ïvinune Brouwse basisschoolkinderen kiezen hun favoriete boeken Sirjansland wil verbetering van de verkeersonveiligheid bij het dorp streeknieuws Boekkeuze ook onderdeel van landelijke kinderjury Voorrangssituatie op drie kruispunten aan de Bredeweg zou gewijzigd moeten worden DONDERDAG 21 MEI 1992 NR 25157 T— trouwringen I by Martinshot Twinline is kreatief met goud. Geen saaie juwelen, maar trouwringen die echte sieraden zijn. Voegloos gesmeed en met de hand afgewerkt. JUWELIER Dam 10 - Zierikzee Tel. 01110-12443 staan, zes prijswinnaars. Hij overhandigde ze een boek dat beschikbaar werd gesteld door de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De burgemeester haalde herin neringen op aan de manier waarop hij als kind boeken las. ,,Op mijn buik voor de kolen- kachel. Dan kon je helemaal wegdromen in het verhaal dat je. aan het lezen was". Hij ver telde de kinderen dat lezen niet alleen leuk is om te doen maar dat het ook heel belangrijk is om goed te leren praten en schrijven". Dat niet alle kinderen lezen leuk vinden bleek uit een reac tie van de 13-jarige Djamila van Donk van de OBS De Schouw. ,,Ik vind lezen niet zo leuk omdat je in de klas ook een bespreking moet houden over een boek dat je hebt gele zen. Ik houd wel van voorlezen. Mijn vader heeft het boek Nachtlopers voorgelezen aan mijn broertje. Ik luisterde ook mee en ik vond het zo mooi dat ik het bovenaan mijn lijstje heb gezet". Volgens bibliothecaresse Etina van der Sluijs zijn onder de kinderen in Brouwershaven veel 'boekenwurmen'. „Brou wershaven is een drukke uit leenplaats. Er komen altijd heel veel kinderen van beide scholen in de bibliobus". De boeken waaruit de kinderen een keuze mochten maken ten behoeve van de kinderjury werden de afgelopen maanden op school gezet. In totaal kwa men in 1991 170 nieuwe kinder boeken op de markt, zowel van Nederlandse auteurs als verta lingen van boeken van buiten landse schrijvers. BURGH-HAAMSTEDE Studiedag De afdeling Zeeland van de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk houdt woensdag 3 juni een stu diedag in de Nederlandse Her vormde kerk in Haamstede (in gang. aan achterzijde). Deze studiedag, de vijfde in succes sie begint om 14.30 uur met koffie. De dag zelf begint om 15.00 uur. Als inleiders zijn G. G. de Kruyf uit Aphen aan den Rijn en dominee C. L. de Rooy uit Iferneuzen uitgenodigd. De Kruyf zal deze dag ingaan op het leed geleden op Golgotha. Na de koffiemaaltijd die om ongeveer 18.30 uur begint houdt dominee C. L. de Rooy een catechismuspreek over de ke. Het is wellicht wenselijk dat verkeer dat vanaf de smid se komt voorrang krijgt op het verkeer dat over de Lageweg rijdt. Burgemeester Bergs- hoeff zegde toe dat daarover advies gevraagd zal worden aan de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland. „De suggestie om in de Lageweg eenrichtingsver keer in te voeren wees hij van de hand. „Dat heeft geen effect in een straat met weinig ver keer". Verder werd gepraat over de wenselijkheid om bij de Blau we Keet een extra (eventueel afsluitbaar) fietsenrek neer te zetten voor scholieren die daar op de bus stappen. Omdat dat aan de overzijde van de gevaar lijke Rijksweg N-59 moet ge beuren werd door het comité Sirjansland Vooruit de sug gestie gedaan om'daar een met verkeerslichten beveiligde voetgangersoversteekplaats te realiseren. Maar dat is volgens de burgemeester niet mogelijk omdat de situatie met de uit- rij stroken en de parallelwegen daar ter plaatse heel ingewik keld is. „Onze bevindingen zijn dat de eigenaar van de weg, Rijkswaterstaat, daar niet aan wil meewerken. Wellicht als de gemeente Duiveland alle kos ten op zich neemt, maar die zijn heel hoog". Bergshoeff ver telde dat hij er bij Rijkswater staat op aandringt om de maxi mum snelheid op de Rijksweg N-59 terug te brengen van 100 naar 80 kilometer per uur. Tijdens de bijeenkomst kwam ook de geluidsoverlast ter sprake die dorpsbewoners heb ben van (bij Kievit) geparkeer de vrachtwagens waarvan de koelinstallatie ook 's nachts doordraait. Verder werd de suggestie gedaan om via het aanleggen van een beplan- tingsstrook tussen de Lageweg en het terrein van Hanse Staal bouw het gezicht op dit be drijfsterrein -te onttrekken. Hoofd dienst gemeentewerken D. A. Haak vertelde dat bin nenkort met de eigenaar van het bedrijf overleg wordt ge voerd om de problemen te be spreken die voortvloeien uit de vestiging van een dergelijk be drijf binnen de bebouwde kom. „Er moet wat gebeuren". betekenis van Christus' lijden en zijh nederdaling ter helle. Naar aanleiding van deze inlei dingen bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen. Tót 1 juni kan men zich hiervoor, op geven bij G. Steenaard, tele foon 01106-201. RENESSE Oud papier ophalen Op zaterdag 23 mei halen leden van de muziekvereniging Luc- tor et Emergo oud papier óp in de kern Renesse. Bewoners wordt verzocht het oude papier en karton gebundeld aan de stoeprand gereed te zetten. Men begint rond te rijden om 08.30 uur. NOORDGOUWE Con Amore Muziekvereniging Con Amore geeft op zaterdag 23 mei een concert in de Pauwstraat te Noordgouwe. Mocht het slecht weer zijn, wat zeer onwaar schijnlijk is, dan wordt het concert verplaatst naar de Ne derlandse Hervormde kerk van Noordgouwe. Op het pro gramma dat wordt gespeeld staan muziekstukken als de Alpenrozenwalzer, de Neckar- tal-march en Du bist wunder- bar, aangevuld met andere werken uit het repertoire. Het concert wordt voorafgegaan door een rondgang van de drumband met de fanfare. Het muzikale gebeuren begint om 19.30 uur. NIEUWERKERK Collecte De jaarlijkse collecte ten bate van het Astmafonds heeft in Nieuwerkerk 1249,30 opge bracht. Gevers en collectanten worden door de organisatie be dankt. OOSTERLAND Opbrengst bazar De bazar die op initiatief van peuterspeelzaal 't Kraaiennest werd gehouden in dorpshuis Oosterhof bracht bruto 2.000 gulden op. De bazarcommissie is zeer tevreden met dit resul taat dat mede mogelijk werd omdat middenstanders uit Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sir jansland en Zierikzee prijzen beschikbaar stelden. De op brengst van de bazar wordt ge bruikt voor de.aanschaf van nieuw speelgoed en materiaal voor de peuterspeelzaal. BRUINISSE Dakbrand Dinsdagavond omstreeks 21.00 uur rukte de brandweer van Bruinisse uit voor een dak brand aan een vakantiewoning in de Plantage. Een begin van brand ontstond nadat dakbe- dekker S. een plat dak van een nieuwe daklaag had voorzien. Het Bruse brandweerkorps, dat binnen enkele minuten ter plaatse arriveerde, bluste de brand met twee hogedrukstra- len. Opbrengst Astma collecte De gehouden huis-aan-huis col lecte voor het Astma Fonds in Bruinisse heeft 1903,65 opge bracht. Gevers, geefsters en collectanten worden hiervoor hartelijk bedankt. Tuinconcert In 't Opper Als de weersomstandigheden het toelaten zal muziekvereni ging Nu met Hope maandag 25 mei een buitenconcert geven in de tuin van het verzorgings huis In 't Opper. Het optreden van het muziekkorps vangt aan om 19.30 uur. Bij regen vindt het concert geen doorgang. Helpt Elkander Afgelopen dinsdag 19 mei gin gen de leden van de Hervorm de vrouwenvereniging Helpt Elkander op reis naar Putten in de provincie Gelderland. De Bruse dames werden hier ont vangen bij het bedrijf Smits BV waar zij verschillende soor ten koffie, thee, noten en gebak uit eigen keuken kregen aange boden, alles uit natuurproduk- ten bereid. Na al dit lekkers werd een en ander verteld over het ontstaan van het bedrijf. Zelfs bij de bouw van de firma is slechts gebruik gemaakt van natuurvriendelijke materia len. Een dia-presentatie maak te duidelijk hoe het bedrijf wordt geëxploiteerd. Vervol gens werd er een rondleiding gemaakt langs de kwaliteits dienst en de diverse produktie- afdelingen. In de eigen bakke; rij worden onder meer reform koeken gebakken en op een speciale afdeling worden na- tuurcosmetica vervaardigd. Na de leerzame excursie vertrok het gezelschap naar Hoender- loo waar in hotel Rust een wei nig de lunch werd gebruikt. Over de Veluwe ging de reis verder naar Harderwijk. Met name de boylévard en het win kelcentrum kregen de aan dacht van de Bruse dames. In het oude stadje Montfoort werd het diner gebruikt. Op de terugweg sprak mevrouw De Korte haar dank uit aan chauf feur Nelis Hage en de dames. De geslaagde reis was in een opperbeste sfeer verlopen. Kleding- container De Stichting Kleding Inzame ling Charitatieve Instellingen uit Den Haag heeft de kleding-1 container in Bruinisse ver plaatst van de Molenweg (par keerplaats gemeentewerken) naar de parkeerplaats in de Nieuwstraat. Deze kledingcon- tainer is bedoeld voor kleding, beddegoed en schoeisel (aan el kaar gebonden). Gordijnen zijn eveneens welkom maar vodden mogen niet in de container worden gedeponeerd. Het is ook niet de bedoeling dat vuile en versleten kleding in de con tainer terecht komt. De kle ding die wordt ingezameld gaat naar de Derde Wereld en Roemenië. Tfen bate van dit laatste land wordt momenteel actie gevoerd. Daarnaast zijn er ook andere doelgroepen. Zo heeft de Stichting Kleding In zameling Charitatieve Instel ling steun aan landgenoten in Indonesië en aan projecten in Lesotho. KAPELLE Stekkenbeurs Onder auspiciën van de Zeeuw se Fuchsia Vereniging wordt zaterdag 23 mei een stekken beurs gehouden in,het gebouw van de Groene School in Kapel- Ie. Deze beurs' begint om 13.00 uur. Dit jaar heeft deze stek kenbeurs een wat andere opzet. De leden brengen niet alleen een keur van jonge fuchsia plantjes mee maar ook allerlei andere planten. MIDDELBURG Expositie In de kapel en consistorie te Hoogelande in Middelburg to nen Else Ringnalda, José van Roosmalen en Dorine Zelders tussen maandag en 29 mei beel dend werk. Dit gebeurt in de vorm van een atelier tentoonstelling waarbij tot vrijdag 20.00 uur aan de beel den wordt gewerkt. Deze expo sitie heeft de naam De blote he mel gekregen; dit ter on derstreping van de openheid van het Hoogelandsche land waarin de beelden zijn opgeno men. Zowel Ringnalda, van Roosmalen en Zelders studeer den aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Utrecht. Ringnalda laat in deze atelier tentoonstelling vooral sensueel werk zien, waarbij de mensfi guren een bijna dierlijke uit straling. Van Roosmalen blijkt vooral geïnspireerd te zijn door de natuur. Haar beelden zijn dragers van een verstilde poë zie of verwijzers naar een ro mantisch idee. Zelders zoekt haar inspiratie vooral in de Griekse godenwereld. Deze vormt het uitgangspunt voor haar bronzen sculpturen. De tentoonstelling De Blote He mel is van maandag 18 tot en met donderdag 28 mei te zien in de kapel en consistorie te Hoogelande en wel tussen 12.00 en 19.00 uur. BEEK-UBBERGEN - De Ver eniging Das Boom in Beek- Ubbergen heeft de beloning verhoogd voor de gouden tip die leidt tot aanhouding van degenen die eind vorige maand twee Jonge dassen hebben doodgeslagen in Meinweg bij Roermond. Advertentie Burgemeester Labruyère vertelt hoe hij vroeger zelf boeken las: „Op zijn buik voor de kalenkachel". (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - „De afgelopen weken hebben jullie in totaal 814 boeken gelezen. Dat is ongeveer negen boeken per kind. Echt fantastisch, ik ben hartstikke trots op jullie". De burgemeester van Brouwershaven L. N. Labruyè re reageerde enthousiast op de deelname van de leerlingen van de twee Brouwse basisscholen OBS De Schoener en de School met de Bijbel De Schouw aan de landelijke kinderjury. Een initiatief waarbij de kinderen via een formulier aan gaven welke van de kinderboeken, die in 1991 op de markt kwamen, zij het mooiste vinden. De persoonlijke boekentop-5 van elk kind wordt ingestuurd naar Hilversum en vormt zo onderdeel van de landelijke gegevens op basis waarvan het populairste kinderboek wordt vastgesteld. In Brouwershaven werd de deelname aan de kinderjury georganiseerd vanuit de scholen. De leerkrachten werkten daar bij samen met de medewerk sters van de bibliobus, Etina van der Sluijs en Elles Hubers. Om de deelname aan de lande lijke kinderjury voor de leer lingen van De Schouw en De Schoener nog leuker te maken werd dinsdagmorgen in de gymnastiekzaal van de scholen een bijeenkomst gehouden waarbij de boeken die de Brouwse basisschoolleerlingen het mooiste vonden centraal stonden. Een groot deel van die boeken stond uitgestald op een tafel. Bibliothecaresse Elles Hubers kreeg de groep van 91 kinderen in de leeftijd van zes tot 12 jaar al snel aandachtig en muisstil door voor te lezen uit Een pak je voor mevrouw Larietant. Een boek waarin de schrijfster Elvie Donnelly beschrijft hoe het leven van een alleenstaan de vrouw verandert vanaf het moment dat zij per post twee vogelbekdieren uit Australië ontvangt. Uit de gegevens, die daarna be kend werden'gemaakt* door de eerste medewerkster van de bi bliobus Etina van der Sluijs, bleek dat heel veel kinderen dit boek op hun persoonlijke top 5 lijst hadden gezet. Ande re boeken die hoog scoorden in de leeftijdscategorie zes tot ne gen jaar waren Dikkie Dik van Jet Boeke, Helemaal alleen van M. Gay, Poesjes, kijk hoe ze groeien, een educatief boek van Royston en Je vader is een aap; een boek waarin het the ma gepest worden op school centraal staat. In de persoonlijke top-5 van de leerlingen van tien jaar en ou der kwam het boek Aardige moordenaars van M. van der Heijden het vaakst voor. De voorkeur van de meeste oudere kinderen ging verder uit naar Halte tramhuis van M. van der Heijden, Het zwaard en het kruis van Delaby, en Nachtlo pers van Mieke van Hoofd. Deze boekenkeuze van de Brouwse kinderen wordt in Hilversum gemengd met die van ongeveer 20.000 kinderen uit heel Nederland. De resulta ten daarvan worden op 16 juni landelijk bekend gemaakt. Af gelopen dinsdag stond het re sultaat van Brouwershaven centraal. Burgemeester La bruyère trok uit de namen van de kinderen die het boek Een pakje voor mevrouw Larietant of Aardige moordenaars boven- aan hun formulier hadden De bespreking vond dinsdag avond plaats in het dorpshuis te Sirjansland naar aanleiding van de veranderingen die de af gelopen tien jaar in het dorp werden gerealiseerd in het ka der van het dorpsplan. Zoals de verbouwing van het dorpshuis, de verbouwing en uitbreiding van de openbare basisschool, de bouw van negen woningen, verplaatsing van de bushalte plus neerzetten abri voor buurtbus en het opknappen en opnieuw inrichten van de Dorpsstraat en de omgeving van de smidse. Uit de reacties bleek dat de in woners van Sirjansland met dat alles heel tevreden zijn. Daarbij werd met name de her inrichting van de Dorpsstraat genoemd, die pas werd gereali seerd. Desondanks leven er nog de nodige wensen onder de dorpsbewoners. Die werden door het comité Sirjansland Vooruit al eerder via een brief kenbaar gemaakt aan het col lege van burgemeester en wet houders. Men maakt zich zor gen over de snelheid waarmee over de Lageweg wordt gere den. „Veel weggebruikers, die in de richting Dreischor gaan, gebruiken die weg door het dorp om een stuk van de Brede weg af te snijden", aldus de se cretaris van het comité, ing. A. J. de Hulster. Uit andere reac ties bleek dat regelmatig 'bij- na'-ongelukken plaatsvinden, met name op de kruising bij het dorpshuis. Burgemeester Bergshoeff toon de zich een voorstander van het zodanig omleggen van de rij richting dat men vanaf het dorpshuis niet meer de Lage weg mag oprijden. Ook kwam het veranderen van de voor rangssituatie bij de aanslui ting op de Dorpsstraat ter spra- SIRJANSLAND - Het Duivelandse college van b en w gaat in overleg met de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland bekijken of het wenselijk is de voorrangssi tuatie op drie kruispunten op de Bredeweg bij Sirjansland te wijzigen. In plaats van het verkeer dat over de Bredeweg rijdt, zou het verkeer dat vanuit de Greve- lingenstraat, de Lageweg of de Zandweg de Bredeweg wil oprijden voorrang moeten krijgen. De toepassing van de standaard regel 'verkeer van rechts heeft voorrang' op die kruispunten zou de snelheid waarmee wordt gereden over de Bredeweg én de Lageweg (die door het dorp loopt) kunnen verlagen. Dat kwam naar voren tijdens een bespreking tussen het dagelijks bestuur van de gemeente Duiveland en de inwoners van het dorp Sirjansland. De inwoners van Sirjansland zijn zeer tevreden over de wijze waarop de Dorpsstraat en de omge ving van de smidse is opgeknapt. Archieffoto Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5