Krakende hersenen bij tropische temperaturen Discussie over verschil tussen pieren en zagers Delta Anders brengt bloemenhulde aan ZWN <2 lievanse Algemene leden vergadering CDA- Zierikzee Winnaars Kinderjury Praten, praten Informatie bijeenkomst inwoners Sirjansland Afscheid mevrouw De Masier Tijdens zitting kantongerecht in Zierikzee Stimulans om door te gaan op ingeslagen weg VRIJDAG 15 MEI 1992 NR 25154 3 TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Z1LRIKZLLSCH E GjSjj .nieuwsrodfH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnemenls-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant, maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht noordoost 3 Maandag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noordoost 4 Dinsdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 meiZon op 05.43, onder 21.29 Maan op 21.50, onder 05.07 17 meiZon op 05.42, onder 21.31 Maan op 22.55, onder 05.44 18 meiZon op 05.40, onder 21.32 Maan op 23.48, onder 06.31 Volle Maan: 16 mei (18.03) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag, vrijdag, was aan de kust duidelijk de invloed merkbaar van het relatief koude Noordzeewater. Kon donderdag de temperatuur nog tot ver boven de 25 graden oplopen, vrijdag moesten heel wat badplaatsen genoegen ne men met net 20 graden. Zaterdag koelt het in grotere delen van het land af. Dat komt door de wind die uit noord tot noordoost gaat waaien. Daardoor komt de lucht niet meer van het warme Continent, maar uit een koeler Zuid-Scandinavie. In het zuidoosten van het land kan zater dag de 25 graden nog gehaald. Zondag en maandag loopt de tem peratuur bij zonnig weer nog iets verder terug. Daarna lijkt een terug keer van het zomerweer tot de mo gelijkheden te behoren dankzij de opbouw van een nieuw Continen taal hogedrukgebied. ZIERIKZEE - Woensdag 20 mei houdt het bestuur van de afde ling Zierikzee van het CDA haar algemene ledenvergade ring. De vergadering wordt ge houden in de Balkenzaal van De Driehoek in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Op -de agenda onder meer de verslagen van secretaris en kas-commissie. Ook het finan cieel verslag over 1991 komt aan de orde. Na de pauze spreekt mevrouw M. A. bij de Vaate-Roozendaal, fractievoor zitter van het CDA-Zierikzee, over de mogelijke toekomstige gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. ROTTERDAM - In het Stede lijk Museum in Schiedam is van 23 mei tot en met 28 juni de tentoonstelling „Een alleen- ganger in Zweden" van Jan Mulder te zien. BROUWERSHAVEN - Burge meester L. N. Labruyère van Brouwershaven maakt dins dag 19 mei de winnaars van de Kinderjury '92 voor Brouwers haven bekend. Dit doet hij 's morgens om 09.00 uur in de gymzaal van de scholen aan het Kerkplein. De Kinderjury is van 11 fe bruari tot 12 mei georganiseerd door de bibliobus van Schou wen-Duiveland. Leerlingen van openbare basisschool De Schoener en de school met de bijbel De Schouw hebben hier aan meegedaan. De Kinderju ry is een initiatief van de Com missie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (CPNB), het Nederlands Bibliotheek- en Lektuurcen- trum (NBLC) en de VARA met het doel om het lezen te bevor deren. De Kinderjury kiest in de ei gen leeftijdscategorie het mooiste boek. Dit wordt in drie categorieën (6-9 jaar; 10-12 jaar en 13-16 jaar) aangewezen. Niet alleen Nederlandse boe ken maar ook vertaald werk komt hiervoor in aanmerking. Van de mooiste boeken van el ke categorie kunnen de kinde ren een top 5 insturen. In het kader van het stimule ren van het lezen is een plaatse lijke Kinderjury voor de scho len van Brouwershaven geor ganiseerd. Per categorie wordt dan een winnaar uitgekozen. Deze winnende titels kunnen afwijken van de Nederlandse Kinderjury. Alle ingevulde for mulieren tellen mee voor de Nederlandse Kinderjury waar van de uitslag in juni bekend wordt gemaakt. GASSELTE - Het plaatsen van speciale attentieborden met prikkelende teksten langs de N34 (Groningen-Emmen) heeft een gunstig effect gehad op het aantal ongevallen op die weg. De kantonrechter hield bij zijn vonnis rekening met de onover zichtelijkheid van het kruis punt waarvan de toegestane in- rijrichting inmiddels door de gemeente Westerschouwen is veranderd. Hij legde een boete van 200 gulden op, terwijl 300 was .geëist.- „De andere weggebruikers weigerden mij er tussen te la ten en ze zaten met hun vingers beledigende gebaren te ma ken". Zo beklaagde de heer P. H. R. uit Schiedam zich bij de kantonrechter. Maar het pro ces-verbaal van de politie wierp een ander licht op de zaak. De Schiedammer zou in een file op de Rijksweg N-59 (tussen Bruinisse en Haamste de) op een gevaarlijke manier en agressief rijdend steeds drie a vier auto's hebben ingehaald omdat het hem niet hard ge noeg ging. Daardoor ontston den gevaarlijke situaties en ge dwongen remmanoeuvres van de andere weggebruikers. De Schiedammer kreeg daarvoor een boete van 250 gulden. „De wagen die hier wordt ge noemd was niet mijri wagen en ik bestuurde hem ook niet", al dus de heer J. L. S. uit Bruinis se. Via een type-foutje van justitie hoopte hij te kunnen ontkomen aan beboeting voor het met zijn auto over een door getrokken streep rijden. Jam mer voor de Bruenaar stond het kenteken van zijn auto wel iswaar op enkele aanzeggingen verkeerd, maar op het papier waarom het gaat, stond het proces-verbaal wel goed ver meld. Hij kreeg een boete van 130 gulden. De heer J. F. uit Kerkwerve had meer geluk. Hij werd vrij gesproken omdat de papieren van justitie en politie niet over eenstemden. Bij de een was sprake van parkeren langs en bij de ander op de fietsstrook. „We hebben het verkeerd ten laste gelegd", aldus officier van justitie Boogert. „Ik ben daar nooit geweest op die dag. Ik speelde een ten nistoernooi in Sloterdorp in Noord-Holland zei de heer J. P. van O. uit Heemskerk. Hij werd opgeroepen omdat zijn motorfiets in mei 1991 op het trottoir langs de Hogezoom in Renesse zou hebben gestaan. De politie bleek echter een fout te hebben gemaakt bij het no teren van het. kenteken. De heer Van O. kon via zijn kente kenbewijs en een foto van zijn motor aantonen dat hij een heel andere motor heeft, nu én in mei 1991. Vrijspraak. Advertentie Vaak hebben ze als kempha nen tegenover elkaar gestaan. Vaak werd de Zeeuwse Milieu Federatie omschreven als een 'clubje natuurfreaks" terwijl aan de andere kant de kokkel en mosselvissers beschuldigd werden van praktijken die uitermate schadelijk zouden zijn voor het milieu. Er lijkt nu verbetering te komen in de verstandhouding tussen de schelpdiersector en de milieu beweging. Naar aanleiding van de structuurnota zee- en kustvisserij van het ministe rie heeft de Vereniging tot be vordering der Zeeuwse visse- rijbelangen Zevibel zelf plan nen opgesteld, om in ieder ge val een poging te wagen om uit de problemen te komen. Onder het motto 'als er dan toch iets moet gebeuren kunnen we het beter zelf in de hand houden' heeft Zevibel een plan gepre senteerd om de vangsten ted beperken. De voorstellen van de minister, zo wordt herhaal delijk benadrukt, gaan veel te ver. Als die plannen doorgang zouden vinden zou men 3500 arbeidsplaatsen op de tocht te zetten. De kokkel- en mossel vissers erkennen de enorme belangen die in het geding zijn. Hoe men het ook wendt of keert, het draait uiteindelijk om het behoud van een aantal waardevolle natuurgebieden. En, zo stelt Zevibel, is er hele maal geen sprake van een be langentegenstelling. De belan gen van de vissers sporen met de belangen van de natuur. Mooie woorden. Nu alleen even afwachten of vissers en milieubeschermers echt 'vriendjes' worden of rivalen zullen blijven. P.K. SIRJANSLAND - De projecten die in Sirjansland werden uit gevoerd in het kader van het dorpsplan staan centraal tij dens een informatiebijeen komst voor dorpsbewoners op dinsdag 19 mei. Het gemeentebestuur organi seert de bijeenkomst omdat men wil weten wat de ervaring van de dorpsbewoners is met de projecten. Ook wil men we ten wat er naar de mening van de mensen nog veranderd en verbeterd zou kunnen worden. De bijeenkomst vindt plaats in het dorpshuis te Sirjansland en begint om 20.00 uur. DEN HAAG - Het ministerie van defensie heeft tot nu toe voor anderhalf miljoen gulden aan schadeclaims binnenge kregen na het neerstorten in fe bruari van een F16 op de Hen gelose wijk Hasseler Es. „De politieke partij Delta An ders heeft als uitgangspunt het bevorderen van Duurzame Ontwikkeling. Dat betekent dat veel ontwikkelingen die haaks staan op de ontwikke lingsrichting bekritiseerd wor den. Tegelijkertijd wil Delta Anders positieve ontwikkelin gen stimuleren", aldus een persbericht van de politieke partij. Zij constateert positieve ontwikkelingen bij de ZWN. Vernieuwend „De wijze waarop de ZWN het openbaar vervoer bevordert wordt door Delta Anders toe gejuicht. Het vernieuwen van het produkt, onder meer door de inzet van bustaxi's, en de sterke groei van het aantal rei zigers zijn hoopvolle signalen". Als blijk van waardering reis den Lode Rijks en Els Hui- bregtse van Delta Anders, ui teraard per bus af naar Zierik zee om bloemen aan te bieden aan ZWN-vertegenwoordiger Nienhuis. In een korte toespraak stak mevrouw Huibregtse de lof trompet over de streekver- voersmaatschappij. Zij stelde dat de ZWN niet alleen aan dacht heeft voor het milieu, maar vooral veel werk maakt van het welzijn van de reizi gers. „Hen wordt veel comfort geboden en dat is in het belang van het gebruik". In een korte reactie liet Nien huis weten de bloemenhulde op te vatten als een compli ment aan het complete bedrijf. „Ik ben niet meer dan de stem banden van de ZWN", aldus een bescheiden Nienhuis. „Het beleid wordt door het bedrijf gemaakt". Nienhuis voegde daar aan toe dat de ZWN weliswaar de laat ste tijd vaak met goede berich ten naar buiten treedt, maar dat men er ook rekening mee moet houden dat de streekver- voersmaatschappij in de toe komst met minder gunstige be richten zal moeten komen". Financiën Hij stelde dat de financiële si tuatie van de ZWN te wensen overlaat. „Als wij naar een bank zouden stappen voor een lening zou men bezorgd de wenkbrauwen fronsen", aldus Nienhuis. „In 1993/1994 komt de minister met een tussenba lans en het is niet ondenkbaar dat er dan vijf miljoen ingele verd zal moeten worden. En dat zal uit de lengte of uit de breedte moeten komen". Nienhuis tekende daar meteen bij aan dat de ZWN goede be richten breed verkondigt maar ook niet zal schromen om met minder gunstige berichten naar buiten te komen. „Wij zul len in alle openheid naar bui ten treden. Ook slecht nieuws moeten we gewoon vertellen", aldus de ZWN-spreekbuis. „Er zal zeker een periode met regen komen, maar wij zijn ervan overtuigd dat ook dat weer voorbij zal gaan". ZIERIKZEE - Het afscheid van mevrouw K. F. de Masier-van Tiggelhoven als hoofd huis houdelijke dienst van de ge meente Zierikzee is verscho ven naar DINSDAG 7 juli. Die dag wordt de dame met de kof fiekan vanaf 15.00 uur uitge zwaaid. ZIERIKZEE - „Op zagers of op schelpdieren spitten, dat mag nooit. Maar pieren steken, dat is wat an ders. Dat mag op bepaalde plaatsen wanneer men daarvoor vergunning heeft". Mevrouw J. van G. uit Bruinisse en haar vader die op de publieke tribune zat, deden tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee alle moeite om kantonrechter mr. A. R. L. Melens en officier van justitie mr L. W. Boogert er van te overtuigen dat er verschil zit tussen zagers en pieren. Mevrouw Van G. moest voorko men omdat ze op 30 mei 1991 werd aangetroffen op de bui tengronden van de Krammer nabij Bruinisse, waar ze vol gens het proces-verbaal van de politie pieren aan het steken was uit de teen der dijk. „Ik ging even een keer mee met mijn vader om hem te helpen met pieren steken. Hij had daar een vergunning voor, maar ik niet", legde de Bruse uit. De boete die haar daarvoor door de politie werd opgelegd betaalde ze niet omdat in het proces-verbaal melding werd gemaakt van het spitten van zagers. „En omdat ik het boete bedrag van 130 gulden nogal pittig hoog vond". Nadat hij een hele uitleg van dochter en vader over het verschil tussen pieren en zagers had aange hoord, concludeerde officier van justitie Boogert dat het in feite ging om het spitten zon der vergunning. Hij eiste een boete van 155 gulden. Mevrouw Van G. merkte ver ontwaardigd op dat dat nog meer was dan de boetes die men krijgt voor pieren steken in het natuurgebied langs de Oosterschelde ter hoogte van Oosterland. „En daar mag het zelfs niet met vergunning om dat het een natuurgebied is". De kantonrechter vonniste ten slotte een boete van 130 gulden of 3 dagen. „Ik reed stapvoets omdat ik uit ervaring weet dat het een on overzichtelijk kruispunt is. Maar die brommer kwam in een flits aanzetten. Op het mo ment dat ik hem zag, zat hij al op mijn auto". De heer M. V. M. uit Zierikzee moest zich ver antwoorden voor een aanrij ding die in juli 1991 plaatsvond op de kruising Vroonweg/J. J. Boeijesweg te Haamstede. Tben'de Zierikzeese taxichauf feur met zijn auto vanaf de Vroonweg rechtsaf de J. J. Boeijesweg wilde inrijden botste een over het fietspad rij dende bromfietser met passa gier op zijn auto. „Ik heb ze he lemaal gemist. Dat kruispunt is zo onoverzichtelijk dat je niets hebt aan je rechterzijspie- gel. Je zou moeten omkijken en gelijk naar de andere kant kij ken", legde de heer V. M. uit. ZIERIKZEE - Terwijl de temperatuur buiten oploopt tot tropische hoogten zijn vanmorgen, vrijdag, de eindexamens voor middelba re scholieren begonnen. Het waren 35 kandidaten van het Atheneum die in de gymzaal van de RSG (Regionale Scholen Gemeenschap) als eerste hun hersenen konden laten kraken. Zij begonnen vanmorgen hun eindexamen met het vak Nederlands. Op de RSG doen verder 91 leerlingen eindexamen Havo en 65 leerlingen eindexamen Nederlands. Zij krijgen vrijdagmiddag en maandagmorgen hun eerste eindexamenopdrachten voorgeschoteld. In de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland doen 76 leerlingen eindexamen. De praktijkexamens voor vakken als elektrotechniek, motorvoertuigentechniek en consumptieve technieken zijn daar al eerder deze week begonnen. Het eerste theorie-examen Nederlands leesvaardigheid is maandag. Op de Christelijke Scholengemeenschap aan de Calandweg doen dit jaar 49 leerlingen eindexamen. 22 daarvan hopen het Mavodiploma te halen, 16 het diploma LHNO-verzorging en 11 het diploma LHNO verkooppraktijk kantoor. Ook de leerlingen in het volwassenenonderwijs DAS (Dag en Avond Scholenge meenschap) moeten nu laten zien wat ze kunnen. Hier doen 66 kandidaten eindexamen in een of meerdere vakken op Mavo- of Havo niveau. De laatste examendag is op 5 juni en de uitslag wordt verwacht op vrijdag 12 juni. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Wij hopen dat dit een stapje op weg is naar een beter gebruik van het openbaar vervoer. Wij zijn zeer gecharmeerd van de initiatieven van de ZWN". Dat zei Els Huibregtse van Delta Anders, een progressieve politieke par tij toen zij uit naam van haar partij bloemen uitreikte aan ZWN-public rela- tionsman J. R. Nienhuis. Delta anders-vertegenwoordigster Els Huibregtse in gesprek met ZWN-spreekbuis J. R. Nienhuis. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3