Als eerste vervoersonderneming een koninklijke bus op de weg muwmumum boussac Bewonerscommissie Dreischor ijvert voor meer jeugd- en jongerenopvang UW KRANT VAN J deurïoo Oude brandweerkazerne nieuwe huisvesting voor Rode Kruis r I~: ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE r (Gardisette) Vernieuwing speeltuin, activiteitenclub voor kinderen en eigen honk voor jongeren Algemene leden vergadering CDA- Zierikzee Dag van de Muziek Kleding- inzameling ZWN heeft drie Alliance-bussen op proef Afdeling Westhoek vertrekt uit de Beatrixschool Rommel- en Informatiemarkt FOTO VERSCHOORE dé krant van schouwen-duiveland! j NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 20 MEI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE S C H O U W E N - D UIV E L A N D VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT DECORATION DECORATION Zierikzee - Havenplein 3 lel 01110-15951 Het speeltuintje in Dreischor vertoont nu nog de nodige mankementen. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - „We streven er naar om het dorp Preischor voor alle inwoners zo leefbaar mogelijk te maken. Daarom zijn we heel blij met de toezegging van burgemeester Labruyère dat de speeltuin ver nieuwd zal worden". De bewonerscommissie Drei schor, een groep van zeven mensen die zich sterk maakt voor de leefbaarheid van het dorp, is de laat ste maanden druk bezig met het creëren van meer voorzieningen voor de jeugd van het dorp. Het eerste resultaat is een vernieuwing van het kinderspeel- tuintje aan het eind van de Heshuijzenstraat. Verder zoekt de commissie con tact met mensen in Dreischor die zich als vrijwilliger willen inzetten voor een op te richten club voor kinderen van acht tot 14 jaar. Tfenslotte wil men in het dorp meer vertier aanbie den voor de jongeren, de jeugd van 14 jaar en ouder. Ideeën daarvoor wil de commissie bij de oudere jeugd zelf opdoen. Het heuglijke feit dat het speeltuintje wordt vernieuwd werd door burgemeester L. N. Labruyère meegedeeld tijdens een toespraakje na het vlaghij- sen op Koninginnedag. ,,We wa ren ontzettend blij toen we het hoorden", aldus de voorzitster van de bewonerscommissie, F. van der Swan-van der Heym en mevrouw J. T. Penning-Mil- born die binnen de commissie de jeugdzaken behartigt. De commissie vroeg in januari van- dit jaar via een brief bij het Brouwse gemeentebestuur aandacht voor de slechte toe stand van de speelwerktuigen in het speeltuintje. Dat gebeurde nadat in het ver leden diverse inwoners van het dorp dat als eenling deden. Wat toen geen resultaat had, lukte nu wel. De commissie werd uit genodigd om met het college van burgemeester en wethou ders te komen praten. Als voor bereiding van dat gesprek in het stadhuis te Brouwershaven verzamelde de commissie handtekeningen van dorpelin gen die een verbetering van de voorzieningen voor de jeugd wilden. De kinderen van de Openbare Basisschool in het dorp maak ten tekeningen waarop zij de speelwerktuigen afbeeldden die ze graag wilden. Dat alles werd door het college in ont vangst genomen en mede naar aanleiding van het gesprek kwam de burgemeester eind april met zijn heuglijke mede deling. Wanneer de vernieuwing van de speelwerktuigen precies plaatsvindt is bij de beide da mes van de commissie niet be kend. ,,Maar ze zijn al begon nen met de kapotte, en daar door gevaarlijke onderdelen van huidige speelwerktuigen weg te halen". Uit het gesprek met het college hebben de leden van de com missie ook begrepen dat het mogelijk is om van de gemeen te subsidie te krijgen voor ma teriaalkosten die worden ge maakt door een activiteiten club voor kinderen. ,,Op basis van een activiteitenplan en een begroting kunnen we die subsi die aanvragen". Op basis van deze informatie is men nu op zoek naar mensen uit Drei schor die zich als vrijwilliger voor de nieuwe club willen in zetten. „Er is hier al een jonge- renclub die uitgaat van de kerk. Maar niet iedereen laat zijn kinderen daar naar toe gaan Voor sommige mensen is de christelijke achtergrond van de club een beletsel. Daarom denken we dat er ook behoefte is aan een activiteitenclub op neutrale basis". De activiteiten zouden volgens de commissie leden kunnen bestaan uit spel letjes en knutselen. „Maar de precieze invulling wordt natuurlijk vastgesteld in overleg met de vrijwilligers die zich er voor willen gaan in zetten". De mogelijkheid voor de op vang van jongeren van 15 jaar en ouder wordt door de ge meente Brouwershaven op kor te termijn onderzocht, zo blijkt uit de brief die de bewoners commissie van de gemeente kreeg. Men stelt hierbij dat ini tiatieven vanuit het dorp zelf welkom zouden zijn. Daar wil de commissie op inspelen door bij een aantal jongeren per soonlijk te informeren aan welke, voorzieningen ze behoef te hebben. Als lokatie 'denkt' men aan het huidige dorpshuis of het nieuwe dorpshuis waar voor naar verwachting de plan nen dit jaar worden gepresen teerd. Hoewel ze in eerste instantie denken aan een lokaliteit waar men elkaar kan ontmoeten en muziek draaien, zijn beide commissieleden er van over tuigd dat er voor de jeugd ook een trapveldje zou moeten ko men waar zij kunnen voetbal len. „Op het sportveld kan dat niet. Dat is afgesloten omdat er teveel vandalisme plaatsvond. Maar dat vandalisme ontstaat vaak uit pure verveling. Daar om hopen we dat onze inspan ningen om meer voorzieningen voor de jeugd te creëren resul taat zullen opleveren". Z1ERIKZEE - Woensdag 20 mei houdt het bestuur van de afde ling Zierikzee van het CDA haar algemene ledenvergade ring. De vergadering wordt ge houden in de Balkenzaal van De Driehoek in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Op de agenda onder meer de verslagen van secretaris en kas-commissie. Ook het finan cieel verslag over 1991 komt aan de orde. Na de pauze spreekt mevrouw M. A. bij de Vaate-Roozendaal, fractievoor zitter van het CDA-Zierikzee, over de mogelijke toekomstige gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Zaterdag 23 mei presenteert de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee in het kader van de Dag van de Muziek een concert in de Beuze. Aanvang 15.00 uur. Zowel het harmonie-orkest, als de drumband neemt hieraan deel. Op het programma staan onder meer Post-Horn march, Churumbelerias, Cabaret, The me from New York, New York, Les Miserables, United Nati ons Rhapsody en Song of Free dom. NIEUWERKERK - De Sint World Child Care houdt op maandag 25 mei in de gemeen te Duiveland een kledinginza- melingsactie ten bate van dak loze kinderen. Het publiek wordt binnenkort via een folder geïnformeerd over de actie. Overbodige kle ding kan in een zak of doos voor 09.00 uur aan de stoep rand worden klaargezet. Bewo ners die buiten de bebouwde kom wonen wordt verzocht de kleding in de dichtstbijzijnde straat in de bebouwde kom te plaatsen. Ingezameld wordt: kleding voor volwassenen en kinderen, schoenen in paren gebonden, dekens, beddegoed en huishoudtextiel. Op dit mo ment is de organisatie bezig met een actie voor een te bou wen kindertehuis in Moldavië. ZIERIKZEE - Onlangs presenteerde streekvervoer ZWN haar drie nieuwe bussen. Deze zijn van exact hetzelfde type als waarmee koningin Beatrix op Ko ninginnedag rondtoerde door Rotterdam. Vandaar dat het voertuig genaamd de Alliance door directeur ZWN, de heer drs G. J. M. Koelemij, het predikaat „koninklijk" meekrijgt. ZWN is het eerste streek- vervoersbedrijf in Nederland dat deze bus operatio neel in dienst heeft genomen. De directeur nam zelf plaats achter het stuurwiel voor een rondritje. dere interieur van de bus heeft weinig veranderingen onder gaan. Wel zijn gezien de be hoefte van de cliënten en uit oogpunt van veiligheid over de volle lengte van de bus bagage rekken aangebracht. Ook het verwarmingssysteem heeft een aantal verbeteringen onder gaan zodat de temperatuur be ter valt te regelen. In de bus zijn 45 zitplaatsen aange bracht. De totale capaciteit die de bus kan vervoeren bedraagt tachtig personen. Op dit moment heeft ZWN on geveer 350 bussen in bedrijf. Normaal gesproken gaan deze zo'n twaalf jaar mee. Tbch houdt dit in dat 8% van het to tale bestand per jaar wordt vervangen. Met deze vervan ging is een bedrag gemoeid van ruim 10 miljoen gulden. De Alliance wordt door ZWN beschouwd als mogelijke op volger van de SB220 waarvan er momenteel 82 in bedrijf zijn. United Bus, een samenwer kingsverband waar DAF en Den Oudsten deel van uitma ken, hebben zorggedragen voor de produktie van de bus. Wan neer wordt besloten tot daad werkelijk aankoop dient er per bus zo'n 300.000 gulden te wor den overgemaakt. Testperiode De eerstkomende zes maanden wordt de Alliance ingezet op de normale vervoerslijnen van al le zes de rayons van ZWN. De bewoners van Schouwen-Dui veland hebben vanaf vorige week als eerste kennis kunnen maken met de nieuwe bus. In de proefperiode wordt nage gaan wat het personeel en de klant vindt van de Alliance. Aan de hand van deze ervarin gen en meningen wordt een evaluatie van de verschillende aspecten van het voertuig op gesteld. Of er voor het jaar 1993-1994 wordt overgegaan tot de aankoop van meer Alliances wordt in een later stadium be paald Het nieuwe vervoersmiddel verschilt op een aantal punten van haar voorganger, de SB220. Het uiterlijk en met name de voorkant oogt moderner en strakker. Daarnaast beschikt de Alliance over een milieu vriendelijke motor die voldoet aan de Europese normen die hieraan worden gesteld. Om dat de chauffeur in tegenstel ling tot veel andere beroepen acht uur per dag op zijn werk plek doorbrengt, is met hem/haar extra rekening ge houden. De cabine van de bestuurder is iets groter en daarnaast is de vering en de verstelbaarheid van de stoel verbeterd. Het ver- De Alliance, de nieuwe bus van de ZWN. BURGH-HAAMSTEDE - Dit jaar bestaat het Rode Kruis 125 jaar, een belangrijke mijlpaal voor de ver eniging. Voor de afdeling Westhoek van het Rode Kruis staat 1992 in het teken van een verhuizing. Sinds mensenheugenis vertoeven de vrijwilligers van het Rode Kruis in de Beatrixschool in Burgh. Op korte termijn neemt de afdeling haar intrek in de oude brandweerkazerne in Haamstede. De Beatrixschool waar het Ro- de Kruis al enkele decennia in was gehuisvest voldeed niet meer aan de eisen van de tijd. Door het ontbreken van een magazijnruimte kon het Rode Kruis haar spullen niet kwijt. Zo moesten bijvoorbeeld de aanhangwagens voor het mate riaal in de gang van het ge bouw worden gestald. Er was slechts één (kinder)toilet en zelfs het zetten van een bakje koffie bleek problematisch. „Voor vrijwilligers die toch al veel tijd in de vereniging stop pen, was het niet aangenaam om in zo'n ruimte te moeten functioneren", aldus de heer H. Alsema. Moderniseren „Vandaar dat wij bij de ge meente een aanvraag hebben ingediend om de voormalige school te moderniseren. Helaas bleek de gemeente niet bereid hieraan medewerking te verle nen", aldus de voorzitter van de afdeling, de heer Alsema. Een ander plan om aan de nieu we brandweerkazerne een ruimte voor het Rode Kruis te bouwen werd al snel van tafel geveegd toen bleek welke kos ten dit met zich mee bracht. Op dat moment kwam de gemeen te met het voorstel om de oude brandweerkazerne over te ne men. „We stonden met onze rug tegen de muur, dus zijn we hier wezen kijken". Met een paar re latief kleine ingrepen is het mogelijk om het gebouw aan te passen aan de eisen van het Ro de Kruis. Door het plaatsen van muren in de grote hal ko men er twee magazijnen, een theorielokaal, een kantine met 'keuken, een vergaderruimte en meerdere toiletten. Totale kos ten van de verbouwing bedra gen ongeveer 70.000 gulden. Voor de aankoop van het ge bouw moet de afdeling 130.000 gulden betalen. In de algemene ledenvergadering van het Rode Kruis in april waren in dit ver band al stemmen opgegaan dat BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 6 juni wordt een rommel- en informatiemarkt gehouden rondom de Gerefor meerde kerk te Haamstede. Een gedeelte van de markt is ingedeeld als rommelmarkt. Onder meer met een kraam met nieuwe kinderspelletjes. Voor wie eens een gokje wil wagen is er een Rad van Avon tuur. Voorts zijn er tal van informatie-stands onder meer van Amnesty International. Voor de inwendige mens is er een terras met koffie en bolus sen, pannekoeken, friet, tosti's, cake en pils! Het evenement omvat ook een nonstop-orgelconcert. Twaalf organisten uit de regio zullen zes uur lang het orgel bespelen. Van 10.00 uur tot 16.00 uur. De helft van de opbrengst van de dag is bestemd voor de uitbrei ding van het kerkorgel: een nieuw te plaatsen basregister: de Subbas 16 en een grote on derhoudsbeurt. De andere helft is bestemd voor een nog te zoeken project buiten de kerk. AMSTERDAM - Het water van de Amsterdamse grachten wordt sinds kort niet meer ie dere nacht ververst met IJ- meerwater. Het gaat om een proef van de gemeente Amster dam en het Zuiveringschap Amstel- en Gooiland, waaruit moet blijken of de waterkwali teit van de hoofdstedelijke grachten ook bij minder ver versing voldoet aan de gestelde eisen. Minder verversen levert een kostenbesparing op van tussen de één twee ton per jaar. men het jammer vond dat de gemeente niet wat inschikke lijker was geweest met de vraagprijs. „Het gebouw is tenslotte al afgeschreven, dus wat dat betreft had de gemeen te wat coulanter kunnen zijn. Het geld blijft uiteindelijk bin nen de gemeenschap", is ook de mening van de voorzitter. Uit eindelijk is het bestuur van het Rode Kruis toch tevreden dat zij binnenkort over een eigen „home" beschikt. Momenteel bestaat de club uit grofweg zo'n 80 vrijwilligers. Dit aantal blijft in tegenstel ling tot andere vrijwilligersor ganisaties stabiel. Vol overgave zetten zij zich in voor tal van diensten. Zo bestaat er een groep mensen die zich onder leiding van mevrouw Van der Waal inzetten voor de Welfare. Dit werk kenmerkt zich vooral door het bezoeken van vaak eenzame oude en/of zieke men sen. Daarnaast beschikt de af deling over een enthousiaste colonne, ook wel korps ge naamd. Bij allerlei sportevene menten en recreatie-activitei ten zijn zij aanwezig om in ge val van nood eerste hulp te bie den. Samen met de brandweer worden er regelmatig oefenin gen uitgevoerd. Om de veertien dager» w^rden-e^ cursussen ge geven en van de zomer zijn vrij willigers weer actief op het va kantieschip de Henry Dunant. Ondanks het trouwe aantal vrijwilligers zou het bestuur van het Rode Kruis graag zien dat zich nog wat meer mensen bij de club aansluiten. „Nu komt het werk toch nog te vaak neer op de schouders van enke le mensen", aldus de voorzitter, „we zouden de taken liever wat willen verdelen en delegeren". Al vanaf 16 jaar kunnen nieu we leden zich opgeven en de gratis cursussen volgen die het Rode Kruis aanbiedt. Na af loop van deze cursus kan een certificaat worden verkregen. Van 24 mei tot en met 6 juni maakt het publiek weer kennis met medewerkers van het Rode Kruis. Dan komen de collec tanten aan de deur om te vra gen of de Nederlandse bevol king nog een gift over heeft voor het goede doel. Aandacht voor de collecte wordt er ge trokken door het ophangen van spandoeken en vlaggen, met de tekst Help het Rode Kruis hel pen, in alle kernen van het ei land. In verband met het 125- jarig bestaan heeft de vereni ging nog enige plannen op sta pel. Zo wordt er in november een grootscheepse postzegelac tie gehouden. Advertentie Advertentie tForo rrrrrMr LAAR 5, —mW— rinkelt'-V^ fotograf fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al Ket nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. I 45, O jaarabonnement A f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon ihandtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1