulden geëist. De man wordt er van verdacht de leider te zijn van een Turks drugskartel. M. R. de Jong-van Loo wordt nieuwe fractievoorzitter PvdA ZIERIKZEE - D. van der Wekken wordt door de afdeling Zierikzee van de PvdA voorgedragen als opvolger van de onlangs bij een verkeerson geluk om het leven gekomen wethouder J. Groen. Dat werd gisteren, donderdag, bekend gemaakt. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo wordt de nieuwe fractievoorzitter. De voordracht van het be stuur van de afdeling Zie rikzee van de PvdA komt aan de orde tijdens een spe ciale ledenvergadering die op 27 mei gehouden wordt. Vërwacht wordt dat dè kan didatuur van Van der Wek ken ondersteund wordt. Vervolgens volgt tijdens de gemeenteraadsvergadering van 3 juni de officiële ver kiezing van de nieuwe wet houder. Als de gemeenteraad ak koord gaat met de benoe ming van Van der .Wekken iot wethouder is het de be doeling dat de nieuwe wet- hpuderalle portefeuilles van diens voorganger over neemt. Het gaat om de por tefeuilles onderwijs, sociale zaken, welzijn en volksge zondheid. ZIERIKZEE - „Naar mijn mening is dit niet te tole reren. Ik denk dat we beter met een bepaald budget kunnen gaan werken". Dat was het commentaar van VVD-woordvoerder J. J. Geleijnse op het voorstel om minstens 5000 gulden extra uit te trekken voor het volgen van cursussen of het bijwonen van confe rentie van gemeente-ambtenaren. Een en ander kwam gisteravond, donderdag, aan de orde tijdens de vergadering van de commissie financiën van de gemeente Zierikzee. Als ambtenaren op de hoogte willen blijven met allerlei wetswijzigingen, wijzigingen van voorschriften moeten ze op gezette tijden even terug naar de schoolbanken. Afgezien van het feit dat het bureau van de desbetreffende ambtenaar een of meerdere dagen onbezet is hangt daar een prijskaartje aan. Hoger In 1991 werd voor het volgen van cursussen en het bijwonen van conferenties een bedrag uitgetrokken van 12.000,-. In de praktijk vielen de kosten hoger uit en het ziet er naar uit dat die kosten nog verder zul len stijgen. „Gelet op de ge constateerde overschrijding en het feit dat ongetwijfeld nog een aantal cursussen zal moe ten worden gevolgd ware de ra ming te verhogen met 5000,-", aldus het voorstel van het col lege aan de commissie. haakte daar meteen op in 'en stelde voor om zowel met een budget te gaan werken als de behoefte aan het volgen van cursussen te peilen. „Je kunt je bijvoorbeeld ook afvragen of er meerdere mensen naar een en dezelfde cursus moeten gaan", aldus Geleijnse. SGP/ RPF/GPV-vertegenwoor diger W. F. Sprengelmeijer sloot zich aan bij Geleijnse. „Ik denk dat niemand hier blij mee is", aldus Sprengelmeijer. Commissievoorzitter wethou der L. J. van Gastel op zijn beurt sloot zich daar weer bij aan. „Ik denk dat we hier le ring uit moeten trekken", al dus de wethouder. Verder kwam tijdens de verga dering het verzoek van het Ad ministratief Dienstencentrum Zeeland om over te mogen gaan tot het instellen van een egali satiefonds aan de orde. Door een aantal gemeenten, waaron der Zierikzee, is op dit verzoek eerder negatief beschikt. Het ADZ heeft zich nu nogmaals met het verzoek tot het college gewend. Merkwaardig PvdA-woordvoerder D. van der Wekken bekritiseerde tijdens de vergadering de houding van de overige leden van de com missie. „Ik vind het een beetje merkwaardig dat een meerder heid van de commissie tegen het instellen van een ègalisa- tiefonds van het ADZ staat ter wijl men wel positief staat te genover een egalisatiefonds voor werkvoorzieningsschap De Zuidhoek". „Ik bespeur korte termijn- denken", voegde Van der Wek ken daar nog aan toe. Hij stel de dat in de vereniging van B, W en S men zich wel in meer derheid positief heeft uitgela ten over een egalisatiefonds voor het ADZ. De overgie com missieleden reageerden wat verbaasd op die mededeling. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal liet weten dat als er binnen B, W en S nieuwe ge zichtspunten naar voren zijn gekomen zij deze eerst wil ho ren voordat zij haar oordeel uitspreekt. Besloten werd een en ander tijdens de vergade ring van de commissie finan ciën nogmaals op de agenda te plaatsen. Als D. van der Wekken wethouder wordt krijgt hij de por tefeuilles onderwijs, sociale zaken, welzijn en volksge zondheid. Hoofd financiën A. J. Geleijnse tekende daar meteen al bij aan dat een dergelijke verhoging naar alle waarschijnlijkheid nog niet toereikend zal blijken te zijn. CDA-woordvoerder me vrouw M. A. Bij de Vaate-Ro- zendaal reageerde wat ver baasd op wat zij noemde 'een ware explosie' aan cursussen. Zij maakte er verder echter geen halszaak van. WD-vertegenwoordiger Ge leijnse reageerde een stuk fel ler. Hij stelde voor paal en perk te stellen en met een door de gemeenteraad vast te stellen budget te gaan werken. Een wat andere benadering kwam van de kant van PvdA-woord voerder D. van der Wekken. „Ik denk dat wat nu ontbreekt het vooraf formuleren van de behoefte aan het volgen van cursussen is". Hoofd financiën Gelijnse ZIERIKZEE - Op vrijdag 22 mei speelt het thea tersportgenootschap Kiekieres de laatste thuiswed strijd van dit seizoen. Het evenement vindt plaats in de Concertzaal te Zierikzee en de tegenstander van Kiekieres is het theatersportgenootschap Moeders Mooiste uit Leiden. In april was Kiekieres zelf te gast in Leiden en vorige week speelden de Zierikzeese thea tersporters in het Friese Leeu warden tegen de Noordsterren. De Friezen die in februari te gast waren in Zierikzee won nen met 87-76. Voor twee spe lers van Kiekiefes Natas ja Langerak en. Esther de Koning is het Vrijdag'de laatste wed strijd ïn de Zierikzeese kleu ren. In verband met een studie die zij beginnen kunnen ze vol gend seizoen niet meer uitko men voor Kiekieres. De wedstrijd begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE/NIEUWERKERK - De kop is eraf. De ze week zwommen ruim 50 kinderen geld bij elkaar voor de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland. De opbrengst van deze eerste actie is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe rubberboot voor de red dingsbrigade. De kinderen werden door door henzelf bijeen gesprokkelde sponsors gesteund. En dat le verde aardig wat op. „Er was er eentje bij die in haar eentje meer dan 100 sponsors heeft gevonden", aldus D. Meeles, voorzitter van de reddingsbrigade. De Reddingsbrigade Zierik- zee/Duiveland telt 180 leden en behoort daarmee tot de grotere sportverenigingen op Schou- wen-Duiveland. De belangstel ling voor de reddingsbrigade onder kinderen is groot. „Ze vinden het leuk om verschil lende diploma's en brevetten te halen. En het gaat spelender wijs", aldus Meeles. De leden van de reddingsbriga de komen niet alleen trouw naar de training maar offeren, zo bleek in zwemba'd Onder dak in Zierikzee en zwembad Dol-fijn in Nieuwerkerk ook graag hun vrije tijd op om te helpen geld bij elkaar te sprok kelen. „In de laatste editie van het clubblad hebben we een op roep gedaan om mee te doen met de zwemmarathon. En dat heeft gewerkt", aldus Meeles. In Zierikzee gingen zo'n 46 kin deren de boer op om sponsors te vinden. De geldschieters konden of een vast bedrag ge ven of een beloning per ge zwommen baantje in het voor uitzicht. stellen. Op het spon sorformulier werd men daarbij wel gewaarschuwd voor het en thousiasme én het uithou dingsvermogen van de kinde ren. „De meesten zwemmen in een half uurtje toch tussen de 40 en 60 baantjes. En dan kan dat sponsorbedrag toch aardig oplopen", aldus Meeles. Een aantal kinderen beperkte zich in het zoeken naar spon sors in familie- en kennissen kring. Sommigen posteerden zich bij de lokale supermarkt en wisten op die manier heel wat sponsors binnen te slepen. „Er waren ook kinderen bij die in dat halve uurtje dat ze tot hun beschikking hadden 75 baantjes zwommen", aldus Meeles. Meer acties Alles bij elkaar heeft de red dingsbrigade een bedrag van 25.000,- nodig voor de aan schaf van een nieuwe rubber boot met buitenboordmotor. „Zo'n boot gaat gemiddeld een jaar of acht mee en die we nu hebben is gewoon op", aldus Meeles. Dergelijke rubberbo ten worden door de reddings brigade ingezet bij de strand- bewaking bij onder meer het strandje bij de Zuidbout in Ouwerkerk. Verder wordt de hulp van de reddingsbrigade regelmatig in geroepen voor de begeleiding van sportevenementen. Tijdens de Havendag in Zierikzee geeft men acte de présence, maar ook bij een triathlon, waarbij een van de onderdelen uit zwem men bestaat, is men aanwezig. „En vorig jaar is Sinterklaas in Zierikzee ook met een rub berboot binnengekomen", al dus Meeles. De leden van de reddingsbriga de wordt geleerd wat te doen in allerlei verschillende situaties. „We brengen ze bijvoorbeeld kennis van binnen- en buiten water bij en we leren ze bij voorbeeld hoe ze toch gericht naar drenkelingen kunnen zoe ken als het water niet helder is. Vanavond, vrijdag, wordt de eerste fondsenwerfactie afge sloten door leerlingen van de J. W. van den Doelschool uit Zie rikzee. Zij gaan vanavond hun baantjes trekken. Optimistisch Voorzitter Meeles heeft er alle vertrouwen in dat de acties uit eindelijk het gewenste resul taat op zullen leveren. „Ik denk dat we toch minstens ruim driekwart van het bedrag zelf bij elkaar kunnen. En we hopen dat de gemeente Duive- land ook een financiële bijdra ge wil leveren. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 27 mei, 19.30 uur, vergadert de commissie finan ciën van de gemeente Wester- schouwen. De openbare bijeen komst wordt gehouden in het gemeentehuis van Burgh- Haamstede. Voor het verkeerscirculatie- en het parkeerbeleidsplan wordt aan de commissieleden ge vraagd een krediet ter beschik king-te stellen. Een ander ver keerstechnisch onderwerp be treft de bouw van voetgangers- en rijwielbruggen in de omge ving van het industrieterrein. Ook voor een onderzoek naar de toeristenbelasting wordt ge vraagd een geldbedrag ter be schikking te stellen.. Tévens wordt aandacht geschonken aan de exploitatie-overeen komst van de Oostenrijkse zo merwoningen. Naast genoem de onderwerpen staat verder op de agenda de behandeling van de jaarrekeningen en be grotingen van een aantal in stellingen. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Het ene baantje na het andere. (Foto: Joop van Houdt). WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 meiZon op 05.34, onder 21.39 Maan op 01.48, onder 11.53 24 meiZon op 05.33, onder 21.41 Maan op 02.05, onder 13.01 25 meiZon op 05.31, onder 21.42 Maan op 02.21, onder 14.09 Laatste Kwartier: 24 mei (1753) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperaturen blijven ruim boven het meigemiddelde. Wel neemt de kans op een onweersbui geleidelijk toe. Zaterdag zou het in de zuidelijke provincies tot lokaal onweer kunnen komen. Zondag en maandag is de kans daarop nog wat groter. Bovendien komt het onweer dan waarschijnlijk noordelijker. Met de toenemende onweerskansen wordt het minder zonnig. Zondag en vooral maandag kan bewolking de zon behoorlijk hinderen. Dinsdag draait de wind naar het noordoosten en stroomt tijdelijk wat koelere lucht ons land binnen. Daarna moet de temperatuur zich weer herstellen. Ook al is het weer niet meer zo sta biel, de vooruitzichten op een om slag naar koel en regenachtig weer met westenwinden zijn er nóg steeds niet. BURGH-HAAMSTEDE - Op dinsdag 26 mei vergadert in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede de commissie alge mene en bestuurlijke zaken van de gemeente Westerschou- wen. De vergadering begint om 16.00 uur. Aan de leden van de commissie wordt de aanbesteding van de uitbreiding cq verbouwing van het gemeentehuis voorgelegd. Tévens kunnen zij kennisne men van de personeelsproble- matiek van de Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland. Mede met het oog op de zomer maanden wordt de planning van de parkeercontroleurs en de organisatie van de strand- reddingsbrigade doorgeno men. Verder wordt er gespro ken over Public Private Part- nershipsponsoring, een samen werkingsverband waarbij het bedrijfsleven via sponsoring projecten van de overheid mee- financiert. Ook de aanschaf van wandborden ten behoeve van relatiedoeleinden komt aan de orde. ZIERIKZEESCHEÜI NIEUWSBODES! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uür en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3