Eerst naar één gemeente, dan kijken naar regio-vorming Cursus Anders kijken naar gedrag geeft ouders inzicht in opvoeding Eigenlijk zou deze cursus voor iedereen verplicht moeten zijn Forse boete Bruenaar Geschied kundigen naar Schouwen Negentiende Lions Wandel mars Garage Kerkwerve CDA-Zierikzee vormt mening over gemeentelijke herindeling f DONDERDAG 21 MEI 1992 NR 25157 3 V.l.n.r. Rita Schot, drs. orthopedagoog Ellen Dreijer en Evelien Perquin. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Zeuren om een ditje of een datje. Ein deloos tegenstribbelen wanneer het uur van kinder bedtijd is aangebroken, consequent later thuisko men dan is afgesproken of de tienerkamer de „allu re" van een vuilnisbelt geven. Ouders weten daar al les van. Hun kinderen mogen dan schatten zijn, maar af en toe zou je ze 't liefste achter het behang plakken. Hoe je als ouder in dergelijke situaties het beste kunt handelen leert de cursus Anders kijken naar gedrag. Een cursus die gegeven wordt door de orthopedagogen Ellen Dreijer en Rini Stoutjesdijk van het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo uit Goes. Alles welbeschouwd is het een beetje vreemd. Voor alles en nog wat heb je tegenwoordig in dit land een diploma nodig maar voor het zo ongeveer moeilijkste vak ter wereld: het opvoeden van kinderen is zo'n bewijs van deskundigheid of vakmanschap niet nodig. Dat kan iedereen blijkbaar van zelf. Ouders weten echter wel beter. Hun voortdribbelende oogappel van slechts een paar turven hoog kan zich bij tijd en wijle ontpoppen als een door gewinterde tiran die met veel gedrein zijn wil probeert op te leggen en met pubers zitten ou ders soms helemaal met de handen in het haar. Eigen bureau Dat het grootbrengen van het kroost helemaal niet zo van zelfsprekend is als het lijkt we ten de orthopedagogen Ellen Dreijer (uit Zierikzee) en Rini Stoutjesdijk als geen ander. Na een onderwijscarrière van tien, De opkomst van de ledenverga dering was zeer matig. Naast drie leden van het bestuur wa ren vanuit de raad wethouder P. de Rijke en raadslid W. de Oude aanwezig. Slechts twee leden van de afdeling vonden het onderwerp de moeite waard om hun plaats in de tuin of voor de televisie te verruilen voor een stoel in De Driehoek. De fractievoorzitster van het CDA in Zierikzee, mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, gaf deze avond een aanzet tot ge- dachtenwisseling over een ge meentelijke herindeling. Allereerst zette zij voor de ge- elf jaar en een jarenlange uni versitaire studie hebben ze sinds september vorig jaar in Goes een eigen pedagogisch hulp- en adviesbureau dat ou ders, leerkrachten en al die an deren die betrokken zijn bij de opvoeding van kinderen met raad en daad bijstaat in geval zich opvoedings- en/of leerpro blemen voordoen of dreigen voor te doen. In geval van problemen probe ren de beide orthopedagogen om in overleg met de ouders snel en effectief hulp te bieden. Die hulp kan bestaan uit het (individueel) begeleiden van het kind, maar ook uit het be geleiden van de ouders. Doen zich opvoedingsproblemen voor dan is er immers nogal eens sprake van een niet geheel soepele wisselwerking tussen opvoeder en kind. Is het beter voor het kind dan verwijzen beide orthopedagogen de kin deren soms ook door naar een schoolbegeleidingsdienst of een tweedelijns voorziening. dachtenvorming uiteen wat de positieve en negatieve kanten zijn van een herindeling. De si tuatie van het heden waarbij er sprake is van zes gemeenten werd afgezet tegen die van de toekomst wanneer er op het ei land mogelijk slechts één ge meente overblijft. Voordelen van de huidige situatie noemde mevrouw Bij de Vaate dat er korte lijnen bestaan tussen de burger en bijvoorbeeld de ge meenteambtenaar of het raads lid en dat de gemeente en haar politiek dicht bij de burger staat, wat maakt dat ook de binding van een burger met de Behalve het adviseren en hulp bieden in geval van opvoe dings- en leerproblemen hech ten Ellen Dreijer en Rini Stout jesdijk ook veel waarde aan het geven van voorlichting over de ontwikkeling en de opvoe ding van kinderen. Het beant woorden van vragen over deze zaken en het geven van voor lichting kunnen voorkomen dat ouders zich pas melden als de problemen al aan het dag licht zijn getreden. In het kader van deze preventie heeft het tweetal begin deze week de eerste cursus Anders kijken naar gedrag afgerond. Eeri cursus van zeven weken waarin opvoeders aan de hand van vooral praktische oefenin gen en voorbeelden niet alleen informatie kregen over opvoe dingsprocessen maar ook vaar digheden aanleerden om de omgang met hun kinderen waar mogelijk te verbeteren. Zo'n zestien belangstellenden, onder wie zo'n zeven Schou- wen-Duivelanders schreven zich in voor deze cursus, waar voor twee groepen (een voor jongere kinderen en een voor jongeren vanaf 13 jaar) werden gevormd. De ene deed dat be roepsmatig, de ander weer puur uit interesse terwijl een derde het idee had dat de con tacten met de kinderen toch niet altijd even soepel verlie pen. Ander beeld Schetst de reclame nog altijd gemeente groot is. Daarbij vond zij de werksfeer voor de ambtenaren goed terwijl er bij een herindeling geschoven moet worden met posities. Als zwakke punten van de huidige situatie werden genoemd dat de besturen van intergemeente lijke regelingen als een water schap voor de burger niet dui delijk zijn. En het feit dat de afzonderlijke gemeenten door hun kleine in wonertal geen sterke gesprekspartner vormen in on derhandelingen waarbij men het gevaar loopt als afzonder lijke gemeente niet in aanmer king te komen voor subsidies. Mevrouw Bij de Vaate besloot haar inleiding met de keuze mogelijkheden die openstaan: ofwel niet meedenken over een herindeling en afwachten, of wel naar één of drie gemeenten op Schouwen-Duiveland of na gaan denken over de vorming van een regio. Uit de discussie werd al snel duidelijk dat een gemeentelij ke herindeling onontkoombaar is. De optie te komen tot drie gemeenten werd direct van ta fel geveegd. Wethouder De Rij- het beeld van het ideale huisge zin dat in volledige harmonie met elkaar onder een dak leeft, de praktijk van alledag geeft een ander beeld te zien. Ouders die soms met de handen in het haar zitten omdat er met Jan tje of Elsje gewoon geen land te bezeilen is of die moeten erken nen dat ze de situatie thuis niet meer helemaal in de hand heb ben zijn bepaald geen zeld zaamheid. Lef Wie als ouder tbegèeft dat het opvoeden van de kinderen niet altijd vlekkeloos verloopt heeft lef. Zeker als de'omge ving nog zo'n houding aan neemt dat iedereen toch wel in staat moet zijn om zijn kroost „netjes" op te voeden. Wie in zo'n situatie verkeert is gauw geneigd zichzelf een brevet van onvermogen te geven als het met de kinderen om wat voor reden dan ook niet helemaal lukt en hij of zij genoodzaakt is de hulp in te roepen van een deskundige. Problemen met de kinderen blijken in de beste families voor te komen. Dat is tijdens de cursus waarbij driftig erva ringen werden uitgewisseld eens te meer duidelijk gewor den en dat moet voor menige cursist een hele geruststelling zijn geweest. Rita Schot en Evelien Perquin, twee Zierik- zeese cursisten beamen het grif. Je moet als ouder, zo heb ben ze geleerd ook kunnen ac- ke verwoordde het nog het meest duidelijk. „Ik zou het een ramp vinden als we naar drie gemeenten gaan, binnen de verschillende gemeentelijke samenwerkingsverbanden zit je dan namelijk nog met drie besturen. We moeten naar één gemeente". Waarnemend voor zitter van het bestuur, de heer J. Blom voegde daar aan toe dat als alles bij het kleinschali ge blijft de gemeenten de kans lopen veel voorzieningen kwijt te raken of dat de burger meer voor deze voorzieningen moet betalen. „Over zaken als socia le voorzieningen, scholen, cul tuur en sport moet grootscha lig een beleid worden gevoerd, willen we deze in huis houden en betaalbaar laten blijven", aldus Blom. Penningmeester Van Hekke gaf een ander voordeel name lijk dat de raad van de gemeen te die overblijft zich kan bezig houden met de grote lijnen in beleid en dat specialistische za ken kunnen worden overgedra gen naar een groter ambtenare napparaat. Aan het geschuif met posities bij een herinde ling valt niet te ontkomen, vol- cepteren dat je aanpak geen succes heeft. Dat is echter geen ramp. Dit stukje gezond denken waardoor ouders een mislukte poging wat meer relativeren is een van de onderdelen van de cursus. Een ander element waaraan tijdens de zeven bij eenkomsten aan de hand van allerlei persoonlijke ervarin gen aandacht is besteed is het krijgen van inzicht in het effect dat het gedrag van de ouders heeft op de kinderen. Zonder het zich wellicht te realiseren zijn die effecten groot. Als een ouder steevast hamert op de minder prettige eigenschappen van het kind, kan dat tot een negatief zelfbeeld bij het kind leiden, met alle gevolgen van dien. Zo'n kind zal dit negatie ve gedrag dan ook in contacten met anderen ten toon spreiden. Behalve het verkrijgen van in zicht in hoe de interactie tussen opvoeder en kind verloopt is tijdens de cursus ook ruim schoots aandacht besteed aan hoe ongewenst gedrag kan wor den veranderd. Dit is mogelijk door goed gedrag te belonen met een complimentje of een aai over de bol. Tb vaak nog reageren ouders al leen bij ongewenst gedrag van hun kroost. Maar ook bij ouders zelf moet het gedrag soms hier en daar worden bijgesteld. Door elkaar opmerkzaam te maken op be paalde gedragingen zijn de cur sisten hierop attent gemaakt. Heel vaak heeft men het im mers niet eens door dat een be paald gedrag een bepaalde sfeer of spanning oproept. Met de zeven bijeenkomsten van steeds twee uur zijn de cur sisten natuurlijk nog geen per fecte opvoeders. Die bestaan immers niet want opvoeden is en blijft gelukkig mensen werk, maar dat ze veel van de cursus hebben opgestoken staat voor Rita Schot en Eve lien Perquin als een paal boven water. Zo heeft Rita Schot - een perfectioniste in de dop - ge leerd dat een foutje maken er gewoon bij hoort. Door dit te accepteren is ze wat zelfverze kerder en rustiger geworden, hetgeen de verhouding moeder kind ten goede is gekomen. Politie-agent Diezelfde positieve ervaringen heeft ook Evelien Perquin. Na dat ze zichzelf erop betrapte in de morgenuren wanneer het in huize Perquin met vier pubers spitstijd is meer politie-agept dan ouder te zijn heeft zë'zich- zelf op dit punt beperkingen opgelegd, hetgeen van invloed is geweest op de sfeer 's mor gens. Natuurlijk moet er nog weieens worden opgetreden als het al te gek wordt maar al met al is de sfeer toch verbeterd. Door hun ervaringen met deze cursus Anders kijken naar ge drag kunnen ze iedere opvoe der aanraden om deze cursus te volgen. „Zo'n cursus zou eigen lijk voor iedereen verplicht moeten zijn als een soort voor ziening naast hét consultatie bureau" vindt Evelien Perquin en „iedereen die eraan werkt om zichzelf als opvoeder te ver beteren daar trots op moeten zijn" voegt Rita Schot hieraan toe. Ouders, leerkrachten en andere opvoeders die be- lanstelling hebben voor de cur sus Anders kijken naar Gedrag die in september opnieuw start, kunnen hiervoor contact opnemen met het Pedagogisch Hulp- en Adviesbureau in Goes, telefoon 01100-50470. MIDDELBURG - De 60-jarige M. K. uit Bruinisse is dinsdag door de Middelburgse politie rechter conform de eis veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken, een boete van 2000 gulden en een voorwaardelijke rij ontzegging van negen maan den wegens rijden onder in vloed. Eind vorig jaar had. K. een res taurant in zijn woonplaats be zocht en daar het nodige ge dronken. Omdat hij bang was dat zijn auto bij achterlating door vandalen in elkaar zou worden geslagen was hij toch maar achter het stuur gekro pen. Tweehonderd meter ver der, halverwege zijn huis, werd hij door de politie aangehou den. Een ademanalyse wees 945 microgram (2.15 promille) uit. ZIERIKZEE - Leden van de Vereniging voor landbouwge- schiedenis, een studiekring van het Koninklijk Genoot schap voor Landbouwweten schap, brengen op vrijdag 22 mei een bezoek aan Schouwen- Duiveland. Op het programma van de excursie staat een aan tal lezingen en de bezichtiging van verschillende agrarische kernen en objecten. Om 11.00 uur worden de deel nemers in het gemeentehuis in Nieuwerkerk ontvangen door de burgemeester van de ge meente Duiveland, de heer A. Bergshoeff. Na de koffie houdt de heer H. Uil van het streekar- chivariaat Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland een inleiding over het onder werp Bronnen voor het onder zoek naar de landbouwgeschie- denis van Schouwen- Duiveland. Hiema kunnen en kele archiefstukken die be trekking hebben op de historie van de landbouw worden be zichtigd. Om 12.30 uur wordt per bus vertrokken naar Dreischor al waar de lunch wordt genut tigd. Onder deskundige lei ding wordt hierna de kern aan gedaan waarbij met name aan dacht wordt-geschonken aan de nederzettingsstructuur en de opstallen als de vlasschuren. Uiteraard wordt er ook een kijkje genomen in het Land bouwmuseum. Vervolgens voert de excursie naar Noord- gouwe waar de resten van de meestoof Willem III worden be keken. Uitleg hierbij wordt ge geven door de heer F. Beek man. Bij de Plompe Tbren van Koudekerke die vervolgens wordt aangedaan, vormen de ruilverkaveling, de verande rende agrarische structuur en de inlagen een centraal thema. Omstreeks 16.30 uur wordt de excursie afgesloten en begeeft de groep zich in de richting van Rotterdam, waar de leden zich splitsen. Verwachting t/m maandag 25 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 24 graden Windkracht z.oost 4 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 24 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 24 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei Zon op 05.35, onder 21.38 Maan op 01.27, onder 10.45 Laatste Kwartier: 24 mei (1753) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Heel geleidelijk gaan de weerkaarten de komende dagen wat veranderen. Het hogedrukge- bied boven Scandinavië, die al da gen lang verantwoordelijk is voor een oostelijke stroming met zonnig en warm weer, beweegt in de rich ting van de Baltische staten. Bij ons draait daardoor de wind van oost naar zuid. De lucht die we op die manier vanuit Frankrijk aangevoerd gaan krijgen is nog wel erg warm, maar ook vochtig en geeft daardoor de mogelijkheid van een onweers bui. Vannacht is het nog helder en wordt het een graad of 12. Ook mor gen overheerst nog steeds de zon. In de loop van de dag drijft er wat bewolking ons land binnen, maar het meeste daarvan bevindt zich op grote hoogte. Tegen de avond kan er in de zuidelijke provincies mis schien een onweersbui vallen, al is die kans nog niet zo groot. De wind waait morgen nog uit het oosten en is niet sterk. Ook zaterdag en zon dag laat de zon zich flink zien. Maar de kans op een onweersbui neemt verder toe. De temperaturen blijven met waarden rond de 24 graden aan de warme kant. UTRECHT - De opbrengst van de inzamelingsactie tijdens Wereldvluchtelingenweek (van 3 tot 9 mei) bedraagt in Neder land ruim zes miljoen gulden. Hiermee zijn de verwachtingen ruimschoots beantwoord, al dus de organiserende Stichting Vluchteling. Advertentie APK - keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHEflS NIEUWSBODEil Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 1750 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 4750 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers 11,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lópende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1150 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Gisteravond, woensdag, werd er in de algemene ledenvergadering van het CDA-Zierikzee gesproken over het item gemeentelijke herindeling. Het uiteindelijke standpunt dat werd gevormd, is dat het CDA bij een eventuele herindeling graag zou zien dat Schouwen-Duiveland in de toekomst uit één gemeente bestaat eri zeker niet meer. Vervolgens dient er te worden nagedacht om als Schouwen- Duiveland samen te werken in grotere verbanden als regio's. Bovenal moet ervoor gewaakt worden dat de politiek dicht bij de mensen blijft, zo luidde de conclusie. gens de aanwezigen. Wel waren allen van mening dat hiermee omzichtig om moest worden gegaan. Stappenplan De stap naar een regiovorming werd door de aanwezigen voor alsnog te groot bevonden. De Oude wilde liever denken aan een stappenplan dan aan een sprongenplan. „We moeten niet gaan struikelen door een te grote stap te maken", zo zei hij. Bovendien vond hij de lijnen dan te lang worden en was ook de stap te groot voor de bevol king. Concluderend werd de optie voor één gemeente door het CDA afdeling Zierikzee als de meest wenselijke gezien waarbij er al wel verder geke ken moet worden naar een sa menwerking van gemeenten in regioverband. Het CDA is daarbij van mening dat binnen de ene gemeente er een formule gevonden moet worden waar bij de politiek dicht bij de men sen blijft, bijvoorbeeld via de vorming van dorpsraden. DEN HAAG - Mr. Pieter van Vollenhoven zal, als voorzitter van het Fonds Hulp aan Slacht offers, zaterdag 20 mei in Scherpenzeel aanwezig zijn bij de start van de „Midzomer- nachtrit". De rit wordt georga niseerd door de Koninklijke Nederlandse Motorrijders vere niging. Een deel van het in- schijvingsgeld zal worden overgedragen aan het Fonds. WESTENSCHOUWEN - Voor de negentiende keer wordt dit jaar op zaterdag 23 mei weer een Lions Wandelmars gehou den. De start van de wandel tocht, georganiseerd door de Lionsclub Schouwen-Duive land, is bij Paviljoen De Ro tonde. De deelnemers kunnen kiezen tussen een mars van 8, 15 of 25 kilometer. Ook dit jaar voert de wandel mars door het mooie natuurge bied van de Westhoek. Een ge bied waar de grootste bossages van Zeeland, ruim 300 hectare, zijn te vinden. Hier wordt ken nis gemaakt met de flora van het gebied. Vervolgens leidt de route door de duinen en een ge deelte van de mars voert over het strand. Startschot Voor de wandelaars van de 25 kilometer wordt om 11.00 uur het startschot gegeven. Deelne mers aan de 8 en de 15 kilome ter kunnen tussen 12.00 en 13.00 uur van start gaan. Een uur voor deze starttijden kun nen de deelnemers zich opge ven bij het Paviljoen De Roton de. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de NMB- vestigingen in Renesse en Zie rikzee en bij De Vries Druk werk aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. De opbrengst van de wandeltocht is bestemd voor het „aankleden" van de activiteitenruimte in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. Voor meer in formatie: 01110-15881, 's avonds: 01110-12608.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3