Uitmarkt voor jong en oud Drama in rolprent The Prince of Tides DE IMMETJES-HOEVE Optreden I piu piccoli MARINE OF KORAAL. DE TREND. TOCH? Milde kritiek Inspectie op ambulance hulp 4 ZIERIKZEESCH£ NIEUWSBODE DEN HAAG - Alle grote frac ties in de Tweede Kamer gaan akkoord met een wijziging van de Wet op de jeugdhulpverle ning. Deze wijziging maakt het voor jonge volwassenen tussen de 18 en 23 jaar mogelijk een beroep op jeugdhulp (tot 18 jaar) te doen. Dit is woensdag gebleken tijdens een debat met minister D'Ancona van WVC over deze wetswijziging. SEVENUM - De rijkspolitie in het Noordlimburgse Sevenum heeft een 39-jarige vrouw uit het Duitse Krefeld aangehou den die een in haar woonplaats gestolen vrachtauto als mobiel bordeel gebruikte. ZIERIKZEE - In het kader van de Uitmarkt op zaterdag 16 mei, wordt een optreden ver zorgd door het blazersensem ble I piu piccoli. Dit nieuwe groepje muzikanten is weder om een initiatief van de Mu- ziekfabriek onder leiding van Harry van der Wekken. I piu piccoli, de Italiaanse be naming van de groep, betekent letterlijk ,,de nog kleinere". Dit slaat op de nog kleinere be zetting van de groep die voort komt uit het bekende ensemble Alteklein. Vier personen ma ken deel uit van I piu piccoli te weten: Jaco Konijnenburg, Ine ke Dorreman, Jaap Verseput en Harry van der Wekken. De groep heeft inmiddels een gevarieerd repertoire opge bouwd van onder meer klassie ke menuetten van Beethoven en Mozart, filmmuziek van Ni- na Rota en wat modernere stukken. Momenteel wordt er hard gewerkt aan. werken van Gershwin en Mancini. De ar rangementen zijn oorspronke lijk bedoeld voor een saxofoon kwartet, maar worden door Van der Wekken bewerkt voor deze bezetting die bestaat uit één klarinet, twee saxofoons en één koperen Es bas.Het con cert van zaterdag bestaat uit twee delen. Van 13.30 tot 14.00 uur wordt er, afhankelijk van de weersomstandigheden, ge speeld op het Havenplein in de buurt van de Beuze. Van 14.30 tot 15.00 uur is de groep te zien en te beluisteren in jongeren centrum Brogum. Advertentie Mode Mooi Dichtbij! Kerkring 31 Nieuwerkerk Purple Paris uit Delft. ZIERIKZEE - Op zaterdag-16 mei wordt in en rond jongerencentrum Brogum een Uitmarkt gehouden. De activiteiten die plaatsvinden zijn bedoeld voor zowel de jongere als de oudere bezoeker. De Uit markt begint om 13.00 uur en wordt rond 19.00 uur afgesloten. De kraampjes van de markt staan opgesteld in de zaal van Brogum, in een grote tent en op het terrein rond het jongeren centrum. Maar er is meer te zien. Naast de markt zijn er verschillende optredens van straattheateracts. Een voor beeld hiervan zijn de Zanzara's uit Rotterdam. Zij spelen let terlijk en figuurlijk met vuur bij hun vuurvreetact. Daar naast jongleren zij onder meer met brandende fakkels. De Schouwen-Duivelandse vereni ging Delta Bierbrouwers geeft een demonstratie van hun sma kelijke hobby: het zelf brou wen van bier. Na de demonstra tie krijgt de bezoeker de gele genheid om van het eigenge maakte bier te proeven. Als echte kooplieden prijzen kin deren hun waar aan op de kin derrommelmarkt. Ook voor en door.de kinderen is de kinder- playbackshow. Hier proberen talenten in de dop hun idolen als Madonna, Michael Jackson, Tbontje Lager zo goed mogelijk te imiteren. Na afloop van de show kunnen alle kinderen aanschuiven aan tafel waar pannekoeken worden geser veerd. De deelnemers aan de playbackshow worden ge schminkt door leden van de ACZ, Amateur Comedie Zie- rikzee. Maar natuurlijk kun nen ook anderen hun gezicht laten beschilderen. Ook op het gebied van de livemuziek komt de bezoeker aan haar trekken. I Piu Piccoli, een afscheiding van het ensemble Alteklein, geeft een optreden voor zoals zij het zelf noemen „de kleine blaas". Voor de dansliefheb bers geeft Jazzballetschool Free een demonstratie in jazz- ballet. Dorstige kelen kunnen, afhankelijk van het weer, gesmeerd worden op het overdekte- of het zonneterras. De toegang tot de Uitmarkt is gratis. Maar met het afsluiten van de Uitmarkt is de dag voor wat betreft Brogum nog niet afge lopen. 's Avonds geeft de Delft- se band Purple Paris een optre den. De band is begonnen met een kleine bezetting. Deze ging naar Parijs om in metrostati ons en op straat covers en eigen liedjes te spelen. Sinds januari 1989 heeft de band een volledi ge bezetting en wordt alleen nog eigen repertoire gespeeld. Dit repertoire laat zich het best omschrijven als swingende, eerlijke rock 'n roll met invloe den uit de popmuziek en de rhythm 'n blues. Purple Paris bestaat uit de volgende muzi kanten: Hans Glerum (lead guitar, backing vocals), Jan Rooymans (keyboards, bac king vocals), Mark Lubeek (lead vocals, guitar), Martin Vermeer (bassguitar, backing vocals) en Leon Elias (drums). De supportact is het Duo Tbp 100, een Vlissingse band die een succesvol optreden gaf op het Anywave-festival in 1990. Ze vertolken op akoestische wijze bekende nummers uit de top 100. Brogum gaat open om 22.00 uur, de concerten begin nen om 23.00 uur. Het vurigeduo De Zanzara's. Vrijdag 15 mei NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Tekenfilmfestival. 16.24 uur Service salon, geva rieerd middagprogramma. 17.31 uur Parker Lewis, Ameri kaanse comedyserie. 17.59 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.29 uur Weg van de snelweg Europa, toeristische tips. 18.59 uur Zo vader zo zoon, quiz. 19.28 uur Cosbyshow, comedy serie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Rondom tien, thema tisch praatprogramma. 21.13 uur Cheers, comedyserie. 21.41 uur De stoel over zee, Rik Felderhof praat met opmerke lijke mensen op de Nederland se Antillen. 22.11 uur Dokument: Overle ven in de huid van de vijand: Hilterjunge Salomon, portret van de joodse Salomon Peres die de oorlog als Duitse soldaat de oorlog overleefde. 23.01 uur The commish, Ameri kaanse politieserie. 23.48 uur Miniatuur 23.56 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 18.47 uur Wetenswaardevol met Wubbo Ockels, populair- wetenschappelijk programma. 19.13 uur TV Dokter. Herh. 19.14 uur Foto feest '92, amuse mentsprogramma in het kader van de Fotofeestweek vanuit Noordwijk. 20.14 uur TV Dokter, medische tips. 20.19 uur Geluk bij een onge luk, blijspel van Dave Free man. 22.06 uur Billionaire Boys Club, 2-delige miniserie. Afl. 2. 23.41 uur Weekendspeelfilm: Lassiter, Amerikaanse speel film. 01.16 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje, boompje, beestje, afl. 45. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 27. 11.00 uur Schooltv- weekjournaal, afl. 29. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 19.00 uur Honeymooners, co medy. 19.25 uur Turquoise, 8-delig reisverslag op zoek naar de ba kermat van de Turkse volken. 19.55 uur Uitzending van de politieke partijen. Vandaag: de PvdA. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Verhalen van verre, zesdelige serie films van regis seurs uit Derde-Wereldlanden. Deel 2. 21.15 uur Gitaar giganten, vijf delige serie over het internatio naal muziekfestijn in Sevilla. Deel 2. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sportjour naal. 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.10 uur Olympisch kwalifi catietoernooi volleybal, ver slag van dit toernooi in Rotter dam met o.a. Nederland-Bul- garije. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Mash, Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel- programma. Herh. 09.40 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. Herh. 10.05 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.50 uur Hitbingo, showpro gramma. Herh. 11.50 uur RTL 4 text, een selec tie pagina's uit RTL 4-text met het geluid van RTL 4 Radio. 12.30 uur Love with a perfect stranger, Amerikaanse speel film. 14.10 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.00 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.30 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 15.55 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.50 uur Liefde op het eerste gezicht, spelprogramma. 17.25 uur Wie is wie, spelpro gramma. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: ta boe, telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Spelpro gramma. 21.10 uur De prins van Bel Air, Amerikaanse comedyserie. 21.35 uur Nurses, Amerikaanse comedyserie. 22.05 uur Seems liki old times, Amerikaanse speelfilm. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws 00.05 uur Carol Company, Amerikaanse comedyserie. 00.30 uur Mash, Amerikaanse serie. Herh. 00.55 uur The Oprah Winfey show, Amerikaanse talkshow. Herh. 01.40 uur De draagmoeder, her haling van 15.00 uur. 02.05 uur Boot Hill, Italiaanse western. 03.40 uur RTL 4 text, een selec tie van pagina's uit RTL 4-Text met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Er was eens Ameri ka, Franse tekenfilmserie. Afl. 8: Amerika. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 135. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 420. 18.35 uur TV 1 - Top 30. De 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedyserie. 20.25 uur Baraka, spelpro gramma waarin drie teams om een wereldreis spelen. 21.40 uur Matlock, Amerikaan se serie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur De advertentie. En gelse thriller. 00.00 uur Coda. Hedwig Spe- liers leest voor uit eigen werk. Vandaag: Portret van een grootmoeder. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toerischt magazine. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Magische wereld, 10- delige serie over de rol en in vloed van magie en rituelen in het dagelijks leven van mensen over de hele wereld. 21.30 uur Journaal en Sport. 22.05 uur Affiche, kunstmaga zine met als vaste rubrieken onder meer de kunstagenda en een duik in het archief. 22.25 uur Concert, Glagoliti- sche Messe, van Janacek. UTRECHT - Het is over het al gemeen niet slecht gesteld met de kwaliteit van de ambulan cehulpverlening in Nederland. Slechts op enkele onderdelen zijn bijstellingen of aanpassin gen nodig. Dat concludeert de Geneeskundige Hoofdinspec tie woensdag na een onderzoek naar het functioneren van der tig ambulancediensten. De onderzoekers van de Inspec tie constateren in hun rapport dat ambulancediensten veel maatregelen hebben genomen om de toegankelijheid van de hulp te garanderen. Wel schort er het een en ander aan de me dische ondersteuning van het ambulancepersoneel. Veel ambulance-verpleegkundigen verrichten, net als hun colle ga's in de ziekenhuizen, regel matig handelingen die formeel zijn voorbehouden aan artsen (bij voorbeeld injecties geven en infusen aanbrengen). De in spectie acht het noodzakelijk dat iedere ambulancedienst de beschikking krijgt over een arts „ten behoeve van de medi sche coördinatie". Die medicus zou er «tevens op toe moeten zien dat het delegeren van de „voorbehouden handelingen" aan verpleegkundigen onder de juiste voorwaarden en on der verantwoorde omstandig heden geschiedt. Ook de sa menwerking tussen de ambu lancediensten en bij voorbeeld wegbeheerders kan beter, meent de Inspectie. In spoedge vallen is het immers noodzake lijk om zonder belemmeringen de patiënt te bereiken. Een on verwachte wegafsluiting kan fatale gevolgen hebben. Het is derhalve van groot belang dat gemeenten de diensten op de hoogste stellen van „belemme ringen van infrastructurele aard in het verzorgingsge bied". Op de veiligheid van ambulances is weinig aan te merken. Veiligheidsmaartrege- len zouden evenwel wat vaker op papier vastgelegd kunnen worden, aldus de Inspectie. Bo vendien is op onderdelen van het veiligheidsbeleid nog wel iets te verbeteren. De Inspectie noemt in dit kader richtlijnen voor de omgang met brandge vaarlijke gassen, procedures ingeval van besmetting en re gelingen voor het onderhouden van de rijvaardigheid. AMSTERDAM - De Nederland se musea moeten zo snel moge lijk beginnen met het opstellen van een calamiteitenplan. Dat vindt het Centraal Laboratori um voor Onderzoek van Voor werpen van Kunst en Weten schap in Amsterdam. AMSTERDAM - De schrijfster Margriet de Moor heeft met haar eerste roman „Eerst grijs dan wit dan blauw" de AKO Literatuur Prijs 1992 gewon nen. Juryvoorzitter W. Duisen- berg maakte dit dinsdagavond bekend tijdens een diner in ho tel The Grand in Amsterdam. Aan de prijs, die jaarlijks wordt uitgereikt, is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 19 'Huil maar niet meer, kijk es, daar is moeder al met een beetje water. Drink maar leeg, dan ben je vaders grote meid weer. Zeg, Jan Avis heeft een mooi toompje krielkippen, hij wil ze kwijt. Zal ik ze voor je kopen? Is het dan weer goed?' Grote betraande ogen worden naar hem opgeslagen. 'Vader, doe je het nooit meer?' 'Nooit meer', zegt hij schor. Voorzichtig wikkelt hij haar arme benen, haar ar me verlamde benen weer in de plaid. 'En weet je wat vader nou gaat doen? Ik ga me weer verkleden, die vergade ring kan naar de hier-en-daar lopen, en de dijkgraaf erbij. Die krijg ik later wel. Ik ga hout halen en ik timmer een mooi groot hok; dan kunnen daar 's avonds je dieren in. Net de ark van Noach'. Een glimlach breekt door haar tranen. 'Goed, vader, en ga jij nu naar Arie en Jelle, Geert? Nou moet jij ook niet meer dwars wezen'. Geert knikt, wat kan hij nog zeggen? Voor één keer is de vrede weer gete kend. Het was deze keer wel erg, er had moord en doodslag van kunnen komen. Die val van Doortje was een bestiering, een vingerwijzing. Vrede voor een week, een dag, een uur misschien. Het gaat eenmaal niet meer, daar is alles mee gezegd. Jelle heeft de trekker al naar buiten geloodst. 'Ga maar op de zakkenrooier staan', roept Geert, springt op de trek ker, geeft vol gas, schakelt krakend en jakkert de oprijlaan uit en over de dam naar de akkers. Arie merkt aan zijn verbeten gezicht wel dat er iets is voorgevallen; het is weer mis, lelijk mis. Maar Geert moet rustiger rijden, anders draait-ie de tractor in de soep en dan is het weer oremus met de boer. 'Hè Geert, kan het niet wat anders?' Als enig antwoord geeft Geert nog meer gas. 'Mijn tanden rammelen uit mijn kaken', zucht Jelle. Maar rijden kan-ie, daar is hij een jochie bij. Als Geert op het aangewezen stuk grond stopt, roep Jelle verbaasd: 'Moe ten we hier rooien? Dat kan toch niet, je verzuipt hier nog, die bedden zijn sliknat, man'. Nors kijkt Geert hem aan. 'Sta niet te wauwelen, we rooien vanmiddag, de baas heit het gezegd. En de baas is de baas'. 'Kom, Jelle', zegt Arie rustig en klau tert op de zakkenrooier. 'Jij aan de ene kant, ik aan de andere. Klaar, vooruit, rijen maar weer, Geert'. 'Wat mankeert die knaap?' vraagt Jel le. Arie haalt de schouders op. 'Voor jou een vraag, voor mij een weet. Als je langer op het bedrijf bent, zul je het ook wel begrijpen. Ik zeg alleen maar: het buigt nog altijd, maar de dag is niet ver meer dat het zal barsten'. De aardappelen zijn met horten en sto ten gerooid, de mannen slaken een zucht van verlichting als de oogste ein delijk in de koeling ligt. Gelukkig zijn de elementen nu uitgeraasd, de zon straalt van de vroege morgen tot de la te avond aan een onbewolkte hemel. De tarwe kan gemaaid worden. Alweer een druk karwei om ook die in de schu ren te krijgen. Jasper mag niet klagen, hij heeft los volk kunnen aantrekken, wat niet iedere boer gelukt is; er is meer vraag dan aanbod. De dagloners werken graag bij Jasper. Hij betaalt meer dan een ander en ze krijgen op tijd hun natje en hun droogje Zijn bui en nemen ze maar op de koop toe, hij gaat nu eenmaal met het weer op en neer. Dreigt er regen of onweer, dan is hij niet te genaken; loopt, als nu, alles mee met het weer, dan kan hij de ge moedelijkheid zelf zijn en is hij niet ongevoelig voor een grap of een hartig woord. Het loonbedrijf heeft vandaag mannen met de combine gestuurd. Geen boer kan zich veroorloven zo'tt ding, dat meer dan een ton kost, voor eigen reke ning te kopen. De combine gaat nu van de ene boer naar de andere. (wordt vervolgd) In Concertzaal Zierikzee ZIERIKZEE - Fans van Nick Nolte en Barbra Strei sand dienen zich zaterdag 16 of zondag 17 mei te ver voegen in de Concertzaal in Zierikzee. Dan is daar de door hoofdrolspeelster Barbra Streisand zelf gere gisseerde film The Prince of Tides te zien. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. In The Prince of Tides draait het om de lotgevallen varf Tbm Wingo (Nick Nolte) en Susan Lowenstein (Barbra Streisand) Wanneer Wingo's zuster Savan nah opnieuw geprobeerd heeft, zelfmoord te plegen wordt hij door haar behandelende psy chiater uitgenodigd om over zijn zusters leven te komen pra ten. Werelden Susan Lowenstein wil er via Tbm achterkomen welke ge beurtenis uit het verleden Sa vannah's leven zo beïnvloedt. Tbm vertrekt voor enige tijd naar New York. Hier ontmoe ten twee verschillende werel den elkaar. Tbm, een werkloze leraar en voetbalcoach uit South Caroli na met een slecht huwelijk en Susan, een psychiater uit New York, gehuwd met een briljan te violist (Jeroen Krabbé) die echter dominant is en graag een scheve schaats rijdt. Tij dens hun ontmoetingen leren zij zichzelf en elkaar kennen en worden verliefd op elkaar. De liefde kan echter geen stand houden Advertentie HOUSTON - De film „City Li fe" is op het 25ste filmfestival van Houston bekroond met de Gold Jury Award. Dat meldt producent Rotterdam Films. „City Life" werd vervaardigd naar een idee van de Nederlan ders Dick Rijneke en Mildred van Leeuwarden. „City Life" werd al drie keer eerder onder scheiden, onder meer door de* Sovjet Filmmakers Unie. ARNHEM - Een 27-jarige inwo ner van Dreumel die vorig jaar juli zijn twee honden tijdens een zwempartij achterliet in een veel te hete auto (43 graden Celsius), is woensdag door de politierechter in Arnhem ver oordeeld tot een geldboete van vijfduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Een van de twee honden overleefde het hete avontuur niet en over leed ondanks reanimatie van de dierenarts enige uren later. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4