Rust Roest Drum and Buglecorps is op zoek naar meer nieuwe leden 'T ZÊÊUWSE OEKJE nieuws stukken Onderscheiding voor negen bloeddonors Ganzennest 'Aan mensen die snel de moed laten zakken hebben we niets' 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op de planken... Zö, noe in dan, stae 'k op de planken. Nie, as kommediant of tenêêlspeler, mè, dan lees ik vó, om 't ma 's deftig te zéggen 'uut eige wèrrek'. In wat bliek noe? 't bliek vó de ménsen nieuw te wezen! 't Zêêuws lae z'n eige nie mekkelijk léze. Vó sommige staet 't g'lieke of z'n kruuswoordpuzzel op motte losse. Dae kunne m'n 't geduld nie mi vó opbrienge, de goeie nie te na gespróke. M'n leve noe êêmae in 'n jachtige tied. Oak de oudjes! Z'èbbe aest, omdat de tied die nog rest, kor ter in korter wordt. Vó mie zèllef is 't 'n aordig'eidje. 'n Thefeltje, 'n stoel, 'n glaesje waeter in, zö nöödig 'n micro foon. Dan schuuf je gewoon an. Je voer je luusteraers mee nae 't verleden, naer d'r belevenis sen uut d'r jeugd. Dan beleef j't fêêst van de herkenning. Je ziet d'n aesem van, wat êêns was, over de gezichten strieke. Dat geef 'n aparte wèrremte. Wat is t'r mooier op die meniere 'n paer droppels geluk te mossen?! Wat m'n opvaolt is, dat oak jongere ménsen d'r eige angespróke voele deu die klanken in beel den uut 't verleden. In dat zèllefde land toch lègge oak ulder wortels. Dae wille ze bliekbaer kennisse an èbbe. De belevenissen van de ouwere spreek ze toch op de êên of andere meniere an. Ze doe d'r wé 's 'n bitje lacherig over, over aol dat simpele van vroeger, mè, 't doe ze toch wat. 'k Èbbe opgetrééje vó oaggeplaeste ménsen, eenvoudige zielen in ménsen van deze tied. Vó ie- derendêên komt 'r bliekbaer 'n moment in 't leven dat 'n dienkt: ,,Gö, wat è'k 'r van gemaekt, in oe diepe gieng de invloed van de diengen, die 'k beleefd of wae'k getuuge van was. Dat kunne zukke simpele diengen wéze. De belevenissen in je jeugd, 't Spel in 't tegenspel mit je maots. Je liefdes. J'n inzet om van 't levem iets te maeken, gedréve deu de drang van je ver wachting... Kleine pertretjes: de meissen lienksomme, de jongens rechtsomme op d'n Dam in de Mol. Je kwam mekaore zö'n zestig kêêr op 'n aevend tegen. Tbch was dat 't begin van je liefdesleven, 'n Vergiet op j'n ööd, juungevechten ouwe an d'n Aevendiek, onder d'n invloed van d'n öörlog in de jaeren veertig. Aomae diengen in diengetjes die mee-ielepe om 't figuur op te bouwen, die je noe bin. 't Ei wat, dat veraeltjes vertèlle. De gezichten vó je, je ken ze. D'r groei iets van verwantschap. J'ei aomae op 't zèllefde tenêêl gestae; meegespeeld in 't zèllefde stik. 'k Ope van arte, dè m'n mekaore in 't naejaer wx tegenkomme. Dan schrief 'k wï 'n briefje in die ouwe vertrouwde 'bode'! ARJAON ZIERIKZEE Collecte NFSG De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten die in Zierikzee werd gehouden van 22 april tot en met 2 mei heeft 3164,30 gulden opge bracht. Van deze opbrengst gaat 15% rechtstreeks naar de gehandicaptensportvereniging d'Antilopen Schouwen-Duive- land. Collectanten en gulle ge vers: hartelijk dank namens de gehandicapte sporters. Uitwisseling en buitenmiddag De dames van de Schouwse af deling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ontvangen dinsdag 19 mei de dames van de zusterafdeling uit Sint Maartensdijk op be zoek. Tussen 10.00 en 10.30 uur worden de gasten met koffie ontvangen. In de morgenuren wordt een kleine stadswande ling gemaakt. Na de lunch brengen de dames een bezoek aan het museum en het stad huis, waarna de gasten rond 16.00 uur weer huiswaarts ke ren. Dinsdag 16 juni trekken de Schouwse dames van de NBvP er zelf op uit. Het gezelschap brengt dan een bezoek aan het Rien Poortvliet museum in Middelharnis. Na afloop be staat de mogelijkheid voor winkelen of het maken van een wandelingetje. Rond 16.00 uur staat de koffie met gebak klaar. Vervolgens gaan de da mes naar het Grevelingen- restaurant waar het diner wordt geserveerd. Voor dit uit stapje vertrekken de dames vanaf 13.00 uur vanaf het ZWN- station. Borstvoeding Donderdag 14 mei geeft La Le- che League weer een informa tie-avond over borstvoeding. De internationale organisatie begeleidt en steunt bij het voor kortere of langere tijd geven van borstvoeding. Aanstaande moeders, eventueel met kind, zijn donderdag van harte wel kom aan de Schouwenbank 111 in Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor pro blemen met borstvoeding kan men terecht bij de telefonische hulpdienst van deze organisa tie (01189-1691/Ö1180-16812). Ook kan men hier terecht voor de huur van een elektrische borstpomp. BURGH-HAAMSTEDE Collecte NFSG De collecte Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Burgh-Haamstede 1426,70 gul den opgebracht. Alle gevers en geefsters en mensen die gecol lecteerd hebben heel hartelijk bedankt namens de organisa tie. Jubileum De bejaardensociëteit uit Haamstede heeft het 35-jarig bestaan op gepaste wijze en on der grote belangstelling ge vierd. Voor deze viering had den de ouderen hun toevlucht gezocht in de recreatiezaal van de Gereformeerde kerk in Haamstede. Om de middag muzikale luister bij te te zetten waren het Ouderenkoor onder leiding van de heer Hogenstein en de Zeeuwse Accordeonvere niging Concertina onder lei ding van de heer H. Schroever uitgenodigd. Presidente van de sociëteit, mevrouw M. Kik blikte nog eens terug op de voorbije jaren waarna allen De Schouwse Westhoek zongen en de twee muziekgezelschappen elkaar met optredens afwissel den. B en w van Westerschou- wen lieten zich in deze ook niet onbetuigd door de jubilerende sociëteit een bloemstuk aan te bieden. Met het zingen van het Zeeuwse volkslied werd de middag die ook door de andere sosen uit de Westhoek werd bij gewoond tenslotte afgesloten. RENESSE Weekmarkt Het seizoen van de weekmark ten breekt weer aan. In Renes- se begint deze markt op woens dag 20 mei. Vanaf deze dag staan wekelijks van 08.00 tot 13.00 uur de kraampjes opge steld aan de Kromme Reke. De weekmarkt duurt tot en met woensdag 16 september ZONNEMAIRE Harmonie De harmonievereniging Nut en Uitspanning opent zaterdag 16 mei haar zomerprogramma met een concert in en voor de muziektent in Zonnemaire. Dit concert begint om 19.30 uur. Onder leiding van Gerrit Voogt brengen de muzikanten num mers als Een morgen, een mid dag en een avond in Wenen, the West Side Story en een selectie van James Last. De drumband onder leiding van Cora Knuyt treedt deze zaterdag voor het eerst in het openbaar op en speelt onder meer Rumba Mar- rebella en Thunder March. Als speaker treedt Wim Hanse op. OOSTERLAND Concert Oosterlands Fanfare opent het nieuwe seizoen met een concert in de muziektent op de Markt in Oosterland.. Het concert wordt gegeven op vrijdag 15 mei en begint om 20.00 uur. Werken die gespeeld worden zijn onder meer Moments for Morricpne, de Arnhem Mars en Dancing Steps. De muzikale uitvofering duurt ongeveer een uur. Verkoping De Schutse houdt dinsdag 19 mei een verkoping ten bate van de gehandicaptenzorg. Deze verkoping wordt van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur gehouden in het huis van mevrouw De Bruyne aan de Lage Maireweg (nummer 14) in Oosterland. Hier kan voor het goede doel linnengoed, onder goed, huishoudelijke artike len, zoetwaren en zelf gemaak te artikelen kopen. BRUINISSE Opening museumseizoen Op maandag 18 mei openen het Visserijmuseum en de Oud heidkamer in Bruinisse haar deuren voor het publiek. Tij dens het museumseizoen dat op deze datum van start gaat en duurt tot vrijdag 18 septem ber, zijn de musea in Bruinisse opengesteld van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur. In het Visserijmu seum wordt de mosselcultuur in beeld gebracht, terwijl de naastgelegen Oudheidkamer laat zien op welke de bewoners van Bru in vroeger tijden leef den. Nadere informatie is ver krijgbaar bij de VW (01113- 1412) en de heer J. van der Have (01113-1859). Weekmarkt Op woensdag 10 juni begint in Bru de weekmarkt. Tbt en met woensdag 16 september kun nen de bezoekers wekelijks van 's ochtends 08.00 uur tot 's middags 13.00 uur terecht op het Kerkplein om rond te snuf felen in de waar die hier dan staat opgesteld. GOES KAPASI Vriendenkring KAPASI houdt op zaterdag 23 mei haar eerst volgende dans- en ontmoe tingsavond. Op dit soort avon den worden alleenstaanden van 45 jaar en ouder in de gele genheid gesteld om op gezelli ge wijze met elkaar in contact te treden. De avond wordt ge houden in wijkcentrum De Spinne en begint om 21.30 uur. Voor informatie kan worden gebeld met 01102-42709 of 01109-259. Huishoudbeurs Expo De 16e huishoudbeurs Expo Goes vindt plaats van donder dag 28 mei (Hemelvaartsdag) tot en met zondag 31 mei. Het is een van de drukst bezochte evenementen van Zeeland met tal van activiteiten voor jong en oud. Modeshow, demonstra ties, artiestenoptredens en kin- der (kermis)attracties vormen ook dit jaar weer de omlijsting van een voorjaarsbeurs vol beursaanbiedingen en nieuwe snufjes. Thl van stands en kramen pre senteren zich met een grote ver scheidenheid van produkten en diensten voor elke beurs. Openingstijden: donderdag 28 en vrijdag 29 mei van 12.00- 22.00 uur, zaterdag 30 en zon dag 31 mei van 11.00-18.00 uur. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in Ie korten. Plaatsing betekent niet dal de inhoud door de redactie wordt onderschreven, inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briel schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Het is mij opgevallen, dat na de lafhartige en zinloze vernie ling van haar nest en kuikens, ook de moedergans (met de af hangende vleugel) spoorloos is verdwenen. In plaats van het groepje van 5, zijn er nu nog maar 4 ganzen. Zou zij misschien bij de verde diging van haar jongen, zelf ook slachtoffer zijn geworden van dit bruut geweld? Ik vrees het ergste. Het stemt mij bijzonder treu rig, dat op deze weerzinwekke- ne wijze een eind is gemaakt aan deze idylle. Ook voor de Gracht is het een verarming. L. ten Wolde-Boer 25 tot 50 keer bloed gegeven ZIERIKZEE - „Bloedgeven wordt vaak als iets nor maals gezien. Maar het is niet zo simpel. Veel men sen geven wel eens een keer bloed. Maar het gebeurt niet zo vaak dat men zo dikwijls een stukje van het eigen leven, want dat is bloed, voor de medemens geeft. Daarom is het heel belangrijk om daar aan dacht aan te geven". Dat zei de voorzitter van de af deling Zierikzee/Kerk werve van het Nederlandse Rode Kruis, mr H. van Pij keren voor hij in De Driehoek te Zierikzee een donorspeld uitreikte aan mensen die 25 keer, 35 keer of zelfs 50 keer een halve liter bloed gaven voor de bloedbank van het Rode Kruis. De heren A. van der Wekken en M. F. Deurloo uit Zierikzee kregen een speld omdat ze 50 keer bloed gaven. De heer L. Henning omdat hij 35 keer bloed gaf en de heren P. van de Berg, J. C. Struyk, J. A. Stou ten, W. Bom, M. C. Fier^ en J. van Urk, allen uit Zierikzee werden onderscheiden omdat ze 25 keer een halve liter bloed afstonden. ,,Het is heel belangrijk om op' deze manier te laten zien dat uw bereidheid heel belangrijk is en dat we daar dankbaar voor zijn", zei voorzitter Van Pij keren tot de heren Van der Wekken, Henning en Van Urk die persoonlijk naar De Drie hoek waren gekomen om de do norspeld in ontvangst te ne men. ,,Ik doe het om mensen te hel pen. Je kunt er levens mee red den van mensen die een onge luk hebben gehad of een opera tie hebben ondergaan", vertel de de heer Van der Wekken die al ruim 30 jaar bloeddonor is en daarbij ruim 50 keer bloed gaf. De bloeddonors die niet aanwezig waren krijgen de on derscheiding thuis bezorgd. Verder wordt aan de uitreiking nog aandacht besteed in een aparte bijeenkomst van de Ro de Kruis afdeling. AMSTERDAM - In het Katten- Kabinet in Amsterdam worden van 19 mei tot en met 28 juni aquarellen van Sonja Dwinger en etsen van Ella van Schaik tentoongesteld. Vanzelfspre kend zijn katten het onder werp. EELDE - Ongeveer zestig leden van de Vereniging Milieudefen sie en de Vereniging Omwonen den Luchthaven Eelde hebben maandagavond met spandoe ken geprotesteerd tegen de voorgenomen baanverlenging van het vliegveld Eelde. DEN BOSCH - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft maandag acht jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen de 17- jarige Eindhovenaar M. C. Hij wordt ex-van verdacht in de nacht van 28 op 29 februari zijn even oude zwangere vriendin Cindy van Leeuwaarden met messteken om het leven te heb ben gebracht. Vanaf dat moment zijn de toe schouwers getuige van één en al beweging met een muzikale uitvoering in diverse stijlen zo als jazz, blues, klassiek, pop en country western toegevoegd door een eigen accent. De ei gentijdse sound, waardoor een Drumcorps zich herkenbaar maakt, heeft hun show ge maakt tot de grootste activiteit in de wereld. Geen andere vergelijkende ac tiviteit heeft vandaag de dag zo'n kwalitatief hoge graad van uitmuntende eigenschap, wat zo gewoon is voor Drum Corps. Drum Bugle Corps vinden we dan ook in vele landen van de wereld waaronder Amerika, Canada, Japan, Taiwan, Enge land, Duitsland, België en na tuurlijk in Nederland. Een drumcorps bestaat uit di verse secties (onderdelen) te weten: a. Horn Line - Brass; b. Percussion - Slagwerk; c. Co lour Guard - Vlaggen en alter natieve geweren. Een Horn Line kan bestaan uit zo'n 45 tot 60 muzikanten en is daarmee de grootste sectie van een Drumcorps. Het moetén niet alleen goede muzikanten zijn, maar men moet tegelij kertijd in alle weersomstan- didgheden op het veld marche ren. De Horn Line, ook wel Brass Line genoemd, heeft een nieu we dimensie in klank, wat mo gelijk is gemaakt door de mu zikale ontwikkeling. De reden van deze vooruitgang is twee voudig: 1) de brass bugle heeft zich ontwikkeld tot een gea vanceerd instx-ument en 2) de kwaliteit van instructie aan de jeugdige leden van een brass sectie plus de bereidwillend- heid van deze leden heeft ge leid tot dit hoge niveau. De Percussion Line is de aanvul ling voor de Horn Line. Niet langer bestaat een Drum Line uit alleen maar Snare- en Bass Drums. Rust Roest beschikt ook over quints en marching cymbels. In de pit kan zij de in strumenten kwijt die in het veld niet mee te dragen zijn zo als bijvoorbeeld een mellopho- ne! Een bells en een compleet rek met speciale geluiden. Deze twee secties, de Horn Li ne en het Percussion, kunnen samen een prachtige show ma ken, maar de derde sectie van een Drumcorps is de Color Guard, welke een speciale vorm geeft aan het corps. De Color Guard beeldt als het wa re de muziek uit. Zij maken ge bruik van gedecoreerde vlag gen aangevuld met diverse an dere materialen, zodat wan neer u tijdens een Drum Corps Show waar op het veld ook kijkt, er werkelijk iets ge beurt. Rust Roest oefent 's winters erg intensief. Vele uren van langdradig en veeleisend oefe nen is nodig om gedrag en hou ding te bepalen, alvorens zij haar show ten toon kan sprei den. In de zomer gaat het Corps naar een buitenterrein, waar de nieuwe show, welke in de wintermaanden is geleerd, wordt afgewerkt. Informatie Iedereen die na het boven staande ook maar een klein beetje interesse heeft wordt op geroepen om zaterdag a.s. naar de Uitmarkt van Brogum te komen. Daar kunnen leden van Rust Roest meer informatie ge ven. Er is voor meer informatie ook een telefoonnummer: 01110-15109 (G. van Wagten- donk). Erik Sluijs (Quint Line- percussion) laat ons het volgen de weten: „Lid worden van Rust Roest heeft meer voorde len dan alleen verstand van muziek krijgen en lekker kun nen spelen, het levert je ook in één klap 40 nieuwe vrienden en vriendinnen op". Een drumcorps mag bestaan uit 128 spelende leden en hun show bestaat uit muziek door een hornline, begeleid door rhythm van de percussion en het geheel wordt omlijst door de colorguard. Drum Corps heeft een unieke geschiedenis en werd een deel van de Ameri kaanse erfenis. Een start met militaire traditie van Drum Fife, trommel en fluit, bekend gedurende de Amerikaanse revolutie, heeft geleid tot het hedendaagse Drum Corps. Deze heeft zich ontwikkeld tot de meest gedisciplineerde pre cisie en audio-visuele ontplooi ing van muzikale praal in de Drum Corps historie. Indrukwekkend Het indrukwekkende van een Drumcorps is ongetwijfeld het niveau van uitvoering, welke de muzikanten vandaag de dag demonstreren. Als men be denkt dat de leeftijd varieert van 12 tot 30 jaar, kunnen we rustig het professionele van hun show waarderen en ook het spektaculaire, want dat is natuurlijk de muziek en de show. Honderden toeschou wers zitten in spanning te wachten op hetgeen gaat ge beuren. Meestal op een sport veld of plein, stapt een Drum Major, gevolgd door een schit terend gevormd geheel, wat we een „Drumcorps" noemen, binnen. Er volgt applaus, dan stilte en de Drum Major spreekt een paar woorden te gen zijn muzikanten en het veld explodeert door een sound en het kleurrijke geheel omge ven door vlaggen. Het coips is op zoek naar zo'n 25 enthousiastelingen van ±14 tot 20 jaar. Daarbij is het kun nen lezen van muziekschrift of het kunnen bespelen van een instrument niet noodzakelijk. 'Binnen één jaar worden de nieuwe leden opgeleid tot goe de trompettisten of goeie drummers, mits je natuurlijk goed je best doet, daarom zoe ken we enthousiastelingen. In principe is het zo dat als je je nu aanmeldt als lid, dat je vol gend jaar Koninginnedag mee kunt doen. Dat is iets waar an dere verenigingen niet of nau welijks aan kunnen tippen.' Topsport! Drumcorps is op geen enkele manier te vergelijken met een harmonie of een fanfare. De vergelijking zou op het zelfde neerkomen als die van een ap pel en een banaan. Het is alle bei fruit maar het smaakt heel anders. Dat is bij een drum corps en een harmonie ook het geval: het is allebei muziek maar het is heel verschillend. Drumcorps is het beste te ver gelijken met topsport. Het uit voeren van een show; vergt een groot uithoudingsvermogen, mede omdat de shows vaak in de zomer worden gegeven met soms behoorlijke temperatu ren. 'Vaak loopt het zweet in je onderbroek en snak je na af loop naar een slokje water. Dat komt omdat je én met een in strument sleept én in een be hoorlijk tempo moet lopen (soms zelfs rennen) én dat je moet spelen. Maar als je het ap plaus van het publiek hoort is dat een goede stimulans om al les zo perfect mogelijk te laten verlopen". Rust Roest is vooral op zoek naar meisjes die in de Color Guard willen. De Color Guard maakt de show af met vlaggen en andere showattributen. 'We hebben er nu 5 en we willen dolgraag naar de 16. We kun nen iedereen gebruiken die houdt van dansen en show, de techniek leer je bij ons.' Ook de Brass wil groter. 'Een Honiline van 35 personen zou mooi zijn, dat brengt ons in een goede verhouding tot de rest van het Corps.' Een heleboel mensen weten niet wat een Drumcorps eigen lijk precies inhoudt en nastreeft. Als je aan een lid van Rust Roest vraagt waarom hij-zij lid is dan ben je al snel een uur verder. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese Drum and Buglecorps Rust Roest zet zich deze week actief in om nieuwe le den te werven. Vrijdag 15 mei presenteert zij zich aan de bewoners van Poortambacht en zaterdag 16 mei zijn leden van het Corps de hele dag aanwezig op de Uitmarkt in Brogum. Het drumcorps is daarbij vooral op zoek naar doorzetters en volhouders want: 'aan mensen die snel de moed laten zakken hebben we niks.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6