a 'Herindeling kan alleen goed gaan als de gemeenten het zelf willen' 0 1 Goede kinderopvang is ook ondernemersbelang UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? Gemeentelijke herindeling ter discussie tijdens GNV/GFO-thema-avond Start van campagne door oplaten ballonnen 3 4 6 9 Politie let extra op jongeren Vandalisme Brand in schuur te Nieuwerkerk 1 ■=1 dé krant van schouwen - duiveland! i S IKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 12 MEI 1992 148e JAARGANG NR 25152 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - ,,Een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland voor 1994 is denk ik niet haal baar. Maar ik denk dat het over een jaar of vijf wel kan". Dat antwoordde D66-statenlid R. Geluk uit Zierikzee gisteren, maandag, op de vraag uit het pu bliek wanneer de zes gemeenten op Schouwen-Dui veland samengevoegd zullen worden tot één gemeen te. Tijdens een door CNV en CFO georganiseerde discussie-avond in een zaaltje van de Gereformeerde kerk in Zierikzee lieten drie politici en een vak bondsbestuurder hun licht schijnen over de voors en tegens van de samenvoeging van de zes gemeenten tot één gemeente Schouwen-Duiveland. De discussie-avond werd door een kleine 20 mensen be zocht. Sinds het uitlekken van een provinciale nota aangaande een mogelijke gemeentelijke herindeling duikt het onder werp steeds vaker op in discus sies. Veel concreets komt er echter door de bank genomen niet uit die discussies. De afde ling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) pro beerde daar onder de vlag van de sub-districtsraad Schou wen-Duiveland van het Chris telijke Nationaal Vakverbond (CNV) gisteravond iets aan te doen. Mitsen en maren Allereerst legde CNV-districts- bestuurder H. van Beers uit hoe het CNV tegen de kwestie aankijkt. „Het CNV zegt onder voorbehoud ja tegen een ge meentelijke herindeling", al dus Van Beers. Hij somde ver volgens een aantal zaken op waarnaar de mening van het CNV de aandacht dient uit té gaan als de plannen voor ge meentelijke herindeling wor den doorgezet. Zo stelde hij dat het voorzieningenniveau in de verschillende kernen door een gemeentelijke herindeling niet aangetast mogen worden. Ook de bereikbaarheid noemde Van Beers als aandachtspunt. Als de gemeentelijke herinde ling een feit zou worden zou dat immers betekenen dat vijf van de zes gemeentehuizen van Schouwen-Duiveland zouden moeten verdwijnen om plaats te maken voor een centraal ge legen gemeentehuis. Elders heeft men geprobeerd de pijn voor de burger te ver zachten door de overbodig ge worden gemeentehuizen te be nutten door in ieder gemeente huis een bepaalde afdeling on der te brengen. Van Beers deed een andere suggestie: „Je zou bijvoorbeeld een mobiel loket kunnen creëren", aldus de vak bondbestuurder. „Ik denk dat anders de gemeente w;at ver van de burgers af komt te staan". Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat een ge- PvdA-voorman L. N. Labru- yère: 'Personeel motiveren door perspectief te bieden'. meentelij ke herindeling zeker een aantal voordelen zou kun nen bieden. „Er zou eenheid kunnen komen in gemeentelij ke tarieven. Het gaat tenslotte om meer efficiency", aldus Van Beers. Hij concludeerde verder dat een gemeentelijke herindeling zijns inziens alleen succesvol kan zijn als deze operatie door de basis gedragen wordt. „Als er op Schouwen-Duiveland één gemeenteraad komt moet die lokaal verankerd zijn", aldus de vakbondsman. Hij stelde dat er tot nu toe nog maar bar weinig actie is ondernomen door de verschillende gemeen ten in de regio, „Ik denk dat we beter wat vooruit kunnen lo pen en een aantal zaken onder zoeken", aldus Van Beers. H. J. Klatter, lid van de ge meenteraad van Westerschou- wen voor het CDA, haakte daar in zijn visie op de gemeentelij ke herindeling op in. „Ik denk dat we er vanaf het begin bij moeten zijn. Anders 'is er al iets', aldus Klatter. Hij stelde dat binnen de gemeenteraad van Westerschouwen nog geen duidelijke uitspraak over een mogelijke gemeentelijke her indeling gedaan is. „Maar bin nen het CDA wordt er wel over nagedacht". Klatter koppelde daar de opmerking aan vast dat een gemeentelijke herinde ling in zijn visie alleen kan als het niet van bovenaf opgelegd wordt maar door de gemeenten gedragen. „En iets dat van bovenaf opge legd wordt roept vaak tegen krachten op", aldus Klatter. Hij stelde dat bestuurlijke schaalvergroting onontkoonv baar is. „Je ziet dat op veel ge bieden, zoals dat van de ruim telijke ordening, grensover schrijdende zaken spelen. Er wordt veel bovengemeentelijk gedacht. Men denkt zelden plaatselijk". Persoonlijk zei Klatter ook niets tegen de be staande situatie te hebben. „Het voordeel van die zes ge meenten is dat de lijnen tussen de bestuurders en de burgers kort zijn en er goede democra tische controle mogelijk is". L. N. Labruyère, voorzitter van D66-statenlid R. Geluk: Her indeling voor '94 niet haal baar'. het Gewest Zeeland van de PvdA en burgemeester van de gemeente Brouwershaven, be naderde de kwestie vanuit een andere hoek. Hij benadrukte het belang van verbetering van de efficiëncy van het bestuur lijk apparaat. In de visie van Labruyère heeft een gemeente lijke herindeling veel meer ge volgen voor het ambtelijk ap paraat dan voor de bevolking. Hij stelde dat in elke gemeente nu een gemotiveerde groep mensen, het ambtenarenkorps, zit die in geval van een gemeen telijke herindeling een onzeke re toekomst tegemoet gaat. Motiveren Als zes gemeenten worden sa mengevoegd tot één gemeente zal dat voor een aantal mensen minstens verandering van hun functie binnen dat gemeente lijk apparaat betekenen. „Die werkgemeenschap moet je per spectief bieden", aldus Labru yère. Hij zei uit onder meer dat oogpunt voorstander te zijn van één gemeente op Schou wen-Duiveland. „Iemand die nu chef van een afdeling is wordt straks misschien wel vice-chef en dat werkt demoti verend", aldus Labruyère. Ook hij pleitte voor een goede be reikbaarheid van het gemeen tebestuur maar verschilde met Van Beers van mening over de manier waarop men de inwo ners van Schouwen-Duiveland het gevoel zou kunnen geven dat het gemeentebestuur niet onbereikbaar is. „Ik pleit voor een vertegenwoordiging uit al le kernen binnen de gemeente raad. Ik zie meer in de vorming van wijkraden en dorpsra den,,Ik denk dat je de mensen de verantwoordelijkheid voor hun eigen leefomgeving moet geven en hun ook een budget moet geven om daaraan te wer ken". D66-statenlid R. Geluk stelde allereerst dat van de gemeen ten verwacht wordt dat zij zich nog dit najaar uitspreken over een gemeentelijke herindeling. „Want dat er wat gaat gebeuren staat voor mij vast", aldus me vrouw Geluk. Zij toonde zich, in tegenstelling tot de andere forumleden, vrij optimistisch over de stemming onder de be volking met betrekking tot een gemeentelijke herindeling. „Ik denk dat een heleboel burgers best bij zullen zijn als Schouwen-Duiveland één ge meente wordt. Als je nu als vereniging of stichting iets ge daan wilt krijgen moet je bij zes verschillende gemeenten langs en dat hoeft dan niet meer", aldus mevrouw Geluk. Zij koppelde daar de opmer king aan vast zelf geen enkele moeite te hebben met het idee dat er maar één gemeentehuis op Schouwen-Duiveland zou staan. „Mits het maar goed be reikbaar js en ruime openings tijden heeft". Tijdens de discussie die volgde kwamen niet veel nieuwe ge zichtspunten naar voren. Wel werd verschillende keren bena drukt dat het zaak is dat er zo snel mogelijk een brede maat schappelijke discussie over de kwestie losbrandt. „Wat dat be treft vind ik de stilte toch wel opvallend", aldus Labruyère. „Ik denk dat de meeste mensen denken dat het verder weg is dan het in werkelijkheid is". naar alle streken van Schouwen-Duiveland waait. ZIERIKZEE - Met het oplaten van tientallen ballon nen bij het kinderdagverblijf De Petteflet is giste ren, maandag, de campagne Goede kinderopvang ook ondernemersbelang van start gegaan. Deze cam pagne, die door Zeeuwse organisaties voor kinder opvang in samenwerking met de meeste gemeenten op Schouwen-Duiveland is opgezet, is bedoeld om met name bedrijven uitvoerig te informeren over mogelijkheden van kinderopvang. Uiteindelijk doel is zoveel mogelijk ondernemingen ertoe te zetten een kindplaats te huren. De campagne loopt tot en met zondag 24 mei. In het kader van de Stimule ringsmaatregel Kinderopvang is aan de gemeenten de ver plichting opgelegd om overleg te voeren met werkgevers over bedrijfsgerichte kinderop vang. Met uitzondering van de gemeente Bruinisse hebben al le overige gemeenten van Schouwen-Duiveland hun wel willende medewerking ver leend aan dit overleg. Startsein Bij de opening van de campag ne waren vanuit de gemeente Zierikzee aanwezig wethouder P. de Rijke en ambtenaar wel zijnszaken mevrouw C. Altena. Ook de directie, een aantal per soneelsleden van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Dui veland en ouders van de kinde ren waren getuige van de start handeling. Trappelend van on geduld en ieder met een felge kleurde ballon in de hand ston den de kinderen van peuter speelzaal Kwibus, openbare basisschool 't Kofschip en dag verblijf voor geestelijk gehan dicapten Brugzicht te wachten op het startsein van wethouder De Rijke. „Ik hoop dat de wind De ballonnen moeten namelijk terecht komen bij alle bedrij ven van het eiland. Hopelijk vormt het voor hen een stimu lans om mee te doen en een of meerdere kindplaatsen te hu ren", zo sprak De Rijke. Onder luid gejuich zochten de ballon nen na het aftellen van de wet houder hun weg. Ook in andere gemeenten in Zeeland met een kinderopvang ging op deze wij ze de campagne van start. Zowel kleine als grote bedrij ven kunnen in aanmerking ko men voor het huren van een kindplaats. Afhankelijk van de gekozen vorm van kinderop vang kunnen zij vanuit de ge meente een subsidie krijgen die maximaal 2000 gulden be draagt. De ouderbijdrage is af hankelijk van de inkomsten van beide ouders. Dat bedrag wordt namelijk afgetrokken van de kosten van een plaats minus de verkregen subsidie. De bedrijven kunnen de kosten van de huur verrekenen met de vennootschapsbelasting. Wat echter interessanter is voor be drijven is het feit dat zij hun medewerkers niet hoeven te missen wanneer deze hun kin deren kunnen onderbrengen in een kinderopvang. Dit voor komt een hoop rompslomp en tijd. En zoals het gezegde luidt: tijd is geld. Bovendien heeft men door de mogelijkheid van kinderopvang nieuwe werkne mers bij het sollicitatiegesprek extra arbeidsvoorwaarden te bieden. Goede kinderopvang, ook ondernemersbelang dus! Wethouder De Rijke heeft het Wethouder P de Rijke legt de kinderen uit waarom zij ballonnen oplaten. (Foto: Joop van Houdt). idee dat de kinderopvang als onderdeel van het personeels beleid steeds meer gaat leven. „Drie jaar geleden hoorde je hier nog weinig over, nu berei ken je steeds meer signalen. Ik hoop dat het uitdraait op een sneeuwbaleffect, maar dan wel een sneeuwbal die snel moet gaan rollen". Duidelijkheid Het ministerie van WVC wil namelijk eind 1993 duidelijk heid hebben over de capaciteit. Op grond daarvan bepaalt zij de toekomst van kinderop vangvoorzieningen. Het is dus van belang dat zoveel mogelijk ondernemers snel gaan partici peren. Op maandag 18 mei wordt er net als in oktober van het vol gend jaar een regionaal bedrij- venoverleg gevoerd over het on derwerp kinderopvang. Het overleg vangt aan om 10.00 uur en vindt plaats in de commis siekamer van het stadhuis van Zierikzee. Vertegenwoordigers van alle bedrijven in de regio zijn welkom het overleg bij te wonen. Afgevaardigden van de Stichting Kindercentra Zee land, van het regionale kinder dagverblijf De Petteflet gaan in op het belang van en beleid inzake kinderopvang. Hoofd personeelszaken van verpleeg huis Comeliastichting me vrouw A. M. T. Duininck-Raas, een van de instellingen die reeds een kindplaats heeft ge huurd, verhaalt over de tot standkoming van dit (perso neelsbeleid. Tbvens wordt aan de aanwezigen de nieuwe bro chure over bedrijfsgerichte kinderopvang, onderdeel van de campagne, uitgereikt. Op vrijdag 22 mei wordt de cam pagne afgesloten met de ope ning van een kinderdagverblijf in Vlissingen. Aansluitend wordt er een forumdiscussie gehouden met medewerking van deskundigen op het gebied van kinderopvang. Vooruitgeblikt wordt op de kinderopvang tot 1993, maar vooral ook verder in de toe komst. Waar een wil is is een weg. Spreuk Warmer HET WEER Droog en flinke perioden met zon. Min. temp. omstreeks 10 graden. Middagtemp. van 16 graden op de Waddeneilanden tot 24 in het zuidoosten van het land. Wind draaiend van zuidwest naar zuid en afnemend tot zwak of matig. HISTORIE Stad en Landers duiken in historie van Aalst en Laar- ne. EERSTE PRIJS Het Duivelands brandweerkorps heeft eerste prijs be haald in provinciale wedstrijden eerste klas lage druk. TEGENVALLEND De belangstelling voor de landelijke fietsdag viel dit weekend tegen. L-SPRINGEN Harry van Doorn met Alanda bleek bij het springen in de L-klasse verrassend de sterkste. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SEVENUM - De rijkspolitie in het Noordlimburgse Sevenum heeft een 39-jarige vrouw uit het Duitse Krefeld aangehou den die een in haar woonplaats gestolen vrachtauto als mobiel bordeel gebruikte. ZIERIKZEE - In het kader van het Lok aal Xoezichtsplan (LTK) wordt door de politie ex tra aandacht besteed aan een groep jongeren die regelmatig overlast veroorzaakt in Poort ambacht (plan West) te Zierik- zée. Maandagavond werd een van de jongeren aangehouden en bekeurd vanwege het over een trottoir rijden met een perso nenauto. Een tweede jongere werd bekeurd vanwege het rij den op een opgevoerde brom fiets. RENESSE - Afgelopen zondag werden in Renesse vernielin gen aangericht aan twee van de vier telefooncellen die voor een discotheek aan de Hoge- zoom staan. Onbekend gebleven vandalen sloegen de ruiten van de tele fooncellen in. De eigenaar van de cellen, de PTT is hiervan in kennis gesteld. N1EUWERKERK - Maandag avond ontstond brand in de schuur van een boerderij aan de Capelleweg te Nieuwer kerk. De brandhaard was een land bouwtrekker die in de schuur stond gestald. Het voertuig vatte door nog onbekende rede nen vlam. De trekker stond tussen metershoge stapels hooi. De boer trok het bran dende voertuig met een andere trekker uit de schuur zodat de schade beperkt bleef tot een uitgebrande trekker en veel rook. Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding KOHSTRUKTEURS INSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Hfn Telefoon 01110-12647 Ctilr Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. D kwartaalabonnement k f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. k t 45,— jaarabonnement f 179,— D jaarabonnement met autom. afschr. k f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. f-'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1