Concert door Kunst na Arbeid Streng politie-optreden tegen het wildkamperen FNV-themamiddag over Glimlach van oude dag Werkgroep leeftijdsopbouw doet onderzoek ouderen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DREISCHOR - Op zaterdag 16 mei vindt in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor een bijzonder concert plaats. In samenwer king met de plaatselijke fanfare Crescendo treedt het harmoniegezelschap Kunst na Arbeid uit Arkel op. Het orkest dat uitkomt in de Vaandelafdeling van de KNF, bestaat uit 65 muzikanten en staat al 20 jaar onder de directie van Dick Teunissen. Hij heeft ook de directie over KNA te Lunteren en het Nederlands Wegenbouworkest en is van beroep trompettist. Om acht uur bijt Crescendo het spits af met een concert van een half uur waarin de Tableaux des Vosges van M. Boekei en Mood Romantic van J. Nijs worden uitgevoerdNa een pauze volgt het optreden van KNA met Orphee aux Enfers van J. Offenbach/Krugers, Adagio for two clarinets and band van F. Krommer/Hautvast, Patience Ouvertures van A. Sullivan/Mellema en The Phantom of The Opera van A. L. Web- ber/de Mey. De toegang tot dit concert is gratis. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE Oekraïnse zanggroep Op uitnodiging van de Stich ting Oosteuropa Zending ver blijft van dinsdag 19 mei tot en met zaterdag 30 mei een chris telijke zanggroep uit de Oe kraïne in ons land. Op woens dag 20 mei verzorgt de groep een concert in de Pinksterge meente Zierikzee aan de Meel- straat 1. De groep bestaat uit acht zangers die full- of part time betrokken zijn bij het evangelisatiewerk in de ver schillende republieken van het GOS. Hun werk richt zich vooral op de gevangenissen en werkkampen aldaar. Tijdens hun toernee door Nederland brengen zij verschillende Rus sische liederen ten gehore, maar ook spreken zij over de moeilijke omstandigheden waaronder zij moeten werken. Het optreden begint om 20.00 uur. Lezing New Age Op dinsdag 19 mei houdt dr R. Kranenborg een lezing over New Age. De spreekbeurt wordt gehouden in het Her vormd kerkcentrum aan het Havenplein in Zierikzee. De in gang van de zaal is te vinden in het poortje naast de Beuze. NCVB De leden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond komen op woensdag 20 mei bijeen in de Gereformeerde kerk. De heer R. Struyk uit Oostkapelle spreekt over het onderwerp: Water, bron van leven voor mens, dier en plant* De aan vang is 20.00 uur. Belangstel lenden zijn welkom. Activiteiten gehandicapten Vanuit een initiatief van SKW De Lichtboei is onlangs een werkgroep opgericht. Het doel van dit overleg is het opstarten van structurele activiteiten voor verstandelijk gehandicap ten op ZMLK-niveau van 15 jaar en ouder alsmede voor be woners van gezinsvervangende tehuizen in de regio. In het overleg zitten vertegenwoordi gers van De Lichtboei, Schou- wenoord, ouders, het Provin ciaal Overleg Zwakzinnigen zorg en een consulent van het Sociaal Pedagogisch Dienst verleningscentrum (SPD). Mo menteel loopt in Zierikzee we gens beëindiging van subsidie een cursus van acht lessen af welke was georganiseerd van uit het Regionaal Overleg Zwakzinnigen Organisaties (ROZO). De Lichtboei wil graag inspringen op de door de SPD gepeilde behoefte om structureel vormen van vrije tijdsbesteding te ontwikkelen. Getracht wordt om in septem ber/oktober met éen eerste cur sus van start te gaan. BROUWERSHAVEN Scoutingsspel Op zaterdag 16 mei wordt we derom het districtsspel van het scoutingsdistrict Oosterschel- de gehouden. Dit is een jaar lijks terugkerend gezamenlijk spel voor alle welpen, kabou ters en esta's van het district. Het spel vindt dit jaar plaats op het scoutingterrein van Brouwershaven. Het thema waarvoor is gekozen is heel toepasselijk voor 1992, name lijk de Olympische Spelen. Het evenement duurt van 14.00 tot 17.00 uur. NIEUWERKERK Kledinginzameling De Sint World Child Care houdt op maandag 25 mei in de gemeente Duiveland een kle- dinginzamelingsactie ten bate van dakloze kinderen. Het pu bliek wordt binnenkort via een folder geïnformeerd over de ac tie. Overbodige kleding kan in een zak of doos voor 09.00 uur aan de stoeprand worden klaargezet. Bewoners die bui ten de bebouwde kom wonen wordt verzocht de kleding in de dichtstbijzijnde straat in de bebouwde kom te plaatsen. In gezameld wordt: kleding voor volwassenen en kinderen, schoenen in paren gebonden, dekens, beddegoed en huis- houdtextiel. Op dit moment is de organisatie bezig met een actie voor een te bouwen kin dertehuis in Moldavië. OOSTERLAND Reisje NBvP Op dinsdag 12 mei vertrokken de dames van de afdeling Dui veland van de Nederlandse ZIERIKZEE - 150,boete voor het overnachten huiten de campings. De politie waarschuwt niet meer en geeft direct een bekeuring. Daarna krijgt de overtre der van het kampeerverbod een adres waar de camper, caravan of de tent gedu rende de rest van de nacht kan staan en kan hij /zij in het holst van de nacht de reis voortzetten naar die plek. In de provincie Zeeland wordt dit jaar strenger opgetreden dan voorgaande jaren om de hand te houden aan de regel dat het niet is toegestaan buiten de campings te overnachten in een kampeermiddel. De poli tie controleert het hele vakantieseizoen. Voor bepaalde perioden zijn extra politiemensen, rijks- en veldpolitie, en medewerkers van Staatsbosbeheer opgeroe pen en worden extra politie auto's ingezet om 's nachts te controleren. Die controle is in ieder geval met Hemelvaart, Pinksteren en tijdens de eerste dagen van het begin van va kantieperiodes in dc verschil lende delen van Duitsland, België, Frankrijk en Neder land. Tijdens deze nachtelijke uren is ook het zogeheten Piketteam paraat in het bureau van de rijkspolitie in Middelburg. Dit Piketteam coördineert het po litie-optreden en is in staat maatregelen te nemen die no dig zijn om problemen het hoofd te bieden. Het team wordt geleid door de burge meester van de gemeente Vee- re, de heer A. H. den Boon. Vier burgemeesters uit de ver schillende delen van Zeeland vertegenwoordigen hun colle ga's uit de regio. Verder zijn lid .van het Piketteam: de Officier van Justitie, de regionale korpschef van de rijkspolitie in Zeeland, het provinciaal be stuur van Zeeland en de direc teur van de Provinciale WV. De autoriteiten in Zeeland ver strakken op deze manier de strenge aanpak van 1991, toen meer werd gewaarschuwd. Wel zullen op gezette tijden folders over de spelregels van het kam peren in Zeeland worden uitge reikt aan de binnenkomende toeristen. Dat gebeurt onder meer bij verkeerslichten en parkeerplaatsen langs de grote invalswegen. De folders zijn eveneens verkrijgbaar bij de benzinestations langs de grote wegen in Zeeland. Het probleem met een aantal vakantiegangers is dat zij op de bonnefooi naar Zeeland ko men zonder te reserveren, voor een aantal Duitse bezoekers geldt bovendien dat zij laat uit de eigen woonplaats vertrek ken en dan na middernacht aankomen in het vakantiegc- bied. Op dat moment zijn de campings veelal gesloten. Tbe- risten wordt aangeraden tevo ren een plaats op de camping te reserveren of dusdanig op tijd te vertrekken dat ze ruim schoots de tijd hebben een plek te zoeken. Het VW-kantoor dat in elke toeristenplaats aan wezig is, kan actuele informa tie verstrekken over de be schikbaarheid van logies- en kampeera ccommodatie. Bond van Plattelandsvrouwen voor het jaarlijks reisje rich ting de Floriade in Zoetermeer. Gewapend ging ieder zijn weegs op de tentoonstelling om te genieten van al wat er was te zien. Jammer was het dat de zon verstek liet gaan en men niet even rustig op een bankje kon genieten van de expositie. De gelegenheid om binnen iets te gebruiken was met het frisse weer bijna niet mogelijk, want hier stonden lange rijen met wachtenden. Het diner werd 's avonds gebruikt in het Greve- lingen restaurant. Mevrouw C. Zwart werd door de presidente, mevrouw L. E. de Jonge harte lijk bedankt voor het verzor gen van de reisden, zij overhan digde haar een aandenken aan de Floriade. Voldaan werd hierna huiswaarts gekeerd. GOES Demonstratiebaan Op vrijdag 22 mei houdt de af deling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Blinden- en Slechtzienden (NVBS) vanaf 11.00 uur een demonstratie- baan aan de Lijnbaan nabij het busstation in Goes. Tevens wordt er in het kantoorgebouw Magnolia waar de Zeeuwse Stichting voor gehandicapten beleid is gevestigd een stand ingericht met informatie over de vereniging en het leven met een visuele handicap. De NVBS voert dit jaar een lande lijke campagne om meer be kendheid te geven aan haar werk en om bij het brede pu bliek steun te verkrijgen. In de week van 18 tot en met 23 mei worden er in heel het land acti viteiten gehouden rond het the ma mobiliteit. Hoe kunnen vi sueel gehandicapten zich veili ger en makkelijker in het ver keer verplaatsen. De demon stratiebaan in Goes is een van de onderdelen van de activitei ten.'Mensen kunnen, door bij voorbeeld een donkere bril op te zetten, zelf ervaren hoe het is om als visueel gehandicapte je voort te bewegen in het ver keer. Tentoonstelling cursisten REC Maandagavond 25 mei opent het Regionaal Educatief Cen trum haar jaarlijkse tentoon stelling van werk dat deelne mers aan de cursussen van de afdeling Kunstzinnige Vor ming in het afgelopen seizoen hebben gemaakt. Om 19.00 uur opent één van de oudste cur sisten, de heer J. E. Bruijning uit Goes, de expositie. Zijn werk krijgt een speciale plaats. Alle belangstellenden zijn die avond welkom. De en tree is gratis. Het REC-gebouw» aan de Zusterstraat 11 in Goes is die avond tot 21.00 uur open. De tentoonstelling blijft na de opening één maand hangen. Daarna volgt een fototen toonstelling van een experi menteel samenwerkingspro ject, waarbij deelnemers van de basiseducatie thema's heb ben uitgewerkt met behulp van kunstzinnige middelen. MIDDELBURG Oriëntatiecursus Voor hen die zich willen verdie pen in de leer van het Rozen kruisers Genootschap verzorgt de Zeeuwse afdeling van dit Genootschap een oriëntatiecur sus van drie avonden. Deze cur sus wordt gehouden op maan dag 18 en 25 mei en op maan- fcdag 1 juni. Deze bijeenkomsten in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg beginnen steeds om 20.00 uur. Behandeld wor den onderwerpen als Lao-Tse en Hermes Trismegistos, het Gnostieke christendom en Transfiguratie. De drie bijeen komsten vormen op zich een geheel maar zijn ook afzonder lijk te bezoeken. Zeeuwse Vrouwenraad In samenwerking met de Volkshogeschool Zeeland houdt de Zeeuwse Vrouwen raad een cursus rond het thema beleids- en werkplannen. Deze cursus wordt donderdag 21 mei in De Schakel in Middelburg gegeven. Tijdens deze bijeen komst wordt ingegaan op de vraag wat beleid inhoudt, de totstandkoming van een beleids- en werkplan en de in houd ervan. Voor deelname aan deze cursus kan men zich opgeven bij de Zeeuwse Vrou wenraad in Middelburg, tele foon 01180-34733. LINK-bijeenkomst De vereniging LINK houdt op dinsdag 19 mei een bijeen komst met als thema Marke ting van Diensten en Relatie- management. De samenkomst wordt gehouden in het museum-Ramschip De Schor pioen aan de Loskade in Mid delburg. Mevrouw Van Zon houdt een inleiding over de his torie van het 125 jaar oude Ramschip met aansluitend een rondleiding. Gastspreker is de heer drs J. W. van den Broek van Randstad Uitzendbureau BV. Hij houdt een lezing over hoe een bedrijf of instelling zijn klantenkring kan uitbrei den via het goed onderhouden van de bestaande en/of nieuwe relaties. Hierna volgt een in formeel samenzijn waarbij het mogelijk is met de verschillen de deskundigen van gedachten te wisselen over de behandelde onderwerpen. De bijeenkomst begint om 19.15 uur als de be zoekers met een bakje koffie worden ontvangen. Werkzaamheden Door heel de provincie worden tot de bouw vak vakantie werk zaamheden aan de weg uitge voerd. Voor de regio Noord-Zeeland liggen er plan nen om onder meer delen van de hoofdrijbaan Zierikzee- Haamstede, Serooskerke- Renesse, de weg over de Phi- lipsdam en de Oesterdam on der handen te nemen. Tijdens alle werkzaamheden wordt het verkeer met verkeerslichten geregeld, waardoor zoveel mo gelijk de hinder wordt voorko men. Als aan de fietspaden ZIERIKZEE - Recentelijk is op Schouwen-Duive- land een werkgroep leeftijdsopbouw opgericht die de komende weken een onderzoek zal gaan verrich ten in deze regio. Doel van het onderzoek is te ach terhalen in welke mate ouderen binnen de regio Schouwen-Duiveland zitting hebben in de besturen van voor ouderen belangrijke instellingen op het terrein van zorg en dienstverlening. Tevens wordt door middel van het onderzoek nagegaan welke van de betrokken instellingen een leeftijdsgrens hante ren en welke instellingen werken met een maximale termijn ten aanzien van het bestuurslidmaatschap. Aanleiding voor dit onderzoek is het feit dat de komende ja ren zowel op landelijk als op provinciaal niveau extra na druk wordt gelegd op het be vorderen van de participatie van ouderen. Naar de instellingen die in het onderzoek worden betrokken wordt één dezer dagen een lijst gestuurd welke enkele vragen bevat omtrent de bestuurssa menstelling en de leeftijdsop bouw van het bestuur. Aan de hand van de geretourneerde vragenlijsten zal onder bege leiding van de werkgroep een rapport geschreven worden dat een inventarisatie geeft van de uitkomsten van het onderzoek. Tevens zal dit rapport conclu sies die de werkgroep aan de hand van de gegevens heeft ge trokken en adviezen bevatten. Eventueel kan aan de hand van dit rapport gewerkt worden aan een positieve ombuiging van de leeftijdsopbouw van de betreffende besturen. Het ligt in de bedoeling dat het rapport rond 1 juli gereed is waarna het uitgereikt wordt aan alle instellingen die aan het onderzoek hebben meege werkt. Het onderzoek wordt geleid door de werkgroep leeftijdsop bouw die bestaat uit afgevaar digden van ANBO, PCOB, FNV-Ouderenbeleid en de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Verder nemen deel de heer R. v. d. Wei de, functionaris van de SWO Schouwen-Duiveland en me vrouw S. Peeters, stagiaire van de Zeeuwse Raad voor Oude- wordt gewerkt, worden fietsers en brommers over de hoofdrij baan geleid. Ook dit wordt via verkeerslichten geregeld. COC De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexuali- teit COC Midden Zeeland houdt zaterdag 23 mei een Moonlight Party. Dit met het oog op de zomer, die volgens de kalender in aantocht is. Dit festijn wordt gehouden in het gebouw aan de Eigen- haardstraat in Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. KLOETINGE Schenking De Vereniging Vrienden PZZ heeft in haar laatste bestuurs vergadering besloten 4600 gul den te schenken aan de Stich ting Psychiatrische Zorgvoor zieningen Zeeland. Hiervan gaat 1000 gulden naar patiën ten op de afdeling gerontopsy- chiatrie. Het overige deel komt ten goede aan patiënten van de hoofdafdeling langdurige be handeling en begeleiding. De Vereniging Vrienden PZZ is enige jaren geleden opgericht. Zij spant zich in om iets extra's mogelijk te maken voor de ver- Advertentie schillende patiënten. Het gaat daarbij om voorzieningen die niet vergoed worden door de AWBZ en waarvoor evenmin fi nanciële middelen beschik baar zijn binnen de begroting van de Stichting PZZ. Eerste resultaat'is de realisering van een stiltecentrum. Andere acti viteiten zijn onder meer het scheppen van mogelijkheden om onder begeleiding op va kantie te gaan of naar culturele evenementen en het creëren van studiemogelijkheden voor patiënten. OOSTKAPELLE Museumwetebeesje Op woensdag 27 mei kunnen kinderen tussen acht en tien jaar kennismaken met het Mu seumwetebeesje in het Zèeuws Biologisch Museum in Oostka- ^pelle. .Tussen 14.00 en 16.00 uur is het Museumwetebeesje zelf in het museum aanwezig. Uit het boek Op zoek naar het beulszwaard wordt een span nend onder-wateravontuur voorgelezen. Na een kijkje bij de zeewateraquaria wordt ver volgens een onderwatertafe reel geknutseld. Hiervoor moe ten de kinderen een lege melk fles of een andere doorzichtige fles mee van huis nemen. Voor af opgeven is belangrijk, want vol is vol. Maximaal twintig kinderen kunnen deelnemen. Opgeven kan telefonisch: 01188-2620 of aan de balie van het museum: Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. ENKHUIZEN - In Enkhuizen wordt zaterdag 16 mei een voor Nederland uniek museum voor flessenscheepjes geopend. Ini tiatiefnemer en conservator J. Visser heeft in een 17de eeuws „spuihuisje" aan het Zuid- erspui een collectie van circa 500 scheepjes in allerlei soor ten flessen bijeengebracht. ZIERIKZEE - Onder auspiciën van de FNV- werkgroep voor ouderen en uitkeringsgerechtigden op Schouwen-Duiveland wordt maandag 25 mei een themamiddag gehouden rond het thema De glimlach van de oude dag. Tijdens deze bijeenkomst die om 14.00 uur in de Paternoster in Zierikzee begint zal districtsbestuurder Ria Verhagen van de FNV Ver- voersbond hierover een inleiding houden. Voor deze bijeenkomst waarin de ontwikkelingen op pensi- oengebied worden belicht is er een speciale (scholings)notitie opgesteld voor de kaderleden van de FNV-bonden en -werk groepen, waarvoor de bijeen komst bedoeld is. De pensioen voorzieningen zijn iets van de laatste eeuw en zijn gebaseerd op collectiviteit, solidariteit en de verzorgingsgedachte. Op het gebied van de pensioenvoorzie ningen is de laatste jaren een aantal verbeteringen doorge voerd. Zo zijn de aanvullende pensioenvoorzieningen verbe terd en is er op dit terrein nu ook sprake van gelijke behan deling van man en vrouw. Zo heeft ook het partnerpensioen zijn intrede gedaan. Ontwikkelingen Er doen zich overigens ook wat zorgelijke ontwikkelingen voor. De zekerheid rond de Al gemene Ouderdomswet, de AOW en de AAW staat niet lan ger onwrikbaar vast. Tbt heden toe is de schade beperkt tot het verdelen van het gehuwden pensioen tussen beide le venspartners. Behalve deze ontwikkelingen wordt ook aandacht besteed aan zaken als waardevastheid en pensioenbreuk. De vraag is of ouderen hun oudedag hier door nog met een glimlach kunnen beleven of dat die glimlach meer de vorm van la chen als een boer met kiespijn aanneemt. Momenteel zijn er twee wetsvoorstellen die een drastische wijziging inhouden van de huidige wettelijke rege lingen. Wetsontwerp Momenteel ligt er bij de Twee de Kamer een wetsontwerp over aanvullende pensioenen en de Algemene Weduwe- en Wezenwet. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de overheid ver antwoordelijk is voor het wet telijk basispensioen. De socia le partners, werkgevers en werknemers zijn op hun beurt verantwoordelijk voor de aan vullende pensioenen. De overheid bevordert dan wel de emancipatie binnen een waardevastheid van pensioen regelingen, maar tegelijkertijd laat deze het maatschappelijk kostenaspect zwaar wegen. Daarnaast voltrekt zich meer en meer een individualise ringsproces die de solidariteit en de verzorgingsgedachte weghaalt uit de toekomstige pensioenvoorzieningen. Door het in de toekomst ont breken van solidariteit en de verzorgingsgedachte betekent dit een stap terug in de geschie denis. Een geschiedenis waarin de rijken blijven lachen en de glimlach van de armen ver start. Over deze zaken heeft de FNV een scholingsnotitie opgesteld. Wie daar belangstelling voor heeft kan deze voor 15 mei be stellen bij Dirk Jeroense in Brouwershaven, telefoon 01119- 1297.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6