Wallage bereid voortbestaan speciale school te garanderen Pleidooi voor sterke positie korpsbeheerder regiopolitie agenda Milieu-organisaties vragen verbod bagger- stort Westerschelde 'De haringboer moet vaker op vingers getikt' Staatssecretaris op één lijn met Tweede Kamer Sarajevo brandt; VN-mili- tairen klaar voor vertrek Nieuwe loot aan de stam acties in zorg Eerste Nederlandse auto op koolzaad-olie Van CDA en PvdA 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verzoek bij Raad van State DEN HAAG - Milieu-organisaties hebben don derdag bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State geprotesteerd tegen de stort van jaarlijks tien miljoen kubieke meter vervuilde baggerspecie in de Westerschelde. De bagger komt uit de vaargeul, die in verband met de" Antwerpse haven moet worden vrijge houden. De Stichting Reinwater, Zeeuwse Milieufederatie en Natuur en Milieu vragen om schorsing van de ver gunning van Verkeer en Wa terstaat, verleend aan de Vlaamse Executieve. De ei genlijke oorzaak van de schade aan het milieu in de Westerschelde is lozing van grote hoeveelheden schade lijke stoffen in het stroom gebied van de Schelde in België, betogen de milieu organisaties. Schadelijk Als de baggerstort wordt verboden, is direct aange toond dat de lozingen die nen te worden aangepakt, is de redenering. „Tferwijl buurlanden maatregelen nemen, is in België nauwe lijks iets gebeurd", stelde mr. J. Rutteman namens de milieu-organisaties. Ver keer en Waterstaat vindt ook dat de baggerstort scha delijk is voor het watermi lieu. De invloed van de stort valt echter in het niet bij de natuurlijke erosie- en sedi mentatieprocessen, betoog de A. Lambregts. Het pro bleem van de sanering van het stroomgebied van de Schelde, kan volgens hem niet door de vergunning worden opgelost. Neder land is vanwege internatio nale verdragen verplicht de vaargeul vrij te houden. De baggerstort in de Wester schelde is al meerdere ma len bij de Raad van State aanhangig gemaakt. Deze vernietigde eerder een ver gunning omdat er geen goe de procedure was verlopen. Bezwaren tegen de daarop volgende gedoogbeschik- king werden verworpen. Volgens HaringprofessorC. Weber: SCHEVENINGEN - Haringboeren moeten wat va ker op de vingers worden getikt door de consument. Af en toe presteren ze het om haringen te verkopen die absoluut niet geschikt zijn voor de consumptie. Dat zegt TNO-onderzoeker C. Weber, bijgenaamd de haringprofessor. Volgens Weber moet de consu ment zich wat kritischer opstellen aan de haringkraam en niet alles accepteren wat hem in handen wordt geduwd. ,,Als je ziet wat sommigen dur ven te verkopen, vraag je je af hoe het mogelijk is dat de men sen dat accepteren." Weber zegt meerdermalen te hebben vast gesteld dat de verkochte ha ring ontzettend ranzig is, waar door de vis uren na consumptie nog voelbaar is. Het komt zelfs voor dat er haring wordt ver kocht die bedorven is, zegt We ber. De haringprofessor spuide zijn kritiek donderdag in Scheve- ningen, bij de aankondiging van de komst van de Hollandse Nieuwe. Momenteel vertoeft circa drie kwart van de Hol landse haringvloot op de Noordzee op zoek naar de Hol landse Nieuwe. Naar verwach ting komt begin volgende week de eerste maatjesharing bin nen, waarna de vis op vrijdag in het land verkrijgbaar is. Over de kwaliteit van de nieu we haring valt vooralsnog niet veel te zeggen. Dat er heel wat moet gebeuren wil de Holland se Nieuwe beter smaken dan die van vorig jaar staat vast, aldus Weber. ,,De haring van vorig jaar was perfect van kwa liteit, met een hoog vetpercen tage." Ook de industrie glun dert nog bij de gedachten aan het afgelopen haringseizoen. Volgens L. Ouwehand, voorzit ter van het Nationaal Visbu- reau is bijna 10 procent meer haring verkocht dan verwacht. De handel zit met smart te wachten op de nieuwe, want de vrieshuizen zijn helemaal leeg, aldus Ouwehand. Volgens haringbioloog A. Cor- ten van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek (RIVO) is de haringstand in de Noordzee goed te noemen, ondanks de enorme vangstoverschrijding van vorig jaar. De diverse EG- landen haalden vorig 567.000 ton haring uit de Noordzee, bij na 150.000 ton meer dan was toegestaan. Daarvan bestond circa 100.000 ton uit jonge ha ring, opgevist ten behoeve van de Deense vismeelindustrie. Corten vreest wel dat de ha ringstand in de Noordzee te rugloopt wanneer de visserij op jonge haring doorgaat. Vooralsnog ziet het er echter niet naar uit daar een eind aan komt. De Nederlandse vissers vingen vorig jaar ruim 100.000 ton volwassen haring, ter waarde van een slordige 75 mil joen gulden. Voorheen was de aankomst van de nieuwe ha ring een traditioneel feest, voorafgegaan door Vlaggetjes dag waarop de haringvloot uit voer. De race om de eerste nieu we haring bestaat echter sinds 1990 niet meer. Vlaggetjesdag, dit jaar 23 mei, is daarom de dag geworden waarop de komst van de Hollandse Nieu we wordt gevierd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 mei 04.05 153 10.00 -154 16.30 156 22.20 -147 17 mei 04.50 160 10.40 -147 17.10 154 23.00 -151 18 mei 05.30 164 11.20 -141 17.45 151 23.45 -156 16 mei 02.15 160 08.40 -U>6 14.40 165 21.00 -149 17 mei 03.05 167 09.20 -151 15.20 162 21.40 -154 18 mei 03.40 171 10.00 -144 16.05 157 22.25 -157 16 mei 04.30 163 10.00 -164 16.55 167 22.20 -157 17 mei 05.20 170 10.40 -158 17.40 164 23.00 -162 18 mei 06.00 175 11.20 -151 18.20 160 23.40 -166 16 mei 04.20 160 10.00 -160 16.40 163 22.25 -153 17 mei 05.05 166 10.40 -154 17.25 160 23.00 -158 18 mei 05.45 170 11.25 - 147 18.00 157 23.45 -162 WEMELDINGE Springtij 18 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Staatssecretaris Wallage van Onder wijs is bereid betere garanties te geven voor het voortbestaan van de scholen voor speciaal onder wijs. Ook wil hij best wat langer de tijd nemen om een gemeenschappelijke wet te maken voor lom/mlk-scholen en basisscholen. De vorm van sa menwerking tussen die scholen wordt pas precies bepaald na afloop van een in 1997 geplande evalua tie. Met die toezeggingen zit de staatssecretaris weer op een lijn met de hele Tweede Kamer. Geschrokken door de opstand onder ouders en leraren bij het bijzonder onderwijs gaf Walla ge donderdag in de Tweede Ka mer onmiddellijk een ruimhar tige opening. Een steviger ga rantie voor het voortbestaan van het speciaal onderwijs past best binnen zijn streef beeld", aldus de staatssecreta ris, en als de Kamer vindt dat hij te veel haast heeft dan mag het allemaal ook wel wat lang zamer. Want jaartallen inte resseren me minder dan de richting van het beleid". Opvallend eensgezind In het debat werd de staatsse cretaris geconfronteerd met een opvallend eensgezinde Ka mer. Alle fracties verlangden een garantie dat de scholen voor speciaal onderwijs, of precieser speciale voorzienin gen voor moeilijk lerende kin deren, niet mogen verdwijnen. Er moeten samenwerkingsver banden komen tussen basis- en speciale scholen, er moeten veel minder kinderen verwe- ZAGREB - De gevechten tus sen Moslims, Kroaten en Ser viërs zijn vrijdagochtend in de Bosnische hoofdstad weer op gelaaid. In de hele stad woed den er branden, zo berichtte een verslaggever van de Kroa tische radio vanuit Sarajevo. De VN-militairen in het „Rainbow Hotel", onder wie 60 Nederlanders, kregen van ochtend te horen dat ze hun spullen moesten pakken. De woordvoerder van het Ne derlandse VN-bataljon, Maar ten Beneker, verwacht dat de militairen misschien in de loop van de dag uit Sarajevo ver trekken. „Maar ik weet niet of we een garantie hebben gekre gen voor een veilig vertrek. In onze omgeving is het nu wel stil", zei hij. Volgens een Ne derlandse wachtofficier is het onderkomen van de VN-mili tairen in Sarajevo donderdag opzettelijk doelwit van be schietingen geweest. De hele dag en avond lag het bejaar dentehuis, omgedoopt in „Rainbow Hotel" waarin de blauwe baretten zijn onderge bracht, met tussenpozen onder vuur. Hij noemde de situatie in de Bosnische hoofdstad „on doenlijk". Bij de strijd werden gisteren ook verscheidene openbare gebouwen getroffen, waaronder de zetel van de Bos nische regering. Volgens Radio Zagreb waren kort voor zes uur al weer ontploffingen te horen, waarna de Bosnische radio uit de lucht verdween. In twee ka zernes van het door Serviërs beheerste federale leger in de hoofdstad heerste een gespan nen sfeer. Er zou sprake zijn van grote meningsverschilen tussen de gematigde en extre mistische militairen. In het noorden van Bosnië is de nacht van donderdag op vrijdag be trekkelijk rustig verlopen. Kroatische en Moslim-eenhe den veroverden gisteren enkele Servische steunpunten. zen worden naar de speciale scholen, daarover is iedereen het eens. Maar binnen zo'n sa menwerkingsverband moet al tijd plaats blijven voor de op vang van kinderen die het op de basisschool echt niet red den. Volgens de staatssecretaris was zijn bedoeling ook nooit an ders geweest dan dat, maar de brief die hij hierover in maart naar de Kamer stuurde was niet echt goed overgekomen. De toezeggingen die hij nu di rect deed susten zelfs CDA- woordvoerder Hermes, die het verzet tegen Wallage het meest zwaar had aangezet. Samenwerkings verbanden Kamer en staatssecretaris wer den het daarna zeer snel eens over de hierna te volgen weg. De bestaande wettelijke situa tie blijft nog wat langer geldig. Intussen gaan de scholen door met het opzetten van samen werkingsverbanden, gericht op een situatie waarin de speciale school als aparte instelling ver dwijnt. Het moet een „hulpstructuur voor het basis onderwijs" worden, zoals die bijvoorbeeld in Denemarken al bestaat. Of dat werkelijk kan, op welke manier en op welke termijn, wordt bekeken na af loop van de evaluatie die in 1997 moet plaatsvinden. In elk geval zijn de samenwerkings verbanden verplicht een aparte voorziening in stand te houden en het geld dat ze daarvoor krijgen moet ook echt daaraan besteed worden. Op grond van de overeenstemmingmet- de Kamer, was Wallage ook direct bereid toe te zeggen dat hij de leraren van de speciale scholen een volledige formatiegarantie biedt. Als zo'n school minder leerlingen krijgt, wat immers de bedoeling is, mogen de lera ren toch in dienst blijven. Zij krijgen dan meer taken in de begeleiding van probleem kinderen op de gewone basis school of in het bijscholen van UTRECHT - Vanaf maandag zal er ook in het kruiswerk ac tie worden gevoerd. Op die dag onderhandelen werkgevers en vakbonden over een nieuwe cao voor de 20.000 werkne mers. De vakbonden willen met demonstratieve bijeen komsten op tal van plaatsen door het hele land druk uitoe fenen op de werkgevers. de leraren daar. VVD'er Frans- sen wees erop, dat na alle com motie over de speciale scholen nu de aandacht sterk gericht moet worden op de gewone ba sisscholen. Die moeten immers straks meer probleemkinderen zelf gaan opvangen en daar zijn ze nu nog niet op gericht. Wal lage beloofde snel met de hbo- scholen te gaan praten over vernieuwingen die nodig zijn in de lerarenopleidingen, de pabo's. Naar aanleiding van een kamerbreed gesteunde mo tie zegde hij ook toe een notitie te maken over waaraan zo'n basisschool-nieuwe stijl alle maal moet voldoen. LELYSTAD - Het Rijksarchief in Flevoland dat donderdag is geopend door minister D'Anco- na van cultuur, krijgt ook een aantal landelijke taken. Primeur Groningse, gedeputeerde GRONINGEN - De Groningse gedeputeerde 'voor milieu en landbouw J. van Dijk schakelt van diesel als brandstof voor zijn auto over op olie gemaakt uit koolzaad. Het is de eerste Ne derlandse auto die gaat rijden op koolzaad-olie. Van Dijk zal op 25 mei offi cieel deze brandstof - ook wel biodiesel genoemd - gaan tanken bij het provin ciehuis in Groningen. Dan zullen ook drie andere Gro ningse bestuurders, onder wie voorzitter M. Calon van de Groninger Maatschappij van Landbouw, overschake len op deze biodiesel. Dat heeft een woordvoerder van de provincie Groningen donderdag bekendge maakt. De bestuurders schakelen over op biodiesel op uitnodiging van Cebeco Handelsraad die van plan is om in 1995 een fabriek voor biodiesel in de provincie Groningen te bouwen met een capaciteit van 150.000 ton. Momenteel worden on derhandelingen gevoerd over subsidie voor een der gelijke fabriek. Volgens de woordvoerder van de pro vincie Groningen is de koolzaad-olie milieu vriendelijk en praktisch. De motor van een diesel auto hoeft er niet voor aan gepast te worden. Een ander voordeel is dat het gebruik van deze brand stof nieuwe mogelijkheden biedt voor de landbouw. In plaats van granen zouden boeren dan over kunnen gaan op verbouw Van kool zaad of andere gewassen waaruit ook biodiesel ge perst kan worden. DEN HAAG - De politiespecialisten van de fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer, Van der Heijden en Stoffelen, vinden dat de 25 burge meesters die in de toekomst optreden als korpsbe heerder van de politie in hun regio een sterke positie moeten krijgen. Daarbij moeten zij knopen kunnen doorhakken. Van der Heijden en Stoffelen lieten donderdag in een reactie blijken niet zoveel van mening te verschillen van de Utrechtse burgemeester Vos, die woens dag liet weten dat de korpsbe heerder de mogelijkheid moet hebben over de hoofden van zijn collega-burgemeesters heen een besluit te nemen. Lokaal niveau Stoffelen zegt begrip te hebben voor de benadering van Vos. Volgens hem moeten de burge meesters in de regio eenmaal per jaar met de korpsbeheer der vergaderen over de beste ding van het budget en moeten de regionale zaken verder door de korpsbeheerder worden ge rund. De gewone dagelijke po litiezorg op lokaal niveau is volgens Stoffelen in de eerste plaats een. taak van de lokale burgemeester, waar de korps beheerder niets over te zeggen heeft. Van der Heijdens opvat tingen sluiten nauw aan bij die van Stoffelen. „We moeten ze ker geen federaal bestuur heb ben", aldus Van der Heijden. Wel meent hij dat Vos, die haar opvatting gaf in een interview met NRC-Handelsblad, de zaak wellicht wat scherp gefor muleerd heeft, maar in deze fa se van de discussie heeft hij daar wel begrip voor. Van der Heijden wil zich er wel sterk voor maken dat er in de nieuwe Politiewet een beroepsmoge lijkheid wordt opgenomen voor burgemeesters die zich in het beleid door de korpsbe heerder gepasseerd voelen. Hij denkt daarbij aan een be roepsmogelijkheid bij de mi nistervan binnenlandse zaken. Opmerkelijk is dat de opvat ting van burgemeester Vos niet gedeeld wordt door haar par tijgenoot Dijkstal (WD) in de Tweede Kamer. Volgens Dijkstal heeft Vos de natuurlij ke neiging van bestuurders om alle macht naar zich toe te trek ken niet kunnen onderdruk ken. Dijkstal zal zijn partijge note niet steunen op de door haar ingeslagen weg, want er zijn volgens hem geen eerste rangs en tweederangs burge meesters. Het D66-Kamerlid Kohnstamm heeft met onge rustheid kennis genomen van de uitlatingen van Vos, die de indruk wekte namens alle 25 korpsbeheerders te spreken. Als het die kant uit gaat, wordt het met democratische controle op de regionale korpsen nog problematischer dan in de wetsvoorstellen van het kabi net ai het geval lijkt te zijn, al dus Kohnstamm. In de tweede week van juni zal de Tweede Kamer een debat op hoofdlijnen houden over de nieuwe Politiewet. Daarna zal men zich in schriftelijk overleg met het kabinet verdiepen in de details van de wetsvoorstel len. 3iee&. door Mare Legendre tot' OKM uiet&J Ats U '■Her AJ06 juJerasjersi-P Tot en met 23 mei Burgh-Haamstede Expositie foto's van Theo Jans; sen in De Bewaerschole, dage lijks (met uitzondering van zondag). Van 13.30 tót 16.30 uur. Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Vrijdag 15 mei Zierikzee Expositie creativiteit in schoolgebouw Regionale Scho lengemeenschap Professor Zee man. Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Stadhuis. 14.00 uur. Rommelmarkt/bazaar CJV. De Driehoek. 16.00 tot 22.00 uur. Grote feest- en ouderavond van J, W. van den Doelschool in schoolgebouw. 19.30 uur. Oosterland Concert Oosterlands Fanfare. Muziektent op de Markt. 20.00 uur. Zaterdag 16 mei Zierikzee Geraniummarkt. Mosselboom gaard. 08.00-15.00 uur Rommelmarkt. Bejaardencen trum Borrendamme. Van 10.00 tot 15.00 uur. Rommelmarkt/bazaar CJV. De Driehoek. 10.00 tot 16.00 uur. Uitmarkt, Brogum. Van 13.00 tot 19.00 uur. Optreden Duo Tbp 100/Purple Paris. 23.00 uur. Optreden I piu piccoli. Haven plein. Van 13.30-14.00 uur. Bro gum. Van 14.30-15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Optreden Trajekt theater. Tbpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden Mother Vandenberg. Big S. 22.00 uur. Brouwershaven Scoutingspel. Scoutingterrein. Van 14.00 tot 17.00 uur. Zonnemaire Openingsconcert zomerseizoen door Nut en Uitspanning; bij muziektent. 19.30 uur. Dreischor Concert Kunst na Arbeid en Crescendo. Nederlandse Her vormde kerk." 20.00 uur. Nieuwerkerk Concert Oefening en Uitspan ning/Nu met Hope. Koningin Maudplein. 19.45 uur. Zondag 17 mei Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Zendingsmanifestatie. Gere formeerde kerk. Vanaf 14.00 uur. Maandag 18 mei Zierikzee Bedrijveno'verleg kinderop vang. Commissiekamer stad huis. 10.00 uur. Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Verenigingsavond Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Extra vergadering commissie ruimtelijke ordening. Gemeen tehuis. 18.30 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 19 mei Zierikzee Thema-bijeenkomst New Age. Hervormde kerk. 20.00 uur. Ledenvergadering VW. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping. Gebouw Salem. Van 10.00-12.00 uur. Van 14.00- 17.00 uur. Van 18.30-20.00 uur. Oosterland Verkoping De Schutse bij me vrouw De Bruijne, Lage Maire- weg 14; Van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst evaluatie dorps plan. Dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2