Zesentwintig jaar moederen over ambtenaren-huishouding 'Los conflict op korte termijn op' Raadsvergadering Middenschouwen Echtpaar S. A. de Heij-Posthumus vijftig jaar in de echt verbonden Werk Pieter Honhoff en Carel Blazer in één tentoonstelling Mevrouw K. F. de Masier-van Tiggelhoven Nieuwbouw- plannen provincie huis Zuid- Holland Van vrijdag 22 mei tot 27 juni in Zeeuwse Bibliotheek DONDERDAG 14 MEI 1992 NR 25153 S Na ruim 26 jaar heeft mevrouw De Masier-vanfTiggelhoven haar koffiekan nu in de kast gezet. De ambtenaren en bestuurders van de gemeente Zierikzee moeten het nu met koffie uit de automaat doen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Koninginnen en prinsessen, adellijke personen, ministers en staatshoofden, maar ook de doorsnee Zierikzeeënaren heeft ze in de loop der ja ren van een geurig kopje koffie, een hapje en een drankje voorzien en voor menig ambtenaar ook had mevrouw- K. F. de Masier-van Tiggelhoven een luis terend oor als die haar een persoonlijke gebeurtenis wilde toevertrouwen. Nu na ruim zesentwintig jaar vindt ze het welletjes en heeft ze haar koffiekan de finitief in de kast gezet. Voortaan moeten de dames en herén bestuurders en ambtenaren het zonder haar met een glimlach aangeboden kopje troost doen en moeten ze zich nu tevreden stellen met koffie uit de automaat. KERKWERVE - „Tijdens de oorlog ben ik haar in Rotterdam tegengekomen. Gelukkig ben ik haar sinds die tijd niet meer kwijtgeraaktaldus de 72-jarige heer De Heij. Gisteren, woensdag 13 mei was het op de kop af een halve eeuw geleden dat hij zijn huidige echtgenote ten huwelijk vroeg. „Op het 25-jarig huwelijksfeest van mijn ouders kwam ze samen met een schoonzus op bezoek. Ik zag dat eens even aan en dacht: je kunt nooit weten. En van het een komt dan het ander!". Sinds zeven jaar woont het echtpaar in Kerkwerve waar ook hun dochter woont. Nadat de heer De Heij zijn werk bij de bank moest beëindigen en gebruik maakte van de VUT-regeling, besloten de echte lieden vanuit Spijkenisse, hun toenmalige woonplaats, te verhuizen naar het Schouwse land. Een besluit waar ze nog steeds geen spijt van hebben. „In Kerkwerve is het leven en wonen nog steeds rustig en ook is er in vergelijking met Spijkenisse veel minder vandalisme". Het huwelijksfeest wordt maar liefst twee keer gevierd. Woensdag kwamen hun zoon en dochter en de twee kleinkin deren en vrienden en bekenden over om het glas te heffen op het gouden bruidspaar waarna in Zie rikzee een diner werd gebruikt. Volgende week maakt het echtpaar een rondvaart door de havens van Rotterdam. Ook deze dag wordt afgesloten met een gezellig etentje. (Foto: Joop van Houdt). Ouderenbond LOBB: UTRECHT - De ouderenbond LOBB doet een drin gend beroep op de overheid, werkgevers en werkne mers om het conflict over de nieuwe cao op korte ter mijn op te lossen. De bond roept daarbij de vakbon den op terughoudend te zijn met acties die de per soonlijke zorg aan bewoners kunnen schaden. Elk hoekje in het Zierikzeese stadhuis kent ze, de wenteltrap naar de raad- en trouwzaal kan ze na die 26 jaar inmiddels wel dromen en de keren dat ze met haar rieten mandje vol met kopjes, pakken sap, flessen fris en licht alcoholisch vocht deze trap is opgestiefeld zijn niet meer te tellen. Daarvoor is de staat van dienst van mevrouw De Masier te lang en het aantal vergaderingen en bijeenkom sten te groot. In een tijd dat het nog niet zo veel voorkwam dat een gehuwde vrouw een baan buitenshuis zocht, blikte me vrouw De Masier toch zo nu en dan eens reikhalzend buiten de grenzen van haar eigen huis houding. Conciërge-echtpaar Op het moment dat de gemeen te Zierikzee op zoek was naar een conciërge-echtpaar aarzel den zij en haar man dan ook geen moment om te reageren en met resultaat, want precies op 1 januari 1966 maakte het echtpaar zijn entree in het Zie rikzeese stadhuis, waar op dat moment een hardnekkig res tauratie-virus de kop opstak. Mevrouw De Masier was toen 33 jaar. Dat het stadhuis platweg ge zegd ,,op de schop moest" heeft Een van de agendapunten be helst de problematiek van .de grote verkeersstroom van en naar de Brouwersdam. Vorig jaar heeft de gemeente in dit verband al de Elkerzeeseweg aangepast om daarmee de ver keersdruk in Scharendijke te verlichten. Voor de toekomst zijn ook de gemeenten Brou wershaven en Westerschouwen bij de verkeersafwikkeling be trokken. Intergemeentelijk wordt er overlegd en gezocht naar mogelijke oplossingen. Daarnaast speelt het recreatie- verkeer en de problemen die hiermee zijn verbonden een rol in het Plan Scharendijke West, de toekomstige ontwikkeling van verblijfsrecreatieve voor zieningen in de nabijheid van de Brouwersdam. het conciërge-echtpaar gewe ten. Zeker tien jaar moesten de gebruikelijke huishoudelijke klussen tussen alle restauratie werkzaamheden door gewoon worden uitgevoerd. Dat was weieens een slijtageslag want herinnert mevrouw De Masier zich „je zat altijd in de rom mel". Het betekende ook dat bruidspaartjes over een heel smal plankier en soms ook via de wethouderskamer hun weg naar de echtelijke staat moes ten zien te vinden. Uitbreiding Die restauraties zorgden niet alleen voor veel rommel maar ook voor een uitbreiding van het stadhuis. Het vroegere po litiebureau op de hoek van Meelstraat en de Maarstraat werd geannexeerd door de dienst gemeentewerken en ook aan de andere kant van het stadhuis werd aan gebiedsuit breiding gedaan door daar een aparte vergaderzaal en wat werkvertrekken voor de afde ling welzijn in te richten. Voor het schoonhouden van het vergrote stadhuis kregen De Masiers en bode Van der Heide assistentie van een inmiddels zeven vrouw sterke „poetsbri gade" die in de avonduren als een witte tornado met veger, Om meer inzicht te krijgen in de verkeersstromen en daar door gericht een beleid op te stellen en maatregelen te tref fen, wil de gemeente Midden- schouwen een zogenaamd ken- tekenonderzoek houden in combinatie met verkeerstellin gen. De provincie is bereid de organisatie hiervan voor haar rekening te nemen en de inter ne kosten te betalen. De ge meente moet de kosten van de waarnemers betalen. Deze kos ten bedragen naar verwachting tussen de 5000 en 10.000 gul den. Van de in augustus en sep tember te houden verkeerstel lingen wordt een rapportage gemaakt. Het is de bedoeling om een werkgroep op te richten voor de begeleiding van het project. Naast de gemeenten dweil en stofzuiger door het ge bouw raast. Graag gezien Als hoofd van de huishoudelij ke dienst, een functie die ze sinds 1968 heeft vervuld, was mevrouw De Masier bovendien een graag geziene verschijning op de verschillende afdelingen. Niet alleen omdat zij de ambte naren op tijd voorzag van een kopje thee of koffie maar ook, omdat ze tussen alle bedrijven door altijd wel even de tijd vond om naar iemand te luiste ren, die haar deelgenoot wilde maken van een geheimpje of een persoonlijke gebeurtenis zoals een naderend vaderschap of de aankondiging van een hu welijk. Vertrouwenspersoon Zeker naarmate ze een dagje ouder werd werd ze meer een soort vertrouwenspersoon bij wie een geheimpje veilig was en die ook nooit te beroerd was om in allerijl nog een knoopje aan te naaien of een vlekje weg te werken. Ontvangsten Ze heeft er in die 26 jaren heel wat zien gaan en komen: amb tenaren maar ook bezoekers. Want het Zierikzeese stadhuis was meer dan eens het toneel van ontvangsten en recepties. Niet alleen met Nieuwjaar wanneer burgers en bestuur ders elkaar in de Vierschaar traditiegetrouw het beste wen sen maar ook als een burge meester, een raadslid of een ambtenaar het Zierikzeese stadhuis de rug toekeerde of ie mand van koninklijke bloede de Zierikzeese gemeenschap met een bezoek vereerde. Het leukste Die koninklijke bezoeken her innert de inmiddels bijna 60- jarige mevrouw De Masier zich als hoogtepunten in haar loop baan als „moeder van het se cretarie-gezin". .„Die ontvang sten en recepties heb ik altijd het leukste gevonden", ant woordt ze dan ook zonder aar zelen als haar wordt gevraagd wat ze nu het leukste facet van haar werk vindt. Met genoegen kan ze dan ook vertellen over de keren dat Ju liana en haar familie in het Zierikzeese stadhuis werd ont vangen. Juliana, eerst als ko ningin en later als prinses; prins Bemhard die ze nog ver wend heeft met een kop zelfge maakte bouillon, Beatrix en het echtpaar Van Vollenhoven, ze heeft ze allemaal van dicht bij meegemaakt. Het was im mers mevrouw De Masier die gekleed in stemmig blauw of zwart de koninklijke gasten mócht bedienen, iets dat ze nog altijd als een grote eer be schouwt, ook al was ze van te voren best weieens een tikkel tje nerveus. Wat haar daarbij vooral opgevallen is is dat die koninginnen en prinsessen ei genlijk over 't algemeen heel eenvoudig waren. Reünie Iets dat ook gezegd kan worden van de ministers en staatsse cretarissen uit het kabinet Van Agt/Wiegel I die elkaar vorig jaar in het Zierikzeese stad huis troffen. Ze kregen er even als Paul Witteman, die die dag in de Vierschaar opnamen maakten, gastvrij onthaal met koffie, broodjes en soep. Haar zorgzaamheid bleef bij de oud ministers niet onopgemerkt, want bij vertrek kwam oud vice-premier Hans Wiegel haar nog even bedanken en ook me vrouw Ginjaar-Maas toonde haar erkentelijkheid met een aardig briefje. Voorbereiding Die ontvangsten en recepties, hoe leuk ook, vroegen nogal wat voorbereiding. Zeker die ene keer toen er in de Vier schaar een diner voor zo'n der tig, veertig gasten werd aange richt. Als hoofd huishoudelijke dienst was mevrouw De Masier immers verantwoordelijk voor het inkopen van alle hapjes en drankjes. Een klus die menige huisvrouw kippevel bezorgt omdat altijd weer het spook beeld opdoemt van te weinig in huis hebben. Hoewel het altijd een gok is hoeveel mensen er zouden komen, heeft ze nooit met voortijdig „uitgeputte" drank- en voedselvoorraden gezeten. Voor alle zekerheid sloeg ze toch altijd maar een klein reservevoorraadje in. Je wist immers maar nooit. Naar de zin maken Geen enkele gast heeft ooit het Zierikzeese stadhuis met een knorrende maag en een droge keel verlaten. Daar zorgde me vrouw De Masier wel voor. Maar meer nog dan de zorg voor het natje en droogje van de gasten was mevrouw De Ma sier een gastvrouw die het ie dereen naar de zin wilde ma ken maar daarbij wel op de achtergrond bleef. Bescheiden heid gekoppeld aan dienst baarheid vindt ze nog steeds essentiële eigenschappen voor iemand van de huishoudelijke dienst. „Je moet kunnen accep teren dat niet jij maar die an der op de voorgrond staat. Je moet gewoon je plaats weten en bovendien ook aanvoelen wat die ander wil. Is die ander niet aardig dan mag je dat nooit la ten merken" Het voldoen aan die eisen heeft mevrouw De Masier nooit veel moeite ge kost omdat ze via haar man Jan nogal wat ervaring had met het horeca-wezen. Automaat Hoe leuk ze haar werk in het Zierikzeese stadhuis ook altijd heeft gevonden, ze is nu best in haar nopjes met alle vrije tijd die ze samen met haar man (sinds 1985 Vutter) kan door brengen. De onregelmatige werktijden waardoor het, echt paar De Masier soms alleen tijd had voor een snel boter hammetje tussendoor, het vele avondwerk en het veelvuldig trappenlopen maakten dat het werk met het klimmen der ja ren op den duur toch wel wat zwaar werd. De mogelijkheid om gebruik te maken van de VUT-regeling heeft ze dan ook met beide handen aangegre pen, zodat de Zierikzeese be stuurders en ambtenaren haar nu sinds begin maart moeten missen. De koffie krijgen deze nu via een automaat, iets waar mee lang niet iedereen blij is. Mevrouw De Masier heeft in middels al weer andere bezig heden „buitenshuis" als op- pasoma van haar kleindochter Maxime. Een taak waarop ze zich nu al verheugt. Dat stelt de LOBB in een ver klaring die woensdag werd aangenomen tijdens de alge mene vergadering De bond Deze expositie geeft een beeld van verschillende vormen van documentaire fotografie. Het meest recent is het werk van Pieter Honhoff, sinds 1987 woonachtig in de omgeving van Zierikzee. Honhoff volgde na zijn HBS-b opleiding een studie aan de School voor Jour nalistiek in Utrecht. Daar hield hij zich vooral bezig met vormgeving, videocamerawerk en fotografie. Na het afronden van deze opleiding studeerde Honhoff vervolgens nog twee jaar wijsbegeerte in Gronin gen. Geruime tijd was Honhoff daar werkzaam in de drugs hulpverlening. Heilig Vuur In 1979 pikte hij de draad van het fotograferen weer op. In zijn werk voor het EFG- persbureau ontpopte hij zich als een liefhebber van candid- fotografie, officiële gebeurte nissen en theater. Zijn freelan ce werk voor het Nieuwsblad van het Noorden combineerde hij met het vervaardigen en pu bliceren van een fotofeuilleton Het Heilig Vuur met enkel straatbeelden. Pers Zeeland Sinds 1987 woont en werkt Honhoff voor de Provinciale Zeeuwse Courant op Schou- wen-Duiveland. Een verzame ling foto's hier gemaakt heeft hij in 1990 gebundeld en uitge geven onder de naam Windmo lens op Schouwen-Duiveland. Op verzoek van het Zeeuws Do cumentatiecentrum heeft Hon hoff een documentaire foto serie over de pers in Zeeland vervaardigd. Deze opdracht be staat uit 32 foto's van onder toont wel begrip voor de wen sen van de werknemers en vindt dat verhoging van kwali teit in de zorg ook in de belo- meer de Zierikzeesche Nieuws bode, de Eendrachtbode, Om roep Zeeland en de Provinciale Zeeuwse Courant. Beperkingen Voor het op beeld vastleggen van de pers in Zeeland heeft Honhoff een groot aantal as pecten van de perswereld on der de loep genomen. Daarbij heeft hij zich wat beperkingen opgelegd door geen geposeerde of geënsceneerde situaties te fotograferen. Bovendien heeft hij zich bij zijn werkzaamhe den beperkt tot het aanwezige licht en heeft hij het bijwerken van de negatieven slechts tot het allernoodzakelijkste be perkt. Inundatie Veel ouder is het werk van de in 1980 overleden fotograaf Ca rel Blazer. Van hem zijn zo'n tachtig foto's van de inundatie en drooglegging van Walcheren in 1945 te zien. Deze zijn ge maakt in opdracht van uitgeve rij Contact. Daarnaast fotogra feerde Blazer op eigen initia tief ook de Deltawerken en de recreatie uit de jaren zestig en zeventig. Voor Blazer was het fotografe ren in eerste instantie een hob by, maar vrij snel maakte hij van de fotografie zijn beroep. Om zich verder in die richting te ontwikkelen volgde hij in de jaren '34/'35 een opleiding bij Hans Finsier, een exponent van de nieuwe zakelijkheid. Bij te rugkeer in Nederland richt hij zich al spoedig op de documen taire fotografie die moet die nen in de anti-fascistische strijd. ning tot uitdrukking moet ko men. Maar de bond verzet zich daarbij tegen mogelijke ingre pen in het huidige voorzienin genniveau om op die manier aan de cao-eisen van het perso neel tegemoet te komen en vindt dat de minister van so ciale zaken en werkgelegen heid over de brug moet komen met extra geld voor betere ar beidsvoorwaarden voor het personeel in de tehuizen. Bij de LOBB zijn meer dan 1.000 be wonerscommissies aangeslo ten. De bond wijst erop dat de bejaarden niet alleen de consu menten zijn van de zorg, maar ook belangrijke financiers van verzorgingstehuizen. Zo'n 45 procent van de totale kosten worden door de bewoners opge bracht, aldus de LOBB. Als een van de weinige fotogra fen volgt hij de Spaanse Bur geroorlog met de camera. Wan neer de oorlog uitbreekt gaat Blazer in het verzet. Door een list kan hij die veroordeeld is voor spionage ternauwernood aan het vuurpeloton ontko men. Na de bevrijding gaat Blazer weer aan de slag als fo tograaf die met zijn camera vooral zijn betrokkenheid met het menselijk bestaan tot uit drukking brengt. Deltawerken In opdracht van uitgeverij Con tact fotografeert hij de inunda tie en drooglegging van Wal cheren. Zijn beelden legt hij vanaf een Engels amfibievoer tuig vast. Behalve deze histori sche gebeurtenis heeft Blazer ook de voortgang van de Delta werken met de camera vastge legd. Hieruit blijkt de toene mende rol van de techniek in de waterbeheersing die het menselijk aandeel meer en meer terugdringt. Opening De expositie over de Documen taire fotografie toen en nu, die mede door Wim Helm en Jac queline van Paaschen tot stand is gekomen, wordt vrijdag 22 mei om 16.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek door fotografe Eva Besnyö geopend. Na de officië le openingshandeling zal A. Oosthoek, adjunct-hoofdredac teur van de Provinciale Zeeuw se Courant een inleiding hou den over de documentaire foto grafie. Muzikaal levert Jo den Hollander een bijdrage aan het geheel. De expositie is van dinsdag tot en met vrijdag tus sen 10.00 en 21.00 uur voor het publiek toegankelijk. Maan dagmiddag is de expositie tus sen 17.30 en 21.00 uur geopend en zaterdag kan het publiek van 10.00 tot 13.00 uur een blik werpen op de foto's van beide fotografen. Na 27 juni krijgt het werk van Carel Blazer tot eind september een plaatsje in de Delta-Expo. SCHARENDIJKE - Op donderdag 21 mei wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de raad van de gemeente Midden- schouwen. De openbare vergadering begint om 19.30 uur. Brouwershaven, Westerschou wen, en Middenschouwen ne men hierin ook zitting de pro vincie Zeeland, het Waterschap Schouwen-Duiveland en de Rijkspolitie. De raad wordt ge vraagd om in te stemmen met het onderzoek. Daarnaast wil het college 1 gulden per inwoner beschik baar stellen voor de slachtof fers van de aardbeving in Lim burg vorige maand. Vanuit de gemeente Middenschouwen wordt dan ongeveer 2500 gul den overgemaakt voor het ram penfonds aardbeving Limburg. De raad wordt om advies ge vraagd inzake het beschikbaar stellen van een krediet van ruim 250.000 gulden voor de uitbreiding van de Helchersee- school in Scharendijke. Naast bovengenoemde onderwerpen komt er nog een aantal subsi dieverzoeken aan de orde. Bij voorbeeld van de Stichting Woonwagenwerk Midden en Noord Zeeland en de WAO/ AAW Belangengroep. Ook wordt de aanvraag voor finan ciële ondersteuning voor de noodlijdende voetbalclub VCV Zeeland behandeld. Het colle ge geeft de raad alvast aan hier zelf negatief tegenover te staan. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft drie loca ties op het oog voor de nieuw bouw van het provinciehuis. Behalve gedeeltelijke nieuw bouw bij het huidige provin ciehuis aan de Zuid-Holland laan, worden twee locaties bij het Centraal Station nader uit gewerkt. Voor het CS op het Koningin Julianaplein zijn plannen voor een 135 meter hoge toren met 33 etages ontwikkeld door een dochteronderneming van de NS. De tweede locatie ligt tus sen Babyion, Buitenlandse Za ken, de Koninklijke Biblio theek en het Rijksarchief. Het ontwerp bestaat uit drie torens van 15, 20 en 25 verdiepingen. Beide ontwerpen zouden in 1996 klaar kunnen zijn. Finan ciële en organisatoriche aspec ten van de plannen worden na der uitgewerkt voordat de pro- vincie definitief beslist. ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Documentaire foto grafie toen en nu. Dit is de titel van een foto expositie van werk van de fotografen Pieter Hon hoff en Carel Blazer. Deze tentoonstelling die van vrijdag 22 mei tot 27 juni in de Zeeuwse Bibliotheek te zien is wordt vrijdag 22 mei om 16.00 uur door fo tografe Eva Besnyö geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5