WEEKEND RECEPT dier in het vizier Vraag van de week: Wedstrijd van zelfgemaakte afbeeldingen boerderijen Nieuwe gazonmaaier "Natuurbehoud is het thema van meimaand/dierentuinmaand Hollandse Nieuwe Haring Gezocht: planten liefhebbers Een clown onder de katten Tentoonstelling tijdens de Open Monumentendag Bijeenkomst NBvP Flakkee Uitslag parcours- schieten Internationaal zeehengel- concours Aktie van de dierentuin: ,,eén wereld, één natuur" Uitslagen zaalvoetbal Varkensvlees in folie Werpersprobleem blijft honkbalteam achtervolgen WOENSDAG 20 MEI 1992 7 - ZIERIKZEE - Op vrijdag 22 mei is het zover; start van het ha ringseizoen. Feest voor iedere haringliefhebber, want de Hol landse Nieuwe is er weer! Eén dag later, zaterdag 23 mei, wordt de komst van het zeebanket officieel gevierd. Dit festijn zal voor het eerst in heel Nederland worden gehouden onder de naam 'Vlaggetjesdag, feest van de Nieuwe Haring'. Vlaggetjesdag is hiermee een nieuw feest geworden. In voor gaande jaren werd Vlaggetjesdag alleen in Scheveningen gevierd op de dag dat de haringvloot uitvoer. Dit jaar wordt Vlaggetjes dag voor het eerst gevierd op het moment dat de Nieuwe Haring overal verkrijgbaar is. Het feest beperkt zich dus niet meer tot Scheveningen, maar ivordt in heel Nederland gehouden. Vishan delaren hebben hun winkel voor de gelegenheid feestelijk opge tuigd en zijn natuurlijk voorzien van grote voorraden haring. Nieuwe Haring is te herkennen aan zijn uitstekende smaak en malsheid. Dit komt doordat de vis in het voorjaar een hoger vet gehalte heeft. Vanaf half mei tot eind juni kan de Nieuwe Haring in de Noordzee gevangen worden. OUDDORP - Evenals vorige jaren gaat de plantenwerk- groep van de Vereniging van Natuur en Landschapsbescher ming weer planten inventari seren op Goeree-Overflakkee. Dat kan in groepsverband maar ook individueel. De groep zoekt nog mensen die daarbij willen helpen. In 1988 is een landelijk Floronproject gestart, dat heel Nederland wil onderzoeken op een aantal at tractieve plantensoorten. Ne derland is verdeeld in kilome- terblokken. Als er geïnteres seerden zo'n blok willen onder zoeken, kunnen deze zich mel den bij de coördinatoren van de plantenwerkgroep. Klarie Tb- nis, tel. 01878-1045 of Lien de Wit, tel. 01874-1241. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg te Zierikzee verblijft momenteel een zwarte, ge- kastreerde kater van één jaar jong. Ishan is een mooie kater met een glanzende vacht. Hij is een enorm speels en levenslustig ty pe. Ishan is een 'clown' onder de katten. 'Je kan er een boek over schrijven', aldus beheerster Jolanda Meerman. Hij doet deuren zelf open, klimt overal op. Ishan is dus een karaktervol beestje. Hij is overigens geen 'schootkat'. Met soortgenoten kan hij het goed vinden. Met vele honden kan Ishan goed opschieten, maar als hij een hond niet mag, dan laat hij dat duidelijk merken. Is han wordt bij voorkeur geplaatst bij een 'levendig' gezin, waar hij de ruimte krijgt. Hij wordt liever niet geplaatst bij mensen die hele dagen werken. Ishan gaat graag naar buitent maar bin nen blijven vindt hij ook niet erg. Wie deze 'maffe' kater een on derkomen wil geven, kan contact opnemen met het asiel: tel. 01110-17013, of even langsgaan. De poes Loesje uit de Kattenopvang van de Sophia-Vereeniging is geplaatst bij iemand in Ooltgensplaat. ,,Onze kanarie is zo vreselijk druk. Wanneer we in gesprek zijn wil hij er continue bovenuit komen. Wat kunnen we daar aan doen?" Het antwoord van de dierenarts luidt: Over het algemeen is de kanarie een attente, doch rustige volière vogel. De parkietensoorten zijn doorgaans veel luidruchtiger. In dien een kanarie door het maken van veel kabaal de aandacht weet te trekken, heeft deze kennelijk in het verleden ervaren dat hij of zij veel aandacht krijgt indien veel lawaai wordt geprodu ceerd door het diertje. Het zal dus door de vogel bij toeval zijn aangeleerd, en de enige manier om te proberen het af te leren is het associëren met een negatieve ervaring, dus straffen, bij het maken van kabaal. Het afdekken van de kooi met een donkere doek zal in zo'n geval als onprettig worden ervaren. Na 10 minu ten de doek weer verwijderen en zo nodig steeds weer aanbrengen indien het zich herhaalt. Volgende keer gaat de vraag over agressief gedrag van een hond ten opzichte van kinderen. OUDDORP - Op initiatief van de stichting Open Monumentendag Goedereede wordt een wedstrijd gehouden waarbij particulieren zelfgemaakte afbeeldingen van boerderijen kunnen inleveren. Dat kunnen zelfgemaakte foto's, tekeningen, etsen of aquarellen zijn, maar ook borduurwerk of boetseerwerk waarmee boer derijen worden afgebeeld. Het is de bedoeling om tijdens de Open Monumentendag, die dit jaar op zaterdag 12 septem ber plaatsvindt, in de her bouwde boerderij Blaeuwe Huus te Ouddorp een tentoon stelling te houden van de inge zonden werkstukken. In het kader van de tentoonstelling worden voor de diverse catego- rien ook prijzen beschikbaar gesteld. Als onderwerp van de wed strijd mogen boerderijen wor den gebruikt die staan afge beeld op de boerderijen-poster die werd uitgebracht in het ka der van de Open Monumenten dag. De poster is verkrijgbaar bij de VVV. Ook een afbeelding van het Blaeuwe Huus is Oud dorp, is toegestaan. Het for maat van een foto mag niet gro ter zijn van 30 bij 45 centimeter en het object moet op een af beelding herkenbaar zijn weer gegeven. De wedstrijd staat open voor iedereen. Dus ook mensen van Schouwen-Duive- land kunnen deelnemen. Men mag meerdere inzendingen in leveren of opsturen. Dat moet gebeuren voor 15 augustus en bij de VVV Ouddorp, Bosweg 2 te Ouddorp. De stichting Open Monumen tendag Goedereede heeft het programma voor de Open Mo numentendag op 12 september al gereed. In Ouddorp is de boerderij Het Blaeuwe Huus te bezichtigen. In het kader van de boerderijentocht is ook een groot aantal andere boerderij en te bezichtigen. In de nieuwe Doopsgezinde kprk wordt ge musiceerd door het barok- ensemble Rianti Musicali. In Goedereede is de Schuur van Witte te bezichtigen. Gerbrand Hoek houdt er een voordracht over boerderijen die wordt geïllustreerd met dia's. Na af loop daarvan kunnen belang stellenden de beroemde Goe- reese port proeven. In het mu seum in de Toren van Goede reede en in de Nederlandse Hervormde kerk worden con certen gegeven en in de molen kunnen pannekoeken worden gegeten. De haven van Stellendam wordt in het kader van de Open Monumentendag bezocht door een hoogaars, een ouderwets zeilend vrachtschip. In -het Meester Snijderscollege is een levende tentoonstelling met de monstraties netten boeten en garnalen pellen. Er zijn zelfge bouwde modellen van stoom machines en om 11.00 uur wordt een show van oude vis serskostuums gehouden. MIDDELHARNIS - Binnen huis-architectuur staat cen traal tijdens de laatste bijeen komst van dit seizoen van de afdeling Midden Flakkee van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. De afdeling komt bijeen op donderdag 21 mei in het Diek- huus in Middelharnis. Daarbij spreekt binnenhuis-architect H. Uylenburg over het inte rieur. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. FLAKKEE - De uitslag van de wedstrijd parcourschieten van de schietvereniging Flakkee is als volgt. I. L. v. d. Boogert, 4.23; 373 pnt.; 2. A. v. d. Welle, 4.50, 386; 3. J. Witte, 5.57, 446; 4. P. d. Groot, 4.32, 339; 5. R. Gutten- berg, 4.27, 330; 6. L. Bakkers, 525, 386; 7. M. v. d. Sluijs 5,36, 399; 8. M. Brusselaars 6,62, 119; 9. J. Thijssen 5.23, 348; 10. F. Wesdijk 5.46, 349; 11. K. Tim merman 6.11, 357; 12. J. W. Hol leman 5.14, 299;. 13. W. Schoon- derwoerd 5.13, 274; 14. F. Stam 6.37, 345; 15. J. de Groot 6.06, 301; 16*. L. Holleman 5,41, 276; 17. J. Klein 6.13, 287; 18. D. Pi- lanen 6.41, 223; 19. R. Hoogland 8.06, 301. Topguncompetitie 1992. Stand na 3 wedstrijden: 1. L v. d. Boo gert 77; 2. J. Witte 189; 3. A. v. d. Welle 203; 4. R. Guttenberg 208; 5. M. v. d. Sluijs 305; 6. P. de Groot 357; 7. L. Bakkers 432; 8. E. d. Prins 526; 9. K. Timmer man 532; 10. W. Schoonder- woerd 550; 11. F. Wesdijk 575; "12. J. W. Holleman 586; 13. J. v. Velzen 639; 14. E. Stam 644; 15. J. Thijssen 670; 16. E. Stam 681; 17. J. de Groot 702; 18. J. Klein 787; 19. M. Brusselaars 816; 20. E. Bakelaar 866; 21. M. de Graaf 899; 22. L. Holleman 913; 23. R. Weidijk 940; 24. R. Hoog land 961; 25. D. Pilanen 967. OUDDORP - Op initiatief van de VVV Ouddorp en Henge laarsvereniging Stellendam wordt op Hemelvaartsdag, 28 mei, aan het strand te Oud- dorp aan Zee een internatio naal zeehengelconcours gehou den. Hiervoor kan worden inge schreven in café-restaurant De Meulblok, Molenweg 15 te Ouddorp op 28 mei van 8.30 tot 10.00 uur. Het inschrijfgeld be draagt 7,50 p.p. Aanvang wed strijd 11.00 uur.. Einde wed strijd 14.00 uur. Prijsuitreiking 15.30 uur in café-restaurant De Meulblok. Parkeren op het gro te parkeerterrein aan de Greve- lingen. Alle aas is toegestaan, behalve zachte krab. Men mag 1 beaasde onderlijn in voor raad hebben. Visparcours: aan het strand van de Punt te Oud- dorp. Het visparcours zal wor den aangegeven met aandui dingsbordjes in de vorm van een vis. Vele aantrekkelijke prijzen zijn te winnen, waaron der als hoofdprijzen: een radio- cassette-CD speler een walk man, een fototoestel, en uiter aard bekers voor de winnaars, alsmecfe een beker voor diege ne die de grootste vis vangt op die dag. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Net als elk jaar is ook dit jaar de meimaand weer „dierentuinmaand". Onder de titel „Eén Wereld, één Natuur" besteden de tuinen van de Nederlandse Vereniging- van Die rentuinen in mei extra aandacht aan de éénheid van de natuur op aarde. Ze willen dat de bezoekers in mei eens naar de dierentuin komen om tot zich door te laten dringen dat de natuur op aarde één samen hangend geheel is. De dierentuin laat eigenlijk de grote wereld-natuur in het klein zien; de dierentuin is een wereldbol vol planten en die ren uit alle uithoeken van de aarde. Het is belangrijk dat mensen in de dierentuin in con tact kunnen komen met de na tuur uit andere landen en we relddelen. Want alleen door die kennismaking kan de bewust wording ontstaan dat het van levensbelang is om de natuur op aarde als één geheel te be houden. Het symbool van de actie ,,Eén Wereld, één Na tuur" is een kleurige wereld bol vol dieren en planten, gete kend door de Canadese il lustratrice Suzanne Duran- ceau. De plaat symboliseert natuurlijk de wereld-natuur, maar tegelijkertijd kun je er het symbool van een dieren tuin in zien. Presentje Gedurende de hele meend mei (zolang de voorraad strekt) krijgt het jeugdige dierentuin- publiek een gratis presentje: een bouwplaat, waarmee de kinderen met het nodige kleur- knip- en plakwerk hun eigen wereld-natuur kunnen bou wen. Om heel. direct iets voor na tuurbescherming te doen, gaan de dierentuinen in mei drie na tuurbeschermingsprojecten ondersteunen. Eén project voor het behoud van de leeuweaap jes en hun bossen in Brazilië. Eén voor de zwarte neushoorn en zijn savanne in Zimbabwe. En één voor de kaketoes en hun oerwoud in Indonesië. Het dierentuinpubliek kan in mei de bovengenoemde natuur- beschermingsprojekten steu nen door een gulden in speciale parkeermeters te gooien. In el ke dierentuin staan zes van de ze meters. Ze werden welwil lend afgestaan door de Dienst Parkeerbeheer van de gemeen te Amsterdam". Deze dienst bouwde de meters ook om tot een soort collectebussen: als er een gulden in wordt gegooid, loopt er een leeuwaapje, een kaketoe of een zwarte neus hoorn langs het scherm van de meter. De symboliek spreekt voor zich: gooi ook eens geld in een parkeermeter voor het be houd van de natuur, en niet al leen om na een vervuilende rit de auto te parkeren. Rond de thematiek van de mei actie is bij Uitgeverij La Riviè- re en Voorhoeve een speciaal boek uitgegeven. Onder de ti tel ,,Eén Wereld, één Natuur" beschrijft het in 24 boeiende verhalen het belang van na tuurbehoud en de rol van die rentuinen daarbij. Het boek telt 100 pagina's en is rijk geïl lustreerd (formaat 20x28 cm). Het boek is verkrijgbaar in fle boekhandel (ISBN 90 38404328). Als het boek echter wordt besteld bij de Neder landse Vereniging van Dieren tuinen (NVD), dan komt de op brengst ten goede van de Euro pese fokprogrmamma's voor bedreigde diersoorten. Bestel len kan op twee manieren: door een getekende giro- of eu- rocheque vanm 29,90 (incl. verzendkosten) te sturen naar: NVD, p/a Apenheul, J. C. Wils- laan 31, 7313 HK Apeldoorn; of door 29,90 over te maken naar Rabobank Apeldoorn rek.no. 39.40.61.136 t.n.v. NVD (postgiro van de bank: 86.87.88). In beide gevallen dient bij de omschrijving te worden ver meld: Eén Wereld plus naam en adres. Het boek wordt dan zo spoedig mogelijk thuisgezon- den. Extra's Naast alles wat er normaal al te zien is in de dierentuin, val len er in alle tuinen in mei ten toonstellingen te zien over de drie natuurbeschermingspro jecten. En natuurlijk staan in elke tuin de kleurige parkeer meters opgesteld. Daarnaast organiseert elke tuin afzonder lijk extra activiteiten in mei: speciale rondleidingen, lezin gen, natuur- en milieumark ten, speurtochten enz. Deelnemers aan de actie ,,Eén Wereld, één Natuur" zijn: Ar- tis, Amsterdam; Blij dorp, Rot terdam; Ouwehands Dieren park, Rhenen; Burgers' Die renpark, Arnhem; Noorder Dierenpark, Emmen; Safari park Beekse Bergen, Hilvaren- beek; Dierenpark Amserfoort, Amersfoort; Apenheul, Apel doorn. SCHEVENINGEN - De traditi onele Vlaggetjesdag in Scheve ningen vindt dit jaar plaats op 23 mei. De in de haven liggende schepen zijn versierd met hon derd kleurige vlaggetjes. OUDDORP - Hieronder vol gen de uitslagen van de zaal voetbalwedstrijden gespeeld op zaterdag 16 mei. Tevens volgt het nieuwe programma. Uitslagen van zaterdag 16 mei Pavoco-Breen Tbam 5-2; Evital- lia ass.-IRM Team 1-3; De Brin- kers-Delta Boys 0-8; Reddings brigade-Den Hollander 1-3. Programma voor zaterdag 23 mei FC Meubel-Korpershoek; De Boppers-De Vogels; FC Keijzer Zn-De Klepperstee; Bloem fontein-Dorpstienden. KAATSHEUVEL - Dat Kaats heuvel meer te bieden heeft dan alleen de Efteling, is te merken in het weekend van 22 tot en met 24 mei, wanneer het pleinfestival plaatsvindt. In de Langstraat vindt u vrijdag een feestmarkt met 's avonds een popconcert, zaterdag een groot se taptoe en vuurwerk en zon dag een braderie met optre dens. i ZIERIKZEE - Voor de conditie van een grasmat is het van wezenlijk belang dat het gras goed en i regelmatig gemaaid wordt. Een goed gemaaid gazon lijkt niet alleen mooier, maar tevens wordt I ongewenste groei van onkruiden tegengegaan. Bovendien draagt regelmatig maaien eraan bij dat ongewenste insecten worden bestreden. Èen Iseki gazonmaaier is voor het onderhoud van het ga- j zon een handig en betrouwbaar hulpmiddel. Cebeco-Agriteeh introduceert twee nieuwe Iseki- l gazonmaaiers met electro-motor. Beide maaiers zijn standaard voorzien van een ruim bemeten gra- sopvangzak met een inhoud van 50 tot 55 liter. Bij het ontwerpen van de maaiers is veel rekening gehouden met een gemakkelijke bediening. De duwboom kan moeiteloos aan de lichaamslengte worden aangepast. Ook aan de veiligheid van de gebruiker is gedacht. De maaiers zijn uitgevoerd met een mesrem. Dat houdt in dat het mes onmiddellijk stopt wanneer de motor wordt uitgezet. U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram gebraden varkens filet 100 gram bacon 2 bosuitjes 1 grote prei 1 rode, 1 gele en 1 groene pa prika thijm peper tabasco 60 gram kruidenboter Bereiding: Snijd de varkensfilet en ba con in reepjes met een leng te van 4 centimeter. Maak de prei schoon. Gebruik uit sluitend het witte en licht geelgroene gedeelte van de prei. Snijd de prei over langs door, was ze en snijd ze daarna in stukken van 4 centimeter. Snijd de stuk ken vervolgens in de lengte in smalle reepjes. Maak de paprika's schoon. Verwijder zaad en zaadstelen. Snijd de paprika's in reepjes. Schep het vlees, de prei, de papri ka en de uitjes luchtig door elkaar. Vouw van alumini umfolie vier bakjes en besmeer deze met wat krui denboter. Doe dit ook met vier losse vellen alumini umfolie. Verdeel het vlees en groentenmengsel over de bakjes. Breng het op smaak met een paar druppels ta basco, wat peper en thijm. Vouw de velletjes alumini umfolie over de bakjes en sluit alles goed af. Plaats de bakjes op het rooster iets onder het midden van een reeds tot 225°C voorver warmde oven. Reken op een oventijd van 12 tot 14 minu ten. Dien de gerechten op in de foliebakjes. Lekker met gekookte rijst, pasta of knapperig stok brood met kruidenboter. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1790 kJ (430 kcal) Eiwit: 36 gram Vet: 29 gram Koolhydraten: 6 gram OUDE-TONGE - Het eerste honkbalteam van Honk en Softbal vereniging The Islanders blijft vooralsnog problemen houden met haar werpersstaf. Daar waar in het veld en aan slag redelijke resultaten worden geboekt, weet de tegenstander keer op keer dank baar gebruik te maken van gebrek aan controle bij de pitchers van de Oude-Tongse formatie. Afgelopen zondag werd The Islanders dientengevolge in eigen huis met 6-16 het bos ingestuurd. Daar waar het vlaggeschip van de nieuwe Flakkeese honkbal vereniging voor de vierde ach tereenvolgende keer de zoete smaak van winst heeft moeten ontberen, hebben de aspiran ten opnieuw het voorbije weekend een zege op de naam weten te brengen. De honkbal- 'toekomst' van The Islanders won haar thuiswedstrijd met 12-5 van het bezoekende Spij- kenisse. Voorsprong Al meteen in de eerste inning namen de jongens-aspiranten een voorsprong van 4-6. Spijke- nisse dat in het eerste gedeelte nog vier punten wist te scoren, kwam er in het verloop van de wedstrijd niet meer aan te pas. Nog slechts één keer gelukte het een bezoeker de thuisplaat te passeren. Door onder meer een fraaie tweehonkslag van Jeroen Buys deed The Islan ders al in de eerste inning goe de zaken. Tben ook nog Sander Waldekker en Rob Emeis het strak gebonden paardenhaar vanaf de knuppel het speelveld inbrachten, was de basis voor de uiteindelijke ruime over winning reeds gelegd. In de tweede inning tekende werper Jamie Eilers, die deze keer heer en meester was op de heuvel, als slagm.an voor een knappe driehonkslag. Eén in ning later realiseerde hij we derom een honkslag, waardoor zijn slaggemiddelde op het hoogst haalbare van 1.000 te recht kwam. Drie van de uit eindelijke twaalf runs kwa men op zijn conto: 12-5. Meisjes De meisjes-aspiranten softbal speelden hun tweede competi tiewedstrijd in Oosterhout te gen het plaatselijke Twins. Tij dens de enorm sportief verlo pen wedstrijd werden door The Islanders weinig fouten ge maakt. Ook aan slag zetten zij hun beste beentje voor. De Bra bantse tegenstander bleek ech ter één maatje te groot en boek te een overtuigende 20-5 over winning. Ook het eerste herenteam moest de zege aan de opponent laten. Het bezoekende NDC '86 3 liet The Islanders in vijf in- DEN HAAG - De combi regeling waarbij voetbalsup porters een gecombineerd en treebewijs en treinkaartje kun nen kopen, moet worden aan gepast. nings in het stof bijten: 6-16. Blessures en afwezigheid van de vaste werpers van de rood- witten was er mede de oorzaak van dat het Rotterdamse NDC relatief eenvoudig op de hon ken kwam. In aanvallend op zicht wisten slechts Hans Zwe- rus (1.000), Gunnar Karlsen en Ronald Visser (beiden 0.333) een slaggemiddelde te halen. Waardoor de nederlaag vlot verklaard was. Het eerste dames softbalteam kreeg vorige week het gerouti neerde Atlanta Stars uit Rot terdam op bezoek. De Oude- Tbngse dames, die pas voor de tweede keer in deze samenstel ling aantraden, waren duide lijk geen partij voor koploper Atlanta Stars. The Islanders wisten de thuisplaat slechts drie keer te beroeren, terwijl »de tegenstanders dat maar liefst 35 keer lukte: eindstand derhalve 3-35. Advertentie Een goed hoofdkussen ligt niet alleen komfortabel maar geeft ook uw nek de juiste steun. Kom eens praten. Wij geven u graag persoonlijk advies Omdat het beste voor iedereen anders is. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Tel. 01110-12946 's Maandags gesioien Donderdagavond koopavond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7