Volksgebruiken en feestdagen in het westen van Schouwen; Strao Vierde lustrum wordt gevierd met gevarieerd programma Beschreven door archeoloog/folklorist J. A. Hubregtse Kerncentrale Borssele weer in gebruik Creativiteits- project verstandelijk gehandicapten Maand mei in het teken van 20-jarig bestaan Brogum Verpleegkundigen willen zorgvuldig omgaan met harde acties Nog geen acties verpleegkundigen in Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis DONDERDAG 7 MEI 1992 NR 25149 5 ZIERIKZEE/HAAMSTEDE - Iedereen die op Schouwen-Duiveland woont kent het jaarlijkse Strao-rijden, of zou het in ieder geval moeten ken nen. Veel andere folklore is teloor gegaan. Amateur historicus J. Schot BWzn uit Zierikzee kwam on langs in het bezit van een origineel manuscript van de in 1940 overleden onderwijzer J. A. Hubregtse uit Haamstede. Hubregtse was naast onderwijzer ook archeoloog en bestudeerde de folklore. Hubregtse beschreef zijn bevindingen. Hubregtse begint zijn beschrij- ving van folklore en feestda gen in het westen van Schou wen met een korte opsomming. „De Oudejaarsnacht, met drin ken en spelen doorgebracht, het schieten bij het afscheid van het oude jaar en ook de nieuwjaarsviering week in geen enkel opzicht af van ande re streken. Driekoningen ging zonder enige feestelijkheid voorbij en eerst in februari, met het strao-feest brak weer een blijde dag aan, niet in het minst voor de schooljeugd", al dus Hubregtse. Data Vervolgens somt hij de dagen op waarin in het jaar 1928 het strao-feest werd gevierd. Het eerste strao-feest werd dat jaar in Renesse gevierd en wel op maandag 13 februari. In Haam stede en Burgh werden de paardebenen op maandag 20 februari gewassen en op zater dag 25 februari werd het strao- feest gevierd in Noordwelle. Serooskerke vierde het feest op maandag 27 februari, op za terdag 3 maart gevolgd door Ellemeet. Op zaterdag 10 maart werd het straofeest ge vierd in Scharendijke en Ei kerzee. Het laatste straofeest werd op zaterdag 17 maart ge vierd in Moriaanshoofd. Hubregtse: ,,De drie op maan dag regelen zich naar Pasen, ze zijn acht weken, zeven weken en zes weken daarvoor, waar- Het is voor de eerste keer dat de Stichting Brogum een der gelijke maandactie op touw heeft gezet. Om voor het pu bliek een voor elk-wat-wils- programma samen te stellen is er de laatste maanden hard ge werkt door de organisatoren. Tevreden over de samenstel ling van het lustrumprogram ma blikken voorzitster Paula Schiettekatte en bestuurslid Jacqueline Jacobs in chronolo gische volgorde vooruit naar het tijdstip en de inhoud van de verschillende evenementen. Nadat zondag 3 mei de band Angela and the Rude in feite al de officiële opening heeft ver zorgd van de feestmaand betre den zondag 10 mei twee talent volle bands de bühne. Yellow Roses speelt melodieuze gi taarpop in de sfeer van The Ma- Zoals bekend voeren de ver pleegkundigen en verzorgen den in Nederland actie voor een goede CAO (Collectieve Ar- beids Overeenkomst). Met na me de salarissen van deze be roepsgroep blijft al vele jaren achter bij die in het bedrijfsle ven terwijl de werkdruk van onder Burgh en Haamstede juist maandag voor Vastendag. De andere vier op zaterdag re gelen zich naar de eerste zater dag in maart, te Ellemeet, Noord welle en week daarvoor. De beide andere daarna ook met tussenpoos van een week. Sedert mensenheugenis heeft men deze strao-vieringen nooit anders gekend. Alleen de laat ste in de rij, te Moriaanshoofd, is eerst sedert enige jaren inge voerd". Ook toen al was, zo blijkt uit de beschrijving van Hubregtse, de deelname der ruiters zeer uiteenlopend. Hubregtse: „Wij herinneren ons uit onze jeugd een veertig jaar terug dat een boer reeds op leeftijd geheel al leen voor Haamstede en Burgh strao heeft gereden om toch het gebruik in stand te houden". En met succes, zo constateert Hubregtse tevreden. „Thans is geregeld de belangstelling van het publiek en de deelname der ruiters ruim voldoende". Karakter veranderd Hubregtse koppelt daar de op merking aan vast dat daar te genover staat dat het feest van karakter is veranderd. „Vroe ger zag men de huisvaders, en personen van aanzien in de ge meente om strijd meerijden. Als een bewijs dat men dit van het voorgeslacht overgeërfde gebruik even ernstig opvatte als zoveel anders van hen af- ma's the Papa's, The Beatles en The Byrds. Het geluid van Cross Your Heart and the Play- tex refereert sterk aan de oude Motown-muziek van bijvoor beeld de Ronettes en de Chrystals. Het weekend daarop op zater dag 16 mei kan jong en oud vanaf 13.00 uur terecht op de Uitmarkt. In de zaal en de feesttent die op het terrein van Brogum staqt opgesteld, vin den tal van activiteiten plaats. Voor de jeugd is er een kinder- playbackshow waar zich op dit moment al enkele deelnemers voor hebben aangemeld. Zo worden er vertolkingen gege ven van onder meer Michael Jackson, Madonna, Tbontje La ger, Grease en Susanna Hoffs. In de pauze van dit evenement geeft balletstudio Free een de- wege de bezuinigingen in de gezondheidszorg de afgelopen jaren steeds groter is gewor den. Als gevolg van de actie- golf in Nederland ruim een jaar geleden werden de salaris sen wat verbeterd, maar er is nog steeds een behoorlijke ach terstand. komstig. Tegenwoordig is het geheel en al de taak van de jeugd geworden deze traditie voort te zetten". Vervolgens beschrijft Hubregt se hoe een strao-feest in Haam stede en Burgh in die dagen verliep. „Iedereen kent de voorgestelde datum. De school jeugd op de beide dorpen heeft steeds officieel vakantie en telt tevoren de dagen die hen nog scheiden van het heugelijke feest. Met groene takjes aan de petten rennen zij steeds rond bij de school, springen omhoog en bootsen op die wijze de ech te strao-paarden na. Zozeer wa ren zij vervuld van wat komen zal", aldus de omschrijving van Hubregtse. „Reeds vroeg ziet men bij klei ne troepjes van drie of vier de ruiters, tegenwoordig vele met witte broek, hun paarden met rozen aan kop en staart op weg naar Westerschouwen waar de verzamelplaats is voor al de deelnemers aan de rit". Vol gens de beschrijving van Hu bregtse zijn allen omstreeks acht uur of half negen present. „En dan ging het vroeger over de duinen op het strand en de paarden een flink eind in het water. Jammer genoeg zijn de hillen in de laatste jaren zeer sterk door de vloed afgenomen en steil zodat het niet meer mo gelijk schijnt op het strand te komen". Muziek Hubregtse voegt daar aan toe dat volgens zijn inlichtingen, hij praatte onder meer met ou deren, men vroeger wel steeds via de duinen naar het strand ging. „En ook thans nog wel te Ellemeet. Na de herberg te Westerschouwen bezocht te hebben gaat de tocht langs den zeedijk naar Burghsluis en over de Meeldijk naar Burgh. Daar staat het muziekkorps te wachten en thans volgen enige omgangen door het dorp, in op- monstratie in jazzballet en na afloop worden er voor de kin deren pannekoeken gebakken. Kandidaten voor de playback- show kunnen zich nog aanmel den bij Brogum (telefoon 15500) of de Stichting Jeugd (13566). Ook voor en door kin deren is de rommelmarkt die om 15.00 uur wordt geopend. Gedurende de dag wordt er te vens een aantal demonstraties gegeven zoals door de vlieger vereniging en de kynologen- club. De Delta Bierbrouwers demonstreren hoe je zelf bier kunt brouwen, waarna de be zoekers de gelegenheid wordt geboden het gerstenat te proe ven. De straattheateract de Zanzara's, geeft een voorstel ling waarbij vuurvreten en jongleren wordt gecombi neerd. Tine van Kooten uit Lewedorp imiteert allerlei typetjes en een aantal Schouwse kunste naars exposeert hun creaties. Onder leiding van Wim Klip- pel laat de popworkshop het resultaat van een aantal oefen sessies zien. Bezoekers kunnen zich laten schminken door le den van de Amateur Comedie Zierikzee. Om 19.00 uur wordt de Uitmarkt afgesloten. Later op de avond vindt er een dub- beloptreden plaats van de bands Duo Tbp 100 en Purple Paris. Liefhebbers van de legendari sche band the Doors van zanger Jim Morisson kunnen op zater- Volgens verpleegkundige E. Schumacher is de actiebereid heid onder het verpleegkundig personeel van het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis groot. „Maar wij willen heel zorgvul dig omgaan met acties". Dat komt volgens de verpleegkun dige omdat de tijd van de lu dieke acties voorbij is. „Vorig jaar hebben we nog bij de Zee- landbrug gestaan om folders uit te delen. Maar als we nu weer in actie moeten komen be treft het harde acties. Dóar zijn we heel terughoudend mee. tocht en omstuwd door de schooljeugd". Na een korte ruststop bij het dorpscafé begaven de ruiters zich volgens de beschrijving van Hubregtse naar Haamste de. „Daarheen gaat thans de hele menigte zodat spoedig de drukte op Burgh is gedaan. Tb Haamstede wordt hetzelfde herhaald en wordt bovendien met de gehele ruiterstoet een bezoek gebracht aan de Slot- dreef, dat is de verbindings laan van het dorp recht naar de duinen ter lengte van ongeveer zes kilometer", aldus Hubregt se. Volgens zijn beschrijving waren deze Dreef, de bossen en de duinen op dergelijke feest dagen voor het publiek vrij toegankelijk". „Dikwijls zag men dan ook de jongeren onder de ruiters sa men afspreken om eens te 'dap peren', dat wil zeggen om het hardst de lange Dreef afren nen. Hetzelfde werd op het strand ook wel gedaan, vooral bij laag water". Op het dorp werden ondertussen de feeste lijkheden voortgezet. „De jeugd kan zich bij verschillen de snoeptafeltjes voorzien van allerlei lekkernijen; 'appelsie nen' en vooral schrooisels. Dit zijn grote platte koeken van ongeveer een centimeter dik en rechthoekig afgesneden". Middeleeuwse naam De naam 'schrooisels' is vol gens Hubregtse afgeleid van het middeleeuwse scroyen het geen snijden betekent. Hu bregtse concludeert daaruit dat het strao-feest een heel oud feest is. Hij vervolgt zijn be schrijving dat niét alleen de ruiters, maar ook 'velen uit het publiek' naar de herberg gaan om 'iets te verteren' en wat te praten of biljarten tot het tegen de klok van enen loopt. „Even als in den morgen ziet men dag 23 mei om 15.00 uur de ver toning bijwonen van de Doors film. Op dezelfde dag, die lan delijk is uitgeroepen tot dag van de muziek, treedt 's avonds de band met de fraaie naam Nancy Works on Payday op. De ze band die op het punt van doorbreken staat, speelt een mengeling van blues, soul en jazz. The Doors staan zaterdag 30 mei weer in het middelpunt van de belangstelling bij een Doors-sessie. Drie gelegen heidsbands bestaande uit Zeeuwse muzikanten spelen 16 Doors-klassiekers. Op 31 mei kan voor het laatst gebruik worden gemaakt van de passe partout. Om 15.00 uur treedt op deze datum Ronald van Rillaer de Ron de Rauwband op. Zoals gebruikelijk is ook de maand juni een drukke maand voor Brogum. De powerpunk- formatie Gung-Ho brengt op zaterdag 6 juni een bezoek aan het jongerencentrum. Maar het meest aansprekend is het op treden van De Dijk op donder dag 18 juni. Een concert dat hoogstwaarschijnlijk druk be zocht wordt. Omdat de zaal niet berekend is op grote bezoe kersaantallen is op het terrein achter Brogum een grote tent opgesteld. Deze tent wordt te vens gebruikt op 19 en 20 juni als het gratis Anywavefestival wordt gehouden. Inmiddels is de organisatie ook in een ver gevorderd stadium wat betreft de invulling van dit festijn. omdat we voor alles willen voorkomen dat de patiënten worden geschaad". Mogelijke acties in het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis wor den georganiseerd en gecoördi neerd door een speciaal actie comité dat werd opgericht tij dens de vorige golf van sta kingsacties in het ziekenhuis. Dat comité is volgens de heer Schumacher nu wat terughou dend met het opzetten van har de acties. Men wil wat oppas sen met de publieke opinie. Die is toch al op de proef gesteld door de treinstakingen en de stakingen in de zuivel. „We willen de goodwill van de mensen niet verliezen. Daarom wachten we eerst even af hoe de CAO-onderhandelingen ver lopen en wat het verpleegkun dig personeel in de grotere zie kenhuizen doet". thans weer overal kleine groep jes te paard, maar nu naar huis rijdend. Ook de toeschouwers, groot en klein, volgen dit voor beeld", aldus Hubregtse. Naar wat Hubregtse noemt 'oud-vaderlands' gebruik zat de vrouw des huizes dan reeds te wachten met het middag eten. „Het verdere gedeelte van de dag is als het ware uit gezocht om bezoek te ontvan gen of te brengen. En voor het jonge volk is er 's avonds in de dorpsherberg wel een uitvoe ring van zang- of muziekver eniging, met een.Bal Na waar alles behoorlijk verloopt zon der drankmisbruik. Zoals trouwens de hele dag", aldus Hubregtse. Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat er wat dat betreft sprake is van een grote verbete ring ten opzichte van de situa tie in zijn kinderjaren. „Tben werd op dergelijke dagen, hier evenals elders, maar al te dik wijls veel gedronken". Met en kele kleine variaties, zo blijkt uit de beschrijving van Hu- breghtse, zijn de strao-feesten in de verschillende kernen op dezelfde leest geschoeid. „Al leen ontbreekt hier en daar weieens het muziekkorps en wordt vervangen door een mondharmonica-club of derge lijke". Toevoegsels van later tijd Hubregtse: „Het spreekt na tuurlijk voor zich dat dit alles slechts toevoegsels van later tijd zijn. Vooral van belang is nog het volgende, dat ons later zal dienen in ons betoog tot verklaring van het strao- rijden. De ruiters van Burgh en Haamstede rijden van Burgh, Westenschouwen, Burghsluis weer naar Burgh en weer te rug. Die van Renesse rijden naar Renesse over Haamstede en Burgh en weer terug. Noord- welle rijdt naar Renesse over Haamstede tot Burgh en weer terug". De ruiters van Mori aanshoofd rijden volgens Hu- breghtse soms ook tot Burgh. „Wanneer de gebruikelijke rit niet wordt ondernomen is de oorzaak gewoonlijk het gering aantal paarden naar de volks opvatting; hoe meer paarden hoe mooier strao". BORSSELE - De splijtstof wis selperiode bij de kernenergie centrale in Borssele heeft dit jaar langer geduurd dan was voorgenomen. Dit komt omdat enkele mankementen werden geconstateerd. Bij de inbedrijfneming na revi sie en wisselen van de splijt stofelementen werd een kleine lekkage geconstateerd van een mangatafsluiting in de stoom generator. Ook functioneerden de kleppen van het reactorna- koelsysteem niet helemaal naar behoren. Beide zaken zijn inmiddels verholpen. ZIERIKZEE - Vanuit de pro vincie is er subsidie toegekend voor een project kunstzinnige vorming voor mensen met een verstandelijke handicap in de Oosterschelde-regio. Het crea- tiviteitsproject is een project om mensen met een verstande lijke handicap onder deskun dige leiding creatief bezig te laten zijn met de bedoeling dat zij deze bezigheid ervaren als een blijvende mogelijkheid voor hun vrijetijdsbesteding. De creativiteitscommissie die vanuit het Regionaal Verpleeg- orgaan Zwakzinnigenzorg Oos- terschelde is opgestart, heeft als doelgroep de bewoners uit de gezinsvervangende tehuizen gekozen. Vaak blijkt dat de re guliere voorzieningen op het gebied van creativiteit toch een te hoge drempel hebben voor deze doelgroep. De bewoners van onder andere Schouwen- oord werd meer naar hun inte resse en zo ontstonden verschil lende cursussen. Er werd be wust voor gekozen de cursus sen zoveel mogelijk buitens huis te geven. De bewoners van verschillende gezinsvervan gende tehuizen komen op deze manier met elkaar in contact. In Goes draait er een textiel-, handvaardigheids-, teken-, en foto-videocursus. In Zierikzee worden cursussen op het ge bied van textiel en handvaar digheid aangeboden en een to neelcursus. Op Tholen in St. Annaland is een muziekcursus. Elke cursus bestaat uit acht avonden. In totaal doen 65 cur sisten mee aan de diverse acti viteiten. Op zaterdag 13 juni wordt een eindpresentatie ge geven in het REC-gebouw in Goes. Alle belangstellenden kunnen dan de resultaten zien. ZIERIKZEE Vrouwen- ontmoetingsavond Op initiatief van de Initiatief groep Vrouwenruimte wordt op vrijdag 8 mei in het gebouw op de Vismarkt aan de Sint Do- musstraat te Zierikzee een in formele vrouwenontmoetings- avond gehouden. Alle vrouwen die willen weten hoe het staat met de ontwikkelingen in het kader van een vrouwenruimte of die elkaar willen ontmoeten zijn welkom. Aanvang 21.00 uur, de toegang is gratis. Provinciale Ontmoetingsdag CPB Vandaag, op donderdag 7 mei wordt in de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zevem getijstraat te Zierikzee een provinciale ontmoetingsdag gehouden voor leden van het gewest Zeeland van de Christe lijke Plattelandsvrouwen bond. Tijdens de bijeenkomst wordt aandacht besteed aan het evangelisch centrum voor verslaafden De Hoop en wordt afscheid genomen van de be stuursleden D. Kunst-Slabbe- koorn, C. Dees-de Heer en C. E. Veldhorst-Dieleman. Ook be zoeken de vrouwen het bakke rijmuseum Om den Broode. De provinciale ontmoetingsdag duurt tot 15.30 uur. New Age Het onderwerp New Age roept bij veel mensen vragen en be langstelling op. Op dinsdag 19 mei om 20.00 uur wordt er meer duidelijkheid gegeven over dit Nieuwe Tijdsdenken. In de zaal van de Hervormde Kerk houdt dr R. Kranenborg, ver bonden aan de Theologische Faculteit van de Vrije Univer siteit van Amsterdam een in leiding over dit onderwerp. Hierna wordt er de gelegen heid gegeven om vragen te stel len en van gedachten te wisse len. De avond, die is georgani seerd door de toerustingscom missie Gereformeerd en Her vormd Schouwen-Duiveland is vrij toegankelijk voor iedere belangstellende. Voor meer in lichtingen: Marianne Hack- Engel (01115-1708) of Wim Boom (01115-1286). Bestu u rsve rg aderi ng Stichting Welzijn Ouderen Op vrijdag 15 mei vindt'in het stadhuis te Zierikzee een ver gadering plaats van het alge meen bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeel te met diverse verslagen en me dedelingen en een bespreking van het concept beleidsplan 1993/1994. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. Collecte Rode Kruis In de periode van 24 mei tot en met 6 juni wordt de landelijke collecte voor het Rode Kruis gehouden. Ook in de diverse kernen op Schouwen-Duive land komen vrijwilligers met de collectebus langs de deur voor een financiële bijdrage. Het Nederlandse Rode Kruis zet zich al 125 jaar in voor het verlenen van hulp in binnen- en buitenland via een breed pakket aan hulpmaatregelen. RENESSE Collecte De collecte voor de Sport Ge handicapten heeft in de kern Renesse 1577 gulden opge bracht. Namens de organisato ren van de collecte wordt ieder een die door zijn gift of door te collecteren aan dit resultaat heeft meegewerkt hartelijk be dankt. Vuurwerk Vrijdag 8 mei wordt in Renesse om 22.00 uur vuurwerk af gestoken, dat eerder was uitge steld. Luctor et Emergo ver zorgt de muzikale omlijsting. Het korps vertrekt om 21.45 uur vanaf het dorpshuis. OOSTERLAND Collecte In de kern Oosterland heeft de collecte voor de Sport Gehan dicapten 776,75 opgebracht. Iedereen die via een gift of door te collecteren aan dit re sultaat heeft meegewerkt wordt namens de organisato ren hartelijk bedankt. GOES Zeeuwse Vlegel De Stichting Zeeuwse Vlegel, gevestigd te Goes heeft onlangs haar jaarverslag over 1991 ge publiceerd. De Stichting is ont staan uit een idee van jonge Zeeuwse boeren en boerinnen. Zij streven ernaar om op een milieuvriendelijke manier hoogwaardige baktarwe te te len. De tarwe wordt op Zeeuw se windmolens vermalen tot een fijn volkorenmeel. Van dit meel wordt dagelijks door 30 bakkers het Zeeuwse Vlegel brood gebakken, dat vervol gens via ruim veertig Verkoop punten wordt verkocht. De in troductie van het brood vond plaats in juni van het vorig jaar en is enthousiast door het publiek ontvangen. Dit jaar staat bij de Stichting in het te ken verdere uitbreiding van het aantal boeren, bakkers en verkooppunten. Door een ver groting van de omzet wordt het voor hen aantrekkelijker om de milieuvriendelijke tarwe te verwerken. Open middag De zelfhulporganisatie Ouders van een overleden kind houdt zaterdag 16 mei een open mid dag in het Sociaal Centrum in Goes. Deze bijeenkomst, be doeld om als organisatie meer bekendheid te krijgen begint om 13.30 uur. Na een inleiding bestaat de mogelijkheid om met andere ouders die in de zelfde situatie verkeren van ge dachten te wisselen. Vergadering VVD Op maandag 18 mei wordt in de Prins van Oranje te Goes een centrale vergadering ge houden van de kamercentrale Zeeland van de VVD, de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie. De bijeenkomst omvat een huishoudelijk gedeelte en een themabespreking over het onderwerp bestuurlijke ver nieuwing. Aanvang 19.45 uur. MIDDELBURG Zeeuwse Vrouwenraad De Zeeuwse Vrouwenraad komt woensdag 13 mei in ver gadering bijeen. Deze jaarver gadering wordt in de filmzaal van het Abdijcomplex van Middelburg gehouden en be gint om 9.30 uur. Tijdens deze vergadering wordt afscheid ge nomen van ere-voorzitter me vrouw J. B. Boertien-Velema. Na de koffiepauze spreekt Cor- rie Zeeuw, consulente minder heden over het project Gezond heidsvoorlichting aan allochot- nen. Van dit project wordt een videoband gemaakt. Naar aan leiding van de inleiding en de band is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Vrouw en pensioen De vrouwengroep van de FNV houdt op 13 mei onder het mot to Een appeltje voor de dorst een thema-avond over Vrouwen en pensioen. De werkgroep is al een tijdje bezig uit te zoeken hoe het staat met de pensioen opbouw. Het blijkt namelijk dat er bij vrouwen nogal veel onduidelijkheid bestaat over pensioenen en dat een groot percentage pensioenach terstand heeft. Op heldere wij ze wil de werkgroep informa tie geven over dit soort en an dere zaken die betrekking heb ben met het pensioen. Voor de bijeenkomst is een aantal des kundigen uitgenodigd zoals Leontien Bijleveld die be leidsmedewerker en pensioen- deskundige is bij de FNV en Marijke Gieseman, consulente bij het pensioenfonds PGGM. Tijdens de pauze en aan het eind van de avond geeft de Zeeuwse cabaretière Els Aust- man met pianiste een bijzon der tintje aan de pensioenpro- blematiek. De avond, die onder leiding staat van Corry Da- men, districtsbestuurder in Zeeland, is voor een ieder toe gankelijk. Verdere informatie: FNV District Zeeland, 01180- 25655. VLISSINGEN Rotary conferentie Delta, verleden, heden en toe komst. Dat is het thema van de conferentie die op initiatief van het Rotary district Zee land, West-Brabant en een deel van de Zuid-Hollandse eilan den plaatsvindt in Vlissingen. Het evenement vindt plaats op zaterdag 9 mei in hotel Britan nia Watertoren en begint om 14.00 uur. Het onderwerp wordt behandeld door chef stafafdeling kabinet en voor lichting van de gemeente Bor- sele J. de Ruiter, Hoechst- directeur professor ingenieur H. P. van Heel en directeur van het Seminaire voor Survey.en Ruimtelijke Planning van de universiteit in Gent. De discus sie wordt geleid door Eerste Kamerlid drs H. Eversdijk. Na afloop van de drie inleidingen vindt een discussie plaats. Het programma begint om 14.00 uur. 's Avonds vindt een ont vangst plaats door het college van b en w van Vlissingen en treedt het Scheldeloodsenkoor op. - *'-• -•vanKTi^. -'Ti ZIERIKZEE - De Stichting Brogum, Podium voor muziek en theater zoals de officiële naam van het jongerencentrum momenteel luidt, bestaat 20 jaar. Een jubileum dat in de maand mei gevierd wordt met een gevarieerd programma. Concerten van be kende en minder bekende Nederlandse popbands, een theateract met muziek en een Doors-sessie zijn enkele van de vele activiteiten die in het kader van het jubileum worden gehouden. Centraal in de vie ring staat de Uitmarkt die voor jong en oud op zater dag 16 mei in en rond Brogum plaatsvindt. Via de aanschaf van een passepartout kan een korting op de toegang van de verschillende evenementen wor den verkregen. ZIERIKZEE - De verpleegkundigen die werkzaam zijn in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee doen nog niet mee aan de acties van verpleeg kundigen die gisteren, woensdag, in diverse plaat sen in Nederland van start gingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5